Vc Ni Sfe Op bezoek bij de Politie-Inspectrice een dit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 4 FEBRUARI 1930 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Daarom zoo critisch? Het verwekken van regen Het Eeuwfeest van Zang en Vriendschap Door stukken pijp gedood Een buitenschool in Haarlem Haar standpunt ten opzichte van de Katholieken Massa-terechtstellingen in Rusland Een katholieke M.U.L.O.-school te Bandoeng Botsing bij het vliegkamp De Kooy De Zuid erzee-steunwet Voormalige marine-officieren de slachtoffers Pokken-epidemie te Bombay oornaamste leuws Vele gevallen met doodelijken afloop Het nieuwe Spaansche bewind Bescherming van de Sovjetlegatie te Parijs Een tegenspraak van Generaal Miller Een verklaring van Berenguer Hevig onweer Fabrieksoproer Nieuwe Spoorboekjes Waanzinnig hoofdambtenaar Sticht brand en doode meerdere personen De spoorwegstaking in Britsch-Indie Sir Arthur Conan Doyle Erstlg ziek J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN 1 Groote Houtstraat lóS Haarlem Telegrafisch Weerbericht BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 3970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et-, per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENT 1 EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusseheu den tekst 60 et. per regel. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17377 Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden OfliTfl Hevenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door I "TCft bij een ongeval met t OCfTj bij ver lies van een hand IOC bii verlies van eenX Cft bij'n breuk van! k rt bij verlies v. een ken ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 0UuU«"verliesvan beide armen,beide beetien f beideoogen 3U,"doodelijken afloop een voet °f een oog| 1 £,3."*duim of wijsvinger! ulli~ been of arm 4u«~ anderen vinger Ge Eerste Kamer doet het werk van Tweede dito nog eens luchtigjes over; uitentreure is door de Tweede Kamer Zoowel schriftelijk als mondeling, nage- Pleit over den uitslag der verkiezingen over den aard van het nieuwe, intus- •chen alweer aardig ingeburgerde ka- net- en over de wijze, waarop het tot •tand kwam. We waren in de naïeve veronderstel- (nS, dat omtrent dit alles sinds de *h de Tweede Kamer gevoerde discus •les geen misverstand meer kon be staan: den uitslag der verkiezingen heeft ieder kunnen na-cijferen en na- beschouwen; zeer nadrukkelijk heeft de kabinetsformateur verklaard, dat men de regeering te beschouwen heeft als i.rechts-extra-parlementair" en niemand *s in twijfel gelaten omtrent de wijze daarop deze regeering werd gevormd. Desniettemin zijn de linksche groepen der Eerste Kamer in het voorloopig Verslag weer eens opnieuw hetzelfde stokpaardje gaan berijden (de rechtsche Eroepen bepaalden zich blijkbaar tot Weerlegging of ontkenning van de aan gevoerde bezwaren); nu krijgen we n°g een memorie van antwoord nu krijgen we nog de debatten in ons Hoo- Eerhuis; het hek is dus opnieuw van den dam. We vragen ons af, waarom de niet- fechtsche groepen zich om deze aange legenheid zoo dik maken. Waarom stelt men zich tegenover de huidige 1 echtsch-extra-parlementaire regeering toch zoo critisch, wanneer dien van den anderen kant niet kan ontkennen, dat het kabinet-Cort van der Linden in 1913 een linkseh-extra- parlementaire formatie geweest is? Heeft rechts toen ook zoo lang en zoo „politiek" nagekankerd ais thans links het doet? Neen, rechts heeft indertijd de con sequentie der politieke situatie aan vaard. zij net dan ook. dat eerlijke en gerechtvaardigde critiek op het be stuursbeleid (getuige een in 1918 ver schenen brochure van Pastoor Paul Goulmy) niet achterwege bleef. Men denke maar eens aan de loyale wijze, waarop de rechtsche partijen het ministerie-Cort van der Linden door de lastige en gevaarlijke oorlogsjaren heen geholpen hebben om in September 1918 de allerzwaarste oorlogs- en na- oorlogslasten zelf te gaan torsen. Waarom moet er nu zoo hevig afge geven worden op een rechtse h extra-parlementair kabinet, als men in 1913 zijn zegen gaf aan een linksch extra-parlementaire regeering? 't Is de teleurstelling over het feit, dat de verkiezingsuitslag voor links niet gunstiger was; dat in latere instantie dit geldt voor de sociaal- en vrijzin nig-democraten de vorming van een „demokratische" regeering afstuitte op de eenheid der Katholieken en dat dit geldt voor den Vrijheidsbond in het bijzonder de kabinetsformateur geen op den voorgrond tredende perso nen van links (d.w.z. van de liberalen i ertoe uitnoodigde, tot de regeering toe te treden. Vooral de Eerste Kamerleden van de s- D. a. p nebben de allereerste oorzaak van hun ontstemming verraden; men leze maar in het voorloopig verslag: „Door een aantal leden werd opge merkt, dat zij over den uitslag der ver kiezingen slechts matig tevreden kun nen zijn; het ware hun liever geweest, indien deze verkiezingen hadden ge toond een grooter vertrouwen in de Sociaal-Demokratische Arbeiderspartij." Dat is natuurlijk politieke kinderpraat maar. zooals men weet; kinderen en sen zeker soort andere menschen spre ken de waarheid. Wij begrijpen de onderscheiden link sche teleurstellingen, maar 't is met onze schuld, dat er geen parlemen taire rechtsche regeering gevormd kon worden, en dat een katholiek kabi netsformateur net in ieder geval nog beter en veiliger vindt in 's lands be lang, samen te werken met christelijke dan met liberale vrijzinnig- en sociaal- demokratische ministers. Bovendien gaf de uitslag der verkie zingen toch zeker recht op een recht sche oriënteering. De linksche partijen zullen verstandig doen. als zij in het vervolg haar ont stemming over een verkiezingsuitslag en een daarmee verband houdende kabi netsformatie royaler onderdrukken. Zij laten zich nu wel heel erg ken- hen! „Hoe staat rechts tegenover het kabinet-Cort van der Linden?" De vier vliegtuigen, waarmede de heer Veraart en zijn helpers en de pers voor een experiment voor het verwekken van regen zouden vertrekken, zijn gistermiddag tegen vier uur opgestegen. De vliegtuigen vlogen langs de kust naar het Zuiden om te trach ten wolken te vinden om het experiment te 'oen plaats hebben. De goden zijn den heer Veraart, den man, die op kunstmatige wijze regen wil verwek ken, niet gunstig gezind. Een smetteloos blauwe uemel was boven Schiphol. Een nieuw driemotorige Fokker werd ingevlogen: hij heette „Extra Dry" en zweelde in de blauwe lucht als een voor spelling van alles behalve regen en zei, dat hei „extra droog" zou blijven. Tegen hall vier stegen vier Fokker toestellen van Schiphol op. Twee ervan wa ren geladen met eenige duizenden K.G. on derkoeld ijs. De neer Veraart en zijn helper, de neer Ouwerkerk, hadden in deze toestel len de leiding genomen. Twee andere ma chines volgden met journalisten en eenige belangstellenden. Over Aalsmeer gmg het in de richting van Haarlemmermeer, doch aangezien er geen wolkje aan den horizon kwam opdagen, gal men net oorspronkelijke plan, om de proef te nemen tusschen Kat wijk en Scheveningen, op en wijzigde koers naar het Oosten. Over de Ankeveensche plassen en het Gooi kwamen de vliegtuigen boven de Zuiderzee en waarachtigeen witte wolk zweefde in de richting van de Geidersche kust aan den blauwen nemel. Zij zweefde er tergend, want hoe hoog de vliegtuigen ook klommen, toen men dichter bij kwam, bleek het wolkje op zoodanige hoogte te zweven, dat van er boven komen ge~.n sprake was. In arren moede werd toen maar rechts omkeert gemaakt en aangezien het ijs voor verdere proefnemingen niet meer te gebrui ken zou zijn, werd het ter hoogte van Pam pus boven de Zuiderzee uitgestort van een hoogte van circa 2000 Meter. Als een wit wolkje verstoot het vjs en daarmee ook de hoop om neden nog regen te zien Nog steeds is inmiddels de juistheid 01 onjuistheid van aes neeren Veraarts theorie niet bewezen, aangezien de omstandigheden hem daartoe niet in de gelegenheid hebben gesteld. De heer Veraart geeft den moed nog niet op. Onmiddellijk begint hij aan de voorae- rndrngen voor nieuwe proefnemingen en in den loop vin de maand Maart zal nij net experiment herhalen. Een amateur-fotografen-wedstrijd Naar wij vernemen bestaat bij de Konink lijke Liedertafel Zang en Vriendschap het voornemen, een wedstrijd uit te schrijven voor amateur-fotografen. De bedoeling is, dat de genen, die aan dezen wedstrijd deelnemen, door hen zelf gemaakte foto's inzenden, die betrekking hebben op de feestelijkheden ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap. Een des kundige jury zal de inzendingen beoordeelen. Als prijzen worden mooie kunstvoorwerpen ter beschikking gesteld. Nadere bijzonderhe den zullen nog volgen. Gistermiddag was een arbeider bij de volkstuintjes te Amsterdam bezig met het afbreken van de buisleiding, welke dienst had gedaan voor het opspuiten van de ter reinen nabij den Admiraal de Ruyterweg. Plotseling vielen eenige stukken pijp uit de leiding. Tollenaar kreeg ze op het lichaam en werd zoo ernstig gewond, dat de dood on middellijk intrad. Binnenkort een voorstel te wachten Naar wij vernemen is tegen de eerstvol gende raadszitting een voorstel te verwachten inzake den bouw en de exploitatie van een z.g. buitenschool in Haarlem. Zooals reeds vroeger is gemeld, lag het toen in de bedoe ling deze school te stichten in de nabijheid van het Parkherstellingsoord in Haarlem- Noord. Er is indertijd moeite gedaan een ge schikt terrein in Bloemendaal te vinden, maar aan het stichten van een school buiten de gemeente zijn verschillende bezwaren verbonden. 1 Februari is mejuffrouw J. E. Braat als eerste inspectrice van politie te Haarlem in functie getreden. Haar komst was reeds lang te voren be kend, doch er zullen nog wel stadgenooten zijn, die de beteekenis vaft naar ambt niet ten volle begrijpen. Om deze en andere redenen begaven wij ons gistermiddag naar het Politie-bureau in de Smedestraat, waar wij aan den dienst- doenden agent te kennen gaven mej. Braat te willen spreken. Was alles goed gegaan, dan had de agent ons verwezen naar de Lange Wijngaardstraat, want daar zal de inspectrice resideeren in een apart huis, speciaal voor haar ingericht, met een vrijen ingang en een verbinding met het hoofdbureau. Dit huis (waar verleden jaar tijdens de koude dagen kachels brandden om de behoef - tigen te kunnen verwarmen) wordt geheel ver bouwd en het kon niet gereed zijn vóór 1 Februari. De agent telefoneerde dan ook naar de kamer van den hoofdinspecteur der recher che, Woud, waar mej. Braat tijdelijk haar bivak heeft opgeslagen. Even later stonden we tegenover haar en aanstonds werden we getroffen door haar vriendelijkheid. We kregen den indruk; dit is een vrouw, die het vertrouwen van de Haarlemmers zal weten te winnen, een toe vlucht voor ouders van minder goed oppas sende kinderen, een zorgvolle moeder vooral voor de alleenstaande meisjes, die de verlei ding in de wereld niet hebben kunnen door staan. Of we maar plaats wilden nemen en wat we wilden weten Het spreekt vanzelf, dat wij een praatje over haar werkwijze gaarne zouden willen aanhooren. „Vroeger werkte ik met succes in Rotter dam," begon onze gastvrouwe. „Daar had ik ook een prettig ingerichte kamer, en daar was ik vooral den laatsten tijd de vertrou welinge van heel wat menschen. Ze zijn niet te tellen, de ouders die ik uit de verlegenheid heb geholpen, omdat ze kinderen hadden, die niet goed oppasten, talrijke jonge meisjes, die bij haar mevrouw gestolen hadden of anders zins, mocht ik voor góed tot beter inzicht brengen. Niet, dat ik dat alleen deed, o neen! De verschillende verenigingen in Rot terdam werkten op de juiste manier met mij samen, ik noem bijvoorbeeld Pro Juventute, de Katholieke Rëclasseering etc. Als er een wanhopige vader over zijn slecht kind kwam praten, aanhoorde ik zijn klach ten, pleegde daarna overleg met de vereehi- ging, die daarvoor in aanmerking kwam en zóó verkregen we in de meeste gevallen goede resultaten." „Juist, en denkt u dit ook in Haarlem te doen?" „Natuurlijk. Thans is alles nog vreemd voor me, ik moet me eerst nog inwerken, weten, welke delicten hier het meest voor komen, mij in verbinding stellen met de be sturen van Reclasseering, etc." „Als zich nu een Katholieke vader over zijh minderjarige dochter of zoon komt beklagen, werkt u dan met de R. K. organisatie samen?" „In Rotterdam lette ik streng op den gods dienst van den patiënt, de godsdienst waar onder deze oorspronkelijk was ingeschreven- In Haarlem zal ik dit principe blijven hand haven en ik hoop daarover zeer zeker bin nenkort met de organisaties te confereeren Wij waren verheugd over deze mededeeling. die ons hoopvol voor de toekomst stemde. Uit den aard van de zaak werd er verder nog over Rotterdamsche toestanden gespro ken, die in onze stad waarschijnlijk ook wel zullen voorkomen. Het wachten is nu op de eigen woning, de vertrouwenskamer, die po pulair zal moeten worden. Alle menschen vechten dapper In den strijd om het bestaan. Met geen Volkenbond, hoe machtig, Maakt men daar een einde aan. Ondanks Haagsche Conferentie Met de VlootbespreUing na Is er nu een nieuwe kwestie In het land van Ü.S.A. Daar bestaat een bond van mannen, Die aan propaganda doet Om de menschen te bewegen Uit te gaanmaar zonder hoed. Maar natuurlijk heeft dit streven Allerminst de sympathie Van de menschen, die zich voeden Aan de hoeden-industrie. En reeds heeft de burgemeester Van zoo'n stad, geopenbaard, Dat degeen, die blootshoofd wandelt, Daar meteen wordt gek verklaard! Is dit niet om na te volgen? Overal zoo'n beetje dwang Om steeds rekening te houden Met het plaatselijk belang? Echter eischt Schiedam-bezoeken Dan een beetje overieg. Daar men je voor vol pas aanziet Ais je slingert langs den weg! MARTIN BERDEN De plannen tot stichting van een katho lieke Mulo-school voor jongens zijn verwe- Zehlijkt. De school zal voorloopig in een tweetal huurhuizen worden ondergebracht, terwijl de cursus 1 Juli e.k. zal aanvangen Het volgend jaar zal een nieuw gebouw be trokken worden. Zaterdagavond heeft bij het vliegkamp De Kooy nabij den Helder, een autobotsing plaats gehad. Een der autobussen van de onderneming van den heer Prins uit Den Heider stond stil aan den rechterkant van den weg, daar de chauffeur een reparatie moest verrichten, toen een luxe auto, een zespersoons Stude- baker, met een 60 70 K.M. vaart achter tegen den bus aanreed. De bus werd be schadigd. Geen der inzittenden werd gewond, doch de luxe auto werd totaal vernield Van de vier inzittenden werden er drie licht gewond. De tandtechniker J. K. uit Schalen. die naast qen bestuurder zat. kwam er niet zoo goed af. Deze werd door de voor ruit geslingerd, en iwusteloos opgenomen Hij werd naar het Marine-hospitaal in Den Helder vervoerd. Het ongeluk is aan de inzittenden van den luxe-auto te wijten. Zij waren sterk onder den invloed van sterken drank. De bus stond, zooals wij reeds zeiden, rechts van den weg en het zicht was goed. Het achterlicht van de bus brandde. De verwondingen van den man die naai het hospitaal is vervoerd, waren niet van ernstigen aard. Na zijn roes te hebben uitgeslapen, is hij uit het hospitaal ontsla gen. De auto behoorde aan den heer C. G te Anna Paulona. Hij werd bestuurd door den heer C. B. uit Schagen. De Zuiderzee-visscherijraad vergaderde een dezer dagen te Enkhuizen ter bespre king van het wetsontwerp tot wijziging dei' Zuiderzeesteunwet. Hoewel het wetsontwerp een verbetering is en tegemoet wordt gekomen aan enkele der vroeger kenbaar gemaakte wenschen, was men algemeen van meening, dat de re geling der waardevermindering nog onvol doende is vooral voor hen, die geen ander bedrijf meer kunnen aanvangen. Er zal dan "ok getracht worden hierin alsnog verbe- ering te verkrijgen. Reuter meldt uit Riga: Volgens berichten uit Rusland heeft de Gpoe alle voormalige marine-officieren, die in het land waren gebleven, maar niet in staatsdienst waren overgegaan, in massa doen terechtstellen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, maar verschillende honderden namen worden genoemd als tot de slacht offers behoorende. Hun families in Engeland hebhen zich tot hunne geloofsgenooten te Riga gericht met het verzoek, daar herden kingsdiensten voor de dooden te doen hou den, daar dit in Sovjet-Rusland verboden is. De orthodoxe Russen in Riga hebben daar om voor heden een uitvaartplechtigheid ge organiseerd. Uit Bombay wordt gemeld, dat de pok kenepiciemie in een der districten m groote snelheid toeneemt. Terwijl in de loop der vorige week zich 2604 ziektegeval 'en voordeden waarvan 662 met doodelijke afloop steeg het aantal ziektegevallen ir den loop van de afgelpen week met 3645 waarbij 716 gevallen met doodelijken afloop PARIJS, 4 Februari. B. T. A. Als gevolg van den stap, welken de Russische gezant Dowgalwski aan den Quay d'Orsay heeft on dernomen, heeft het hoofd der politie maat regelen getroffen tot bescherming der Sovjet legatie. Tot 11 uur gisterenavond deed zich geen enkel incident voor. In een interview met een vertegenwoordi ger van de Matin, verklaarde generaal Miller de opvolger van generaal Koetiepoff, als lei der der vroegere Russische militairen, die naar Frankrijk zijn uitgeweken, dat hij de bewering als zou hij een aanslag op het Sovjetgezantschap te Parijs willen onderne men, beslist tegenspreekt. Hij voegde hieraan toe, dat in de rangen der jeugdige elementen, welke onder zijn orders zijn geplaatst, eenige oproerigheid heerscht, doch dat hij zijn best doet, de gemoederen te kalmeeren. MADRID, 3 Febr. (B.TA.) Na een af scheidsbezoek aan den Koning en de Ko ninklijke familie had Primo de Rivera een langdurig en hartelijk onderhoud met Bre- renguer over reeds vroeger behandelde on derwerpen. Daarna begroette hij de nieuwe ministers. Volgens geloofwaardige berichten is het nieuwe kabinet voornemens alle veranderin gen geleidelijk te doen geschieden, geen plotselinge wijzigingen aan te brengen en alles in stand te houden wat gedurende de dictatuur aan opbouwenden arbeid werd verricht. De regeering meent verder, zekere groote werken van nationaal belang, waarmee on der het vorig bewind begonnen werd te moe ten voortzetten. Zoo zal zij ook het parii taire comité in stand houden dat werd in gesteld om den vrede tusschen arbeiders en werkgevers te handhaven. Sprekende over de toekomst van Spanje verklaarde Beren guer: Ik ben een man van goeden wil en stel mij in dienst van mijn land. Ik ben vast overtuigd dat Spanje den weg heeft inge slagen die spoedig naar een schitterende we dergeboorte moet leiden. Dit zal gelukken wanneer wij, eenmaal de binnenlandsche rust hersteld, tot een goede verstandhouding met het buitenland geraken, fets waartoe de regeering haar uiterste krachten zal inspan nen. O i BARI, 3 Februari. B. T. A. Gedurende een hevig onweer, is het Italiaansche s.s. Brioni, bij Runich, ten Z.W. van Lissa, op een klip geloopen en gezonken. Twee leden der bemanning sloegen over boord, drie wer den gewond. BEAUNE, 3 Februari. B. T. A. Tegen middernacht is de bliksem twee maal op de basiliek van Hippone geslagen, waardoor groote schade veroorzaakt werd. Oorzaak: ontslag aan 3 arbeiders WARSCHAU, 4 Februari In de metaal- fabriek van Gebrs. Hevinberg, alhier, is gis teren een formeel oproer ontstaan. Naar aanleiding van een confglict ont sloeg de directie 3 arbeiders, waartegen door de overige arbeiders geprotesteerd werd. De Ongeveer 150 arbeiders wierpen zich op den directeur Nowowiejski, wierpen hem een zak over het hoofd, waarna men hem op een wagen laadde en het fabrieksterrein met hem rondreed. De directie waarschuwde onmiddellijk de politie en sloot de fabriek. Radio in de treinen De Nederlandsche Spoorwegen zullen van 15 Mei a.s. af haar officieele reisgidsen doen verschijnen in twee uitgaven, n.l. een reisgids van klein formaat, inhoudende uitsluitend de treinverbindingen in Nederland en een uitgebreiden reisgids van grooter formaat, weike naast de Nederlandsche treinverbin dingen, ook de voornaamste buitenlandsche verbindingen, zoomede uitgebreide mededee- lingen omtrent tarieven, enz. zal bevatten. TOWNSVILLE (Queensland), 4 Februari- Reuter Te Rollingstone kwamen twee in boorlingen met een boot van Palm-Island, een nederzetting 20 mijlen van de kust, met de boodschap aan, dat de huizen der ambte naren waren platgebrand, dat twee hunner waren doodgeschoten en dat hulp noodzake lijk was. De inboorlingen verklaarden, dat de hoofdambtenaar in een vlaag van waanzin zijn vrouw en een man neerschoot. Een boot heeft Townsville met hulp verlaten. Er zijn menschen, die tijdens een spoorreis niet gaan lezen en ook die niet veel geven om de landschappen, die voorbij trekken. En er zijn op reis dikwijls lange traj"cten met weinig afwisseling. Daarom begint men thans het jongste en gemakkelijkste kind der techniek voor de reizigers dienstbaar te maken. De Fransche spoorwegen hebben op sommige lijnen de eerste rad'o ingevoerd. BOMBAY, 4 Februari. Reuter De voor genomen staking aan de Peninsula Railway is begonnen. Het totaal aantal aangestelden bedraagt 125.000, doch de leiders der vakver- eenigingen gelooven niet, dat deze allen aan de staking zullen deelnemen. ')De bekende schrijver van de Sherlock Holmes-verhalen Sir Arthur Conan Doyle, is lijdende aan een ernstige hartkwaal. Zijn toestand is op het oogenblik zoodanig, dat hij niet in staat is zijn kamer te verlaten. Het oordeel van den ZuiderzeevisscheriJ- aad over het wetsontwerp tot wijziging det Zuiderzee - Stcunwet. Autobotsing bij Den Helder. Vier lichtge wonden. Is een station met overkapping een gebouw in den zin der Woningwet? Ernstige aanvaring buiten het Krabbersgat. Het proces tegen Salomon Liebermann. Verkeersveiligheid voor de jeugd. De regenproef weer mislukt. Zij is thana uitgesteld tot Maart. Vandaag is te Amsterdam het 25-jarig be staan van het Generaal Van Ileutszfond» herdacht. Arbeidsconflict te Sluiskil. Vertraging van het stoomschip „Johan d« Witt." De internationale wisselvervalschers. De reis der Koninklijke Familie. Nieuwe spoorboekjes zullen uitgegeven wor den. De internationale rondvlucht. Benoemd is de Nederlandsche delegatie naar de conferentie op douanegebied te Genève. De eischen in het Tscherwonzenproces. Brutale overval op den trein Boekarest-» Temesvar. Engclsche compromis-voorstellen ter Londensche Vlootconferentie. De Fransche ministerraad keurt de hou ding van zijn gedelegeerden ter vlootconfe rentie goed. Weer een bomaanslag te Chicago. De sovjet-gezant te Parijs heeft mede- deelingen aan de Fransche regeering gedaan betreffende een wit-Russisch complot tot een aanval op het Russische gezantschap. De gezant verwacht Fransche tegenmaatregelen. Bij invallen der W'ahabieten in Trans- jordanië moeten 400 personen gedood zijn. Schrijven van Z. Em. Kardinaal van Roey naar aanleiding van een beleedigend artikel van de Katholieke Vlaamsche Volkspartij over de houding van het Belgisch episcopaat tegenover de Vlaamsche nationalisten. Er zijn onderhandelingen geopend over aansluiting van Mecklenburg-Strelitz bij Pruisen. Tardieu zal voorloopig tusschen Londen en Parijs heen en weer reizen, daar zijn tegenwoordigheid te Parijs herhaaldelijk ge- wenscht is. De toenemende automobielproductie in Amerika. Pokken-epedemie te Bombay. Massa-terechtstellingen in Londen. Bloedige verkiezingscampagne in Roemenië. De spoorwegstaking in Britsch-Indië is be gonnen. Barometerstand 9 uur v.m. 7.43 achteruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.20. Hoogste Barometerstand 770.2 m.M. te Isafjord. Laagste Barometerstand 738.6 m.M. te Valencia. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuide- ijken tot Oostelijken wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk eenige regen met rans op sneeuw in het Noorden. Temperatuur om het vriespunt in het Noorden. In het Zui len iets kouder. Just Havelaar f De heer Just Havelaar, een bekend publi- oist, is in den ouderdom van 50 jaren te Amersfoort overleden. j De heer Havelaar, die aanvankelijk voor schilder was opgeleid, maakte later naam als essayist en criticus over beeldende kunsten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1