f40.- BISSCHOPPELIJKE WAARDEERING VOOR HET COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Laatste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 48 dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 10 FEBRUARI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17382 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL FRAAI BEGITS GOED KATHOLIEK Inbraak Gemeentevischafslag te Enkhuizen De Kerkvervolging in Rusland Een plechtig protest van den H. Vader De papegaaienziekte in Amsterdam? Een paradijs voor gevangenen Weer uit het asyl te Leiden ontvlucht Opening radiotelegraafverbinding NederlandZweden Vier kinderen door autobus overreden en gedood Drie personen ziek in een gezin Ernstig auto-ongeluk bij Reims Zes dooden De moord op Marietje van Os Rechtszitting met gesloten deuren Byrd's Zuidpool-expeditie Kans op hulpverleening Het rooken in bioscopen Een verbod gewenscht geacht Boerderij afgebrand De Ned. Middenstands- bank te Haarlem Overplaatsing naar de Gierstraat De N.V. Kodowa geliquideerd Telegrafisch Weerbericht 4V2 Obligatielening Alkmaar Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 35 ct., per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COU ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1I regels 60 et. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct_ bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 et. per regel. Alleubmme sopthtDiadz.j.ungevolgedeverzekeringsvoorwaarden Qfïflfi levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken door I "7CH bij een ongeval met t OCH bij verlies van een hand I 1 QC bij verlies van een 4 tegen ongevallen verzekr-d voor e~n der volgende uitkeeringen fj U||U."verlies van beide armen, beide been^icbeideoogen Q U»"" doodelijken afloop I tuUi"ccn voet of een oog| I tw»"'duim of wijsvinger I JUi bij 'n bi cuft van been of arm vciiic^ een anderen vinger Wij hebben er indertijd onze voldoe ning over uitgesproken, dat na de klachten van ons kamerlid mejuffrouw Meijer in de Tweede Kamer over de dansontaarding en de verspreiding van Pornographie ook van liberale en vrij- zinnig-demokratische zijde de hier ge noemde euvelen ernstig afgekeurd wer den doch aanstonds hebben wij daarbij gevreesd, dat de dames en hee- fen, die het in princiep zoozeer met ons eens schenen te zijn, wel spoedig in hun of haar schulp zouden kruipen, indien het er op aan zou komen, min of meer doortastende maatregelen te nemen tot beteugeling van deze kwalen. Dezer dagen nu heeft de regeering ge- Volg gegeven aan haar reeds aangekon digd voornemen: een commissie te be noemen, welke tot taak zal hebben, te onderzoeken, of en zoo ja, in hoeverre van overheidswege maatregelen getrof fen zouden kunuen worden met betrek king tot het uansen. Dat is toch al het meest elementaire, Wat de regeering voorioopig doen kan; wil men ooit iets oereiken in de bestrij ding van het danskwaad, dan zal men toch zóó moeten beginnen. Maar zie, nauwelijks is de benoeming der commissie bekend, of de officieele organen van Vrijheidsbond en Vrijzin- nig-demokraten haasten en beijveren zich om van hun misnoegen over deze benoeming dus ook over de eventueel verder liggende plannen der regeering te doen blijken. „De Vrijheid" geeft er een hoofdarti kel over onder den suggestieven titel „In het land der horretjes en mummel- Wijfjes", waarin wij o.a. lezen: „Wat in 's hemelsnaam denkt de regeering te bereiken met het belemmeren of beletten van dansen in het openbaar? Schampere spot der buitenlanders, die reeds nu de Ne derlanders een stijf en ietwat saai volk vin den, zal haar toch wel niet bijster welkom zijn. Meent zij aldus den ongeoorloofden omgang der seksen te kunnen voorkomen? Zy verhindert vermoedelijk in veel sterkere mate een volkomen correct samenzijn; maar gesteld dat er inderdaad misbruiken te kee- ren zijn, valt er dan niets met de beschik bare middelen te bereiken? De consequen tie is de instelling van ettelijke andere com missies ter bestudeering van de vraag of jongelieden van beiderlei kunne wel samen de bioscoop mogen bezoeken (brr, het kan daar zoo donker zijn!), samen in taxi's mo gen zitten, samen na zes uur 's avonds in den winter en negen uur 's avonds in den zomer op straat mogen wandelen, samen het Vondelpark, het Haagsche Bosch, de Sche- veningsche Boschjes, het Rotterdamsche Park mogen bezoeken." Verder stelt de redactie de vraag: „Zullen eventueele maatregelen, ontwor pen door de Danscommissie en aanvaard door regeering en Staten-Generaal, ooit iets meer vermogen dan verplaatsing van het kwaad? Voorzoover er dan een kwaad is. Wij herhalen: „Voorzoover er dan een kwaad is"! Alsof daaraan nog getwijfeld kon Worden. „De Vrijzinnig-Demokraat" houdt zich kwasie van den domme. De regeering heeft ondanks het getwist over haar parlementair of extra parlementair karakter plotseling be dacht, dat zij rechtsch is, en dat er, dewijl rechts het dansen „fataal" vindt, maatregelen tegen genomen moeten worden. „Maar hoe? Zij weten het niet. Daarom is een anti-danscommissie be noemd, naar de bladen melden. Is het wel zoo? Er is een commissie ingesteld aan welke wordt opgedragen „de regeering van voor lichting te dienen over de vraag, in hoeverre van overheidswege met betrekking tot het dansen maatregelen dienen te worden ge troffen". Is dit eene anti-danscommissie? Of bedoelt de Regeering, de extra-parle mentaire, dat die commissie haar zal moe ten voorlichten omtrent de vraag, op weuse Wijze het beoefenen van deze bevallige SP01 kan worden bevorderd? Wil de Regeering voorlichting omtrent de invoering van ne danskunst of de danssport op lagere, mid delbare en hoogere inrichtingen van on derwijs? Niemand kan voorioopig het antwoord geven. Maar de samenstelling van de commissie geeft te denken: Een rechter, een burge meester, een paedagoog, een hoofdcommis saris van politieen één dame, lid van de Tweede Kamer. Waarom slechts één vrouw? Waarom niet vier? En dan nog een bekwaam danspaeda- goog er bi). Een raadsel! Neen, toch niet! De bedoe ling is blijkbaar den terugkeer te bevorderen naar de ouderwetsche dansen; In gewijzig- den vorm. B.v. quadrilles met een nieuwe figuur: „cavalière seule' De commissie kan vast gaan dansen. Krommer dan de politieke dans van de regeering kan haar step niet uitvallen." Uit al dit onwelwillend, kwasie niet begrijpend en spottend geschrijf blijkt duidelijk, dat wij van die zijde niet veel ffedewerking integendeel: tegen werking te wachten hebben. En dat, terwijl de strijd, zooals ook de »'Vrijzinnjg.Demokraat" heel g°e(1 weet, diet zich richt tegen het dansen, maar tegen de dansexcessen, die ieder fatsoenlijk mensch afkeuren moet. De rechtsche partijen zullen op zich zelf aangewezen zijn om in de goede richting iets te bereiken. Is het geen schande, dat in dezen zoo hoog noodigen strijd, waarin werkelijk wel iets te bereiken valt, van andere zijde geen medewerking te krijgen is? „Het Volk" gaf dezer dagen het woord aan een Bosschen partijgenoot, die er zich in een gesprek met een Pater Ca- pucijn over beklaagd had, dat hij daar hij voor zijn socialistische lid maatschappen niet bedanken wilde buiten het kerkelijk verband gezet was. De Bossche partijgenoot geeft het ge sprek met den Pater in dialoogvorm weer en het behoeft niet te verwonde ren, dat meerdere priesters-socialisten bestrijders het van den partijgenoot ontgelden moeten. Het meest curieuze van het geval is echter, dat de hier aan het woord zijnde socialist verklaarde, zich nog uitste kend katholiek te gevoelen! In het onderhoud met den Pater zoo vertelde hij in „Het Volk" „verzekerde ik, dat ik mij trots mijn 1G jarig lidmaatschap der S. A. P. en moderne vakbeweging nog even goed katholiek gevoelde als voor dien tijd. Als men katholiek is om de leer zelf, dan laat men deze niet los door on christelijke bestrijding der r.k. geestelijk heid. Aan bedanken voor de S. D. A. P. en moderne vakorganisatie dacht ik niet. Miin socialistisch-ekonomisch beginsel vond ik heel wat beter, mooier en christelijker en meer in overeenstemming met het ware christendom <Jan het kapitalistisch maat schappij stelsel, hetgeen in al zijn geledin gen on-christelijk genoemd moet worden. Ik zou noodgedwongen zoolang buiten het ker kelijk verband blijven staan totdat de Ne- derlandsche r.k. geestelijke overheid het kerkelijk verbod dat de r.k. kerk een zeer groote schade berokkent en waardoor dat verbod dus op zichzelf reeds on-chris telijk is in zijn werking zal opheffen, wel ken tijd ik zoo spoedig mogelijk zou willen aangebroken zien." Zou hier dus werkelijk eens het won der van een katholiek socialist gewrocht zijn? We lazen verder: „Voorts verzekerde ik, dat ik voor mij geen bewondering gevoelde voor de niet-ontbind- baarheid van hét kerkelijk huwelijk, als ge volg waarvan wantoestanden voorkomen, zoo groot, dat het leed daarvan dikwijls niet te overzien is. Het gaat toch niet aan, dat men man en vrouw, die als hond en kat met elkaar leven, bij elkaar houdt. Daarenboven gaat men gewoonlijk toch van elkaar en leven met anderen in z.g. vrije liefde, als gevolg van een on-praktischte kerkelijke huwelijkswetgeving. Ik merkte den Pater- Capucijn voorts op, dat ontbinding toch wel plaats heeft, vooral, wanneer het betreft de grooten, rijken en machtigen der aarde, waaromtrent ik voorbeelden noemde, waar van de pater weder verklaarde niet goed op de hoogte te zijn." Toen wisten wij genoeg! Hier was opnieuw het bewijs geleverd van de waarheid-als-'n-koe, dat een socialist geen goed katholiek kan zijn. De hier aan 't woord zijnde socialist blijkt zóó weinig „goed katholiek", dat hij le het gevaar voor geloof en zeden hetwelk het socialisme oplevert, niet eens inziet; 2e hardnekkig weigert een zijner voor naamste plichten als katholiek ge hoorzaamheid aan het kerkelijk gezag na te komen; 3e „geen bewondering" gevoelt „voor de niet-ontbindbaarheid van het kerke lijk huwelijk" en de kerkelijke huwe lijkswetgeving „onpraktisch" noemt. Hoe spoedig blijkt de katholiek van zijn godsdienst vervreemd, wanneer hij zich aan het socialisme overgeeft, geloof schenkt aan de socialistische leiders, aan de socialistische pers- Dat de Bossche partijgenoot niet eens meer weet, dat de Kerk nooit of te nim mer een geldig en voltooid huwelijk heeft ontbonden (de Kerk zou hiertoe trouwens niet bij machte zijn) zullen wij hem maar niet al te kwalijk nemen. 't Is hem aldus voorgelogen en hij heeft zich te ver van de Kerk verwij derd, dan dat hij van al die „finesses" nog op de hoogte kan zijn. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft (hebben) dief (en) zich toegang ver schaft tot het kantoor van den visch- afslag te Enkhuizen. De buitendeur van de vischhal was ten gerieyp Van enkele koop lieden los gelaten. Deze deur was open ge daan, waarna met een beitel de deur van de directeurskamer is geforceerd. Hierna is men binnengekomen en uit de lade van de schrijf tafel al het aanwezige kas- en wisselgeld ter waarde van een kleine j 100 medegenomen. De brandkast heeft men iaten staan. Men brengt deze inbraak in verband met de inbraak van de vorige week in het kan toor van de gasfabriek. Het schijnt wel vast te staan, dat de beide inbraken door de(n)- zelfde(n) inbreker (s) Is Seschied. De politie volgt een spoor, bijzonderheden kunnen hieromtrent niet worden medege deeld. Als antwoord op het telegram, dat de jaarvergadering van het Comité van Katho lieke Actie Vrijdagavond aan Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, verzond, mocht het Comité het volgende waardeerend schrijven van Z. D. H. ontvan gen: Bij deze betuigen WD U.Ed. Onzen op rechten dank voor het telegram, Ons toege zonden door het Comité van Katholieke Ac tie In Haarlem. Met U verheugen Wij Ons bijzonder over de reeds bereikte resultaten en Wij wen- schen het wakkere Bestuur van ganscher harte toe, dat de actie van Uw Comité zich steeds breeder en breeder ontplooie en de resultaten daaraan geëvenaard mogen zijn. Met beleefde groeten en de beste wen- schen voor Uwe werkzaamheden, verblijven Wij inmiddels Uw dienaar in O. H. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. De „Osservatore" publiceerde Zaterdag een brief van Z. H. den Paus aan den kardinaal vicaris van Rome over de ellende in Rusland op godsdienstig en moreel gebied. Op het voorbeeld van Benedictus XV heeft de Paus vanaf het begin van Zijn pontificaat geprobeerd de ellenden in Rusland te ver zachten, de vervolging te doen ophouden. Hij heeft den regeeringen gevraagd, de sovjet- regeering niet te erkennen, dan onder de voorwaarden van: vijheid van geweten, eer biediging van den cultus en van de kerke lijke goederen. Al werd dit niet gedaan en al werd onze directe tusschenkomst, om de heilige voor werpen te redden afgewezen, zoo vervolgt de H. Vader, Wij hebben toch het hoofd der Russische hiërarchie aan het doodvonnis kunnen onttrekken en dagelijks 150.000 kin deren kunnen voeden. Men gaat intusschen steeds door met priesters, religieuzen en- bisschoppen te ver volgen en te verbannen, den godsdienst uit te roeien en de jeugd te bederven. Men wil den godsdienst en God zelf treffen. Wij hebben dikwijls Onze stem daartegen verheven, gebeden en duizenden laten bid den, een speciale commissie voor Rusland in gesteld, gebeden voor Rusland met aflaten verrijkt, de instelling goedgekeurd van con ferenties over Russische toestanden in het Oostersch instituut, om de ellende bekend te maken, welk voorbeeld in andere hoofdsteden gevolgd wordt. Een meer algemeen eerherstel echter ver- eischt de hernieuwde opleving van de offici eele publieke godslasteringen. De H. Vader beschrijft dan de verschillen de dingen, die met Kerstmis en andere feesten zijn geschied tegen den godsdienst en heilige zaken. Om eerherstel te geven en anderen daar toe aan te sporen zal Zijne Heilighed op den feestdag van Sint Joseph, 19 Maart, in de St. Pieter een H. Mis van eerherstel opdragen voor zooveel beleedigingen het H. Hart aan gedaan en voor het zielenheil van de velen, die in beproeving leven en daarna de voer- spraak van den heilige inroepen. De Paus hoopt, dat de geloovigen van Rome, maar ook het episcopaat en de geloo vigen der geheeie wereld zich bij dit Offer zullen aansluiten. Zaterdagavond zijn wederom drie verpleeg den uit het Rijkspsychopathenasyl te Leiden ontvlucht, n.l. de 24-jarige T a. uit Arn hem, die enkele weken geleden eveneens was ontvlucht; de 35-jarige S. van A. uit Am sterdam en de 23-jarige G. J. de B., eveneens uit Amsterdam. Zij werden omstreeks zes uur vermist De politie verzoekt hun opsporing. Zij waren gekleed in grijs overhemd met blauwe broek en zonder hoofddeksel. 17 FEBRUARI A.s. 17 Februari a.s. wordt een rechtstreeksche radiotelegrafisehe verbinding geopend tus- schen Nederland (Amsterdam) en Zweden (Göteborg). Over deze verbinding zullen de telegram men worden verzonden voor Zweden en de over dat land te bereiken bestemmingen, die voorzien zijn van de (kostelooze) aanwijzing „via Hollandradio' of waarvoor geen verzen- dingsweg is aangegeven. De telegraafdienst is bevoegd tot verzen ding langs anderen dan den rechtstreek- schen radioweg, indien dit voor een vlugge overkomst der telegrammen in bepaalde om standigheden wenschelijk mocht zijn. Volgens berichten uit Oslo, heeft daar Zaterdagmorgen een ontzettend verkeerson geval plaats gehad, dat aan vier schoolkin deren het leven kostte. De kinderen begaven zich n.l. op weg naar school per slede, waar door zij geen aandacht wijdden aan een na derende autobus. ZD werden overreden en gedood. De chauffeur had van het ongeluk niets bemerkt en reed door, totdat hij door voorbijgangers op het gebeurde werd opmerk zaam gemaakt. Bij een gezin aan den overkant van het IJ te Amsterdam heeft zich een geval van papegaaienziekte voorgedaan. Kort geleden waren de huisgenooten in het bezit gekomen van een papegaai, welke afkomstig was uit Zuid-Amerika. Dezer dagen is het dier gestorven, terwijl zich bij drie der huisge nooten ziekteverschijnselen voordeden, welke wezen op papegaaienziekte. De gestorven papegaai alsmede een kat, welke ook ziek was geworden, is door den Geneeskundigen Dienst in beslag genomen. De zaak is bij den Geneeskundigen Dienst nog verder in onderzoek. Zondag heeft „De Courant" gesproken met den arts L. Heijermans, den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst te Amsterdam, aan gaande de vermoedelijke gevallen van pa pegaaienziekte hier ter stede. „Ik was gisteravond te 's-Graven- hage, aldus de heer Heijermans, en daar in de gelegenheid de zaak met den Ge zondheidsraad te bespreken. Het zal er wel op uitloopen, dat van regeeringswege maat regelen genomen zullen worden. Er staan daartoe twee wegen open. In de eerste plaats een verbod om papegaaien in ons land in te voeren. Dat is een harde maat regel. Er zijn menschen, die uit een ander werelddeel komen, die hun dieren hebben leeren spreken en er zeer aan gehcht zijn. Waar zouden die hun papegaaien moeten onderbrengen? Daarom lijkt me die maat regel dan ook niet gewenscht. Beter lijkt het en zoo zal het waar schijnlijk ook wel worden de dieren In quarantaine te nemen. Dat zal dan moeten geschieden in de havenplaatsen Amsterdam en Rotterdam, want om de beesten alle naar Utrecht over te brengen, is te om slachtig. Verder kan ik u vertellen, dat de sectie op de kat, die we hebben doodgemaakt, uit heeft gewezen, dat zij aan longontste king leed. Onze dienst is bezig met het maken van cultures, terwijl het bloed en het sputum der in het Wilhelmina-gasthuis verpleegde patiënten nader worden onder zocht. Natuurlijk neemt dat eenigen tijd in beslag. De symptomen der patiënten, (zooals u weet heeft de man longontsteking), en het ziektebeeld der kat maken het voor mij zeer waarschijnlijk, dat wij hier inderdaad met de papegaaienziekte te maken hebben. Dit zouden dan de eerste gevallen in Ne derland zijn, want het twijfelgeval in Til burg bleek achteraf niets met de ziekte te maken te hebben. Dat we hier te Amster dam met een toevalligen samenloop van verschijnselen te maken zouden hebben, neem ik namelijk niet zoo licht aan.' De haard is nog locaal: op de andere huisgenooten wordt ten deze gelet, doch er hebben zich bij hen nog geen suspecte ver schijnselen voorgedaan. Ik hoop, dat het bij deze gevallen blijft Van deze gelegenheid zou ik gaarne gebruik maken den menschen aan te raden toch steeds voorzichtig te zijn met het schoon maken van kooien en hokken en tevens met excrementen van alle dieren. Handen was- schen na zulke werkzaamheden moet m elk geval gebeuren. Ook bij het omgaan met dieren moet men altijd oppassen. Duitschland is nu toch niet langer Meer het Duitschland van weleer. Alles neemt er na den oorlog Wel een grooten ommekeer. 't Is niet „Deutschland ueber Alles" Met zijn schoone Wacht am Rhein. Maar wel „Alles ueber Deutschland," Waar geen eind aan schijnt te zijn. Niet? Datgene, wat een Duitscher 't Allerlaatst zal laten staan Is zijn bierpot; en warempel, Ook die tijden breken aan. Want bij iedere begrooting Wordt het bier steeds meer belast. Wat den rechtgeaarden Duitscher Steeds onaangenaam verrast. En nu maakt zelfs Hindenburg, Naar een melding in de pers, 'n Einde aan den zoo gezochten Politieken Bier-Kommers. Bierloos Duitschland is geen Duitschland, Lijk de vreemdeling het kent. Is de Hoffbrau geen attractie Als je eens in München bent? Duitschland kan nog zonder Keizer, Zonder vloot en officier. Maar je kunt je niets begrijpen Van een Duitschland zonder bier! MARTIN BERDEN. Zaterdagavond tegen acht uur had in de buurt van Reims een ontzettend auto-onge luk plaats, waarbij zes personen het leven lieten. De auto kwam met groote snelheid voor een spoorwegovergang, waar de boomen waren neergelaten. De boomen werden weg gerukt en juist zou de wagen over de rails rijden, toen een D-trein uit Parijs naderde met een snelheid van 80 K-M. Een vreeselijke botsing had plaats, waarbij de auto vele meters door de locomotief werd weggeslingerd en geheel verbrijzeld. De inzittenden, twee heeren, twee dames en twee kinderen, werden deerlijk verjuiokt. De lijken der kinderen werden op een afstand van 50 töt Wnietër teruggevonden, terwijl die der vrouwen 100 meter ver werden geslingerd. Het lijk van een der mannen, was door de locomotief op gevangen. De machinist had onmiddellijk na de bot sing den trein tot stilstand gebracht en red dingspogingen ondernomen, welke evenwel niet mochten baten. Door politiebeambten uit omliggende plaatsen werden de dooden verzameld en in een wachtkamer van het dichtsbijzijnde station opgebaard. De verbrij zelde boomen werden later op 200 Meter af stand teruggevonden. De instructie inzake den moord op Ma- rietje van Os, gepleegd in den Blij dorppol der te Rotterdam, zal dezer dagen gesloten worden. De verdachte W. V. blijft aJn onschuld volhouden. De behandeling voor de rechtbank zal waarschijnlijk voor een gedeelte met g >- ten deuren geschieden, terwijl de mogelijk heid dat de rechtbank zal besluiten haar geheel met gesloten deuren te behandelen niet uitgesloten geacht moet worden. De expeditie van Byrd zal thans hulp ont vangen van het expeditieschip Byrd. dat draadloos bericht heeft gezonden, dat het er na 37 uren hard werken in geslaagd is heen te breken door den ijsgordel, waardoor het kamp van Byrd van de buitenwereld was afgesneden. Het schijnt, dat het schip daarin is ge slaagd, omdat de ijsgordel door een hevigen storm, die de laatste dagen woedde, los is geraakt. Het schip kan thans het kamp "in nen 5 ol 6 dagen oereiken. De terugreis moet dan ten spoedigste worden aanvaard, omdat zich reeds weer een nieuwe ijsgordel begint te vormen. De Kon. Ned. Brandweervereeniging heeft aan de besturen van de Provinciale Branci- weerbonden en aan de leden van het Hoofd bestuur van de Koninklijke Nederiandsche Brandweervereeniging een circulaire ge zonden, waarin, in verband met het steeds grooter wordend aantal bioscopen in de on derscheiden gear""- land, ge -vn wordt op het groote gevaar, dat ontstaat, indien tijdens de voorstellingen het rooken in de bioscoopzaal niet verboden is. In Amerika, Engeland, Duitschland, Zwit serland, Belgiè, Luxemburg enz. bestaat reeds lang een wet, waarbij het rooken in bioscooptheaters verboden is, terwijl hier re lande ^ulks bij politieverordening eveneens ge—geld kan - In verband hiermede worden de geadres seerden uitgenoodigd bii voorkomende gele genheden, wcvblj hun om voorli' ig wordt gevraagd, het rookverbod in de bios copen te bevorderen. Ernstige brand te Beemster. De droogmaking der Zuiderzee. Heden I* op officieele wijze geopend de bemaling voor den Wieringermeer. 17 Februari a.s. wordt de radiotelegraaf- verbinding NederlandZweden geopend. Op de Theems is het Nederiandsche mo torschip „Oranje" gezonken. Twee personen verdronken. Huldiging van dr. Frederik van Eeden en Johan de Meester Sr. in den Haagschem Kunstkring. Mevr. Jo van AmmersKüIIer is te Parjjc gehuldigd. De moord op Marietje van Os. Behande- ling der zaak met gesloten deuren? Te Amsterdam is Zaterdag de R. K. School voor Maatschappelijk Werk geopend. De Kon. Ned. Brandweervereeniging acht een rookverbod in bioscopen gewenscht. Kans op hulpverleening voor Byrd's Zuid pool-expeditie. No. IX Maandag 10 Februari 1930 Aan alle kleermakers in het heerenklee- dingbedrijf is tegen 15 Februari a.s. uitslui ting aangezegd. Tegen den bedrijver van de poging tot doodslag in de Ripperdastraat te 's-Graven- hage is twee jaar gevangenisstraf geëischt. Weer zijn drie verpleegden uit de psy chopaten-inrichting te Leiden ontvlucht. Door de drie Middenstandsvereenigingen te Haarlem wordt een enquête ingesteld onder de winkeliers in verband met de in voering van het Werktijdenbesluit voor Winkeliers. De Ned. Middenstandsbank heeft te Haar lem aangekocht perceel Gierstraat 14. De bank zal van het Nassauplein I daarheen verplaatst worden. Verhooging van de uitgeloofde premie voor ontdekking van de daders van den moord op den jachtopzienier te Stoutenburg (U.). De N. V. Kodowa te Amsterdam wordt ge liquideerd. De staking aan het abattoir te Amster dam duurt voort, daar het voorstel van den SSkeel nap- Groote brand in een bank te Brussel. Zaterdag is te Leiden het 355-jarig be staan der Universiteit herdacht. De papegaaienziekte in Amsterdam ge constateerd? Het oordeel der Indische regeering over de vluchten AmsterdamBatavia. De Zeppelin-reizen in 1930. Ernstig auto-ongeluk bij Reims. Zes doo den. Bq troebelen in Korea zouden 80 personen gedood zijn. In het Engelsche labourkabinet zouden ernstige meeningsverschillen over de be strijding der werkloosheid bestaan. De Voungwetten zullen Dinsdag in den Duitschen rijksdag in behandeling komen. In een schrijven aan den vicaris-generaal van Rome, protesteert Z. H. de Paus tegen de gruwelijke godsdienstvervolging in Rus land. De vergadering van den raad van beheer van het intern, arbeidsbureau is gesloten. Do volgende vergadering zal in April a.s. te Pa rijs plaats hebben. Vrijdagavond is te Beemster de boerderij, bewoond door den veehouder J. Koning aan den Westdijk, tot den grond toe afgebrand. Van het vee kwamen twee koeien en twee j kalveren in de vlammen om. De brand is ontstaan door een defect aan de gasleiding in de nabijheid van den hooiberg. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat bij aan komst van de Vrijwillige Brandweer de boerderij reeds rondom in feilen gloed stond. Dank zij het optreden van de brandweer zijn de belendende, bij de boerderij behoorende gebouwen behouden gebleven. Van het huis raad en den inboedel is niets gered kunnen worden. Verzekering dekt de schade. Docr de Nederiandsche Middenstandsbank is aangekocht het perceel Gierstraat 14, waarin voorheen gevestigd is geweest het kantoor van notaris Willems. Het perceel zal verbouwd en gemoderni seerd worden, waania de bank van het Nassauplein 1 naar het nieuwe perceel zal worden overgebracht. In de Industrieele Club te Amsterdam heeft de buitengewone algemeene vergade ring plaats gehad van de N. V. Kodowa. waar als eenig punt op de agenda stond het voorstel tot liquidatie der Vennootschap op de bekende voorwaarden. Het werd na bespreking met 179 tegen 1 stem aangenomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.84. Stilstand. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.32. Hoogste barometerstand 781.6 m.M., te Blacksod. Laagste barometerstand 748.3 m.M., te Ingö. Verwachting: Zwakke, in het Zuiden ma tige, Noordelijke tot Oostelijken wind, neve lig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt, met lichte dooi in het Noorden en lichte vorst des nachts in het Zuiden. Het resultaat der inschrijving Op de f 1.350.000 4% pCt. obligaties Alk maar is voor een zoodanig bedrag ingeschre ven, dat bij de toewijzing een aanzienlijke reductie moet worden toegepast op de vrije inschrijvingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1