f 750.- 1250.- nza.- i *0.- Vc 150.- HET LAND VAN DEN DOLLAR De ramp van het s. s. „München BRILLEGLAZEN TEGEN HET HOORNVLIES f DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN i WOENSDAG 12 FEBRUARI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17381 AANGIFTE MG ET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL GEEN MISVERSTAND Verschrikkelijk drama te Eindhoven Gruwelijke moord en zelfmoord Het emplacement Krommenie'Assendelft De aanbesteding van de uitbreiding De moord te Waddinxveen Tot 8 jaar veroordeeld Een invoerverbod voor papegaaien? Qnthraciet ei e poolen brechcohGS&i&bwbettenJfe\ tn o&pzeqelde AMSTERDAM5CHE A^IHRACIET M! Onze Bloembollenuitvoer naar Amerika In één jaar 229 millioen stuks Roodvonk-epidemie in Schautenburg (L.) Miss Engeland" in <k gevangenis Wie de ware schuldigen zijn Van de trap gevallen en overleden Krankzinnige hangt zich op Wordt Mgr. Orsenigo paucelijk nuntius te Berlijn? Als opvolger van Mgr. Pacelli Het bezoek van Mussolini op het Vaticaan Visschersboot vergaan 23 personen zouden ziin verdronken Hevig gevecht tusschen dranksmokkelaars en grenspolitie In de komende dagen te verwachten? Boefjes oornaamste Uieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht BUREAUXNASSAULAAN48 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cu. per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT I EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit bind zijn ingevolge de verzekeringsvoorwnarden ontvallen verzekend voor een der volgende uitkeeringen Levenslange gelieele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ol beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bii verlies van een duimot wijsvinger bij een breuk van been of arm 8 bij verlies van anderen ving* Een enkel zinnetje van het commen taar, dat wij dezer dagen leverden bij het vit „Het Volk" geciteerde „Veelzeg gend Ingezonden" betreffende de gods dienstvervolging in Rusland, zou tot eenig misverstand aanleiding kunnen geven reden, waarom wij er nog even op terug komen. Wij schreven: „Deze wijsheid nu laat „Het Volk", Zonder ook maar in 't minst van een af wijkende meening ten aanzien van de hier gepropageerde godsdienstpolitiek te laten blijken, in haar kolommen luch ten. Alleen zegt de redactie in een onder schrift, dat „dwang en verbod op gees telijk gebied met socialistische opvat tingen (ni„t) te rijmen vallen." Nu begrijpe men ons goed: wij heb ben niet willen zeggen, dat „Het Volk" geen afwijkende meening geuit zou heb ben ten aanzien van den rio vjetd wang. maar wèl, dat zij geen afwijkende mee ning geplaatst heeft tegenover de pro paganda van den inzender ten gun ste van de in Rusland gevolgde gods dienstpolitiek. Ziehier het volledige onderschriftje: „Belangrijker dan de vraag, of christenen het recht hebben tegen dwingelandij te protestee.en, is voor ons de vraag, of dwang en verbod op geestelijk gebied met socialis tische opvattingen te rijmen vallen. Wij aar zelen niet, dit volstrekt te ontkennen. Gees telijke vrijheid is een hoog goed, dat socia listen onder zijn krachtigste verdedigers behoort te vinden. Wij voegen eraan toe, dat geestelijke dwingelandij pleegt uit te locoen Gistermiddag heeft in de Spireastraat te Eindhoven een drama o'aa s gehad, waarbij drie menschen om het leven zijn gekomen. In deze straat woonden de 54-;ariae Duit- scher Arnold Reymers. geboortig uit E sen met zijn 21-jarige dochter Irma en de 50- jarige huishoudster mejuffcuw S;ich?r. Reymers was den laatsten tijd zonder werk en trachtte in zijn onderhoud te voorzien door het houden van kostgangers. Den laat sten tijd woonden vier kostgangers bij hem in. Toen een hunner gistermiddag thuis kwam. vond hij de deur gesloten Hij slaagde er in de deur open te breken en in het huis vond hj Reymers dood in zijn stoel zitten met een gasslang in den mond. Verder vo-d de kostganger op de bovenverdieping van de wening de dochter en de huishoudster, mi- den met verbrijzelden schedel. De moord op de beide vrouwen schijnt gepleegd te zijn met een bijl. die in de kleeren van een der slacht offers werd gevonden. Onmiddellijk werd geneeskundige hu'p in geroepen. De doktoren van de Put en v .n Dijk waren spoedig aanwezig, doch konden slechts den dood constateeren. De verdenking valt op een der kostgangers, zekeren P.. die sinds g'stermiddag voortvluch tig is. Het schijnt, dat de dader den man Reymers een slang in den mond h-eft ge duwd om den schijn te wekken, dat deze zelf moord heeft gepleegd. De politie stelt een nader onderzoek in. Moord en zelfmoord? Naar wij nader vernemen omtrent dit drama, zou R. den moord op de twee v ouwen hebben begaan, en daarna zelfmoord hebben gepleegd. Financieele moeilijkheden schijnen de oor zaak te zijn geweest van dit drama. Nadat de kostganger den man beneden op nog sterker innerlijke gehechtheid aan i gevonden had is hij naar boven gegaan om datgene, wat men poogt te verbieden. Alleen voor de vrijheid op geeste lijk gebied zegt „Het Volk" het op te nemen, voor het geestelijke zelf, hier zoo grof aangevallen, heeft de re dactie geen woord van verdediging. Dat de Zondag verdween, dat bijbel en gebed en christelijke opvoeding geen rol meer spelen, daarover laat „het Volk" zich niet uit wèl stelt de re dactie een inzender in de gelegenheid, propaganda te maken voor dergelijke toestanden. Alleen voor de vrijheid komt „Het Volk" op en wat Is in dit geval een der motieven daartoe? „Geestelijke dwingelandij pleegt uit te loopen op nog sterker innerlijke gehechtheid aan datgene, wat men poogt te verbieden." *n Fijn waarschuwinkje dus: Pas op, geen dwang, geen verbod, anders.... worden de menschen nog sterker aan hun godsdienst gehecht! Zooals wij echter reeds schreven: daar, waar de sociaal-demokraten er kans toe zien n.l. in Weenen zon digen zij zelf naar best vermogen tegen de hier gepredikte gedragslijn daar zijn zij van pressie en dwang zelf ook allerminst afkeerig! Door de Nederlandsche Spoorwegen v» aanbesteed het maken van grond- en spoorwerken, duikerverlenging, bestratingen en bijkomende werken ten behceve van de wijziging en uitbreiding van het emplace ment KrommenieAsscndelft. Er waren 39 inschrijvingen. Het laagst werd ingeschreven door de Ia. W F. J. Bollen te Zwolle voor 71:670. De hoogste inschrijfster was de firma Bouwmeester en Co. te Amsterdam, voor 91 000. Voorts werd aanbesteed het bouwen van drie onderstations, waarvan een te Alk maar, een te Eunxputte (gem. Linnen! en een -te Santpoort. Het aantal inschrijvers bedroe9 45 De laagste inschrijfster was de firma I. R. Jansen te Groningen voor 102.900. De hoogste inschrijfster was de firma C. Klin- kert te Oud-Karspel voor 124.000. te zien, waar de vrouwen zich bevonden. Hij zag toen tot zijn geweldige ontsteltenis oo- ven op de naaikamer van de dochter op ma trassen op den grond de twee ontkleede lij ken der vrouwen liggen onder een laker De kostganger heeft toen onmiddellijk geestelijkheid, doktoren en politie gewaar schuwd. welke spoedig etr plaatse waren. Aan de slachtoffers werd nog de H. Olie toegediend. Hoe het drama geschiedde Dit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat de man de beide vrouwen met bijlslagen op het aehterhoofd heeft doodgeslagen. Het schedeldak op het achterhoofd van beiden was totaal verbrijzeld. Ook heeft hij dë huishoudster nog een bijlslag op den rechterarm toegebracht. Voorts vertoonden de lijken om den nats scherpe insnijdingen van een koord alsof de slachtoffers ook nog geworgd zijn. In net huis werd dan ook een koord, dat daarvoor gediend moet hebben, gevonden. Verder moet men uit de omstandigheden opmaken dat de man na den dubbelen moord de lijken heeft uitgekleed en schoon - gewasschen; dat hij twee matrassen uit de slaapkamer naar de naaikamer heeft ge sleept. de lijken daarop heeft gelegd en toen ze bedekt heeft met een schoon laken Op zolder werden de bebloede kleeren dei- vrouwen gevonden. Ze waven gescheurd, zoo dat men veronderstelt, dat er ock een wor steling heeft plaats gehad. In de kleeren lag de bijl. waarmee dt mis daad gepleegd was. verborgen.' Voorts lagen er ook de bebloede kleeren van den man zelf. zoodat hij na den dubbelen moord zich blijkbaar verschoond en gewa~schen heeft, alvorens zich naar beneden te begeven, waar het laatste deel van het drama zich zou af spelen. Men weet op het oogenblik nog niet in welk vertrek de misdaad precies gepleegd is. wijl de man ook alle vloeren van bloedspat- ten gereinigd heeft. Omtrent de ooi zaak van het drama vast men in het duister. Een vriendin van het meisje uit de buurt verte'.de ae „Msfc dat Irma nu en dan nuilende bij haar Kwam omdat zij door haar vader mishandeld was De man leed aan chronisch geldgebrek en had haar gisteravond nog om geld gevraagd. De man staat bekend als een zeer driftig mensch. Gistermiddag om 4 uur zijn de lijken door de politie in beslag genomen en naar het lij kenhuis overgebracht. Hedenmorgen is een radio-bericht uitge zonden, waarbij de commissaris van politie te Eindhoven aan familieleden van de ver moorden verzocht, zich te zijnen bureele te vervoegen. Als je millionnaii wilt worcen Zeggen altijd pa en ma: Trek den Oceaan dan over En reis naar Amerika! Want daar liggen juist de dollars, Die je wilt, maar nog niet hebt. Velen hebben zich voor jou reeds Aan die dollars rijk geschept. Dit kon vroeger wel zoo wezen, Zeker is dat niet meer nu. Voor de nieuwe emigranten Is het vet daar van de sju. Moet je lezen in Chicago Zitten ze in zak en asch. De gemeente heeft daar zelve Nog geen dollar meer in kas En geboefte steelt als raven. Wat het zeker niet zou doen, Als je het daar ook kon krijgen Met behoud van je fatsoen. De politie, dezer dagen, En dat moet niet uitgevlakt, Heeft waarachtig daar op één dag Duizend boeven opgepakt. Ja, er valt nog wat te leeren Van dat spreekwoord Oost en West. Ga toch niet op zoek naar dollars Ook al is het thuis niet best! MARTIN BERDEN. De Rotterdamsche Rechtbank veroordeelde wegens moord den 35-jarigen houtbeweiker A K. uit Waddinxveen, die op 10 Augustus van het vorige jaar zijn buurman K. Schot man met een scheermes zijn nals heeft afgesneden, tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was vijftien jaai;. De Departementen plegen overleg Naar wij vernemen, wordt overleg gepleegd tusschen het Departement van Binnenland- sche Zaken en Landbouw en dat van Arbeid. Nijverheid en Handel en den Dienst der Volksgezondheid over een verbod tot invoer van papegaaien. Zulk een verbod zou bij ministerieele os- schikking afgekondigd worden. De douane heeft dan op de naleving te letten. Een beslissing is echter nog niet geno men. De invoer De maatregelen, welke de regeering over weegt omtrent de papegaaienziekte, hebben betrekking op den invoer van papegaaien- Inmiddels verzoekt, volgens net „Hbld.de regeering den scheepvaartmaatschappijen, in afwachting van die maatregelen, papegaaien niet met naar Dooten te vervoeren. Tegen gevaar van besmetting door papegaaien die onderweg naar Nederland mochten zijn. kan men zien vrijwaren door in overleg met den gemeentelijken gezondheidsdienst van de plaats van lossing, noogstwaarschynlijk Am sterdam of Rotterdam die dieren gedurende eenigen tijd in quarantaine te geven in on middellijke aansluiting aan net vervoer van boord. Groote Houtstraat 187 Telefoon 12501 Amsterdam - Hilversum - Bussum - Leiden De Nederlandsche bloembollenhandel op Amerika is sinds jaren van zeer groote be- teekenis geweost voor de Nederlandsche bloembollencultuur. De oorlog heeft dien handel sterk vermin derd en daaronder heeft de geheele bloem bollenstreek in Zuid- en Noord-Holland sterk geleden, zoo goed als ook de rozen- en andere plantencultures in ons lar.d van de stopzetting van dezen handel op Amerika de zeer ernstige gevolgen hebben onder vonden. Na den oorlog is de handel heropend en de betreffende Nederlandsche bedrijven zijn weer opgebloeid; de uitvoer naar Amerika was de grootste stimulans. Welke beteeltenis de Vcreenigde Staten voor ons vaderland heeft, blijkt uit het jongste jaarverslag van de Plant Quaran taine and Control Administration een controle station op den invoer van land- en tuinbouwproducten in de Ver. Staten, uit welk jaarver lag de Rijksland'oouwconsu- lent ir. Peters te Washington een aantal bij zonderheden vermeldt in Handelsberichten. Het jaarverslag loopt over de periode Juni 1923i Juli 1929, in welk jaar in totaal in de Ver. Staten zijn ingevoerd 273 millioen bollen tegen 242 mihoen in 1927/28. 205 mil lioen in 1926/27, 327 mill oen in 1925/26. 276 millioen in 1924/25, 259 millioen in 1923/24, 220 millioen in 1922/23 en 196 millioen in 1921/22. Het voornaamste land van herkomst is Nederland en in 1928/1929 bedroeg het aan tal ingevoerde bollen 228.833.509, dus bijna 229 millioen. De voornaamste bollensoort is de tulp. het geen mag blijken uit het volgende overzicht van in 1928/29 uitgevoerde Nederlandsche bollen- tulpen 191.596.408 stuks, hyacinthen 20 765 100 stuks, crocus 9.882.486, muscari 1638.882 Stuks, sciila 1.433.584 stuks, terwij! van de overige soorten minder dan 1 mil lioen stuk-, werden uitgevoerd. De Nederlandsche bloembollencultures be- heersehen geheel de vraag nar tulpen en heerseken geheel de vraag naar tulpen en die Amerikaansche behoefte moge uit het onderstaande blijken. Hyacinthen 25 millioen 24 24 22 21 „Mfes Engeland", de Engelsche schoon heidskoningin van 1923, is, meldt „Het Volk' eenige maanden geleden op heeterdaad bij een winkeldiefstal betrapt Zij werd tot 3 maanden gevangenisstraf vero.deeld en moet dus spoedig weer in vrijheid komen. Nu is in de „Daily Express" de volgende brief van de moeder der gevallen schoon heids-koningin verschenen: „Ik smeek het publiek mijn dochter in de gelegenheid te stellen weer in de maat- scheTppij terug te keeren. Niet mijn dochvr is voor den gepleegden diefstal verantwoor delijk. doch zij. die naar uit 50.000 jonge meisjes als schoonste hebben uitgekozen en haar het hoold op hoJ brachten. Maud is een goed en oraal meisje, dat een nieuw leven oeginnen wil. Ik geloof, da, het haai ernst is en zij zelf heeft net bewezen. Zij heeft in de gevangenis nonderden brieven van aanzienlijke mannen gekregen die naar ten huwelijk vroegen. Maar Maud wl! hier van niets weten. Zij wil zich zelf door het leven slaan en daarom een modezaak openen." Enkele sterfgevallen de Nd. Brab. en Bo-sehe Crt. in het gehucht Schautenburg bij Kerkrad e een roodvonk-epidemie. Een 40-tal personen, meestal kinderen, is'door de ziekte aangetast. Verschillende kinderen zijn reeds aan deze ziekte overleden. Volgens reerscht De 68-jarige portier F. Klein uit de Oever straat te Rotterdam, is van de t:ap van zijn woning gevallen. Hij werd dood in het por taal aangetroffen. Tulpen 1921/22 05 millioen 1925/26 107 1926/27 130 1927/28 162 1928/29 192 Van beteekenis is nog te vermelden, dat in 1927/28 bijna 16 millioen narcissen'oollen waren ingevoerd en 13 millioen in 1923/29. Nederland beteekent bij den invoer maar heel weinig. Ook voor de vruchtboomen- en rozencul- tures blijkt Amerika een goede afnemer. In 1928/29 werden ingevoerd 22 millioen vrucht boom- en rozenonderlagen enz., waarvan uit Nederland 6.531.237, echter bijna geheel be perkt tot de rozen, n.l. 6.466.337; de vrucht boomen kwamen voor 12 !4 millioen stuks uit Frankrijk. NEW YORK. 12 Februari. Het s.s. „Miin- chen" van de Nordd. Lloyd brandt nog steeds voort. Vermist wordt de ingenieur Franke, die waarschijnlijk in de maehirekamer om het leven is gekomen. jiet lijk van den van boord van de brand weerboot geslingerder stuurman is op de brug teruggevonden. In totaal werden 7 brandweerlieden ge wond. Het Duitsche consulaat generaal zal morgen een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval instellen. NEW YORK, 12 Februari. De ochtend bladen bevatten uitvoerige artikelen over den brand aan boord van het stoomschip „Mün- chen." In het bijzonder wordt gewag gemaakt van de moedige houding van den kapitein, die met een bijl zich een weg banend de scheepspapieren trachtte te redden. Een der andere leden van de bemanning slaagde er ir> 40.000 Mark aan scheepsgelden in veiligheid te brengen De brand aan boord van het schip duurde onverminderd voort tot hedenmorgen. Men verwacht heden den brand -meester te kunnen worden. ROME, 12 Februari De geruchten over de aanstaande benoeming van Mgr. Orseni go, apostolisch nuntius te Boedapest en Aartsbisschop van Ptolomais tot opvolger van den nieuw benoemden Vaticaanschen staatssecretaris, Mgr. Pacelli, als pauselijk nuntius te Berlijn, nemen steeds vaster vorm aan. Mgr. Orsenigo is op 13 December 1873 te Olginate in het aartsbisdom Milaan geboren en werd in 1922 benoemd tot pauselijk nun tius te Boedapest. Sedert hun gemeenschap- pelijken studietijd te Milaan bestaat er tus schen Pius XI en Mgr. Orsenigo een zeer vriendschappelijke verhouding. Mgr. wordt algemeen beschouwd als een sympathiek en vriendelijk man en een in den omgang zeer aangenaam diplomaat. Men veronderstelt, dat tijdens zijn bezoek aan Rome zijn candidatuur voor Berlijn een onderweVp van bespreking uitmaakt. LONDEN, 12 Februari Uit Vigo wordt gemeld, dat aan de Spaansche kust een visschersboot is vergaan, vs aarbij 23 perso nen zouden zijn verdronken. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. In wetenschappelijke kringen is den laat sten tijd meermalen sprake geweest van een NEW YORK 12 Februari. Uit Texas wordt gemeld, dat aan de Mexicaansche grens een hevig gevecht geleverd tusschen Mexi- caansehe dranksmokkelaars en Amerikaan- sells grenspolitie. De smokkelaars hadden gepoogd met ge- bestaande un, een aantal jeugdig sld een ladine likeur over de Rio Grancte ontmaskerd, ue boefjes hadden bij weid - -- te brengen. Van den oever af werden zij daarbij bescherma aoor M> xicaansche schero- schutters, die zich tei uetrokken toen de smokkelaars doo' r.et optreden der Ameri kaansche poütie genoodzaakt werden het ve'd te ruimen. Het aantal gewonden aan beide zijden ls zeer aanzienlijk- Afschuwelijke vondst in een schuur Deze dagen heeft zich te 's-Gravenhage een afschuwelijk drama aigespeeld, dat door een toeval aan het licht is gekomen, meldt de „Res.bode". Een echtpaar, wonende te 's-Gravenhage, as op zoek naar ren nieuwe woning. Aan de Nieuwe Parklaan vonden zij iets van hun gading, een villa die hun op het eerste gezicht wel leek. Teneinde ook het interieur eens te be- zichtigen en nadere inlichtingen te beko men, verstonden zij zich met den eige naar. ukbubuw. - Te zamen met hsm begaven zij zich naar merkwaardige ontdekking op het gebied van de woning, waar alles aan een nadere be- 0oggeneeskunde, welke voor brillende zichtiging werd onderworpen. Ook de tuin menschen van buitengewoon groote beteeke- kreeg een beurt. De huiseigenaar wilde njs kan wor(jen. Het gaat over een onzicht- den aspirant-huurders ook de tuinschuur eens j,are verVanging van brillen en 'orgnetten laten zien. Toen hij de deur opende, meende door contact- of hechtgiazen. die niet hij een groots P°P te zien hangen. Verwon- zooals brillen- en lorgnetglazen op de neus- derd over deze vreemde vondst betastte hij brug bevestigd zijn, maar tegen het oog en de kleeren, maar deinsde verschrikt achter- wel direct tegen het hoornvlies, uit, toen hij tot d; afschuwelijke ontdek- On'args heeft Prof. Heme van de Univer- king kwam, dat het een mensch was. die siteits-oogkliniek te B'e:, die in Jena een zich blijkbaar door ophanging van het leven stel hechtgiazen liet slijpen, over zijne on- had beroofd. derzoekir.gen op net internationale congres De politie werd aanstonds door de hevig in Amsterdam verslag uitgebracht, verschrokken vinders van een en ander in Ook de Weensche oogartsen hebben zich kennis gesteld. met deze ongewone ontdekking bezig ge- Bij onderzoek bleek, dat het lijk toebe- houden. In leekenkringen echter is hiervan hoorde aan een waanzinnige, die vier dagen zoo goed als niets doorg' di or gen. tevoren uit een krankzinnigengesticht was De bekende Berüjnache oogkundige en di- ontvlucht en blijkbaar in een vlaag van Acteur van de ün;ve 'fh^ waanzin de hand aan zich zelf heeft gesla- heimrat Kin de „Bert. Lokal Anzeiger" he' volgende over deze ont- 8 dekking: u Zij is tp danken aan den beroemden na tuurkundige der Jeiss-fabrieken in Jena. Prof. von Rohr Krückmann gebruikt de hechtgiazen reeds enkele jaren en heeft daarmee zeer goede resultaten verkregen. Zy kunnen worden aangewend in a] die gevallen, waar sprake is van een fbut in de krom ming van het noornvlies. voornamelijk by kortzichtigheid in noogen graad en -stig- rhatisme 'waarbij het hoornvlies onregelma tig gekromd is> om het zien in de verte zonder bril mogelijk te maken: verder by Verziendheid er etndelijk by keratokonus. een soort van kegelvormige hoomvlieskroro - ming. fn al deze sr~va!len wordt de onef fenheid der hoornvlies-oppervlakte door het ROME, 12 Februari Te Rome verwacht te men algemeen dat Mussolini gisteren door den Paus in audiëntie zou worden ontvan gen. In welingelichte kringen verluidt, dat deze audiëntie nu in de komende dagen zal plaats vinden. Een officieele audiëntie van Mussolini by den Paus zou beteekenen dat men weder zijds de tegenstellingen, die ten aanzien van het jeugd-vraagstuk bestaan, niet wil ver scherpen. Na de audiëntie die de Paus verleende aan Turati, den secretaris van de fascisti sche partij, is inderdaac iets als een soort bestand ten aanzien van deze veel omstreden kwestie tot stand gekomen doordat byv. in een fascistische circulaire is gewaarschuwd tegen een overdreven sportieve opvoeding van meisjes. Deze stap werd door de .Osservatore Ro mano", het officieele orgaan van het Vati caan. met bevrediging vermeld. Ook de toon van het laatste mededeelings- blad van de fascistische party klinkt zeer I verzoenend. Een vinding van de Duitsche optiek Gaat de bril verdwijnen De politie te Lisse heeft een dievenbende, bestaande uit een aantal Jeugdige knapen. een bloe mist een ijzeren roeiboot gestolen. Van weg gehaald hout v.as in het bcsch een hut ge bouwd. Hierin werden geheime bijeenkomst er der bende gehouden, die werden besloten met feestmaaltijden, waarvoor de noodige in grediënten bij winkeliers werden ontvreemd ?etroleumstel!en e.d. werden uit vaartuigen van zandschippers gestolen. De bloemboHenuitvcer van Nederland naaf Amerika gedurende het tijdvak 1 Juli 192S 1 Juli 1929. Waarom er geen autobusdienst Zand* voort-Amsterdam komt. Tot gezant te Rio de Janeiro zal benoemd worden dr. J. B. Hnbrccht, nu verbonden aan het gezantschap te Londen. Patronaatsgebouw te Helmond afgebrand. Nieuw licht in de moordzaak te Stoutco- burg. Een meerderheid van den Hoogen Raad van Arbeid tegen het voor-ontwerp, om arbeiders in slagerswinkels onder de Ar beidswet voor winkels te laten vallen. De Witte de With" naar Curasao? Verlaging van het filmkeuringstaricf. Te 's-Gravenhage is herdacht het eeuw feest van de Congregatie van de Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes. Verschenen zijn de voorloopige verslagen der Eerste Kamer over de begrootingen van Buitenlandsche Zaken cn Justitie. De kwes ties met Be'gië en de zaak Gicsse.nNieuw- kerk zyn daarin naar voren gebracht. Het ongeluk met den Bugatti-raee-auto op den Haarlemmerweg. In hooger beroep is weer 6 weken gevangenisstraf geëischt te gen den verdachte. Aanbesteding van de uitbreiding van het stations-emplacement Krommenie-Assendelft Verschrikkelijk drama te Eindhoven. Twee menschen vermoord; een persoon pleegt zelfmoord. Zal de regeering ern invoerverbod voor papegaaien afkondigen? De bedrijver van den moord te Waddinx veen is tot 8 jaar gevangenisstraf veroor- deeld. In de Tweede Kamer is wijlen mr. San- nes herdacht. Daarna is begonnen met de behandeling der Surinaamsche begrooting. Morgen zal te Amsterdam in kort geding behandeld worden een zaak, verband hou dende met de kwestie der premiebetaling voor het bedrijfspensioenfonds in het Ty« pografenbcilrijf. Gisteren is opnieuw geconfereerd over ds Philips-Iicenties. Oostenrijk zal niet deelnemen aan de wedstrijden om het voetbal-wereldkampioen schap te Montevideo. Roodvonk-epidemie in het Limburgsche plaatsje Schauttenburg. De voltallige zitting der Vlootconferentie van gisteren. De rede van Alexander. Het s.s. „Miinchen" van den Norddeutschen Lloyd door brand vernield en gezonken "n de haven ran New Vork. De eerste jaardag der Lateraan-verdragen te Rome met groote opgewektheid gevierd. Verwacht wordt, dat Mussolini in de eerst volgende dagen een bezoek zal brengen aan het Vaticaan. Als opvolger van Mgr. Pacelli tot pause lijk nuntius te Berlijn wordt genoemd Mgr. Orsenigo, thans apostolisch nuntius te Boe dapest. Primo de Rivera is te Parijs aangekomen. Door het instorten van een bouwwerk te Berlijn werden drie arbeiders gedood, zes zwaar gewond. direct daartegen aangebrachte glas opgehe ven en daardoor een schei p beeld vei Kregen. Vele menschen zuilen uit ydelli°ia, an deren, speciaal vrouwen wc-gens beroep of anderszins, gaarne afstand van den bril wil len doen. Krückmann vertel: van een jonge too- neelspeelster uie op het tooneel zoo goed als niets, mét het nechu ip- nil. s nerkenne. Een jong meisje van 15 jaar leerce neei spoedig de glazen inzetten en uünemen Prof. Heine beveel, de giazen aan voor architecten. automobilisten, vliegeniers, sportlieden en zwemmers. Het gebruik van de glazen Het inzetten en uitnemen van de glazen is natuurlyk eer. kuist, cue men volgens Krückmann het best voe; den spiegel be oefent. De meeste pa tien ter, teerer, het en leggen de glazen des nachts af. In den juisten stano ii.^ezet worden de glazen een weinig dooi het oogli.i bedekt en tegen de vochtigt oppervuKte van 't hoorn vlies door capillaire zuigt» acht vastgehou den. Velen, by wie he* hoot'ivnes te ge voelig is, kunnei de glaaen. die uiterst dun zfjn. niet gebruiken. Van de beide voornaamste Duitsche fir ma s. die ze vervaarn.g r». levert de cene een hechtglas, dat slechts eci. fewart millimeter dik - of lievei dun is De glazen van de ancirre firma zijn ruinj een nalven millimeter aiï daarom mis schien iets duurzamer Verwondingen door net gebruik van de giazen zyn nog met geconstateerd Afgewacht moet wo-den, of het hecht glas mettertijd de w en zal verdringen. Vooralsnog wordt dit betwyfeld» Barometerstand 9 uur v.m.: 7.78 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.36 uur. 776.6 m.M., ta mjM., te 735 Hoogste barometerstand Malinhead. Laagste barometerstand Jan Mayen. Zwakke tot matigen. Noordeiyke tot N.- Oostelyken wind. nevelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, tempera tuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte tot matige dooi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1