130110. f 750.- (250.- 1125.- «i.- 3Ü.- Ni Ie Memoriam DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 17385 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Het Fransch godsdienstig probleem DEMOKRATISCHOF ONBELEEFD Groote Aalsmeersche Bloemententoonstelling Jeugdbeclevaart naar Lourdes De Philips-Hcenties Nieuwe besprekingen met den Minister De Surinaamsche begrooting Door de Tweede Kamer aangenomen De dief van schilderijen uit het Frans Halsmuseum Poging tot doodslag op verzoek Minister Ruys de Besrenhrouck naar Sassenheim Opening eener tentoonstelling in „Bloemenlust" Het ontwerp-Drankwet Verlenging van den vervaltermijn voor zekere vergunningen De papKgaaJcimeklc te Amsterdam De toestand van twee patiënten zorgelijk Herinnering aan koude dagen Februari 1929 De nieuwe kardinaal-staatssecretaris van het Vaticaan \^oornaamste leuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Een dorp door brand geteisterd 22 Woonhuizen vernield Openbare Tentamina Aan de Leidsche universiteit BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 idrte lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct., per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEM COURANT ECTffl ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct- bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle a bonne'* op dit bind siin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekend voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ol beide oogen bij een ongeval met doocteliiken at loop bit verlies van een hand een voet ot een oog bi» verlies van een duim ot wijsvinger oil een breuk van been ot arm oij verlies van 'n anderen vinger De werkelijkheid Reeds vroeger is in dit blad het godsdien stig probleem van Frankrijk ter sprake ge komen; net lijkt ons belangwekkend en.... leerzaam daarop thans eens wat dieper in te gaan, om de diepere en neven oorzaken op te sporen van het onmiskenbaai verval in het geestelijk domein van net Fransche volk in de laatste 50 jaren. Bij een vorige gelegenheid werd den lezer een soort foto van net tegenwoordig practisch beleef de katholicisme voorgehouden. Een foto! Zij is wel de belichaming van eene mo- menteeie werkelijkheid, doch is zonder leten en kan het verstand, dat leven vraagt, d. i. het hoe en waarom, niet bevredigen. Im mers net is nu genoegzaam bekend, dat de geboortebeperking als een kanker knaagt aan de levenssappen van de Fransche natie hoewel het daarin toch nog overtroffen wordt door net zoogenaamde gezonde Al bion, dat de rechtspraak te vaak berust op verkeerde gevoelsmotieven, terwijl de duis tere machten van de loge daarin ook een niet te onderschatten rol spelen; dat de lee- kensiaat als ideaal van regeeringsvorm wordt geacht, waaronder wij dan moeten verstaan net zich vijandig stelien tegenover alle moraal en principen van over de Alpen; dat Frankrijk, toch nog de „Katholieke" na tie, zieh eeuwige schande verwierf, toen net in de voor het Pausdom kritieke dagen op tartende wijze zijn gezant terugriep; dat er eene wetgeving Combes bestaat, die ove rige en verknochte zonen en dochters van het volk den weg van ballingschap wees en in feite nog wijst. Wij weten ook nog, hoewel weer minder bekend, net betreft het goede, dat spots alles Frankrijk toch nog de natie is, die de meeste Heiligen heeft voortgebracht en nog voortbrengt; dat bijna aile onze scnit- terende en bloeiende geestelijke vereenig.n- gen, zooals de Maria-congregaties, de H. Kindsheid het apostolaat des gebeds, de H. Hartvereering van zuiver Franschen oor sprong zijn, om nu nog te zwijgen van de veie door Franschen gestichte congregaties, waarvan vooral het Zuiden den schitterenden bloei gadeslaat Wat wij bijna niet weten Is weer het feit. dat net „goddelooze" Frank rijk van aile landen der wereld nog ciet meest opbrengt voor het St. Petrusliefde werk en dat het aantal missionarissen verre aan de spits van alle landen staat. Toch, aoe schitterend het actief van de balans, net vermag net passief niet te evenaren, laat staan te overtreffen. Zulke weerspiegelin gen van de werkelijkheid olijven echter foto Deels zegt het zoovéél en deels zoo weinig. Steeds immers blijft de vraag naar voien dringen: waarom? hoe? Waarom moest zulk een vroeger zoo sterk aanvoelend katholiek land en een practisch katholiek levend volk zoo vervallen? Hoe kon zulk een land, zoo zichtbaar door God gezegend en uitverkoren men denke aan Lourdes en Margaretha Maria Alacoque zich zoo verlagen? Hoe is de werkelijkheid? Kiezen wij om een zoo objectief mogelijk overzicht te krijgen eene plattelandsche en een Parijsche parochie, om later even stil te staan bij de nog als goed katholiek aan geschreven streken: Bretagne, het Noorden, enz. Nemen wij kennis van den juisten toe stand en openen wij daartoe de jongste pa- rochieeie verslagen. Het is een in net centrum gelegen platte landsplaatsje. waarover de pastoor officieel aan zijn bisschop schrijft: Op Zondag wonen van de 10.000 zielen ongeveer 1000 personen de H. Diensten oij waaronder gerekend aile kinderen, terwijl zooals steeds, het aantal Paaschcoirmunies daarmede evenwijdig loopt. Zonder overdrijving kunnen wij hier dus spreken van een vrij mager practisch reli gieus leven. Op de 10.000 katholieken 1000 practiseerenden of 10 pCt. De nuwelijksstatistiek spreekt nog droever taal in al zijne dorheid. De in de laatste 5 jaren burgerlijk ingeschreven huwelijken oe- bedragen 841 op welk getal er slechts 510 kerkelijk werden ingezegend. Met andere woorden op de 8 gesloten Huwelijken werden er 3 uitsluitend burgerlijk voltrokken en dat niettegenstaande de Franschman nog van nature vasthoudt aan 4 kerkelijke gebeurte nissen: doop, Eerste H. Communie, huwelijk en de laatste H. Sacramenten. Wij komen dan tot een totaal van 40 nCt. dat, kerke lijk gesproken onwettig samenleeft. Op j72 jongens die volgens hun leeftijd hunne Eer ste H. Communie moesten doen, hebben er 200 zich van onthouden, uitmakend een totaal van 55 pCt. 40 pCt. burgerlijke huwelijken en 55 pCt. jongens die nunne le H. Communie niet meer doen, karakteriseert volkomen de kraent van den neidenschen greep. En toch deze parochie overschrijdt nog het ge middelde van die overgroote streek, die men aanduidt met de benaming van Parijscne agglomeratie, zich strekkend over het gehee le gebied van Seine en Marne en zelfs te genwoordig loopenö tot diep in net departe ment van Seine et Oise. een streek met een oppervlakte ais bijna geheel Nederland en eveneens bijna 7 millioen inwoners tellend, hetgeen een zesde van de totale bevolking uitmaakt Staan wij echter niet alleen 'til bij eene landelijke parocnie, maar werpen wij even een blik in eene van de stad Pa: ijs zelf. Meermalen hebben wij de vraag hooren stellen wat is nu feitelijk in die geweldige Parijsche parochies het getal van plichts getrouwe katholieken? Een juist en afdoend antwoord is nierop niet gemakkelijk te ge ven. Het aantal, opgegeven door hen die uit hoofde van nunne functie tot oordeeien bevoegd zijn. wordt op een vierde voor de kerken van net centrum en voor die daar buiten gelegen zijn op een vijfde geschat Hoe verder men zich van het centrum ver wijdert noe droeviger de gegevens worden Neem de eerste de beste parochie op 1en rand van de wereldstad en op een getal van bijvoorbeid 40.000 zielen zijn het hoog stens 3000 zielen die practised nun geloof beleven, terwijl het aantal doopen een der de van net totaal nauwelijks bereiken kan In eene van die ouitenrandsche oarochies werd onlangs tijdens de vasten eene missie gepreekt eene missie d wz. eene zielenont ketening, eene godsdienstige belangrijke ue- oeurtenis Wat zagen wij nu gebeuren in die te groote parochie van 55000 zielen? Dat de j kerk die slechts 500 plaatsen bevat, genoeg zame plaatsruimte bood tijdens alle geeste lijke oefeningen. Is elke rechtgeaarde katho lieke ziel niet getroffen, wanneer zulke cijfers in het volie daglicht worden ge plaatst? Begrijpen wij dan niet beter de vol le beteekenis van het verschrikkelijk woord, eens door de nu afgeleefde figuur van Ver sailles, Mgr. Gibier, gelanceerd: „dat men terugkeere tot het geloof der vaderen, zoo niet. dan zullen de Chineezen ons komen bekeeren". En wanneer wij den ouden fortenkring, die Parijs omsluit, overschrijden, staan wij aan het begin van de banlieue, de verlaten verheidenschte streek. Erkennen wij dat hier de schitterende perscampagnes en vooral de studies van pater Lhande en Jean de Vincennes een vloed van sympathie en edelmoedigheid hebben ontketend. Overigens vinden wij er nog maar minieme eilandjes van katholiek geloof, bijna geheel over stroomd door de oceanen van ongeloof en onverschilligheid. Wij vermijden te spreken van vijandigheid, daar zij,moest wijken vooi den bewonderenswaardigen ijver en voor de opofferingsgezindheid van die priesfr-ont,- ginners, wier levens zoo dicht bij de Evan gelische armoede staan. Heel hun stil in offers vergaand leven is de meest welspre kende preek voor de paganistische bevolking. Maar ook hier geen misleiding! Al is de ont plooide kracht sterk en al zijn de resultaten bemoedigend, toch vormt het bereikte een zoo minimaal deel, dat er in procenten eigenlijk nog niet over gesproken kan wor den. Doen wij het toch, dan kunnen wij 5 pCt. rekenen om in de nabijheid van het gem.d delde te blijven en 7 a 8 pCt. om edelmoedig te zijn, met gevaar voor zelfmisleiding. De getuigenissen zijn talrijk en stemmen won derwel overeen. Elke pastoor uit de Banlieue zal u zeggen, dat zeker een derde der nu- welijken louter burgerlijk wordt voltrokken (zóó nog voltrokken!) en dat van de ove rige trouwlustigen, die zich melden, zeket 80 pCt. godsdienstig totaal onwetend zpn Zelfs het teeken des kruises moet worden onderwezen, hoeveel te meer het Onze Vader en de geloofsartikelen. Een pastoor, die met twee kapelaans werkt en 12 parochies te bedienen heeft, telde voor de gezamenlijke parochies met Paschen 90 H. Communies, waarvan de helft volwassenen. Men heeft Frankrijk gekenschetst als een nieuw mis sieland en, al is het overdreven, er ligt veel te veel waarheid daarin opgesloten. Toch blijft er een voordeel en wel ten gunste van de echte missielanden, waar de missionaris met nieuwsgierigheid en bedeesde sympathie ontvangen wordt, terwijl hier in Frankrijk de tegenstander staat, die in het zwarte strenge kleed bij voorbaat zijn tegenstander en een domper ziet. Arm afgedwaald volk! In de overige groote Fransche steden is het niet veel beter. De pastoor van een zuid westelijk gelegen stad vertelde ons: „200 juist zag ik de schooi uitgaan, net getal kin- deren van 11 tot 12 jaar dat ik niet ken, m.a.w die noch de H. Mis bijwonen, noch de Uatechismusles bezoeken, is beduidend gicot Er was iets droefs in zijn blik, als zag hi) in de toekomst die godsdienstlooze jeugd net moeilijke, droeve pad van den rijperen leer tijd bewandelen „Droevig is het", zoo zuchtte hij. „Van de 8000 zielen, die mij zijn toever trouwd, zie ik hoogstens een 150 mannen en jongelieden Op de 60000 zielen, die onze stad telt, kan men gerust rekenen op 15000 niet gedoopten. Niet gedooptenechte heidenen dusmet een licht tintje mo derne beschaving" Zoo is de hartverscheurende werkelijkheid! Zoo gaat die moedelooze, eiken morgen door fabrieken en werkplaatsen opgeslorpte menigte door het leven, waar geen zon meer is om de duisternis van nart en ziel te verjagen. Zetten wij in een volgend artikel nog een maal de peilnaald m de wonde, om na de droeve realiteit goed onaer net oog te nebben gezien, naar oorzaken, diepere en bijkom stige, af te dalen. Chalons-sur-Marne. B. D. Het schijnt tegenwoordig tot de gebruiken van de demokratie te behooren om te bre ken met alles wat behoort tot het decorum zoolang het anderen betreft. Zit de demo- kratische partij eenmaal in den zadel, zooais m Beigië, Engeland, Duitschland, Frankrijk, Zweden, Denemarken enz., dan is het ge heel anders en houden ook deze heeren den ouden vorm in eere. In Geneve en ook hier tijdens de Haagsche conferentie heeft men zich daarvan kunnen overtuigen. Sociaal- demokrattoche ministers zijn 111 die dagen in geen enkel opzicht door hun kleeding te onderscheiden van de diplomaten uit de oude school. Hier te lande meenen zij nog altijd, dat zij hun demokratische gevoelens tot uiting moeten brengen door gebrek aan decorurn. De beëediging van den heer De Boer tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal ais plaatsvervanger voor den heer Sannes op Dinsdag j.i. leverde hier van wel een treffend bewijs. Het aanvaar den van de functie van kamerlid ie toch altijd nog een gebeurtenis voor den persoon zelf en geschiedt in de Kamer zelf steeds met eenige plechtigheid. De voerzitter kleedt zich voor het afne men van den eed of belofte, want hij is dan in ceremonieel tenue, rok met witte das, zooals anderen bij groote feesten of plechtigheden. Het oude gebruik wilde, dat het nieuwe kamerlid, dat binnengeleid wordt door den griffier, zich daarvoor ook kleedde oudtijds in gekieede jus, later jn jacquet. Dr, Vos, die in de vorige zittings periode ook tussehentijds tot kamerlid geko zen was, gaf blijk dit te begrijpen. Onze sociaai-aemokraten meenen, dat het flink is en indruk maakt op de massa, als zij daar mede breken Verscheen de heer v. Houven bij zijn installatie voor Kerstmis nog m een donker colbert, het nieuwe lid, de heer de Boer, maakte het nog veel erger. In een lichtbruin colbertcoutuum verscheen hij voor den voorzitter, terwijl hij niet eens do moeite nam om de actetasch, die hij in zijn handen had, daaruit te leggen. Toch voelde hij zelf wel, dat hier verre de grens van wat geeischt mag worden, werd overschreden, want tijdens het afleg gen van de belofte hield hij met zijn pelde handen de actetasch achter den rug vast, opdat de voorzitter deze maar niet zou zien. Terwijl het anders steeds de gewoonte 13. dat de leden tijdens deze plechtigheid allen gaan staan, wat dit optreden door gebrek aan decorum voor velen, vooral de oudere leden, zoó ergerlijk, dat zij demon stratief gingen zitten. Men kon met zeggen dat het nieuwe lid niet wist wat er gebeu ren zou. Als lid van een groote partij zal hij ongetwijfeld tevoren eerst wel eens hebben ge.nformeerd bij zijn fractiegenocten. Bo vendien betwijfelen we het, of deze zelfde heer. indien hij in een particuliere onder neming een functie van gelijk gezag zou hebben aanvaard, dit in een dergelijk costuum zou hebben gedaan. Het is mis schien moeilijk imperatief voor te schrijven, m welke kleeding men geïnstalleerd moet worden, maar toch hopen we, dat men in de toekomst door onderling overleg zal komen tot behoud van wat meer decorum. Enkele stands Door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen zal op de Groote Aalsmeersche Bloemententoonstelling, welke van 1 tot en met 5 April a.s zal worden gehouden in het nieuwe gebouw der Coöp. Veilingvereeniging Bloemenlust" door een uitgebreide inzen ding worden gedemonstreerd, wat door ge noemden dienst wordt gedaan op het gebied 'an bestrijding van plantenziekten en welke waarborgen Nederland biedt bij uitvoer van tuinbouwproducten Ook de Konlnkliike Luchtvaart Maatschap- Jij, welke in 1929 ver over de 300.000 K.G Aalsmeersche bloemen vervoerde, zal met een 2igen stand uitkomen. Vaarwel dan boom ''der Twijnderslaan, Gij hebt er langen tijd gestaan, Doch zijt thans met een bruut geweld Gekapt, gesnoeid, gedood, geveld! Hier baatte heusch geen meelij meer, Gij vielt als offer van 't verkeer, En bij 't onverwachts scheiden, Waarover wij ons toch verblijden, Moeten wij vergeving vragen Voor on,s jammeren en klagen, Waardoor uw heengaan is vervroegd. Wij hebben ons tot hen vervoegd, Die hier het heft in handen drapen. Vaarwel nu boom! Uit mooie dagen Van smalle straten, kiein verkeer! Het afscheid doet ons leed en zeer. Vaarwel historie, curiosum, Wij moeten wennen aan hst nuvum, Dat voortaan in de Twijnderslaan Geen mensch of auto zal vergaan!! ACHILLES Men deelt ons mede, dat over enkele dagen en bespreking zal plaats hebben tusschen ertegenwoordigers der n.V. Philips en die an den Nederlandschen Bond van Radio- 'i andelaren en den B. O. R. n. met den Mi lister van Arbeid. Handel en Nijverheid. Het is ons gebleken, dat er voor de Jeugd- fcedevaart naar Lourdes. waaromtrent wij eenigen tijd geleden een bericht plaatsten in bepaalde kringel) groote belangstelling be staat Wij hebben ons daarom voor meer uitvoe- voerige inlichtingen cn bijzonderheden om-, trent geleide en verblijf tot abbé van Leeu wen te Soissons gewenc! van wien wij than' het navolgende vernemen. De bedevaart, aldus schrijft ons Abbé var Leeuwen, staat onder geleide en toezicht var Hollandscbe priesters Men vertrekt 21 Apri a.s. (Paaschmaandag) om 11 a 12 uur uit Roozenöaal In Parijs wordt op de heenreis overnacht Dinsdagnamiddag ongeveer 1 uu> vertrekken de deelnemers uit Parijs, oir Woensdagmorgen 23 April te 6 uur ongevee: in Lourdes aan te komen. Woensdag 30 April te 9 uur 's morgen wordt de terugreis aanvaard. In Biarrit" wordt voor een korte bezichtiging dezer Fran -t;.c badnlaots 3 uur vertoefd. Men rekent 1 Mei in den namiddag te Roozendaal terug te zijn. Het inschrijvingsrecht is f 2; voor hei tevnachten te Parijs, dat aanvankelijk niet hei plan was opgenomen, doch. voar.„dt_ jeugdige passagiers gewenscht geacht wordt, wordt f 2 in rekening gebracht. Er zullen 15 Februari a.s. enkele giften van f 33. voor een geheel kostelooze reis naai Gourdes en omliggend bergland, worden ver loot onder onbemiddelde jongens van 13 tol en met 19 jaar, die deelname aan de verlotin- zulien aanvragen dn 't Hollandsch) aan Abb" P van Leeuwen 42 Route de Paris, Soisson. 'Aisnei Frankrijk. Daar vele aanvragen gedaan worden om ook deelnemeis tot en met 19 jaar toe tc 'aten kan men zi-h voor 5 Maart ook o>- de7en leeftijd aan bovenstaand adres later inschrijven In goede hotels zullen te Lourdes plaatse: voor de jenge pelgrims worden gereserveerd Voorloopig programme Tijdens het verblijf te Lourdes zullen d: deelnemers m de gelegenheid worden gestel: nieuwe krachten op te doen op de excursie; 'n de omgeving, die zullen worden georgani seerd. Vermoedelijk zullen drie excursies wor den gehouden- 1 naar L\; •"-"•in-uvigtlè fes. 2. naar Gavarnie en 3 naar Cauterets. Meer dan in de heerlijke omgeving zuller de pelgrims zich geestPlijk kunnen herstellen tijdens de driedaagsche oefeningen. welke telken jare opnieuw onuitwischbare indruk ken achterlaten bij hen. die net geluk smaak ten er aan te mogen deelnemen. Voor dez; dagen volgt hier in groote lijnen het pro gramma. wijziging voorbehouden. Eerste dag- Algemeene H. Communie bij dr Grot. gevolgd door een plechtige hoogmis ir de „Rosaire" In den namiddag plechtig Lot 's avonds retraite bij fakkellicht. Tweede dag: Pelgrims bij de Grot: in der morgen gebeden bü de Piscines en ondsrriclr 'oij de „Rosaire": s namiddags processie var 'iet Allerheiligste Sacrament voor de zieken 's avonds aanbidding. Derde dag. 's Morgens gebeden bij de Pis cines en onderricht bij de „Rosaire". De middags processie van het Allerheiligste Sa crament voor de zieken en s avonds proces sie met fakkels. De circulaire, waaraan wij voorgaande bij "onderhede- ontleenen. doet een beroep 0; ben. die geven kunnen ..Gij allen, die gever kunt denkt aan hen. die zoo gaarne zouder gaan, maar niet kunnen! Geeft, ondat zij zich met Paschen kunnen aansluiten bij de andere Pelgrims. Uw pelgrimstocht zal mooier zijn, wanneer gij het gevoel hebt. gedaan te hebben, wat gi; kunt. wat gij moet, tegenover deze mis- deelden!" De Tweede Kamer heeft na eenige diccus- ,:e aangenomen met 45 tegen 21 stemmen de lurinaamsche bsgrooting. Tegen stemden de S. D. A. P Vrijz. Democraten en de heer Wijnkoop. De Vierde Kamer van de Rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in de zaak teger. ten 2l-jarigen los-werkman. die in Augustus 1.1. in, het Huis van Bewaring was gedetineerd verdacht van schilderijendiefstal uit het Rijksmuseum te Amsterdam en het Frans Halsmuseum te Haarlem en terecht stonc' wegens poging een zi)ner medegevangenen op diens verzoek, van het leven te berooven ioor hem de polsen open te snijden. De rechtbank achtte met bewezen, dat ver dachte de bedoeling had zijn medegevangene dusdanig letsel toe te brengen, dat het gevolg de dood kon zijn. Zij achtte hem echter schuldig aan de subsidiair ten laste gelegde mishandeling er veroordeelde hem deswege tot een maand ge vangenisstraf. De eisch luidde negen maanden gevange nisstraf. Naar gemeld wordt, zal Z.Ex. de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bse.en'orouck. Dinsdagmiddag a.s. een officieel bezoek aan de gemeente Sassenheim brengen. In het tentoonstellingsgebouw „Bloemen lust" wordt Dinsdag de groote jaarlijkscne tentoonstelling geopend om den zilveren wisselbeker voor de mooiste groep gebroe.de Narcissen in handelssoorten. Deze tentoon stelling zal door den Minister geopend wor den. Na het bezoek aan „Bloemenlust" zal de Minister zich .net den burgemeester en de leden der Commissie naar hu nieuwe raad huis begeven, dat bezichtigd wordt. Daa.na wordt de eere-wijn aangeboden. Aan den Minister za. bij zijn vertrek een klein geschenk in bloemen worden aangebo den Het vrrnoemen van een bloem naar jhr. Ruvs de Beerenbrouck wo.dt overwogen. Naar wij vernemen, zal het ontwerp- Drankwet. na de nota van wijziging dooi den heer Verschuur, minister van Arbeid, weer ten onderzoek worden gezonden naar de afdeeling. Eenige kans op behandeling van het wetsontwerp voor het zomerreces zou daar door komen te vervallen. In verband hiermede zal de regeering ver moedelijk een omwerp van wet indienen tot het trelfen van een regeling ten aan zien van de vergunningen, verieend aan vennootschappen, zedelijke lichamen of aan de besturen van dez», die volgens de Over gangsbepaling van de bestaande Drankwet op 1 Mei a.s. automatisch zouden vervallen. De termijn, genoemd in bedoelde Over gangsbepaling, zal nu waarschijnlijk ver lengd worden tot 1 Mei 1931. Omtrent den toestand van de patiënten :'.ie in verband met de papegaaienziekte in iet Wilhelmina-Ga-thuis zijn opgenomen ernemen wij, dat van twee patiënten de toe stand niet zonder zorg is, terwijl de toestand -an de overigen bevredigend genoemd mag orden. Tot de leden van het uit de Oostzaanstraat genomen gezin behooren twee kleine meis- 'es, die weinig verschijnselen vertoonen en vellicht over eenige dagen naar huis zullen ur.nen terugkeeren. We leven dit jaar weer in ons rustig landje net de gezellige kwakkel-wintertjes. Een heel enkele maal daalt de thermome ter hoogstens twee graden onder het vries punt en verder maken we ons wijs, dat het oud is, als de Noordewind een beetje fel is. En toch is het pas een jaar geleden, dat ve gedurende veertien dagen gewoon waren in temperaturen van 19 graden onder nul Van 922 Februari 1929 werden we in een oude golf gehuld! We behoeven daar weinig aan tóe te voegen, iedereen herinnert zich de 'lende nog levendig. Het was in die dagen, dat .er vuurpotten u de stad stonden, waar men zijn verkleum de ledematen kan doen ontdooien, dat er een okaal was ingericht voor de vverkloozen, dat le St. Vincentius-vereeniging duizenden por- ■ies erwtensoep en andere winterspijzen gre tig van de hand deed, dat het Leger des Heils op de Groote Markt een gratis koffietent had gebouwd, dat de verkeersagenten om het uur net koffie ontdooid werden etc. Het was in die dagen, dat auto's over Maas, Waal en IJ.sel trokken, dat men naar Mar ren en Urk kon rijden. Tallooze waterleidin gen sprongen en bij het kantoor kwamen ruim 2000 klachten binnen, waarvan er 15C per dag verholpen konden worden. 21 Februari meldde het weerbericht voor 'net eerst „dooi" en den 22en was het vorst- vegime ten einde. ROME, 13 Februari p>e „Osservatore Romano" van gisteravond publiceert den pauselijken onel van 7 Februari over de benoeming van Mgr. Pacelli tot kardinaal- staatssecretaris. De Paus verklaart, dat hij tot de benoe ming van kardinaal Pacelli tot deze niet ge makkelijke, arbe'-osrijke en delicate lunetie is gekomen door Pacelirs vromen geest en de kundigheden en begaafdheid, die God nem geschenken neeft, waarvan nij bij aile nem opgedragen werkzaamheden, vooral ais nun tius in Duitschland en Beieren, tot glorie van God en in dienst der Kerk blijk heeft ge geven. Het schrijven besluit met den pause- lijken zegen. Verlenging van den vervaltermijn voor zekere vergunningen volgens de Drankwet. De toestand van twee lijders aan de napegaaienziekte te Amsterdam is zorgelijk. Nieuwe besprekingen met den Minister van \rbeid over de Philips licenties. De Tweede Kamer heeft met 4521 stem- nen de Surinaamsche begrooting aangeno men. Aanbesteed is het maken van het verbin- 'ingskanaal tusschen het Julianakanaal en le Maas. De reglementswijziging van het Algemeen :iwelkersfonds is verworpen. Daardoor is 'iet bestaan van het fonds bedreigd. Besprekingen tusschen Nederland en Belgié over den strijd tegen de kinderverlamming. Kapitaal en reserve der N. V. Algemeene Oommisciehandel te Rotterdam zijn verloren; laarcnboven is er nog 1 millioen verlies. Cigarettenfabriek te Amsterdam uitgebrand. De regeering over de bedrijfsraden en de collectieve arbeidsovereenkomsten. Naar een spoedige oplossing der Ncder- 'andsehBelgische kwestie wordt gestreefd. Deken Sanders van Tilburg is tot eere- tanunnik van het kapittel van 's Bosch be noemd. De brand op het s.s. „München" gebluscht. Nadere bijzonderheden omtrent de ramp. De achtste verjaardag van de kroning van Paus Pius XI. De Vlootconferentie. De eerste commissie bijeen. Het plan-Young in den Rijksdag. De rede van Dr. Wirth. Kardinaal Gasparri ontvangt namens de Fransche regeering het grootkruis van het Legioen van Eer; van de Roetncensche regeering de Roemeensche orde van de Ster. Sovjet-troepen overschrijden de Chineesche grens bij Mandsjoeli. Barometerstand 9 uur v.m.: 778. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen "orden oogestoken om: 5.38. Hoogste barometerstand 775.4 m.M. t» Weenen. Laagste barometerstand 734.5 m. M. Vardo. Verwachting: Zwakke tot matigen, meest Z.-Oostelijke wind, nelder ot licht bewolkt, droog; lichte vorst des nachts, overdag lichte tot matigen dooi. DONAUESCHINGEN, 13 Februari. (Wolff- bureau). In het nabijgelegen dorp Oelingen zijn Woensdagavond 2z woonnunzen in de aseh gelegd. Door ien razenden storm voorege- zweept, stond in korten tijd nagenoeg net ganschs dorp m vlammen. Door watergebrek was net niet mogelijk net vuur te olusschen niettegenstaande uit alle omliggende plaat sen brandweer en rijksweer ter hulp was ge sneld. Naar schatting bedraagt de schade 280.00C mark. Nader wordt gemeld: In den loop van den nacht werd men het vuur, dat het dorpje Oefingen neeft geteis terd, meester. Ve: nie!d zijr.de 22 huizen van net westelijk gedeelte van het plaatsje, ter wijl het oostelijk gedeelte met kak en raad huis kon worden gered. Prof. E. M. Meyers te Leiden heeft beslo ten, dat d» door een af te nemen tenta mens burgerlijk recht in den "ervoige n net openbaar zullen plaats hebben "ot dus ver waren alleen de examens jpenbaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1