mm VOOR DE HUISKAMER W-1H De zwakheid van Vicent Barde binnenlandsch nieuws GEMENGD NIEUWS Kortsluiting veroorzaakt brand Bijtijds gered De diphtheritis te Oude-Pekela 1 A Vm Twistende cafébezoekers Auto tegen een boom Auto-ongeluk bij Arnhem Door gasverstikking omgekomen KERKNIEUWS Het Gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam Examen Godsdienstdiploma Broederschap van ontvangers van gemeenten in Nederland licht te stellen, !s aan allo Gemeentebesturen Naar wy vernemen, bestaat hiervoor vee' belangstelling. ONZE OOST WOLKJES AAN DEN FINANCIEELEN HEMEL Over openstelling van militaire functies voor inlanders Drie koelies onder een boom De voedselschaarschte in Midden-Java PA SS A GIERSLIJST Tweezet No. 118. Auteur P. A. Koetsheld (Vierde prijs) Hedenmorgen omstreeks 6 uur heeft te Kropswolde (Gr.) een hevige brand gewoed, tengevolge waarvan de boerderij, toebehoo- rende aan P. Blaauw en bewoond door L. Olthof, totaal verloren ging. Alle meubilair, benevens landbouwgewassen en een dorschmachine van de Coöperatie Allianz, gingen verloren. Het vee kon bijtijds gered worden. De schade bedraagt naar ruwe schatting f 15 h f 20.000. Men vermoedt, dat kortsluiting de oorzaak van den brand is. Stand in cijfers Wit Ka5, Dg8, Te6, Tf8, Pd4, Pg4, Le4, Lh4. Zwart Kf4, Th5, Pp3, pion f5. Mat in twee zetten. Oplossingen in de volgende rubriek. Barcelona. Partij No. 92 P. D. Yates, Wit. R. Rey, Zwart. Wit Zwart 1. e2e4 e7—e5 2. Pgl—f3 Pbl—c6 3. Lflb5 a7a6 4. Lb5a4 Pg8— f6 5. 0—0 Lf8c5 Deze verdediging is van Mölier Hoewel ze tegenwoordig niet veel meer toegepast wordt, is ze toch zeer sterk. 6. c2c3 Mölier geeft hier aan 6. Pf3:e5, Pf6:e4 7. Ddl—e2, Pc6—e5; 8. De2:e4, Dd8e7 9. d2—d4, Pe5—c6 ge lijk spel. 6 .Lc5a7 1 Zwart staat nu heel goed 7. d2d4 Het voor de hand liggende Tflel is zwak. Bijv. 7. Tfl-el, Pf6g4 8. d2—d4, e5:d4; 9. c3:d4, Pc6:d4; 10. Pf3 u!4, Dd8—h4 Met een aanval op de witte koningsstelling die doorslaat. 7. Pf6:e4 8. Ddl—e2 f7—f5 1 9. d4:eö Wit heeft eenig nadeel. Door den tekstzet echter dreigt dit onherstelbaar te worden. HU had als volgt moeten spelen 9. La4:c6 d7:c6 10. Pf3:e5 dreigt De2— h5* enz., waarna er nog niets van de partij te zeggen is. Met de zeesleepboot Utrecht keerden dezer dagen de drie opvarenden van de ter hoogte van Coruna op de Portugeesche kust ge strande drijvende kraan Sheerlegs 642 in de haven van Vlaardingen terug. Deze kraan bevond zich op weg van Rotterdam naar Conakry aan de A.'rikaansche kust doch sloeg door den zwaren storm van de vorige week van de sleepboot los. Alvorens het vaartuig in de branding kwam, kon de sleepbootkapitein door zeer handig te manoeuvreeren de opvarenden nog redden. Bij deze poging liep de sleepboot wegens den zwaren zeegang nog averij aan den voorsteven op. Te Oude-Pekela zijn gisteren wederom zes nieuwe gevallen van diphtheritis gecon stateerd. 9. 0-0 10. La4c2 d7d5 11. e5:d6 (e.p.) Pe4:d6 12. Pbl—d2 Tf8e3 13. Lc2b3f Kg8h8 14. De2d3 Dd8—f6 15. Pd2c4 Pd6:c4 16. Dd3:c4 L08e6 17. Dc4—f4 Le6:b3 18. a2:b3 La7—b6 19. Df4g3! te trachten zonder tempoverlies den looper te spelen. (Lel—g5) om daarna met de beide torens de e-Hjn te beheerschen. 19. i 20. Tal—a4 21. Ta4h4 22. Dg3h3 23. Th4h5 L7—h6 Te8e2 Ta8e8 1 Te8e4 f5—f4 Waardoor de witte looper tot werkeloos heid gedoemd is. Stand na 23. f5f4. 24. Th5—f5 Wit had zijn eigen dame naar c8 moeten spelen. Bijv.: 24. Dh3—c8t, Pc6—d8(in dien 24. Te 4e8 25. Dc8—f5 enz.) 25.Th5—d5 I c7c6 26. Td5d2 I enz. met houdbaar spel. 24 . 25. Kgl—hl 26. Tf5g5 27. Tfl—f2 28. Dh3—f5 29. n2—h4 Wit geeft op. Df6d6 Te2:f2 1 Tf2e2 I.b6:f2 Lf2c5 Dd6—dit Zaterdagavond te ongeveer 9 uur had te Odoorn een ernstige vechtpartij plaats. In een café hadden enkele bezoekers twist ge- Even buiten het dorp ontstond een hevige vechtpartij, waarbij de arbeider J. H. uit Odoom door een tweetal mannen werd aan gevallen, die hem een viertal messteken toe brachten en daarna de vlucht namen. De man werd hevig bloedend opgenomen, waar bij bleek, dat een slagader in den pols was geraakt. Na door een geneesheer verbonden te zijn werd het slachtoffer naar het zieken huis te Assen vervoerd. De rijksveldwachter slaagde er in den la ten avond in een der beide aanvallers, den 22-jarigen A. V. uit Heeserveld, te arrestee ren. Hij legde een volledige bekentenis af. Een groot mes werd op hem bevonden. Den anderen vechtersbaas heeft men nog niet opgespoord. Tusschen Elshout en Oud-Heusden heeft Zaterdagavond een auto-ongeval plaats ge had dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Omstreeks 7 uur kwam een bus van de Hoiiandsche Buurtspoorwegen waarschijnlijk wegens het breken van de stuurstang tegen een boom terecht De chauffeur werd geheel bekneld, terwijl de voorruit totaal verbrijzeld werd. Men slaagde er evenwel in hem uit zijn benarde positie te bevrijden, zonder dat de man letsel opliep. Een der passagiers, een dame, werd licht gewond en door een ge neesheer ter plaatse behandeld. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. Gistermiddag te ongeveer half vier heeft op den Amsterdamschen Straatweg, nabij den Schelmschen Weg te Arnhem, een ern stig auto-ongeluk plaats gehad. Twee auto's, komende uit de richting Ede, reden op deze plaats tegen elkaar, dooraat de eerste auto, bestuurd door R. uit Arnhem, de auto uit Hilversum, waarin gezeten was de familie S., te vroeg wilde passeeren. Dit had tot gevolg, dat de auto uit Hilversum in snelle vaart tegen een boom reed. Van de inzittenden was mevrouw S. er erg aan toe. Toen hulp kwam opdagen, vond men haar in Dewusteloozen toestand. Zij werd onmid dellijk naar het Stedelijke Ziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar bleek, dat zy een hersenschudding en een vry ernstige hoofdwonde had bekomen. De andere inzittenden van de auto kwa men met den schrik vry. De auto uit Hilver sum werd geheel vernield, terwyi die uit Arnhem slechts licht beschadigd werd. In de badkamer Te Wageningen is de 16-jarige P. W. Bak ker in de badkamer door gasverstikking om het leven gekomen. Zeer waarschijniyk was er een lek in de leiding van den geyser. :g Het vijftig-jarig bestaan Gisteren had te Amsterdam de jaariyk- sche groote katholiekenvergadering plaats m het Johannes Roothaanhuis, belegd door het A'damsch gezelschap van den Stillen Om gang. Deze vergadering, waar de bestuurders en afgevaardigden van alle zusterorganisaties uit den lande byeenkomen, werd o.m. by- gewoond door vertegenwoordigers uit Fries land en Groningen, uit 't Gooi en Zaan land, .uit het Sticht en uit het Westland, uit Brabant, Twente en Limburg, benevens een overgroot getal belangstellenden. Des morgens werd met de afgevaardigden een huishoudeiyke vergadering gehouden, waarin ojn. de toewy zing werd gedaan van de kerken in de nachten van 15/16 en 22/23 Maart, waarin, gelijk bekend, de Stille Om gang zal worden gehouden. De jaarvergadering 's Namiddags had in hetzelfde gebouw de jaariyksche algemeene vergadering plaats, welke niet alleen door eventueele vertegenwoordigers van Zusterorganisaties, doch ook door een groot getal van Am- sterdamsche katholieken bezocht was. aNdat de heer Joh. Nelissen het „O Jesu"' van Toon Hansen had gezongen, sprak de heer L. van den Broeke het welkomstwoord, waarin spr. er aan herinnerde, dat we thans door den durvenden' moed van pater van Rush S. J., de stichter van dit prachtig gebouw, in staat zyn gesteld op eigen grond bijeen te komen. Vervolgens herinnerde spr. aan de viering van het eeuwfeest van het H. Mirakel te Alkmaar, alsmede aan het feit, dat Bever wijk zyn derde en Tilburg zich opmaakte zijn eerste lustrum te vieren. /*-s-j s *4 t Haarlem met 90 door Ajax geklopt. Moment uit den voortdurenden strijd tusschen den Ajax-aanval en de Haarlem-verdediging. In het jaar 1880 waren het een drietal Amsterdammers, die het plan opvatten, niet het herstel der oude devotie, doch de opleving daarvan weder te bevorderen. De statuten van het Amsterdamsche ge zelschap erkennen het jaar 1881 als het Stichtingsjaar van het Amsterdamsche ge zelschap. Spr. richtte een bijzonder woord van welkom tot den Hoogeerw. Heer Dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam, die voor de eerste maal als geesteiyk moderator deze vergadering bijwoonde. De grijze voorzitter van het gezelschap, n.l. de heer C. van Elsenburg, kon voor de eerste maal wegens gezondheidsredenen niet meer in het midden aanwezig zijn. R. C. H. en Excelsior dcelen de punten. Nadat de Racing Club verleden week in Rotterdam van Excelsior had verloren, moest zij zich thans op eigen veld met een gelijk spel tevreden stellen. Kiekje uit deze match voor het doel van R-C. H, 'Vfffy&li ».f door Maurice Genevolx. Vincent Barde en Cyrille Normandin, gen darmes, liepen naast elkaar door de hoofd straat van het dorp. Op het verlaten trot toir klonken hun voetstappen luid. De hui zen, die donker tegen den hemel afstaken, leken groote, doode dingen. ,,'t Is warm in de lucht," zei Normandin, „voor zoover men van „lucht" kan spreken; er waait geen windje." Gezet als hy was, liep hy eenigszins hy- gend achter de magere gestalte van Vincent Barde aan. „Een biertje by Aimé zou me smaken!" zuchtte Normandin, „Nu onder zyn tent te kunnen zitten, in hemdsmouwen De ander liep zwijgend voort. De weg maakte een bocht en werd toen als het kon nog stoffiger en warmer; tegeiykertijd klonk uit de verte een helsch lawaai. „Zie ik 't goed?" riep Normandin. „En hoor je dat leven, Barde? Aha! Ze hebben hun tenten weer opgezetLaten we eens gaan kyken. Hier hebben we de vanouds bekende schiettent van BarthelaizeHoor je de muziek wel, voor het bal-champêtre van Choupart? Ze spelen zoowaar een Schot- sche drieEn kfjk daar eens! Een heel circus is er warempel by!" Een fanfare van trombones en andere blaasinstrumenten barstte eensklaps los, al les overstemmend. Met één stap was Normandin naast zyn kameraad. Het heldere licht van de tenten scheen op zyn ronde, bolle wangen en deed zyn oogen tintelen van een Jeugdig vuur. Naast Normandin's gezond, joviaal uiter- lük leek het gezicht van Barde nog valer, leken de grijze oogen nog koeler, terwyi de puntige baard het spitse van het gelaat nog meer deed uitkomen. Barde zei niets; hy verhaastte zUn pas; hü scheen een vast doel voor oogen te hebben. Zy liepen nu met den stroom van kermis- gangers mee. By een tent, verlicht door eenige helle acetyleenlampen, bleven zy staan. Acroba ten stonden op een verhooging en toonden het publiek hun geweldige byceps. Een oude hansworst maakte flauwe grappen, het ge zicht vol diepe rimpels onder het blanket sel; de oogen stonden dof, om zyn mond lag een droeve trek. „Zeg, man!" De oude pierrot bleef onbeweeglijk staan. Het gemompel der stemmen verstomde. Al leen de stem van Vincent Barde weerklonk in de stilte. „Ben jy de baas?" „Ik?" vroeg de ander. Hij stond daar ge bogen over de verhooging met de hand op het hart, in nederige houding. „Ja, jyi" herhaalde Vincent Barde. Toen trad de grootste der athleten naar voren en zei: „Ik ben de baas." Hy stond den gendarme met strakke kalmte aan te kyken, een toonbeeld van lichaamskracht, ,,Je naam?" „Robin Alexander." „Je militaire rang?" „Gedemobiliseerd sedert Januari." „Je leeftyd?" „Twee en veertig jaar." „En wie zyn die anderen daar?" „Mijn drie zonen; zestien, zeventien en achttien jaar." „En de oude?" „Dat is mijn vader." In de stilte hoorde men het schieten in de tent van Barthelaize. By Chouart speel den de muzikanten een wals. Normandin vatte Vincent Barde bU den arm en fluisterde hem toe; „Laat ze met rust en ga mee. Je ziet toch, dat alles in orde is. Je maakt je gewoonweg bespottelijk en my ook." Hy wilde hem meetrekken, maar Barde wilde niet en zei grimmig: „Laat me begaan, Cyrille. Ik moet hun papieren zien, van allemaal!" Maar de opdringende menigte omringde hen en voor ze het wisten, stonden de po litiemannen voor de schiettent. Reeds meer dan twintig jaren stond deze tent op de kermis. Zonder schiettent zou het ook nooit een échte kennis geweest zyn! Vincent Barde drong naar voren. Het zweet brak den armen Normandin uit. „Ga toch mee," smeekte by. ,,lk geef een rondje." In een hoek van de tent, achter de met rood fluweel gedrapeerde balustrade, zag Vincent een der zonen van Barthelaize zit ten. Hy had hem bijna niet herkend, zóó was de man verouderd; hy zag er koortsig uit cn scheen geknakt door leed. „Wat is Je militaire rang?" Barde begon zyn ondervraging weer. Nor mandin zag, dat Barthelaize zich met twee handen aan de leuning van zijn stoel vast hield en het boveniyf met een ruk naar achteren wierp, waarbij zijn gezicht van pijn vertrok. Zonder een woord te zeggen, legde hy op de fluweelen balustradezijn hou ten been, waar de broekspijp losjes omheen lag. De menschen lachten. Vincent Barde werd wit van woede. En toen Normandin nog maals trachtte hem mee te krijgen, barstte hy uit: „En nou is t uit met je gezanik. Be grepen?!" Vincent bleef onverzettelijk. Thans richtte hy zijn schreden naar den draaimolen, waar de oudste zoon van Bar thelaize den scepter voerde. Hy liep eens om den molen heen, alles met Argusoogen bespiedend. Toen stond zijn plan vast. Met grimmige voldoening dacht hy: „Dezen keer zal ik hem wel krijgen!" Maar hy overhaastte zich niet en sloeg den eigenaar met wantrouwende opmerk zaamheid gade. Het was een jonge man, blond, zonder snor of baard en flink van postuur. Hy stond by den motor, zonder hoed en met een donkerblauw werkpak aan. Toen de molen stilstond, sprak Barde hem aan. „Ben je in militairen dienst?" „Ik heb ziekte-verlof." „En je rang?" „Ik zal even mijn papieren halen." De man verdween. Eenige minuten verstre ken. Dit wachten verheugde Barde, want hy zag daarin een verblijdend teeken. „Wilt u ze maar inzien?" vroeg de me canicien. 't Was of Barde een slag in het gezicht kreeg; hy wankelde. Als in een reflexbeweging salueerde hy de sombere uniform van den mecanicien, in zyn verbeelding zag hy de twee galons op de kepi met den zwart fluweelen band, en de twee emaille kruisen „Pardon, luitenant." „Pardon, luitenant." Hü stikte bijna. Hy sloeg de hielen tegen elkaar, maakte een halven draai rechtsom en vluchtte naar de stille kade. Langzaam stierven de klanken van het feest weg. Aan het geluid van zyn voet stappen wist hy, dat hy op de brug liep. Zijn hoofd duizelde hem nog en steeds Klonk het hem in de ooren: „Een kermis klant twee gouden strepen en het kruis! Hu zag weer voor zich op de roodfiuwee- len draperie dat houten been van den zoon van Barthelaizeden strooper! Hy en zijn oudste zoon!Wat hadden die twee rondgezworven over de heide en door de bosschen! Hoe hadden ze gejaagd en ge stroopt 's morgens heel vroeg af in de duis ternis. Hoeveel strikken hadden zy niet uit gezet!En altijd waren ze hem te vlug af geweestNooit had hy ze te pakken Kunnen krygenNooit??? Vincent Barde streek eens over zijn baara. HU probeerde te glimlachen by de herinne ring aan den strijd van vroeger, toen zyn onuitputteiyk geduld ten slotte de sluwheid van de twee Barthelaizes had overwonnen! Met hoeveel leedvermaak had hy proces verbaal tegen hen opgemaakt! Hy genoot nog als hy er aan terugdachtToen zag bij plotseling weer dat afschuwelyke houten been voor zich De planken van'de brug kraakten onder zijn voetstappen. Op goed geluk liep hy door, met groote zwaaiende passenEn Normandin? Waar was die toch gebleven? Vaag herinnerde hy zich, hem te hebben gezien tn de tent van Aimé. Toen hy byna aan den overkant was ge komen, bleef hy tegen de brugleuning staan. wvt naar het water onder hem „Wat ben ik eigeniyk voor een vent?" dacht hy Opeens hoorde hy dicht bij hem het ge luid van een naderende fiets. „Afstappen j„ riep P? ^felrjjder sprong vlug van zijn fiets, „je nebt geen lantaarn," zei Barde. Een jongensstem stamelde een veront schuldiging. "f11 ,er ook geen bel aan je stuur!" Öe Sen<larme. eenige stappen naar voren, richt te 21T1 In zyn volle lengte op en hief een arm de hoogte als wilde hy den jongen slaan* bracht hU met moeite uit. „J® Toen hy vlak bij den jongen was, scheen het ot er iets in hem brak. Hij ü«t dem opsone ven arm zakken en legde zijn hand OP H schouder van het kind. Heel zacht, met ee* vreemden klank in zyn stem, tege lijkertijd smeekend en ruw, zei hij: „.Vooruit! Opgemarcheerd! En zorg, dat ik je niet weer snap!" Telegram van den bisschop te Haarlem Hierna deed de heer v. d. Broeke voorle zing van een ontvangen telegram van Z. D. H. Mgr. den Bisschop van Haarlem, waarin de bisschoppehjke zegen werd verleend aan het bestuur en alle aanwezigen. Onder daverende byvalsbetuigingen van de vergadering gaf de voorzitter uiting van trouw en aanhankelijkheid aan het geeste- U)k gezag, hier tegenwoordig in den persoon van den Hoogeerw. Heer Deken. Nadrukkeiyk wees de heer v. d. Broeke op de groote verantwoordeiykheid, welke rust op de bestuurderen en organisatoren van den Stillen Omgang, dat deze een goed verloop moge hebben. In het openstellen van verschillende café's schuilt een groot gevaar, n.1. dat deze nachteiyke omgang zou kunnen ontaarden in een vermakeiyk- heid, temeer daar in zulke gelegenheden soms sterken drank wordt verkocht. Spr. riep met den meesten aandrang aller me dewerking in, opdat het karakter van den nachteiyken bedetocht ongerept bewaard biyve. Hierna kreeg de Hoogeerw. Heer Dr. G. C. van Noort het woord, waarin Zijn Hoog eerw. allereerst hulde bracht aan de vier stichters van het gezelschap,waarvan er twee reeds hun eeuwig loon hebben ont vangen. Nadrukkelijk onderstreepte zyn Hoogeerw. het gesprokene van den voorzitter, dat er vooral gezorgd moet worden, dat de Stille Omgang zün karakter biyft behouden. De Stille Omgang moet een bedegang biyven, zonder meer en alles moet vermeden worden wat tot ontwijding aanleiding zou kunnen geven. Rede Kap. Banger*. Ais Amsterdammer van geboorte achtte spr. het een voorrecht te kunnen spreker, over de eer en glorie van katholiek Amster dam. Spr. wil in zijn betoog den nadruk leggen op den Suilen Omgang en de beteekenis daarvan belichten. Zeer zeker valt het te betreuren, dat door de bestaande toestanden in ons vaderland iet niet mogeiyk is een openbare processie e houden, door een verbod van hen, die niet willen erkennen den Christus, door hen zoo verafschuwd en door ons zoo zeer bemind. wy kunnen het eveneens Betreuren, dat de Christus Eucharisticus uit het openbaar moest veröwynen om alleen in onze kerker, te verbiyven, dat op sommige plaat sen van de wereld Jezus' Koningstroon niet meer vettig is. Ryk zyn wy echter met het steeds groei ende getal van deelnemers, om onder leiding der geesteiykheid, in de stilte van den nacht te getuigen van ons geloof. Het stille in den omgang dood onzen trots en hoogmoed, en maakt ons eenvoudig te genover den Eucharistischen God. Het stille van den omgang geeft ons geen kans ie huichelen tegenover den Bewoner van het Tabernakel. Al is di omgang stil hy is er des te ryker en kostbaarder om. De stille omgang is het licht dat schynt in den nacht, een vuurtoren, die zyn schijn sel uitzendt als een lichtbaak voor duizen den. Christus heeft weliswaar door Zyn terug keer in de Unnenkist by het mirakel willen aangeven dat Hy een openbare huldiging wilde, doch Hy zal ongetwyfeld, door de veranderde omstandigheden het mooie, het feerl.'ke en het pakkende In onzen omgang willen aanvaarden. Kapelaan Bangert sloot zyn meerinalen door applaus onderbroken rede met eenige citaten uit Broere dflijrairte. Nadat de heer Joh. Nelissen het „Cor Jesu" en het „Mirakellied" van Loser had gezongen werd deze druk bezochte en goed geslaagde jaarvergadering die o.ir. werd by- gewoend door het Tweede Kamerlid, den beer Mr Gosseling, n.et em dankwoord door den heer v. d. Broeke gesloten. Te Hoorn werd het schrifteiyk examen op 18 Januari, het mondeling examen op 5 Fe bruari gehouden voor Godsdienstleer I (ge loofsleer, apologetiek) en kerkgeschiedenis. Geslaagd: de Eerw. Zusters Augustina (Wognum), Liduina (Wognum), Cunera (Haarlem), Helena (Spierdijk) van de Con gregatie Franciscanessen van Salzkotten, en de dames V. G. Mol (Oosterblokker), G. M. Heymans (Zwaag), M. G. M. Bronsveld (Zwaag), M. J. E. Bonekamp (Zwaag). Afge wezen geen. De heer P. van Dalen, Ontvanger der ge meente Den Helder, tevens Beheerder der Centrale kas aldaar, zal op Woensdag 19 Fe bruari a.s., des namiddags 2.30 uur, in Hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam, voor de Broe derschap van Gemeente-Ontvangers in Ne derland, een lezing houden over Centraal Kasbeheer, mede aan de hand van diverse modellen, die te Den Helder in gebruik zijn. alwaar sedert 1922 de Ontvanger is belast met het beheer van de Centrale Kas. Door welwillendheid van het Gemeentebe stuur van Den Helder zullen aan allen, die de lezing bijwonen, de modellen worden be schikbaar gesteld. Voor deze lezing, welke zeer leerrijk zal zyn en kan medewerken om het praetlsch inzicht in zake het beheer eener centrale Kas te verhelde?*11 en het groote voordeel daaraan verbonden in bet een uitnoodiglng toegezonden- De wolkjes aan den financieelen hemel nemen langzaam maar zeker toe, schrijft de heer Ritman in het „Bat. Nwsbl." De landsmiddelen over November 1928 zijn meer dan een millioen beneden de raming Dit zou op zichzelf niet verontrustend be hoeven te zijn over Jan.-November zijn de uitkomsten nog g millioen boven de raming. Bedenkelijker vinden wij het feit, dat 1929 tegenover 1928 vermoedelijk geen of slechts een zeer gering accres zal vertoonen. Over de eerste elf maanden van 1928 be liepen de landsmiddelen ruim 654 millioen tegen bijna 636 millioen n 1929. Na aftrek van de 20 millioen extra uit keering uit de vennootschaps-belasting in 1928 blijken dus, bij sterk gestegen uitgaven, de inkomsten des lands in beide jaren ongeveer gelijk te zijn gebleven. Leerzaam is het ook te noteeren, dat de invoerrechten, van welker fabuleus accres men ook in den aanvang des taars nog be langrijk heeft geprofiteerd, in November 1929 nauwelijks een accres vertoonen ver geleken met dezelfde maand in 1928. De opbrengst vennootschapsbelasting bleef 4 millioen ruim achter bij die van November 1928, en zij is thans rond 13 millioen. zegge en schrijve dertien millioen achter bij de raming van 49% millioen voor de eerste 9 maanden van 1929. Er is met de minste reden tot ongerust heid over het aspect der rekening over 1929. Maar de teekenen van dalenden welstand, in net bijzondei in de Westersche cultures, spreken duidelijke taal. Wanneet 1929 dat wil zeggen het iaar, waarin de belasting over de winst van 1928 binnenkomt zulk een beeld te zien geeft, dan behoeft men niet te vragen wat 1930 zaï opleveren.... Want 1929 heeft véél en véél geringer resultaten opgeleverd dan 1928: men denke maai eens aan de thee 1 En de raming der vennootschapsbelasting 1930 is even hoog geraamd als de verwachte opbrengst voor 1929. Wolkjes 1 De motie daarover ingetrokken Na opgewonden debatten in den Volks raad over rasverschil en sentiment, naar aanleiding van de motie-Ratulangio, inzake de openstelling van de vervulling van mili taire functiën voor inlanders op gelijke wijze als voor Europeanen, werd de motie inge trokken. De Volksraad nam tenslotte de aanvul- lingsbegrooting van de afdeeling Binnen landsch Bestuur zonder hoofdelijke stem ming aan. Een doode en twee gewonden Een 3-tal contract-koelies van de onder neming Poeloe Tiga in het Tamiangsche, afd. Langkat, Gouvt. Sumatra's Oostkust, zijn terecht gekomen onder een neervallenden boom. Een hunner werd gedood, een zwaar- en een lichtgewond. De koelies waren door een houthakker herhaaldelijk gewaar schuwd zich niet in de nabijheid te begeyen. Volgens het oordeel van landbouwkundi gen staat de aanplant in het Wonogirische en het Goenoeng Kidoelsche, respectievelijk gelegen in de Gouvernementen Soerakarta en Djokjakarta, er goed voor. Ter voorkoming van voedselschaarschte als gevolg van den laten aanplant en wegens den last, welken men heeft ondervonden door het niet willen doorkomen der regens, zal de bevolking vermoedelijk werkzaam worden gesteld bij den wegenaanleg. Zoo noodig zal voorts voedselverstrekking plaats vinden. van het stoomschip „Koningin der Neder landen van Batavia naar Amsterdam, 14 Februari van Genua vertrokken C. E. van Aken, H. Bakker, A. Beets, mevr. L. Be- necke en kind, mevr. M. Bisschop-de Heer, «TÏ E- Boersde Mooy, fam. F. Bok, q -K. Brückner. mevr. E. Bruinsma yck, mevr. H. W. Brugman, C. G. Cara- P'et, fam. E. J. B. Daams, mevr. A. v. Dyk- otikker en kind, L. N. Goedhart, fam. A. Goudswaard, P. Groot, fam. P. Gysberts, F. J* Hein M. Herrmann, fam. dr. K. W- Hil- lebrandt, H. Holman, fam. A. Hulshoff Pol, E. W. de Jong, J. Kamerling, J. Kenson, J. W. Kleinlein, F. T. M. Koster, fam. H. A. van der Lenden, mej. M. B. van Lier, mevr. E. H. de Man, mevr. W. S. v. d. Meulen, fam. J. M. van Meurs, B. S. Muller, D. A. Pangemanann, C. L. Paters, mej. C. van Peursem, W. C. Pieters, F. J. J. Rutgers, R. Sabijer, M. Sandyck, fam. J- F. W. van Schaik, mej. F. W. van Schaik, H. Schnei der, G. Scbwemmer, fam. dr. B. J. Selden- rath, G. G. Smit, A. C. Spy kers, F. W. Steen stra Toussaint, fam. H. H. J. Vermeulen, fam. H. W. van Vliet, K. Wolff, mej. Pb. itatn. Zaal,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 12