f 3000.- 1750.- f250.- i izi- JU.- 40.- Teleurstellend Vc Ni ADVERTENT I EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct_ bij vooruitbet BU contract belangrijke korting. dit nummer bestaat uit drie bladen I I MAANDAG 17 FEBRUARI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17388 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES V^N ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 12/4-Jarig Priesterjubile De Russischs geloofs vervolging Comité te Utrecht is wording Oud-pastoor F. Companus O. F. M. t De Rijksmiddelen in Januari Nieuw militair hoofddeksel Een proefneming Het geneeskundig schooltoezicht in Noord-Holland Een schrijven van Ged. Staten aan de Gemeentebesturen Uit de tram in het water gesprongen Nieuwe Fransche vliegrecords Negen ton minder dan in Januari 1929 De man verdronken oornaamste leuws m Bedrieglijke bankbreuk De IJmuider vloot telt geen zeilloggers meer J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Een nieuwe Zuiderzee-film De papegaaienziekte Een tweede patiënt overleden Propaganda tegen drooglegging Treinontsroritift bil Amsterdam BUREAUXNASSAULAAN48 Telefoon No. 13866 (drie tfjnen, Postrekening No. 3970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem an Agentschappen: per week 25 CL, per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel. Hbonne'* op dit bind «lm ingevolge de verzekerin&woorwaarden ongevallen verzekend vooi een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen beide beenen o! beide oogen bil een ongeval met doodeliiken at loop bii verlies van een hand een voet ot een oog bii verlies van een duim ot wiisvinger oii een treuk van been ol arm oil verlies van 'n anderen vinger In een drietal artikelen heeft „Het Volk' de Haagsche rede van Mgr Aen- Kenent nog nader besproken, en na lezing en herlezing van de roode repliek kunnen wij niet anders oonstateeren, dan dat deze wel zeer teleurstellend Is. De bezwaren van den Bisschop tegen de socialisten en tegen het socialisme ham „Het Volk" aldus samen: „Wij zouden le tegen de katholieke Kerk strijden „onder voorwendsel dat de Kerk hiecs voor de arbeiders voelt". Voorts zijn Wij 2e voor afschaffing van het privaatbezit der prcduktiemiddelen, wat wegens de on volkomenheid van de menschelijke natuur tot een chaos zou leiden. Dan „willen" wij 3e den klassenstrijd en zouden wij zelfs klas senhaat prediken, terwijl juist toenadering cn samenwerking van de kansen noodig is. En eindelijk zouden wij 4e In den godsdienst hiet den grooten faktor tot menschengeluk Oen. of althans neutraal daar tegenover staan." hierna gevolgde artikelen nu de hier genoemde bezwaren bestreden, anderzijds In de Worden eenerzij ds erkend. Ontkend wordt, dat de socialisten de Kerk zouden bestrijden: men staat juist volkomen neutraal tegenover de Kerk. alléén reeds met het oog op het feit, dat over dit onderwerp onder arbeiders zoo verschillend gedacht wordt; alleen vindt er in het roode discussie-orgaan (het populair-wetenschappelijk bijvoeg sel van „Het Volk"! wel eens een „vrije wisseling van meeningen" hieromtrent plaats, welke dit zij onzerzijds hier bij opgemerkt nooit of te nimmer iets ten gunste van de Katholieke Kerk op levert ofwel tegen die Kerk strijdt of wel er langs héén gaat. 't Is waar. dat de S.D.AP. zich als zoodanig niet vijandig verklaart tegen de Kerk (dat is trouwens een kwestie van taktiek). maar vele van de S.D.AJh- sche beginselen zijn lijnrecht in strijd met de leer der Kerk, en bovendien worden die beginselen zoo hartstochte lijk tegen de leer der Kerk in 't veld ge bracht. dat praktisch zeer zeker de SJD.A.P. ook de Kerk als zoodanig be strijdt „Het Volk" gooit het nu over een anderen boeg: „Iets anders is het natuurlijk, dat wij wel eens genoodzaakt zijn, ons met de Kerk en haar vertegenwoordigers bezig te houden, wanneei deze buiten hun eigenlijk godsdien stig gebied gaan en zich op maatschappelijk of politiek gebied begeven. Soms juichen wij dan zulke stappen van de Kerk toe, zooals toen tijdens den wereldoorlog de paus ter bevordering van de vredesgedachte optrad. Meermalen echter ook gevoelen wij ons ver plicht, geestelijken te woerd te staan, wan neer zij ons bestrijden, wanneer zij een naar onze meening verkeerde politiek voeren of wanneer zij in maatschappelijke zaken naar onze opvatting schadelijk optreden, wanneet zij o.v een konservatieve rechteche koalitie- polltlek oevorderen, ot bij werkstakingen de zijde onzer tegenstanders kiezen, of arbeiders van net lidmaatschap onzer partij zoeken te weerhouden." Ziedaar de al dan niet opzettelijke misopvatting: Wanneer geestelijken het socialisme of zekere socialisten bestrij den, dan doen zij dat niet als een per soonlijke liefhebberij, noch ook vooral uit hoofde van een zeker politiek of economisch inzicht, doch alleréérst ter verdediging van de Kerk! Is het niet zuiver ter verdediging van de Kerk, dat zij in hun functie wel ge dwongen zijn. arbeiders van net lid maatschap der S.D.A.P. waarin die aroeiders met wiskunstige zekerheid voor nun geloof verloren gaan te weerhouden? Is net geen plicht der geestelijken, een rechtsche politiek te bevorderen, als zij ervan overtuigd zijn. dat daardoor de belangen der Kerk nog het best behar tigd, en zeker nog net minst in gevaat gebracht zullen worden? Kan net ook geen geestelijke plicht zijn. de Roomsche arbeiders te waar schuwen voor roode. min of meer revo- lutionnaire stakingsavonturen? Godsdienst en politiek zijn bij ons hiet te sctteiden en als de socialisten onze geestelijken die als strijders voor de Kerk optreden, politiek bestrijden dan voeren zy automatisch ook strijd tegen ae Kerk. Blijft dus over de socialisten bestrij den en direct (praktisch) en indirect de Kerk. En nu het bezwaar: de socialistische eigenaomsieer. Dit oezwaar kan „Het Volk" natuur lijk niet ontkennen: De redactie schrijft zelfs: „Mocht intusschen de bedoeling van mgi Aen&eneni zijn dat de Kerk nier net st>ciaiisme ae atscnalting van net pnvaat- Oezn aei proauKtiemiadeien, zou nebben te osstnjuen aar san net met anders ot op die oe-tr omg zouden wij ons nebben u ver iv- en L, ïno...' ii'len dus var du en dn, mets ptt)vti. en zy oiy ven uaaiaooi in flagrante! strijd met de katholieke leer ten aan een van den eigendom. .►Het Volk" werpt echter de vraag op. of men hier staat voor een particulier bezwaar van Mgr. Aengenent, dan wei voor een bezwaar van de Kerk: immers, zoo zegt het blad: in „De Gelderlander" heeft Dr. Vrijmoed nog onlangs geschre ven. dat „het kapitalisme principieel in strijd met het katholicisme" is; over dit groote maatschappelijke vraagstuk wordt dus in de Kerk. ook door waardig- neidsbekleeders verschillend gedacht, concludeert „Het Volk." Mis! Over de grondslagen van het eigen domsrecht wordt in de Kerk niet ver schillend gedacht, hoezeer ook een of andere geestelijke zich wat demokra- tisch wenscht uit te drukken, waar tegenover het woord van den Bisschop in ieder geval doorslaggevend is. Blijft dus over: de socialisten staan met hun negatieve eigendomsleer lijn recht tegenover het katholiek beginsel Het is zegt „Het Volk" absoluut niet waar. dat de socialisten klassen haat preeken. Foei! Hoe durft iemand zooiets ver onderstellen! Feit is echter, dat zij door het predi ken van den klassenstrijd automatisch ook den klassenhaat preeken en bevor deren. Ook met den best bedoelden klas senstrijd wordt onvermijdelijk klassen haat gekweekt. Maar dat niet alléén: ook direct schrikken de socialisten er niet voor terug, klassenhaat te preeken: in Ween- sche schoolboekjes zouden er schande lijke voorbeeldjes van te vinden zijn. Stelt „Het Volk" er prijs op, dat wij er bij gelegenheid eens eenige afdruk ken? Intusschen ontkent „Het Volk" de prediking van den klassenstrijd niet, maarhij wordt gepreekt met de beste bedoelingen! Klassenstrijd is geen middel, maar doel. „Als wij den klassenstrijd aanvaarden, dan ls het omdat dit de eenige mogelijkheid is om den klassenstrijd voor goed uit te ban nen en zoo werkelijk tot een harmonische samenleving te komen, d i. tot een klassen- looze maatschappij. Want wat mgr. Aenge nent zich schijnt te denken, een harmonl- PATER N. VAN ROOIJEN M.SS.C. TE DRIEHUIS Zondag 16 dezer herdacht de Zeereerw. Pater N. van Rooijen M.SS.C. van het Mis siehuis alhier en assistent in de Parochie den dag, waarop hij vóór 12 Vs jaar de H. Priesterwijding ontving. Te 10 uur werd door den jubilaris in de Parochiekerk de plechtige Hoogmis van dank gecelebreerd met assistentie van de Zeereerw. Paters Strijbosch, mede-assistent in de Parochie en Kokkelkoren beiden ook van het Missiehuis. Op het Altaar had de Zeereerw. Pastoor der Parochie J. F. van der Meer plaats ge nomen. Gezongen werd de Mis SS. Trinitatis van Hub. Cuijpers en na de H. Mis de Pries tercantate van L. Dobbelsteen. Na de Hoogmis vergaderde zich in de Pa storie het Kerkbestuur, dat bü monde van den Pastoor en mede namens de Paro chianen den Jubilaris gelukwenschte en hem dank bracht voor de hulp door hem in de Parochie verleend. Een enveloppe met in houd werd overhandigd als feestgave van de Parochianen en een mooie vulpen namens het Kerkbestuur. De Jubilaris dankte voor de hulde hem door den Pastoor en van de zijde der Pa rochianen gebracht. Een plechtig Lof te half drie, door den Jubilaris gecelebreerd, besloot het kerkelijk feest van dezen dag. De Utrechtsche correspondent van het „ilbld. meldt: Naar aanleiding van de kortelings hier te .ande ge.io. ue.i i ovsr de Rus sische geloofsvervolging door prof. Frank uit Berlijn, heeft dr. G. W. Oberman, pre dikant der Ned. Herv. gemeente te Utrecht, het initiatief genomen, tot oprichting van een comité, waarin bereids de predikanten vifn alle protestantsche kerkgenootschappen alöasr zitting namen. ■Tevens trad opperrabbijn J. Tal toe, ter wijl eveneens uitnoodigingen zijn gerient tot de geestelijken der katholieke en oud- kajlhoiieke kerken. Voort sche klassenmaatscn^ ppjj, oehogrt naar onze. op historische ervaring gegronde overtui ging tot de onmogelijkheden." Welnu: naar ome „op historische er varing gegronde overtuiging" is er niets onmogelijker, dan dat er ooit vrede een harmonische samenleving te be werkstelligen zou tijn doorstryd en in een (gevolg daatvar) stemming van haat. Tegen klassenstrijd verzet zich de katholieke moraal. Alweer dus: een onoverbrugbare klove, welke ons scheidt. Ten slotte het bezwaar, dat de socia listen in den godsdienst niet den groo ten factor tot aardsch geluk zien: Ook deze kwestie laten de socialisten maar liever blauw-blauw; men kan daarover immers denken, zooals men wil. Het bezwaar van den Bisschop kan niet ontkend worden, maar dan gooit „Het Volk" het op een ander praatje: „Terwijl echter, uit hoofde van dat mee- ningsverschil, in de socialistische partij vol ledige gewetensvrijheid ten aanzien van de verhouding tot den godsdienst gevestigd is. bestaat die vrijheid in de katholieke Kerk, althans in Nederland, niet ten aanzien van het socialisme, ten minste indien zij met den Haarlemschen bisschop het socialisme als een on-katholieke dwaling beschouwt Neen, inderdaad, bij ons bestaat die vrijheid ten aanzien van het socialisme niet, omdat het nu eenmaal als een paal boven water staat, dat godsdienst en socialisme onvereenigbaar zijn, en het soc. zeer terecht als een „onkatholieke dwaling" gebrandmerkt moet worden en blijven. In een slotwoord zegt de redactie, dat zij sterk twijfelt aan het effect der in de katholieke pers zoo sterk naar voren geschoven rede van den Bisschop, ook ai wil zij nogmaals gaarne verkla ren dat zij voor den „milden" toon dier rede geenszins doof is. Ls net inderdaad niet teleurstellend? Ziedaai nu net antwoord op de edele laai van onzen Bisschop, die aandrong op vrede en die - als middel daartoe alleen maar verlangde wat meer waar deering voor den grooten socialen ar beid van de Katholieke Kerk. De socialisten willen dien vrede blijk baar niet. Zijn er blijkbaarbang voor! In den ouderdom van 54 jaar ls gisteren te Rotterdam, na voorzien te zijn van de laat ste H. H. Sacramenten der Stervenden, zacht en kalm in den Heer ontslapen, de Zeer- Eerw. Pater F. Companus O. F. M., oud- pastoor van de parochie van het H. Hart (Kleverpark). De overledene werd geboren te Schiedam 28 October 1870. October 1895 trad hij In de orde der Minderbroeders. In 1912 werd hij priester gewijd. Pater Companus was kape laan te 's-Gravenhage en te Rotterdam. In 1927 werd hij benoemd tot pastoor van de Kleverparkkerk. Voortdurende ziekelijkheid maakte het hem onmogelijk zijn krachten geheel en al aan het parochie-werk te ge ven, waardoor hij dan ook in November 1929 ontheven werd van het pastoraat en be noemd tot rector van het pensionaat van de Eerw. Zusters Franciscanessen te Woerden. Ook daar heeft de ontslapene slechts kort kunnen werken, de kwaal waaraan de rec tor leed, verergerde steeds. In de Kerstvacantie maakte de oudpastoor een reisje naar Haarlem, doch werd tijdens zijn verblijf in de pastorie van het H Hart onwel. Wegens geelzucht heeft hij lang het bed moeten houden, zoodat overbrenging naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo noodzakelijk werd geacht. Op raad van zijn vriend Dr. Knuppe werd de rector verleden week naar Rotterdam vervoerd, om een operatie te ondergaan. De operatie mocht echter niet baten Rec tor Companus is kalm en zacht ontslapen. oorts maken de hoogleeraren Obbirk en Cramer deel uit wan dit comité, de eerste als vertegenwoordiger van den academischen sejtiaat van de Rijksunisersiteit; de tweede m zijn quai'.teit van voorzitter van den Wereldbond dsr Kerken. Nog zal en uitnoodigirg gezonden worden aan dé Commissaris der Koningin te cht. dr. H. Th. s' Jacob. De bedoeling van het comité is in Maart een groote protestvergadering te beleggen ln Tivoli, waar een spreker uit Rusland een overzicht van de huidige gebeurtenissen zal geven. Tevens wil men gelden voor de vluchte lingen bijeenbrengen. Gehoopt worcit. dat een groeiend protest over de geheele wereld invloed zal hebben op de houding der Sovjet-bestuurders, en in ieder geval hen. die in nood verkeercn, mo reel zal steunen. ook verwaent net comité, dat dit protest van kerkelijke Zijde in alle plaatsen van ons land navolging zal mogen vinden. Penningmeester is de heer F. A. baron van Lynden, Biltstraat 188, Utrecht. Zooals bekend, is een Commissie inge steld, teneinde te geraken tot de invoering van een ander militair hoofddeksel, zulks ter vervanging van de kepi. De werkzaamheden dezer Commissie zijn thans zoover gevorderd, dat een nieuw militair hoofddeksel ontworpen is, dat veel ""t™rit met dat in aqbruik Menigeen verlangt heel vur\g Dat hij een beroemdheid wordt. En hij tracht dit te bereiken Door het slaan van een record. Maar wanneer je naam moet glanzen Als een ster aan *t firmament, Mag men op z'n minst verlangen, Dat je rijk bent aan talent. Het talent is meer een gave En die wordt niet gefabriekt. Doch dan zoekt men 't ln zotheid En er wordt ge-excentriekt! Ja, van Schubert, Strauss en Handel Heeft u zeker wel gehoord. Maar het is bij hen de schoonheid Der muziek, die u bekoort. Iemand, die de schoonheid miste, Maar de kracht bezat hij wel, Won in Aken 't kampioenschap In het lang-piano-spel. Hij bespeelde daar vier dagen De piano, achtereen. Zoolang op het tabouretje Deed het toch vóór hem nog géén! 't Kwam slechts aan op duurzaam spelen, Niet zoozeer op wat hij kon. Daardoor kwam het, dat de stumper 't Wereld-kampioenschap won Maar de man voelt zich beroemdheid En men vindt hem «zeer bekwaam. Toch kreeg hij 't record der zotheid En niets anders, op zijn naam! MARTIN BERDEN. Bijdragen nit de Provinciale Kas 8 lUlWUmW—WII» III i 111) irfQf bij het leger in Tsjecho-SlowakiJe. De proef vindt eerst bij enkele leger- onderdeelen, o.m. in Breda op beperkte schaal plaats, teneinde zich een oordeel over de practische bruikbaarheid van dit hoofd deksel te kunnen vormen. cóstes en Codos de oeide vliegers die Za- 15:. .'Jür:/ van I?:res waren gestart ten- de de we e cycids r.:stand duur en snei cl rnpl :en bei ast van 1000 KG te breker n Zondagmorgen kwart over 10 weer f tres geland Zij nebben net afstands- en .uurrecord op nun naam gebracht Zij waren 4 uur en 23 minuten in de lucht en hebben De Rijksmiddelen hebben in Januari ruirn 9 ton minder opgebracht dan in Januari 1929. De registratierechten zijn met 2 mil lioen teruggeloopen en de zegelrechten met 6% ton. Andere middelen vertoonden een matigen vooruitgang. Zaterdagavond omstreeks 7.30 reed een tham nabij Postbrug, op de gfens der ge meente Voorhout, alwaar gestopt moest worden. Even voor de tram stilstond sprong een manspersoon, die daar waar schijnlijk moest wezen, aan den verkeer den kant uit den tram, waardoor hij in de Leidsche Vaart terecht kwam. Direct wer den pogingen in het werk gesteld om hem te redden, doch zulks bleek niet mogelijk. Een toeschouwer had zich intusschen reeas te water begeven, doch moest terugkeeren. Eenige oogen'Vikken daarna kwam de drenkeling boven en dezelfde persoon be- gaf zich weder te water en kon hem naar den kant brengen, alwaar de helpende band hem en den drenkeling op het droge bracht. De drenkeling was nog in leven, doch gaf zeer spoedig den geest. Kunst matige ademhaling werd geruim en tijd tos- gepast, doch niets mocht meer baten. Dr. Bots, die terstond ter plaatse was, ver leende geneeskundige hulp, doch kon ten slotte niet anders dan den dood const-- toeren. Naar wij vernemen is het een ze kere J. uit Lisse. Aan de gemeentebesturen in Noord-Hol land, is door Ged. Staten ln die Provincie ^|^-b|.i.|f^^zon^n ^houdende mededeeling stelling van bijdragen uit de provinciale kas ten behoeve van de organisatie van het ge neeskundig schooltoezicht. Het inrichten van geneeskundig schooltoe zicht behoort daarvan gaat de regeling uit tot de taak der gemeenten. Er zijn echter slechts weinig gemeenten, welke van voldoenden omvang zijn en in staat geacht kunnen worden deze zaak zelfstandig te ver vullen. De gemeenten dienen zich derhalve door het treffen van gemeenschappelijke re gelingen op den voet van art. 121 der ge meentewet aaneen te sluiten tot districten voor welke één of meer schoolartsen kunnen worden aangewezen. Ten einde te bevorde ren, dat op deze wijze het geneeskundig schooltoezicht in zooveel mogelijk gemeenten van Noord-Holland op doeltreffende wijze tot stand komt, hebben de Provinciale Sta ten ons gemachtigd ten behoeve van ge meentelijke schoolartsendiensten bijdragen te verleenen tot een bedrag van 50 pet. der kosten daarvan. De taak van den schoolarts zal van zuiver adviseerenden aard zijn; met de medische behandeling der kinderen zal hy zich niet mogen bezig houden. Ged. Staten achten het noodzakelijk, dat de functie van schoolarts wordt uitgeoefend door artsen, die zich uitsluitend aan deze taak wijden, die derhalve daarnaast geen praktijk uitoefenen. Op provinciaal subsidie mag derhalve niet worden gerekend voor diensten, waarbij, zooals thans in verschillende gemeenten, de taak van schoolarts wordt vervuld door een of meer practiseerende geneesheeren. De Rijksmiddelen hebben in Januari van "t jaar 9 ton minder opgebracht dan in 329. Te Utrecht is een protestcomité gevormd 'sgen de geloofsvervolging in Rusland. Het onderzoek nanr het zakenleven in bet belang van den handeldryvenden mid denstand. Te Amsterdam is een tweede patiënt, lij dende aan de papegaaienziekte, overleden. Bij het leger zal een proef genomen worden met een nieuw militair hoofddeksel. De staking bij de Ned. ScheepsbouwmiJ. te Amsterdam gaat niet door. Stichting van een Federatie van Instellin gen voor Ongehuwde Moeders in voorberei ding. De kunstschilder W. B. Tholen is in ver band met zijn 70en verjaardag benoemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Prof. L. J. H. Wolf is benoemd tot direc teur van het Philosophicum te Warmond. Gisteren is het schaaktoumooi te Amster-' lam geopend. Dit jaar nog een schaakwedstrijd Euwe— Oapablanca. De Fransche begrooting en de positie van minister Chéron. Hy wenscht niet af te tre den. De Fransche premier, Tardieu, ongesteld. De ministerraad van heden tot Donderdag uitgesteld. Mynstortingen bij St. Etienne. Twee ar beiders gedood; 15 ingesloten mijnwerkers gered. In den Poolschen Seim is het tot ernstige otsïngen gekomen wegens ontslag aan offi cieren verleend. Hughes, die benoemd is tot Chief Justice^ heeft zijn ontslag bij den Volkenbond inge diend. De conferentie voor het heden te Genève geopend. Tarie venbes tand Te Amsterdam ls door de politie gearres teerd een koopman, die goederen ter waarde van ongeveer 5000 heeft onttrokken aan zijn zaak, wetende dat spoedig zyn faillisse ment zal vo'aen. De zellloggervloot te IJmuiden, welke .ia den oorlog elk jaar reeds minder werd, om dat de aldaar gevestigde reederyen meer voelen voor exploitatie van stoomschepen, ls sedert gisteren geheel uit het visschery- register verdwenen. De laatste nog in de vaart zijnde zeii- iogger Nelly van de V. E. M., ls thans eigendom geworden van eene te Katwyk- aan-Zee gevestigde reedery. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. Licht op De lantaarns moeten morgen vorden opgestoken om 5.45. Hoogste barometerstand 774.2 te Aberdeen, laagste barometerstand 745 te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen N.-Oos- telijke tot Oostelijken wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt. STORMWAARSCHUWINGSDIENST o-eselnd van De Blldt te 8 uur 55 aan alle n: Attentie-sein neer! Nog een van de vrouwelijke patiënten, Ujdende aan de papegaaienziekte, die ver pleegd werd ln het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam is gistermorgen overleden. Drie patiënten zyn nog ernstig ziek De toestand der patiënten verbeterd Van de vijl door papegaaienziekte aange- taote patiënten, die nog in net Wilnelmina- Oasthuis worden verpleegd, was gisteren ae toestand van twee een moeder en docn- ter uit net gezin aan den overkant van net X wier ziekte een ernstig Karakter draagt, bevredigend, terwyi de toestand der overig® in dezen tyd 3235 K.M- afgelegd. Het snel- patjgnten, die minder ernstig ziek zijn, heldsrecord heben zij niet kunnen breken. ijnoed kan wonden genoemd. Zaterdagmorgen had de plechtige ter-aarde- bestelling plaats van wijlen den heer Bcynes, Directeur der Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens te Haarlem. Bet stoffelijk overschot wordt in de Kapel op St. Barbara gebracht Op Initiatief van de plaatselijke visscherij- vereeniging te Velendam, is in Hoiel Spaan der aldaar, een vergadering gehouden, waarin het woord werd gevoerd door den heer E. den Herder, industrieel te Harderwijk, propagan dist tegen de drooglegging van de Zuiderzee en voorzitter van de „Commissie tot samen stelling eener „juiste" Zuiderzeefilm". De heer De Herder zette uiteen, dat ge noemde commissie zich ten doel stelt een film te vervaardigen, welke den nadruk legt op de groote beteekenis van de Zuiderzee, in ver band met het belang van de Zuiderzee- visscherij en de daaraan verbonden neven- bedryven De plaatseiyke visscheryvereeniging „Vo- lendam" beslaat het vervaardiging van zulk een film, waartoe het initiatief van Harder wijk is uitgegaan, financieel te steunen. Naar aanleiding van dit besluit zal zeer waarschijnhjk binnen eenige weken met de vervaardiging worden begonnen. Gisternacht is op het rangeerterrein der voorwegen nabi' den Eeukenweg te Amster- 'am bij het rangeeren een goederentrein ont spoord. Ernstige stagnatie leverde dit onge val niet op, terwyi zich ook geen persoonlijke ongevallen voordeden. De wagen is in den loop van den dag op de rails gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1