■MMMWi tweede bladmaandag 17 februari 1930 bladzijde Het Concordaat van Tsjecho-Slowakije en zijn uitvoering Het gebruik van de nieuwe vischmijn felle strijd om de Katholieke school CAls de eenheid zoek is STADSNIEUWS Begrafenis A. J. J. Beynes O verveen geteisterd d^or 'n breuk in de waterleiding De omtrek van het station in overstroomd gebied herschapen Overbrenging van een nieuwe relikwie van Sint Bavo Firma F. Duyn De groote R. K. Oratoriumuit voeringen op 27 en 28 Juii 1W0 BUROERLIJKF STAND De gpsvoorziening in Haarlemmermeer N.V. De Spaarnebank Stichting van een dag-openiucht- sciool te Haarlem Verdronken Haarlems Gemengd koor De landen, welke aan het einde van den Wereldoorlog hun ontstaan, hun onafhanke lijkheid of de verwijding hunner grenzen dankten aan het ineenstorten der Habsburg- bionarchie Tsjecho-Slowakije. Hongarije, Roemenië. Joego-Slavië; deden alle zon- der uitzondering in hun verhouding tot net vaticaan rechten gelden op het Concordaat van Oostenrijk, onder voorwendsel dat zij het concordaat geërfd hadden mét den grond Waarop het van kracht was Hetgeen ech ter Frans Jozef had weten af te dwingen. Was het Vaticaan nooit erg naar den zin geweest, en in plaats van zulk een erfrecht te erkennen, verheugde Benedictus XV in het Geheim Consistorie van 23 Decern oer 4921 zich er dan ook van harte over, dat net Concordaat van Oostenrijk als niet meer van kracht moest worden beschouwd. De Paus beriep zich voor deze uitspraak op een der eerste artikelen der bedoelde overeen komst, welke zeide: dat het Concordaat automatisch zou vervallen, wanneer een der Partijen in wezen veranderde Dat dit met het na-oorlogsche Oostenrijk het geval was geweest, viel natuurlijk moeilijk te betwij felen. „Aan den mooien, blauwen Donau" dacht hien er natuurlijk anders over en de vast houdendheid van Benedictus XV en de door- Zettingskracht van Pius XI. beiden waardevol gesteund door de groote diplomatische vaar digheid van hun gemeenschappelijken se cretaris van Staat. Kard Gasparri, waren noodzakelijk om achtereenvolgens Tsjecho- Slowakije, Hongarije. Roemenië en Joego- Slavië er toe te krijgen om in arrenmoede onderhandelingen te beginnen, welke, met uitzondering van Joego-Slavië. bereids met volledig succes werden bekroond. Nog kan het niet heelemaai vergeten zijn hoe Z. H. Pius XI bij de sluiting van net Concordaat met Tsjecho-Slowakije dat een Week voor net voorbije Kerstfeest zijn tweeden verjaardag vierde, deze overeen komst in intiemen kring de mooiste noemde, Welke de H Stoel na den oorlog had mogen sluiten. ..Hopen we alleen" voegde de H. Vader aan deze woorden toe: „dat de ge dane concessies even royaal worden uitge voerd als ze toegestaan werden". Deze uitlating wekte toen ter tijd nogal eemge verbazing omdat de regeering van Praag, zooals wij ter zijner tijd uitvoerig berichtten aan alle kanten haar besten wil had getoond en omdat zij, om zoo te zeg gen, met de uitvoering van het Concordaat al begonnen was, voor dit officieel bestond Thans echter blijkt, dat de uitlating van den Paus veel minder een scepticisme dan een verzachting was, welke alle reden had van bestaan. Ook in Tsjecho-Slowakije heeft men zich weer eens laten verleiden tot de onwaardige manoeuvre, welke al te dikwijls, vooral in de Donaustaten dienen moest om de Katholieken die een niet te versmaden minderheid vormden, enthousiast te stemmen voor de regeering Men begon onderhandelingen met het Vaticaan. sloot een voor de Kerk zeer gunstig concordaat en probeerde dan om het nooit officieel in werking te laten treden zooals in Roeme nië. of liet het voor den vorm in wer king treden zonder het voornemen te htb- ben zich er al te veel aan te storen, zoo als in Tsjecho-Slowakije. Het is bekend noe in Tsjecho-Slowakije nog altijd het felle nationalisme woedt, oat aan het einde van den oorlog dezen staat welke in wezen veel meer een slecht ge slaagde volksverzameling is. ontstaan deed. Ook in Praag Is men van de veronderstel ling uitgegaan, dat niets zoo de eenhpid bevordert als gelijkzinnig denken en voelen, en ook in Praag is men daarom, nota bene toen de onderhandelingen met het Vaticaan op het punt stonden van te beginnen, over gegaan tot de stichting van een nationale kerk. Deze Kerk die de vorige maand tien jaren bestond, is een mislukking geworden Weliswaar heeft zij nog 235 parochies doch haar priesters zijn minder dan 200 in gei al. Haar aanhangers worden op een klein nalf millioen geschat en zijn meest leden van leger, vloot, regeering en verder staats- en gemeente-ambtenaren die ter wille van nun betrekking niet spoedig „afvallig" zullen worden maar tevens over te weinig vuur beschikken om zich ijverig op het apostolaat te werpen De noodkreet van het Kerkbe stuur om meer steun en uitbreiding prac- tisch de eenige viering van het tienjarig bestaan! en de geneigdheid der regeering om met groote subsidies tegemoet te komen, worden dan ook nauwelijks gevreesd door de protestanten aan wie deze staatskerk natuur lijk nauw verwant is en heelemaai niet door de Katholieken, voor wie de actie eigenlijk is bedoeld. Het is dan ook allerminst van deze zijde, dat er veel te duchten valt: het gevaar, het groote gevaar vooral voor de jeugd, welke ook hier weer het mikpunt is der anti-ka tholieke stroomingen schuilt bij de katho lieken zelf en de vorm, waarin 't zich ver toont. is die welke het allermeest gevreesd moet worden De katholieken van Tsjecho-Slowakije, die Wat hun aantal betreft, een even sterke, een even overheerschende minderheid zouden kunnen worden als in ons land, zijn ver deeld, bestrijden elkaar op de scherpst mo gelijke wijze, en in plaats van een afdoend tegenwicht te vormen in den durenden strijd tegen hun tegenstanders, vernietigen zy nun kracht in allerlei kwesties van minder De- langryken aard, waarby zy wederkeerig nun invloed, welke bizonder groot zou kunnen zyn totaal opheffen. De eenheid is ten eenen male zoek en Wordt verhinderd door allerlei nationalisme. Momenteel werkt alleen de Tsjechische (Katholieke» volksparty met de regeermg mee. Haar kracht is zoodanig, dat ze twee zetels heeft in het huidige ministerie Deze ministers worden echter door niemand zoo fel bestreden als door de katholieke afge vaardigden van de Slowaaksche volksparty en van de Duitsche en Hongaarsche chris telek- sociaien welke groepen in de oppositie zijn Doordat de katholieken-in-oppositie onge veer even sterk zijn als de katholieken-aan- de-regeering. heffen zy elkaar totaal op en kunnen liberalen en socialisten vryelijk re- geeren zooals ze willen Dat deze toestand onhoudbaar is en dat, niet in het minst onder den aandrang van Rome. vele pogingen tot toenadering werden gedaan, spreekt vanzelf We behoeven daar op echter niet verder in te gaan om de een voudige reden dat ze allen absoluut mislukt zijn. Momenteel zou men kunnen beweren, dat de nood net hoogst gekomen is. De kwesties welke tenslotte alleen in staat bleken om het gevoel der noodzakelijkheid van één te zijn wakker te roepen in de ver deelde katholieken zyn die welke de leugd- opvoeding. vooral op godsdienstig terrein betreffen. Onlangs nebben oüna alle Bis schoppen van net rsjecho-Slowaaksch Epis copaat gezamenlük een nerderlijker brief aan dit onderwerp gewijd Het officieel or gaan der Tsjechische volkspartij de ..Lidcvê Listi", is daarop een grootsche campagne begonnen waarin het de medewerking wist te krijgen van de meest op den voorgrond tredende katholieke persoonlpkheden. De algemeene conclusies, die voor een land waar de katholieken bijna een meerderheid zouden kunnen vormen, eenvoudig veel te gering genoemd moeten worden, maar die tevens een helder licht doen schynen op den toestand, ja, noodtoestand waarin het ka tholiek onderwijs verkeert zyn deze: Ofschoon de verwezeniyking van deze hoop nog bijna onmogelijk ïykt en zeker in een verre toekomst ligt. moet het streven er op gericht zijn om Katholieke scholen, gesteund (let wel: niet betaald, maar ge steund» door den staat, te verkrygen voor katholieke kinderen. Omdat aan een vervul ling dezer wenschen voorloopig niet te denken valt, moet intusschen worden ge tracht om het, volgens het Concordaat, op de Staatsscholen verstrekte godsdienstonder- wys aan te vullen en te vervolmaken, en net daarheen te leiden dat de godsdienstige in vloed op de jeugdopvoeding door de overheid meer op prijs worde gesteld. Men zal den katholieken van Tsjecho- Slowakpe niet kunnen verwyten dat ze de regeering van Praag het mes op de keel hebben gezet. Niettemin hebben de bis schoppelijke brief en de perscampagne van het genoemde katholieke dagblad een storm van verontwaardiging doen opgaan. De zaak heeft zelfs zooveel stof doen opwaaien, dat de Minister van Onderwüs gedwongen is geweest, zich openlijk uit te spreken over het standpunt der regeering Z.Ex. Dérer deed dit op de meest nuchtere wijze door te verkondigen, dat er van eenige verandering op onderwysgebied geen sprake kon zyn En toen men daarmee aan den overkant niet heelemaai tevreden bleek, gaf de Minister te verstaan, dat het eigenlyk zijn plan was om de in Slowakije vry talryk voorkomende katholieke scholen die daar gebouwd zyn' toen het land nog onder Hongaarsch bewind stond en waaraan de Staat een kleine sub sidie toekent, ook nog in Staatsscholen te veranderen1 Als gezegd heeft Minister Dérer in het huidige kabinet twee katholie ke collega's! We gelooven niet te veel gezegd te hebben toen we beweerden dat de nood nu op net hoogst gestegen was Echter is dit meer een reden om zich te verheugen, daar de katho lieken, zij het dan ook alleen maar in een moment van verontwaardiging, nu plots eensgezind, te kennen hebben gegeven, dat zü deze woorden als een „casus belli" oe- schouwen. Zoo is in Tsjecho-Slowakye momenteel de schoolstrijd ontbrand. Een gunstige omstandigheid is het, dat de regeering door vele kwesties wordt bezig gehouden die haar belemmeren in eenige actie tegen de katholieken: integendeel, is hun hulp haar noodzakelijk Van dit rustig begin van den stryd welke ondanks alle voordeelen bizonder fel belooft te worden, heeft Mgr Hlinka. een socioloog van Euro- peesche vermaardheid en voorzitter der Tsje chische volkspartij wier aanvoerder hy is in het Parlement, geprofiteerd om de eerste en voornaamste daad te stellen: de vorming van een eenheid Te dien einde heeft hy aan de .verschil lende partijen een plan voorgelegd om een katholiek eenheidsfront te vormen in den stryd voor de katholieke school Dit plan is nog niet aangenomen, maar besprekingen zyn gaande welke het vertrouwen op een overeenkomst rechtvaardigen. Voorloopig is vastgesteld, dat de samenwerking alleen op onderwijsgebied zal kunnen plaats hebben, dat de Tsjechische volkspartij haar aandeel in het Kabinet behoudt en dat het groote dagblad der zelfde partij de „Lidové Listi" de spreektrompet zal zijn aller vereenigde katholieken. Van de voorloopige samenwer king zal gebruik worden gemaakt om de mo gelijkheid eener absolute vereeniging der verschillende katholieke partyen te bestu- deeren. Door het Episcopaat wordt dit initiatief krachtig ondersteund. In een gemeenschap pelijken brief hebben de Bisschoppen hun geloovigen opgewekt om hun eigen scholen te stichten, te onderhouden en te steunen. Speciale gebeden zijn tot dit doel gelast In Slowakye bestaat een katholieke Schoolraad, welke toezicht houdt op het godsdienstonderricht op de staatsscholen en welke de katholieke scholen controleert. De ze Schoolraad heeft zeer veel invloed, om dat hy direct bestuurd wordt door de Bis schoppen van wie hy als het ware de ver tegen woord'ger is Besloten is thans aan de zen Schoolraad een „Permanent Bureau van het Apostolaat der katholieke school" te verbinden, waarvan de werkzaamheid zich niet langer bepalen zal tot Slowakije, maar zich uitstrekken over heel het land. Dit permanent bureau zal onderafdelingen met werkende leden stichten in alle parochies Men hoopt al spoedig met den bouw der eerste bizondere scholen te kunnen begin nen. welke, volgens een genomen beslissing, de beste en meest moderne moeten zijn van hee! het land: dit met propaganda-doelein den. Besloten werd reeds tot de stichting van een Normaalschool, omdat het als een groot gebrek wordt gevoeld dat de katholieke on derwijzers en onderwyzeressen nog altijd op staatskweekscholen hun opleiding moeten verkrygen. In de Kapel van het kerkhof „St. Barbara" aan den Schoterweg. hadden zich Zaterdag middag vele autoriteiten vereenigd om een laatste eerbewys te geven aan den helaas te vroeg ontslapen heer A. J. J Beynes. Aanwezig waren o.a. de heeren J. N. Hen- drix. lid van de Eerste Kamer: C. Maar schalk. burgemeester van Haarlem; mr. J. N J. E. Heerkens Thijssen en mr. J. Gerrits, wethouders van Haarlem, mr. A Bruch, lid van Ged Staten „van Noord-Holland: jhr. Van Kretsmar van Veen commissaris der N VBeijnes: ir. W. Hupkes. hoofdingenieur en chef van het Materiaal bij de Ned. Spoorwegen: ir. E. Bolleman Kijlstra, chef bij de Ned Spoorwegen; ir Triebels. direc teur van Werkspoor te Amsterdam: D. O. Norel en majoor P S. Hartogh Heps van Zouteveen. resp. voorzitter en commandant van de Gewestelijke Landstormcommissie; vertegenwoordigers van de firma Klingelen- berg te Rotterdam. N V. Diekema Chabot en Van Riet. Werf Conrad te Haarlem: H. P Deinum. bestuurslid van de afd Haarlem van Ned. Fabrikaat: dr C. Spoelder. voor zitter van de voetbalclub H.F.C.: vele be stuursleden van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken: Everard. voorzitter van het co mité van R. K. actie te Haarlem; C. ten Boom. E. H Brokmeier. ir. W J. Burgers- dyk. B F. Enschedé. B W Lasschuit. jhr. F Teding van Berkhout Jr.. allen leden van de Haarlemsche Kamer van Koophandel; voorts ir. M. Voorzanger directeur van een HBS., alhier: dr. Koot. dr. Walterton. dr. J M. A. van Schuiilenburg en mr. P Tide- man te Bloemendaal. De naaste familieleden en vertegenwoor digers. die wij reeds noemden, waren ook by de teraardbestelling aanwezig Een groot aantal belangstellenden werd langs de op rillaan naar de Kapel op een behoorlijken afstand gehouden. De plechtigheden werden verricht door den Hoogeerw. Reer L. A. A M Westerwoudt, Deken van Haarlem. Assistentie verleenden de Weleerw. Heeren Ligthart en Leesberg. Aanwezig waren ook dc Zeereerw. Heer J. P. Reijnenberg O.F.M De talrijke bloemstukken werden vervol gens op het graf gelegd waarna de aanwezi gen in alle stilte het kerkhof verlieten. Bij de bloemstukken die wy Zaterdag reeds vermeldden, noemen wy nog een palm tak van den directeur der N V. J. D. Post humus Kon. Stempelfabrieken. Na de plechtigheid is men naar de Nieuwe Gracht gereden, waar de vader van den overledene, de heer J. W A. Beijnes. namens de familie woorden van dank sprak. Dé Hoogeerw. Heer Westerwoudt verrich tte de beaardlngsplechtigheid. Een tallooze menigte was getuige van deze plechtigheid. Wij kunnen hier nog byvoegen, dat dit jaar ook het dertiende eeuwfeest wordt gevierd te Gent van de abdij, gesticht door den H Amandus. waar de H. Bavo te Gent heeft geleefd. Helaas zijn er nog slethts de ruïner van over. Maar op diezelfde plaats, die nu eigendom is van de gemeente Gent. hoopt Mgr. Coppieters dat eeuwfeest te vieren AL tegenprestatie zal dan de Bisschop van Haar lem. Mgr. Aengenent. die feestelijkheden i waarvan de datum nog niet kon worden vastgesteld, gaan bijwonen. Te Overveen sprong Zaterdagmorgen op den Tetterodeweg een hoofdbuis van de water leiding. Dc laaggelegen huizen, waaronder de woning van den stationschef, hadden zeer van het water te lijden. Een kijkje op de fontijn. Wij lezen in „St. Bavo": Sinds onheugelijke tijden was er een nauwe relatie tusschen de inwoners van Gent en dis van Haarlem, doordat de lakenkoopers met elkander handel dreven. Zoo kwam het ook. dat St. Bavo in Gent. war hy in de abdij geleefd had. ook bekend werd aan de Haarlemmers, en zy hem vereerden. Bij gele genheid nu, aldus verhaalt de Brevier, dat de Iaarlemmers in grooten nood verkeerden, zou. op hun gebed, de H. Bavo hun verschenen i oijn, en hen verlost hebben uit hun moeilijk beden. Daardoor steeg de vereering, waarvan de oude kathedraal op de Markt een spre- :end bewijs is. Er bestond daar dan ook een broederschap van clerus en volk. onder be- Met de grootste welwillendheid en vreug de werden de beide afgezanten ontvangen door den Bisschop van Gent, Mgr. Coppie ters: en toen zy hem het verzoek deden, om ter bevestiging van de aloude relaties, bij de voltooiing der nieuwe Kathedraal wederom een nieuwe relikwie te schenken van den H. Bavo, heeft de Bisschop van Gent niet een enkel oogenblik zich bedacht, maar terstond toegestemd. Met geestdrift heeft Mgr. Coppieters be loofd zelf de relikwie te zullen komen bren gen; terwijl, zoo dat eenigszins mogelijk is. ook de wybisschop van Gent zal meekomen Mgr. Coppieters is van plan dan ook tot de verzamelde menigte een toespraak te houden De tot deze feesteiykheid bestemde dag was eigenlijk de 25ste Juli, de consecratie dag van onzen Bisschop, Mgr. Aengenent; daar dit echter op Vrydag valt, zal aan alleen plaats vinden de consecratie van bet nieuwe parochie-altaar in de kathedraal en van het verplaatste bisschopsaltaar, een zware kaars in de kerk van den H. Bavo ontvingen de Haarlemmers in bet jaar 1500 van den abt van het klooster van St. Bavo by Gent. een groote relikwie van den H. Patroon. Tot dank offerden de Haarlemmers een zwaren kaars in de kerk van den H. Bavo te Gent. De dag van overbrenging der reli kwie werd ieder jaar met Plechtigheid ge vierd. De oude Bavo werd ons ontnomen, maar de piëteit der geloovigen van het bisdom Haar lem schonk den Bisschop een nieuw ge bouw, dat weneens getuignis aflegt van de vereering voor den grooten Patroon van Haarlem. Deze nieuwe kathedraal is thans voltooid, en daarom ging de Hoog-erwaarde Plebaan, L. Westerwoudt. vergeze'd van den S cre aris van het Bisdom, den Zeereerwaarden Heer J. v. d. Tuyn. eenigen tyd geieden naar Gent, om de toch nooit geheel verbroken relaties wederom nauwer aan te halen, volgens een besluit van het Haarlemsche Kapittel. Dan volgt daarna, op 27 Juli, in tegen woordigheid van den Bisschop van Gent, en hopenlijk ook van den eere-kanunnik van het Haarlemsche Kapittel, Mgr. Heylen, de zegening van het front en de torens der. kathedraal, en de plaatsing van de nieuwe relikwie in het parochie-a'taar. waarin die H.H. Overblijfselen door glas afgedekt, altijd zichtbaar zullen zijn. Nog meerdere feestelijkheden staan op het urogram van den Koogeerwaarden Plebaan die zoo goed was 'v van "ndcr on d" hoe"'? te st?1'?-, z~k°r .ai avond.? een fel"fv—vaderf p» -nc ti de gemeentelijke concertzaal te Hairem. waar een zanguitvoering, onder leidrns van Hub. Cuypers, zal worden gegeven, door een uit de beste zangeressen en zangers van Haarlem samengesteld koor. Waterschade bü diverse inwoners Zaterdagmorgen 9 uur waren arbeider der gemeente bezig met het plaatsen van een straatkolk op den Tetterodeweg. Deze kwam te vallen en kv.am terecht op de hoofdbuis van de waterleiding, waardoor een lek ontstond. I Met geweld zocht het water onder den groeten druk een uitweg en stroomde in de richting van het station en den Bloemen- daalschen straatweg. Onmiddellijk werd Publieke Werken ge waarschuwd, die aanstonds met een aantal werklieden te hulp snelde, om het gevaar voor overstrooming van de omliggende per- ceelen te bezweren. Het station, dat in ae diepte ligt, dreigde door het afstroomende water schade te iy den. IJlings werd hier een nooddam opge worpen, waardoor het water nu met volle kracht in de richting van den Bloemen daalschen straatweg afvloeide. Door het met kracht wegstroomende wa ter werd het wegdek afgeschuurd en vooral de trottoirs werden diep doorgroefd: de omtrek van het station was plotseling in overstroomd gebied herschapen. Nu het water niet meer zydelings kon afvloeien, stroomde het met volle kracht benedenwaarts. De straatriolen konden de geweldige watermassa's niet verzwelgen, zoodat de tegenoverliggende huizen al spoe dig last van het water ondervonden in hunne kelders. Vooral by den banketbakker Snel vloeide een groote massa in den winkel niet alleen, maar vulde tot een K meter hoogte ook den 1 kelder. Wy vernamen ten huize van den heer Snel. dat de schade nog al aanzienlijk is j Inmiddels was, waar net een leiding van de Haarlemsche waterleiding betrof, ook Graaf van Randwijck ter plaatse versche- nen. om zich van den omvang van de ramp te overtuigen. De moeilijkheid was, om de afsluitingen I te vinden ondergrondsch. waardoor het uit- stroomen van het water moest worden stopgezet. Precies te 10 uur was de afsluiting een feit geworden en had de weg weer spoedig een normaal aanzien d.w.z. was watervrij De sporen van den waterstroom waren overal zichtbaar Hier en daar had het wa ter diepe voren in den weg gemaakt. Wy hadden nog een onderhoud met den stationschef, die ons meedeelde, dat de I waterlast Vn het station zich beperkte tot den kelder van 't woonhuis, wat te danken was aan de spoedige afdamming, waar door het water niet meer zydelings kon afstroomen. De behangery, stofféeraerij en meubel makerij van de firma F Duyn aan de Jans traat 2, bestond Zaterdag 25 jaar Ree' j eenige dagen geleden hebben wy tn onze courant melding van dat feit gemaakt. Wc brengen nu alleen nog maar in herinnering, dt de manufacturenhandel der firma reed' langer bestaat, ongeveer 31 jaar; later ir daarbij de meuoelmakerij gekomen en dat deze uitbreiding voor de firma gelukkig is geweest, blijkt uit het feit, dat zy ontzag lik In bloei is toegenomen. In Haarlem vervult de heer Duyn ver schillende bestuursfuncties Hy was de op richter van den R-K- Bond van Manufac turers en van den RK. Bond voor Meu belmakerspatroons „St. Reinoldus", waarvan hij tot op heden hoofdbestuurslid is geble ven. Morgen zal de heer F, Duyn gelegen heid geven om de firma van 1 tot 4 uur te zijnen huize te feliciteeren. Bij gelegenheid van het jubileum heeft de firma, zoowel in de zaak aan de Jans straat als in die aan de Korte Jansstraa* 'ie etalages schitterend opgemaakt De'e la :"h de c- -es 'tvcna! z'or. rat er eige 'k van - t te ma. en ls Je firn toont ja de etalages verse..ü-ènde n anc.e ringen van mahoniehout, donker ma.iome- hout in verschillende kleuren, mahoniehou ten panselen. met zwarte ïysten omzet; ver der modem houtwerk en byzondere soorten glas In lood. In één woord de etalages zyn machtig, zij zyn iets aparts. Reeds heden- norgen mocht de firma vele bloemstukken ontvangen van verschillende leveranciers, diénten en familieleden, o.m van de Nuts- spaarbank en van de Jansstraatvereeniging. waarvan de heer Duyn voorzitter is. Men verzoekt ons mede te d celen, dat de voortzetting der beoordeelingen van de da- nesstemmen zal plaats hebben op Maandag 17 Februari as. des avonds half negen in de Bovenvoorzaal van Brinkmaan Groote Markt. Maandag zal te half negen begonnen wor den met de dames, wier namen met een K leginnen. Hierna in volgorde de L, de M, G. B, R> en S. Alléén die dames kunnen by den Dirigent worden toegelaten, w.ér namen bij het Alg Secretariaat, Gr. Markt 4, tel. 12433. genoteerd zyn, en die natuur lijk praktizeerende R.K. zyn. Een anderen avond, welke nader zal ge convoceerd worden, komen de letters T. U, V, W, X, IJ, en Z aan de beurt, om ver volgens weer aan het begin van het alpha bet aan te vangen met die dames, welke wegens verhindering of nieuwe aanmelding oog geen beurt gehad hebben. Geboren: 13 Februari; C. A. W. A. Loerak kerKetelaar, d. A. Lammerse—Welagen d. 14 Februari: C. Mesman—v. Leeuwen, z. A. E. Krooder—Hoek, z. E. M. J. Heems—Teeuwen. d. Overleden: 12 Februari: J. Bottelier, 15 jaar. Amsterdamstraat 13 Februari: J. G. Wassenaar. 88 jaar. Schermerstraat J. H. Otto. 84 jaar. Santpoorterstraat. J. C. H. van Gastelev. Galen. 74 jaar Da Cos- tastraat. 14 Februari: H. van Es—Dami- aans, 78 jaar, Bakkerstraat. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Haarlemmer meer werd langdurig gesproken over het aangr.nn van een overeenkomst met d? gemeente Heemstede, betreffende gasleve ring. Ter. slette werd besloten de overeenkom.?' nog niet aan te gaan. doch eerst een des kundige te raadplegen. Dividend 6% Naar wy vernemen zal door Commissaris sen aan de Algemeene Vergadering van Aan deelhouders van de N. V. De Spaarnebank te Haarlem worden voorgesteld het dividend over het jaar 1929 te bepalen op 645 (v. j. 6 B. en W. van Haarlem, stellen den ge meenteraad voor een 7-klassige dag-onen- luchtschool te stichtei en als plaats daar- voo. aan te wUzen het schoolgebouw aan den Middenweg 220. Zy -ragen voor de ver bouwing een bedrag van 28 500. De jaar- .^ksche kosten vt de gemeente worden geraamd op 38.000. Zaterdagmorgen omstreeks half twaob, ontdekte een arbeider van net gasbec'ryf te Heemstede, die de lantaarns contro leerde, langs de Leidschevaart, acnter lepenrode, een damesiets, terwyl een dames hoed op den weg lag. Met een baanw acuter, die zich in de na- byheld bevond, toog hy op onderzoek uit en de beide mannen zagen iemand in de Leidschevaart dryven. Zy waarschuwden de politie, wie het ge lukte het iyk op te halen met een dreg. Het bleek te zyn de 38-jarige ongenuwde iiiej. L. uit Bennebroek. Ruim een uur iang werd nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resul taat. Men denkt aan een ongeluk. Op de ledenvergadering die Vrydagavont gehouden is, zyn de navolgende dames en heeren met algemeene stemmen gekozen als bestuursleden n.l.: de heer Herman Snyders, Heemstede, 1ste voorzitter; de heer A. Hoog- teiling, 2de voorzitter; mevrouw Ja Booda de Petit, le secretaresse: de heer M. Duiver- man Jr2e secretaris: de heer J. A. van Qaalen, Heemstede, 1ste penningmeester: de heer C var Huyzen, 2de penningmeester; mevr. Mr. Willem Wesferwoudt-Povel. Over veen. algemeene secundus, en de dames T. Dijkstra en C. Nederkoom, muziekcommissa- ressen Het gebruik van de nieuwe vischmyn te .Jmuiden valt nog niet erg mede. In de af- jeloopen week verscheen op het spe- uale publicatiebord een mededeeling van den directeur van het Staatsvisschers- ïavenbedryf. den heer Schneiders, dat er ■Woensdags. Donderdags, en Vrydags van 3 ot 4 uur geoefend zou worden. Men zou dan de visch afslaan, die 's mor- ;ens reeds aangevoerd en verkocht was. Inderdaad heeft men op deze uren met st toestel geoefend, maar het resultaat is et heden allesbehalve schitterend. Er waren enkele visrhhandelaren van goe in wil en een paar die maar raak drukter "k waren er enkele vischkoopers die 011 --ord:n »"»1 matst niet ti.idii den w.jz net aanner..? ejier kenden C"» .aan Men moet ook niet vergeten aat e v. voor een partijtje visch. dat 40 nalve gui lens ongevee: mo, t kosten, meerdere Hei - hebbers kunnm zyn. aje bijv. even vóór of op de 41 reeds drukken. Het is aus m het begin een zenuwaentit werkje. Om het dengenen, die er een grap van maakten af te leeren stelde de heer Van Voorst, aan den halchel, den neer Hey- koop. die zyn hooge zetel daarom verstoord wilde verlaten, voor den schuldige voor eiken keer misdrukken een dubbeltje te laten be talen of dezen man te verwijderen. In het laatste geval leert men het nooit. Toen men echter, dit geschiedde Woens dagmiddag doorging zonder deze maatrege len toe te passen, was er weer iemand, die den gek stak en toen was net met des heeren leykoop's geduld gedaan O.i zou men net -en? kunnen nrobeeren met den wijzer wat -""earner re deen draaien Gistermorgen gin het géi" aft dat een ""tb Kooivise op dt n euwe in afges'agen Er was echte. ,een n-cnkoo- oer te bespeuren zoodat we aannamen da dit plan op het laatste nippertje aigekitst u

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5