Uit den Omtrek Nieuwe Haarlemsclie Courant AAN ONZE LEZERS AI Mr. BENNEBROEK CASTR1CUM NOORDWIJK NOORDWIJKERHOUT SASSENHEIM VOORHOUT HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN BEVERWIJK VRAGENBUS INGEZONDEN Spoort al Uw kennissen aai1 hun vraag- en aanbod-advei" tenties te plaatsen in onze elg«n Raadsvergadering Vrijdagavond kwam dc raad dezer gemeente in voltallige zitting, onder voorzitterschap van den burgemeester, baron van Hardenbroek, ten gemeentehuize bijeen. Na den gebruikelij ken, ietwat laten nieuw- jaarswensch van den voorzitter sedert eind November 1929 waren de vroede vade ren niet meer bijeen-gekomen memo reerde spreker de aangename samenwerking met de raadsleden in '29, in het bijzender de goede verstandhouding met beide wet houders. De voorzitter brengt dan ia her innering de voornaamste gebeurtenissen, die in het afgeloopen jaar hebben plaats gevonden. De vooruitgang der gemeente Over de ontwikkeling, speciaal den be volkingsaanwas in deze gemeente, had de voorzitter betere resultaten verwacht. Wel is waar werd nog in 1929 de 2000 overschre den, doch dit feit was alleen te danken aan de „Stichting Vogelenzang", zoodat de aan was in 1929 dus uit in genoemde stichting verpleegden bestaat. Toch is vclgens spr. een hoopvolle toekomst voor Bennebroek weggelegd. De verschillende bouwgronden zullen nu beter in exploitatie gebracht wor den plannen zijn den voorzitter reeds voor gelegd omtrent bouwplannen aan den Zwarte- weg, die hoopvolle perspectieven voor de gemeente opent, en voor welke bebouwing wijziging van het Uitbreidingsplan der Gemeente van noodzaak zal blijken. Dan ten slotte is de beslissing van de Kroon inzake de autoconcessies zoodanig uitgevallen, dat de mogelijkheid van de electrificatie der tram niet uitgesloten is. Der traditie getrouw antwoordde het oud ste lid van den raad, de heer Dubbis, den nieuwjaarswensch van den voorzitter en hoopte op een even aangename samenwer king in het komende jaar. Ingekomen was o. m. van Ged. Staten mededeeling, dat de behandeling der be grooting uitgesteld was. Voorts goedkeuring huur noodwoning, terwijl van de gem. Kaar- lem de goedkeuring was binnengekomen betreffende de overeenkomst alstrim.bestrij- ding. Tenslotte nog de goedkeuring rooilijn Bennebroekerlaan. Op het verzoek v. d. Ned. Heide Mij., toe te treden als lid, werd af wijzend beschikt. Kasgeldleening f 450.woningbouwver. Bennebroeks Bloei. Besloten werd, wegens de gunstige exploitatie van den laatsten tijd, het ve.zoek om uitstel tot x Mei, te ver- leenen. Ten einde de helft der onkosten (50 op de Provinciale Tuberculosebestrijding kas te kunnen verhalen, werd alsnog besloten een post van f 50.voor de tuberculose bestrijding op de supplet. begrooting uit te zetten. Onderwijsvergoedingen. Voorschotten wer den verleend aan De St. Jozefsschool f 169,57 de R.K. Jongensschool f 511,3 6en aan de school m. d. Bijbel f 363,44. De heer Van Es, hoofd der chr. school, heeft waarschijnlijk in verband met zijn aanstaand ontslag als schoolhoofd ontslag aangevraagd in zijn functie van secretaris van de commissie tot wering van school verzuim. Werd hem verleend onder dank betuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. In dit verband ook, zal gewacht worden met een benoeming in de door genoemd ontslag ontstane vacature. Vaststelling pensioen grondslagen. Goedgekeurd werd, de gewijzigde pen sioengrondslag voor burgemeester en secre taris te stellen op resp. f 2400 en f 2300. Behoudens een kleine voorwaarde, werd de wijziging verordening woningbedrijf door Ged. Staten goedgekeurd. Verhuur gemeentewonin gen. De huur van de woning van den hoofd onderwijzer bedraagt momenteel f 330, over welke verhooging met f 100 in de vorige vergadering lang werd gediscussieerd. De Voorzitter o.m. heeft de woning zelf bezien en kwam tot de conclusie, dat f 330 voor deze ongunstig gelegen en niet bijster goed onderhouden woning voldoende is. De heer Dubbis bleef echter de andere meening toegedaan, dat f 100 meer per jaar heusch niet te veel was. Het hierna in stemming genomen voorstel- Dubbis werd verworpen met 6 tegen 1 stem. De huren van postkantoor (f 450) en veld- wachterswomng (f 175) werden goedgekeurd. Straatnamen. De volgende straatnamen werden vast gesteld Wilheiminaplein (de nieuwe gem. woningen parallel a. d. Schoollaan) de Grocte Sparrelaan werd Groote Sparrelaan, Kleine Sparrelaan, weg 13, werd Van Willinklaan en de in den volksmond reeds genoemde Duinlaan behield ook haar naam. Naambordjes zullen bij de nieuwe lanen geplaatst worden. Wijziging -wegdek School laan. De Schoollaan, over welker slechten weg- toestand reeds menige pen in beweging ts gebracht, zal voor plm. f 2800 bestraat kun nen worden, althans te weten het gedeelte van den rector tot den heer Braam. De heer Vis vindt den toestand aldaar (vooral 'uist het gedeelte van den rector tot den heer Altena) onhoudbaar, bij regen een modderpoel, bij droogte één wolk stof. De heer Dubbis sloot zich bij den heer Vis aan. De Voorzitter zegt er ook vóór te zijn, voor een zoo spoedig mogelijke, algeheele verbe'ering. Toch is zijn advies, vooral bij het bezien van den momenteelen financieelen toestand, te wachten met deze verbetering, en wanneer dit jaar zich geldelijke mee vallertjes mochten voordoen, December van dit jaar de Schoollaan te verbeteren. Nog geen rupsenplaag. De circulaire van Ged. Staten, waarin om een politieverordening gevraagd wordt ter afdoende oestrijdmg van de rupsenplaag, werd voonoopie ter zijde gelegd, daar zich in deze gemeente, de duinen uitgezonderd, nog geen rupsenplaag heeft voorgedaan. De Voorzitter verzoekt echter een waak zaam oog voor deze plaag te houden. De Heer uuobis vraagt naar nadere in lichtingen, hij heeft zelf een pereboom met verdachte verschijnselen. Kasgeldleening. De kasgeldleening van ten hccgste f 25000 kan ten allen tijde gesleten worden tegen een koers van 100 rente 4 \'i en een pro visie van °|0. Betere verlichting Rijks straatweg. De bewoners van den Rijksstraatweg heb ben zich in een adres tot den Raad gericht, om verbetering van de onvoldoende verlich ting op den Rijksstraatweg te verkrijgen. De hier op prcef in gebruik zijnde nieuwe hang-gashousjes voldoen volgens den Voor zitter beter dan de oude besloten wordt, deze nieuwe kousjes in de lantaarns op den Rijksstraatweg aan te brengen. Besloten wordt dan ook nog op voorstel van den Voorzitter, een lantaarn te plaatsen op den Viersprong, bij den ingang Zwarte- weg, die daar hoogst noodzakelijk is. De muur van mevr. Gulderr.ond op den Viersprong, waartegen destijds de „Oude Geleerde Man" stond, zal gelukkig ver nieuwd worden en men zal den te vernieuwen muur met wingerd laten begroeien. De kosten (f 1050J zullen broederlijk ge deeld worden. Het „geval" Huismans. Na ellenlange rondvraag-besprekingen vroeg de Voorzitter nog even het woord over het „geval" Kuismans. Hoewel de Voorzitter zich niet verwonderd heeft over het antwoord van Ged. Staten in deze kwestie en hij aan de kwestie in haar geheel niet zooveel waarde hechtte, drukte de Voorzitter toch o.m. zijn spijt er ever uit, dat in dergelijke gevallen, die toch rr.cgelijk vergissingen zcuden kunnen zijn, men eerst niet B. en W. er zelf op wijst. „Vergissen is menschelijk", en ook hier zou te goeder trouw gedwaald kunnen zijn. De Voorzitter toont hierna aan, door voor lezing der artikelen 23 en 24 der gemeente wet, waarop de heer Van Dijk Sr. zich in zijn adres bij Ged. Staten beriep, dat een dergelijk geval als van den heer Kuismans niet in deze artikelen genoemd wordt. De Voorzitter meende goed te doen, dit in het publiek mede te deelen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering hierna gesloten. Past op uw fiets Steeds meer fietsen dieven komen opduiken, hei stelen van fietsen, die in veel te groot aantal onbeheerd blijven staan, wordt voor velen een goed loc- nende verdienste. Het is niet de eerste maal, dat ook hier fjetsen spoorloos verdwijnen, zooals Vrijdagavond nog gebeurde met een meisje dat haar nieuwe rijwiel even op den Boerenweg onbeheerd had laten staan. Kinder middag R.K. Vrouwenbond Voor het testuur van den R.K. Vrouwen bond was de firma Sluis van Deventer bereid gevonden een kindermiddag te geven, waar bij met medewerking van prof. len Ali Libi, goochelaar, een middag gewijd Zou worden aan de fabricatie van de bekende Sluis-fabrikaten. Zaterdag werd deze dag, die door de jeugd al met belangstelling was tegemoet gezien, gegeven. Aan den oproep van het testuur van den vrouwenbond hadden vele ouders en nog meer kinderen gehoor gegeven, Zoo- dat de groote zaal van den heer Stuijt geheel bezet was. Allereerst werd de jeugd verblijd met een mooi boekje, waarin verschillende liedjes waren opgenomen, die door den vertegen woordiger werden voorgezongen, waarop onze spes patriae al heel gauw antwoordde door uit volle borst de leuke wijsjes mede te zingen. Nadat vervolgens een tractatie van de be kende biscuits had plaats gehad ving prof. Ben Ali Libi zijn aardige goocheltoeren aan. Dat de jongens en meisjes met open mond en ooren zaten te kijken en niet begrepen hoe deze heer zoo alles wist weg of om te tooveren, laat zich begrijpen. M en was vol ver bazing over zijn krachttoeren en uitte dit op de meest open wi,ze. Hierna werden wederom Sluisfabrikaten rondgedeeld en werd vervolgens nog een film vertoond van de fabrieken van Sluis, de bereiding van de verschillende koek- soorten, waaromheen een aardig gezicht van Deventer te zien werd gegeven. hierna trad wederom de goochelaar op, die tot verbazing van de kinderen zijn vaak mooie toeren deed. Hierna keerden de kinderen heel voldaan, aan den uitgang nog verrast met een doosje biscuits, waarin alle letters van het alphabet en cijfers om, na er thuis tot voldoening mede te hebben gespeeld, te kunnen worden opgepeuzeld, huiswaarts. Hlet was een aardige en genotvolle middag voor de kinderen. Jachtwet Evenals verleden jaar is wederom bij Kon. Eesluit de fazant verklaard tot schadelijk wild in deze gemeente en d^na burige gemeenten Egmond-binnen en Eg- mond aan Zee. M.en zaï dus op de gewone wijze weder kunnen doorgaan met verde.ging van deze voor den tuinbouw schadelijke dieren, ten minste, als men er last van heeft, en voor het bezit van een akte voor schadelijk wild, wordt daaromtrent een behoorlijk onderzoek ingesteld, zoodat men niet moet meenen, dat een ieder maar een zoodanige akte kan be komen. Autogarage aan het strand Naar wij vernemen, is door het provinciaal Bestuur aan de heeren A. Gorter, thans te Eeverwijk vroeger wonende alh er en Mi. J. Biesterbos, te Limmen een terrein afgestaan in erfpacht aan den Zeeweg nabij het strand, alhier, voor den bouw van een autogarage met rij wielstalling. Wij kunnen daaromtrent het volgende mededeelen. Bij den bouw is gerekend op een garage, welke gelijkvloers met de hoogte van den weg komt, waar.n ruimte is voor een 60-tal wagens. Onder deze garage komt een rijwiel- bergp.aats voor minstens 1000 rijwielen. Om in die rijwielstalling te komen, wordt vanaf het bestaande rijwielpad een toegang ge- maaki. ie beide stallingen kunnen onafhan kelijk van elkander worden gebruikt, zoodat geen hinder zal kunnen ontstaan. Eet ge- hee, is groot en toch eenvoudig opgezet en Zal blijken in een behoefte te voorzien. Voorts is aan het pand een woning, waar door men in het seizoen verzekerd zal zijn dat steeds hulp aanwezig zal zijn. Een be hoorlijk ingerichte herstelplaats zal tevens 1 in den bouw worden begrepen. Burgerlijke stand Van 613 Febr.1 1930. Geboren 7 Febr. dochter van L. J.i Droogh en M. J. van Kempen. 8 Febr. 2 zoon van C. van Focyen en T. Onderwater zoon van P. H. Linchcut en N. A. Ealkener.- de zcon van E. de E aas en H. V illemsen. j 10 Febr. zcon van A. Kazenoot én D. Klinkenberg. Ondertrouwd 7 Febr. C. de Haas, 27 jaar en H. Steenvcorden, 23 jaar K. P. 1 Kazenoot, 25 jaar en L. van Roijen, 24 jaar- Overleden, 10 Febr. L. Th. van den Eerg, oud 5 dagen, zcon van G. L. van den Eerg en A. Ml. Alkemade. 11 Febr. M. Korbee, oud 2 'aar, dochter van N. Korbee en M. van der Niet. Gemeenteraad Be heer L. M. van Koort dankt als oudste lid in dienstjaren, den voorzitter voor zijne welwillende woor den en wenscht hem wederlteerig het beste voor zich en zijn gezin. De notulen der vorige zitting worden vervolgens voorgelezen en onveranderd ge arresteerd. Ingekomen is een adres van een aantal ingezetenen met verzoek om te bevorderen dat de gemeente zoo spoedig mogelijk ge bruik maakt van de bevoegdheid, naar toekomende krachtens contract met de Landexploitatie h aatschappij „Noordwij- kerhout" en oplevering verzocht van een terrein aan Kuikendal ten einde aldaar een losp.'aats in te richten. De voorzitter zegt dat het wenschelijk is, dit adres, dat sinds enkele dagen is ingeko men, in handen van B. en E. te stellen om advies. Nadat verschillende raadsleden zich heb ben verklaard voor de inwilliging van het verzoek, wordt overeenkomstig het voorstel van den voorzitter tesloten. Na eenige discussie wordt gunstig be schikt op ket verzcek van ket R. K. Zieben- nuisverplegingsfcnds „Sint Lucas" om resti tutie van een gedrag van f 126.voor trans portkosten van een armlastigen patiënt, welke transportkosten het fonds ten onrechte te zijnen laste had genomen. Aangegaan wordt een rekening-courant overeenkomst met de plaatselijke Kaiffeisen- bank. Ket heffingspercentage voor de plaatselijke inkomstenbelasting wordt bepaald op 1.7. De instructie van den gemeente-ontvanger wordt gewijzigd, opdat deze voortaan per giro zal kunnen betalen, j Overeenkomstig de desbetreffende ver- 1 zoeken der verschillende schoolbesturen, worden de volgende voorschotten op de gemeentelijke vergoeding, overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet verleend: De R.K. Jongens- en de R.K. M'.eis;es- school der Sint Joseph parochie ieder f 1000; de R.K. School De Voorzienigheid f 1000; de N.H. School met den Eijbel f 600. de R.K. School in de Zilk f 2080. Ket kohier van het rioolgeld voor 1930 wordt vastgesteld. Bij de rondvraag klaagt de heer Passchier over den toestand der voormalige openbare begraafplaats. De heeren E. Costdam Jzn. en Langeveld sluiten zich hierbij aan. De voorzitter zegt verbetering toe. De heer van Parera is bezocht door een acquisiteur van Voorhout, die hem verzocht te feekenen op een lijst om aansluiting bij de waterleiding. I De heer van Parera wil wel aansluiten J voor zijn perceelen aan den Heerenweg, doch wilde zonder overleg met het gemeentebe stuur van Noordwijkerhout niet teekenen. De voorzitter zegt, dat er blijkbaar een misverstand in het spel is. Spreker heeft met den burgemeester van Voorhout afgesproken, dat de gemeente Noordwijkerhout de per sonen die wenschen aan te sluiten op een lijst zou laten teekenen. E et schijnt intusschen dat thans Voorhout zelfstandig de menschen bezoekt. De heer Geerlings klaagt over den desola- ten toestand der onbewoonbaar verklaarde woningen aan de havenstraat en vraagt of daar niets aan te doen is. De voorzitter zegt, dat indien deze wo ningen gevaar of hinder veroorzaken voor de bewoning van andere woningen, zij door B. en W. kunnen worden afgebroken. De heer A. H. van Koort klaagt er over, dat nog bellen en brievenbussen zijn aangebracht in de woningen aan de Zee straat. De voorzitter zegt, dat het verlangen naar bellen en brievenbusschen niet zoo groot is, als de heer A. H. v. Noort meent. Verschillende bewoners stellen op het aan brengen daarvan geen prijs. De heer v. d. Klauw klaagt over de grove grint aan den Langevelcweg. Hij zou de grove stee'nen opgeruimd willen zien. De heer van Parera wijst er op, dat de wals meer dient te worden gebruikt. De voorzitter zal een en ander met den gemeente-opzichter bespreken. Daarna wordt de openbare zitting gesloten. St. Petrus, afd. Sassenheim en om streken. Jaarvergadering In hotel restaurant „het Eruine Paard" hield boven genoemde vereeniging van den Ned. R.K. Bond van E.otel-café-restauranthouders en Slijters met vergunning haar Jaarvergadering, die goed bezocht was. De voorzitter, de heer C. van Velzen van Voorhout, opent de vergadering met den Chr. groet en heet de leden hartelijk welkom. Op deze eerste vergadering van het nieuwe jaar wenscht hij allen nog een Zalig Nieuw jaar en spreekt den wenscht uit dat het den heeren zakelijk en in hunne gezinnen voor spoedig moge gaan. De secretaris leest vervolgens de notulen, die onveranderd onder dankzegging voor de getrouwe weergave worden vastgesteld en geteekend. Hierna werden de ingekomen stukken be handeld, waarna de secretaris het Jaarver slag voorlas. Dit vermeldde, dat het lede tal stationair was gebleven. Toch kunnen nog zeer velen tot onze organisatie toetreden, die in activiteit voor den collega-Eond niet be hoeft ondet te doen, terwijl het toch de uit- jdrukkelijke wensch van onzen Bisschop is, dat men zich organiseert in de Roomsche vakorganisatie. Waai nu in de aangesloten J gemeenten de meeste caféhouders tot onzen I godsdienst behooren, zou onze afdeelmg door aller toetreding nog veei verstevigd kunnen worden. Laat cder lid propagandist' zijn en trachten zijn collega's te overtuigen van den gebiedende eisch, piaats te nemen in onze gelederen. De verlaging van den I accijns, welke in het afgeloopen iaar plaats I had, gaf onzen Bond en onze afdeeling veel extra werk, dat echter met Uefde en tot te- 1 vredenheid onzer teden werd verricht..; z Vervolgens deed de Penningmeester reke ning en verantwoording en sloot zijn kós met een batig saldo. Tot verificateurs werden aangezocht de heeren Sistermans, van hille- gom, en Teernstra, van Sassenheim, die alle bescheiden in orde bevonden, weshalve de penningmeester onder dank werd gedechar geerd. Vervolgens werd de concepf-fceerooting behandeld en onveranderd als definitieve begrooting vastgesteld. Nu was aan de orde: Bestuursverkiezing. De heer P. H. van der Voort werd herkozen, terwijl in de vacature A. Schrama. die zich niet weder herkiesbaar stelde, gekozen werd de heer Heemstra te Sassenheim. De voorzitter bracht dank aan den afge- tredene voor wat deze voor de organisatie heeft verricht en feliciteerde den heer 1 eernstra en de vergadering, gaarne vertrou wend, dat men in hem een actief bestuurslid had gekregen. 'Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. Gesproken werd over algeheele sluiting op den Nieuwjaarsdag, over het ver bond der biertrouwerijen, om elkaar geen klanten af te nemen, over het vervangen van een vergunning enz. Ten slotte was er een tombola, waarvan de opbrengst zou strekken voor de aanschaf fing van het vaandel. De prijzen waren wel willend beschikbaar gesteld door enkele leveranciers. Daarna sloot de voorzitter onder dank zegging en opwekking tot steun aan onze mooie vereeniging, deze zeer geanimeerde vergadering op de gebruikelijke wijze. Ledenvergadering van „De Hanze" op Donderdag 13 Febr. in K. S. A. Te 8 uur precies opent de nieuwe voorzitter de heer P. Steinman de vergadering met den Chr. groet en heette alle heeren, in het bijzonder den geestelijken adviseur welkom. De opkomst was slechts matig gezien het belangrijke hoofdpunt, de 8 uur-sluiting der winkels. Eenige heeren waren van oor deel, dat het beter* onderling afgesproken kon worden, doch dit blijkt in de praktijk niet te voldoen. Elet moet een politie verordening worden. Na er veel over en weer gepraat te hebben wordt het voorstel 's avonds 8 uur winkel sluiting en Zaterdags 10 uur aangenomen. Inmiddels komt de spreker van dezen avond M'r. Each, Directeur van het Centraal Hanze-Eureau ter vergadering, deze zal spreken over de Ziektewet. Het was jammer, dat het bestuur 's morgens pas wist, dat er een spreker zou komen, daar er nu geen convocaties meer konden worden bezorgt. De heer Each wordt door den voorzitter aan het bestuur voorgesteld. Hierna ver krijgt de geestelijke adviseur het woorden zegt o.m., dat hij van alle vereeniging en, welke hij onder zijn beheer had niet een er zoo slecht voorstaat als de „De Kanze." Hij hoopt echter, dat de leden gezien de nieuwe Bisschoppelijke bepaling ook beter hun Roomsch georganiseerd zijn begrijpen en trouwe leden worden. Bij een goede vereeniging gaat vóór een actief bestuur. Dit laat hier wel wat te wenschen over, daar er 3 bestuursleden zijn die steeds schitteren door afwezigheid. Dit moet veranderen. De geestelijke adviseur sprak den wensch uit, dat de heeren in het vervolg trouwer op de vergadering mochten komen, daar de vereeniging hen niet kan missen. Hierna komt aan de orde bespreking feestvergadering. Eenige heeren informeeren naar de kosten voor de kas der vereeniging, doch dit valt bijzonder mee. Er wordi besloten den avond te houden op Vrijdag 21 Febr. 's avonds ten 8 uur in het „Bruine Paard." De leden heb ben hier vrijen toegang met hunne dames ter kennismaking van de zeer nuttige veree niging. Hef is dan ook meer een gezellige propaganda-vergadering waar de Midden standers vriendschap moeten sluiten en allen concurrentie-ijver en broodnijd moeten be graven. We moeten staan zij aan zij voor den komenden strijd tegen de groote Maat schappij. Men wachte niet tot het te laat is! Tevens hebben de kinderen der leden boven 18 jaar toegang. Een pianist alsmede een humoristenduo worden voor dezen avond uitgenoodigd. Aan allen zal een uit- noodiging verzonden worden en laten we hopen, dat de moeite en kosten beloond worden door een algeheele opkomst. Hierna wordt het woord verleend aan den heer Bach. Deze zette in 't kort de ziektewet en hare beteekenis uiteen. Een goed Hanze- lid behoort verzekerd te zijn bij de Midden stands Onderlinge. De premie bedraagt f 15.p. f 1000.jaarloon. Dit is belang rijk goedkooper dan de Raad van Arbeid, die f 25.per 1000 jaaricon berekent. Formulieren zijn verkrijgbaar bij den voorzitter der vereeniging. Verder bespreekt hij den schitterenden opbloei der vereeniging in het Bisdom Haarlem. Het ledenaantal bedroeg in 1928 5500 en was in 1929 ge stegen tot 6300. Voorwaar een mooi succes! De heer Bach wordt door den voorzitter bedankt voor zijn leerzaam woord. Bij de rondvraag wordt besloten tot het uitnoodigen voortaan van de pers, waarna de vergadering wordt gesloten met den Christelijken groet. De Hanze Vrijdagavond vergaderde de R.K. Middenstandrvereeniging „de Han ze," in het café „Boerhaave" alhier. De voorzitter, de heer B. Schulte, opende de vergadering met gebed en heette alle aanwezige leden welkom, in het bijzonder de toegetreden leden van der Plas en IJssel- muiden. Vervolgens wensch te spreker de leden in het nieuwe 'aar een goed jaar toe zoowel voor hun gezin als voor hun zaken. Vervolgens werden dé notulen van de vorige vergadering gelezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Hierop bracht de secretaris, de heer H. Bakker, zijn jaarverslag uit, waarin hij verschillende punten het vorige iaat be sproken releveerde. Dit verslag, hetwelk goed was opgesteld, werd onder dank aan den secretaris, goedgekeurd. Alsnu kwam de penningmeester met zijn financieel jaarverslag aan het woord, waaruit bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f 271.en de uitgaven f 201.zoodat er een batig saldo viel te boeken van f 70. welk saldo gevoegd werd bij dat van het jaar 1928 zijnde f 86.56, en alzoo een bedrag vormde van f 156.56. Tot verificateurs werden benoemd de heeren H. van der Plas èn P* Lemmers Jr. Bij monde van den heer van der Plas bracht deze commissie verslag uit, nadat zij een onderzoek had ingesteld en deelde mede, dat de boeken en kas van den penningmeester in orde waren bevonden én zij derhalve voorstelde den penningmeester te dechargeeren, waartoe werd besloten Ook de penningmeester werd door der- voorzitter bedankt voor zijn accuraat beheer m het afgeloopen aar. De iste voorzitter en de 2de secretaris, resp. de heeren B. Schulte en A. Heer.ngs. werden bij acclamatie als zoodanig herbe noemd. Vervolgens bracht de voorzitter ter tafel het voorstel van het bestuur om een ge- zelligen avond te organiseeren voor de leden met hun dames en hiervoor een bedrag ad t €0.uit te trekken. Een der leden stelde voor hiervoor een bijdrage te heffen van f 2.50 ter bestrijding van de kosten van alle deelnemende leden. Overgegaan werd tot de benoeming van een commissie, die de voorbereidende werkzaamheden hiervooi op zich zal nemen. Eenoemd werden de heeren Dijsselbloem, Bakker, Lindeboom en van der Plas, die zich hiertoe bereid verklaarden. Zonder op- of aanmerkingen werd de begrooting voor het jaar 1930 vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f 280. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering gedaan voorstel om in het bezit te komen van een eigen vaandel deelt de voorzitter mede een ontwerp te hebben laten vervaardigen, hetwelk aan de leden werd getoond en welk ontwerp werd goed gekeurd. De prijs voor het vaandel zal onge veer t 200.bedragen. De heer Langeveld stelde voor, voor dit doel rentelooze aandeelen te plaatsen ad f 5.en één aandeel voor de leden ver plichtend te stellen, welk voorstel werd aangenomen. Een vaandelcommissie werd hiervoor be noemd en bestaat uit de heeren Lindeboom en van der Plas. De rondvraag leverde eenige huishoude lijke besprekingen op. Hierna sloot de voor zitter de vergadering met den Christelijken groet. Motorongeval Vrijdagmiddag om streeks 4 uur bij het uitgaan van de school kwam een motorrijder met een tamelijke groote snelheid vanaf de kom van het dorp om zich te begeven naar de Leidsche Vaart, toen het io-jarig dochtertje van den kolen handelaar C. van Werkhoven spelenderwijs de Heerelaan uit kwam geloopen. De motor rijder, die geen signaal gegeven had, kon een aanrijding niet meer voorkomen. Nog trachtte hij evenwel het kind te passeeren. Bij zijn uithaal naar rechts slipte echter de motor. Het kind werd gegrepen, viel en werd ongeveer 12 M. over den weg medegesleurd. Ook de motorrijder kwam te vallen. Het kind werd tamelijk ernstig geblesseerd bij haar ouders binnengedragen. De motor rijder liep eveneens eenige kwetsuren op en kon eerst laat in den avond zijn reis ver volgen. De motor werd door den .nmiddel ter plaatse verschenen veldwachter geïnspec teerd en bleek op eenige plaatsen vernield te zijn. De remmen waren evenwel in orde bevonden. Dr. Eots, die op het tijdstip van het ongeval afwezig was verscheen eenigen tijd later om geneeskundige hulp te verkenen. Een en ander is nog zeer goed afgeloopen. Herwonnen Levenskracht Woensdag 19 en Donderdag 20 Februari a.s. zal door de tooneelvereeniging „Ons Genoegen," onder- afdeeling van den R.K. Volksbond, eene liefdadigheidsuitvoering worden gegeven ten bate van „Herwonnen Levenskracht." Op gevoerd zal worden „De Onverstoorbare" een vroolijk spel in 4 bedrijven en „Het Regenhoedje" eveneens een vroolijk spul in 2 bedrijven. In het belang van Herwonnen Levens kracht, welke vereeniging veel en goed werk verricht voor de t.b.c. lijders, vertrouwt het bestuur van Herwonnen Levenskracht, dat de zaal van het Patronaat op deze beide avonden tot in de nok gevuld zal zijn. Het lijkt ons onnoodig om nog sterker aan te dringen op dit goede werk omdat iedereen overtuigd zal wezen van het groote nut der vereeniging. Alleen wenschen wij nog op te merken, dat men het bestuur in deze niet mag teleurstellen en dat men het werk van de tooneelisten zeer op prijs moet stellen, die zich voor dit schoone doel geheel be langeloos beschikbaar stellen. DE LEIDSCHE ELECTRICITEITS- TENTOONSTELLING Omtrent de te Leiden te houden electri- citeitstentoonstelling kan het volgende wor den medegedeeld. Zij is ontstaan uit de samenwerking van het gemeentebestuur voor de onderwijsten toonstelling de lichtfabriek voor het „Elec- trisch Luis" en de Leidsche Installatcurs- vereeniging voor de eigenlijke electriciteits- tentoonstelling. De groote zaal krijgt 30 stands, alle ver huurd aan eerste rangs firma's, waaronder verschillende van wereldnaam. De tentoonstelling voor het onderwijs in den foyer geeft aanschouwelijk den gang van de energie „van kolen tot electriciteit." Er worden ca. 3000 kinderen op bezoek ver wacht. In den foyer vinden ook de lezingen plaats. Het zullen betrekkelijk korte lezingen zijn met lantaarnplaatjes en demonstraties. Een volledig programma wordt nader bekend ge maakt. Het „Electrisch Huis" ontwerp Jan Teders wordt gedacht te staan niet ver van den Leidschen Eout. De radio-afdeeling komt ten slotte op het balcon naar verluidt komen daarin ook bij zondere stands. Statuten De staatscourant bevat de jewfjzigde statuten van de Roei- en Zeil- vereeniging „Heb Spaarne", thans gevestigc. alhier. De staatscourant bevat de statuten var den Volksbond tegen drankmisbruik, afdee ling Heemstede gevestigd alhier. Werkzoekenden Volgens de laatste op gave van het interiocaal Arbeidsbemidde lingsbureau waren alhier als werkzoekenden ngeschreven 107 personen, nl. 1 grond werker. 3 timmerlieden, 5 opperlieden. 96 and- en tuinbouwarbeiders, 1 manden maker, 1 vr. kantoonbediende. Er begint reeds aardig vermindering te komen to vergeleken bij het vorig iaar mogen we zelfs van gunstig spreken. Bouwen Aan de firma Versteegt to Gortzak, alhier is opgedragen hei bouwen van een burserwoonhuis voor rekening van den heer J Beukers, alsmede de ver bouwing van de pastorie der Ger. kerk. Aanbesteding Door den Rijkswater staat werd aanbesteed net maken van een vaste Betonbrug en verbreedina over de Hiliegommerbeek aan de Haven alhier: be grooting 1 21000. Er waren 9 inschrijvers, n.l.: P. Pater, Waddinxveen 1 24000; J. Oldenkamp,Zwolle f 23530» *-• Klinket'» Oud-Karspe 23300: Ta. A. Schoor), Haarlem t 23057; Warnaar en Hooestra Leiden 21840; K. J. van Borth, Lemen 21674: Koogerbrus en Stuger, Den *1 a* 20825: C. J. Kiebert, Sassenheim, f 2059°» W. Diepstraten, Made 1 20143. De gunning wordt later bekend gemaa Burgerlijke Stand Geboren G* de ReusZonneveld, z. N. Warnaar— Zwart. z. iVi. StoetzerPothof, z. 1* BreugelEootsma z. M„ van OpdorP Paisen, d. E. W. van 't Eoff—ten Koe»» d. D. DekkerEerends d. a AdmiraalHalt, d. G. Bank—de Wit, A. VisserOldenburg, z. G. Kohier-" Leeuw, d. M. A. KoekNuman, d. Ondertrouwd J. A. de Klerk en G», Smitt L. Jongeian en G. Zwier B. Tim mermans en M. Beekman. Getrouwd E, Tromp en C. M. dorp G. J. P. Dekker en J. Ras A* T05 en C. Klinge. Overleden Hendrica Helena Knopen» iaar, d. van G. P. Knopen Heiltje Hoet' nagel 51 iaar, echtgen. van A. Schraal Alida Maria van Son, 76 iaar, wed, van H* Duin Albert Jansen 17 jaar, z. van G. J3"' sen Elisabeth Petronella de Pauw, 5 d. van A. A. J. de Pauw. Burgerlijke Stand Ondertrouwd F. J. Visscher en P. van der Werf F» Drexler en J. M. Zonneveld Getrouwd J. van Dijk en A. C. Stolwijk J. Kwist en G. Karei H. Dekker en w* M. de Vries. Geboren H. J. Minnebovan der Kolk d. A. C. van KarsbergenDrilman d. (woont te Velsen) J. SwertzSoering 0* (wonende te Den Kelder) W. M. Kluft-* Smits z. G. Th. van EttenStaring, d» Overleden J. M. Driessen, 83 jaar, wed* van J. Dijker G. Gerrits 79 jaar, wed. v*11 K. Ruijter. Vr. Kunt u mij ook zeggen waarom in de N. H. Ct. geen verslag is opgenomen van de protestmeeting met het onderwerp Roomsch recht of Nederlandsch recht, te gen de uitspraak der Bossche Rechtbank, welke meeting is gehouden in het gebouw van den Protestantenbond te Haarlem? Antw. Deze meetmg ging uit van het Protestantscne Amsterdamsche weekblad „Sola Fide", waarvan de redactie zich door haar haat tegen Rome tot onjuistheden en onbillijkheden ten opzichte van onze Moe der de H. Kerk, laat verleiden in een mate, dat het blad ook in protestantsche kringen niet ernstig wordt aangeslagen. De door u bedoelde meeting was dan ook droevig slecht bezocht, wat de voorzitter in zij*1 openingswoord betreurde. Over het geval zelf zij vermeld, dat het een oude koe geldt, die al opgeld gedaan heeft op tal van ver gaderingen van de Evangelische Maatschap pij in andere steden en ook nu weer eens uit de sloot gehaald is. Een Bossche vrouw, katholiek getrouwd, had uit haar eerste hu welijk drie kinderen. Tijdens haar tweede (ook katholiek) huwelijk, werd zfj uit de ouderlijke macht ontzet, omdat zij de op voeding harer kinderen verwaarloosde. Tot zoover worden de uitspraken van de recht bank ook door de sprekers goedgekeurd. D® vrouw scheidde echter van haar tweeden man, (waarmede zij kerkelijk was gehuwd' en trouwde (alleen voor de wet) met een der den man. Zij heeft daarop verzocht weder in de ouderlijke macht te worden hersteld over haar kinderen. Dat verzoek ls door dc rechtbank afgewezen. Als wij de sprekers nu de volle maat geven van wat zij op deze uitspraak hebben aan te merken, dan z°u blijken, dat een hunner bezwaren is, dat de rechtbank tot het geven van een góede op voeding voor deze kinderen ook rekende een opvoeding in katholieken zin. Volgens hen hadden de kinderen misschien godsdienst loos moeten zijn opgevoed. Wordt overge gaan om tegen de katholieke kerk te stoken, maar het is beneden onze waardigheid daar aan aandacht te schenken. Daarvoor dié nen ernstiger menschen met ernstige zaken te komen. DE' BLOEMENHULDE OP HET EUCHARISTISCH CONGRES De verantwoording der giften, ingekomen voor de bloemenhulde op het Eucharistisch Congres te Carthago in Mei a.s.. duidt aan» dat er nog ongeveer t 200.— noodig is» wil deze hulde, gebracht door Katholiek Nederland aan het Allerheiligste Sacrament bij deze grootsche, tnternationale Katho lieke Manifestatie een waardige zijn. Nog f 200.I En reeds vóór 1 Mïaart a. s. U! Wie nog haar bloemetje wil geplaatst zien bij het Allerheiligste, wie door dit liefdeblijk wil vertegenwoordigd zijn. stofte vóór 1 Maart a.s. de gift op her gironummer der redactrice der „Katholieke Vrouw"» no. 85771, of wel zende een posrwisseltj' aan dit adres: Molenweg 7, Baarn. Het is de laatste keer, dat Nederland3 Katholieken voor deze hulde kunnen zorg dragen. Op het a.s. Internationale Congres der Unie van R.K. Vrouwenbonden, dat in Mei a.s. te Rome zai worden gehouden» wordt een voorste ingediend ten einde dc som, noodig voor de bloemenhulde op alle volgende Internationale Eucharistische Con gressen, te doen bijeen brengen door de R.K* Vrouwenbonden over de geheele wereld* Opdat dus deze Nederlandsche hulde aan Jezus in zijn Sacrament Hem waardig moge zijn, wordt ieder, die genegen is een offertje hiervoor te brengen, dringend ver zocht dit te storten op bovengenoemd nt rn- mer, of te zenden aan het genoemde adres* Centraal Bureau van Diocesane R.K. Vrouwenbonden in Neder land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6