cTBuitenlandsch Q^Cieuws Vrouwenhanden FEUILLETON De Fransche begrooting De mijnstortingen bij Saint Etienne De Vlootconferentie Communistische agitatie der jeugd De verdwijning van Koetepow Botsingen in den Poolschen Sejm Godsdienstige jeugd- opvoeding in Italië De politieke toestand in Spanje De brand op de „Munchen" Schietpartij in Brazilië DE GEHEIMZINNIGE WRAAK Nieuwe oneenigheid Schouwburgbelasting De positie van Chéron Een thee aan de journalisten De eisch van Japan Tardieu ongesteld De ministerraad verdaagd De Fransche delegatie te Londen De emigranten in Duitschland en Frankrijk Spoorwegongeiufe te Parijs Hugenberg bij Hindenburg Het Fransche memorandum en Italië Henderson vol hoop en vertrouwen Het onderzoek te Berlijn Wegens ontslag van officieren dUijd mooi door Hughes en het Intern. Hof Hij bedankt wegens benoeming tot Chief Justice Aalmoezeniers als geestelijke leiders De conferentie voor het tarievenbestand Met lib passagiers aan den grond geloopen De „Observer" over de duikbootenk westie Bestuurshervorming Betoogingen te Madrid en elders Hevige koude Sprinkhanenplaag Naar de burgerlijke ongehoorzaamheid De onafhankelijkheidsoorlog verklaard De schade Vijf dooden Gemengde Buitenlandsahe Berichten De chauffeursstaking te Berlijn De zorg voor de verlaten zuigelingen Groote vraag naar pleegkinderen Tegen de drankbestrijders Een plan om de Sahara vruchtbaar te maken De Kamer hield Zaterdag een korte zitting Warin zij met de beraadslaging begon van de artikelen der begrooting van inkomsten. Bij het debat bleek dat tal van artikelen aange houden moesten worden. De Kamer gaf er derhalve de voorkeur aan, de verdere be raadslaging uit te stellen tot hedenmiddag. O.a. werd ook het artikel betreffende de boe king van de op grond van het vredesverdrag te verwachten betalingen aangehouden. De minister van financiën Chéron deed daarbij opmerken, dat er ook ten aanzien van deze kwestie meeningsverschil was tus-chen de regeering en de commissie voor de financiën. De bedoelde post bedraagt 1100 millioen franc. Het parlement heeft Zaterdag nog tot ver schillende belastingverlagingen besloten. Zoo Werd de belasting op de salarissen van 12 tot 10 pet. verlaagd. Daarbij werden de belas tingverlichtingen voor geihuwden verhoogd. Verder werd ook verlichting aangebracht in Successierecht. Eveneens werd de schouwburg belasting verlaagd, zoomede de belasting op het bezoek van bioscopen en variété's. Naar aanleiding van de berichten over een dreigende crisis tengevolge van meenings- verschillen tusschen den minister van finan ciën Chéron en de financieele Kamercom missie publiceert Havas een blijkbaar ge- inspireerde verklaring, waarin gezegd wordt dat men in goedingelichte kringen van mee ning is dat de politieke toestand geenszins zoo onzeker is als men In de laatste dagen blijkbaar vermoed heeft. Men neemt aan dat de regeering vooral om psychologische rede nen aanleiding zal vinden een formule te zoe ken om tot overeenstemming te komen in zake de pensioenen der oudstrijders. Daar tegenover staat het vast dat de ministerraad vastbesloten is het evenwicht der begrooting te handhaven en dat hierover in het kabinet eenstemmigheid bestaat. Chéron, Fransch Minister i van Financiën De geruchten, dat de in de Kamercommis sie voor financiën aan den dag getreden mee- ningsverschillen tusschen minister Chéron en de meerderheid ernstige gevolgen zullen heb ben, houden niet op. De „Matin," die de regeering goed is ge zind, geeft toe, dat de algemeene nervositeit nog niet geweken is. Zelfs zijn de geruchten zoover uitgesponnen, dat men beweert, dat Chéron den terugkeer van Tardiou uit Lon den zal gebruiken om zijn rntslagaanvraeg in te dienen. Chéron echter heelt verklaard, dat hij geenszins het voornemen heeft af te treden Hij wordt gesterkt in zijn wil om in functie te blijven door de gunstige ontvangst van zijn verklaringen in de Kamerzitting van Vrijdag. Hij deelde mede, dat hij Ueze week de spoe dige afhandeling der begrooting van ont vangsten in avondzittingen zal voorstellen. zamen gang, maar dat geldt voor iedere internationale conferentie. MacDonald heeft Zaterdag op Chequers een thee aangeboden aan een dertigtal der vooraanstaande journalisten uit alle ter vlootconferentie vertegenwoordigde landen. Na de thee heeft de premier de journalisten de omgeving van Chequers laten zien. Hoewel de Britsche pers blijkt aan te ne men, dat Japan bereid is zijn eisch inzake 70 van de Amerikaansche vloottonnage af te zien, omdat die eisch niet vermeld wordt in het Japansch memorandum, wordt er de nadruk op gelegd, dot Japan een dergelijk voornemen niet heeft. De in het memorandum opgenomen tabellen zijn aldus ontworpen, dat zij Japan juist 70 geven van de Amerikaansche sterkte aan hulp schepen en groote kruisers. De Fransche premier Tardieu, moet we gens een griepaanval zijn kamer houden. Reeds bij zijn terugkeer uit Londen op Vrij dagavond vertoonde hij eenige ziekte-symp tomen. Niettemin bracht de premier Zater dag eenige uren door in zijn werkkamer in het ministerie van binnenlandsche zaken, waar hij ook eenige ministers ontving. Daarna bracht hij nog een bezoek aan den president der republiek, M. Doumergue, met wien hij den politieken toestand besprak. Bij zijn terugkeer in zijn werkkamer voelde Tardieu zich plotseling niet wel. De ontboden geneesheer schreef hem eenige dagen rust voor. Het Zondagmorgen uitgegeven bulletin bevat de mededeeling, dat Tardieu griep heeft. De tegen hedenmorgen vastgestelde ministerraad is tot Donderdagmorgen ver daagd, in verband met de ziekte van den premier. Pletrie, de Fransche minister van Koloniën is te Parijs gearriveerd. Briand, de minister van Buitenlandsche Zaken, zal morgen weer naar Londen ver trekken. In hetzelfde kolenbekken van Saint Etien ne, waarin 14 ingesloten arbeiders op red ding wachten, heeft op een andere plaats een instorting plaats gehad, tengevolge waar van twee milnwerkers gedood werden. Onder groote spanning van de zijde van de bevolking wordt ondertusschen het red dingswerk voorgezet. De werkzaamheden hebben onverwachts een vertraging ondergaan, doordat de vrij gemaakte gang plotseling opnieuw instortte. De ingeslotenen verliezen evenwel, den moed niet en schijnen in den afgeloopen nacht zelfs om speelkaarten verzocht te hebben om den tijd tot het oogenblik hunner redding te dooden. Daar het reddingswerk met de grootst mo gelijke voorzichtigheid moet worden ver richt, nam men aan, dat de ingesloten mijn werkers op hun vroegst Zondagavond in vei ligheid gesteld zouden worden. Den geheelen nacht werden de reddings werkzaamheden in de mijn te St. Etienne voortgezet, zonder dat het mocht gelukken de 15 ingesloten mijnwerkers te redden. Voortdurend stortten aardmassa's in, waardoor het reddingswerk ernstig werd ver traagd. De stemming der ingesloten arbeiders was goed. Zaterdagavond hebben zij door een luchtververschingsbuis 12 liter wijn, 5 K. G. vleesch, kaas en een hoeveelheid koffie toe gevoerd. Deskundigen vreesden steeds, dat door eeii nieuwe instorting verdere reddingspogingen onmogelijk zouden worden. De ononderbroken reddingspogingen naar de 15 in de schacht te St. Etienne opgesloten mijnwerkers zijn Zondagmorgen met succes bekroond. Om kwart over 11 werden alle 15 mijnwerkers bevrijd. Zy zijn goed gezond en hebben noch moreel, noch physiek on der het ongeluk geleden. In deze conferentie zijn enkele practische maatregelen getroffen. De bond van Russische emigranten in Duitschland, heeft naar aanleiding van het geruchtmakende geval-Kcetepow een ver klaring gepubliceerd, om te protesteeren te gen gedane beweringen, waarbij het verdwij nen van den generaal in verband werd ge bracht met een politieke actie van de Rus sische emigranten te Berlijn. Verklaard wordt o.a., dat de Russische emigranten in Duitschland nooit eenige po litieke betrekkingen hebben onderhouden met de Russen in Parijs. Zij hebben de beslist Fransch gezinde politiek van de Russische organisaties te Parijs onder leiding van ge neraal Koetepow, waarvan de Russische emi granten in Duitschland de gevolgen onder vonden, steeds veroordeeld en afgewezen. Daarom ook was het van te voren al te voorzien, dat het bezoek van generaal Kce- teyow te Berlijn in Januari U„ waarvan het doel was toenadering en aaneensluiting van de emigranten in Frankrijk en Duitschland te bewerken, op niets zou uitloopen. Zoo werd ook een financieele ondersteuning van de politieke Russische organisaties geweigerd, daar generaal Koetepow z-ich het uitsluiten de recht van beschikking over de giften voorbehield. De bond van Russische emigranten in Duitschland onderstreepte tenslotte opnieuw zijn strikte partij-politieke neutraliteit. De bond wijst met klem de onverantwoordelijke agitatie af van zekere Russische emigran ten-kringen, die met schending van de hun verleende gastvrijheid een gevaarlijke samen zweerders-politiek vceren. Russen, Oostenrijkers en Duitschers waren. Naar aanleiding van dit conflict legde de voorzitter der legercommissie, majoor Kos- cialkowski zijn voorzittersfunctie neer en verklaarde, dat het voorstel tot het instellen van e?n commissie van onderzoek iets onge hoords in de geschiedenis van het parlement was. Het voorstel werd daarop verworpen met 15 tegen 6 stemmen. Een motie, waarin men de regeering verzocht, te willen toe zien, dat by de ontslagen geen misbruiken plaats vonden, werd aangenomen met 15 te gen 10 stemmen. Bij het binnenkomen van een personen trein aan de Gare d'Est heeft Zondag een ongeluk plaats gehad, waarbij 24 personen min of meer ernstig werden gewond. Dc trein was reeds onder de kap en eenige reizigers hadden reeds de portieren der wa gens geopend, eenige hunner zelfs al op de treeplanken plaats genomen, toen de rem plotseling weigerde en de locomotief met vrij groot geweld tegen het stootblok op reed. De botsing was zoo hevig, dat de pas sagiers deels op het perron werden geslin gerd, andersdeels in de compartimenten tegen de schotten werden gebotst. De Rijkspresident zal heden den voorzit^ ter Hugenberg van de D.-nat. party en den voorzitter dr. Oberfohren van de D.-nat rijksdagfractie ontvangen. Zij hebben op verlangen van deze fractie dit onderhoud aangevraagd, ten einde Hindenburg de be zwaren hunner party tegen de overeenkom sten van Den Haag, met name het accoord met Polen, uiteen te zetten, blijkbaar met het doel den president te bewegen de onder - teekening dezer verdragen te weigeren. o Uit Berlyn wordt gemeld: Zaterdagavond trokken troepjes leden dai anti-fascistische jonge garde naar het ger, bouw van de „Vorwarts", waar zy. de ruiteS; Insloegen. Daarna verspreidden zij zich, kwa-r men in de Friedriehsstrasse en Leipziger- strasse weer by'een en verbrijzelden er de raampjes van etteiyke taxi's, zy gingen daarop opnieuw uit elkaar en doken elders weer op. Een Polizeioberwachtmeister were' overvallen, zwaar aan het hoofd gewond en van zijn wapens e.a. voorwerpen beroofd. In de Behrenstrasse moesten de ruiten van een schouwburg het ontgelden. Inmiddels was 't overvalcommando gewaarschuwd, dat de bel hamels spoedig in de gaten had en er 14 wist te arresteeren. Niettemin verzamelden zich nogmaals 300 man op Unter den Linden waar wederom een Oberwachtmeister door slagen op het hoofd zwaar werd gekwetst. Het feit, dat in het Fransche memorandum betreffende de tonnenmaat Italië niet ge noemd wordt onder de mogendheden, met welke een oorlog ondenkaar is, wordt vol gens de „Press Association" van Fransche zyde hiermee verklaard, dat het Fransche memorandum alleen betrekking heeft op de tot dusver ingediende bepaalde voorstel len en deze zyn alleen nog maar van Brit sche en Amerikaansche zijde gedaan. Te Birkenhead het woord voerend, zeide de minister van Buitenlandsche Zaken Hen derson, dat men wat betreft de resultaten der vlootconferentie de toekomst met hoop en vertrouwen kon tegemoet zien. Het pu bliek is ietwat teleurgesteld door den lang- De Fransche rechercheurs, die ter onder zoek naar de verdwijning van generaal Koe tepow naar Berlijn waren gezonden, hebben hun chefs rapport over hun reis uitgebracht. Terwijl men uit Berlijn vernam, dat hun naspeuringen geen resultaat hadden opgele verd, beweren de bladen, dat de recher cheurs talrijke gewichtige mededeelingen mee naar huis hebben gebracht. Vorige week is op de Parysche prefectuur van politie een bespreking gehouden, waar in de rechercheurs vertrouwelijke mededee lingen hebben gedaan. In verband met het ontslag op groote schaal van officieren uit het leger is het i» de legercommissie van den Sejm wederom tot botsingen met de oppositie gekomen. De nationaal-democraten stelden voor, een commissie van onderzoek in te stellen naar de ontslagen, die in strijd met de wet zouden zyn. De vertegenwoordiger van het regee- ringsblok verdedigde de maatregelen van den minister van oorlog, maarschalk Pil- soedski door op te merken, dat vele officie ren nog uit het vorige leger stamden, en De rechter in het Internationale Gerechts hof Hughes heeft in verband met zijn be noeming tot Chief Justice der V. S. tele grafisch zijn ontslag bij den Volkenbond in gediend. Hughes verklaart ten zeerste te betreuren dezen stap te moeten doen. Zyn ontslag gaat onmiddeliyk in. De V. B.-ver- gadering van September a.s. zal algemeene verkiezingen houden voor alle rechter-vaea- tures en dan tevens een opvolger benoemen. Hughes was in September 1928 gekozen ter vervanging van den aftredenden rechter John Basset Moore. De bladen publiceeren een lyst der maat regelen door de fascistische party genomen om de godsdienstige opvoeding der jeugd te verzekeren. Elke cohort avanguardisti en ieder legioen ballila's zal als geestelijk leider een aalmoezenier krügen, gekozen door de kerkeiyke overheid. Hedenmorgen zal de conferentie voor het Tarievenbestand te Genève worden geopend door Graaf Moltke, den vroegeren Deen- sehen minister van Buitenlandsche Zaken In totaal zyn 35 landen ter conferentie vertegenwoordigd. Enkele Zuid-Amerikaan- sche Staten en de Vereenigde Staten wor den slechts door een waarnemer vertegen woordigd. Na het openingswoord zullen vry lange debatten volgen. Volgens berichten uit Point Adams, ie hec s.s. „Admiral Benson", dat 110 passagiers aan boord heeft aan den mond van de Co lumbia (in het Nw. van de V. S.) ten ge volge van een dichten mist aan den grond geloopen. Amerikaansche kustwachtsche pen zyn te hulp gesneld. Het is nog niet bekend of er onmiddeliyk gevaar bestaat voor schip en opvarenden. In eene bespreking van de toekomstmoge- ïyiïheden der onderzeeërs handhaaft de vlootmedewerker zijn meening, dat n.l. de onderzeeër ais wapen overschat wordt en dat hy tengevolge van de geheim gehouden middelen ter bestrijding van duikbooten, sedert den oorlog tot ontwikkeling gekomen, bijna geheel onmachtig is geworden Noch aan de oppervlakte, noch onder wa ter kan de onderzeeër zich bewegen zonder met ongeveer onberispeiyke zekerheid te worden ontdekt en gelocaliseerd. Verder be toogt de schrijver van het artikel, dat uit een zuiver utilair oogpunt alle vloten voor deel zouden hebben by een afschaffing van den onderzeeër, wiens dagen practisch voor bij zijn. Het aan dit wapen bestede geld zou met veel grooter nuttig effect kunnen worden gebruikt, of, wat nog beter zou zyn, in de zakken gelaten van de belastingbetalers. Na afloop van den ministerraad ver klaarde generaal Marzo, de minister van binnenlandsche zaken, tot de journalisten, dat de raad een lyst heeft opgesteld van de nieuwe civiele gouverneurs, die, na goedkeu ring door den koning, zal worden gepubli ceerd. De gemeenteraden zullen den 25en Febr. °m tien uur 's ochtends, de algemeene raden twee uren later over geheel Spanje worden samengesteld. Inzake de kwestie der werkloosheid be sloot de raad dat de burgemeesters lijsten zuilen opstellen van de vraag naar arbeid teneinde betoogingen te vermyden, die de orde zouden kunnen verstoren. De civiele gouverneur van Barcelona heeft aan de journalisten medgeedeeld, dat vol gens uit Vick ontvangen berichten aldaar incidenten zijn voorgevallen, waarbij de be volking verscheidene huizen zou hebben ge- steenigd en den zetel der Patriottische Unie zou hebben bestormd. Er is gendarmerie-versterking naar Vich gezonden. Volgens een Havas-bericht is het in Ma drid bij werkloozenbetoogingen tot botsingen met de politie gekomen, waarbij verscheidene betoogers gewond werden. Er werden tal van arrestaties gedaan. Op het oogenblik heerscht er in Palestina een felle koude. Het autoverkeer tusschen Bayroeth en Damaskus is wegens den zwa- ren sneeuwval gestaakt. In verscheidene deelen van het land ligt de sneeuw meer dan een halven meter hoog. Naar uit Maan in Transjordanlë wordt gemeld, neemt de sinds eenige weken heer- schende spinkhanenplaag voortdurend in omvang toe. In de laatste tien dagen is alleen in het gemelde district reeds een 60 ton groote massa sprinkhanen verzameld en vernietigd. Men vreest dat het geheele te veld staande gewas verloren is. De strekking der redevoeringen in een groote vergadering te Ahmedabad aan de oevers van de Sabannati gehouden door verschillende leden van het congres-comité en andere leiders was dat de onafhankeiyk- heidsooriog was verklaard en dat de strijd moest worden voortgezet als Gandhi en an dere leiders gearresteerd werden. De campagne voor burgerlijke ongehoor zaamheid zal waarschyniyk binnen enkele weken worden ingezet. Tot dusver is wat de schade aan de „Miinchen" betreft alleen kunnen geconsta teerd worden dat er een plaat is losgeraakt. De totale schade zal eerst kunnen worden bepaald na een onderzoek door duikers. By Victoria op ruim 60 K.M. van Pernam- buco is het op een vergadering der Allianza Libertadar tot een schietparty gekomen, waarby vijf menschen om het leven kwa men en er verscheidene gewond werden. Van de staking voor looneischen door de Beriynsche taxi-chauffeurs is volgens de bladen tot dusver nog niet heel veel te be merken. Alleen in de buitenwijken is geen taxi te krijgen; op de meer afgelegen stand plaatsen durven de arbeidswillige chauffeurs zich biykbaar niet te vertoonen. De bedoeling van de stakingsleiding was, de beweging in den loop der vorige week zoo algemeen mogelijk te maken. De ondernemers hebben een voorstel van den bemiddelaar, volgens het welk beide partyen zich zouden onderwerpen aan de uitspraak van een onpartydig scheidsgerecht verworpen. Wel waren zy te vinden voor een beschikbaarstelling van 33 'A pCt. der in komsten plus een garantieloon van vier M per dag. Welk voorstel weer geen genade kon vinden in de oogen van de chauffeurs, die hooger loon wenschen te ontvangen. De groote bedrijven hebben arbeidswillige bestuurders aangesteld. Men hoopt, dat beide partyen het binnen niet al te langen tijd eens zullen worden op den grondslag van 'n waarborgsloon. In enkele deelen der stad is het tot bot singen gekomen tusschen stakers en arbeids- willigen. Ook in den nacht van Zaterdag op Zondag zyn weer etteiyke aanvallen gedaan op taxi's en werkwillige chauffeurs. Bij een dezer reed een auto tegen een boom, waar door de chauffeur en de passagier licht ge wond werden. In enkele gevallen konden de belhamels worden aangehouden. De langzamerhand zorgwekkende bevol- kingsschaarschte in Frankrük wordt, naar men weet, in hoofdzaak toegeschreven aan de Fransche vrouw, die het moederschap zou schuwen, en aan den man, die uit economi sche overweging deze opvatting zou steunen. Dat er echter in Frankryk tal van vrou wen zijn, die de moederschapstaak niet te veel achten, doch wie het geluk van moeder te zijn niet ten deel gevallen is, bewijzen de ervaringen, opgedaan door het bestuur van de vereeniging „Entr'aide des fenunes fran- qaises", een tehuis voor zuigelingen, die door hun ouders zyn verlaten of wier ongehuwde moeder ze daar heeft gebracht omdat zy haar kind niet wenschte. Tal van kinderlooze vrouwen nu, die het zoozeer missen dat de natuur haar niet met de zorg en de opvoeding van een kind heeft belast, wenden zich tot dit tehuis om een kind te adopteeren. Reeds zyn meer dan zevenhonderd kinderen door hun eigen moeder prijsgegeven aan „moeders naar het hart" toevertrouwd. De directeur van het tehuis heeft verteld dat de afdeeling: Adoptie, door kinderlooze gezinnen als 't ware bestormd wordt. De grootste vraag is naar meisjes. Hy is echter zeer streng, want dikwijls betreft het een voorbygaande gril van een vrouw, die gaarne een kind wil verzorgen, doch in de praktijk de lasten er van te zwaar vindt. Vandaar dat de pleegouders een soort van proeftyd moeten doormaken, totdat ze getoond heb ben er geschikt voor te zijn. Maar heel weinig kinderen evenwel worden door haar pleeg moeder teruggebracht, ten hoogste 3 pet. De ware moeder komt maar heel zelden haar kind weer opeischen, temeer omdat alle voor zorgsmaatregelen worden genomen en de moeder nooit te weten komt- wie haar kind gekregen heeft. Alleen volgens de wet van 19 Juni 1923 kan de rechtbank hetzy op ver zoek van dengene, die het kind heeft aan genomen, hetzij op verzoek van den geadop teerde, de adoptie ongedaan maken. De tegenstanders van het drankverbod ln de Ver. Staten gaan zich thans in een orga nisatie aaneensluiten. Het zal hierby vooral het streven zijn om de jongeren te krijgen tot een kruistocht tegen het 18de amende ment op de grondwet. Op 18 Januari werd de organisatie in Cle veland gesticht en voor de maand om was waren er 80.000 jonge lieden by de organisatie aangesloten. Ook in andere plaatsen der Unie krijgt de organisatie vasten voet en men streeft naar een ledental van 10.000.000 in de Ver. Staten. In den staat New York hebben zakenlui zich voor het plan verklaard zy verwachten 1.000.000 jongelieden in den staat New York voor de organisatie te zullen winnen. De overweging die voorzit by de menschen die deze beweging zijn begonnen zy spre ken van „een kruistocht" is deze: de „drogen" zyn georganiseerd en kunnen voor de verdediging van hun denkbeelden gebruik maken van de kerken en andere spreektri- bunen vanwaar het volk te bereiken is. Daarentegen zijn degenen die ervan over tuigd zyn, dat het drankverbod, dat thans 10 jaar bestaat, eer. mislukking is, niet zoo gemakkelijk by machte zich over de zaak uit te spreken. De voorzitter van de juridische commissie uit het Huis van Afgevaardigden, George S. Graham, heeft onlangs de volgende verkla ring afgelegd; „Ik ben van oordeel, dat de aanhoudende actie in het Huis. inzake het drankverbod, voortspruit uit den innigen wensch van de mannen en vrouwen die zichzelf respectee ren, die. onbevooroordeeld tot de overtuiging zyn gekomen, dat de wet in haar huldigen vorm, niet kan worden toegepast." Hermann Sorgel, een Duitsch geleerd», heeft een middel gevonden om Frankryk en. Italië aanmerkelyk te vergrooten en van de Sahara de korenschuur der geheele wereld of minstens van Europa te maken. Hij heeft een uitgebreid plan ontworpen, dat hij thans met teekeningen en zelfs een begrooting gepubliceerd heeft. De bedoeling is om de Middellandsche Zee in te sluiten tusschen 3 groote dijken, welke het water tegenhouden en een groot stuk land aan de kusten van Italië en Frankrijk blootleggen. Tegeiykertljd zal het niveau der Middel landsche Zee ongeveer 200 Meter lager gelegd worden. Nadat het water volgens een bepaalde handeling van zout ontdaan is, zal dit water van de Middellandsche Zee door de kanalen naar de Sahara geleld worden, dat daartoe spoedig in een vruchtbaar akker land zal veranderen. De snelle uitvoer van deze nieuwe schat ten eischt natuurlijk- nieuwe verbindings wegen. Een reuzenbrug zal Noord Afrika met Zuid-Europa voor Sicilië verbinden: de Straat van Gibraltar, door een dam afgeslo ten, zal een tunnel van 15 K.M. lengte met dubbel spoor en 4 asphaltwegen krijgen, zoo dat het mogelijk zal zyn op een gemakkeiyke manier van Afrika naar Spanje en dus naar Europa te gaan. Groote dokken zullen het transporteeren van schepen naar de Mid dellandsche Zee mogelyk maken. Om den steun der geleerden te winnen spreekt Hermann Sorgel over de interessante overblijfselen van een vroegere beschaving, die men in den loop der werkzaamheden ongetwyfeld zal vinden. 67. Een wanhoopskreet, zooals die alleen aan „emand, die onduldbaar gekweld wordt, kan °ntsnappen, maakte voor een oogenblik aan het langzame, sarrende spreken een einde. Maar meteen daarop klonk weer hetzelfde valsch-sarrende lachen van eerst. een keluld, dat Sherrington koud en heet-klam °ni beurten deed worden en geen seconde daarna ging de stem weer voort: Twee in plaats van één twee jonge bouwen voor kleine, slanke Mei-Li. Dat was 'heer dan ik had durven hopen en als ge eehs wist. o heilige kluizenaar van Dze-chu. z°o heilig, dat ge u al zeven jaar van uw 'hedemenschen van de wereld hebt kunnen ^Donderen, hoe zoet het is, om u dit einde- ^k, na lang wachten, te kunnen zeggen Zeven jaar! Sherrington rilde. Zeven jaar ,?h licht, van lucht, van omgang met men- •n,. 11 verstoken, zeven jaar levend begraven! hf.at "loesten die jaren voor den man in den ^vfcl geweest zyn....l Ik weet, waar de jongste van de twee vrouwen is. Ik heb haar gezien. Om haar te redden hebt ge haar aan de nonnen gegeven, met het verzoek ook van haar een non te makenZe bevindt zich in het klooster. een paar dagreizen van hier. Op myn terug weg naar Shanghai neem ik haar mee dat zij non is, zal haar niet helpen. En de ander is hier als gast van de lama's uit dit kloos terhaar neem ik mee als ik van hier wegga...... Ook is er nog een neef hij wacht in het dal tot mijn werk hier afgeloo pen zal zijn. Hem doe ik niets; hy heeft me geholpenhij jg ^et, die u verraden heeftvoor een belooning, natuurlyk het geld, dat hem toegewezen wordt, als deze vrouw niet meer terugkeert. Dat hij het krijgt, daar zal ik voor zorgen hy heeft mijn woord, het woord van een man van eer, iémand, die in Shanghai macht heeft. Dat Tal mijn laatste daad van wraak zijn." Door zUn woorden heen hoorden de twee mannen een vieemd beangstigend geluid, een geluid, dat klonk als het steunen van een gewond dier. Toen Stargard zweeg, ging het over in een zacht radeloos gejammer, dat vol komen overstemd werd, toen de man voor de tunnel geen tien lellen later weer begon te spreken. Oorspronkelijk was het mijn bedoeling Je te dooden, Eliot Craydon. Hoe, dat heb lk je geschreven, maar wat dat betreft ben ik van plan veranderd. 'Wie had ook gedacht, dat alles zoo zou loopenlDaarom dit, heilige heremiet van het Dze-chu-klooster... ik Iaat u waar ge zyt, opdat ge ongestoord zult kunnen mediteeren over uw beide doch ters, hoe zy betalen voor Mei Li, mijn kost baar kleinood, dat koelies uit de modder van de Huahg-Pu opgehaald hebbenEn nu heb ik nog slechts één wensch..., dat je nog jaren mag leven om mijn wraak in al......" Sherrington keek zijn metgezel veelbetee- 'cenend aan en hief zich op handen en voeten op, gereed om toe te springen. Nima volgde zijn voorbeeld: bijna was hun opzet gelukt, maar op het laatste oogenblik gleed Nima uit en kwam met een doffen smak in de sneeuw terecht. Van den anderen kant van den heu vel klonk een halfgesmoorde kreet van schrik- Sherrington liet Nima in den steek en liep. glippend en glijdend, om het heuveltje heen- Hij was echter te laat; de pseudo-lama had oen voorsprong van eenige meters; met een snelheid, ongelooflijk voor iemand, die door zijn lange toga sterk in zijn bewegingen ge hinderd moest zijn, rende hy over 't sneeuw- oppervlak voort. Achtervolgen was onbegon nen werk; daarom bleef Sherrington sta»n en geen tien tellen later verscheen Nima 'angs den anderen kant van het heuveltje- Met een teleurgesteld gezicht wees Sherring ton op den vluchtenden man. Er was niets aan te doen, zei hij neétr -Jachtig. HU was in een wip weg. Ik had hem tochf niet kunnen inhalen. - Nima uitte zijn teleurstelling in een rist3e Thibetaansche vloeken. Sherrington hoorde hem niet eens; hy had zich op zyn knieën laten vallen en bekeek met bezorgde oogen het kleine stuk muur, dat by het begraven onder de aarde uitgespaard was. Vlak voor hem, ter hoogte van zijn voorhoofd, zag hy een opening, hij boog zich voorover en keek 8r doorheen. De cirkelvormige uitmonding aan den anderen kant was een schyf van ücht. het schijnsel van de boterlamp die de ingemetselde heiligen mochten gebruiken om 'te rustpoozen tusschen hun meditaties met tezen in heilige boeken aan te vullen. Van binnen uit kwam een eigenaardig benauwd steunen, zóó afschuweiyk om aan te hooren, dat SheiTington, gedreven door een onver klaarbaar angstgevoel, zijn gezicht tot vlak voor de miniatuur tunnel bracht en als een wanhopige begon te roepen: „Eliot Craydon... sliot Craydonhoor je me Het steunen hield niet één oogenblik op; 't was of de man hem niet gehoord had. Weer begon hij met zijn voorhoofd tegen den kou tten steen gedrukt, te roepen: Craydon! Craydon!Hoor je me? Geeft antwoord ais me hoort......" Dp dezen tweeden keer roepen kreeg hy evenmin antwoord. Teleurgesteld liet hy zich i» de sneeuw terugvallen en dacht na. En opeens kwam de mogelijkheid bij hem op dat Craydon. die in zeven Jaar geen woord van 7'Uh moedertaal gehoord had, hem niet ver staan kon hebben. Met opnieuw ontwaakten jhoed bracht hij zijn mond voor de voedsel- tunnel en riep, nu in het Thlbetaansch, de taal, cüe stargard gebruikt had: „Hoort ge me? Hoort ge me? Om 's he mels wil, antwoord!" Daarna draaide hy vlug zyn hoofd om en legde zyn oor tegen de opening. Tevergeefs, ook nu gaf de man in de kluis geen antwoord. Maar op eens schrok hij; het was of het steunen veranderde één oogenblik en het ging over in een rochelend geluld, dat lang zaam wegstierf. Daarna werd het stil, zóó stil, dat hij zijn eigen ademhaling als een nijgen hoorde. Met een bruuske beweging, alsof hy iets dat hem hinderde wilde weg duwen, stond hij opdan keerde hij zich om en keek met iets geslagens in de oogen naar de kloosterpoort, waarachter een klei ne zwarte tent stond, die de dochter van den man uit de kluis huisvestte. Op dat oogenblik deed Nima-tashi hem een vraag. Engeeft de blanke lama u ant woord, broeder?" Sherrington schudde zijn hoofd. „Neen en hij zal m deze wereld ook niemand ooit meer antwoord geven." „Zoo!" Eerst keek Nima hem bedenkelijk met toegespitste lippen aan, maar dan wreef hy zich krachtig in zijn handen en gaf Sherrington als beëindiging er van een bemoedigenden klap op zijn schouder. „Mis. schien is het beter zoo, broeder. Als de blanke lama na al die jaren te voorschijn gekomen was, dan zou het meisje op de vlucht geslagen zyn! Toen ik lama was, heb ik zoo iets meegemaakt, wy hadden een heilige, die ons op een goeden dag door een briefje in zyn tsar.-bakom liet weten, dat alle begeerte niet dood was, dat hy tot de wereld wilde teruglceeren. wy braken de kluis open, wy begonnen 's morgens en tegen den mid dag kon hy er uit't was een schouwspel om een nachtmerrie van te krijgen, zooals hy in het felle zonlicht voor ons stond. Hij kon zich niet meer oprichten. Hij was krom gegroeid als een aap. Zyn kleeren waren weggerot. Zyn beenen en armen waren lat ten, zyn magere handen met de lange vuile nagels, onooglyke klauwen. Zyn haar was wit als sneeuw maar nog kleurloozer, als dit tenminste mogelijk is, zijn oogen, de oogen waarmede hij het zonlicht had willen zien, waren het licht zoo ontwend, dat hy ze met zyn handen bedekken moest. En toen hy toch wilde kijken, werd hy blind en na een paar dagen was hy dood. 't Is beter zoo. Nu ziet ze hem niet, voordat hy begraven wordt en dan is de plechtigheid de hoofd zaak. Nu bouwt het klooster een mooie, groote chorten voor hem, nu blyft hy hun blanke heilige maar als hy na zeven jaar in één houding te hebben doorgebracht, te voorschijn gekomen was, zeg het zelf broeder, hadden we hem ooit naar Shanghai terug gekregen?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 7