f 30E0.- mm N f 750.- f250.- 125.- Vc GAAT>DE BRIL VERDWIJNEN? WOENSDAG 19 FEBRUARI 1930 eerbied voor het leven w De militaire kepi i BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen I1 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17399 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET QiOEVAL EEN AFSCHEID j De brand te (Beverwijk Hevige brand te Beverwijk Café uitgebrand Qnthrociet eierbolen brecheobesifèhbp/beiïeri in oerzeqelde zabben $3 AMSTERDAttSGIE ARTKRACIEï Mï De brand te Beverwijk RELATIE Telefoonverkeer met Polen t - Jfe jrissr#*" f oornaamste leuws Droevig ongeluk te Assendelft 9-jarig jongetje door een vrachtauto overreden en gedood rZjrNb J. J. WEBER Si ZOON Telegrafisch Weerbericht De electriflcatle van de spoorwegen Brilleglazen tegen het hoornvlies Telefoon No. 13866 (drie man) Postrekening No. 3936. ABONNEMENTEN: toot Haarlem ea Agentschappen: per week 35 et.. per kwartaal 3.25, pet post, per kwartaal f 3.38 bQ vooruitbetaling. HAARLEMSCHE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 68 ct p. plaatsing; elke regel meer 13 ct.. bü vooroitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 et per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 'egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger J bii een breuk van been ot arm bii verlies van "n anderen vinger Het moet den aandachtigen toeschouwer "Pvallen. hoe onze tijd zich voortdurend meer kenmerkt door zijn gemis aan eerbied voor het leven. Dat leeren ons de feiten van eiken dag op hieuw. Het aantal levens dat nimmer het levens licht ziet door preventieve middelen, of dat in den moederschoot wordt gesmoord, loont Jaarlijks over de geheele wereld in de mil- iioenen. Dagelijks staan de bladen vol van verhalen Omtrent moord en doodslag. Scholieren schie ten elkaar neer ouders verbrijzelen hun kin- fleren het hoofd, kinderen slaan de hand aar hun ouders. Geliefden of gehuwden gaan ge zamenlijk den dood in met behulp van gas Of revolver. Een kermis of carnaval is voldoende om teeer nog dan anders naar het mes te grij pen. Men vernietigt het leven van zich zelf of Van anderen: tengevolge van tegenspoed in Zaken, oneenigheid. drift, dronkenschap on zedelijkheid enz. Soms is de geringste aan leiding voldoende om de hand aan het leven Van zichzelf of van anderen te slaan. Een paar jaar geleden lazen we van een Jongmensch. dat in Weenen in een hotel zijn Zelfstrikker wilde veranderen. Het gelukte hem niet terstond naar wensch en.... dit' »as de aanleiding, dat hij zich op staanden Voet een Kogel door het hoofd joeg! Het aantal zelfmoorden neemt dan ook regelmatig toe. Maar hoe kan het ook anders? Hoe is het publiek opgevoed door het tooneel en de rol prent. om van de pers. de literatuur en de katheders der universiteiten nog maar te zwijgen. Jaar in, jaar uit, dag in dag uit, heeft men stelselmatig bij het publiek den eerbied voor het leven ondermijnd. Denkt men dan Waarlijk, dat dit alles op den duur zonder groote praktische gevolgen voor de samenle ving blijft? Regelmatig en stelselmatig heeff men het als 't ware met geweld in de her sens van de massa gestampt, dat eerbied voor het eigen leven of voor dat van anderen een dwaasheid is. Denkt men dan waarlijk dat een samenleving, welke het geloof in God verloren neeft. in heidendom is opgegroeid, in de openbare orde alleen een voldoende aBniP.iding zal vinden om het leven te ont zien? Dat vertrouwen ware dan een groote dwaasheid en wordt trouwens eiken dag door de feiten gelogenstraft. t Vier jaren lang heeft men de bewoners van de beschaafde en onbeschaafde wereld tegen elkaar in het harnas gejaagd. Mitrailleurs j duikbooten. gasaanvallen vliegtuigbommen granaten, kortom geen moordtuigen waren verderfbrengend genoeg om het menschelijk leven zoo spoedig en zoo afdoend mogelijk te vernietigen. Meent men nu werkelijk, dat deze millioenen - die vier jaren hun dag- werk van dit vernietigingbrengend oedrijf i moesten maken opeens vol afschuw zouden j staan tegen alles wat het leven aantast? Dwaasheid. De oorlog heeft in breeden kring I demoraliseerend gewerkt en de gevolgen zijn nu zichtbaar. Onwillekeurig vraagt men zich af. wat hiertegen kan worden gedaan. En dan is het antwoord niet hoopgevend. Een strengere rechtspraak zal niet veel uitkomst geven. In de eerste plaats is noodig. dat gebroken Wordt met het onheilvolle vrijheidsbeginsel hetwelk de prediking van allerlei verkeerde theorieën op de planken, in de pers, in de literatuur, de bioscoop, enz. toestaat. Vervolgens moeten de naweeën van den oorlog uitslijten, opdat wij niet in eene droeve herhaling daarvan vallen en ten slotte.... het groote. alles herstellende doch langzaam Werkende middel: het menschdom - de jeugd in de eerste plaats moet terug naar God, de oron van al wat leeft. Mac Donald heeft ontslag genomen als lid der Engelsche Onafhankelijke Arbeiders partij. Wat dit ontslag beteekent? Het beteekent, dat Mac Donald zich nög Verder van het socialisme afwendt. De Onafhankelijke Arbeiderspartij toch is de politieke organisatie in Engeland, welke mèt vereenigingen als de sociaal-demokra- tlsche Federatie en de Fabian-vereeniging de groote Labourpartij in ietwat zuiverder Socialistische richting zou willen sturen en tot meer vastelandsche socialistische prak tijken zou willen brengen. Daarvoor past Mac Donald, en vandaar de vaak heftige critiek op dezen bezadigden staatsman van de zijde der Onafhankelijken biet Maxton aan het hooid. Dit socialistisch drijven is Mac Donald gaan vervelen en hij neett wat op zich- Self een opzienbarenc feit is bedankt voor de eer om, zij het ook maar heel losjes, nog geacht te worden in verband te staan met de Onafhankelijken. Men zal nu trachten Mac Donald op zijn besluit te doen terugkomen. Gezien de campagne, waaraan hij den iaat- sten tijd van de zijde der Onafhankelijken beeft bloot gestaan en het feit, dat hij toch si sinds jaren en jaren niet meer in de On- Pfhankelijke Arbeiderspartij thuis behoort, •ijkt ons de kans, dat men hem zal kunnen overreden. niet groot. Maar, van tweeën één: ofwel hij handhaaft zijn ontslag en beves- m Een foto van de ruïne. Op den achtergrond is de door het vuur geblakerde weeg-automaat nog zichtbaar. tigt dus zijn openlijke verwijdering van de meer socialistische elementen, ofwel hij komt op zijn besluit terug, maar dan be teekent dit natuurlijk, dat de Onafhankelij ken zich voortaan bezadigder minder socia listisch in vastelandschen zin te gedragen, zullen hebben. Zoo demonstreert zich steeds duidelijker het bezadigd, we mogen wel zeggen, het onschuldig karakter der Engelsche Labour partij, waarvan ook Katholieken lid mogen zijn, tegenover de meer socialistische partij der Onafhankelijken. Merkwaardig is het. dat juist in deze dagen van socialistische zijde een hoogst interes sant boek*) verschenen is. waarin de schrij ver de Londensche correspondent van de Duitsche socialistische „Vorwarts" die jaren lang In de gelegenheid was het leven in de Labourpartij te bestudeeren en dus niet al leen een onverdacht, maar ook een deskundig getuige genoemd moet worden met heer lijke overtuigingskracht bewijst, dat de En gelsche Labourpartij absoluut geen socialis tische partij is in vastelandschen zin. Precies wat ook Kardinaal Bourne zoo na drukkelijk verklaard heeft. In de komende dagen zullen wij onze lezers nog meermalen vergasten op deze onover troffen socialistische bewijsvoering voor de bekende Katholieke bewering. Wat er gebeurt, waneer een goed alarmsysteem ontbreekt! In den afgeloopen nacht heeft te Bever- ,jk een nsvigs brand gewoed, waaraoor net cafe „De Zon', geiegep aan de öreestiaat en toebehoorende aan d£n neer I-, tor.ao er toeaenoorendc aan den neer C. Doyr totaaj uitbrandde, tsrwijl de aangrenzende percecien slechts a.s door een wonder ge spaard zijn gebleven. belendende perceelen, waarin de magazij nen der N V. Haak en Zonen gevestigd zijn viam zouden vai .en. In deze magazijnen is een handel geves tigd in goud- en zilverwerken, foto-artike len. optiek en galanterieën. Ook voor de aan de andere zijde belen dende peresej. waarin de slagerij V3n aen neer A. Th. v. d. Geert, gevestigd is, be stond gevaar, alhoewel de wind de vlammen een anderen kant uitjoeg. De politie en enkele leden van de brand weer waren spoedig ter plaatse, doch zit Konden slechts constateeren. dat de spuit nog steeds schitterde door afwezigheid. De omwonenden nadden allen nun woning verlaten, omdat de brand een grooten om vang dreigde aan te nemen. De hitte was zoo nevig, dat de spiegel ruiten van de aan as overzijde van de straat gelegen winkels sprongen. De waspoypen m het confectiemagazijn van den heer Koop begonnen reeds lange gezichten te trekken en vertoonden snel groeiende baarden van waskegels. De verf blakerde van de huizen en na Korten tijd vatten de zonneschermen van twee winkelhuizen viam. Politie en burgers ïjiaen echter onmiddel lijk toe en rukten de brandende schermen van de gevels, terwijl de bewoners reeds de gordijnen voor hun ramen verwijderden, met liet oog op den vonkenregen, di? door ae ge sprongen ruiten drsigde te dringen. De tosstand werd steeds critieker tu'xiat omstreeks kwart over drie het dak van het brandende perceel, dat tot nu toe een angst wekkende reuzen lakkei geleek, met donde rend geraas instortte. Hierdoor verminderde het gevaar voor de naastgelegen percceicn Even voor nali vier arriveerde eindelijk de -ietorspuit. Niemand scheen er aan gedacht te hebben om voordien een slang op de wa terleiding te Koppelen. Met vijf slangen, waarvan 3 op de motor spuit en twee op de waterleiding, tastte de brandweer 't vuur aan. Het cafe was mtus- cchen reeds geheel uitgebrand, zoo: c n er van slechts de brandende resten moesten wol'.! -n geoiuscht. 't Perceel van de N V. Haak had aan een der hoeken v!am gevat, doch door energiek optreden kon net begin van brand op de be wuste verdieping worden gebluschr. Voor werpen, die vlam gevat nadden. werden aoor de ramen naar buiten gedeponeerd. Verschillende malen moest de brandweer een straal op de aan de overzijde gelegen winkeiporcec en ric ton. voiv h~t nouiwrk van de gevels dreigde vlam te vatten. Het gevaar was nu spoedig bezworen. Om 4 uur was de brandweer de situatie mcenter en na een uur nablus- schen kon de motorspuit weer inrukken. Hoewel het midden m den nacht was trok de brand toch veel belangstelling. Het gebrek van een goed alarmsysteem waarover al zoo dikwijls geklaagd is. nad fffer bijna zeer ernstige gevolgen genua De 11-storting van net dak van net bran dende caie bracht hier redding, ai klinkt net ook wel een beetje eigenaardig. Maar hev heu ook anders kunnen zijn. Groote Houtstraat 187 Telefoon 12501 Amsterdam - Hilversum - Bussum - Leiden den regel hun goederen aan het Beverwijk- sche station moesten laden of lossen, zal nabij den overweg in den Rijksweg naar Velsen een toegangsweg naar de emplace menten worden gemaakt. Bij den overweg in den Grooten Ifout- of Koningsweg onder de gemeente Velsen wordt een halte gebouwd met perrons en wachthuisjes, gelijk aan die aan de Juliana- kade te IJmuiden. Met de werkzaamheden voor den bouw van een onderstation voor de opwekking van electrische energie nabij den Ronden Horn te Beverwijk is reeds een aanvang gemaakt. Ten slotte zal de bestaande draaibare spoorbrug over den haventosgangsweg wor den veranderd in een vaste brug en van het station Beverwijk af naar de terreinen van het Hoogovenbedrijf zal een rechtstreeksche afzonderlijke spoorlijn worden aangelegd. Al deze werken, waaraan met spoed wordt gearbeid, worden uitgevoerd door de firma Joh. H. van Berghem Jr. te Noordwijk aan Zee. „De Britsche Arbeiderspartij" door E. Wertheimer; vertaling van L. J. Kleyn; in geleid door J. J. De Roode. Uitgave N.V. De Arbeiderspers te Amster dam. De Vrijdenkers Radio Omroep, waarvan een spreker een vorige maal moest worden afgesloten wegens al te „vrije" uitlatingen, zal weer eens een uitzending geven. Natuurlijk van het bekende ailooi: de spre kers van de Vrijdenkers zoeken hun kracht in de godslasterlijkste taal. De directie van het Amsterdamsche arbeiderskoffiehuis „De Roode Valk" heeft nu aan het bestuur van den V. R. O laten weten, dat er in haar lo kalen gelegenheid zal worden gegeven om de radio-uitzending te volgen, en „Het Volk" stelt haar kolommen gaarne beschik baar om haar lezers en lezeressen van het gewichtig besluit der koffiehuis-directie in kennis te stellen. Zoowel de bedoelde directie alsook de re dactie van „Het Volk" schijnen haar klan ten te kennen: 't is in déze kringen, dat zij j belangstelling voor vrijdenkerswijsheid, voor Godsontkenning en Godslastering veronder- stellen. En ze hebben daarvoor natuurlijk haar goede redenen: Er bestaat heel veel persoonlijke relatie tusschen socialisten en de vrijdenkerij. En om wille van de relatie moet je al eens wat doen! Tot het Nederlandsch-Poolsche telefoon- verkeei is voortaan ook het kantoor Haarlem j roegelaten Aan Poolsche zijde nemen aan dit verkeei deel de plaatsen: Bydgoszcz. Katowice -irakow Lodz. Lwow. Poznan en Warszawa i In verband met net drukke verkeer op het Duitsche gedeelte der benoodigde gelei - fingen moet in de uren van druk verkeer .net vertraging worden rekening gehouden. HH Ais een man een hoed moet hebben, Neemt hij dat nooit al te zwaar. Hij past slechts een paar modellen, Is in vier minuten klaar. Moet een dame een cnapeau-tje Ja, dan gaat het niet zóö gauw. Zij is in haar keus kieskeurig. Maar daarvoor is zij ook vrouw. Zij past graag den heelen winkel Bij een eerste klas modiste. En het duurt soms wei een middag, Voordat zij een hoedje kiest. Is er spraak bij militairen Van een kepi, nieuw model.... Kijk. dan staan de zaken anders, Officieel! begrijpt u wel? Eerst een briei var. den Minister, Dan de Staf, die confereert. En ten slotte een commissie, Die de Kwestie bestudeert. Na zes maanden gaan rapporten Heel gewichtig neen en weer. Dikwijls om een luttel knoopje, Of een biesje min ol meer En dan wordt ei gauw besloten, Anders gaat de zaak te stroef! Dat een compagnie den kepi Eerst nog dragen zal op proef. Zoo ook zal het thans geschieden, En dus na een week of tien Zal men in Breda den nieuwen, Militairen kepi zien! MARTIN BERDEN. Te Amsterdam en Gouda is pornografische lectuur in beslag genomen. De scb aakmatch EuweLandau is door Euwe gewonnen. Protestmeeting tegen de godsdïenstvervoI« ging in Rusland. Als voorloopige data voor de Sociale Week van het R. K. Werkliedenverbond zijn vast gesteld 7, 8 en 9 Mei. Hevige brand te Beverwijk. 9-jarig jongetje te Assendelft door een vrachtauto overreden en gedood. Bijzonderheden over het te Wijk-aan-Zee le stichfen R. K. sanatorium voor chirurgi sche tuberculose. De naleving van het vlockverbod in het ieger; strafmaatregelen tegen de overtreders. De papegaaienziekte. Verdachte gevallen te Breda; één doode. De onlangs in Amsterdam ontsnapte zak kenroller is thans te 's-Gravenhage gear resteerd. Bij de behandeling der Indische begroo ting voor 1930 is in de Tweede Kamer be sproken de kwestie der huiszoekingen bij le- leden der Party National Indonesia. In opdracht van het Ministerie van De fensie zal een film worden gemaakt van de veiligheidsmaatregelen langs de kust. Een eere-comité en comité is gevormd om een gedenkteeken op te richten op het graf van wijlen J. R. van der Lans. Spoedig is een wetsontwerp te wachten tot steunverleening aan oud-gepensionneer- den. De bescherming van vogels. Groote brand te Vlaardingen. De groote jaarlijksehe tentoonstelling in „Blocmlust" gisteren te Sassenheim door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geopend. President Doumergue polst de leidende politici in verband met de kabinetscrisis. De Fransche minister van Handel van de Conferentie inzake het tarievenbestand te Genève teruggekeerd. In den afgeloopen nacht heeft te Beverwijk een hevige brand gewoed, waardoor het café „De Zon", aan de Breestraat, in asch werd gelegd. Dinsdagmiddag had te Assendelft een zeer droevig ongeluk piaats. Het 9-jarig zoon tje van den heei M. Heijnen. aldaar, speel de omstreeks kwart na een met eenige vriendjes op den weg. Hij wilde nog juist even voor een aankomenden vrachtauto den weg oversteken, doch struikelde, zoodat tuj door den auto werd overreden. In deemiswekkenden toestand werd de ongelukkige knaap opgenomen Het bloed kwam hem uit mond. neus en ooren; de borstkas was ingedrukt. Direct werd net knaapje van het H. Oliesel voorzien en per auto naar net ziekenhuis te Zaandam vervoerd waar hu gisteravond on geveer kwart voor zes is overleden. Barometerstand 9 uur v.m.: 775. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten mor den worden opgestoken om: 5.47. Hoogste barometerstand: 778.3 Mm. te Karlstadt en Sarna. Laagste barometerstand: 745 te Isafjord. Verwachting: Matige Noordoostelij ke tot Oostelijken wind. helder tot licht of half bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag dooi. Omstreeks kwart voor drie ontdekte do eigenaar, die met zijn gezin het ach wist" gedeelte van net groote perceel bewoond dat er brand was uitgbroken. Het bleek, dat het café reeds voor net grootste deel door het vuur was aange'ast zoodat hij zich met zijn gezin, door een overhaeste vlucht moest redden. Zij Konden het huis aan de achterzijde verlaten en konden zich door een poort van de Bevcrwijksche Conservenfabriek in vei ligheid stellen. Omwoners waarschuwden onmiddellijk de politie, waarna de brandweer opgeroepen werd. Dit moet io Beverwijk nog steeds door eèn man, een „wekker' geschieden, die alle brandweerlieden per fiets gaat oproepen Reeds lang wordt er gesproken over een goed alarmsysteem maar tot dader s mer echter nog maar steeds niet gekomen. En zoo kor. net in Beverwijk gebeuren, dat de brandweerlieden een voor een opge roepen werdenbehalve de man, die de motorspuit bestuurt en bedient. Men profiteerde bij dezen orand voo" de eerste maal van de nachtelijke openstelling van het telefoonkantoordoch het resul taat was bedroevend. Op de Bwestraat zag men tevergeefs naar de motorspuit uit. De enkele personen, die net eerst aanwezig waren, zager met angst naar den géweldiger vuurzuil, die loeend omhoog steeg. De toestand was intusschen critiek ge worden. Het geheeie perceel was in vlammen ge huld. Een ontzettende hitte maakte het ver blijf in de nabijheid onmogelijk, terwijl eer zware vonkenregen zich in de omgeving ver- prei.lde Men veiwachtte elk oogenbiik, dat ook ie De motorspuit arriveerde nu ruim een nail uur. naaat de orand ontaekt was. De chaulfeur, die bu de op 10 minuten afstand gelegen garage woont, were door een politie-agent. die ten einde raad naar zijn woning geijld was. gewaarscnuwa. Nu kar men na zoon oogenbiik van conster natie iets begrijpen, maar een malle toe- stano bluft net. Invoering van een modern alarmsysteem staat reeds zeer iangen tijd op net pro gram. maar van uitvoering komt niets. Nu was hei wacnten weer op de Radio-centrale der gemeentewaarvoor den raaa nog gfen voorstel heeft oereikt, net zy aan een rapport van oen directeur der ucntoedn)- Van net perceel is net cafe totaal uitge brand. Het acnterste gedeelte, waarin de woning gevestigd was, is nog gedeeltelijk in tact. Dit is de tweede maal- dat de neer D. zijn caie door orand ziet vernield. Verzekering dekt de scnade. De oorzaak van den brand is onbekend. In verband met de ophanden zijnde elec- trificatie van het traject UitgeestBeverwijk Velsen van den spoorweg AlkmaarHaar lem, zal het tweede perron van het Bever- wijksche station belangrijk worden uitgebreid en verbeterd. Eveneens zal het stationsem placement een belangrijke uitbreiding onder gaan. De los- en laadgelegenheid zal daardoor aanmerkelijk worden vergroot Ten gerieve van de bewoners van Velsen-Noord, die in Vorige week wijdden wfj een beschouwing aan de vinding van prof. dr. He'ne van de Cniversit; its Ocgkiiniek te Kiel, waarbij de bril vii'v.ngjn wsr„t doar e_n zoogenaamd hecht- ol contactglas, dat onmijldei-ijk op het hoorn.l.cs wordt aangebracht, onder de oog eden. Sterke kortzichtigheid en verziendheid kunnen door de juiste tec t, azen op? h.ven w.rden. De g a en worden door de patiën ten zelf ingezet. Aanvankelijk zitten de glazen niet prctt g en moeten na I of 2 uur weer worden uitgenomen, tot dan ai engskens het ongewone verdwijnt. Bovenstaande foto toont een pat ënte van prol. Heine. Li-ks met haai vroegeren, aeer sterken bril, rechts met het contactglas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1