Binnenlandsch Nieuws Gemengd c M PUROL DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE //f 6 TWEEDE KAMER O zou zijn, één ding staat vast, dat geestelijk Indisch^ Be. ooting Centraal Kasbeheer LUCHTVAART De vliegtochten Holland—Indie ONZE OOST De woelingen in Indië Door noodweer geteisterd SOCIAAL LEVEN De Ziekenkassen der Mijnwerkers Het Pensioenfonds in de Grafische Vakken De staking van schilders bij de Ned. Scheepsbouw Mij. Weer een groote brand te Middelburg De sociëteit „De Vergenoeging" afgebrand Matroos onder kolen verstikt Reddingsboot met „draadlooze" Een ijsslachtoffer Misbruik van vertrouwen FINANCIEN De rubberrestrictie FA ILLISSEMENTEN STOOMVAA RTLIJNEN en materieel belang der bevolking lederen ▼ergadering van Woensdag 19 Februari. Voorzitter: Mr. J. R. H. van Schaik Aan de orde is de voortzetting van de al- gemeene beraadslagingen over de Indische Begrooting van 1930 met de moties-Cramer. De heer DE VISSER CC. P. H.) begint met een fel protest tegen de behandeling van deze begrooting, die de belangen raakt van vijftig millioen „Indonesiërs" door een par lement, dat, naar in de stukken wordt er kend, een parlement is van onbevoegden op dit gebied. Spr. betoogt, dat er thans toenemende re actie is op het stuk der koloniale politiek. Alleen in de Sovjet-republiek, die een zesde van de aardoppervlakte beslaat, Is een werkelijke opbouw en reconstructie waar neembaar, die aller bewondering wekt. De heer ALBARDA (S. D.) „Twintig exe cuties per dag!" De heer DE VISSER: „De heer Albarda heeft het zeker over Britsch-Indië, anders vergist hij zich." Er is thans gevaar voor een nieuwen oorlog tusschen het kapitalisme en de Sovjet-republiek, En het is geen won der, dat het uiterste steunpunt van het ka pitalisme, de sociaal-democratie, daarbij in de voorste gelederen staat. Spr. zegt daar tegenover, dat de revolutie op de dagorde staat van de volken in het Oosten en daar niet meer van zal afgaan. Spr. hekelt voorts het regiem in Indië, waarbij hij meermalen door den voorzitter tot de orde geroepen moet worden. De Minister van Koloniën, de heer DE GRAAFF, dankt voor den steun, dien de re geering van verschillende kanten heeft ont vangen. Spr. helpt het den heer Cramer hopen, dat de prijsdaling haar laagste punt reeds heeft bereikt. Voorzichtigheid in het gelde lijk beheer blijkt noodig, hetgeen nog niet beteekent, dat een periode van nieuwe, stren ge bezuiniging wordt ingeluid, doch wel dat gestreefd wordt naar een noodzakelijke mar ge tusschen inkomsten en uitgaven. Terecht merkte de heer Colijn op, dat uit staats kundig oogpunt die marge zoo noodig is, om de bevolking minder ontvankelijk te maken voor demagogisch drijven. Leger en vloot zullen in hun tegenwoordige formatie nau welijks voldoende zijn om orde en rust te handhaven en aan onze internationale ver plichtingen te voldoen. Inkrimping daarvan is niet toelaatbaar. Maar daarnaast moet na tuurlijk ook voor de belangen der bevolking op geestelijk en materieel gebied worden ge zorgd. Zeker is op dit gebied nog veel voor ver betering vatbaar. Of de middelen voor 1930 te hoog geraamd zullen blijken, acht spr. niet met zekerheid te zeggen. Die middelen zijn aan te veel fluctuatie onderhevig Bedachtzaamheid blijkt echter geraden. Spr. verzekert nogmaals, dat krachtige be hartiging van de geestelijke en materieele belangen der bevolking het doelwit van de regeering is. Toch ziet de heer Cramer een heel ander beeld, volkomen daarmede in strijd. Hij beroept zich op de handhaving van het stakingsverbod. Maar het artikel richt zich niet tegen staking, doch tegen het opruien tot staking, met het doel het economisch leven te verstoren. Het stakingsrecht wordt daardoor niet aan getast. Wat de passen-regeling in de buiten bezittingen betreft, onwettige en onmondige toepassing daarvan is van de regeering niet te verwachten. Zij geldt slechts voor enkele streken met name de Minahassa en is inge steld wegens het opruien van de bevolking tot revolutionnaire actie. De haaizaai-artike- len zijn een tegemoetkoming aan de volks beweging in gezonden zin. Wie in een ver gadering in Ned.-Indië opwekt tot den strijd tegen het gezag, maakt zich aan opruiing schuldig. Onze politiek is een welvaartspolitiek in den ruimsten zin van het woord. Naar het einddoel behoeft de regeering voor het oogen- blik zich niet al te zeer te richten. Dat einddoel toch ligt in elk geval ver van ons. Over het geheim'van de toekomst, als over elk geheim, is het moeilijk discussieeren. Voor het oogenblik moet worden vastgehou den aan een politiek, die van het „los van Nederland" verre is. Het samengaan van Nederland en Indië als een rijks-eenheid is voor beide een be geerlijk goed. Het verantwoordelijkheidsbe ginsel van den Minister voor beslissingen in Indië mag niet worden losgelaten. De po sitie van de Kamer zou daardoor aanmerke lijk worden verzwakt. Het denkbeeld van den heer Van Boetzelaer om een vaste commissie uit de Kamer in te stellen voor koloniale aangelegenheden kan zonder nadere preci seering door spr. niet worden beoordeeld. Mocht de Kamer daartoe besluiten, dan zal de Minister zeker zijn medewerking niet wei geren. Spr. bespreekt voorts de doorvoering der bestuurshervorming. Spr. komt nu aan de bestuurshervorming De lagere volksgemeenschappen behoeven geen autonomie te verkrijgen maar wel be vestiging daarvan Men moet zich niet vast klampen aan regionale gemeenschappen, ge groeid uit adat-gemeenschappen. Het be stuur in Indië is niet als uit een blokken doos op te bouwen. De practijk zal alleen het tijdstip van instelling van provincies uitmaken. De Ministei geeft de voorkeur aan één provincie Sumatra behalve Atjeh, om dat hij de daar bestaande afdeelingen wil doen voortleven in de provincie. Een tweede argument ligt in versnippering. In elk sta dium van de bestuurshervorming zal spr. zoo veel mogelijk aar. de Kamer mededeelingen doen. De beslissing ligt echter in Indië. Het zou staatsrechtelijk bedenkelijk zijn als de Kamer bij voorbaat haar oordeel te ken nen gaf over voorstellen van den Gouver neur-generaal, waarover de beslissing in Indië ligt. De huiszoekingen bij de P.N.I. Spr. komt thans tot de huiszoekingen bi) de P.N.I. Zekere Marsoedi, die door niemand in de volksbeweging werd vertrouwd, speelde een rol in de beweging als leider eener com munistische vereeniging. De neer Cramer noemde hem een spicn der regeering en zeide met de stukken te kunnen aantoonen, dat een brief van hem aan de Liga tegen imperialis me en koloniale onderdrukking niet door het bestuur der vereeniging was goedgekeurd. Spr. echter kon aantoonen, dat, als gevolg van dezen brief in een vergadering der Liga te Berlijn op 29 Mei 1929 aan het verzoek tot toelating tot de Liga is voldaan. Spr betoogt, dat de huiszoekingen op 29 December 1929 noodig waren, omdat de Re geering kon verwachten, dat de aangekon digde ongeregeldheden inderdaad zouden uit breken. Langer afwachten zou onverant woordelijk zijn geweest. De Regeering heeft den Volksraad aanvankelijk ingelicht, doch een verzoek om nadere inlichtingen afgewe zen. omdat het onderzoek dit nog niet toe liet. Spr. gaat hiermede volkomen accoord en hij brengt hulde aar de Regeering in Indië, die te rechter tijd ingreep. Ook thans nog moet een afwachtende houding worden aan genomen. dag behartigd moet worden. Een rustige ont plooiing der volksbeweging is daarvoor noo dig en de Regeering heeft den plicht tot we ring van eiken invloed, die de rustige ont wikkeling verstoort Vaststaat, dat de Re geering de tot haar beschikking staande machtsmiddelen zal gebruiken tegen ieder, die deze ontwikkeling wil storen. De heer Albarda heeft een warm betoog gehouden voor de onafhankelijkheid van Indië het onontwikkelde volk in Indië zal niet begrijpen, waarom die onafhankelijkheid niet aanstonds kan worden verkregen. Daar om is het onrust zaaien, de verwachting van onafhankelijkheid op te wekken. Voor de huiszoekingen waren geldige rede nen, doch hangende het justitieel onderzoek kan spr daarover geen verdere mededee lingen doen. Wanneer men nagaat wien dank toekomt voor behartiging der volksbelangen, dan is het niet de partij van den heer Albarda. doch dan zijn dat de zendelingen en missio narissen en de bestuursambtenaren, die de belangen der bevolking dienen. De heer Albarda sprak van spr.'s onaandoenlijkheid Deze onaandoenlijkheid geldt niet de zaak, maar de wijze waarop beleid wordt beoor deeld. Onaandoenlijk noemt spr. hen, die de bevolking van Indië opzweepen tegen het Nederlandsche gezag en de gevolgen daar van voorbijzien. De vergadering wordt te 4.35 verdaagd tot Donderdag 1 urn-. Gistermiddag hield de heer P. van Dalen, ontvanger der gemeente Den Helder, tevens beheerder der Centrale Kas aldaar, in een der vergaderzalen van Hotel Krasnapolsky voor de Broederschap van Gemeenteontvan gers ln Nederland een lezing over Centraal Kasbeheer. De vergadering was zeer druk bezocht. Spr. lichtte zijn lezing toe met een groot aantal modellen die te den Helder in gebruik zijn. Spreker zette allereerst uitvoerig de voor- deelen van een Centrale Kas uiteen, waar van wij er eenige aanstippen: de kans op fraude wordt tot een minimum geredu ceerd, het gemeentebestuur weet steeds precies over hoeveel geld het de beschikking heeft, ook zal de Centrale Kas kostenbespa ring op personeel geven. Een voorname fac tor is wel het gemak voor het publiek, men hoeft, om een voorbeeld te noemen, slechts naar één incasseerder aan de deur. Door de Centrale Kas wordt rentebesparing verkre gen. Resumeerende sprak spr. de overtuiging uit, dat de kas voor alle bedrijven moet wor den ondergebracht op het kantoor van den gemeente-ontvanger, die dan als beheerder de Centrale Kas kan worden aangewezen met toepassing van art. 114 bis der Gemeen tewet. In het tweede gedeelte gaf spr. aan de hand van de verschillende modellen, die door de gemeente Den Helder waren be schikbaar gesteld een kijk op de werkzaam heden. zooals deze bi) de Centrale Kas te Den Helder worden verricht. Een harteliik applaus dankte den heer van Dalen voor zijn lezing. Hierop bestond ge legenheid tot het stellen van vragen, waar van een druk gebruik werd gemaakt. Verder zeide de Minister ojn., dat, indien Engeland Nederland in Britsch-Indië wilde achterstellen, Ned.-Indië volkomen gerecht vaardigd zou zijn, wanneer het zijn vlieg veld-faciliteiten beperkte voor de lijn van Singapore naar Australië. Ten slotte verklaarde Lord Thomson nog eens opnieuw, dat enkel de onvoldoende conditie der verschillende vliegvelden, en geen ander motief, de instelling van een geregelden dienst over de Britsch-Indische vliegvelden naar Ned.-Indië ln den weg stond, en dat zulk een dienst kon worden hervat, zoodra dat beletsel uit den weg zou zijn geruimd. Mr. Iskaq heeft eervol ontslag verzocht als advocaat. Wat de Britsche Minister van luchtvaart mededeelde Met de behouden thuiskomst van de P.H.A.E.O. hebben de proefvluchten van de K.L.M. naar Nederlandsch Indië een vroeg tijdig einde genomen. Niet omdat het onzen vliegers aan lust ontbrak, niet omdat het den handel aan ondernemingsgeest faalde om brievenmalen mee te geven, niet omdat er gebrek was aan ervaren piloten en be manningen, of aan een vloot van „kisten" zooals het trans-continentale schip van de loopt en zonder welker, schakel onze pioniers nomd, maar omdat er moeilijkheden rezen in Eritsch Indië. waar de route overheen loopt en zonder welke schakel onze pioniers van het werk niet voort kunnen. Het „Handelsblad" heeft zjjn correspon dent in Londen verzocht om zich te dezer zake rechtstreeks tot de hoogste Britsche in stantie. den Britschen minister van lucht vaart, Lord Thomson, te wenden om de oor zaak van deze belemmering na te gaan. Deze begon met nadrukkelijk te verkla ren, dat de Britsche regeering nimmer toe stemming heeft gegeven voor de instelling van een geregelden dienst, en zoodanige toestemming ook Stellig niet zou willen geven alvorens de vliegvelden in Britsch- Indië in zoodanigen toestand zou den zijn gebracht, dat een dergelijke dienst zonder ernstig risico kon worden ondernomen. De K. L. M. had indertijd eenvoudig ge vraagd om vergunning voor een twaalftal proefvluchten, waarvoor de aanneelijke reden was opgegeven, dat de maatschappij haar piloten de noodlge routine voor vluch ten over langen afstand alsook over het speciale naar Nederlandsch-Ir.dlë te volgen traiect wenschte te geven. Inplaats van zich daaraan te houden, zeide Lord Thomson, had de K. L. M. open baar gemaakt dat zij een geregelden dienst organiseerde met postvervoer; had ook wer kelijk zulk een dienst ingesteld, waardoor zij zich dus feitelijk niet aan de afspraak hield. De Minister zou nimmer zijn toestem ming hebben gegeven tot zulk een dienst zoolang de vliegvelden nog niet in orde waren, en indien er in Nederland ontstem ming was gewekt, omdat de dienst ln 1930 niet kon worden voortgezet, hoeveel te meer reden tot ontstemming had dan niet de Minister, nu de door hem gegeven vergun- ntng tot het houden van eenige proefvluch ten op deze wijze was geïnterpreteerd. De vliegvelden zijn nog niet voltooid. Ver scheidene moeten worden opgehoogd en ver hard en anderzins dienstbaar gemaakt. Zij zijn ln hun huldigen staat alleen by gun stige weersgesteldheid zonder ernstig risico te gebruiken, maar ook dan nog wordt door zulk gebruik de grond omgeploegd. Het spreekt vanzelf, dat dit de werkzaamheden vertraagt en dat dus het gebruik door de Nederlandsche vliegers groot ongemak kan geven. Het vliegveld te Calcutta, dat door de Nederlandsche vliegers zooveel mogelijk ig vermeden, is er nog slechter aan toe, en de velden tusschen Calcutta en Rangoon zijn in hun tegenwoordigen staat blootge steld aan overstroomingen. De Minister stelde zich op het standpunt, dat hij in het geheel geen verschil wenschte te maken tusschen de Nederlandsche vlie gers (of die van welke andere natie ook) De Kotta Banjoemas en de omliggende kampongs werden door noodweer geteisterd. Zware boomen werden ontworteld. Het ver keer op den Hoofdweg is gestremd. Telefoon- en lichtleldingen werden ver nield. Een> Inlander werd door een vallenden boom verpletterd. De Ned. Mijnwerkersbond doet een oplossing aan de hand Door de vertegenwoordigers van den Neder- landschen Mijnwerkersbond ln het bestuur van het Algemeen Mijnwerkersfonds is aan het bestuur van het A. M. F. een uitvoerige nota gezonden, waarin wordt gememoreerd, waarom de fondscommissieleden van den Al- gemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond de voorstellen tot reglementsherziening, zoo als het bestuur die ter aanpassing van de Ziektewet had voorgesteld, hebben afgestemd. Een der bezwaren was, dat nog steeds de wering van vakbondleiders in het bestuur wordt bestendigd. Het tweede bezwaar was, dat voor een deel der arbeiders de bestaande uitkeeringsduur werd verkort en de uitkee- ring verlaagd. Een derde bezwaar was, dat de werkgevers aan de ziekteverzekering jaarlijks f 350.000 minder zouden betalen, dan waar de Ziekte wet hen feitelijk toe verplicht, welke f 350.000 door de arbeiders zullen moeten worden ge dragen, benevens de kosten van alies wat bo ven het minimum der wet zal worden uitge keerd. Dit achtte men dermate onrechtvaardig, dat deze voorstellen niet konden worden aan vaard en derhalve verworpen werden. De bestuurders van den Nederlandschen Mijnwerkersbond stellen daarom voor, om aan de gerechtvaardigde bezwaren tegemoet te komen en de gelegenheid te openen, dat de vakbondbestuurders ln de A. M. F. leiding kunnen worden opgenomen. Verder zal naar hun meening de uitkeering gedurende het eerste half jaar van 70 op 80 pet. van het loon moeten worden verhoogd, en de verdere uitkeering moeten worden ge handhaafd, zooals deze ln het reglement is omschreven. De bijdragen der werkgevers zullen gebracht moeten worden op hetgeen zij bij verzekering bij den Raad van Arbeid moe ten betalen, n.l. 3.75 pet. van het loon. De mijnwerkers zouden naast de 1.15 pet van het loon, zooals in de Ziektewet bepaald 1 pet. van het loon aan bijdrage kunnen be talen voor de uitkeerlngen aan ziekengeld begrafenisgeld, etc., die boven het wettelijk minimum moet worden uitgekeerd. De bij drage voor de ziekenkas zou dus voor de ar beiders, die thans 3 pet. van het loon betalen, verlaagd worden tot 2.15 pet. De arbeiders zullen dan 0.85 pet. van hun loon besparen, die zy dan eventueel kunnen reserveeren voor bijdrage aan de pensioenkas daar binnenkort de verhooging van de veel te lage pensioenen aan de orde komt. In de nota wordt er verder op gewezen, dat wanneer geen overeenstemming op den aan gegeven grondslag wordt bereikt, op 1 Maart de situatie ontstaat, dat de mijnwerkers ver zekerd zullen worden bij den Raad van Ar beid en tevens de verzekering blijft bestaan by het A. M. F. Voor deze dubbele verzeke ring zullen de mijnwerkers pl.m. 4 pet. van hun loon als bijdrage moeten betalen, doch zullen daartegenover gedurende het eerste half jaar by ziekte 100 pet. van hun loon aan uitkeering ontvangen. De bydrage der werk gevers zal echter van 3 pet. op 6V, pet. ver hoogd worden, waartegenover voor de werk gevers geen enkel voordeel staat. De vertegenwoordigers van den Ned. Mijn werkersbond geven daarom 't bestuur in ern stige overweging, om te trachten op de basis van de bovengenoemde voorstellen vóór 1 Maart met den Ned. Mynwerkersbond tot overeenstemming te komen. Naar bekend, heeft in de vergadering van typografen de heer G. D. Clausing, voorzit ter van de Comité van Actie tegen het Pen sioenfonds in de Grafische Vakken, naar aanleiding van de uitspraak betreffende het kort geding in deze kwestie den 120 ge- royeerden geadviseerd thans tot premiebeta ling by het fonds over tè gaan. De heer Clausing, die zelf premiebetaling zal biyven weigeren, heeft thans aan mr. Simon de Jong opdracht gegeven de zaak per principale aanhangig te maken bjj de Rechtbank. Mr. de Jong zal trachten de be handeling dezer kwestie op korten termyn te doen plaats vinden. Daar het hier een spoedeisehend geval betreft is het zeer wel mogeiyk, dat de Rechtbank dit verzoek zal inwilligen. Welk ook het einddoel der politiek in indië en die der Britsche maatschappij. Besprekingen met den Rijksbemiddelaar Naar aanleiding van de staking van schil ders die in dienst van den Amsterdamschen schilderspatroon Wits werkzaam zyn by de Ned. Scheepsbouw Maatschappy, heeft on der leiding van den Ryksbemiddelaar, mr. De Vries, een bespreking plaats gehad tus schen de vertegenwoordigers der betrokken gezellenorganisaties en de werkgevers. Deze besprekingen hebben niet tot eenig resultaat geleid, zoodat de staking onver anderd voortduurt. Hedenavond zullen in tegenwoordigheid van den Ryksbemiddelaar nieuwe bespre kingen plaats vinden. Gisterenmiddag heeft te Middelburg op nieuw een groote brand gewoed! waaraan weer een oud gebouw ten offer is gevallen. Omstreeks half één brak brand uit in het bovengedeelte van de sociëteit „De Vergenoe ging," gelegen aan de Markt. Het vuur, aan gewakkerd door den feilen wind, breidde zich snel uit. Binnen korten tijd was de brand weer met eenige motorspuiten ter plaatse en met vier stralen werd het vuur aangetast. Het gebouw, dat van binnen geheel van bout is opgetrokken, was evenwel niet te red den. De brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrichten en de sociëteit brandde dan ook geheel uit. Ongeveer een uur na het uit breken van den brand stortte het dak met een daarop aangebrachte lichtreclame van een cigarettenfirma met donderend geraas in. De brandweer moest zich in hoofdzaak be perken tot het beschermen van de aangren zende perceelen. Reeds had het achtergedeelte van de be- 'endende „Electrobioscoop" vlam gevat, ter wijl het vuur zich ook mededeelde aan het aangrenzende perceel, waarin de graanhandel van de firma van Sluys is gevestigd. De brandweer slaagde er echter in deze beide gebouwen te behouden. Wel hebben zij, vooral de bioscoop, ernstige schade bekomen. Op het terrein van den brand was veel be langstelling. Duizenden trokken naar de Markt om het schouwspel gade te slaan. On der de belangstellenden bevond zich ook de burgemeester, de heer P. Dumon Tak, terwijl ook veie andere gemeentelijke autoriteiten aanwezig waren. Van den inboedel van de sociëteit kon slechts weinig gered worden. De concierge, de heer la Gaay, slaagde erin een groot ge- dgelte van het zilver in veiligheid te brengen, terwijl ook nog eenige meubelstukken uit het gebouw werden gesleept. De schade, door dezen brand veroorzaakt, is V/oer zeer groot, doch wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand staat oog niets met zekerheid vast. Schilders waren bezig de verf op den voor gevel van het gebouw af te branden en men denkt dat de oorzaak van den brand hier mede in verband staat. Gistermiddag te half drie duurde de brand nog voort, doch gevaar voor uitbreiding was geweken. Het nablusschingswerk duurde nog den geheelen dag. Onvoldoende maatregelen na het ongeval Door den Raad voor' de Scheepvaart is uitspraak gedaan inzake het ongeval aan boord van het stoomschip „Driebergen", waar een matroos in een kolenschacht is gevallen, onder de kolen bedolven geraakt en gestikt. De Raad is van oordeel, dat dit betreu renswaardige ongeval vermoedeiyk daardoor Is veroorzaakt, dat de matroos van Druten, na eerst gestruikeld te zyn, voorover is ge vallen op de kolen, welke zich in de schacht bevonden; dat deze kolen, waaronder zich vermoedelijk een ledige ruimte bevond, naar beneden zijn gestort en toen vervolgens nog meerdere kolen naar beneden zyn gegleden, waaronder Van Druten is bedolven. De vraag, welke zich hier opdringt, is deze, of het noodlottig gevolg, den dood van den matroos van Druten, niet had kunnen worden voorkomen. Hoewel dienaangaande met zekerheid niets kan worden vastgesteld, is helaas wel geble ken, dat na het ongeval onvoldoende maat regelen zijn genomen. Aan den matroos werd te 7.40 uur op gedragen een lamp op te hangen. Men be speurt niets van het gevolggeven aan deze order, men bemerkt ook niets van den ma troos en toch neemt de tweede stuurman die op de brug was, geen enkelen maatregel. Toen te 8.30 de kapitein op den brug kwam en deze vroeg of de lamp er nog niet was, heeft de stuurman een paar maal gefloten en vond het niet noodig, iets te doen, omdat de matroos te 8.40 toch aan het roer zou komen. Dan zou de stuurman zooals deze ver klaarde wei eens vragen waar de lamp bleef. Zoo verliep dus een uur, waarin niets werd gedaan, terwyi daarvoor alle aanleiding was. De stuurman wist, welk een gevaariyken weg de matroos had genomen. Hij verklaarde zelfs den matroos gewaarschuwd te hebben, daar hij zelf bijna in de schacht was ge gleden. Met het geven van een waarschu wing is echter geheel onvereenigbaar de door den stuurman aangenomen houding, volgens welke de stuurman, toen de matroos 50 mi nuten was weggebleven, niet eens er aan dacht, dat hem een ongeluk kon zijn over- is wel zeer te betreuren dat hier niet méér activiteit door den tweeden stuur man aan den dag Is gelegd. Trouwens, ge- hPt beiden van het noodlottig ongeval, oiiiwh PPkegrypelyk, dat, wanneer voor de ve eia een lamp noodig is, de stuurman zich van de gegeven order niets meer aan trekt. Voorts moet zulk een maatregel bij licht worden genomen en niet wanneer het reeds geheel donker Is, zooals hier het geval was, wat nog meer klemt nu het ongeval plaats had op den eersten dag, waarop de voor geschreven toestand aan dek bestond. Op de „Brandaris" Gisteren werd door de Nederlandsche Tele graaf Maatschappij „Radio Holland" een radio-installatie geplaatst op de reddings boot „Brandaris". De gelden voor deze instal latie waren bijeengebracht door studenten van de Technische Hoogeschool te Delft Aanwezig waren o.m. de heer de Rooy als vertegenwoordiger van de Noordhollandsche Redding Maatschappij en de heer van de Bergh directeur van „Radio Holland". Er is uitgevaren en de proefuitzendingen zijn zeer goed geslaagd. Gistermiddag is de 16-jarige Spraker bij 't schaatsenrijden op een z.g. „kleigat" door het ijs gezakt en verdronken. Eenigen tijd later werd zijn lijk opge haald. Aan het zusterklooster te Geertuidenberg meldde zich iemand aan, die trachtte pot- looden te verkoopen. Hij hing daarbij zulk een treurig verhaal van zijn levensomstandigheden op, dat de zuster-portierster ten slotte wat van hem kocht en zich verwijderde om het benoodig- de geld daarvoor te halen. Terugkomende miste zij een missiebusje; daar ook de venter niet meer te zien was, verdacht ze onmiddeliyk dezen van den diefstal en liep hem achterna. Eenige voorbijgangers op den koopman opmerkzaam gemaakt, bleven hem volgen, totdat een politie-agent hem in bewaring nam. Hij Is voorloopig in arrest gesteld. Stopzetting van den tap gedurende de maand Mei as. In uitvoering van de besluiten van het Nederlandsch Brltsch Comité, genomen te Londen den 7en Februari J.l. had gisteren een vergadering plaats van Nederlandsche, Fransche, Belgische, Zwitsersche en Duit- sche rubberproducenten. Met nagenoeg al- gemeene stemmen werd het NederlandscH- 3ritsehe voorstel aangenomen om den tap gedurende de maand Mei 1930 geheel stop te zetten. In de Britsche rubberkringen is dit besluit zeer gunstig ontvangen. Opgegeven door v. d. Graaf en Co Surséance van betaling. Bij beschikking van de Arrondissements- Rechtbank te Amsterdam, Derde Kamer, van 13 Februari 1930, is aan George Frederik Johannes Mey Jr., wonende te Amsterdam aan de Hazenbroekstraat 14, handel drijven de onder de firmanaam Radio Technisch Bureau „Electron" en zyn bedrijf uitoefe nende aan de Bilderdijkstraat 56 te Amster dam, (Procureur Mr. H. W. J. M Keuls) op het daartoe door hem Ingediend verzoek schrift, surséance van betaling verleend, voor den tyd van één jaar, ingaande op 16 Ja nuari 1930, met benoeming van Mr. W. F. Schokking, advocaat en procureur te Am- j sterdam, Leidschestraat 86 tot bewindvoer der. Uitgesproken: 17 Februari: De Handelsvennootschap on der de firma Nieuwenhuls en Co.'s Lingerie- fabriek, gevestigd te Amsterdam, Holstraat 92-94. R.-C. Mr. H D. Feenstra. Cur. Mr. J. Talma, Amsterdam, Rokln 92-96. 17 Februari: G. Nieuwenhuls, lid der H. V. onder de firma Nieuwenhuis en Co.'s Lin- geriefabriek. wonende te Amsterdam, van Woustraat 165. R.-C. Mr H. D. Feenstra. Cur. Mr. J. Talma, Rokin 92-96. Winterhanden I Wintervoeten 17 Februari: J. Brokelman, bakker en koopman, Amsterdam, Moiukkenstraat 51. R.-C. Mr. H. D. Feenstra. Our. Mr. H. la Croix, Amsterdam, Prinsengracht 778. 17 Februari: G. Huisman. Amsterdam, de Wittenstraat 19III. R.-C. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. la Croic, Amsterdam, Prinsen gracht 778. 17 Februari: Hans van der Werf, Amster dam, Macasserstraat 52. R.-C. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. la Croix, Amsterdam, Prinsengracht 778. 17 Februari: J. P. van der Goot, koopman, Amsterdam, Brederodestraat 251. R.-C. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. W. F. Schokking, Amsterdam, Leidschestraat 86. 17 Februari: C. van Walstijn, koopman, Amsterdam, Madelievenstraat 1. R.-C. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. W. F. Sehokking, Amsterdam. Leidschestraat 86. 17 Februari: L. Gobes, diamantklover, Amsterdam. Nieuwe Heerengracht 203. R.-C. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. H. J. van Bottenburg, Amsterdam. Weteringschans 66. 17 Februari: G. A. Vis, zich noemende en schrijvende W. Vis, banketbakker, Amster dam, Vespuccistraat 40II. R.-C Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. H. J van Bottenburg, Amsterdam, Weteringschans 66. 17 Februari: Mozes Visch jager, smid, Am sterdam, Transvaalstraat 131 huis. R.-C. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. H. J. van Bot tenburg, Amsterdam, Weteringschans 66. 17 Februari: B. M. du Crocq, zaalchef Am sterdam, van Woustraat 190 III R.-C. Mr. H. D. Feenstra. Cur.: Mr H. H. J. van Bot tenburg. Amsterdam, Weteringschans 66. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 17 Februari: A. Vlaar. Amsterdam, 17 Februari: D. Rep, Diemen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND J. P. COEN (thuisr.) pass. 19 Febr. Perhü. RIOUW (uitr.) 18 Febr. te P. Said. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ALKMAAR (uitr.) 18 Febr. v. Curasao naar Cristobal. ARES 18 Febr. v. Salonica n. Limni. AURORA 18 Febr. v. Genua n. Burriana. BOSKOOP 18 Febr. op 1250 m(jl van Land's End. BRIELLE 17 Febr. v. Caleta Buenu n. Manta. DEUCALION 18 Febr. van Tarragona naar Burriana. HERMES 17 Febr. van P. Barrios n. Am sterdam. ILOS 18 Febr. van Messina n. en te Ca tania. IRENE 18 Febr. v. Cadix n. Malaga. IRIS 18 Febr. te en v. Pasages n. Bilbao. •TASON 18 Febr. v. Smyrna n. Constanti- nopel. LXGUR, 18 Febr. van Hamburg n. Aalborg, pass. 19 Febr. Holtenau. LORENZ L. M. RUSSE, Valencia n. Rotter dam, pass. 18 Febr. Kaap Finisterre. MARS 18 Febr. v. Alicante n. Barcelona. ORION 19 Febr. v. Gibraltar te Rotterdam. PROTEUS 18 Febr. v. Stettin te Amsterdam. TELLUS 17 Febr. v. Palermo n. Amsterdam. TRITON 17 Febr. v. Carthagena n. P. Cor tes (verb.) VESTA 18 Febr. v. Londen te Hamburg. KON. FAKETVAART-MIJ. MAPIA, Rott. n. Batavia, pass. 18 Febr. Ouessant. HOLLAND—AME RIKA-LIJN NICTHEROY, Vancouver n. Rott., 18 Febr. te Londen. ROTTERDAM 18 Febr. v. Cadix te Gi- tor&ltar. SPAARNDAM 18 Febr. v. New Orleans naar Rotterdam. HOLLAND—APBIKA-LIJN NIJKERK 19 Febr. van Antwerpen te Amst. HOLLAND—WEBT-AFRIKA-LIJN AMSTELKERK 19 Febr. v. W.-Afrika te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD BITAR (thuisr.) 18 Febr. v. Sabang. INDRAPOERA (thuisr.) pass. 19 Febr. v.m. 4 u. Kaap del Armi. KOTA TJANDI (uitr.) pass. 18 Febr. Fi nisterre. PATRIA (uitr.) 19 Febr. te Belawan. SLAMAT (uitr.) 17 Febr. van Port-Said. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALPHERAT (thuisr.) pass. 17 Febr. Fernan do Noronha. JAVA—NEW YORK-LIJN BUITENZORG, Java n. New York, 19 Fobr. v. P.-Said. GAROET, New York n. Java, pass. 19 Febr. Porim. SOEKABOEMI, Java n. New York pass. 19 Febr. Point de Galle. JAVA PACIPIC-LIJN BENGKALIS, Pacifick, n. Batavia, 18 Febr. van Balek Papan. JAVA—RENO&LEN-LIJN MEDAN 15 Febr. v. Calcutta te Java. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EURYBATES, Amst. n. Batavia, 17 Febr. van Padang. HECTOR, Japan-Rott., 18 Febr. v. Hong kong. POLYDORUS, Amst. n. Batavia, pass. 17 Febr. Perim. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMSTEL 18 Febr. v. Bougie te Valencia. BATAVIER IV 19 Febr. v.m. 7 u 25 van Rott. te Gravesend. BATAVIER VIII 18 Febr. v. Rott. te Bor- CORMORANT N. I. 16 Febr. v. Londen te Duinkerken. HAGNO 18 Febr. v. Boston te Gulfport. Hartlepool n. Nantes. Tamrhco V' NeW Y°rk naar NEPTUNUS, ms., 14 Febr. van Dieppe te Sevila. PROCYON 17 Febr. van St. Vincent, San Nicolas n. Las Palmas v.o. SCHIE 18 Febr. Finisterre gep., Dakar naar Duinkerken. SPECHT 17 Febr v. Rott. te Cuxhaven. EtHU'rcUirn Ouessant gep., Huelva naar va" Huelva naar Rotterdam. mSrïk Febr- v. Rott. te Altona. ™ITO 18 Febr. v. Rott te Dublin. WAAL 18 Febr. v. Carthagena naar Ham- Durg'. BoWINSUM 18 Febr. Finisterre gep., Rott. n. ZWAANTIENA ms. Pot, 14 Febr. v. Harburg naar Duisburg. 207. Een voorstelling werd voor de pinguins door de vier op 208. En toen de plaatsen waren bezet, de voorstelling begon. Toen touw gezet. „Laat ons hen," zoo zeide Jan, „doen schateren was Katrijn de eerste van hen, die toonde wat ze kon. Ze van de pret." Nieuwsgierig naar wat ze zouden zien, kwamen zong. ze Sprong en draaide weer in het rond, huppelde heen de vogels naderbij, ze namen toen op den ijsberg plaats, en weer. Jan Klaasen danste den klompendans, vermaakte net oude mannetjes op 'n ry. de vogels zeer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 10