LEGER EN VLOOT VOOR DE HUISKAMER UIT DE R.K. STAATSPARTIJ Een moeder der landloopers Vergadering van het Partijbestuur Het werkplan 1930 - Advies-centrale voor R.K. Gemeentepolitiek De Normaal Schietschool Het vliegkamp „De Mok" LANDBOUW EN VEETEELT Kon. Nsd. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde KUNST EN KENNIS Om een „Raphael" Internatinaal Zoötechnlsch Congres te Luik 1930 P. C. Boutens 60 jaar ONDERWIJS Zesde Lustrum Sint Canlslus-college te Nijmegen KERKNIEUWS De nuntius te Boedapest ELCK WAT WILS Heülgen uit bet Itallaanscbe Koningshuis Van officier tot priester Een schilderijen-schandaal Zaterdag 15 Februari j.l. vergaderde het Partijbestuur van de R. K. Staatspartij te Utrecht, onder voorzitterschap van den wnd.- Voorzitter, den heer M. van Hout. Afwezig was de afgevaardigde van den Rijkskieskring 's-Gravenhage; er is één va cature (de voorzittersplaats); aanwezig 18 leden en de beide secretarissen. Na opening door den voorzitter werden de notulen van de vergaderingen van 12 Oc tober, 16 November en 22 November 1029 vastgesteld en de ingekomen stukken behan deld. Mededeelingen. Het Dagelijksch Bestuur deed daarna me- dedeeling, van de functie-verdeeling in het D. B. (reeds in de R. K. Pers bekend ge maakt), en van verschillende besluiten door het D. B. genomen naar aanleiding der ter laatste Partijraadsvergadering gestelde vra gen en geuite wenschen. Zoo is besloten de Partijraadnotulen Voortaan in tienvoud ter inzage te leggen en ze toe te zenden aan de leden van het Partijbestuur en de secretarissen der Rijks- kieskringorganisaties. Aan het verzoek om ten gerieve der plaats- Vervangende leden van den Partijraad de conclusies der prae-adviezen in de agenda op te nemen, kan niet worden voldaan, omdat deze alsdan te veel het Karakter zouden krij gen van voorstellen. Wel zal voortaan op de agenda worden medegedeeld, dat belang stellende plaatsvervangers op verzoek de Prae-adviezen gratis kunnen ontvangen. Aan de Rijkskieskringorganisaties zal wor den verzocht bij de behandeling der prae- adviezen zorg te dragen, dat zoodanige be handeling niet het karaKter van beslissings instantie krijgt. Behandeling na de Partij raadsvergadering verdient de voorkeur. Be spreking der prae-adviezen na behandeling daarvan in de Partijraadsvergadering in de plaatselijke kiesvereenigingen zal worden aanbevolen en bevorderd. Medegedeeld werd de stand der enquiête over de propaganda in het afgeloopen ver kiezingsjaar. In de meeste Rijkskieskringen U deze enquête nog in behandeling. Werkplan 1930 Vastgesteld werd, onder voorbehoud van de goedkeuring van den voorzitter van den Partijraad, het werkplan voor 1930. De voorjaarsvergadering, te houden op 23 en 24 Mei, zal bestaan uit een huishoude lijke vergadering, waarop de voorzitter van het Partijbestuur zal worden gekozen, en des Zaterdags de herdenking van het 25-jarig bestaan der landelijke partijorganisatie. Het program dezer herdenking werd vastgesteld, waarover later nader zal worden bericht. Op de najaarsvergadering zullen actueele vraagstukken der gemeentepolitiek worden besproken, zulks met het oog op de Gemeen teraadsverkiezingen in 1931. Met D. B. werd gemachtigd Prof. Dr. J. van der Grinten te Nijmegen uit te noodigen als prae-adviseur en in overleg met deze tot een practisehe afbakening en indeoling der te behandelen atof te komen en daarna tot aanwijzing en uitnoodiging der andere prae-adviseurs over te gaan. Voor de Politieke Bijeenkomst te Amers foort, te houden 26 en 27 April werd als onderwerp vastgesteld: „De Jeugd en de Po litiek". De uit te noodigen sprekers werden aan gewezen. Zoodra deze aanwijzing definitief is, zal daaromtrent nadere mededeeling geschieden. Commissie Kiesreglement. Aangenomen werd een voorstel van het Dagelijksch Bestuur om, alvorens eene Com missie te benoemen die met de toetsing van het Kiesreglement aan de daarmede in de practijk opgedane ervaringen zal worden be last, een enquête bij de Kringbesturen in te stellen naar deze ervaringen alsmede naar de wenschen en bezwaren die in de kies kringen in 't algemeen mochten bestaan. Bij de keuze der personen voor de Commissie kan dan tevens rekening worden gehouden met den aard der bezwaren, welke dan in hoofdzaak de toetsing en herziening zullen beheerschen. Internationale aamenwerking. Daarna lichtte de Partijsecretaris toe het schriftelijk door hem uitgebrachte rapport over de vergadering van het Comité Exécutif van het Secrétariaat International des partis démoncrates d'inspiration chrétienne te Pa rijs op 4 Januari 1930 gehouden. De verhooging der jaarbijdrage werd vast gesteld. Het rapport van den Partijsecretaris werd goedgekeurd. Advies-centrale voor R. K. Gemeente politiek. Naar aanleiding der ter Partijraadvergade- i ring gestelde vraag van den heer IJsselmui- den om de zorg voor de voorlichting op ge- meentepolitiekterrein ter hand te nemen, is door het dagelijksch bestuur overleg ge- i pleegd met het bestuur der Geldersche Cen- trale van R. K. Gemeenteraadsleden. Dit overleg leidde tot algeheele overeenstemming en bracht het D. B. tot een voorstel ter zake aan het Partijbestuur. Dit voorstel werd aangenomen. 1 In beginsel werd besloten tot de oprich ting en inrichting van een bureau tevens Advies-Centrale voor R. K Gemeentepoli tiek als afdeeling van het Algemeen Partij- secretariaat. De richtlijnen voor de uitvoe ring van dit beginselbesluit werden overeen komstig de voorstellen van het dagelijksch bestuur vastgesteld Omtrent de concrete uit voering van dit belangrijke besluit zullen te zijner tijd de noodige mededeelingen in de R. K. pers en aan de betrokkenen geschieden. Vacature voorzitter. De voorzitter-vacature vond daarna uit voerige bespreking. Na gehouden rondvraag werd de vergade ring gesloten. Het 75-jarig bestaan Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan Van de Normaal Schietschool te 's-Gra- venhage is in het gebouw van de school een druk bezochte receptie gehouden. On der meer waren aahwezig vele militaire autoriteiten als inspecteurs der verschil lende wapens, corps-commandanten, hoof den van militaire takken van dienst enz. Generaal Van Terwisga was aanwezig na mens den nationalen Bond „Het Mobilisatie- kruis". Tal van bloemstukken waren toegezonden. Ter receptie bracht de ordonnans-officier Van de Koningin, kapitein H. J. Phaff, aan den directeur der Normaal Schietschool, ma joor H. J. Hoffmann, H. M.'s gelukwensehen ttet den herdenkingsdag over. Da kamerheer Jhr. E. v. cl. Wijck bracht de gelukwensehen van de Koningin-Moeder over. De minister van Defensie, dr. Deckers, hield een felicitatie-toespraak, waarna hij mededeelde, dat de Koningin benoemd heeft tot Officier in de Oranje Nassau Orde met de Zwaarden majoor Hoffmann, tot ridder dier Orde met de Zwaarden kapitein L. o. Van Duuren van het tiende regiment infan terie, gedetacheerd bij de Normaal Schiet school en heeft toegekend de zilveren ere medaille met de zwaarden der Oranje Nas sau Orde aan den adjudant-onderofficier instructeur der infanterie J. W. de Boer, on derwijzer aan de Normaaischietschool. De toespraken werden beantwoord door den directeur der school, majoor Hoffmann. Gisteravond was er een feestmaaltijd voor officieren en officier-reünisten in restaurant Anjena. Vandaag brachten de onderofficieren der lubileerende school een bezoek aan de artil lerie-inrichtingen te Zaandam, waarna te Amsterdam een noenmaal werd gebruikt. Bestaat 1Z!4 jaar 31 Augustus 1917 werd ten behoeve van den Marine--uchtvaartd-enst hec vliegkamp "De Mok" in dienst gesteld. Het is gelegen aan de Zuid-Oostpunt van het eiland Texel, een kleinen inham van den Texeistroom, Dosteüjk van de zandplaat ,de Hors". Door e®h ondiepe betonde vaargeul bereikt men y&n Texeistroom de breeje kom van dezen biham waaraan het vliegkamp ligt. Sir.ds 1026 is het slechts gedut'-inde clu maanaen van het iaat geopend; van November tot en •het Februari is het bulten gebruik. In tegenstelling out het inn -'uidnn van Helder gelegen vliegkamp Kooijis "De M*ok' uisluitend bestemd vuor water- ^'egtuigen; wel bevindt zich ir de onmid- ^Hljko nabijheid een klein landingsterrein landvliegtuigen die ook nog «en ;an- ?Ir>g3ge;egenheid hebben op sommige gedeel- n van de zandplaat „de Hors". Net vliegkamp ressorteerde bij de oprich. ^8 onder den commandant der Marine te Jjillemsoord en was bestemd voor oorlogs- atervliegkamp. De afgeoefende ie-rlmgen atl „Sehellingwoude" weiden op dit kamp ?®Kaatst om hun practijk voor oorlogszaak voltooien R5 April 1922 werden de vliegkampen V^cheliingwoude" en „Veere" met vermin- ^rde bemanning in dienst opgelegd en tg?6 vliegkampen worden uoor onze miili- vliegtuigen alleen als hulpvliegkamp voor het innemen van brandstof of het doen van kleine herstellingen tijdens het uit voeren van een opdracht uit ,de Mok" be zocht. Met ingang van bovenvermelden da tum kwam ook de geheele opleiding op wa tervliegtuigen op Hr. Ms. vliegkamp „de Mok". Voor den M. L. O. zijn nu dus alleen „de Kooy" als leskamp en „de Mok" als oefenkamp in dienst. Sedert het afvoeren van watervliegtuigen uit de oorlogsformatie (1920) is Hr. Ms. vliegkamp „de Mok" geen oorlogskamp meer, doch worden er nu uitsluitend zeevliegers en zeewaarnemers opgeleid door den Ma - rineluchtvaartdienot in Nederlandsch-Indié. Jaarlijks is het aantal afgeleverde vliegers pLm. 15 en dat der zeewaarnemers pl.m. 5. De oefeningen op het kamp bestaan uWt navigatie-tochten op Noord- en Zuiderzee, radio-oefening uit vliegtuigen, waterwerk mitrailleur schieten, nachtvlisgen, landen en mer en in verschillende havens, piassen, kustplaatsen en rivieren en oefeningen met de vloot in de Noordzee, terwijl verschil lende opdrachten uit dit kamp worden uit gevoerd (het bommenwerpen wordt op „de Kooij" beoefend). Voor het houden dezer oefeningen zijn geregeld zeven W. A. (van Berlcel tweedekker)-toestellen in dienst en drie in reserve, terwijl in een seizoen onge veer 25C0 vlieguren voor de oefeningen noodig zijn. Het W. A.-vüegtuig heeft by den M. L. D. uitstekend voldaan voor allerlei opdrachten. Er werd met dit type toestel pl.m. 17000 uren gevlogen, terwijl het totale aantal vlieguren op de Mok behaald sedert in dienst stelling pl.m. 12500 uur is. In het komende seizoen zal het moderne Fokker drijvertoestel type C VII W zijn in - trede deen op het vliegkamp en voor het eerst bij de oefeningen in gebruik worden j genomen. j Toen in 1927 de watervliegtuigen uit de oorjogsformatie waren afgevoerd en de toen malige minister van marine overwoog deze toestellen in Holland af te schaffen werd het voortbestaan van Hr. Ms. vliegkamp de Mok bedreigd. Echter werd beslist, dat een militair watervliegkamp in Nederland voor opleiding der zeevliegers en zeewaamsmers gehandhaafd zou worden ten behoeve van den M. L, D. in Nederlandsch-Indië. Winterbyeenkomst te Leiden In de Stadsgehoorzaal te Leiden hield de Kon. Ned Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde gisteren naar winterbyeenkomst, welke zeer druk werd bezocht. Aanwezig waren o.m. mr. wintermans. inspecteur van het Landbouw, en Jac. Smits, voorzitter van den Nederlandscnen Tuinbouwraad. De voorzitter, jhr. O F. van Tets van Goidschaixoord, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord. Ook de afdeelingsvoorzitter de heer E. Th. Witte, sprak een enkel woord Als eerste spreker nield vervolgens de heer A. j. van Laren, nortulanus te Amsterdam, een voordracht over Phytogeografische oe- plantingswyze. Vervolgens sprak de heer H. Etamaer, lec tor in net handteekenen aan de landbouw hogeschool te Wageningen over het nut en de noodzakelijkheid van handteeken-onder- wys op de tuinbouwscholen. De neer J. C. M. Mensing, secretaris van het Hoofdbestuur, sprak over de ontwikke ling der bloemisterij in ons land. De neer J. F. Ch. Dix te Heemstede zeide zich te bepalen tot de nieuwigheden tulpen en narcissen, welke zijn geëxposeerd op de tentoonstelling van de afd. Oegstgeest van Bloembollencultuur. De nieuwigheden, zei spr., zijn noodzake lijk, wil men op de wereldmarkt met andere bioemensoorten biyven concurreeren en dit is alleen mogelijk in een wedloop om net edelste, het beste en het bruikbaarste. Spr. behandelde vervolgens de vraag, aan welke eigenschappen de nieuwe bolgewassen hebben te voldoen. Het eerst komt daaroy op den voorgrond, of het broeien net forceeren goed geschiedt; dan komt de kwestie aan de orde, of de kleur voldoet; dan is van groot belang of de steel stevig en, zoo mogeiyk, flink van lengte is. Ten slotte spreekt de cultuur ook een woordje mee. Als de verscheidenheid zich te lang zaam vermenigvuldigt, moet zy het op den langen duur afleggen. Na nog verschillende andere eigenschap pen te hebben besproken waaraan de bloe men moeten voldoen, vervolgde spreker, dat het misschien vreemd klinkt te moeten huo- ren, dat ook in de bloembollenstreek pape gaaienziekte heerscht, en wel in dezen zin, dat er momenteel veel nieuwe parkiet- en papegaaientuipen ontstaan. Het interessante is hier dat, waai' b.v. bij de Murillo, by de La Reine, by de Witte Valk de kleur abso luut verandert en de bloem hetzelfde biyit, het bij de parkiettulpen juist andersom is: De kleur Diyft nagenoeg dezelfde en de bloera wordt dubbel zoo groot. De parkiettu'pen zyn al van 1665 bekend. Een bezwaar daarvan was slappe stelen, waardoor zy spoed g tegen den grond vielen. Kruising met darwintulpen bracht hierin geen verbetering. Het bleek uit een groot aantal proefnemingen, dat parkiettulpen ab normale bloemen zyn, welke niet uit zaad geteeld kunnen worden, maar door verloonen moeten ontstaan. Voor deze Parkieten ujt de Darwins worden thans duizenden guldens voor een regel betaald. Spr. kwam thans tot de gewassen, uit zaad gewonnen. Was het vroeger uitzonde ring, thans zaait haast iedere kweeker. Achtereenvolgens besprak hij nu de Men- deltulpen. welke vroeg bloeien en gemakke lijk te forceeren zyn en die de nybr.dcn zijn tusschen de Duc-van Thol tulpen en de groote, langstellg gekleurde Darwins. Na de byzondere eigenschappen hiervan te hebben geschetst, stond hfj stil by de Triumphtul- pen. waarvan mag worden aangenomen, dat zy voor net meerendeel ontstaan zyn uit kruisingen tusschen Vroege Tulpen met Broeder- of Oud-Hollandsche Moedertulpen er Darwins. Ze hebben byna zonder uitzon dering stevige, dikke stengels en groote bioe- men. Naast deze twee nieuwe rassen, zyn er nog tal van verscheidenheden ontstaan. Wat de narcis betreft, zegt spr., dat wel eens wordt beweerd dat de mooiste nieuwe narcissen uit Engeland komen doch ook de Nederland- sche kweekers kunnen er goed mee overweg Vooral in nieuwe, z.g. „roodkopjes'neelt men net in ons land ver gebracht. Spr. deen nog uitkomen, dat de nieuwe narcissen meest van zaad worden gekweekt, doch er zyn ook eemge soorten bekend als Hollands Glory, Emperor, Daphne en Poeticus oran- tus. Een geanimeerde gedachtenwisseling volg de. De middagvergadering werd ook byge- woond door den burgemeester van Leiden, mr A. van de Sande Bakhuijzen, en door den voorzittci van de Aig Ver voor Bloem bollencultuur, den neer Krelage. Na afloop der vergadering werd een be zoek gebracht aan de tentoonstelling der afd. Oegstgeest van Bloembollencultuur in Zomerzorg. Wetenschappelyke en practisehe methoden van varkensvoeding. Voorzitter van het congres is senator dr. C. Mullie; algemeen secretaris prof. dr. A. Molhant te Leuven. Vooraanstaande zoötechnici in verschil- i lende landen hebben hun medewerking toe- gezegd. Ook uit Nederland zullen voor de I verschillende v.aagpunten rapporten inge zonden worden. Een Nederlandsch propa- gandacomlté is in wording. 15, 16 en 17 Juni 1930 wordt te Luik op de Wereldtentoonstelling een internationaal congres voor Dierenteeltkunde gehouden. Het programma van het congres geeft de volgende punten van behandeling aan: Welke nieuwe meeningen hebben zich geopenbaard in de leer van de erfeiyk- heid? Zoo mogelijk, de practisehe besluiten die er uit te trekken zyn. Het belang dat de studie van de indivi- dueele physio-zoölechnische toestanden kan bieden in verband met de studie van de technische karaktertrekken en de inneriyke waarde der fokdieren. Het rachitisme in de paardenkweek. De oorzaken en de behandeling ervan. Rol van de voeding In de economische uitbating van het vee. Methoden van berekening der melkpro ductie van de koe. (Door F. L.) Op een wandeling door de stad kwam ik door de Koningstraat en keek onwillekeu rig nog eens naar het huis, waarin ik enkele jaren geleden op de derde verdieping ge woond had. Zou de vriendelijke oude Me vrouw S., de goede studenten-ir.oeder nog gezond zijn? Het is al lang geleden, sedert ik haar voor de laatste maal gezien heb. „Kom. een oogenblik," zoo flitste het plotseling door m'n hoefd, „een oogenblik kun ie (och wel eens binnen gaan om haar „goeden dag" te zeggen. Dat zal haar zeker pleizier doen. En bovendien, 't is eigen lijk niet meer dan een plicht van dankbaar heid, nog eens te denken aan haar. die mij in de verschrikkelijke oorlogsjaren zoo dik wijls op een krachtigen maaltijd onthaalde." Met blijde verrassing werd ik verwelkomd door de goede mevr. S.... Ik moest haar vertellen, wat ik den laatsten tijd zooal ge daan had, welke reizen ik maakte en of ik nog gezond en opgeruimd was. Ik kon haar antwoorden, dat ik door mijne werk zaamheden met^heel veel menschen in aan raking kwam en dat ik innerlijk verheugd was, mijn krachten te kunnen besteden in dienst der lijdende menschheid. Zoo kwa men wij vanzelf weer te spreken over den algemeenen nood, die heden ten dage veel grooter is dan vroeger. Mevr. S. vertelde me nog, dat ei in den laatsten tijd weer tal- looze werkloozen en bedelaars aan de deur om ondersteuning kwamen vragen. Zij scheepte die menschen met aan de deur af, maar liet hen in de keuken komen, als zij tenminste tijd had en daar konden zij warm soep met brood eten, terwij) zij hen met een paar vriendelijke woorden weer geheel op hun gemak bracht.... Dan ontdooiden vaak de gesloten, soms verbitterde, ruwe menschen onder den wel- doenden invloed van hare moederlijke goed heid en dan vertelden zij hun ellendigen levensloop en al de rampen en wederwaar digheden, die hen hadden getroffen. De eene woonde na den dood van zijn vader heel kalm en tevreden bij zijn moeder, tot deze op zekeren dag voor de tweede maal trouwde. De stiefvader, die veel jon ger was dan z'n moeder, kon den volwassen zoon niet goed uitstaan en maakte hem het leven thuis tot een helKort daarop werd de stiefvader werkloos en moest z'n zoon hem onderhouden. Huiselijke twisten en de groote vervreemding der moeder van haar zoon, joegen hem het huis uithij dwaalde buitenshuis rond en ging elders werk zoe ken. Mevr. S. waarschuwde hem dringend toch op het goede pad te blijven en met lichtzin nig zijn geloof te verliezen. Gewillig en dankbaar nam hij hare eerlijk en goed ge meende woorden aan en beloofde haar een kaart te schrijven. Of hij zijn belofte zal houden.... of inwendig met de bezorgde oude dame zal spotten? Twee weken later kwam een kaart uit S.: hij had werk gevonden, het ging hem goed en hij bedankte mevr. S. hartelijk voor hare gulle goedheid. Een ander vroeg haar om iets warms te eten sinds 2 dagen had hij niets meer in Zijn traag gekregen. Gulzig werkte hij naar binnen wat hem gegeven werd.Onder het eten vroeg zij hem, welk ambacht hij uit oefende, waar hij vandaan kwam en welken godsdienst hij beleedDe antwoorden waren kort en snauwachtig. Een verbirterde ziel! Drie weken geleden had een vrouw hem warm eten gegeven en hier legde hij vooial den nadruk op eenige vrien delijk e woorden toegesproken; later had hij van niemand meer een goed woord verno men. Is het dan zoo erg te verwonderen, dat hij noch van God, noch van Godsver trouwen iets weten wil? Maar men zij hem zoo mesprak begon hij toch eens na te den ken: hij was nog niet heelemaai verstokt. Wie droeg hier nu de schuld, zoo vroeg mevr. S. zich af. Dat zijn zij, die wel de middelen bezitten om een „bedelaar" wat te eten te geven, maar hem uit hardvoch tigheid of gemakzucht de deur wijzen. Dikwijls is ook de dienstbode hiervan de 'schuld, omdat zij er voor bedankt om meer eten te koken of meer borden om te wasschen. Op zekeren dag kwam er iemand, die goudsmid was van zijn vak en vertelde haar dat hij we) werk gevonden had maar hij werd slechts per uur betaald en daar er weinig werk was, maakte hij ook slechts weinig uren en verdiende zoodoende bijna niets. Ook hij kreeg een warm maai eten en wat nog veel meer zeggen wil de vrien delijke verzekering, dat hij gerust terug kon komen, als hij honger had. O, 't is zoo weldadig voor een mensch te weten, dat men niet als een lastige bede laar beschouwd wordt, maar als een mede- mensch, dien men gaarne helpfl Eersr drie dagen tater kwam hij terug om te vertellen da» hij weer verder moest trekken. De man had een machtig vertrouwen op God en de vaste hoop dat het hem gelukken zou om werk te vinden. Maar mevr. S. schrok er ook niet voor terug om haren gasten eens flink de waar heid te zeggen, wanneer dit te pas kwam. Op een keer zat er weer eens een man in de keuken te eten. die het zich goed liet smaken. Mevr. S. keek hem eens flink aan en zei hem recht in 't gezicht: „Zeg eens, zou jij ook in staat zijn. om mij uit dank baarheid, dat ik je zoo goed ontvangen heb, te vermoorden Verschrokken legde de bedelaar zijn lepel weg en hij bleef mevr. S. wel een minuut lang verbaasd en strak aankijken.hij wist werkelijk niet, wat hij op deze vraag moest antwoorden. •.Ja, kijk me maar niet zoo ongeloovig aan," vervolgde mevr. S. „ik kan u de krant laten zien. waarin een bericht staat, dat eenigen tijd geleden, hier m onze stad, een oude. alleenwonende dame op klaarlichten dag vermoord werd door een zwerver, dien zij uit goedheid binnen gelaten had. U moet echter niet denken, dat ik u tot zulk een daad in staat zou achten. Ik vertel het u al leen maar, opdat u daaruit begrijpen zoudt, waarom men tegenwoordig zoo wantrou wend is.... en wanneer er gebeld wordt, alleen het kleine venstertie opent of uit voor zorg den ketting vastmaakt, voor men de deur opent. Kunt u het den menschen kwalijk nemen, wanneer zij. na zulk een verschrikkelijke misdaad, het liefst alle bedelaars onder een vloed van scheld woorden van de deur jagen?".... De man had verbaasd toegeluisterd en dacht enkele oogenblikken na.Hij was in wendig beschaamd voor het vertrouwen, dat de oude mevrcuw hem geschonken had. Wanneer hij in de eerstkomende dagen met onvriendelij ke woorden de deur gewezen werd, dan begreep hij beter, waarom de menschen zoo hardvochtig waren Met groote belangstelling luisterde ik naar de ondervindingen, die zij had opgedaan en ik dacht bij me zelf: „Deze vrouw draagt het hart op de rechte plaats..." Zij was ongetwijfeld een degelijke huisvrouw en moeder. Haar man is jaren geleden gestorven, haar oudste zoon is gevallen op het bloedig slagveld in Frankrijk. Bij het afscheid nemen van mevr. S. voelde ik, hoe deze vrouw, met haar dapper eenvoudig gemoed, ook mij nieuwen moed en vertrouwen geschonken had in mijn werk in dienst der ongelukkige lijdende menschheid. Soms gaf mevr. S. ook liefdadigheids bons, vooral wanneer zij geen eten meer over had. Hiermee had ze echrer nog onlangs droeve ondervinding opgedaan. „De tand- looper," 200 schreef zij mij, geraakte in woede en zei: „Daar hebt ge uw prul terug" enz. Hij scheurde het biljet in stukken en wierp het haar voor de voeten. Maar dat kon mevr. S. met weerhouden, om toch vriendelijk te zijn iegens allen, die hare hulp kwamen inroepen. Haar brief sloot met de woorden: „Inliggend een andere bon." Het waren drie zilverbons voor nood lijdende menschen. Toen ik eenige dagen later in een krant een artikel las over arbeids- loonen zag ik, dat haar jongste zoon, die eigenaar is van een kleine textielfabriek, aan zijn arbeiders een loon uitbetaalde dat 50% hooger was dan het gewone uurloon en dat verwonderde me eigenlijk heeiemaal niet, want het spreekwoord zegt immers „De appel valt niet ver van den boom." Een opzienwekkend proces Men zal zich misschien nog herinneren hoe, eenigen tyd geleden, het gerucht ging van de ontdekking, te Brussel, van een „Raphaël", uit Rusland afkomstig een stuk met een romantische historie. Thans heeft hetzellae schildery aanleiding gegeven tot een proces, waar de Belgische bladen uit voerige mededeelingen over publiceeren. Het stuk kwam, aldus het „Hbld.", het eerst ter sprake in 1830, toen een zekere dr, Steinchen, agent van de Russische regeering, het voor 40.000 roebel kocht. Het stelde een „Madonna" voor en zou een meesterwerk van Raphael zyn. Hij gaf zijn kostbaar eigen dom In bewaring aan de Ermitage te St. Petersbuig. In den loep der jaren, terwyi het daar rustig hing, rees er twyfel aangaande de echtheid; sommige critici hielden het voor een copy, ander voor een door Ra- phaël bijgeschilderd atelierwerk. De eigenaar, dr. Steinchen, stierf en zyn weduwe schonk het stuk aan haar zoon, die er mee naar Brussel toog en het liet zien aan den tocnmaligen directeur van het Kon- Museum, Fierens Gevaert, die het voor een niet onverdienstelijke kopy hield. Pogingen, om het tegen een hoogen prys aan den man te brengen, mislukten. Ook de jonge Steinchen kwam te sterven en zijn jonge weduwe erfde het bedenke lyke meesterstuk, dat zij toevertrouwde aan zeke ren Lamberty, met het doel er esn kooper voor te zoeken. Zy kreeg van Lamberty 12.000 fr. als voorschot op den eventueelen ver koopsprijs. Deze echter beweert thans, dat hy voor 12.000 frs het stuk kocht en wei gerde dan ook het aan mevrouw Steinchen terug te geven, toen deze er om vroeg. Het kwam tot een proces; het schildery werd onder dwangbeheer geplaatst. De verdedigers van mevr. Steinchen heb ben eerst getracht de echtheid van het schil derij te bewyzen. Verder verklaarden zy, dat Lamberty haar had aangeboden het te ver- koopen, wat z. i. gemakkeiyk gaan zou. Hy bood voorloopig 12.000 frs. aan, bewerende momenteel niet meer ter beschikking te hebben. De weduwe Steinchen teekende een gezegelde kwitantie. In het eerst hield hy haar geregeld op de hoogte van de pogingen tot verkoop, door hem gedaan. In 1928 ver anderde hij van houding en beweerde hy het doek gekocht en daarvoor de kwitantie ont vangen te hebben. Kort daarop vernam me vrouw Steinchen. dat hij op het punt stond het stuk voor 130.000 pond te verkoopen. ZU vroeg het hem toen terug en bood aan de 12.000 frs. en andere onkosten terug te be talen. Haar verdedigers eischen dan ook de teruggave van het stuk, De advocaten van Lamberty nemen het standpunt in, dat het stuk niet echt is en dat het hem regelmatig toekomt, daar hy het heeft gekocht, wat biykt uit het door mevr. Steinchen geteekende bewys. Thans beweert echter mevr. Steinchen, dat deze kwitantie vervalscht is. Lamberty ont kent dit en elscht, dat het schildery hem wordt toegewezen benevens 30.000 frs. scha devergoeding. Heel Brussel Is benieuwd naar den uitslag van het geding. ROOSTER DER RETRAITEN. Vandaag /viert de dichter Boutens zijn zestigsten verjaardag. Hy werd geboren te Middelburg en is een der zeer weinige Zeeuwsche dichters uit onze letterkundige traditie. Zyn studién in de klassieke letteren vol tooide hy te Utrecht „Verzen", de eerste bundel van den dichter verscheen in 1898, ingeleid door Loaewflk van Deysssl. Sinds dien gaf dr. Boutens ons: „Praeludiën" (IB02), „Stemmen' (1907), „Vergeten Lied- jen" (1010). „CurnuSna" (1912), „Lente maan" (1916), „Zomerwolken" (1922) en talrijke vertalingen, waaronder die van Aischylos' treurspelen. In het vorig bericht over het 6e Lustrum is eene onjuistheid ingeslopen. Verzocht wordt te lezen, dat op de Reünie, te houden op 26 April a.s., verwacht worden zij, die vóór 1 Januari 1S21 op het College zyn ge komen en bovendien zij, die vóór I Ja nuari 1926 aan het eindexamen hebben deelgenomen. Tevens wordt, er de aandacht op gevestigd dat het bericht in de dagbladen de eenige kennisgeving is en dat dan geen circulaires worden gezonden. Allen, die vóór 1 Maart as. zich opgeven bij den secretaris van het oud-leerlingen comité, den heer A. v. Gent, Reinoldstraat 7, Nijmegen, ontvangen de noodige nadere inlichtingen. Mgr. Angelo Rotta benoemd. Z. H. de Paus benoemde bij schrijven van het staatssecretariaat tot pauselyk nuntius in Hongarije, Mgr. Angelo Rotta, titu'air- aartsbissehop van Tebe d'Acaia, thans apos tolisch delegaat in Constantinopel. St. Petras Canlsins Retraitenhuis te Bergen N.-H. 25—28 Febr. Meisjes, 6.50, Eerw. Pator Montfortaan. 4—7 Maart. Vrouwen L. T. B., 10, Eerw, Pater Capucijn. 10—13 Maart. Dames, 10, Eerw. Pater Dominicaan. 17—20 Maart. Meisjes, 10, Eerw. Pater Carmeliet. 23—26 Maart Meisjes Congreganisten en andere, 6.50, Eerw. Pater Montfortaan. 30 Maart—2 April. Vrouwen Derde Orde en andere, 6.50, Eerw. Pater Franciscaan. 4—7 April. R.K. Verpleegsters, 6.50, Eerw Pater Jezuïet. zy, die wenschen deel te nemen aan een Retraite, gelieve zich te vervoegen by een Eerw. Geestelijke die het toegangsbiljet aanvraagt, of het onmiddeliyk aan te vragen by ondergeteekende, die het biljet zal toe zenden. De Retraitanten worden In het Retraiten huis verwacht te half zeven. Aan het sta tion te Alkmaar kan men gebruik maken van de stoomtram Alkmaar-Bergen, uit stappen halte Oostdorp. Alleen op verzoet staat een speciale autobus aan het station Alkmaar om de retraitanten naar Bergen te brengen. De retraite wordt omstreeks half drie gesloten. Het retraitenhuis is ingericht voor 81 Retraitanten. Voor de toelating tot Patronaats-Retraiten wordt de leeftijd van 15 Jaar en tot de an dere Retraiten die van 17 jaar vereischt. De bydrage tot de kosten der Retraite» kan van te voren overgezonden of geduren de de Retraite gestort worden. Zy die niet ter Retraite opkomen, worden geacht hun bUdrage tot de kosten af te staan als een aalmoes aan het liefdewerk. P. Th. VERWER, Reetor Telephoon 148 Gironummer 14X008. Het huweiyk van kroonprins Umberto van Italië met prinses Marie José van België heeft twee families vereenigd, die sinds eeuwen diep godsdienstig zyn. Het Huis Savoye telt onder zyne leden niet slechts koningen maar het heeft ook verschillende Heiligen aan de Kerk geschon ken. Een kapel In de Kathedraal van Cham- berg en een andere kapel, die koning Karei Albert In zi»n paleis te Turijn liet inrichten, herinneren aan de Heiligen uit het edele Huis Savoye. De zalige Umberto III die in de I2e eeuw leefde, bezat een diepen godsdienstzin en "n groote liefde tot God, die aanleiding werd, dat hy gedurende zijn geheele leven de ver gankelijke dingen der wereld verachtte en zich alleen wendde naar het onvergankeiyko eeuwige In de 13e eeuw was de zalige Bonifaciua van Savoye eerst monnik in de groote Char treuse, daarna prior van 't klooster te Man tua. vervolgens Bisschop van Belly en ten slotte aartsbisschop van Canterbury en als zoodanig droeg hy met verheven moed de grootste vervolgingen. In de 15e eeuw leefde de zalige Margaretha van Savoye. Markiezin van Montferrat aan het hof van haar gemaal, droeg altyd een boetekleed en geeselde zich voortdurend. Na dat zij weduwe geworden was, verliet zy de wereld, trad In de orde der Dominicanessen en stierf in geur van heiligheid. In de 15e eeuw werd de zalige Amadeus, hertog van Savoye, onder zyne regeering voortdurend getroffen door vyandelijke in vallen opstanden, familietwisten, epidemiën en hongersnood, maar hy verdroeg, dat alles met volkomen onderwerping aan den wil van God. De dochter van den zaligen Amadeus en Yslanda van Frankrijk, de zalige Louise van Savoye, begaf zich na lange en zware be- oroevingen te hebben geleden naar het klooster van Sint Clara van Orbe, waar haar leven een onderbroken keten van deugd en vrome oefeningen was. Bovendien worden twee dochters van Ka- rel Emanuel I „eerbiedwaardig" genoemd. Maria, die als Franciscanes in het jaar 1656 in Rome stierf en in de Basiliek van den H. Franciscus van Assië begraven werd en Catharina eveneens Franciscanes, die in het Jaar 1640 in Bielle stierf. Een andere „eerbiedwaardige" is Maria Christina, dochter van Victor Emmanuel van Sardinië, gemalin van Frederik n ko ning van Napels en Moeder van Frans H den laatsten regeerder van dit ryk. Hierby kan nog vermeld worden een Fransche prinses Maria Clotllde, kleindoch ter van Lodewyk XV en gemalin van Karei Emmanuel TV van Sardinië, die door Paus Pius VII „eerbiedwaardig" verklaard werd. Deze paus was nog persooniyk getuige ge- wees* van haar deugdzaam leven, dat geheel gewijd was aan het beoefenen der evange lische raden en goede werken. Zy stierf in het jaar 1802 tt Napels. Dat is de roem van het vrome Huls van Savove. dat de kerk ook een heele rij Bis schoppen en kardinalen geschonken heeft en zyne diepe godsdienstigheid en zijn gehecht heid aan de katholieke kerk eeuwen achter een wist te behouden. Zondag a.s. zal de op zyn verzoek eervol ontslagen reserve-majoor van den Militair- Geneeskundigen Dienst Dr. P. H. E. Ver- berne, die onlangs als Benedictyner Monnik in de Abdij St. Paul te Oosterhout de H Priesterwijding mocht ontvangen, zlln eerste. Plechtige H. Mis in Den Haag opgedragen in de Parochiekerk van O. L Vrouw van) Greden Raad aan het Bezuidenhout tel "s-Gravenhage. In de Santé-gevangenis te Parys bevindt zich thans in hechtenis Eduard Ramon, een hooge regeeringsambtenaar die belast was met de boekhouding van het Nationaal Mu seum. Hij wordt beschuldigd meer dan 500.000 frs. verduisterd te hebben ten nadeele van. den Staat Volgens een verklaring van den minister van Financiën had Ramon zich eigenmachtig den titel van Directeur van het Nationaal Museum toegeëigend en als zoodanig in New-York een collectie van 30 schilderijen, der voornaamste Fransche schilders uit den tegenwoordigen tyd. gekocht. Daar hy geen opheldering van zyn han- delwUze wilde geven, toen hem dit gevraagd werd. stelde men een onderzoek in naar zyn boekhouding, waarbij verschillende onregel matigheden geconstateerd werden. Daarop werd Ramon uit zyn betrekking ontslagen -n gearresteerd Hy wordt thans beschuldigd de schilderijen voor eigen rekening te hebben aangekocht, maar met 't geld dat hij verduisterd had. Hy was van plan deze schilderijen In New-York weet met hooge winst te verkoopen. Maar de beurs-crisis m Wallstreet stelde al zyn ver wachtingen te leur De schilde- jen bevinden zich thans op den terugweg en zullen by aankomst in beslag genomen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 11