Uit den Haarlemschen Gemeenteraad mmm tweede blad BLADZIJDE A U *';j Mededeelingen van de Kamer van Koophandel STADSNIEUWS De eerste relikwie van Sint Bavo naar Haarlem OMLEGGEN DER SPOORBAAN AMSTERDAM—HAARLEM Aanrijding in den nacht Uit Leiden Blaffende en jankende honden Geen weg door den Waarderpolder De Kerkvervolging in Rusland De 500ste opvoering van De Rozenkrans Mi 5SSS ««M/kijfói fens*, Personalia MUZIEK Achtste Gemeenteliik Orgelconcert t zag er gisterenmiddag dreigend bouw van grootere huizen niet toelaten g uit voor hen, die niet van lang- en dat, als deze woningen niet worden gebouwd, de voorziening in den woning Het genoeg durige raadsvergaderingen houden een agenda met 24 punten, waaronder vele met a, b, c en d's, en om half drie nog aan de „ingekomen stukken" bezig. Wij gingen aan het knoopen tellen zou er een avondvergadering uit groeien of niet Maar, dank zij het tactisch in grijpen van den Voorzitter, liep het mee om kwart voor zes namen wij afscheid tot over veertien dagen. Jammer genoeg echter werd een der belangrijkste en meest Urgente punten van de agenda, het voor stel om een nieuwe R. K. school voor buitengewoon lager onderwijs te stichten, het slachtoffer. Dit werd aangehouden, want daarover bleek men in zekeren hoek nog graag een uurtje te willen praten. De ratten, die in de tegenwoordige school tijdens de lesuren aan de leermiddelen knagen, hebben gisterenavond, naar aan leiding van dit besluit waarschijnlijk een feestelij ke bijeenkomst gehouden. Er moeten aan dit voorstel, volgens de raadsleden, die het woord willen voeren, vele kanten vast zitten. Ook wij kunnen natuurlijk een heelen berg bezwaren aan voeren, maar boven dien berg uit tee kenen zich de silhouetten af van een honderd lieve kinderen, die meer dan andere recht hebben op onze belangstel ling en bescherming. Deze vragen aan den raad niet alleen wat meer levensvreugde in hun schooljaren, maar, wat nog ern stiger is, zij vragen ook een zoo goed mogelijk onderwijs, opdat zij gewapend uit de kinderjaren komen, om een strijd om het bestaan te beginnen, dat voor hen bijzonder hard zal zijn. Met een uurtje praten staat een scheef geval natuurlijk niet recht en daarom had men gisteren misschien het punt kunnen aannemen en den Voorzitter mededeelen, dat „met het oog op het vergevorderde uur, van het woord werd afgezien". Dat gebeurt Wel voor minder dringende zaken. Want er zullen toch niet veel raadsleden het hartelooze standpunt deelen van den heer Peper, die meent, dat de gemeente zich niet moet inlaten met deze kinderen, wijl Zij geen wettelijke verplichtingen heeft, een standpunt, dat wel erg aan een knoet doet denken. Intusschen is gisteren in den ergsten nood voorzien, want de R. K. school krijgt een afgedankte openbare school aan het Klein Heiligland in bruik leen. Bij de ingekomen stukken was een adres van marktkooplieden. B. en W. hebben bepaald, dat van 1 Maart af in de tentjes op de markt alleen nog maar electrische verlichting mag gebruikt worden. Daar tegen kwamen de leveranciers van pers gaslampen in verzet en ze werden bij gevallen door vele marktkooplieden en gesteund door verschillende raadsleden, die ons op alleszins bekwame wijze de voordeelen van een persgaslamp bijbrach ten. Maar om kwart voor drie ging plot seling het debat uit en B. en W. bleven onbetwist meester van het strijdtooneel, wat uit de discussies heelemaal niet af te leiden viel. Een belangrijke beslissing heeft de Raad genomen inzake de bebouwing van den Zuiderhout. Eenige Heemsteed- sche architecten wilden den Raad hooren of hij tegen een aaneengesloten be bouwing in het Zuiderhoutpark is. B. en W. toch, gesteund door een advies van de Haarlemsche schoonheidscommissie, staan afwijzend tegenover dit plan en Wenschen in den Zuiderhout uitsluitend open bebouwing. Nu werd een beslissing van den Raad gevraagd en deze heeft het standpunt van B. en W. met groote meer derheid goedgekeurd, zoodat een voor stel van den heer Visser om een aaneen gesloten bebouwing toe te staan slechts bij vier raadsleden genade vond. Wij laten den formeelen kant van de kwestie, n.l. of de Heemsteedsche bouwverordening zulk een bebouwing wel toelaat, buiten be spreking. maar achten dit besluit van den Raad zeer gelukkig. Wij hebben den nu overleden Haarlemschen schilder Ko Don ker eens, misschien niet zonder eenige overdrijving hooren beweren, dat het Zuider Buiten Spaarne het bekoorlijkste plekje natuurschoon ter wereld is. Het is er dan ook inderdaad mooi en het is goed, dat ons gemeentebestuur zorgt, dat het er mooi blijft. Door een over dadige bebouwing wordt het natuurschoon er echter geschaad en dat er reeds een aaneengesloten bebouwing is (Tuinwijck), kan een fout genoemd worden, maar be hoeft geen reden te zijn er mede door te gaan. Bovendien heeft Haarlem met te Veel plekies, waar woningen voor gefor- hineerden kunnen gebouwd worden en Ook die soort Haarlemsche ingezetenen hebben wij hard noodig, n'en dèplaise deneer Peper. Zelfs in Rusland zijn ze Welkom. De heer Klein Schiphorst legde Vast, dat dit besluit van den Raad een lei draad is voor hen, die in de toekomst daar willen bouwen. En de wethouder bevestigde dat. Het grove wild van de agenda bleek l1tusschen het voorstel te zijn om aan de Archipelstraat 110 woningen te bouwen Voor economisch zwakkeren. Daarop vie len allereerst de jagers Castricum en Keesen aan en er ontstond een debat ?h optima forma over de volkshuisvesting hl Haarlem, dat ons bijna twee uur bezig hield. De bestrijding van de heeren Cas- h'tcum en Keesen was bijwijlen zeer hef- Zij grondden hun bezwaren op den haar hun meemnz onvoldoenden inhouds maat der huizen. 205 kub. meter. De |]eer Castricum uitte zelfs de vrees, dat huizen, die nu gebouwd zullen worden, hver 15 laar tot de krotten zuilen behooren. ^ij bleken een uitzonderlijke positie in hemen in den Raad, want niet alleen Lerklaarde de heer van Liemt, dat hij, hoezeer de bezwaren van de heeren onder- Schrijvende, voor het voorstel zou stem- hien, wijl langer wachten met her op- fh'haen van krotten in Haarlem onverant woord zou zijn, maar ook de socialis- hsche raadsleden ontpopten zich op den- Z®'fden grond als voorstanders van het P'an. Het kon den heeren Keesen en Vastricum natuurlijk niet onbekend zijn, at de voorschriften van het Rijk aan- echter de verzekering, dat er spoedig ver betering zal komen en dat het gezin een andere woning zal krijgen, zoodra er een beschikbaar komt. Het scheen ons toe, dat het betoog van den heer Klein wel indruk maakte op den wethouder. En hiermede besluiten wij dit eenigs- zins zure overzicht. Een volgende maal een prettiger geluid 1 nood hier ter stede in het moeras dreigt te loopen. Hun betoog en hun stemmen tegen het voorstel had dan ook o.i. vooral de beteekenis van een protest. Maar zij lieten dit onvoldoende uitkomen en van deze zwakke plek in hun bestrij ding profiteerde de heer Reinalda met het hem eigen redenaarstalent. Hij vroeg hun of zij dan geen huizen wilden laten bouwen en liet niet na de noodige poli tieke munt uit het geval te slaan, door de tegenwoordige regeering en zelfs de katholieke Kamerleden verantwoordelijk te stellen voor dezen woningbouw. Deze vlieger ging echter niet op, want, gesteld, dat de Regeering in gebreke zou zijn, dan is de eenige manier om verbetering te krijgen in de Kamer tegen de Rijks- begrooting te stemmen en dat hebben ook de sociaal-democraten niet gedaan, merkte de heer Loerakker snedig op. Intusschen meenden wij in het betoog van de heeren Castricum en Keesen te hooren, dat zij de voorgestelde huizen niet in elk geval onvoldoende achtten, maar wel voor de gezinnen, waarvoor zij nu bestemd wor den. De huizen moeten dienen om de gezinnen, die nu in krotten wonen, op te nemen en het is bekend, dat in krotten niet alleen kleine gezinnen huizen, maar ook kroostrijke. De heer Gerritsz ont kende dan ook niet, dat in deze huizen ook kinderrijke gezinnen zullen onder gebracht worden. Daarvoor nu vonden de heeren Keesen en Castricum de huizen onvoldoende en wij gelooven niet, dat de oppositie zoo fel zou zijn geweest, als er in Haarlem, in voldoend aantal, woningen voor groote gezinnen zouden zijn. Dan toch zouden deze huizen dienen voor de kleinere gezinnen en zou hun bezwaar voor een groot deel ondervangen zijn. Indien de socialistische wethouders dan ook die critiek moeten slikken, dan is dat het gevolg van de niet wel-doordachte Haarlemsche woningbouwpolitiek der laat ste laren. Er is niet voldoende rekening gehouden met de behoefte en men heeft niet het zwaarst laten wegen, wat het zwaarst was. Er moeten en er moeten in Haarlem woningen voor groote ge zinnen gebouwd worden en, waar zulks noodig is, goedkoop ter beschikking van belanghebbenden worden gesteld. Het is juist, wat de heer Reinalda zegt, dat de Regeering huiverig is, toeslagen op de huurprijzen toe te staan, maar wij durven toch te veronderstellen, dat, als in elk bouwplan een aantal woningen voor groote gezinnen wordt ontworpen/ en voor de meerdere kosten, die daaruit ontstaan, extra steun wordt gevraagd, zulk een verzoek bij deze regeering niet onwelwillend zal ontvangen worden. Al Zullen er allicht bepalingen worden ge maakt om te voorkomen, dat een bijdrage niet in verkeerde zakken terecht komt. Van de andere besluiten vermelden wij, dat de Raad blijkbaar voortgang wil maken met het verbreeden van straten, die daarvoor in aanmerking komen. Met het oog op toekomstige onteigening werd een bouwverbod gelegd op gedeel ten grond aan de Zuidzijde van de Dam straat, van de Rozenstraat, van de Antho- niestraat en van het Kenaupark. Belang hebbenden zullen goed doen, zich op de hoogte te stellen van den omvang dezer dreigende onteigening. Er zal weer voor anderhalve ton grond gekocht worden in Haarlem-Noord en de Gasthuis- en Kam persingel zullen geasphalteerd worden. Bij de rondvraag kreeg de heer Klein antwoord op eenige door hem gestelde vragen. Over den stand van het proces inzake het Brongebouw kon de wethou der in het belang van de zaak geen mede- deelingen doen, maar de vuile boel in de omgeving van de Bron zal worden op geruimd! Op den hoek van de Groote Houtstraat en de Gierstraat staat nu al Over de aanbieding van de eerste relikwie deelt pastoor C. Juten uit Willemstad aan de „Msb." eenige bijzonderheden mede, welke aan de historici van boven den Moerdijk on bekend schijnen. Op het einde der 15e eeuw, volgens van Heussen reeds in 1485, was het hoofd-benefi- cie (de oorkonden spreken van „prepositura") der Haarlemsche kerk in het bezit van mees ter Nicolaas de Ruiter Met de cura animarum was namens hem belast meester Hugo van Assendelft. De Ruijter was een Luxemburger, zoodat het geen wonder is, zijn naam te zien ge schreven als „de Ruter". Volgens de zeden van dien tijd waren hem meerdere kerkelijke beneficiën geschonken, van welke hij enkel de lusten genoot. Ik vind hem in 1484 ka nunnik der St. Donaas-kerk te Brugge, in 1485 proost en aartsdeken te Arnhem, in 1487 proost van St. Pieter te Leuven en te vens kanselier der universiteit, kanunnik der St. Gommarus-kerk te Lier en der O. L. Vr. kerk te Dendermonde. In 1501 werd hij ver heven op den bisschoppelijken zetel van Atrecht en kort voor zijn dood (15 November 1509) stichtte hij bij uiterste wiJsbekrach- ting het college van Atrecht aan de hooge- school te Leuven. Daarbij vermaakte hij gel den voor 16 arme studenten, onder wie een drietal moest genomen worden uit Haarlem. Het was op verzoek van dezen prelaat, dat de abt van de Gentsche St. Bavo, Ra fael de Mercatel. titulair bisschop van Rho- sus en wijbisschop van Doornik, eene aan zienlijke relikwie van den H. Bavo aan de kerk van Haarlem afstond. Verlof hiertoe werd gegeven door den plaatselijken ordina rius bij schrijven van 28 Februari 1500. Dit dankbaarheid voor deze schenking oelooft de wereldlijke en de geestelijke overheid dei- stad Haarlem, met de broederschap van St. Bavo, dat jaarlijks op den eersten Zondag van October onder de plechtige Hoogmis een waskaars van één pond zal worden geplaatst voor den reliekschrijn (de oorkonde spreekt niet over Gent, zoodat deze offerkaars te Haarlem werd gegeven). Op den schrijn, welke voor deze relikwie zal vervaardigd worden, zal met leesbare let ters worden gegraveerd of geschilderd dit op schrift: in hoc secreto continetur pars brachii scillicet junctura brachii gloriosissimi confes- soris sancti Bavonis, quam a rev do in Christo davum patre et domino Raphaele episcopo et abbate monasterii ejusdem S. Bavonis juxta Gandavum ordinis S. Benedicti Tornacensis diocesis multis precibus anna a nativitate Do mini millesimo quingentesimo cum summa devotione et speciali gratia accepimus. (Hierin wordt dus te Kennen gegeven, dat men deze relikwie, een gedeelte van den arm van St. Bavo, in het jaar 1500 heeft gekregen van den abt van St. Bavo te Gent). Deze dankbrief was geschreven 15 April 1500; aan het origineel hing het zegel der Haarlemsche parochiekerk, waarop stond af gebeeld de H. Bavo, in de linkerhand 'n valk, met de rechterhand dragend 'n zwaard. Het omschrift luidde: Sigillum curae Har- lemensis. Een «uweeaimnst met de Speoeweget) De directie der Nederlandsche Spoorwegen is voornemens over te gaan tot den bouw van een revisieloods c.a. aan de spoorbaan Am sterdam—Zaandam. De bedoelde werken zou zij wenschen te stichten op den langs de Zuidzijde van dien spoorweg gelegen ge meentegrond. In verband hiermede heeft zij B. en W. van Amsterdam verzocht te mogen vernemen, onder welke voorwaarden Am sterdam bereid zou zijn, dezen grond aan den Staat (Staatsspoorwegen) af te staan. Na ampele overweging dezer zaak zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat van deze gelegenheid gebruik dient te worden ge maakt, om voor de gemeente reeds thans de zekerheid te verkrijgen, dat te zijner tijd door de Spoorwegen de noodige medewerking zal worden verleend voor de totstandkoming van werken, welke met den havenaanleg samenhangen. Deze medewerking zal in de eerste plaats worden vereischt voor het omhoogbrengen en in verband daarmede omleggen van een gedeelte der spoorbaan AmsterdamHaar lem. Door verhooging van het baanniveau zal de mogelijkheid ontstaan, daaronder ver schillende noodig geoordeelde onderdoor gravingen te maken en wel ten behoeve van: Ie. een weg, leidende van de uitbreiding Amsterdam-West naar de Havens-West; 2e. een kanaal, te graven van de Havens- West naar de te stichten Centrale Markt en de Kostverlorenvaart; 3e. een goederenspoor, aan te leggen naar de Centrale MarJtt en dé Westergasfabriek. De goederenspoorbaan Voorts zal, naar verwacht kan worden, in de toekomst behoefte bestaan aan een goede renspoorbaan, welke de in verband met den havenaanleg te stichten entrepots kan bedie nen. Deze baan zal den spoorweg Amster damZaandam kruisen nabij den Spaarn- dammerdijk. Op dit kruispunt zal de ge noemde spoorweg zoodanig moeten worden verhoogd, dat een onderdoorgang kan wor den gemaaakt voor de goederenspoorbaan. Bovendien is ook ten aanzien van een ander punt reeds thans een regeling in het belang der gemeente. Voor den Kantonrechter Ernstige autobotsing bjj de Nassaubrug Gisteren nacht, omstreeks drie uur, heeft een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's nabij de Nassaubrug. Wonder boven wonder is dit ongeluk goed afgeloopen. Er kwam een auto van den Kruisweg, die reed in de richting Nieuwe Gracht en voornemens was om naar het Nassauplein over te steken. Van het Nassau- plein kwam echter een auto, die reed in de richting van het Kenaupark. Beide bestuur ders waren, zonder signalen van elkaar te hebben gehoord, gelijktijdig op het kruispunt. Hoewel zij het stuur omgooiden om een aan rijding te voorkomen, bleek dit onmogelijk te zijn, daar beide wagens een groote vaart hadden. De aanrijding was zoo hevig, dat de auto's omsloegen. Het mag wel een bijzonder feit eenige jaren een huis leeg, dat is aange- genoemd worden, dat de tiestuurders geen kocht om den verkeerstoestand daar te letsel kregen. verbeteren. De heer Klein kreeg de toe- l De auto's moesten worden weggesleept. Voor het kantongerecht stond gistermor&- gen terecht zekere W„ uit Zandvoort, omdat hij door het houden van drie steeds blaf fende en jankende honden het de buren las tig maakten! Verdachte ontkende, dat zijnen honden steeds blaften. Hij had 'n nog jonge hond en die was nog niet goed gewend. Telkens als menschen het huis passeerden, begon de hond te blaffen. Als getuigen werden gehoord een heer en mevrouw uit Zandvoort, die twee huizen van verdachte vandaan woonden. Mevrouw was ziekelijk, moest altijd met. open ramen sla pen en werd door het geblaf en gejank steeds wakker. De getuigen konden den kanton rechter een brief van eenige Duitsche logé's voorleggen, waarin stond, dat zij eveneens door het geblaf niet goed hadden kunnen slapen. Ook andere buren hadden nog ver klaard, dat zij van de honden veel last had den. Verdachte trok het echter in twijfel of het zijn honden wel waren geweest, waarvan de buren zoo'n last hadden. Er waren in Zand voort zooveel honden. Wie bewees, dat het nu juist zijn hond was dat moesten ze dan maar met de geluidsfilm opnemen. Maar er zat, aldus verdachte, wat anders achter. Verdachte z'n vrouw had bij getuige niet op visite willen komen en daar over waren zij gepikeerd. En dat die mevrouw zoo ziekelijk was, och zij kon nergens togen; als de dienstmeisjes van de belendende per- ceelen en liedje zongen, dan mocht dat ook niet. De kantonrechter verklaarde, dat dat alles niets met de zaak had te maken. De honden waren hinderlijk voor de omgeving of niet. De ambtenaar van het O. M. achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en eischte f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Uitspraak was 6 of 6 dagen. Een schilderachtige tegenlicht-opname van de Schelpenkade in den mist. Zelfs de eenzame visscher ontbreekt niet op dit plaatje. zegging, dat met de werkzaamheden binnenkort zal begonnen worden. En ten slotte had de heer Klein nog vragen ge steld over de woning van een groot gezin, die door de vocht zoo goed als onbewoon baar is. De wethouder antwoordde o.m., dat misschien de woningbouwvereni ging St. Bavo wel een woning voor dat gezin heeft en dat luchten van het huis het ongemak van de vocht kan vermin deren. Men leest het dat was geen ernstig antwoord op een serieuze vraa» over een zeer droevig geval. Meer zullen wij er niet van zeggen. Over de kern van de vraag, waarom n.l. de diensten van Bouw en Woningtoezicht en Openbare Werken niet direct hebben ingegrepen, toen de aandacht van het gemeentebestuur op het euvel was gevestigd, antwoordde de wethouder niet. De heer Klein kreeg Een bidstond te Haarlem Naar „Het Kerkblad voor Haarlem en Omstreken" meldt, heeft de Raad der Geref. Ker, alhier, besloten, „gemeenschappelijk met de andere plaatselijke Protest. Chr. Ker ken op 16 Maart een biddag te houden met het oog op de vervolging van de christenen in Rusland." Naar aanleiding van een voorstel dezer Kerk aan de dezer gehouden classicale ver gadering om namens de Kerken een getui genis te doen uitgaan, besloot de classis zich in dezen te wenden tot de deputaten voor correspondentie met de Buitenlandsche ker ken en tot de deputaten voor corresponden tie met de Hooge Overheid. De onderhandelingen misluk Indertijd hebben we aangedrongen op het aanleggen van een goeden weg door den Waarder polder. Bij het toen door ons inge steld onderzoek is ons gebleken,, dat de ge meente wel bereid was, hiertoe over te gaan, mits de ingelanden behoorlijk zouden bijdra gen in de kosten. Wij stelden daarom de vraag, of de eigena ren van de terreinen zich niet in verbinding stellen met Haarlem, om een vorm van samenwerking te vinden. Thans deelt men ons van de zijde van belanghebbenden mede, dat de onderhande lingen daaromtrent mislukt zijn. Wij betreuren dezen gang van zaken ten zeerste en hopen daarom, dat men alsnog t°t een vergelijk zal kunnen komen, omdat we vreezen, dat het met dezen weg anders een langdurige geschiedenis zal worden. Het gemeentebestuur zal van zijn eenmaal in genomen standpunt niet willen afwijken, ter- Wijl ook belanghebbenden niet zullen wil len toegeven. Op die manier wordt een op lossing op de lange baan geschoven en zul len de tegenwoordige eigenaren en belang hebbenden allang dood en begraven zijn, eer de weg zal zijn aangelegd. Daarbij komt, dat de waarde van de gron den eerst zal beginnen te stijgen, wanneer ze exploitabel gemaakt zijn. We hopen dan ook, dat men overeenstem ming zaï bereiken en zouden het gemeente bestuur willen aansporen, met het oog op de groote belangen, die op het spel staan, soepelheid te willen betrachten, hoewel we toegeven, dat er voor het standpunt veel te zeggen is. Men zou de gelden, benoodigd voor den aanleg van den weg, ook kunnen verkrijgen door het heffen van een bijzondere belas ting van de terreinen, maar zooiets brengt m°eilijkheden met zich mede en daarom gaat men hiertoe niet zoo graag over. Dan zaJ het in alle geval beter zijn, dat de te genwoordige eigenaars bijdragen in de kos ten, want zii zullen ook van de waardever meerdering hunner terreinen profiteeren. Dinsdagavond hnd in den Stadsschouwburg de 500ste opvoering plaats van „De Rozen krans", het tooneelspel naar den wereldbe- roemden roman van Florence Barclay. De dames Enny de Leeuw, Minny van Olfen en Betty Veruyn werden bij deze ge legenheid bloemen aangeboden. Een stoomer van 51.000 ton w '-j -v 'v De „Europa" een stoomer van de Noord-Duitsche Lloyd, met een inhoud van 51.000 ton. zal begin Maart haar eerste vaart maken op de Atlantische Oceaan. Het ligt in de bedoeling, dat het schip deze maand een proefvaart zal maken op de Noordzee. Als bijzonderheid zij vermeld, dat een gedeelte van het schip door brand verwoest werd. De heer A. J. J. Beynes herdacht Dinsdagavond te half acht werd een ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken ge houden. De vergadering werd geleid door den heer E. H. Krelage. De VOORZITTER opent de vergadering Daarna sprak hij als volgt: De Kamer heeft het verlies te betreuren van haar lid, den heer A. J. J. Beijnes, die de vorige week op 46-jarigen leeftijd aan zijn gezin en aan zijn werkkring ontvallen is. De overledene maakte sinds September 1922 deel uit van deze Kamer, waarin hij een gewaardeerd vertegenwoordiger was van de metaalindustrie. Als lid der onderwijs- en nijverheidscommissies uit de Kamer, had hij aandeel in de voorbereiding van belang rijke besluiten, die op het gebied dezer com missies werden genomen. Menigmaal woonde hij in opdracht van de Kamer besprekingen en vergaderingen van andere lichamen bij, waarover hij zeer gewaardeerde, rapporten placht uit te brengen. Nimmer werd te vergeefs een beroep gedaan op zijn mede werking. Betreurt de Kamer door het overlijden van den heer Beijnes een toegewijd lid, de leden der Kamer persoonlijk verliezen in hem den opgewekten collega, met wien de om gang door allen werd op prijs gesteld. Namens de Kamer is aan de zwaar be proefde familie en aan de vennootschap, waarvan de overledene directeur was, de deelneming der Kamer betuigd. Hij ruste in vrede. De leden hoorden deze woorden staande aan. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Een aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. Verkiezing nieuw lid Het bureau stelt voor den datum der ver kiezing ter vervulling in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer A. J. J. Beynes vast te stellen op Donderdag 20 Maart. Aldus besloten. De Bloemententoonstelling te Aalsmeer Voorgesteld wordt een bedrag van f 50 be schikbaar te stellen voor een gouden me daille voor de Bloemententoonstelling, die van 15 April a.s. gehouden zal worden. Aldus besloten. De vierde postbestelling te Haarlem Het bureau stelt voor een schrijven te zenden aan den directeur-generaal der pos terijen en telegrafie inzake wederinvoering van een 4e postbestelling te Haarlem. Aan het schrijven ontleenen we: „Herhaal delijk doet zich de behoefte aan de wederin voering van de vierde postbestelling te Haar lem sterk gevoelen. Op grond van zijn be volkingscijfer meent 't recht te kunnen doen gelden op een gelijk aantal bestellingen als in Groningen, een stad met een kleiner aan tal inwoners. Indien tot wederinvoering van een vierde bestelling zal worden overgegaan, zal een meer rationeele verdeeling van de te ont vangen poststukken gedurende den dag mo gelijk zijn. Een zekere vermindering van het aantal stukken in de eerste bestelling, een vervroeging van de tweede bestelling en de mogelijkheid tot afwikkeling door de ont vangers van de stukken zal hiermede be reikt worden. De Kamer zou het dan ook in. hooge. mate op prijs stellen, indien maatregelen getrof fen konden worden tot een zoo spoedig mo gelijke wederinvoering van de vierde post bestelling in Haarlem." Het schrijven wordt goedgekeurd. Wijziging keur Haarlenimermeerpolder Artikel 44 van de ..Keur van den Haarlem mermeerpolder." zegt. dat vaartuigen zich, wanneer het ijs in het vaarwater meer dan 5 c.M dik is, over elke 50 M. ter weers zijden der bruggen, eerst dan over deze af standen mogen bewegen, indien een geul ter breedte van het vaartuig vermeerderd met I M. is gemaakt, Daar de Ringvaart behoort tot een der be langrijkste vaarwegen in het district der Ka mer en verschillende bezwaren zijn inge komen tegen deze bepaling, stelt het bureau voor tot het bestuur van den Haarlemmer- meerpolder het verzoek te richten, dit ar tikel meer m overeenstemming te brengen met de belangen van de scheepvaart. Aldus besloten. Verbinding IJssel Apeldoornsche Kanaal In verband met belangen, welke in het district der Kamer zijn gelegen en welke ge baat zijn bij een goede verbinding naar de Zuiderzee met de industrieele ondernemin gen gelegen aan het Kanaal Hattem-Dieren, stelt het bureau voor den Minister van Wa terstaat te verzoeken, wel die maatregelen te helpen bevorderen, welke zullen leiden tot de voltooiing der ontworpen verbeteringswerken in het jaar 1930. Aldus besloten. Rondvraag De heer MEIJER verzoekt maatregelen te doen treffen, dat het postkantoor te Velsen- Noord een paar uur langer per dag wordt opengesteld. Een man moet alles afhandelen en de menschen moeten soms een paar uur wachten De VOORZITTER zal de klacht met de betreffende autoriteiten bespreken. Hierna werd de vergadering gesloten. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam slaagde heden voor het artsexamen, lste gedeelte, de heer J. Muller, te Haar lem. Soliste mevr. S. RozelaarFranken (viool) Het is zooals het is, het moge zijn zooals het ons wordt voorgesteld, maar we gelooven voortaan niet meer in de komst van Con certmeester Zimmermann voordat we hem de eerste vioolstreek hooren doen op het podium onzer Gemeentelijke Concertzaal. Dit is nu de derde of vierde maal we raken den tel kwijt dat de heer Louis Zimmermann plotseling door ongesteldheid verhinderd is te komen. Men moet het ons niet kwalijk nemen, maar onze verwijzing naar het fabeltje van den stouten jongen en den wolf is al aardig op weg verwezenlijkt te worden. Er was weinig publiek op dit concert, en men zou bijna tot de conclusie komen, dat de heer Zimmermann niet naar Haarlem komt, omdat hij bang is dat er te weinig pu bliek is, of, dat het publiek niet naar de Concertzaal komt, omdat het bang is dat Zimmermann plotseling ongesteld is. Het was nochtans niet zoo plotseling, dat mea geen tijd had gehad, een aanvullend'gewij zigd programma te laten drukken, of heeft men die al bij voorbaat gereed gehou den? Doch, alle gekheid op 'n stokje. Mevrouw RozelaarFranken heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt door dezen avond met enkele werken van klassiek repertoire, het G-dur Concert van Nardini, en een drie tal kleinere werkjes, een Gavotte van Han del, een Largo Andante van Tartini en eeri Tempo di Menuetto van Fugnani, voor ons op te treden in de plaats van den grooten Amsterdammer. Het is altijd een hachelijk ondernemen om zoo betrekkelijk a l'improviste, misschien met een enkele repetitie een concert van dit genre te geven. Maar de kunstenares heeft er zich kranig doorheen geslagen. Het sa menspel met den begeleider, den heer George Robert, was alleszins lofwaardig, en slechts bij het Tempo di menuetto van Tar tini speelden de blijkbaar wat strak gespan nen zenuwen haar parten; de heer Robert wist zich echter volkomen aan te passen, en het werd voor mevrouw RozelaarFranken een prachtig succes. Zij weet aan haar fraai instrument een mooien, vollen en vèrdragen- den toen te ontlokken, en slechts nog wat grootere warmte en durf heeft zij noodig om te concerteeren met waarlijk boeiend resul taat, Ze kreeg veel applaus en bloemen. Van het door den heer Robert gespeelde programma, een drietal Rame^u-composities, de koraal O Lanun Gottes. uftschuldig, van Bach, en de Eerste Choral in E maj. v. César Franck vonden we het laatste .veruit het mooiste. Deze fraai bewerkte compositie, met in de eerste bladzijden der partituur als los weg neergeworpen muzikale gedachten) wel ke hij later weer uitspint, weer opraapt en vereenigt tot een slot van groote muzikale werking, js van een nemelsche verrukking, van een visionnaire schoonheid. Met den innigen, warmen indruk van dit door den hr. Robert met zoo levendigen en fijnen toets gespeelde werk zijn we huiswaarts gegaan. Op het negende orgelconcert zal mevr. Noordewier men weet het: voor Haarlem maakt zij een uitzondering nog eens op treden. Dinsdag 4 Maart verwachten we maar nu heusch een voUe zaal. J. S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5