CACHET D- FAIVRE GEMEENTERAAD VAN HAARLEM De verlichting der marktkramen Over bebouwing van Haarlemmer hout en Zuiderhoutpark; de raad spreekt zich uit voor open bebouwing Aankoop van grond aan den Rijksstraatweg Asphalteering van Gasthuis- en Kampersingel De Volkshuisvesting 110 woningen voor economisch zwakkeren in Haarlem-Noord Allerlei. Lu Prisonnière De Gevangene Lijdt niet langer!... VAN HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN RHEUMAT1EK Gistermiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester, den heer C. Maarschalk. Afwezig bij den aanvang der vergadering do heeren Heidstra en Keesen. Verlichting markt De heer PEPER wil het adres van markt kooplieden betreffende de verlichting der markt niet in handen van B. en W. om prae- advies stellen, maar het in den raad behan delen. Een groot deel der betrokkenen verlangt niet electrische verlichting en de directeur van het marktwezen gaf zjjn verzet tegen electrische verlichting eerst op, toen hij meende, dat een groot deel der koopliq^en die verlichting wenschte. Spr. meent, dat uit de gedwongen ver lichting de bestaansmoeiiy kheden voor de marktkooplieden grooter worden. Veiligheid en algemeen belang vereischen ook niet electrische verlichting. De heer CASTRICUM acht het door den heer Peper gesprokene overdreven. HU meent, dat maatregelen getroffen moeten worden tegen het springen van een persgas installatie, zooals thans in gebruik is. Zou de kwestie niet zoo geregeld kunnen war den, dat de nieuwe pachters een electrische lichtinstallatie moeten nemen? De heer JOOSTEN vraagt of het niet mogelijk is, dat de gemeente zelf den elec- trischen stroom distribueert. Wethouder HEERKENS THIJ8SEN gaat de aanvrage van Van der Veen uit Den Haag na en wijst er op, dat later de Ned. Vereeniging van Marktkooplieden om elec trische verlichting gevraagd heeft. Onder zocht is, of de gemeente beter zelf de ver lichting ter hand kon nemen. Het onderzoek was gunstig voor den concessionaris. De gemeente stelde hem strenger eischen, dan in andere gemeenten geschied was. Men accepteerde niet een concessie-termijn van 10 jaar en wenschte ook zelf behandeling van de tarieven. Spr. ontkent, dat er bezwarende bepalin gen voor de betrokkenen verbanden zijn aan de invoering van electrische verlichting. Slechts de kooplieden ,die een persgaslamp in eigen bezit hadden, zouden er eenigen last mee hebben, maar voor hen is een ruime overgangsmaatregel getroffen. Spr, haalt eenige gevallen aan van ge varen van persgaslampen, o.a. het ontplof fen van een persgaslamp in het perceel aan de TJrsulastraat. De publieke overheid moet tegen de gevaren waarschuwen. Spr. wijst er ten slotte op, dat het elec- triciteitsbedrüf den stroom niet zoo econo misch kan leveren als Van der Veen, de concessionaris uit Den Haag, die zich met een geringe winst tevreden kan stellen, doordat hij veel grootere marktgebieden voorziet dan Haarlem Is. De heer PEPER blijft zich verzetten tegen de lichtverandering, waartegen ook de Haarl Bond van Marktkooplieden zich ver zet. Een motie van spr., om den maatregel, welke ingaat 1 Maart a.s., op te schorten, wordt niet voldoende ondersteund. De heer JOOSTEN vraagt ter inzage leg ging van een uiteenzetting, waarom de con cessionaris uit Den Haag het beter zou doen dan het electriciteitsbedrijf. De heer KLEIN onderschrijft voor een groot deel het door den heer Peper gespro kene. Het eerste request hield in, een verzoek tot stroomlevering aan die marktkooplieden, die electrisch licht wenschten. Spr. begrijpt niet, waarom de gemeente achtergesteld wordt bij een concessionaris. Het geval van brand in de Ursulastraat is nog niet met zekerheid aan ontploffing van een persgaslamp te wijten. Spr. vraagt de verandering voorloopig uit te stellen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt toe, dat de betreffende stukken den raad overgelegd zullen worden. Aan den heer Klein antwoordt spr., dat volgens rapport van de brandweer de bin nenbrand in de TJrsulastraat is ontstaan door het ontploffen van een persgas-markt- lamp. Er gebeuren trouwens wel meer on gevallen met persgaslampen. De discussies worden gesloten. De Ziektewet. Wethouder GERRITSZ deelt mede, dat de Minister van Arbeid in verband met de in voering van de Ziektewet op 1 Maart a.s. zich met de betrekkelijke Haarlemsche ver ordeningen kan vereenigen. Een enkele wij ziging moet echter aangebracht worden, het geen B. en W. thans voorstellen. Aldus wordt besloten. Eervol ontslag. Eerval ontslag wordt verleend aan: dr, H. van Erp als leeraar aan het gemeentelijk lyceum en wel met ingang van X September 1930; mej. Ir. E. P. de Groot als leerares aan de Middelbare School voor Meisjes en wel met ingang van 1 April 1930; F. T. Popma als hoofd der school voor TJ. L. O., letter A en wel met ingang van 1 Maart a.s.; mej. C. M. A. van Bemmelen als leidster der Montessorischool aan de Bakkerstraat en wel met Ingang van 14 Maart as. Kohier schoolgelden. B. en W. bieden ter vaststelling aan het kohier der schoolgelden voor het Openbaar Vervolgonderwijs, het Openbaar Buitenge woon en Voorbereidend Lager Onderwijs en het Bijzonder Buitengewoon Lager Onder wijs, cursusjaar 1929/1930 tot een bedrag van 3.306.80. Aldus vastgesteld. Aanschaffing kast, B. en W. stellen voor. het bestuur der vereeniging ..Groen van Prinsterer" mede werking te verleenen voor de aanschaffing- van een kast voor de bijzondere school aan de Rozenhagenstraat 15 daarvoor een crediet van 160 beschikbaar te stellen. Aldus besloten. Uitbreiding school, B. en W. stellen voor, medewerking te verleenen voor de uitbreiding der Christel, school tot opleiding voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs en Inrichting voor M. U. L. O. aan de Dreef 20, waarvoor zij een totaal crediet van 45.850 aanvragen. Tot medewerking wordt besloten en het crediet verleend. Namen van straten. B. en W. stellen voor, eenige straten ten Zuid-Oosten van de Dr. Schaepmanstraat te noemen: Ten Katestraat, Van Zeggelen- straat, Allard Piersonstraat, Vosmeerstraat en Jan van Walréstraat. Verder stellen zij voor, straten ten Noor den van de Van Nesstraat te noemen: Am bachtstraat, Kapelstraat, Van Wlckevoort Crommellnsbraat, Vors term an van Oyen- straat, Spaamrijkstraat en Rechthuisstraat. Overeenkomstig deze beide voorstellen wordt besloten. Verkoop grond. B. en W. stellen voor, te verkoopen aan: J. Bennlk 410 M2 grond, gelegen aan den Middenweg, tegen 13 per M2; M. A. Scheffers 555 M2 grond, gelegen aan de Van der Meerstraat, tegen 15 per M2; de N. V. Bouw- en Aannemingsbedrijf „Persevero" 1363 M2 grond, gelegen aan de Dr. Schaepmanstraat, tegen 11 per M2; S. L. Blom en Tj. de Vries 1130 M2 grond, gelegen aan de Prévinairestraat, tegen 18 per M2. Overeenkomstig deze voorstellen wordt be sloten. Aankoop en aanvaarding grond. B. en W. vragen machtiging, van het kerkbestuur der H. Liduina aan te koopen 315 M2 grond aan de Zaanenstraat tegen 8 per M2 en gratis over te nemen 480 M2 grond, eveneens aan de Zaanenstraat. De machtiging wordt verleend. Grond voor straataanleg. B. en W. stellen voor, te bepalen, dat gedeelten grond aan de Zuidzijde van de Damstraat, aan de Zuidzijde van de Ro zenstraat (nabij den Kruisweg), aan de Zuidzijde van de Anthoniestraat en van den tuin, behoorende bij perceel Kenaupark 10, bestemd zullen worden voor straataanleg. Aldus bepaald. Aankoop grond. B. en W. stellen voor, voor 1.50 per M2 aan te koopen 8.83.30 H.A. grond, gelegen ter weerszijden van den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord Aldus besloten. Aankoop grond met opstallen. B. en W. vragen machtiging, van de N.V. Margarinefabriek voorheen J. v. d. Griendt en Zn., 2840 M2 grond met opstallen aan te koopen tegen 23 per M2. De grond is gelegen aan den Spaaradamscheweg hoen: Kloppersingel. Dé machtiging wordt verleend. Weigering tot verbouwing. B. en W. stellen voor, het beroepschrift van Gebrs. Janse tegen de beslissing van B. en W., waarbij aan hen vergunning is geweigerd tot het verbouwen van het per ceel Zijlstraat no. 33, omdat het Plan is ontworpen in strijd met het bepaalde bij artikel 14bis der Bouwverordening dezer ge meente, aangezien de uiterlijke vorm van het gebouw na verbouwing op zich zelf, uit een oogpunt van welstand, aan stoot zou geven, te verwerpen. Het beroep wordt verworpen. Asphalteering Gasthuis- en Kamper- singel. Voor asphalteeringswerken enz. aan den Gasthuis- en Kampersingel vragen B. en W. een crediet van 55.000 aan. Het crediet wordt verleend. Onteigening perceelen. Bij raadsbesluit van 20 November werd overeenkomstig de Onteigeningswet voor loopig goedgekeurd het plan tot onteigening ten name van de gemeente Haarlem van een aantal perceelen nabij de Kamperlaan en aan den Kleine Houtweg, ten einde to» verdere uitvoering te komen van het vast gesteld plan van uitbreiding voor de gron den ten zuiden van de Rustenburgeriaan, ten oosten van den Kleine Houtweg en ten westen van het Zuider Buitenspaamc. Bezwaarschriften van belanghebbenden zijn niet ingekomen. In verband daarmede stellen B. en W. thans voor, te besluiten tot onteigening ten name van de gemeente Haarlem van bo vengenoemde perceelen. Aldus besloten. Stichting Montessori-school. B. en W. stellen voor, medewerking te verleenen voor den bouw van een school voor gewoon lager onderwijs (Montessori- methode) op een terrein gelegen aan de Louise de Colignylaan ten behoeve van de vereeniging „De Haarlemsche Montessori school" en voor deze stichting een be drag beschikbaar te stellen van ten hoogste 100.000. De heer PEPER zou in het algemeen het aantal leerlingen op een maximum van 30 per klasse willen stellen. Een desbetreffend voorstel van hem wordt niet voldoende ondersteund. Bouw aan de Louise de CoHgnylaan. B. en W. stellen voor, het verzoekschriit van A. J. J. Verspoor en M. j. Muylaert in zake het bouwen van aaneengesloten hee renhuizen aan de Louise de Colignylaan c.a. voor kennisgeving aan te nemen. Op verzoek van den heer VISSER gaat de raad in geheime vergadering. Na heropening der openbare vergadering betoogt de heer VISSER, dat door toestem ming voor den bouw geen natuurschoon ge schaad zal worde. Er zal ook gebouwd wor den in harmonie met de omgeving. Spr. meent, dat de afwijzing van B. en W. niet juist is en zou alsnog toestemming voor den bouw willen geven. Wethouder GERRITSZ deelt mede, dat het verzoek afgewezen is, omdat men in den Haarlemmerhout en In het Zuiderhoutpark een open bebouwing wenscht te handhaven. Ook de Schoonheidscommissie heeft tegen den blokkenbouw geadviseerd. Om die reden kon aan het verzoek niet voldaan worden. De gevels zijn niet be oordeeld. De heer KLEIN SCHIPHORST meent, dat de burgerij uit dit antwoord af moet leiden, dat men daar niet bouwen kan dan zooals de wethouder nu gezegd heeft; dat de bur gerij nu weet: „Wij (Stadsbestuur en Schoonheidscommissie) hebben de macht." Wethouder GERRITSZ: „Ja!" De heer PEPER gelooft, dat van dezen maatregel het gevolg zal zijn, dat vele luxe woningen ter plaatse leeg zullen komen te staan. Men wil er nu slechts woningen zet ten, alleen voor rijksmenschen bestemd. De heer WOLZAK acht de zaak toch niet juist behandeld. Waarom is niet meteen medegedeeld, dat men geen bebouwing in het Zuiderhoutpark wenscht. Dan is het nog de vraag, of men niet in strijd is met de bouwverordening van Heemstede, welke ge sloten bebouwing op sommige plaatsen toe laat. Verder meent spr., dat de indruk gewekt wordt, dat B. en W. zich te veel verschuilen achter de Schoonheidscommissie. De heer VISSER dient een voorstel in, om de bouwvergunning te verleenen. Wethouder GERRITSZ deelt mede, dat er geen officieele bouwaanvrage is. Men zou nu slechts een stemming kunnen houden, om de neuzen te tellen. B. en W. hebben geheel gehandeld, zooals de verordeningen voorschrijven. De Schoonheidscommissie in haar geheel heeft over de betrokken soort bebouwing in het Zuiderhoutpark geoordeeld, hoewel oor spronkelijk de Gevelcommissie het plan ter beoordeeling kreeg. Deze meende echter, dat het geen gevelkwestie was, doch dat over de soort bebouwing geoordeeld moest wor den. Men komt niet in strijd met de ver ordening van Heemstede, daar de welstands bepaling in acht genomen is. Daarenboven kan langs den weg van contact geen inbreuk gemaakt worden op publiekrechtelijke be langen. Het gaat niet over de vraag, of dit blok huizen aan de gestelde eischen voldoet; het gaat er om, of men in het Zuiderhoutpark gesloten bebouwing wenscht. Wil men dat, dan moet deze soort bebouwing toegestaan worden voor het heele park, behoudens een enkelen hoofdweg. De heer WOLZAK zou den raad nu wil len laten beslissen over de vraag, welke soort bebouwing in het Zuiderhoutpark toe gepast moet woro'en. Dan weten de man- schen, waar zij aan toe zijn. Het voorstel-Visser wordt verworpen met 244 stemmen.- Voor de leden Oversteegen, Visser, Wolzak en Van Santé. Bouw Frederik Hendriklaan. B. en W. stellen voor, het verzoek van J. J. v. Laren en A. Vogel, om alsnog toe stemming te verleenen voor een te bouwen complex van 16 middenstandswoningen aan de Frederik Hendriklaan, voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Aankoop perceel. B. en W. stellen voor, voor 4000 aan te koopen garage Freamgerstraat 2A met bijbehoorenden grond. Woningen voor economisch-zwakkeren. B, en W. vragen een crediet van 352.000 aan voor den bouw van 110 woningen voor economisch-zwakkeren en 3 bergplaatsen aan de Archipel-, Indische-, Spaamhoven- en Bantamstraat. Verder stellen zij voor, hun machtiging te verleenen, de noodige stappen te doen tot het verkrijgen van voorschotten en bijdragen uit 's Rijks kas en den grond, waarop de woningen gebouwd zullen worden, beschik baar te stellen tegen f 7 per M2. De heer PEPER vindt den prijs te duur en de inhoudsmaat te klein. Hij meent, dat de huizen niet bewoond zullen wordendoor hen, voor wie zij bestemd zijn. De heer VISSER acht differentiatie bij den woningbouw noodig. Men heeft geble ken met het systeem van één bepaald soort woningen te bouwen. De heer MEIJER zal gaarne voor het voorstel stemmen, omdat hij den inhoud niet kleiner wenscht en omdat de prijs niet hooger gesteld moet worden. Wij kunnen geen betere woningen bouwen, omdat in Den Haag niet meer toeschietelijkheid be tracht wordt. De regeering staat geen hoo- gere bijdrage toe en daarom is spr. voor het voorstel, al is het ook niét met vreugde. De heer CASTRICUM heeft een vorige maal niet voor een dergelijk voorstel kun nen stemmen en staat nog op hetzelfde standpunt. Hij meent, dat achter Regeering en Ged. Staten de gemeente zich slechts verschuilt. Als geen mensohwaardiger wo ningen gebouwd kunnen worden, dan wenscht spr. niets te bouwen. De eene mensch wordt veel te veel achtergesteld by den anderen. Er moeten goede woningen komen. De voorgestelde woningen zullen over 15 jaar krotwoningen zijn. De heer VAN LIEMT onderschrijft het door den heer Castricum gesprokene, maar met diens conclusie helpt men niet. Er moet een einde gemaakt worden aan den slechten woningtoestand der krotbewoners. Er mag niet gewacht worden, tot tijd en wyie daar zijn, dat de regeering meer steun geeft. Er moeten nu maatregelen genomen wor den. om de krotbewoners aan betere huis vesting te helpen. De heer KEESEN had gedacht, dat eerst eens afgewacht was, wat er geworden zou zün van de woningen, met welker bouw men nu bezig is. Dit heeft men niet ge daan en nu zal spr. tegen dit voorstel stemmen, te meer daar voor de groote ge zinnen niets is gedaan. Spr. acht het voorstel een goeden stap in de slechte richting. Ook den voorgestel den huurprijs vindt hij te hoog. Hij wordt zelfs nog 0.40 per week hooger dan voor de huizen van het eerste complex. Zijn te genstemmen is z.i. het stellen van een daad voor een goede huisvesting. De heer REINALDA geeft gaarne toe, dat voor de woningvoorziening voor arbeiders grooter woningen noodig zijn dan de voor gestelde. Maar huizenbouw moet betaald wor den. Een woning met 225 M3 inhoud (als minimummaat) kost 6.30 6.70 huur per week. Dien pry's kunnen de arbeiders niet betalen. De overheid zou dus toeslag moeten geven. Dit zou volgens de wet moe ten geschieden door rijks- en gemeentelijke overheid. De huidige minister weigert evenwel, ver dere uitbreiding te geven aan het bepaalde artikel der Woningwet. Laat men de speeches van de 3 katholieke raadsleden, die zooe^en het woord voerden, inbinden en toezenden aan minister Verschuur. Voor hem moge dat een nieuwe aansporing zijn, om van zijn reactionnair standpunt terug te komen. Weigert men den voorgestelden bouw, dan gebeurt er niets. De economische toestand van de krotbewoners is zoodanig, dat zij zelfs lage huren niet kunnen opbrengen. Wil men de Woningwet loslaten en voor iedere woning van 225 M3 inhoud 3.30 per week toeslag geven, laten dan de heeren Keesen en Castricum een dergelijk voorstel van B. en W. uitlokken. Wat zij thans doen, is schuilevinkje spelen. Noode moet men dit voorstel aanvaarden, maar men moet het aannemen. Het gaat er straks om, of men den door spr. genoemden toeslag voor honderden wo ningen wil verleenen. Wil de R.K. fractie dat? Als de woorden van de heeren Keesen is Uw huid, Mevrouw, welke, bedekt met een onzichtbaar laagje stof, poeder of crème, niet in staat is vrij adem te halen. Crème Siamoise (dagcrême) is de eenige crème, die de poriën niet verstopt en de vrye toetreding van zuurstof mogeiyk maakt, zy beschermt de huid tegen ongunstige weers invloeden. en geeft een matte tint. Crème Siamoise (nachtcrème) is de onmis bare aanvulling van de morgenbehandeling. Een lichte massage met deze crème voor het slapen gaan houdt Uw huid soepel en lenig. Door het gebruik van deze beide crèmes be houdt Uw huid haar jeugdige frisehheid, zonder welke schoonheid onmogelijk is. Een weinigje Siamoise poeder in de juiste kleur geeft U het verzorgde uiteriyk, dat geen dame kan ontberen. Siamoise producten zijn in alle le klas zaken verkrijgbaar. Imp. HERMAN WELCKER Achtergracht II AMSTERDAM C. (Adv.) en Castricum beteekenis hebben, dan moet van de R.K. fractie 'n volgenden keer een ver klaring komen, wat die woorden beteekenen. De heer KLEIN SCHIPHORST: „Daar kan je op rekenen." Dat doet den heer REINALDA genoegen, maar den zal men er ook de consequenties van moeten aanvaarden. Wethouders GERRITSZ geeft allereerst aan, dat al de zaken, welke ter sprake ge bracht zijn, reeds behandeld zyn bij de be grooting. Bij elk voorstel tot woningbouw komt men er op terug. Zoo byv. de inhoudsmaat! Men kan niet anders dan deze maat handhaven. Zoo heeft bijv. by vorigen woningbouw de minis ter de gunning aan zich gehouden. Hij wilde een gunning niet goedkeuren, omdat de woningen 30p per stuk tegenvielen. Bouwt ryk of provincie? Geen kwestie van! De gemeente moet bouwen! En stemt men haar voorstellen af, dan gebeurt er niets. Dan behoudt men krotwoningen met tuber culeuze toestanden. Er zyn reeds woningen van 180 en 190 M3 inhoud, waarvan men dus de bewoning kan zien. Dan moet men maar zien, of men de verantwoordeiykheid wil hebben, de afge keurde woningen te laten bewonen. Al neemt men vandaag het raadsbesluit, dan js het nog niet zeker, of de woningen ook gebouwd zullen worden. Men zal op moeten geven, welke krotwoningen opgeruimd zullen worden en welke bewoners er zullen komen in de nieuwe woningen. De raad van Haarlem kan besluiten 3.30 toeslag te geven, want de toezichthoudende colleges keuren zoo'n besluit toch niet goed. Dan geeft men dus mooie woorden! Dat zijn steenen voor brood! Men kah leenen, maar dan krijgt men een commissie van toezicht op de leening en dan zit men weer aan den grond. In de nieuwe woningen komen ook groote gezinnen. Er zullen niet de kleinste gezin nen in komen. Woningen van grooter type staan op het program, maar de minister gaat niet verder dan een inhoud van 260 M3. De voorstellen van „St. Joseph" hadden eèn inhoud van 325 M3. Spr. meent, dat de voorgestelde woningen geaccepteerd moeten worden en dat volgende woningen een grooter inhoudsmaat moeten hebben. De heer CASTRICUM kan het voorstel niet toejuichen. Deed hy dit, dan zou hy comedie spelen. Als lid van den raad wenscht hy volle vrüheid te behouden be treffende het uitbrengen van zyn stem. Spr. kent de tegenwerking van Rijk en Ged. Staten, maar met dat al gaat men op een hellend vlak. Van 350 M3 inhoud is men nu al gedaald tot 190 M3 inhoud. En spr. zal steeds stemmen tegen voorstellen voor bouw met een dergeiyke inhoudsmaat Spr. wenscht niet gezinnen van 7 a 8 personen in dergelijke kippenhokken te stoppen. De heer KEESEN wil wel woningbouw evenals de heer Castricum. zy willen even tueel toeslag geven op de huren. Zij willen geen schuilevinkje spelen; hun meening ten aanzien van de volkshuisvesting is bekend. Van te voren willen zy spreken over grootte der woningen en over den prys. Wat minister Verschuur zal doen, daar over kan men nu nog niet oordeelen, meent spr., omdat deze minister eerst kort aan het bewind is. Hoe zullen wij beter de volkshuisvesting dienen? Door altyd maar den zin der re geering te volgen dan wel door te zeggen: „Wh wlgen uw regelen niet op." Geroep: „Dat is revolutionnair." De heer KEESEN ontkent dat dit revo lutionnair is. wy zullen wel eens zien, wat de regeering dan doet. Als wy willen, dan winnen wy het. En dan zyn de goede wo ningen misschien even gauw klaar als de thans voorgestelde. De heer LOERAKKER is voor bouw van grooter woningen, maar aan den anderen kant njst de vraag, hoe men deze zal bou wen. Hoe zal men toeslag verleenen en aan wien- Dergeiyke vragen moet men eerst 011<?frfde °°sen zien, alvorens men een be sluit tot toeslagverieening neemt. ook in Den Haag moet men de werke lijkheid onder de oogen zien. Wanneer men het met het ministerieel beleid niet eens is, kan men een begrooting afstemmen en den minister naar huis zenden. Zoolang men meent, dat er nog iets te bereiken is, moet men geen drastische maatregelen nemen. Noch de soc.-dem., noch de R.K. hebben tegen de ryksbegrootingen van financiën en arbeid gestemd. En daar mag men ook hier wel_ eens aan denken. Voor spr, er geen enkele aanleiding, tegen -het voorstel van B .en W. te stemmen. Wethouder GERRITSZ verdedigt nog maals het voorstel. Hy wijst er op, dat het ministerie van financiën o.m. een krachtige positie inneemt door de Comptabiliteitswet en daardoor kan het ministerie van arbeid ni«t dat doen, wat het wil. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 362 stemmen. Tegen de le den Castricum en Keesen. Overneming grond. B. en w. stellen voor, van het R.K. Pa rochiaal Kerkbestuur van ,,St. Bavo" te Haarlem-Noord gratis over te' nemen 2.210 M2 grond. De Parochie „St. Bavo" zal o.m. 17.000 moeten bijdragen in de kosten van open bare werken. Aangehouden. Bouw school B- en W. stellen voor, ten behoeve van detl houw van een openbare lagere school met gvmnastieklokaal aan de Laurierstraat f *41.266 te hunner beschikking te stellen. De heer VISSER maakt aanmerkingen, op den voorgestelden bouw. Er is één rechte lijn van kleine venstertjes, waardoor het ontwerp den indruk maakt van een tucht school. Hij acht den voorgestelden bouw in te strenge lijnen uitgevoerd. Spr. zou het plan terug willen zenden naar Openbare Werken en dezen dienst een ander ontwerp willen laten vervaardigen. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM en de heer BOES kunnen hun stem niet geven aan het voorstel, omdat er volmaakt zoniooze lokalen komen. Het voorstel wordt aangehouden. R.K. school voor buiten gewoon L.O. De Vereeniging tot bevordering van R.K. bijzondei onderwijs aan zwakzinnigen vraagt medewerking voor de stichting van een school voor buitengewoon L. O. waarvan de kosten worden geraamd op f 155.000. B. en W. stellen voor, in beginsel tot inwilliging van het verzoek te besluiten, met dien verstande, dat de gemeente voor hoogstens 60% van het bedrag der jaarlij ksche rente en aflossing van een door de Vereeni ging te sluiten leening zich garant stelt, mits de provincie een zelfde toezegging «V ZttPMBBIt" Aangehouden. Tijdelijke huisvesting R. K. school voor buiten gewoon L. O. B. en W. stellen voor, aan de -R.K. Schoo1 voor buitengewoon lager onderwijs als tijde lijk verblijf toe te wijzen de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan het Klein Heiligland. De heer PEPER is tegen het voorstel, omdat hij meent, dat de gemeente niet ver der moet gaan, dan zij wettelijk verplicht is. Het voorstel wordt aangenomen. De leden Peper en Oversteegen vragen aanteekening, tegen gestemd te hebben. Stichting dag- en open- luchtschool B. en W. stellen voor over te gaan tot stichting van een dag-openiuchtschool voor gewoon L.O. en deze school te doen zijn een zevenklassige school. Het schoolgebouw aan den Middenweg is er voor in te richten. I Er zal dan een hghal worden bijgebouwd en nog een lokaliteit. De kosten van verbouwing en inrichting worden geraamd op f 78.500. De bedoeling is de school zoo spoedig mogelijk na 1 September a.s. in gebruik te nemen. Aangehouden. Benoemingen Benoemd worden tot: lid der Gezondheidscommissie J. H. Weisenaar; leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs Maurits Plate en G. H. Weustink tijdelijk onderwijzer van den Vervolg cursus No. V (Soendastraat) M. Eijsker. Het Brongebouw Op vragen van den heer KLEIN deelt wethouder GERRITSZ mede dat over den stand van het proces over het Brongebouw op het oogenblik .geen mededeehngen gër daan kunnen worden. Wat den rommel in den tuin betreft, maatregelen zullen getroffen worden, om dien op te ruimen. Verkeersborden Op de vraag van denzelfde over het plaat sen van verkeersborden, deelt spr. mede, dat niet te veel borden geplaatst moeten worden. Is er een bepaald bord noodig, dan zal het geplaatst worden. Slechte woningen Op vragen van denzelfde over woningen voor groote gezinnen aan de Leidschevaart deelt spt. mede, dat dit juist woningen voor groote gezinnen (minstens 6) moeten zijn. Het perceel aan de Allanstraat 94 behoeft niet ontruimd te worden. Maarregelen tegen de vocht worden getroffen. Het gezin be woont het huis niet op zijn voordeeiigst. Komt er een beter huis ter beschikking, dan kan het gezin daarheen overgaan. Huurprijzen De huurprijzen van woningen in het ,,St' Bavo"-dorp zijn voorgeschreven door den minister. Hoek Groote Houtstraat- Gierstraat Het huis hoek Groote Houtstraat-Gier straat zou ingericht worden als showroom voor electriciteitsbedrijf. De puist zal nu afgebroken worden en het huis op eenvou dige wijze ingericht worden als showroom. Debat De heer KLEIN klaagt er over, dat in den tuin van het Brongebouw inhoud van vuil nisbakken en dergelijke gedeponeerd worden, terwijl et nog steeds overblijfselen van een lang geleden gehouden kermesse d'été" liggen. Er moet gezorgd worden, dat er een mooie tuin is. De beschuldiging aan de bewoners van het perceei aan de Allanstraat acht spr. niet op zijn plaats. Een groot gezin za) een huis niet zoo ordelijk kunnen bewonen als een klein. Hij hoopt, dat spoed betracht zal worden met de vochtbes .rijding. Inzake de woninghuren meent spr., dat een prijs van t 5.voor het genoemde per ceel voldoende is. Spr. is voorzitter van een womngbouw- vereemging geweest en er moest 20% afge staan worden voot ambtenaren met zoo goed ais geen kinderen. Er bestond geen opdracht, om woningen voor groote gezinnen te bouwen. In een bepaald compiex zijn die gezinnen gehuisvest dat men kon spreken van gezinnen met gemiddeld 6 a 7 personen. In het betreffende geval is spoed noodig, omdat o.m. een zoon uit het ziekenhuis ont slagen kan worden voor wien thuis echter geen plaats is. Wat den verkeershoek Groote Houtstraat- Gierstraat betreft meent spr., dat het nu de goede tijd is, nu men aan de vertueuwmg van de Groote Houtbrug bezig is. om den uitbouw van het perceel hoek Groote Hout straatGierstraat af te breken. Spr bepleit verdei het beter en juister aanbrengen van verkeersborden- De vergadering wordt dan gesloten. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD a. Ingekomen zijn het verslag over het jaar 1929 van de Commissie A. en D. tot Wering van Schoolverzuim een brief van het Bestuur der Vereeniging Instituut „Oranje Nassau", waarbij wordt ingetrokken de aanvrage dd. 16 December 1929, om medewerking bij de aanschaffing van schoolmeubelen, leermiddelen, enz.» voor de bijzondere scholen Nassauplein 2.; een brief van den heer A. G. Boes, lid van den Raad, houdende mededeeling, dat hij zijne functies van lid van en gedelegeerde in het bestuur der Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs wenscht neer te leggen vragen van den heer M. L. A. Klein, betref fende a. den toestand waarin de tuin van het Brongebouw verkeert b. vochtigheid en tekort aan ruimte in de woningen voor groote gezinnen c. verbetering verkeerspunt Groote Hout straat, hoek Gierstraat d. plaatsing verkeersbord Wagenweg, hoek Lorentzstraat (Plein) vragen van den heer G. Wolzak, betref fende reorganisatie van het Plein en het bouwen van een gemakhuisje aldaar. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies een verzoekschrift van het Bestuur der St. Canisiusschool, Linschotenstraat 23, om de volledige beschikking te verkrijgen over het gymnastieklokaal dezer school en tevens het medegebruik van het gymnastieklokaal der scholen Nrs. 15 en 16 verzoekschriften van de hierna te noemen personen, om in koop te ontvangen per ceelen grond, gelegen aan de achter hun namen vermelde straten N. Vooges, (Deckerstraat)P. J. Voorne- veld, (Van der Meerstraat); J. P. Meijer, (Van der Meerstraat) C. J. A. Molenaar, (3rakenburghstraat) A. J. Bastiaenen en A. G. Lubken, (Jan Steenstraat) een verzoekschrift van het College van Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, om machtiging te verkrijgen voor den aankoop van a boerderijen en voor het aangaan eenet geldleening van f 38.000. Gesteld wordt in handen van B. en W. ter afdoening verzoekschriften van J. Pel en IJ. Faber, verhuurders van persgaslampen voor de ver lichting der marktkramen, en van L. J. van Norden, A. Schraal en J. L. de Vries, be stuursleden van de Vereeniging van Haar lemsche Markt- en Straat kooplieden „Door Eendracht Sterk", om ongedaan te maken het besluit van B. en W., dat van 1 Maart 1930 af de marktterreinen alleen electrisch mogen worden verlicht, voor welke ver lichting concessie is verleend aan J. van der Veen te 's-Gravenhage Besloten wordt aan de straat, gelegen tusschen den Jansweg en de Ripperdastraat thans gedeeltelijk genaamd Parkstraat en Ripperdapark in haar geheel den naam „Parkstraat" te geven den straatnaam „Stuijvesantstraat" voor het gedeelte met gele kleur aangeduid op de voor Uwe leden ter inzage gelegde teekening, te veranderen in „Stuijvesantplem". e. Besloten wordt in te trekken het raads besluit van 23 Januari 1907. No. 16, sub. II, waarbij een recht van uitgang werd verleend naar den weg langs de Leidsche Vaart, ten behoeve van het perceel, kadastraal bekend gemeente Hillegom, sectie A No. 3732, en B. en W. te machtigen, de daarvoor door H. van der Vossen voor het jaar 1930 betaalde recognitie van f x.terug te betalen. Bedenkt dat een enkel een oogenblikkelijk geneesmiddel is voor KOORTS OF GRIEP Onschadelijk voor het organisme Doosjes omn 12 Cachetê in Apotheken en Drogisterijen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6