'•Bu iten landsch C^Cieuws Bedreiging uit het Oosten FEUILLETON Weensche Post De Tarieven-conferentie DERDE BLAD BLADZIJDE 1 DE REGEERINGSVORMING IN FRANKRIJK Besprekingen met president Doumergue De Vlootconferentie Het huis van den burgemeester bestormd Mijnongeluk te Mulhouse Kruitmagazijn ontploft DE GEHEIMZINNIGE WRAAK eDe godsdienstvervolging der Sovjets "Protesten over de geheele wereld (Uit Jan z'n dagboek) Een nieuw millloenencrediet Gemengde Buitenlandsche Berichten De ontploffingsramp bij Athene De Kathedraal van Kroonstad gesloten Vele slachtoffers Het Katholicisme in Amerika KORT NIEUWS RADIO-OMROEP RECHTSZAKEN Belasting ontdoken f 15.000 boete opgelegd Broederdoodslag te Middelburg Het bolsjewisme schijnt den tyd geitomen te aenten, om den bcsussenden slag te level en tegen net godsdienstig leven In de Eov jet-Unie. Naast den strijd tegen do laatste over- blijtseien van net privaat-bezit en de zelf- stanoigneid der boerende volkmg, nebben de Sovjets een vernietigingsoorlog ingezet tegen de Kerk erger nog: tegen net reli gieuze dennen en voelen m net algemeen. Alle optimistische verwaentmgen m be paalde, belanghebbende Kringen omtrent de ineenstorting van het roode despotisme, kunnen naar het rijk der iantasie verwezen worden. Zoolang het sovjet-regiem zijn trawanten behooilljK kan voeden, zal het lijdzame Russische volk nauwelijks de kracht vinden de geweldenarij al te schudden, die voor «Ike andere natie ondraaglijk zou zijn. De brief van Z. H. den Paus aan Kardi naal Porapili bet ft over de geheele wereld een diepen indruk gemaakt. Ais een bazuinstoot klonken de woorden van den H. Vader met aiieen ou de Katno- lieken, ook Dy Protestanten en Angli canen neelt s Pausen oproep weerklank ge vonden. Het pauselijk schrijven belicht de gruwel daden der roode dictatuur, welke naars ge lijken siecnts vindt in de duisterste tijden oei oudheid. Wat zegt daartegenover de verklaring van den scnyn-patriarcn Sergius, die onder de bedreiging der Sovjet-bajonetten de kerk vervolgingen openlijk logenstralt? Verstaan de regeerders van Europa en Van de overige wereid de waarschuwing uit het Oosten? Beselien zy, dat het nier om meer gaat, dan om interne aangelegen heden, waarin net buitenland zich niet mag mengen? Wat thans in het ongelukkige Rusland plaats grypt, is net Degin van een welover wogen aanslag op de grondvesten oer gan- sche Europeesche cultuur, die nog onder streept wordt door een steeds toenemende bolsjewistische activiteit In alle landen der wereld. Wanneer er ooit een tijd is geweest, waar in de Europeesche volken, met voorbijzien van eigen belangen, mogelijkheden voor al zetgebied, ol van welke andere beweeg redenen ook, c.e gemeenscnappiijk alweer- noodzakeiykheid tegen net bloedige monster uit net Oosten erkend nebben, dan is die tyd nu onbetwistbaar aanwezig. De H. Vader spreekt ui zyn Drie! over de stappen, die de H. stoei gedaan neeit om den steun te verkrijgen van de vertegen woordigers der groote mogendneden, die te Genua in conieienlie oyeen waren; om te Komen tot een gemeenschappelijk overieg en tot een verklaring, dat a-s besliste voor- waaide voor eike erkenning van net Sovjet- bestuur zou worden gesteidde eeroiediging der persoonlyke gousaiensuge overtuiging, oe vrye uitoaienuig van den eeredienst en het benoud der kerkeiyke goederen. Dit op treden van oen Paus nad reeds plaats m Mei van net jaar 192z; de woordvoerder van Z H. was Monseigneur Pizzardo, are tnans secretaris is van de Congregatie voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden, die zien voor dat doel expresseiyk naai Genua begeven neeit. Terzeitaer tya schreet Mgr. Pizzardo een onei aan Tsjitsjerin, den Eussiscnen aigevaardigde on de conieren- tle te Geneve, gedateerd 14 Mei 1922, waar in uit naam van den Paus een dubbel verzoek werd gedaan, vooreerst om net proces, dat aannangig gemaakt was tegen Patriarch Tychon, te willen mtrekken en ten tweede om op kosten en voor rekening van Zyne Heiligheid de kostbare heiiige vaten en iconen te mogen terugkoopen, die door den staat waren m beslag genomen en verbeurd verklaard en die zulke groot cultureele en historische waarde bezaten. Tsjitsjerin antwoordde merop, dat dit dub bel verzoek zou doorgezonden worden naar Moskou, waar net gouvernement beslissen zou over net al oi niet inwilligen van een desbetreitend voorstel. Maar toen er geen enkel antwoord kwam Uit Moskou, neelt Kardinaal Gasparri een telegram gezonden, rechtstreeks aan Lenrn, maar ook op dit telegram werd niet ge antwoord. Ongeveer terzelfder tijd, enkele dagen later, stuurde Kardinaal Gasparri een ander tele gram naar Tsjitsjerin ten gunste van de Bisschoppen en Priesters der Ortnodoxe kerk, die gevangen genomen waren. Hierop heelt de Russische minister geantwoord in vreeselijk onbeschofte termen, die even belee- ehgend waren voor de Priesters en Bis schoppen der aigescheiden Russische kerk als voor Kardinaal Gasparri zeil. De aandacht van de heele wereld ls thans op Rusland gevestigd. Het is een verblijdend verschijnsel, dat in net wereld-protest het beset tot uiting komt, dat net hier met gaat om een zaak, die alleen Rusland aangaat. Europa, de heele wereld heeft er belang bij, dat zoo spoedig mogelijk paai en perk gesteld wordt aan t bloedig schrikbewind In de Sovjet- Unie. De protestbeweging tegen de geloofsver volging m Rusland, zoo wordt uit New- York gemeld, neemt dagelijks in kracht toe. Lutheranen, Joden, Presbyterianen, zelfs wetgevende vergaderingen nemen protest moties aan. De „Krasnaja Gazeta" verneemt, dat krachtens een door het presidium van den Petersburgschen sovjet uitgevaardigd bevel in de voormalige hoofdstad opnieuw zes groote kerken zyn gesloten, waaronder de z.g. Reformatskaja (Calvinistische). De ikoon uit het nulsje van Peter den Groote (een ikoon uit het persoonlijk bezit van den grooten hervormer) is naar een mu seum overgebracht. De gegoten-yzeren krui zen op de graven van het soldaten-kerkhof zijn afgebroken en aan Roedmetalltorg ter oversmelting gezonden. Weenen, 14 Febr. 1930 „Storm boven Weenen", zoo las ik dezen morgen een titel ln reuzenschrift boven t eerste artikel van 'n Heimweerblad. toen ik de krantenkiosk op den hoek weer passeerde En eenige dagen geleden prijkte daar ln even groote letters, boven een „Reichspost"-arti kel JHet volk staat op 1" Ik ken de draagkracht dezer Weensche noodseinen en neem ze altijd erg nuchter op- zoo ook dezen keer, hoewel ze niet van roode maar van rechtsche zijde kwamen. Natuurlijk is er wat gaande in Weenen, iets waarvan je 't einde nog niet duidelijk zien kunt. "n Dag of zes geleden Commu- nlstenbetooging. Met allerlei uitroepen en geschreeuw kwam daar op de breede .Ring", vóór 't raadhuis, 'n zee van menschen opzet ten waarvoor je respect zou krijgen Er wa ren echter meer nieuwsgierigen dan mani festanten. De „Wiener" houdt van volksop- loopen, met véél politie op de been 1 De Communisten-opmarsch wordt niet meer genoemd; want véél grootscher was de daaropvolgende Heimwee rbetooglng van ver leden Zondag. En zoo schreeuwen de bladen deze week „Das Volk steht auf en „Sturm tiber Wien!" De Heimweer is aan 't seinen, aan t roe pen over heel Oostenrijk, opdat 't ontwaakte volk niet opnieuw indommele, doch wakker bltjve voortgaan op 't pad van protest. Voor de zóóveelste maal heeft de Helm- weerbetooging aan denrooden gemeenteraad? Janboel laten zien, dat niet heel Weenen rood is en dat de Weensche bevolking niet van plan is, zich nog lang te laten uitzuigen door 'n tyranniek belastings-ondier, dat vooral het gewone volk naar 't leven staat. Burgemeester Seitz had wel niet verwacht dat er in zijn groote gemeente zóóvele tien duizenden niet met hem sympathlseeren. Zijn laatste heldendaad namelijk toen hij 'n paar dagen tevoren, bij 't groote ysfeest. op de „Eislaüfplatz", als burgemeester van Wien de éénige was, die z'n hoed niet afnam toen het volkslied gezongen werd deze daad heeft hem zeker niet méér-sympathiek gemaakt. Dat bewustzijn schijnt Seitz ach teraf toch eenigszins gehad te hebben, want op den betoogingsdag van de Heimweer had hij 't Raadhuis door een leger politiemannen laten bewaken, zoodat het den indruk van n gemobiliseerde vesting gaf, waarop iedere aanval schipbreuk zou lijden Toch behoeft het Weener stadsbestuur niet bang te zijn, dat de Heimweer de „Roode Haan" in het Raadhuis zal jagen zooa's roode elementen dit 'n paar jaar geleden zélf hebben gedaan met 't Justitiegebouw. Er is immers nu geen sprake van blinde lings opzwepen tot revolutiedaden, doch al léén van rechts-opeisching door een lan?- verdrukte volksklasse. En achter deze klasse staat immers nog "n Seipel, die eiken Zaterdagavond een van de grootste universiteitszalen vol trekt als nil spreekt over „de vrede als zedelijk en maat schappelijk probleem"; en die juist op de Heimweerbeweging en heel de rechtsche zijde zoo'n kalmeerenden invloed heeft. En buiten Seipel om er broeit geen revolutiegeest ln 't Katholieke Oostenrijksche volk. Integendeel! Midden ln 'n tyd van woelingen, van materialisme ln hoogster graad, bloeit het godsdienstig leven weer op of biedt tenminste die stellige verwach ting. Het Weensche volk laat zich nog leiden; er is nog wat mee aan te vangen zooals met ieder volk, dat in diepste gronden nog gods dienstig geaard ls. Een goddeloos of ongods dienstig volk daarentegen, laat zich niet lei den! tenminste niet lang en zal daar door éérder te vinden zijn voor revolutioo- naire wandaden laat zich dus ..misleiden". Zoo is t in Weenen volstrekt nietal staat het ook nóg zoo bekend als Jiüpsch" en uiterst lichtzinnig. Trouwens er zijn ook nog ernstige menschen in dat ..hiipschs" Wien. Er zijn nog honderden, die zich als een keurkorps wakker en mannelijk weien tegen de dreigende gevaarvolle nroomingen. Getuigenis hiervanb.v. het prsciitig slagende werk der Calastijnen onder de ai- beidersklasse. Persoonlijk overtuig ik me daarvan, telkens opnieuw, hoe by preek, on derrichting en godsdienstige bijeenkomsten hun zalen en kerken volstroomen niet alleen met vrouwelijke tos hoorders, doch tr.et ?ena- ren jongelui en stoere arbeiders die daar. staande (omdat er geen plaats genoeg is), aandachtig luisteren naar 't dikwills strie mende woord hunner geesteiyke leiders Zat er oproerige geest in, ze zouden niet iedere week bij duizenden terudkoiren om staand te luisteren naar de vaak harde waarheden van 't Geloof. Andersdenkenden begrijpen zooiets moeilijk, maar wij Katholieken zeer wél en we waar- deeren het En tochaan de stille tragedie dezsr goedwilligen die daar worstelen tegen i: overmacht, wordt steeds te weinig aandacht geschonken. En als dan met al hun groot, menschelijk streven zoo weinig winnen op sociaal gebied, dan is daar zeker ook mede schuld aan: het gebrek aan onze belangstel ling J. D. De Fransche pers volgt met groote be langstelling het verloop der regeeringsCrlsis. In het algemeen worden twee namen ge noemd, n.l. van Tardieu en van den radi caal-socialist Chautemps. De ..Petit Pari- sien" herinnert eraan, dat de President der Republiek reeds eenmaal van den gebruike- ïyken weg is afgeweken en zien rechtstreeks heeft gewend tot den leider van de groot ste oppositie-party. In 1924 liet de Kamer den Minister van Financiën De Lasteirie uit het kabinst-Poincaré vallen, terwijl Poincarè niet in de Kamer aanwezig was. Aangezien de president teen van meening was, dat Poincaré persoonlijk niet gevallen was en dat hij, indien hij aanwezig was geweest, waarschijnlijk wel een meerderheid zou hebben gekregen, droeg hij Poincaré de vorming van een nieuw kabinet op. Thans is de toestand dezelfde. De „Petit Parisien" acht het echter weinig waarschijniyk, dat de radicaal-socialisten zitting zullen nemen in een nieuw kabinet-Tardieu. Tardieu zal waarschijnlijk met zijn nieuw kabinet op de huidige meerderheid kunnen steunen. Ook de „Echo de Paris" acht den terugkeer van een kabinet Tardieu met Maginot en Per- not mogelijk. Een ministerie-Clementel aou volgens dit blad by den eersten aanval als een kaartenhuis ineenstorten. Uit de besprekingen, die president Dou mergue met verschillende politieke personen heeft gehad, is gebleken, dat de meeste politici Tardieu den man achten, om op het oogenblik het bewind weer in handen te nemen. De Kamerpresident Boulsson, een vriend van Tardieu, heeft daarby echter eenig voorbehoud gemaakt en gevraagd, of het waarschyniyk was, den afgetreden mi nister-president weer bloot te stellen aan de demagogische aanvallen van de oppositie Hy achtte het misschien beter, een man van de standnig van Tardieu in reserve te houden. Poincaré zou zich hebben uitgespro ken voor den terugkeer van Tardieu, die in elk geval de te Londen aangevangen taak tot een einde moet brengen. Poincaré uitte voorts zyn groote vrees voor de toekomst van Frankryk's financiën In het geval, dat de radicaal-socialisten de macht ln handen zullen krygen. De „Echo de Paris" acht net waarschyniyk, dat president Doumergue heden Tardieu op het Elysée zal ontbieden, wiens gezondheid weer zoover hersteld ls. dat hy zijn woning mag verlaten. De „Ma- tin" schrijft, dat men staat voor de terug keer van het kabinet-Tardieu of voer de terugkeer van Poincaré in de poltiiek. In dien Poincaré's gezondheidstoestand het hem zou toestaan, zou hy zeker de aangewezen man zyn, die de grootste meerderheid om zich zou weten te vereenigen. Overigens noemt de ..Matin" mannen als Steeg, Cle- mentel, Chautemps en Briand als eventueele candidaten voor kabinetsformateur. De dag van gisteren heeft geen oplossing in de kwestie van de reg'eeringscrisis kun nen brengen. Vast is evenwel komen te staan, dat voor het oogenblik een viertal personen voor het Premierschap in aanmerking zouden kun nen komen, n.l. Tardieu, de radicaal-socialis tische senatoren Clementel en Steeg, of d« radicaal-socialistische afgevaardigde Chau temps. Voorts wordt nog genoemd Albert Sarraut. Tardieu zelf, die in de middaguren door den President der Republiek in - audiëntie ontvangen werd. weigerde zich over de crisis uit te laten en verklaarde, dat hij slechts rapport had uitgebracht over den stand der Londensche onderhandelingen. Doumergue zet zijn besprekingen met de partijleiders voort. het stoffelijk overschot van den H. Johan nes van Kroonstad bygezet. Naar het Persbureau van de stad Berlijn De overige kerken in de stad zyn reeds mededeelt, heeft het Gemeentebestuur net gesloten en ter beschikking gesteld van de aanbod van een onder leiding van de Prui sische Staatsbank, de Deutsche Bank en de Diskontogesellschaft staande bank- groep, inzake een crediet van 45 millioen R. M. aangenomen. Het Italiaansche memorandum De Italiaansche delegatie publiceerde gis terenavond het reeds aangekondigde memo randum inzake het Italiaansche standpunt nopens de kwestie van vermindering der maritieme bewapening. Hierin wordt o.m. het volgende geconsta teerd: Italië is de opvatting toegedaan, dat de bewapening uitsluitend voor verdedigings doeleinden mag dienen en daarom op een zoo laag mogeiyk niveau moet worden ge bracht. De nieuwe vaststelling van den algemeenen stand der bewapening en de beperking van de afzonderiyke scheepscategorieën worden als het uiteindelyk doel der Vlootconferentie beschouwd. De Italiaansche delegatie constateert, dat de Conferentie niet geheel rekening heeft ge houden met dit van den aanvang af door Italië voorgestane standpunt en verklaart bereid te zyn reeds thans de voor een wille keurige vastelandsmogendneid vastgestelde bewapeningsgrenzen en -getallen te aanvaar den. onverschillig hoe laag deze cyfers ook mogen zyn. DE VLOOTCONFERENTIE VERDAAGD De werkzaamheden van de Vlootconferen tie liggen practise!) stil. In officieele Britsche krii-sen ls men de zienswyze toegedaan, dat hervatting van de onderhandelingen vóór het midden van de volgende week onwaarschyniyk is. De niet-officieele besprekingen zullen ech ter worden voortgezet. De Franschen zullen van de resultaten voortdurend op de hoogte worden gehouden Gisteravond werd eeD officieel communique gepubliceerd, blijkens hetwelk de conferentie werkzaamheden tot Woensdag volgende week verdaagd worden. De internationale conferentie inzake een tarievenbestand heeft gisterenmiddag de al- gemeene debatten voortgezet. De Letlandsche minister van handel, Petrevics, stemde na mens zyn regeering toe in het ontworpen verdrag, mits rekening gehouden werd met de nyzondere behoeften van het land, dat belangryke internationale verkeerswegen be zit. De Deensche minister van financiën, Bramonës, stemde eveneens toe, doch wenschte de uitzonderingen in het verdrags- ontwerp tot een minimum beperkt en de landbouwproducten niet onder de uitzonde ringen opgenomen te zien. De Poolsche mi nister van handel, Kwiatiowski, zette uit een, dat een gemeenschappeiyke actie voor een' tarievenbestand en verlaging van tarie ven wenscheiyk is voor de saneering van het Europeesche economische leven. Verder stelde hy voor, dat de regeermgen zouden pogen memoranda's naar Genève te doen zenden met beschouwingen over de oorzaken en verschyningsvormen der nuldige econo mische moeilijkheden en voorstellen tot het overwinnen daarvan. Op de basis van deze memoranda zou dan een tweede conferentie kunnen worden belegd, die overleg zou ple gen over een gemeenschappeiyke actie der landen, ten einde tot economische overeen stemming te geraken. Tusschen de ter conferentie inzake een tarievenbestand vertegenwoordigde mogend heden, welke voorstandster zijn van een der- gelyk bestand, n.l. Duitschland, Engeland, België, Nederland, Denemarken en Zwitser land, hebben langs particulieren weg infor matieve gedachtenwisselingen plaats gehad. Hierbij werd naar verluidt, de mogeiykheid onder de oogen gezien tegenover de tegen standers van genoemd plan 'n gemeenschap pelijk front te vormen. Men schijnt by die gelegenheid tevens de middelen overwogen te hebben, welke Ingeval van een eventueel mislukken der conferentie kunnen worden aangewend. Met betrekking tot de ontploffing van het kruitmagazyn in de voorstad van Athe ne. Llossia, wordt nog nader gemeld, dat hierbij twee officieren en 10 manschappen gedood werden, terwyl een aantal anderen zwaar letsel bekwam. De explosie had Plaats tydens het vervoeren van bommen; ia het magazyn waren ongeveer 200.000 bommen en handgranaten opgeslagen. Naar vla Moskou gemeld wordt, heeft de Gemeenteraad van Kroonstad besloten de groote Kathedraal af te breken, welke een religieus middelpunt was van Russische marinekringen. In deze kathedraal werd communistische clubs. De ambtswoning van den burgemeester van Athene was gisteren het tooneel van commu nistische onlusten. Met veel tumult drong een 100-tal communisten het gebouw binnen, ver woestte het meubilair en vernietigde een hoe veelheid documenten. Eerst na geruimen tyd, toen politie-assistentie was verschenen, kon den de indringers verwyderd worden. Enkele uren later verschenen zU echter opnieuw en verlangden den burgemeester persoonlijk te spreken Wederom ontstonden er ongeregeld heden, waarby nu en dan schoten gelost wer den. De politie slaagde er ten slotte ln de orde te herstellen. Gistermiddag heeft in de kalkgroeve „Fer- nand" te Wittenheim by Mülhouse een ern stig ongeluk plaats gehad, dat 5 menschen- levens geëischt heeft. Een ingenieur van een Parysche firma was, vergezeld van een-.vier tal werklieden in de groeve afgedaald om proeven te nemen met een machine. Op een gegeven oogenblik hoorde men luide waar schuwingskreten en enkele seconden later stortte de zoldering van de mijngang in en bedolf de aanwezigen. Slechts een hunner slaagde er in zich nog tydig in veiligheid te stellen. Er werden 5 ïyken geborgen. Een kruitmagazyn in het voorstadje van Athene, Lio.ia is tengevolge van onbekende oorzaak in de lucht gevlogen. Talryke solda ten van de wacht moeten zyn omgekomen. De schade is zeer groot. De brandweer is nog bezig met de bestrij ding van het vuur. Het Katholicisme in de Vereenigde Staten nam ieder jaar geweldig toe, mede ten ge volge van het groot aantal landverhuizers, dat zich in Amerika kwam vestigen. Maar nu het aantal landverhuizers dat in Ameri ka wordt toegelaten sterk is ingekrompen bepaalt zich de vermeerdering van het aan tal katholieken bijna uitsluitend tot de ge boorte-toename. In enkele staten zooals b.v. Nieuw Engeland, waar het ras der Yankees zienderoogen afneemt, hebben de katholieke families nog talryke geboortes te boeken. Tegenwoordig wordt algemeen toegegeven, zelfs door de Protestanten, dat het katho licisme thans in de Vereenigde Staten de sterkste geestelyke macht is, die alleen ln staat zal zyn om de zedenverwildering en godsdienstige onverschilligheid in te perken. De overgroote meerderheid der Amerikaan- sche katholieken, ook de geestelijkheid, is zich niet bewust welke groote taak de ka tholieke kerk heden ten dage in Amerika te vervullen heeft. Wel hebben de katholie ken reeds mooie scholen gebouwd en be schikken zy ook over modem-ingerichte zie kenhuizen maar dat ls niet voldoende. Om met succes de massa te bereiken heeft men ook een goed verzorgde krant noodig, die iederen dag by de menschen een vriend des huizes moet zyn, die goeden raad weet te geven en richting aan het denken en doen der massa Alleen de kleine staat Georgia heeft deze noodzakeiykheid begrepen en zy heeft met deze nieuwe methode v. aposto laat reeds schitterende resultaten weten te behalen. Het zou ook zeer wenscheiyk zyn. dat er afzonderiyke missie-congregaties ge sticht werden, d'o zich uitsluitend zouden toeleggen op de bekeering der niet-katholie- ken, vooral onder de negers. Hiervoor zou men ook zeeT goed leeken-apostelen kunnen gebruiken die naar het voorbeeld, dat de Protestanten ons gegeven hebben, preeken en voordrachten zouden kunnen houden in de open lucht De groote fout der Amerikaansche ka tholieken is hierin gelegen, dat de groote meerderheid zich tevreden stelt, haar eigen godsdienstig leven stil en vreedzaam te be leven. zonder zich haar verantwoording te genover de gemeenschap bewust te worden. In dit opzicht staat Amerika ver ten achter by Holland en Duitschland. Uit Boekarest wordt gemeld, dat op den Donau een veerpont is omgeslagen, waarby elf personen, die zich op het vaar tuig bevonden, verdronken. Alleen de kapi tein wist zich te redden. Ter gelegenheid van zijn huwe- 1 y k is het jaariyksch inkomen van kroon prins Umberto van twee op drie millioen lire verhoogd. VRIJDAG ai FEBRUARI HUIZEN Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur t 1071 M. 10.3011.00 Ziekendienst 11.0011.25 Voor de jeugdige zieken (N.C, R.V.) 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje 12.151.15 K.R.O. Concert door K.R.O.-Trio 1.153-o° K.R.O. Gramofoonmuziek 3.305.00 N.C.R.V. N.C.R.V. Concert. Trio 6.006.30 N.C.R.V. Gramofoonmuziek 6.306.40 K.R.O. Eeursber. 6.407.00 K.R.O. Lezing over De teelt van aardappelpootgoed in westelijk Noord-Brabant 7.00—7.30 K.R.O. Cursus Schriftverbetering. HILVERSUM 1875 M. 1.00—10.1 J Morgenwijding 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.-Trio 2.052.45 Uitzending voor scholen 2.453.00 Gramofoonmu ziek 3.004.00 Meak-het-zelf 1 4.30 5.00 Gramofoonmuziek 5.005.30 Lezing door Brandsma over Cinematografie voor den amateur 5.306.00 Dinermuziek uit het cabaret „La Gaité" te Amsterdam 6.00 Tijdsein 6.01 Voortzetting Diner muziek 6.306.45 Gramofoonmuziek 6.457.15 Spaansch voor beginners 7.15— 7.45 Radiocursus vanwege het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart 8.019.00 AansL van het Muziek-Lyceum te A'dam. Julius Hyman, piano, Cor Smit, slagwerk, Alex. Moszkowski. viool, Erwin Schulhof, piano, Nica Klasen, fluit. Bram Mendes, alt, H. Stips, contrabas, Berthe Seroen. so praan, Cornelius Berkhout, piano 9.00— 11.00 Concert door het Omroeporkest. In de pauze Persber. Na afloop van het concertDansmuziek uit Cabaret „La Gaité" te A'dam. 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert. M. Gold, viool, A. Mill, piano 12.50 Orgel concert door L. Warner 1.202.20 Gra mofoonmuziek 2.50 Uitz. voor scholen 4.05 Concert door Strijkkwartet 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 7.00 Zang door G. Parker, bariton 7.207.40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Zang door V. Watson 8.20 Concert. W. Fry, piano, Symphonie- Orkest 9.30 Nieuwsber. Q.45 Vervolg concert 10.20 Nieuwsber. 10.25 Le zing 10.45 Verrassing 11.00 Dans muziek iï.3512.15 Dansmuziek 12.2012.50 Proefuitz. Televisie. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Orkestconcert en soli 6.55 Gramofoon muziek 7.40 Gramofoonmuziek 9.05 „De Tooverfluit", Mozart. Orkest en solis ten. LANGENBERG 473 M. 6.20— 7.20 Gramofoonmuziek 9.3510.30 Gra mofoonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.25—1.50 Orkestconcert 4.505.50 Liederen bij de luit (Gramofoonplaten) 7.408.40 Crkestconcert 8.40—9.50 Ka mermuziek. Intermezzo Das Welteedicht, Na afloop tot 11.20 Orkestconcert en orgel concert. KALUNDBORG 1153 M. 11.20— 1.20 Orkestconcert 2.004.00 Concert. Orkest en violist 7.2010.40 „De Brui loft van Figaro" van Mozart. BRUSSEL 508,5 M. 5.20 Kamer muziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. ZEESEN 1635 M. 6.15Xi.20 Lezingen en berichten 11.2012.15 Gramofoonmuziek 12.1512.50 Berich ten r.201.50 Gramofoonmuziek 1.503.50 Lezingen 3.50—4.50 Concert uit Leipzig 4.507.10 Lezingen 7.20 Orkestconcert. DaarnaNieuwsber. Ver volgens tot 11.50Dansmuziek. Dé rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak betreffende den landbouwer uit Zuidland, die zich twee maal aan ontduiking van de vermogensbe lasting en inkomstenbelasting heeft schul dig gemaakt, door over het belastingjaar 1926 1927 op te geven dat zyn effectenbe zit f 18.000 was, terwijl het in waarheid f 142.000 bedroeg en over het belasting jaar 1927-1928 f 21.000 inplaats van f 150.000. De landbouwer werd voor elk der feiten tot f 7500 boete, subs, drie maanden hech tenis veroordeeld. Weer 7 jaar geëischt Gistermorgen is voor het Haagsche Os- rechtshof in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 20-jarigen F. L., verdacht van moord, subs, doodslag op zyn broeder De eisch in eerste instantie was 10 jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Middelburg veroordeelde L. tot 7 jaar gevangenisstraf. Zoowel het O. M als verdachte hadden tegen dit vonnis appèl aangeteekend. In liooger beroep was aan verdachte ten laste gelegd, dat hy op 5 Juli 1929 met een geweer op zijn broeder, met wien hy tevoren ruzie had gehad, opzetteiyk heeft geschoten ten gevolge van welk schot het slachtoffer doodeiyk in het hoofd werd gewond en spoe dig daarop is overleden. De procureur-generaal eischt eveneens 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 5 Maart. 70. Weer deed zy alsof zy nadacht, dan vroeg zy opeens, terwyi zy nem scherp aankeek. „Vertel my eerst eens dit wat neelt die man daai met Nicholas Sherrington gedaan? Vermoord?" Neen. Jammer genoeg niet. Wat er pre cies gebeurd is. neeft ny my niet geneel ver teld - lk gelooi dat die twee daarboven nem op net een oi ander oetrapt nebben en dat by er toen vandoor gegaan ls. Maar als je op dien rekent Janet nad kunnen juichen van verlich tingMaar ze meld naar gezicht zoo strak xnogeiyk en keek den man voor naar met oogen. nali dichtgeknepen van minachting aan „ik reken op niemand en op niets' gal zy hem koud ten antwoord „Maai ondanks dat oen ik niet van oian myzell te redden doot met eeD lafaard ais Husky Craydon te trouwen. Husky week achteruit, alsof hU onverwacht een slag ln zyn gezicht gekregen had; maar dan bedwong hy zich en deed ny met gebalde vuisten een slag naar baar toe. „Daar zul je nog wel eens anders over gaan denken", hoonde hy, met zyn gezicht, donkerrood van drift, vlak by het hare „JÜ weet nog niet wat je te wachten staat." Neen. maar misschien wil jy zoo goed zyn het te vertellen. Dan kan ik me alvast prepareeren. Met iets van leedvermaak door de felle drift van zyn oogen, keek hy haar aan dan begon hy, byna struikelend over zyn woordet te spreken. „Die man is een echte duiveldie is van plan jou Verder kwam hy niet, ondanks zyn drift wilde het hem niet van de tong, wat Star gard met haar voor had. En dan schaamde ny zich ook. want had Stargard hem niet over die plannen gesproken en had hy niet zyn toestemming gegeven? Daarom hoog hy zich naar het meisje over en fluisterde haar dringend toe: „Doe het, Janetln Gods naam, doe wat ik ie vraag, t ls de eenige manier, heusch! Beter met my te leven dan „Dan te sterven? vroeg ze rustig. ..Vind jy' dat heusch? Ik voor my zou liever dood zyn dan met een man te moeten leven, die een lafaard en een verrader is Dat antwoord bracht hem buiten zich zelf. Hoe durfde zy hem zoo beleedlgen In drift om die krenking zyn eigenliefde aan gedaan. vergat hy alles, een laatste restje ridderlijkheid, scrupules, alles wat tot dus ver nog geteld had. Met een nydigen grimas hield hy zich ln. Dat Stargard xut ook juist dat oogenblik moest uitkiezen om naar hen toe te komen. De Eurasiër negeerde echter zyn verwoed kyken: kalm monsterde hy de belde ver hitte gezichten, 't Was duideiyk te zien. dat die gekibbeld hadden, iets dat buitengewoon dom, maar ook buitengewoon vermakelijk was. De thee en tsamba staan klaar, Miss Craydon. 't Spyt me. dat ik u geen beter ontbyt kan aanbieden, maar, als voedsel ls het uitstekend en daar we over een kwartier verder gaan, zou ik u aanraden deze ge legenheidomehhet vuurtje op te stoken, zooals uw neef zou zeggen, niet ongebruikt voorby te laten gaan. Janet keek hem recht in de oogen. „Waar brengt u my heen. mr. Stargard?" Stargard beantwoordde haar blik met een beminneltjken glimlach. „Om te beginnen naar uw zuster, van wien u in elf jaar mets gehoord heeft, t Was toch in hoofdzaak wel het doel haar te vinden, dat u naar China gekomen bent, is het niet? 't Zal wel een buitengewoon gelukkig weerzien worden ik voor mil stel or me tenminste veel van voor." Zonder dat hy het wist, kreeg zyn quasi- beminneiyke glimlach by die laatste woor den Iets sarcastisch. Hy knikte Janet vaderiyk-welwillend toe en draalde zich om. Janet bleef hem nakyken tot hy zich ver genoeg verwyderd had. Weer keerde *e zich naar Husky. Is dat waar? vroeg ze met strakke UP" pen. „Weet hfj waar mjln zuster is?" Graydon knikte. „Jadie is ln dat klooster, waar jy dien nacht na den sneeuwstorm door de nonnen verpieegd bent." Maar dit is niet de weg er heen, riep met een snellen blik om zich heen, uit. „Op onzen heenweg heb ik niets van dit alles gezien." Neenwe nemen nu ook een ande ren weg, langs een bergpad, dat lang niet iedereen bekend is. 't Is veel gevaariyker, maar veel vlugger. Zonder hem een antwoord waardig te keuren, draaide ze zich om; meteen zag ze een van de Thibetanen met een groote kom daar haar toekomen. Ze nam de tsamba van den man aan en ging m de sneeuw zitten om haar ontbijt op te eten. Een kwar tier later kwam Stargard haar kant uit. 't Spyt me werkeiyk, maar u zult moe ien ioopen, Miss Craydon. De muilezel is niets waard die tocht vannacht ls te vermoeiend geweestWe zullen u vol komen vry laten, maar in uw eigen belang raad ik u aan: wees niet zoo dom weg te loopenl Schuilplaatsen zijn er hier in de bergen niet en de wolven zyn over het alge meen nogal hongerig- By die laatste woorden glimlachte hy als- ot hy haar iets buitengewoon aanraoedi- gends gezegd had. Toen ze even toestem mend knikte, keerde hy zich om en riep een Paar woorden in het Tbibetaansch. Onder het schorre schreeuwen van de twee yak- dryvers zette de kleine karavaan zich ln beweging en geen minuut daarna begon de bestüging van de steile helling, waarby ze gekampeerd hadden. Drie myi achter hen zwoegde een tweede groep mannen met yaks voort langs een pad, dat alleen te herkennen was aan de sporen van een man met een muilezel, die eenige uren eerder daarlangs afgedaald waren. De weg was byna onbegaanbaar; telkens ble ven de yaks snuivend stilstaan, dan kostte het hun energie en tyd om de dieren tot verder gaan te bewegen. Maar geen van beiden verloren ze den moed. Ze werden ge schraagd door een gevoel, dat geen ver slappen toeliet: een hartstochteiyk verlan gen om „revanche" te nemen op den man. die ondanks alle voorzorgen zyn doel bereikt had. En by Sherrington school onder dit verlangen angst, angst voor het lot van Ja- net. Als hun iets overkwam, als ze zich door niet scherp opletten in den weg zouden ver gissen, dan was voor haar het ongeluk niet te overzien. Die dreigementen, door Stargard voor de voedseltunnel van de kluis, waarin zich zyn vUand bevond, geuit, konden iemand, die de Oosterlingen niet kende, die geen ondervinding had van de onbereken bare werking van een Oostersch brein mis schien de wartaal van een krankzinnige toegeleken hebben Sherrington herkende ze voor wat ze waren: onder woorden ge brachte piannen, die zeker tot feiten zouden worden als niemand tusschen beiden kwam. Van hun tydige tusschenkomst, die van Nima en hem, hing heel baar lot, baar kans op geluk voor heel haar verder leven af. Naarmate zy verder kwamen, werd hy on rustiger, nerveuzer, een toestand, die zyn oorzaak had. De dag was begonnen met hel dere lucht en weinig wind, maar met het stygen van de zon kwamen er wolken, steeds meer en meer en begon de wind al krachti ger op te steken. Er dreigde sneeuw en sneeuw be» teekende een verloren-gaan van net on misbare spoor! Lang vocht hy tegen zyn ongerustheid, maar op een gegeven oogen blik, toen Nima op een der weinige plaat sen, waar het pad wat breeder was. naast hem kwam loopen, besloot hy dat, wat hem zoo verontrustte, ter sprake te brengen. Do Thibetaan liet hem rustig uitspreken toen Sherrington zweeg, knikte hy bedachtzaam. Tja. als er sneeuw komt is het spoor weg. Maar ook zonder het spoor weet ik, waar onze „heilige" naar toe gaat? Waarachtig? Waarheen dan? Naar het klooster waar het kind-meisje van elf jaar geleden nu non ls Gij nebt zelf gehoord, wat de man vannacht gezegd heeft, broeder. Voor dat die ln zyn wraak plannen verandering brengt, moet er heel wat gebeuren. Dat hoort by zyn ras! Nu dit pad voert naar het klooster Van het opgaan van de zon af heb lk me van elke verandering van richting rekenschap gege ven en daardoor ben ik er zeker van dat lk geUjfc heb! Dus al komt er sneeuw dan we ten we nog waar we heen moeten. CWordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 9