LEEKEPREEKEN N f 3000.- f250.- G. KRAAU Co. HENK FIB6E 1750.- 41).- Vc De grootste hitte 123.- 35).- Voor 't minste geld WALES-ANTHRACIET per H.L. 3.10 WONINGBUREAU BUREAUXNASSAULAAN 48 ADVERTENTIE!» 35 ct. p. regel VRAAG- ÉS AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 et- b(j vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 et per regeL DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17393 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Het bestuur over Curasao Sluit assuranties op beurspolis tegen laagste premies Koningin en Prinses De jeugdorganisatie in het bisdom Haarlem Oprichting van jeugdraden HEEREN-BAAI") oornaamste leuws De schildersstaking bij de Ned. Scheepsbouwmaatschappij Commissie Afbetalingssysteem De 4j/2 pCt. leening 1930 Noord-Holland Ernstige aanrijding Thans geïnstalleerd Beperking theeoogst 1930 Byrd's Zuidpool-expeditie N.V. BRANDSTOFFENHANDEL 30)50 20l30 umxjiden J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 Weenink wint het „Spielmann"-tournaoi 115-jarig bestaan der huzaren De Noordzee-visscherij in Januari Telefoon No. 13866 (drie IQnea) Postrekening No. 3970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappenper week 35 et», per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEM Alle abonné's o® dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide 000*- bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bii verlies van een duim of wijsvinger bii een breuk van been of arm bil verlies van *n anderen vinger 328 SCHOOL EN JEUGDVORMING Redelijke mehschen, dié niet door domheid misleid of door dwazen hoog moed verblind worden, ondervinden da gelijks hoe gebrekkig ons menschelijk oordeel is. Dit komt vooral uit, wanneer wy de waarde van een of ander geeste lijk of stoffelijk goed moeten bepalen. Er is niets moeilijker dan waardebepa ling. Wie daarvan oprecht overtuigd is, waardeert het zoozeer in de encyclieken van de laatste pausen, dat deze de zoekende en tastende openbare meening den weg gewezen hebben bij de bepa ling van voorname waarden als men- schelijken arbeid, rechtvaardig loon, openbare orde, staat, huisgezin, vrede en zoovele andere, niet in het minst bij de vaststelling der zuivere verhouding van alle factoren, die bij de christelijke opvoeding der jeugd in het geding ko men. Het is een der onvergankelijke verdiensten van de laatste encycliek, dat zij klaarheid heeft gebracht in de verwarde ideeën, welke omtrent de rechten en plichten van kerk, staat en ouders ten opzichte van het kind be staan. Bij die factoren behoort ook de school. Ook dit instituut heeft van onderschat ting en overschatting te lijden. In de encycliek van Pius XI vinden wij een uitmuntende definitie van de school: van nature is zij een ondergeschikte en aanvullende instelling van het huisge zin en van de kerk, zegt de Paus. Daar om ook mag zij door een logische mo- reele noodzakelijkheid niet met deze beide millieux in tegenspraak zijn, maar moet zij er positief in de meest vol maakte moreele eenheid mede overeen stemmen, zoodat zij met het gezin en de kerk te zamen vormen kan: één hei ligdom, gewijd aan de christelijke op voeding, op straffe dat zij haar doel ziet verijdelen en veeleer in een werk van vernietiging ontaardt. Zetten wij voorop dat de school er Uiteraard is om aan het jonge geslacht de noodige kennis omtrent de eerste beginselen van kunsten en wetenschap pen bij te brengen, dan hebben wij hier alles bij elkaar om tot een zuivere be oordeeling van de school te komen. Zij is een ondergeschikte en aanvul lende instelling van huisgezin en kerk. Hiermede zijn dus alle stellingen ver oordeeld, die van de school een onaf hankelijk of leidend instituut willen maken. In de «oogen van velen is de school een instrument van den staat, waar de toekomstige burgers gevormd worden door staatsambtenaren, in dien geest, dat de gemeenschap er later het grootst mogelijke profijt van trekke. In deze opvatting is de school de tyran van het gezin. De ouders hebben zich naar de aanwijzingen van de school te ge dragen, op straffe van hun kind afge wezen te zien. Deze moderne opvatting vindt, gelukkig, hoe langer hoe meer tegenstand. Met den dag wordt het ver zet der ouders tegen de school-tyrannie sterker, wat een gelukkig verschijnsel is. Dat verzet valt samen met den afne- menden invloed van de openbare, de zoogenaamde staatsschool. Bij dat neu trale instituut hebben onze voorvaders, helaas ook vele katholieken, gezworen. Zy waren door haar glans verblind en verhoopten daarvan een nieuw, buiten gewoon geslacht. De resultaten hebben niet aan de verwachtingen beantwoord. Het z.g. neutrale onderwijs blijkt het tegendeel te brengen van wat het be looft. En ook in kringen van niet be lijdende christenen komt men van ae vereering der openbare school terug. Te recht heeft de kerk het altyd zóó inge zien, dat de school een aanvulling moest zijn van het gezin en van haar zelf Het kind van 't christeiyk gezin wordt door het doopsel lidmaat van de kerk. De ouders voeden het kind onder lei ding van de kerk op voor zyn eeuwig einddoel, waarbij als middel en voor naam middel, tevens voor zijn vorming tot nuttig lid der maatschappij gezorgd Wordt. Bij dit laatste wordt de school te hulp geroepen. En nu ligt het in de logische bjn. dat het onderwijs zóó Wordt ingericht, dat het niet uitsluit of neutraliseert, nog minder afbreekt, wat gezin en school het kind aan godsdien stige opleiding geven, 't Is daarom on- begrypelyk, dat er in het verleden in ons land zooveel christenen waren en ook nu nog in het buitenland zyn, die de openbare boven de bijzondere school verkiezen, omdat de eerste h.i. meer verstandelijke ontwikkeling bijbrengt. Een dergelijke misvatting kan alleen bestaan by hen, die de zaken op den kop zetten en aie niet begrijpen aat zij hun bind allereerst voor den hemel boeten opvoeden en dat de rest eerst °P de tweede plaats bomt Goddanb be hoeven wij in ons land geen lange plei dooien meer voor de bijzondere schooi te houden. Zij staat in geen enkel op zicht meer bij de openbare achter, inte gendeel. Katholieke kinderen op open bare lagere scholen behooren dan ook in ons land tot de uitzonderingen. Hoe langer hoe meer ook verstommen de oude verwijten, dat de byzondere school verdeelheid brengt tusschen de burgeis vah één land, dat die christelijke school van het toekomstig geslacht maar halve vaderlanders maakt. Zoo mooi schryft Pius XI daaromtrent in zyn jongste encycliek: „Daarom moet luide worden verkondigd en door allen worden begre pen en erkend, dat de katholieken, van welke natie ook, door het zenden van hun kinderen naar katholieke scholen geen politiek maar een godsdienstig werk verrichten, dat voor hun geweten onmisbaar is. Zy hebben niet de bedoe ling hun kinderen te scheiden van het lichaam der natie, maar veeleer willen zij hen opvoeden op de manier, die het meest volmaakt en het meest dienstig is voor de nationale welvaart, omdat de goede katholiek, juist krachtens de ka tholieke leer, de beste burger is; een burger die zyn vaderland lief heeft en die op loyale wyze onderworpen is aan de bestaande burgerlyke autoriteit in welken vorm van regeering ook." Ziedaar de katholieke school in haar juiste verhouding en in haar juiste waarde geteekend. Maar om haar doel te bereiken, heeft zy grooten materiee- len en moreelen steun noodig, een steun welken zij maar al te dikwyls moet ont beren. Niet voldoende wordt de groote weldaad begrepen, welke wij in ons land in onze katholieke scholen met een over het algemeen uitmuntend corps onderwijzers en onderwijzeressen bezit ten. De school is door de dagelij ksche aanraking met het gezin een voorwerp van voortdurende critlek. Heel gemak kelijk loopt men gevaar door op klei nigheden acht te geven de hoofdzaak uit het oog te verliezen. Er moet sa-, menwerking zijn tusscher. school eh huis en dat kan zeker tusschen de Roomsche school en het Roomsche ge zin, omdat beiden volgens het ooven aangehaalde princiepe var. boven hun ware verhouding en eigen taak gekre gen hebben. De byzondere school uitzonderin gen daargelaten kent heel goed haar aanvullende gezinstaak; zij tyranntseert niet, maar heeft niets liever dan dat zij mét de ouders aan de opvoeding der kinderen kan meewerber. En nu weten wij wel, dat het mogelijk is met klach ten omtrent bepaalde onderwijzers en bepaalde scholen te komen aandragen, zelfs met gegronde klachten. De vol maaktheid wordt nu eenmaal hier ter wereld nergens gevonden. Maar veel ernstiger klachten zouden zijn in te brengen tegenover honderden ouders en niet minder tegen betweters en stuurlui aan den wal, die van de school het onmogelijke verlangen en by niet vol doening aan dien onvervulbaren eisch op de meest onbehoorlijke en tactlooze manier steeds met scherpe critiek klaar staan. Wy moeten en mogen van de school eischen, dat zij het kind niet uit onze handen neemt; dat zy meehelpt en niet opzy dringt. Maar wie dat vraagt dient toch allereerst zelf opvoeder te zijn en naar de school geen onopge voede, bedorven, verwende, tuchtlooze kinderen te zenden. Anders toch is men zijn recht van spreken kwyt. Ook de school immers heeft haar rechten naast- haar zware plichten. Iedere klas vormt een kleine gemeenschap. Enkele ver keerde elementen zijn genoeg om de noodzakelijke orde te ondermijnen en den goeden gang van zaken te versto ren. Aan den onderwyzer worden, en terecht, hooge eischen gesteld. Zijn be roep is een ander dan de meeste. Hij moet den geest en ook het gemoed vor men van een nieuw geslacht. Daarvoor zijn byzondere gaven van verstand en nog meer van karakter noodig. Laten wij het dankbaar erkennen, dat de la gere school over zeer vele van zulk? krachten beschikt. Laten wy er bij be denken, dat dit beroep ware roeping veronderstelt en dat het behalve mooi en aantrekkelijk, ook zwaar en afmat tend is, omdat het voortdurend de ge heele persoonlijkheid in volle toewyding opeischt. Daarom heeft de school, heeft de onderwyzer steun, vooral moreelen steun noodig van de kerk en 't gezin. De Kerk heeft dien nooit onthouden; inte gendeel, heel de historie der Kerk is met de katholieke school samengewe- ven. Maar er zyn nog altyd tal van christelijke ouders, die in dwaze ouder liefde het belang van hun kind verkeerd zien en de grillen en nukken, ja, soms wel de boosaardigheid van hun kind de jeugd toch ban zoo wreed zyn! vergoelijken en in bescherming nemen tegen de schooltucht en tegen den on derwijzer. Wat komt er op die manier terecht van de zoo noodzakelijke har monie tusschen school en gezin; hoe kan op deze wijze het ideaal benaderd worden, hetgeen Pius XI stelt: dat de katholieke school met het gezin èn met Gouverneur Van Slobbe heeft het bestuur aanvaard De Minister van Koloniën maakt bekend, dat blijkens een gisteren bij zijn Departe ment ontvangen telegram de nieuw-benoem- de gouverneur van Curasao, de heer B. W. T. van Slobbe, het bestuur over dit gewest gisteren heeft aanvaard. •-i;- de kerk te zamen kan vormen één hei ligdom, gewyd aan de christelijke op voeding? Moge de jongste encycliek op dit voorname punt alle katholieke ouders nog eens tot een ernstig gewetensonder zoek dwingen! HOMO SAPIENS. ,,St. Bavo" bevat het volgend, 18 Februari j.l. gedateerd, schrijven van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent aan den ZeerEerw. Heer B. Möller, pastoor te Schiedam: „Het is u bekend, dat de samenstelling der Diocesane Commissie voor de Jeugdorganisa tie niet past in de nieuwe statuten voor het jeugdwerk, die in de Diocesane Synode, welke in October van het vorig jaar is ge houden, werden vastgesteld. Sedert het in werking treden dezer statuten op 1 Januari j.l. is dan ook de Diocesane Commissie auto matisch komen te vervallen. Overeenkomstig de statuten hebben Wij in den loop dezer week opgericht een Diocesanen Jeugdraad en hebben Wij het bestuur van dien raad be noemd. Doch Wij rekenen bet Ons ten plicht om openlijk Onzen diepgevoelden dank uit te spreken aan u, den voorzitter, en aan alle leden der thans opgeneven Diocesane com missie, Voor het groote werk, dat door hen in de afgeloopen jaren ten bate van het jeugdwerk in Ons Bisdom is verricht. Aan hun voorbeeldige toewijding, rusteloozen ijver en onverdroten werkzaamheid is het te danken, dat het jeugdwerk zulk een hoogte heeft bereikt, dat Wij thans een nieuw sta dium van nog grooteren bloei, naar Wij ho pen, kunnen intreden. Moge God den ver dienstelijken arbeid, door hen verricht, hon derdvoudig beloonen." Benoemingen Het bestuur van den Diocesanen Jeugdraad is aldus door Z. D. H den Bisschop benoemd: Voorzitter de Zeereerw Hooggel. heer Prof- J. H. Niekel. secretaresse mej. Van Kersber gen te Amsterdam, penningmeester mr. K. Goseling te Amsterdam Tot voorzitter van den Dekenalen Jeugd raad in het Dekenaat Haarlem is benoemd fr. J. J. C. Hentzen, O.F.M., kapelaan; Alk maar J. F. Lips, kapelaan; Alphen J. v. Kampenhout, pastoor; Amsterdam J. A. Voorham, rector; Beverwijk J. Lucassen, deken; Delft fr. A. G v. d. Berg, O.F.M., j kapelaan; Gouda W. van Alphen kapelaan; 's Gravenhage J. A Ruhe, pastoor; Hoorn J. Huibers. deken: Lelden H. Mulder. O.F.M., kapelaan; Middelburg P. v. Diepen, kapelaan; j Noordwijk F. A. Burwinkel. pastoor; Ouder- kerk Th. Stam, pastoor; Poeldijk W. L. v. j Adrichem. pastoor; Purmerend W. H. Kooy, t pastoor; Rotterdam J. G Kerkvliet, rector; Schagen A. Heydeman, pastoor: Werfers- hoef L. C. v. d. Nouweland. pastoor; Zoeter- woude J. R. v. Dael, kapelaan. Dinsdag in de Residentie terug Zooals gemeld, keeren H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en haar reisgezel schap den 24sten dezer uit Oberstdorf naar ons land terug. De vorstelijke personen worden Dinsdag middag 25 dezer te 4 uur 38 min. per Staatsspoor in de Residentie verwacht. 't Kost je reeds een hand met centen Als een land wordt droog gelegd. Met de natte elementen Blijf men In constant gevecht. Maar warmeer je water droog legt Valt het heelemaal niet mee. Dat is iets wat wij ervaren Thans met onze Zuiderzee. Want men komt op de begrooting Veel millioenen nog te kort, Sedert daar een stukje aarde Aan de zee ontworsteld wordt. Onze schatkist wordt verwaterd, En toch is de vrees terecht, Dat die zelfs nog heel wat eerder Dan dl zee is drooggelegd! 't Is nu wel om trotsch te wezen Op een droge Zuiderzee, Maar de beurs, die moet betalen. Spreekt toch ook een woordje mee. Zelfs de leden onzer Kamer, Anders steeds nogal royaal, Zijn nu toch een beetje angstig Voor een Zuiderzee-schandaal. Spoedig komt nu aan de orde Of de Kamer het gedoogt, Dat de zee slechts bij gedeelten Of geheel wordt afgedroogd! MARTIN BERDEN. ECHTE FR1ESCHE 20-50 ct. per ons I S V. 90 Vraagi Uuy TJLUnkeüer 'n pakje D*E Ook de voortgezette pogingen van den rijks- bemiddelaar, Mr. S. de Vries Czn., om net geschil te beslechten tusschen de stakende schilders bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij en de Werkgevers, de N. V. Vereenigde Scbildersbedriiven v.h. W. K. Wits en Zoon, te Amsterdam, hebben nog niet tot eenig resultaat geleid. Dinsdagavond worden de besprekingen voortgezet. Het resultaat der inschrijving Bi) de gehouden inschrijving op bovenge noemde leening, is op het voor vrije inschrij ving beschikbaar gebleven gedeelte voor een zoodanig bedrag ingeschreven, dat aanvra gen tot f 5000 vol kunnen worden toegewezen en aanvragen boven f 5000 voor 60 pet. met een minimum van f 5000. Slachtoffer overleden Woensdagavond is te Lisse de 46-jarige B H uit Sassenheim door een melkauto overre den; vannacht is hij in het St. Elisabethge- iticht te Leiden aan de bekomen verwondin gen overleden. Op last van de justitie is het 'ik in beslag genomen. De Minister van Justitie heeft heden middag te 2 uur geïnstalleerd een commissie aan welke is opgedragen te onderzoeken, °f en zoo ja, op welke wijze de overeen- kmsten van koop en verkoop op afbetaling ode wet met worden geregeld. Minister Donner heeft daarbij een rede Snd-den' waaraan het volgende is ont- vanwege de veelheid van gedachten stelt de Regeenng prijs op de voorlichting an een niet te uitgebreide commissie, die moge komen met voorstellen, welke com missioned zijn getoetst ook op hun prac- tische en juridische bruikbaarheid. Het gaat hier om de kwestie of en zoo ia, welke wettelijke regelen van overeen- - mms ten recht zijn te stellen; overeenkom- stenrecht op het gebied van de afbetaling, telijk het Burgerlijk Wetboek ten aanzien van verscheidene andere, in het dagelijksch •even veelvuldig voorkomende overeenkom sten regelen stelt in het Eerste Boek, te -eginnen met den koop en verkoop en ein digende met de dading. Bij de overeenkomsten van koop en ver koop op afbetaling is allereerst te denken aan den dusgenaamden huurkoop. Doch ook andere rechtsfiguren kan men zich voor stellen. En indien uwe commissie aanlei ding vindt tot hét voordragen van regelen ook voor die andere rechtsfiguren, laat de opdracht haar daartoe de gelegenheid. De voorzitter der Commissie, prof. mr. S. j. j. van der Heyden, beantwoordde 's ministers rede, waarbij hij o.m. zeide: Als snel groeiend maatschappelijk ver schijnsel is de koop op afbetaling niet ont komen aan overdreven aanprijzing noch aan overhaaste veroordeeling. Deze terug te brengen binnen juist banen, behoort niet tot de taak der commissie, zooals die zoo even door Uwe Excellentie nader is omschreven. Veeleer onderstelt de gegeven opdre-ht, dat het afbetalingsstelsel maatschapr aan nemelijk is, mits de vormen, waarin het zich openbaart, voor zoover noodig civiel-rechte- 'ijk naar behooren werden geregeld. Zoodanige opvatting, die noch het zwaar ?eluid der sociale wetgeving inschakelt, noch het tweesnijdende zwaard van het strafrecht J*61- beschikking stelt, geeft blvjk van geloof m de vormende kracht van het burgerlijk recht. Doch tevens wordt daardoor een zware eisch gesteld aan hen, die de model lering van een zoo forsch maatschappelijk verschijnsel ter hand moeten nemen met niet anders dan het fijne werktuig, dat het civiele recht toch altijd blijft. In. de gistèren te Amsterdam gehouden buitengewoon algemeene vergadering der Vereeniging voor de Theecultuur in Neder- landsch-Indië werd met nagenoeg algemeene stemmen besloten maatregelen te nemen ten einde den Nederlandsch-Indischen theeoogst van 1930 te beperken tot den oogst 1929, ver minderd met 12 millioen halve kilogrammen. HAARLEM Turfmarkt 10 Telefoon 11088 De Ruyterstr. I?8 Telefoon 15 Het vertrek van „Klein-Amerika" Russell Owen meldt van de „City of New- York", het schip, dat de expeditie van Byrd van .Klein Amerika", de overwinteringsbasis op de ijsbarrière van Ross, is komen halen, het volgende d.d. 19 Febr.: Het expeditieschip heeft Woensdag om half tien de Walvischbaai verlaten. De nacht was onstuimig en koud geweest en over de baal hing een dichte mist, welke een zeer drukkenden invloed uitoefende. Maar de zon deed den mist verdwijnen; en degenen, die een jaar lang op de barrière hadden geleefd en ook zij, die gekomen wa ren om hen te halen en naar huis te bren gen, konden een laatsten blik slaan op de schitterend witte ijsklippen, die in den zon neschijn een indruk gaven van strenge on verbiddelijkheid. Het cchip lag tot zoowat halverhoogte in den mist, toen men het van de barrière het eerst te zien kreeg en zooals het toen voor de bovenhelft door de zon beschenen voer het eerst aanschouwd werd door de over winteraars, beteekende dat door weer en ijs geteisterde vaartuig heel, heel veel. Het be teekende voor hen brieven en de terugkeer naar de beschaafde wereld. Het met ijs be- korste vaartuig naderde en voer naar de ijshaven aan de Westkust van de baai. Nog wat dichterbij en de paar mannen, die bij de haven wachtten, konden de gelaats trekken van de mannen op het dek her kennen. Men zag kapitein Melville op de brug. De gezagvoerder had met zijn schip den door tocht geforceerd door het pakijs onder zoo moeilijke omstandigheden als misschien nooit zijn ondervonden door welk andei schip ook Ook Benöik Johnson, eerste sturuman en ijsloods, die het schip docr de open geulen van het pakijs had weten te krijgen en de andere mannen, die ook het vorige jaar den tocht met het schip door het ijs hadden gemaakt, zagen en herken den wij. Zij waren het schip en ons trouw gebleven en daar waren zij nu om ons te halen. Zoodra het schip aan het ijs vastge- meerd was, werden de takels aangebracht en begon het laden. Eerst kwamen de wetenschappelijke aan- teekeningen, opgeteekende waarnemingen en films, benevens de instrumenten voor de wetenschappelijke waarnemingen, toen de uitrusting van de expeditieleden en ten slotte de verdere dingen, die allen in de ruimen werden geplaatst, tot drie ruimen propvol waren en ternauwernood de luiken konden worden gesloten. Den geheeien nacht werd het laden voortgezet en tegen dat het ontbijtuur was geslagen was men met het inladen klaar, behoudens een paar zaken, die in korten tijd konden worden aan boord gebracht. Want spoed was dringend vereischt, daar het pakijs dit jaar niet is weggedreven en het seizoen reeds zoover is gevorderd, dat er zich nieuw ijs vormt. Even voordat het kamp in „Klein Ameri ka" voorgoed werd verlaten, haalden Byrd en kapitein McKinley de vlag neer, en daar op keerde Byrd zich naar den heuvel, waarop de beide vliegtuigen lagen, en bracht hij een groet half een hulde, half een vaarwel aan de toestellen, die hem en zijn makkers naar de Pool en naar andere verre plekken hadden gedragen. Z. D. H. de Bisschop heeft 31 n diocesanen Jeugdraad en de voorzitters van dekenale Jeugdraden in het bisdom Haarlem benoemd. H. M. de Koningin en Prinses Juliana zul len a.s. Dinsdag in Den Haag terugkeeren. De VA pCt. leening 1930 in Noord-Holland is volteekend. De snoties-Cramer zijn door de Tweede Kamer verworpen. Een aantal gevallen van beri-beri is in West-Madoera geconstateerd. Het vertrek van Byrd's Zuidpoolexpeditie vanaf „Klein Amerika". Het 115-jarig bestaan der huzaren zal in April feestelijk gevierd worden te Breda. Inzake de schildersstaking bij de Nederi. Scheepsbouwmij. is nog geen overeenstem ming bereikt. Weenink wint het schaaktournooi te Am sterdam. Gouverneur Van Slobbe heeft het bewind over Curacao aapvaard. De commissie tot onderzoek van het afbe- taiingssysteem is hedenmiddag door minister Donner geïnstalleerd. Het ka.binet-Chautemps gevormd. D toestand van de Koningin van Zweden zougwekkend. Het gebouw der Ge Pe Oe te Rostov door brand verwoest; 28 personen zouden in de vlammen zijn omgekomen. Alle strafmaatregelen tegen de Dnitschers \n Zn'd-T'rol door M"sso'ini imretrokk-n. Barometerstand 9 uur v.m.: 742. Stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.54. De commandant van het 2de half regiment huzaren te Breda heeft aan de korpsen van het leger bericht, dat op 4 April a.s. de 115de verjaardag wordt gevierd van de oprichting van het stamregiment „het Regiment kara, biniers Land Militie". De feestelijkheden beginnen te Breda op 3 April met muziekconcours, tusschen de vrij. willige muziekkorpsen van het 1ste, 2de en 3de half regiment huzaren, 's Avonds heeft een feestvoorstelllng plaats voor het 2de half regiment en zijn reünisten. Op het programma staan verder nog scherm wedstrijden voor officieren en min deren, voetbalwedstrijden en een Rallye Paper De avond der hangpartijen Hedenavond werden de hangpartijen voor - voortgezet. De hangpartijen van Dinsdag hadden het volgende resultaat: Landauv. d. Bosch 10; WeeninkAd dicks 10; EuweSpielmann 10; en de rangpartij van gisteren Addicks tegen Jhr, van den Bosch werd remise. De stand luidt thans: Weenink 4 punten. Weenink werd hiermede winnaar van het tournooi, daar geen der andere deelnemers dit aantal meer kan bereiken. Dr. M. Euwe 2punt; Addicks, Spielmann en Landau 'eder 1% punt en Jhr. van den Bosch 1 punt. Morgen worden de volgende partijen nog jespeeldWeenink—Spielmann, Nadau—Ad dicks en EuweJhr. van den Bosch. De Noordzee-visscherij in Januari Gedurende de maand Januari kwamen te IJmuiden binnen 451 (414) Hollandsche stoomtrawlers met 1209614 1124869) oesomming, (76) Duitsche stoomtrawlers met 35.488 (65977), 88 (94) motoring vers met 73731 71639), 1 (8) zeillogger met 589 (2760), 3 (10) stoomkustvisschers met 1702 1966), 399 (158) motorkustvis- schers met 1465 (f 32866:, 59 (66' O oen booten met ƒ589 889). Van de drijfnet- visschers kwamen binnen 1 (0) motorlog- ger en 1 (1) Engelsche stoomlogger met resp. 303 en 614 567). Verder kwa men binnen 4 (26) stoombeugers met 9229 50.505). De opbrengst der consignatiezen dingen bedroeg 36.540 44.880). Totaal in Januari 1.383.056 1.396.921). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cij fers van 1929).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1