750.- ffmimiViSaimm f 3900.' f250.- 411.' WAT LABOUR EIGENLIJK IS Vc Ju i iza.- a 'Mr IpP! BUREAUXNASSAULAAN 43 dit nummer bestaat uit drie bladen 1 DINSDAG 25 FEBRUARI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 17395 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECJ'TEH, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG LRFN NA KET ONGEVAL Opbouw en samenstelling De misleidende term „socialistisch' De Danscommissie Tusschen lift en hek bekneld De inbraak op den Rijksstraatweg te Haarlem De bloemententoonstelling te Aalsmeer Vuurtoren op het slagveld te Verdun Een historische antenne Radio in de Fransche treinen Een geweldig plan van Noorwegen Levering van electriciteit aan het buitenland Aanvaring in het Noordzeekanaal Tusschen de s,s. „Vechtstroom" „Uruguay** en De postvluchten op Indie Verlenging van faciliteiten gevraagd oornaamste 2 ieuws Experimenten op de ultra-korte-golf J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De kerkvervolging in Rusland Radio voor blinden De onderteekening van het Italiaansch Roemeensche Handelsverdrag De oproep van Z. H. den Paus De Sovjet Handelsorganisatie te Londen Telefoon Na 13866 (drie IQnen; Postrekening No. 3910. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 35 ct.. per kwartaal 3J35. per post, per kwartaal 3.58 bQ vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 ct- bi) vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonnéf op dit lilnd zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Ben ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levensiunge geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen heide beenen ol beide bii een ongeval met dondeliiken atloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger nii een breuk var been of arm bit verlies van "n deren vingef Engelsche Arbeiderspartij heeft den vastelander iets raadselach- De Voor ttgs. We weten op gezag van een kardi naal èn van een vooraanstaand sociaal- demokraat! dat de Brltsche Arbei derspartij niet is een socialistische Partij „in vastelandschen zin", maar Vat is de Labourpartij dan wèl? Er zit in het Labour-partijwezen voor ons iets vreemds: een feit is het toch, dat er in Engeland geen aparte Katho lieke Staatspartij bestaat, dat vele Ka tholieken daarginds lid zijn van de La bourpartij en dat de socialisten van diezelfde partij deel uitmaken. t Is alweer dezelfde schrijver Wert- heimer, die ons het raadselachtige ver klaren zal. In een hoofdstuk „Bouw en proble men" zegt hij in het door ons al meermalen genoemde boek „De Britsche Arbeiderspartij": „De buitenlandsche socialist, die de Brit sche Arbeiderspartij bestudeert, staat ver wonderd over het feit, dat haar organisatie in alle opzichten afwijkt van wat hij tot dusver wenschelijk en noodzakelijk achtte. Gewoon aan een goed georganiseerde partij, die zich als een pyramide verheft op de eenheden van plaatselijke af deelingen, gera ken al zijn begrippen door den innerlyken organisatorischen grondslag van de Arbei derspartij en de vakvereenigingen in Groot- Brittannië volkomen in de war. Op het vasteland bestaan de socialistische partijen meerendeel uit individueele leden en danken haar grootste kracht aan haar kleine plaatselijke afdeelingen, terwijl de Arbeiderspartij daarentegen bijna uitslui tend een federatieve organisatie is. Op het vasteland is het althans theoretisch moge lijk, dat de vakvereenigingen vernietigd zouden kunnen worden, zonder de politieke beweging in het hart te treffen, doch in Groot-Brittannië is de verwantschap zoo nauw, dat, wanneer een der twee takken van de arbeidersbeweging ook maar den gering- sten tegenslag ondervindt, beide er onder lijden. De vakvereenigingen jynvoorhet grootste deel als korpor atiey e lichamen bij de Arbeiderspartij aangesloten en vormen 90 pet. van haar leden tal; de overige 10 pet. bestaan uit individueele leden en het korporatief lidmaatschap van socialistische groepen als de P a b i a n-v ereeniging, de Sociaal Demokratische Federatie en de onafhankelijke arbeiderspartij, groepen, waarvanmeniahetalge meen mag zeggen, dat hun leden tal neiging vertoont voortdurend te dalen. De sterkte van de organisatie der Arbei derspartij is steeds afhankelijk geweest van die der vakbeweging. Tot aan het uitbreken van den oorlog was het verschil in ledental tusschen het vakverbond en de Arbeiders partij aanzienlijk, daar groote bonden zooals de mijnwerkersfederatie nog aarzelden zich aan te sluiten. In de afgeloopen tien jaar :s deze ongelijkheid verdwenen en het totaal aantal leden van de Arbeiderspartij schom melt om een cijfer, dat gemiddeld 25 pet lager is dan het aantal leden van het vak verbond. Haar schommelingen in sterkte en organisatie zijn altijd en uitsluitend afhan kelijk geweest van de schommelingen in het ledental der vakvereenigingen." Labour is dus vóór alles een vakver eenigingspartij, en de min of meer echte socialisten vormen daarin slechts een zeer geringe minderheid. De heer Wertheimer zelf maakt in een statistiek zeer nadrukkelijk onder- scheld tusschen „leden op grond van korporatief lid maatschap" èn „Socialistische vereeni- gingen." En merkwaardig zijn de cijfers, welke hij in dit statistiek je ten beste geeft Telde de Arbeiderspartij in 1918 in totaal 3.013.129 leden, dan waren daar van slechts 52.720 leden aangesloten uit de rijen der „socialistische vereenigin gen"; alle overige 2.960.409 leden waren aangesloten louter „op grond van kor poratief lidmaatschap. Voor 1927 waren de cijfers respectie velijk: 3.293 615, 54.676 en 3.238.939. Zoo ziet men dus, dat de eigenlijke socialisten door den heer Wertheimer als zoodanig aangeduid in tegenstelling met de andere leden der Arbeiderspartij in de groote Labourpartij numeriek maar heel weinig beteekenen. Labour is, zooals wij zeiden, vóór alles een vakvereenigingspartij„Het vak verbond gaf de maat aan en de Arbei derspartij volgde het op den voet": „Tot Januari 1928 werd ieder lid van een der rond honderd bij de Arbeiderspartij aangesloten vakbonden automatisch iid van de politieke partij, tenzij hij uit drukkelijk te verstaan gaf, dat hij dit niet wenschte, een procedure, bekend onder den naam van „contracting out"; na Januari 1928 kon de contributie voor het politieke fonds van de vakbeweging, hetgeen lidmaatschap van de Arbei derspartij insluit, alleen worden gehe ven. indien de betrokkene er uitdruk kelijk toestemming voor gaf. „contrac ting in" genoemd, zoo vertelt Wert heimer, en hij schrijft verder: „Het aandeel van de vakbo-den is niet *Ueen vap ontzaglijken invloed geweest op als lid der Onafhankelijke Arbeiders partij. Ondanks dit alles wordt de Labour partij echter vaak socialistisch ge noemd. en daardoor ontstaat veel mis verstand. Wertheimer In verband met de instelling van de Dans- commissie schrijft het (lib.) „Utr. Dbd." o.m.: Wij, liberalen, wier beginsel de Overheid de organisatie, maar ook op de psychologie van de Arbeiderspartij. Op het vasteland kregen de socialistische partijen hun leden voor 90 pet. en meer uit de zoogenaamde moderne vakvereenigingen. terwijl de leden van de christelijke en liberale vakvereeni gingen zich bij de katholieke en liberale partijen aansloten. Door dit individueele lid maatschap van de kontinentale socialistische partijen begreep de arbeider, wanneer nij lid van de partij werd, dat hij dit deed ais poli tiek zelfstandig wezen en niet als vakver- eenigingsman. Hij dacht in de eerste plaats aan de partij en pas daarna aan de vak beweging, de socialistische partij-organisatie was altijd de sterkere psychologische factor, met het gevolg, dat op het vasteland de in vloed van de socialistische partijen op de vakbeweging altijd grooter is geweest dan die van de vakbeweging op de politieke organisatie. Jarenlang werden de vakver eenigingen uitsluitend beschouwd als de school, waaruit de socialistische partij haar leden rekruteerde. Daarentegen heeft hierinEngelanddevakbewe- ging steeds haar eigen stem pel op de Arbeiderspart ij ge drukt. De vakbonden sloten zich als organisatie bij de party aan, stemden in blok in de partijcongressen, gaven nooithun zelfstandigheid in de party op en verdedigden by alle belangrijke beslis singen op de eerste plaats hun eigen vakvereenigings- belang En verder: Het valt onder deze omstandigheden dan ook niet te verwonderen dat tot 1918, om een woord te gebruiken van Max Beer (den his- torikus van de Br;tsche Arbeidersbeweging' het jaarlijksch congres van de Arbeiders party niets anders was dan een tweede en dan nog niet eens verbeterde editie van het congres van het vakverbond. Deze vakvereenigingleiders (ik gebruik het woord leider in den meest uitgebreiden zin van het woord) oefenden tot enkele jaren geleden een beslissenden invloed uit op de politiek van de Arbeiderspartij en overheer- schen zelfs nog heden de partij-organisatie. De Duitsche vakvereenigingsleider als regel is Marxistisch geschoold. Wel ligt zijn Marxisme er vaak slechts dun bovenop, maar toch heeft hij er grondig door leeren denken en er verder door leeren zien dan tot vraagstukken van onmiddeliyk practisch belang, zyn Britsche kameraad, die zich met theoretische begrip pen niet inlaat, hecht aan wat on middellijk kan worden bereikt veel meer waarde." Het moet nu toch wel duidelijk zijn, dat de Labourpartij alleen al reeds uit hoofde van haar opbouw en samen stelling geen socialistische partij in continentalen zin kan zijn. Waar ter wereld zou het denkbaar zijn, dat leden van vakvereenigingen zich automatisch laten inlijven in de politieke arbeiderspartij, indien deze zoo „marxistisch" is als b.v. in Oosten rijk, in Duitschland en ook in Neder land? Het is in de Labourpartij slechts een groep van 10%, welke een min of meer marxistische" politiek tracht te voe ren, en Wertheimer zegt er nog bij, dat haar „ledental neiging vertoont voort durend te dalen." En juist de Labour kopstukken wenden b v die door héél zijn spoedig een halt toeroept, warneer de Over boek heen fretniet dat het Fnsrelsrhe heid zlch wil gaan bemoeien met de volks' boek heen getuigt, dat het Engelsche Rewoonten 100pen het ernstig gevaar de vry- wiaiiomo heel iets anders is dan het J oeid, een waarde die vóór alles gelden moet. te verwarren" met een bandeloosheid die wy socialisme heel iets anders is dan socialisme, het Marxisme van het con tinent. helpt het misverstand nog ver breiden door herhaaldelijk te spreken van het „socialisme" der Labourpartij En ook in manifest en program noem de de Labourpartij zichzelf herhaalde lijk socialistisch. Het ware te wenschen, dat er hier wat scherper onderscheiden werd: de algemeene benaming „socialistisch" is misleidend; wanneer een Labourman spreekt van socialisme, bedoelt hij daar mede een zoo onschuldigen vorm van politieke vooruitstrevendheid en demo- kratiseering, dat de vastelandsche so- ciaal-demokraten er feestelijk voor zou den bedanken: en juist daarom kunnen en mogen en willen de Katholieken in Engeland lid zijn van Labour, omdat het Marxisme aan deze partij zoo vreemd is. Het gaat niet om den naam van een politieke partij, maar het komt aan op de politieke praktijk der partij. En daarom ware het hoogst ge- wenscht, dat er aan de spraakverwar ring ten deze want anders is het niet spoedig een einde kwam. De leden der Onafhankelijke Arbei derspartij b.v. mogen iets. ja véél heb ben van onze sociaal-demokraten, de Labourpartij is van een geheel ander karakter. Zooals de heer Wertheimer ons nader zal bewijzen. De vermoedelijke dader gevat In den nacht van 23 op 24 Januari j.l. had men zich toegang verschaft tot het perceel Rijksstraatweg 163, bewoond door den heer P. van Schie. De inbreker had een glasruit gebroken, waardoor hy een sleutel kon pakken, om de deur te openen. De geheele benedenverdieping van het huis was doorzocht en men eigende zich toe een heerencostuum, een japon, een gouden horloge en een doosje zilveren lepeltjes. De bezoeker deed zich tevens te goed aan een stuk spek en verdween zonder de bewo ners in hun slaap gestoord te hebben. In verband met dezen diefstal is door een rijksveldwachter uit IJmuiden naar 't Haar- lemsche politiebureau overgebracht de 29- jarige P. W„ zonder vaste woonplaats, wiens opsporing door den Commissaris van Politie was verzocht als verdacht van de inbraak bij den heer Van Schie, te Schoten. De dader is, niettegenstaande hij ontkende aan den diefstal schuldig te zyn, aan de justitie overgeleverd. als, constructieve staatsparty met alle macht willen helpen bestrüden. Zooals de rechtsche groepen bü wie het gezagselement domineert, zich moeten hoeden tegen gezagsaanmatiging op gebieden, waar men „vrij moet laten", zocfr moeten de liberalen zich hoeden tegen een al te veel voet seven aan vryheidsdrang op gebieden, waar het Gezag zijne inmenging rechtvaardigen kan. Liberaal zijn wil zeggen opkomen voor de geestelijke vryheid, niet voor de vrijheid van een volk zichzelf te gronde te richten. Hier teekent zich scherp de grens af tusschen liberalisme en anarchie. Over de noodzakelijkheid eener onderzoeks commissie naar dansexcessen maakt het blad de volgende opmerking: Wie. zooals wy, in de gelegenheid was, een geheelen morgen een hoogleeraar in de huid en geslachtsziekten te hooren gewagen van zyn klinische praktyk, houdt op met steenen té werpen naar een regeering, die in haar verzet tegen de dans-ontaarding door de libe ralen onvoorwaardeiyk behoorde te worden gesteund Want inderdaad, de mannen en vrouwen van de sociale praktijk, zü die omvangryker en daadwerkelijker taak hebben dan de dog matische verdediging van politieke program- mata, laten ontstellende mededeelingen hotf- ren, die het ingrijpen der regeering wettigen. Naast net getuigenis van den ongenoemden hoogleeraar. die ons zoo ontstellende mede deelingen deed. dat wy ze hier niet in bij zonderheden willen publiceeren, noemt het blad nog het rapport "an de commissie in zake volksvermaken van de Tucht-Unie dat de onderteekening draagt v. niemand min der dan den heer A. H. Sirks. den hoofd commissaris van politie te Rotterdam en ds. H. Janssen, den Leger- en Vlootpredikant, twee mannen, niet van de studeerkamer, maar van het leven, wier functie hen vol komen bevoegd maakt om over het dansmis- bruik te oordeelen. Deze loyale erkenningen uit den liberalen hoek. zoowel ten aanzien van het liberalisme als van de noodzakelijkheid der instelling eener Danscommissie, verdient wel extra ge memoreerd te worden. De halswervel van het slachtoffer beschadigd Gistermiddag geraakte de ongehuwde 21- jarige arbeider G. Korvcr uit Marken-B,nr,en met zyn hoofd bekneld tusschen het beveili- gingshek van den liftkoker en de lift in de oliefabriek „De Tijd" v. Wessanen's Konink lijke Fabrieken te Wormerveer. In zorgwek- kenden toestand werd de ongelukkige opge nomen en in alleryi naar het ziekenhuis te Wormerveer overgebracht. Vermoed wordt, 'dat de halswervels ernstig beschadigd zijn. Men vreest voor het leven van den getroffene. Prins Hendrik beschermheer ,.w Prins Hendrik heeft het beschermheer rrinh "i/ov, V 1" schap aanvaard over de groote Aalsmeer- zich van deze groep af; het jongste sehey bloemententoonstelling, die van den voorbeeldhet ontslag van MacDonald i tot 5 April e.k. gehouden wordt. De vlieger, welke door Benjamin Franklin in 1752 werd gebruikt bij zijn proefnemingen in verband met onweersverschijnselen en waaraan een soort antenne bevestigd was waarschijnlijk de eerste antenne, die in de geschiedenis gebruikt is wordt tentoon gesteld in het wetenschappelijk museum te South Kensington. Zooals bekend is, zyn de watervallen in de Noordelyke landen onuitputtelijke bronnen van energie. Dit heeft in Noorwegen het plan doen rijpen ook de omliggende landen van elec triciteit te voorzien. Getracht wordt op het oogenblik, Duitschland voor een enorm plan te interesseeren. De kosten worden begroot op 50 mill, kronen. De installatie zal 600.000 kilowatt aan Duitschland kunnen leveren. Het zendstation zal men in 't Zuiden van Noorwegen plaatsen; de leiding zal over Zwe den of Denemarken loopen: het ontvang station zal in Lübeck worden gebouwd. Ter gelegenheid van den veertienden verjaardag van den ver- schrikkelijken veldslag te Verdun heeft thans te Donaumont de ingebruikstelling van een vuurtoren plaats gehad. Deze vuur toren zal alle avonden zyn lichtstralen in roode en witte bundels over de sombere velden werpen, over de begraafplaats, waar zoo veel duizenden ionge levens voor hun vaderland gestorven zijn. El- ken avond zal de vuurtoren één uur de honderden kruisen in een wit-geleD gloed zetten. In de kapel van het kerkhof te Donau mont, heeft de prinses van Polignac voor de eerste maal het licht ontstoken. Vier tampen, elk van 450 Watt. verspreidden even daarna een mysterieus licht over den afschuwelijken oorlogs- doodenakker en het is wel te begri'pen, dat de vele autoritei ten, die op dat moment tegenwoordig waren, een schok van ont roering voelden en een verlangen naar een blijvenden vrede. De Raad voor de Scheepvaart heeft eer onderzoek ingesteld naar dé oorzaak van d' aanvaring welke op het Noordzeekanaal heel plaats gehad tusschen het stoomschip ..Vechtstroom" van de Hollandsche Stoom boot Maatschappij en het Duitsche stoom schip „Uruguay" De kapitein van de „Vecht stroom" die op daad of nalatigheid werd ge- roord. verklaarde dat. toen de „Vechtstroom" 'n den middag van 14 December het Noord zeekanaal opvoer, het Duitsche stoomschi; Uruguay" vooruit Voer. De loods stelde voor de „Uruguay" voorby te varen, waartegen dc kapitein naar nij zeide £een bezwaar rad. Van de „Vechtstroom" werden daartoe wee aangehouden stoeten gegeven, geen ant woord werd vernomen zyn herhaald. De „Uruguay" gaf toen aldus de lezing van den kapitein twee aangehouden stoo- ten terug. Op een oogenblik was het voorschip van de „Vechtstroom' ter hoogte van het achter schip van de „Uruguay" Na eenige manoeu vres met roer en machine is toen het bak boordanker gepresenteerd, waarna de ma chine met „volle kracht achteruit" werd ge zet. De schepen kwamen doordat de Vechtstroom" stuurboord uit was blyven 'aan tegen elkaar aan te liggen. De De Vechtstroom" liep vervolgens even vooi de superfosfaatfabriek in den Noordwal. De heer Hooikaas, lid van den Raad. wees er den kapitein op. dat hij het Binnenaan- varingsreglement niet Kent. De twee stoo- ten welke de .Uruguay" 20u hebben gegever Oeteelcenden niet. dat de „Vechtstroom" kor passeeren. De loods van de .Vechtstroom" die als ge tuige werd gehoord, verklaarde o.m. dat he; initiatie! tot het voorbijvaren van d de „Uruguay" van den kapitein van dc Vechtstroom" is uitgegaan. De laatste gëfhige ten slotte de loods var le „Uruguay" deelde mede dat van dl schip op het sein van twee stooten van d' Vechtstroom" geen antwoord is gegeven. De Raad zal later uitspraak doen. In antwoord op een in het Engelsche La gerhuis gestelde vraag betreffende faciliteiten voor Nederlandsche vliegtuigen om over In disch grondgebied te vliegen, zeide Wedgwood Benn minister van Koloniën dat de regeering haar goedkeuring had gehecht aan een reeks van negen veertiendaagsche vluchten onder beding, dat deze tegen einde 1929 zouden zijn beëindigd. In December j.l. verzocht de Nederlandsche regeering om verlenging van deze faciliteiten tot einde Juni. Dit verzoek is thans in behan deling; beslissing is nog niet genomen. Het Lagerhuislid Kenworthy drong aan op 't verleenen van deze faciliteiten met het oog op de waarde der Nederlandsche landingsstations ten behoeve van de En gelsche vluchten naar Australië. In een bijeenkomst van den R. K. Vredes- ond te 's-Gravenhage heeft gisteravond de welbekende pater F. M. Stratmann O.P. een ede gehouden. I Ernstig arbeidsongeval te Wormerveer. 1 Onderzoek door den Raad voor de Scheep» vaart naar de aanvaring in het Noordzee kanaal., 's Lands middelen van Ned.-Indië hebben over 1929 meer opgebracht dan de raming. Valsche postwissels in verschillende plaat sen geïnd. Te Amsterdam is gisteravond een protest vergadering gehouden tegen eventueele dem ping van het Rokin. De hervatting der Londensche Vlootcon- ferentie. De links-radicalen zullen het Fransche kabinet niet steunen. nieuwe Schober weer uit Berlyn vertrokken. Zijn verklaring voor de pers. De godsdienstvervolging wordt in Rus land, ten spijt van het beroep van Z. H. den Fans, voortgezet. De Zwitsersche Nationale Raad keurde de vestiging goed van de Bank voor Inter nationale Betalingen te Bazel. De Kerkvervolgingen in Rusland. Een Ver zoeningsmis op 19 Maart a.s. in den St. Pieter te Rome. Het Italiaansch-Roemeensche handelsver drag heden te Rome onderteekend. Een" groot succes De proefnemingen, die men op het tra ject HavreParijs heeft gedaan met radio ontvangers in exprestreinen mogen buiten gewoon geslaagd heeten. Terwijl de trein zich met een snelheid van 120 K.M. per uur voortbewoog was de ontvangst van de radio-programma's uitstekend. Bovendien heeft men in een der treinen een kortegolf- zender opgesteld, waarmee berichten werden verzonden voor president Doumergue en voor den eersten minister Tardieu. Na dit groote succes maakt men plannen om op meerdere trajecten de treinen met een radio ontvanger uit te rusten. Op 3 Meter 5000 K.M. overbrugd Volgens berichten uit de Vereenigde Staten is de Amerikaansche radio-technicus W.F. Alexanderson er in geslaagd op een golflengte van 3 M. een afstand van 500c K.M. te overbruggen. Tot op heden had men met de experimenten op deze zeet korre golflengten nog mei zulke buitengewone resultaten weten te bereiken, maar het is nu wel gebleken, dat ook de ultra-kortegoll in de toekomst van beiang kan worden. Eigen aardig is dat men bij deze proefnemingen heeft opgemerkt, dat ultra-koite golven zich gemakkelijker van hei Noorden naai het Zuiden en omgekeerd voortplanten dan van het Oosten naar het Westen ot het Vesten naar hei Oosten. Waarschijnlijk moet de oorzaak gezochi worden in het feit. dat het magnetische veld van de aarde invloed heef' op de aethertrillingen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.71 achter» LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6 uur. Hoogste bar. stand 780.5 te Wisby. Laagste barometerstand 751.8 te Acureiry. Verwachting: zwakke tot matigen, later wellicht toenemende Z.-Oostelyke wind, toenemende bewolking, weinig of geen neer slag. lichte vorst des nachts in het Noorden, later iets zachter. In Australië en Amerika In Australië bestaat de gewoonte om dage lijks over verschillende omroepstations ge deelten uit de nieuwsbladen voor re lezen. Deze uitzendingen staan buiten den nieuws- berichtendienst en hebben ren doel de blinde luisteraars in te lichten omtrent de dagelijk- sche gebeurtenissen. In den Staat California Noord- Amerika is men zelfs zoo vei gegaan dat een 'eerares elke week een speciale uitzending organiseert voor blinden, waarin zij deze verschillende dingen leert, die van belang vooi hen kunnen zijn. ROME. 25 Febr. Hedenmiddag vindt tc Rome de onderteekening plaats van he Italiaansch-Roemeensche handelsverdra door Musolini en den Roemeenschen ministe van financiën. Titulescu. Gisteren had Titu escu een zeer langdurig onderhoud me Mussolini en den gouverneur van de Ban' van Italië. Gisteravond bood de Italiaansche ministe van financiën zijn Roemeenschen gast eer banket aan. Een verzoeningsmis op 19 Maart ax ROME, 25 Febr. De oproep van Z. H. den Paus tegen de kerkvervolging in Rusland I ïeeft in Italië zeer veel weerklank gevonden. Men rekent dan ook op zeer groote belang stelling voor de verzoeningsmis. welke Z. H. op 19 Maart a.s. in de St. Pieterskerk zal celebreeren. Reeds hans zijn verscheidene pelgrimstoch ten naar Rome aangekomen. Deze protest betuiging wordt ongetrwyfeld een der belang- rykste gebeurtenissen van het Pauselyk Jubeljaar De meeste bisschoppen hebben bepaald, dat tijdens de H. Mis te Rome alle klokken in bun diocees moeten luiden, ter vervanging van de klokken, die in Rusland zyn ver nietigd. De Arco wordt opgeheven LONDEN. 25 Febr. Naar verluidt heeft ;en groot deel der ambtenaren der Sovjet landelsorganisatie te Londen, de Arco. op- lracht gekregen de loopende werkzaamheden e beëindigen -n naar Rusland terug te -.eeren De Russlsch-Britsche Handelskamer '.eelt hieromtrent mede. dat deze verandering n verband staat met een wijziging der Rus- ische Handelspolitiek. De werkzaamheden van instellingen als de Arco krijgen een ge- teel ander karakter aangezien bet door deze nstellingen verrichte werk voortaan uit Moskou zelf geregeld wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1