1250.- f 3000, f 750.- i 125.- BOLSJEWISTISCHE TERREUR DE KERKVERVOLGINGEN IN RUSLAND Vc Ni m dit nummer bestaat uit drie bladen 1I WOENSDAG 26 FEBRUARI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 17395 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIE S VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGIVAL Om vang en intensiteit der anti-religieuze campagne Qnthrodei siÊ&b eierfrolen brechcobessl&bpi hefferi_ in o&pzeqp/de zahb&n AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET M! De inbraak te Heemstede Indische dienst Ned. R. K. Volksbond Prinses Juliana Op reis naar Indië De getuigenis der godsdienstige gezindten dezer stede De hardnekkige en uitgebreide anti-religieuze propaganda in en buiten Rusland Een Haarlemsche Raadsfacature De moordzaak-Lans heGi dit punt dat De Heer F. Keesen vertrekt naar Rotterdam oornaamste icvws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De heer F. A. Smit Kleine vraaat eervol ontslag als directeur het P. E. N. De werkzaamheden aan het station KrommenieAssendelft Bouw van een hoofdgebouw met tunnel BUREAUX (MASS AULA A ft 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct., per kwartaal f 3.25. per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel vraag- en aanbod-adverten ties. 1f regels 6(1 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bi) vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een band. een voet ot een oog bii verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm Dn'verlies van n anderen vinger De verschillende gezichtspunten van de anti-godsdienstige beweging, door de bolsjewisten begonnen, toen zij aan net bewind kwamen en tot op heden voort gezet, zijn in het volgende samen te vatten: Verbod van godsdienstonderwijs. Uitgebreide organisatie voor de pro paganda van het atheïsme Vervolging van geestelijken en geloo- Vigen. Sluiting van kerken en kloosters en Verbeurdverklaring hunner goederen. Vernietiging van het huisgezin en ver wildering der jeugd. De anti-godsdienstige leerstelling, die In al deze maatregelen is terug te vin den, komt hierop neer: Het werk van Lenin is het werk der goddeloozen. Godsdienst en communisme zijn on- Vereenigbaar. Alle godsdiensten zijn uit den booze; tegen alle moet zonder pardon de strijd Worden aangebonden. Ondanks den hardnekkigen, anti- godsdienstigen strijd, dien de communis ten voeren, moeten zij erkennen, da,t ge durende de laatste twee jaren alle gods diensten in de Sovjet-Unie zich belang rijk hebben uitgebreid. Wat de communisten het meest bezig houdt, is het feit, dat de arbeiders zoo'n werkzaam aandeel nemen in alle gods dienstige gezindten. In de scholen verzetten zich de kin deren, op gevaar straf en kastijding op te loopen, tegen de immoreele beginse len, die hun communistische onderwij zers hun willen bijbrengen. de christelijke godsdienst zijn populari teit verliezen. Zonder dat kan het com munisme zich niet handhaven. Uit dit oogpunt schijnt de overwinning op het anti-religieuze front voor de sovjet macht van meer belang dan welke par ticuliere overwinning. Eén ding moet erkend worden- de sovjets leveren in den strijd voor deze overwinning het bewijs van een wil en een hardnekkigheid zonder weerga. Het bulletin van de „Internationale des Travailleurs de l'Enseignement" (onderwijzers) geeft ten behoeve van het onderwijzend personeel de volgende aanwijzingen: „Het gaat er vooral om, de kinderen te emancipeeren, los te maken van de kerk en ze ver te houden van het gif van den godsdienst. Het onderwijzend personeel en de scholieren moeten zich verzetten tegen elke religieuze propa ganda. Deze edele taak valt met name ten deel aan de pionniers en de commu nistische jeugd. Elk lid van de partij of van de jeugdorganisatie zal moeten deelnemen aan den systematischen strijd tegen den godsdienst Er bestaan in Europa 59 communisti sche organen voor jeugd en kinderen, 2 in de Ver. Staten, 8 in Zuid-Amerika en 6 in Azië. Al deze periodieken voeren een intense anti-religieuze propaganda. Het sluiten der kerken; het rooven harer goederen Sedert het begin van 1929 groeit in Rusland van week tot week het aantal kerken, dat gesloten of getransformeerd Het constateeren door de Sovjet- js jn gebouwen voor bolsjewistische pro- regeering van dit blijkbare échec van paganda. de propaganda en de vervolgingen is ge volgd door een campagne in de pers, het begin van een nieuw anti-godsdien stig offensief, geopend in 1929. Een nieuwe wet is 8 April 1929 uitge vaardigd, welke het godsdienstonderwijs onmogelijk maakt, aan de kerk elk eigendom ontzegt, haar verbiedt de organisatie van religieuze samenkom sten, bibliotheken, coöperaties, vennoot schappen. clubs, kindersamenkomsten, collectes, medischen bijstand enz. Volle vrijheid en officieele steun voor de anti-godsdien stige propaganda volledige onderworpenheid van de kerk zoo is op 't oogenblik de toe stand in Rusland. Inderdaad is het 1929'30 een jaar, waarin de terechtstellingen, de arresta ties en de deportatie om het christelijk geloof en de trouw aan de kerk bijzon der groot waren. Waren in voorgaande jaren de aan vallen gericht tegen de orthodoxe ker ken, tegen het einde van 1928 en vooral in 1929 begon een systematische vervol ging van andere gezindten: de evange listen, de muzelmannen en ten slotte de joden. Vervolgens werden de boeren in de campagne betrokken: socialisatie van het landbouwbedrijf, samengaande met de eveneens gedwongen „ontchriste- nlng". In het afgeloopen jaar was de anti godsdienstige propaganda aan de orde van den dag bij alle bolsjewistische or ganisaties buiten Rusland. Yaroslavsky schrijft in de „Pravda" van 15 Januari 1930: „De anti-godsdienstige beweging wordt een massa-beweging, niet alleen in ons land (Rusland), maar ook daarbuiten. Een serie feiten toont ons, dat deze be weging een omvang aanneemt in andere landen, in Polen, Letland, Lithauen, België, Engeland en Amerika. De anti-religieuze beweging der mas sa's heeft als eerste programpunt van alle communistische partijen: de ver scherping van de anti-religieuze propa ganda. Het doel is een anti-religieus, Internationaal centrum te vormen, dat de communisten van alle landen moet behulpzaam zijn, de groeiende beweging tegen den godsdienst en de priesters te leiden. Deze strijd is een klassestrijd; hij sluit zich nauw en onver mijdelijk aan bij den strijd tegen de kapitalistische we reld, bij den strijd voor het com munisme. Waarom het offensief gevoerd wordt? Omdat het anti-religieuze front voor de sovjet-macht meer en meer essentieel In een harer nummers van December 1929 schrijft het dagblad „Troud": Er waren 675 kerken in Moscou, thans zijn er nog 287. In 1928 heeft men in de Sovjet-Unie 542 particuliere godshuizen. 445 kerken. 59 synagogen en 38 mos keeën gesloten. In 1929 heeft men er tot de maand Augustus 579 gesloten: vóór 1 Januari 1930 zullen er 1000 ge sloten zijn. Groote Houtstraat 187 Telefoon 12501 Amsterdam Hilversum - Bussum Leiden De aanbieder van den valschen wissel heeft bekend. In verband met den inbraak bij de N.V. 31aemboilenkweekerij v.h. Rene Schoo en Co te Heemstede, vernemen we, dat de man, die gisteren bij de Ned. Middenstandsbank eei; valschen wissel presenteerde heeft tekent: de inbraak bij de fa. Rene Schoo en Co te hebben cepüeegd. Het is een 21-jarig jongmensch, wonende te Hillegom. Hij is in zekere bewaring gesteld en zal aan de jus titie worden overgeleverd. Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië: W. F. Spee. onderw. 2e ki. Dij net openbaai lager onderwijs, Wijk aan Duin. Verlofgangers: D. A. Pangemanann. tijd. waam. commies le kl. bij de P.T.T., Nice (Pr.) De gesalarieerde bestuurders Tot gesalarieerde bestuurders van den Ned. R. K. Volksbond zijn. na%r wij vernemen, aangesteld de heeren W. Steinmetz te Am sterdam en F. Keesen te Haarlem. Daardoor is het aantal gesalarieerde bestuurders tot vijf uitgebreid, aan wie de volgende stand plaatsen zijn toegewezen: Alkmaar: G. van Slingerland. Amsterdam: W. Steinmetz. Den Haag: J. W. van den Akker. Haarlem: A. J. M. Angenent die secreta ris van het Centraal Bestuur blijft en waar schijnlijk te Amsterdam woonachtig blijft. Rotterdam: F. Keesen. 'n den laatsten tijd nemen de geruchten, lie gewagen van een aanstaand bezoek van ?rinses Juliana aan Nederlandsch Oost- :ndië. meer vasten vorm aan En ook wij, Udus het „Vadhebben reden om aan te lemen, dat al is er dan nog geen ab- -.oluut vaststaande beslissing gevallen in oen nabije toskomst dat bezoek vermoede- ijk kan worden tegemoet gezien. Het blad heeft daaromtrent eenige bij- onderheden vernomen die het geen vrijheid /indt om mede te deelen. maar die er toch vel op wijzen, dat met een aanstaande reis der Prinses naar Indië in bepaalde krin gen rekening wordt gehouden. Ons wordt opneming verzocht voor onder staande: De tegenwoordige machthebbers in Rusland zetten i.un strjjü tegen auen gcastuenst Krach tig voort. De uitoefening van den godsdienst wordt onmogelijk gemaakt. De Zondag, de Christelijke feestdagen, de Sabbatn, de Jood- sche feestdagen zijn afgeschaft. Te Moskou mag geen enkele kerkklok meer luiden. Zon dagscholen, godsdienstonderwijs, van welke Wij kunnen aan het bovenstaande nog het volgende toevoegen Het initiatief tot hst oprichten van dit comité in Haarlem is uitgegaan van den Zeereerw. heer Pasteur der Waalsche ge meente, Ds. Krafft. Deze heeft samenwer king gezocht met de predikanten der ver schillende protestantsche gemeenten en die in ruime mate verkregen. Alle predikanten waren bereid in het Niemand hoeft meer bang te wezen, Dat hij op zijn ouden dag Onverzorgd zal achterblijven Of mivschien wel beed'len mag. f Zelfs al heb je geen pensioentje Lijd je toch nog geen gebrek. Want hoe ouder je zal worden, Des te meer kom jij in trek. In Turkije leeft een heerschap Honderd vijftig jaren oud. Hij verdient nu als reclame Minstens zijn gewicht in goud. Toen men hem kwam interviewen Wat de oorzaak toch wel was, Dat hij op zoo'n hoogen leeftijd Nog zoo flink was en zoo kras. Heeft de oude heer heel handig Er met nadruk op gesnoefd, Dat hij in zijn heele leven Nooit een borrel had geproefd! Anti-drinkers nemen hem nu Mede naar Amerika, Als een propaganda-middel Tegen alcoholica. Als je ook wat wilt verdienen En je bent voldoende oud. Zeg dan: in mijn heele leven At ik niets dan havermout, Gaat een firma in jenever Daar, bijvoorbeeld, overheen, Dan, per dag een kruik jenever, Zeg je, hield me op de been. Of je gooit het op wat anders, Kauwgom, comed-beaf of rijst. Knap, wanneer er iemand opstaat, Die het tegendeel bewijst! MARTTN BERDEN Verandering van den kalender De verandering van den kalender, waarbij de Zaterdag en Zondag komen te vervallen, wordt aangekondigd. Het is onnoodig de anti-religieuze strekking van dezen maatregel toe te lichten. Hoe de propaganda gevoerd wordt De anti-religieuze werkzaamheid der verschillende sovjet-instellingen is in 1929 veel intenser geweest dan in de voorgaande jaren. In de Sovjet-Unie bestaan thans 35 anti-godsdienstige hoogescholen met 7000 toehoorders. Bovendien 15 anti religieuze faculteiten met 1500 toehoor ders. De Radio-Hoogeschool te Moscou is 15 October j.l. begonnen met de uitzen ding van 68 anti-religieuze cursussen. Een speciaal anti-religieus persbureau wordt te Moscou gevestigd. Artiesten, schilders en musici werden opgeëischt voor de anti-religieuze Kerst campagne. Bioscopen en theaters mogen geen stukken vertoonen met mystiek karak ter. Anti-religieuze films en gramo- foon-platen worden overvloedig gedis tribueerd, naast anti-religieuze en gods- lasterende literatuur. De anti-religieuze literatuur voor kinderen neemt daar bij een groote plaats in. Op alle moge lijke wijzen worden de kinderen in den strijd betrokken. De kinderen worden door de onderwijzers naar de kerken gestuurd, om daar de namen te notee- ren van hen, die er komen bidden. De lijsten, door de kinderen opgemaakt, hebben gediend 'als basis voor het slui ten der kerken. Weer 20 jaar geëischt De Officier van Justitie te Rotterdam, mr. J. A. de Visser, heeft in de moordzaak-Lans, met handhaving van al datgene, wat hij tegen den verdachte Van O. had ingebracht in vorig instantie (26 October), gepersis teerd bij zijn eisch van twintig jaar ge vangenisstraf De verdediger mr. F. A. Kokosky heeft op hardnekkige strijd wordt gevoerd, Di^ar verzocht Van O. voor malversaties een ge- hok de belangrijkste. Het communisme vangentsstrai op te leggen gelijk aan den W1 een nieuwe wereld stichten, een tijd. dien hij in voorloopige hechtenis heeft zuiver materialistische wereld Voor j dupliek heeft de Rechtbank de haar vestiging heelt zij geheel nieuw uitspraak bepaald op 11 Maart a.s. des Ufateriaal noodig. Tot eiken prijs moett ochtends oj 10 uur. kerk of gemeente ook, is v;erboden De onder- j comité zitting te nemen. Ds. van Leeuwen, wijzers en onderwijzeressen worden niet ze;den '-de zielzorger van het gesticht „Meer en gedwongen lid te worden van het verbond Bosch" te Heemstede, die ook deel uitmaakt oer Gód-ioozen. Een courant, „De God- ooze",van het Nederlandsch comité, is daardoor de wordt geregeld uitgegeven en verspreid. Bij- trait d'union tusschen het Haarlemsche en eenkomsten voor gebed en bijbellezen zijn m het Nederlandsche comité. Alle predikanten particuliere huizen iverooden. De jeugd wordt in Haarlem verklaarden zich bere.d deel uit te maken van hst comité en toen zij ts za- men vereenigd waren, werd besloten, dat Ds. Krafft en Ds. van Leeuwen zich naar Z. D. H. Mgr. Aengenent zouden begeven om namens de predikanten in deze aangelegen heid medewerking te vragen van de Katho lieke Geestelijkheid. Ds. Krafft vertelde ons, dat dit bezoek Dinsdag jJ. heeft plaats gehad en bleek zeer voldaan te ZW over de ontvangst, die zeer vriendelijk was geweest. Mgr. zeide het in j hooge mate te apprecieeren, dat de Protes tantsche Kerk in deze religieuze actie met de Katholieken wenschte samen te werken. Mgr. zou ook gaarne zelt zitting nemen in het comité, maar omdat het een comité is met zuiver Haarlemsch karakter, vroeg Mgr. aan Ds. Krafft en Ds. van Leeuwen zich te willen wenden tot den Hoogeerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem. Op eerste aanvraag bleek deze bereid te zijn van het comité deel uit te maken. Eenzelfde bezoek is gebracht bij den bis schop der oud-katholieken, mgr. Van Vlij men, waar eenzelfde welwillendheid werd ondervonden, die als zijn vertegenwoordiger den herder der Haarlemsche oud-katholieke gemeente aanwees. Ook de Rabbijn der Iraëlitische gemeen te was direct bereid in het comité zitting te nemen. Ds. Krafft merkte terecht met groote vol doening op, dat er in deze actie een roe rende eensgezindheid heerseht en dat alle j geestelijke leiders elkander op dit punt heb-j ben ontmoet, een overeenstemming, zooals men slechts op enkele oogenblikken van onze geschiedenis aantreft. De actie draagt een zuiver religieus ka rakter en elke schijn van aan politiek deen is vermeden. Zoo angstvallig zelfs, dat m het comité geen enkele leek zitting heeft. Het comité bestaat uitsluitend uit her ders van de verschillende godsdienstige ge meenten in Haarlem, maar dan ook alle. Het comité wil gesn „protest" laten hoo ien. Het wil „getuigen", getuigen van de ge voelens der geloovigen over wat er in Rus land gebeurt. Het houden van een groote vergadering is in voorbereiding. Dezt zal worden gehouden op een nader te bepalen datum. De toeloop tot deze ver gadering zal ongetwijfeld zeer groot zijn. Niet alleen Katholieken, maar leden van j alle godsdienstige gezindten zullen er onge- twijfeld bijeenkbmen. Er is dan overwogen, waar deze vergade- ring zal mosten worden gehouden, want de Gemeentelijk Concertzaal zal veel te klein zijn ongetwijfeld. Toen ds. Van Leeuwen deze kwestie even terloops ter sprake bracht bij den hoogeerw. heer Westerwoudt, werd het idee geopperd de bijeenkomst te houden in de Groote of de bijeenkomst te houden in een der groo- tere kerken van Haarlem. Begrijpelijkerwijze kon hieromtrent nog gcen beslissing worden genomen, daar toch ook de mogelijkheid be staat, dat de vergadering kan worden ge houden in een der grootere zalen onzer stad. Over ds plaats, waar de vergadering zal ge houden worden is tntusschen nog geen be slissing genomen. Er zullen °P die vergadering drie sprekers optreden: een protestantsch spreker, een ka tholiek spreker en een Joodsch spreker. Opgemerkt is nog, dat de actie niet gaat tegen de vervolging van één godsdienst, maar tege» de knechting van den gods dienst in het algemeen. Ten slotte vermelden wij, dat groote verga deringen bereids hebben plaats gehad in Londen en in Genève. Overal bestaat een zelfde saamhoorigheid tusschen de verschil lende religieuze leiders. georganiseerd in een bond. die tot naak heeft alle geloof te bestrijden. Wie een betrekking heeft bij kerk of godsdienst, is zonder stem recht en betaalt nog zwaarder belasting dan de anderen. Verschrikkelijke tooneelen van vervolging en verdrukking spelen zrih af. en eindigen dikwijls met martelaarschap. Dui- j zenden trachten uit Rusland ie vluchten, j Naast wie dat gelukt, leven meerdere dui zenden, die om huns geloofs wil bloot staan aan alle denkbare ellende, geestelijk en stof felijk. Kunnen wij helpen? 't Mins'.e wat wij doen kunnen, is een woord van medegevoel, en een getuigenis te doen hooren tegen deze God- looze actie. Dit minste zal gedaan worden, doordat met instemming van alle betrokken kerkeraden en -besturen, de morgengods dienstoefening op 16 Maart a.s. in alle Pro testantsche Kerken, de Roomsch-Katholieke Kerk. de IsraëiietiSche Gemeente, het Heils leger, de Oud-Katholieke Kerk te Haarlem, Heemstede, Bloemendaai en Schoten, zal ge wijd zijn aan den nood der vervolgde ge loovigen in Rusland. Dat bij die gelegenheid tevens geldelijke steun voor de vervolgden en beroofden zal gevraagd worden, spreekt van zelf. Voornemen bestaat, om na dit getuige nis in elke kerk en gemeente afzonderlijk, in de week. die 16 Maart begint, een samen komst door alle bovengenoemden gezamen lijk te beleggen, waar gemeenschappelijk deze geloofsvervolging en de daaruit geboren nood zal besproken worden. Voor de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem: Ds. BEKER. Voor de Roomsch-Katholieke Kerk te Haarlem: Deken WESTERWOUDT. Voor de Israëlietische Gemeente te Haarlem: Rabbijn D3 VRIES. Voor de Eglise Wallonne te Haarlem: Pasteur KRAFFT. Voor de Oud-Katholieke Gemeente te Haarlem: Pastoor NIEUWENHUIJZEN. Voor de Gereformeerde Kerk te Haarlem: DS. SÏERTSEMA. Voor de Gereformeerde Kerk te Haarlem: Ds. SILLEVIS SMITH. Voor de Chr. Geref. Gemeente te Haarlem: Ds. BIJLEVELD. Voor de Luthersche Gemeente te Haarlem: Ds. DRIJVER. Voor de Vereenigde Doopsgezinden te Haarlem: Ds. BINNERTS. Voor de Ver. van Vrijz. Herv. te Haarlem: Ds. TROUW. Vo;r de Broedergemeente te Haarlem: Pfarrer HOLLAND. Voor de Baptisten Gem. te Haarlem: Ds. VAN DER SCHORS. Voor de Ned. Herv. Gem. te Bloemendaai: Ds. VAN DIJK. Voor de Geref. Kerk te Bloemendaai: Ds. BRUSSAARD. Voor de Ned. Herv Gem. te Heemstede: Ds. KORFF. Voor de Geref. Kerk te Heemstede: Ds. DONDORP. Voor de Ned. Herv. Gem. te Schoten: Ds. BLAAUW. Voor de Chr. Ger. Kerk te Schoten: Ds. VAN SMEDEN. Leger des Heiis. Voor het Uitvoerend Comité: Ds. J. A. VAN LEEUWEN. Naar wij vernemen, is de heer F. Keesen met ingang van I April a.s. benoemd rot gesalarieerd bestuurder van den R. K. Volks bond, met stand plaats Rotterdam. Door dit ver rek zal een va cature .ontstaau in den Haarlem- chen Gemeente raad. De eerste ppvolger op ie Katholieke lijst was mr. H. L. M. Muller Brands. Joch deze is. ge- iijk bekend. 10 Juli 1927 bij een droevig auto-on geluk in België om het leven gekomen, zoo dat de heer Keesen als raadslid zal worden opgevolgd door Mevrouw J. A. Hoekstra— Zethof, die vroeger ook lid was van den Heemsteedschen Gemeenteraad, doch na de grenswijziging inwoonster van Haarlem werd. De heer F. Keesen werd 19 Juni 1891 te Alkmaar geboren. Na de R. K. Lagere School, aldaar, doorloopen te hebben, kwam hij op 11-jarigen leeftijd als jongmaatje in het typografisch bedrijf. Reeds óp 15-jarigen >eef- tijd vertrok hij naar Beverwijk, waar hii spoedig actief deelnam aan het R. K. orga nisatieleven en er o.a. een afdeeling van den R. K. Grafischen Bond stichtte, waarvan hij meerdere jaren voorzitter was. Bij het uitbreken der mobilisatie, moest de heer Keesen onder de wapenen komen en hier maakte hij zich verdienstelijk voor de R. K. Militairen Vereeniging „Credo Pugno". Na het volbrengen van zijn diensttijd, was hij gedurende 9 maanden werkzaam te Delft, om vervolgens op 17 December 1918, in Haar lem te komen. Al zeer spoedig nam hjj ook in Haarlem een vooraanstaande plaats in de katholieke arbeidersbeweging in. Hij den- merkte zich door een warme toewiiding voor de hem opgedragen functies, waarbij hij in veel zaken een helder inzicht toonde te be zitten. In 1921 en 1923 behaalde de heer Keesen respectievelijk het diploma sociale economie en sociologie, vanwege de K. S. A. te Leiden. Hij is o.m. secretaris van de afdeeiing Haarlem van den Ned. R. K .Volksbond, be stuurslid van den R. K. Grafischen Bond, vice-voorzitter van de R. K. Coöperatie „Ar beid Adelt", üd van het Kerkbestuur der pa rochie van den H. Joannes den Dooper, van het Burgerlijk Armbestuur. Vooral heeft hij bekendheid verworven door zijn werk als secretaris van den R K. Volksbond. Hier werkte hij innig samen met den heer Castricum en het moet gezegd worden, dat tijdens het secretariaat van den heer Keesen en het voorzitterschap van den heer Castricum. de R. K. Volksbond niet alleen in aantal leden vooruitging en zich ook in slechte tijden schitterend handhaafde, maar tevens in aanzien steeg door de kra nige wijze, waarop aan de rechten van de R. K. arbeiders werd vastgehouden. Door hun mooie principieele houding hebben zij respect voor de katholieke organisatie afgedwongen Zij vormden een prachtig geheel met wat ook door anderen op organisatorisch gebied voor de Haarlemsche katholieken wordt ge daan. Bij de verkiezingen in 1923 werd de heer Keesen gekozen tot lid van den Haarlem- schen Gemeenteraad. In deze hoedanigheid heeft hii heel wat voor de katholieke arbeidersbeweging weten te bereiken. In al zijn gedragingen was hii ook daar steeds zeer principieel en hand haafde de rechten van de Katholieken op stevige wijze. We denken hierbij b.v. aan de bestrijding van de werkloosheid en aan tal van voorstellen in den Raad. Moeten we dus den heer Keesen geluk- wenschen met zijn promotie. in Haarlem en vooral in de kringen van de katholieke arbeideds. zal men hem slechts noode zien gaan. Benoeming van gesalarieerde bestuurder» bU den R. K. Volksbond. Prof. dr. F. C. v. d. Kaay is benoemd tot oogleeraar in de gynaecologie bij de vee- artsenijkundige faculteit aan de univeisl* teit te Utrecht. Aanbesteed is het bouwen van ccn hoofd- .ebouw met tunnel aan het station Krom- nenieAssendelft. Jal Prinses Juiiana een reis naar Indië naken? H. M. de Koningin zal 25 September de ■ieuwe Dordtsche zeehaven openen. De Tweede Kamer heeft de behandeling Ier Indische begrooting voortgezet. De aan slagen in Indië zijn ter sprake gebracht. De moordzaak-Lans voor de Rotterdam- sche Rechtbank. Opnieuw is tegen iveriiacht» 2(1 jaar geëischt. Tragisch geval van kolendampvergiftiging te Winterswijk. Het bestuursvoorstel tot verkoop der Coöp. Zuivelfabriek „Zeeland" is verwor pen, H. M. de Koningin en Prinses Julian» zijn in de Residentie teruggekeerd. De componist Wierts te 's-Gravenhage ontvangt een bjjzonderen gelukwenscb voor het vervaardigen van een Congresl ed van het Eucharistisch Congres te Carthago. Het Belgische elftal, dat in den wedstrijd Roode DuivelsZwaluwen zal uitkomen, ia samengesteld. Het kabinetChautemps afgetreden. Berichten over de mobilisatie van het Sovjet-leger. Gasontploffing in een voorstad van Praag. Een huis van drie verdiepingen hoog vrij wel geheel verwoest. In een dorp bij Bozen werden 20 huizen door brand verwoest. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.65 achter uit. OPTICIENS - FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden worden opgestoken om: 6.02. Hoogste barometerstand 775.5 m.m. te Danzig. Laagste barometerstand 749 m m., Brest. Verwachting: Meest matige, Zuidooslelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waai- schijnlijk eenige regen, iets zachter. Naar ons ter oore komt, heeft de heer F. A. Smits Kleine, directeur van het Pro vinciaal Electriciteitsbcdrijf in Noord-Hol land, eervol ontslag uit zijn functie aan gevraagd en is hij, in afwaeht'ng. dat hem dit verleend zal worden, met verlof gegaan. Te Utrecht is g„< teren in het Hoofd administratiegebouw der Nederlandsche Spoorwegen aanbesteed het bouwen van een hoofdgebouw met tunnel en het afbreken van het oude stationsgebouw met bijkomende werken op het staiionsemplacement Krom menie- Assendeift Raming was 125.000. In totaal waren er 28 inschrijvers. Hoogste mschrijfster de firma Aannemers- Maatschappij voorheen H G. Holte te Am sterdam met 1 129.700 Laagste ïnschrijtster de firma L. van der Meulen en Zn te Heerenveen voor 112.480. De gunning is aangehouden. Aan de firma W F J Bollen te Zwolle is gegund net maken van grond- en spoor werken duiker, verlenging bestrating en oij- komende werken ten behoeve van de werk zaamheden en uitbreiding van net empla cement Krommenie-Assendeift voor de som ma van f 71.670.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1