(VERLAAGDE PRIJZEN) is heden in onze Show-Room geëxposeerd I Chevrolet Coach f 2195.- Club Sedan 2445.- Sedan de luxe 2695.- Truck, H. D. banden f 2145.-1 Comm. chassis 1445.- f min Alle modellen uit voorraad leverbaar. NEDERLAND EN DE INTERNATIONALE MISDADIGERS PRIJZEN Benevens eenige mechanische perfecties der motor, welke o.a. een grooter acceleratie vermogen ten gevolge hebben, bezitten de nieuwe personenwagens een schuin geplaatste, dus niet verblindende voorruit. Het gewijzigde systeem schokbrekers verzekeren een grootere wegstabiliteit. Grooter remvermogen. Ons land heeft veel last van hen Hoe zij werken VRAGENBUS BOEKBESPREKING KERKNIEUWS Mgr. J. Aerts Zangersretraite Nationale bedevaart Lourdes ELCK WAT WILS De oorworm is een Hercules De prehistorische menschenschedel te Choukoutien jj||IIIlllIIIIIIIIIIIII!UIIIIIIIHIIIIHII|l,II|,l,|l,,|!llllllIIIIIIIIIIIIIIlIII!ll||I|llimiIlllllllIUI!II!IIIIIH!IIIIIIIIIIIHIIIHIIIIII||||||||IIIIIIIIHIII!Iini||niniIII!||| ^liiHiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiinunninuiuuiiiuiiiiniiiiiiiM In verband met het feit, dat betrekkelijk kort na elkaar door buitenlanders getracht is enkele financieele instellingen te Amster dam voor niet onaanzienlijke bedragen op te lichten, uit welke gebeurtenissen men allicht zou kunnen afleiden, dat ons land zich in toenemende mate in de belangstelling der heeren Internationale Misdadigers schijnt te gaan verheugen, heeft een redacteur van het Persbureau Vaz Dias zich om nadere inlich tingen hieromtrent gewend tot mr. dr. S. J. M. van Geuns, Procureur-Generaal en Fun- geerend Directeur van Politie in de provincies Noord-Holland en Utrecht, leider van de Ne- derlandsche Centarles inzake Falsificatiën en Internationale Misdadigers. Deze bracht hem in contact met den heer K. H. Broekhoff, Hoofdinspecteur van Politie, tevens Commissaris van Rijkspolitie, die on der den heer Van Geuns met de dagelijksche leiding der beide centrales is belast. Op de vraag van den journalist of er grond bestaat voor de opvatting, dat ook hier te lande de activiteit der interna tionale misdadigers zou toenemen, antwoord de de heer Broekhoff, dat inderdaad van toe neming gesproken kan worden. Dit behoeft echter geen reden tot ongerustheid te geven, want het is zeer logisch: immers, zooals te genwoordig met vrijwel alles het geval is, neemt thans ook de misdaad steeds inter- nationaler vormen aan. Ieder politiecorps in Nederland ondervindt aan den lijve, dat het absoluut noodzakelijk is meer contact met het buitenland te hebben dan een tiental jaren geleden het geval was. In de Jaren voor den wereldoorlog b.v. zou een conventie in zake de valsche munterij vrijwle alleen theore tische beteekenis hebben gehad, want er be stond toen geen enkele behoefte om er een te ontwerpen. En welk werelddeel levert de meeste ongewenschte gasten op voor ons land? Practisch heeft Nederland de grootste last van Europeesche misdadigers, immers de zee is nog steeds de minst gemak kelijk te overschrijden grens. Krijgen wij af en toe bezoek van lieden van den overkant van den Oceaan, da nkomen zij in den regel uit Midden- of Zuid-Amerika. Wat voorts de bestrijding van iriternationale misdadigers betreft, zij opgemerkt, dat de oprichting van politioneele centrales in alle landen en van een internationaal bureau voor dit doel te Weenen bewijst, dat er inderdaad behoefte aan is. In 1923 werd een Interna tionaal Politiecongres gehouden te Weenen, en daar werd besloten tot oprichting van een Internationale Politie-Commissie, die in elk land leden heeft. (Leden voor Nederland zijn de heeren Sirlcs, Hoofdcommissaris van Po litie te Rotterdam,, Van Houten, Majoor der Kon. Marechaussee en Broekhoff, Chef der Nederlandsche Centrale.) Door een voortdu rend contact is er langzamerhand tusscnen de politieautoriteiten in de verschillende landen een nauwe samenwerking ontstaan. In de voorlaatste ziting der Internationale Politiecommissie te Bern in 1928 werd be sloten tot uitwisseling van alle benoodigde gegevens omtrent Internationaal optredende misdadigers, n.L van de foto's, signalement, dactyloseopisch signalement en strafstaat. Zoodra ergens door een buitenlander geope reerd is, zendt de centrale een dossier met gegevens naar het te Weenen gevestigde in ternationale bureau, dat dit documenten materiaal onmiddellijk vermenigvuldigt en distibueert over de centrale bureauz in de aangesloten landen. Deze worden dus door loopend op de hoogte gehouden van alles, wat er op internationaal gebied gebeurt. Welk land aldus was de volgende vraag meldt de meeste gevallen van aldaar opgetreden internationale misdadigers aan het internationaal bureau te Weenen? Duitschland staat voorop en dan komt Nederland als tweedel Dit zal u, zoo ver volgde de heer Broekhoff, misschien be vreemden, De verklaring is echter, dat Ne derland over het algemeen als welvarend be kend staat. De misdadigers in deö vreemde schijnen over het algemeen den indruk te hebben, dat wij, om zoo te zeggen, „stein- reich" zijn en dat hier dus wat te „halen" valt. Vandaar die betrekkelijk veelvuldige be zoeken aan ons land. Natuurlijk past de over heid zich hierbij aan. Toen de misdaad, ook al tengevolge van het snelle verkeer, dat het begrip afstanden als het ware uitschakelt, steeds „internationaler" werd, werd haar be strijding dit eveneens. De aanwezigheid van de „centrales" bewijst dit. Overigens speci aliseert zich tegenwoordig alles, dus zeker ook de misdaad i Aan den anderen kant moet echter niet uit het oog worden verloren, dat de landen in Zuid-Europa niet zoo consciëntieus zijn bij het inzenden van materiaal, als de meer Noordelijk gelegen landen en mag men dus aannemen, dat een land als Frankrijk meer last heeft van Internationale misdadigers dan Nederland. En hoe komen deze ongewenschte gas ten ons land binnen? In de practljk is gebleken, dat zij in hoofdzaak ons land via de Oost- en Zuid grenzen bereiken, in den regel voorzien van valsche passen. Een paspoort schijnt inder daad geen afdoend voorbehoedmiddel tegen dergelijke invasies te zijn, want deze docu menten worden naar hartelust vervalscht. Bestaan er werkelijk „centrales", die zich bezighouden met het op groote schaal fabriceeren van valsche passen? Deze bestaan wel, antwoordde de heer Broekhoff, maar in den regel zijn hier dan politieke overwegingen in het spel. Er zijn duizenden en duizenden politieke vluchte lingen, die er belang bh hebben een of ander paspoort te bezitten, hetgeen natuurlijk valschepassenfabricage in de hand werkt. Hoe gedragen dè internationale misda digers zich als zij zich in Nederland ver- tocnen. Dat hangt veel van de omstandigheden af, d.w.z. van de soort van het te plegen misdrijf. EeA financieele zwendelaar heeft er belang bij vertrouwen te wekken. Dus is het voor hem zaak als „grand seigneur" af te stappen in groote hotels en zooveel moge lijk eerste klasse te reizen. Dit behoort nu eenmaal tot zhn attributen. Een interna tionale zakkenroller zal zich echter weer an ders gedragen. By hem gaat het er niet om vertrouwen te wekken, doch om zijn slag te slaan. Komt het veel voor, dat hier interna tionale misdadigers gearresteerd worden, die reeds gesignaleerd staan? Dit komt inderdaad voor, doch natuur lijk niet altijd. De dezer dagen gesignaleerde schilderijendief Daglio b.v. was hier te lande nog onbekend bh de autoriteiten. Op de vraag of hij ook eenig vermoeden had, dat er organisaties van misdadigers zou den bestaan, antwoordde de heer Broekhoff: Voor wat Europa betreft, zal deze opvatting wel niet juist zijn. Wel bestaat er samen hang, hetgeen trouwens geen wonder is, want après tout geldt het hier lieden, die het zelfde „beroep" uitoefenen. Merkwaardig en logisch is in dit verband o.a., dat, wanneer er hier een internationale misdadiger, kort nadat hij is aangekomen, gearresteerd wordt, de overigen er plotseling voor schynen terug te schrikken tot opereeren over te gaan. Dit zou het bestaan van een organisatie doen veronderstellen, doch het is eigenlijk niet meer dan een soort solidariteit. Van „vooruitgeschoven posten" kan men, met name ten aanzien van de jongste ope raties te Amsterdam, bezwaarlijk spreken, want gebleken is, dat het geval van den Griek Papadam, die met valsche chèques pro beerde te werken, geheel afgescheiden staat van dat van de beide Mexicanen, die behoor den tot een bende, welke in Zuid-Amerika al eens slachtoffers gemaakt heeft en het nu hier ter stede bij Cook en andere banken probeerde. Dat de internationale misdadi gers een bepaald systeem zouden volgen, is niet bewezen. Sommige benden voor zoo ver wy hier van „benden" kunnen spreken doen dit wel eens, o.a. by operaties met valsche chèques, doch dit is meestal van korten duur, aangezien het opereeren hun door de politie steeds moeilijker wordt ge maakt. Een enkelen keer komt het wel eens voor bij bankbïljetten-zwendelaffaires. Als een valsche munterswerkplaats een groote hoeveelheid biljetten heeft vervaardigd,wordt, zoodra de geheele voorraad gereed is, de werkplaats opgeheven. De drukpersen, cli- ché's en al het overige materiaal worden ver nietigd en men begint dan in een snel tem po een reeks van landen af te reizen om de biljetten in circulatie te brengen. Het gebeurt natuuriyk wel, dat de valschheid der bank biljetten ontdekt wordt, als de dader zich reeds weer in een ander land bevindt en daar zijn „werk" begonnen is. Ditzelfde verschijn sel komt ook soms voor bij operaties met chèques, wissels en credietbrieven. Door een internationalen bulletindienst, welke van Weenen en Amsterdam uitgaat, en eveneens het gevolg is van de steeds nauwer wordende internationale politioneele samenwerking,, is het thans reeds mogelijk dat de politie- administraties bankinstellingen e.d. over ge heel Europa binnen enkele dagen na het op treden van een internationalen falsificateur waarschuwen. De banken worden dus steeds door deze veelal geïllustreerde bulletins op de hoogte gehouden van hetgeen er op dit gebied in het buitenland wordt ontdekt en kunnen daarmede hun voordeel doen. Wordt i nu toch nog getracht haar op te lichten, dan is men reeds op zyn hoede en telefoneert direct de politie. Kunt u ook zeggen of er veel door j recidivisten geopereerd wordt? aldus werd verder gevraagd. Onder de internationale misdadigers, die j betrapt worden, bevinden zich uit den aard der zaak veel recidivisten. Bovendien is een internationale misdadiger in den regel in zijn land een nationale misdadiger van meer dan gewone bekwaamheid in zijn vak. Hierby komt nog, en dit is een zeer belangrijke omstandigheid dat recidivi tegenwoordig di rect in elk land bij de desberteffende instan ties bekend wordt. Door het uitwisselsysteem betreffende de signalementen, wordt het in ternationaal misdadigersarchief natuurlijk van dag tot dag meer compleet. De auto- j riteitèh kunnen dus in een oogenblik tijds nagaan, wat de antecedenten zyn van de door haar kearresteerde delinquenten. Wat ten slotte nog de werkwyze dezer on- I genoode gasten aangaat, nog het volgende. Zooals tegenwoordig zie halles specialiseert, specialiseert zich ook de internationale mis- dadiger. Dit gilde is vrywel te splitsen in twee categorieën, n.l. zij, die zich bezighou den met internationale zakkenrollerij en zij, die zich speciaal bezig houden met finan cieele operaties, dus oplichting door middel van valsche chèques, wissels of credietbrie ven. De controle in de internationale trei nen is zeer streng. In deze treinen reizen ge regeld rechercheurs mede, die angstvallig uitkijken naar verdachte individuen. Tegen woordig worden de bekende internationale zakkenrollers door de recherche op straat en in de treinen spoedig herkend en in het oog gehouden, zy zoeken hun operatieterrein vooral op de trams en staan dan ook veelal op vluchtheuvels te wachten om bij voorkeur op een dicht met publiek bezetten tramwagen te stappen en daar hun slag te slaan. Der gelijke gedragingen trekken natuurlijk de aandacht van de surveilleerende recherche, die er terdege rekening mede houdt. De financieele zwendelaar is op straat en in de treinen natuuriyk minder gemakkeiyk te herkennen, evenmin trouwens als de man, die uit het buitenland is gekomen met het plan om kostbare schilderijen te ontvreem den. Dergelijke lieden gedragen zich niet op vallend, ja, zij doen zich liefst zoo voor naam en gedistingeerd mogelijk voor, daar hun streven is alom vertrouwen in te boe zemen. Echter wordt het optreden hun hoe langer hoe moeiiyker gemaakt door de hechte sa menwerking tusschen de politie-autoriteiten der onderscheidene landen. Want, zooals reeds gezegd, de meerdere specialisatie van de internationale misdadigers heeft ook de politie er toe gebracht zich meer en meer te specialiseeren. De maatregelen, welke zy neemt, worden, mede als gevolg van de pe riodieke internationale politiecongressen en het in het leven roepen van conventies, im mer intensiever en uitgebreider en de cen trales verkrijgen daardoor langzamerhand de beschikking ove steeds vollediger gegevens, die haar in staat stellen den strijd tegen de internationale misdadigers met toene mend succes aan te binden. Nederland al meer gaat gebruiken als cre- dietgever. Voor den insider is van belang te weten, dat de eischen. door de Nederlandsche Bank in 1922 gesteld, volledig worden besproken. Ook voor studeerenden, die op de comp tabele examens herhaaldeiyk vragen over het accëptcrediet in de verschillende vormen (rembourscrediet etc.) aantreffen, is dit boek een uitkomst, daar de bestaande lectuur het acceptcrediet stiefmoederlijk behandelt. Vr.: Hoe kan ik bloedvlekken van ongeveer anderhalf jaar geleden uit een zyden kinder deken verwyderen? Antw.: Uitstoomen zal wel het eenige af doende middel zyn. Vr.: Ik heb een Yoghurt-plantje. Bij mijn behandeling smaakt de melk bitter. Hoe moet i ik de yoghurt behandelen? Antw.: Wij raden u aan een ander plantje te nemen, daar het niet onmogeiyk is dat uw plantje niet deugdelijk is. Vr.: Mogen de kinderen by een sterfgeval van een moeder (wed.) den inboedel onder ling aan elkaar verkoopen en verdeelen? Antw.: Indien alle erfgenamen daarmede instemmen ja. Vr.: Is het lot No. 56, serie 28 van's Lands weerbaarheid, gekocht in het jaar 1874 al uit geloot? Is er een prijs opgevallen of is er rente uitgekeerd? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Zijn de volgende loten van de Holl. Grondcredietbank al uitgeloot? Serie 60279 No. 2 en serie 13589 No. 9. Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Hoe kan men glimmende plekken in een pak het best onzichtbaar maken? Antw.: Waarschynlijk is daar niet veel i meer aan He doen. De plekken zullen het gevolg zün van siytage. Laat uw pak overi gens eens onderzoeken door een kleermaker of zoo iemand. Vr. I. Waar moet ik my vervoegen om my te beklagen over de behandeling van deur waarder en kantonrechter? II.Op welke dagen en tijden is daar ge legenheid voor? III. Als een huis verkocht wordt voor schuld en er staat een eerste en tweede hy potheek op van te zamen 9000 gulden, 5 mille eerste en 4 als tweede en het brengt 9000 op, worden dan eerst de hypotheken betaald of gebruiken ze de tweede hypotheek voor de schuld? Bij de tweede hypotheek zijn borgen. Antw.: I. Als daar aanleiding voor is, zou u een brief kunnen schreven aan den Minis ter van Justitie. II. Dat kunt u eiken dag doen per gewo nen brief. Audiëntie verleent de Minister van Justitie op Vrijdagmiddag 2 uur. III. wy begrijpen uw vraag niet. Wil haar nader toelichten. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoe het komt dat er verschil in grondbelasting bestaat tus schen twee tegenover elkaar gelegen wonin gen; de grond is dezelfde, de woningen zyn ook hetzelfde. De eene is onbebouwd 39, be bouwd 119.00, onbebouwd 0.4, bebouwd 17.72, totaal 12.76. De andere is onbebouwd 67, bebouwd 159.00, onbebouwd 0.6, bebouwd 17.00, totaal 17.00. Wordt er van een niet te véél berekend of zyn ze juist? Antw.: Dat kunnen wü niet boordeelen. Indien u echter meent te hoog aangeslagen te zyn, kunt u tegen uw aanslag reclameeren. Zie daarvoor den achterkant van uw aan slagbiljet. U zult dan daar meteen vernemen waarom men gemeend heeft uw terrein hoo- ger te moeten schatten dan het andere. Acceptcrediet door Dr. A. HOUWINK. Uitg. N. V. v. d. Marck's Uitgevers-Mij. Amsterdam Dit boek brengt ons een heldere uiteenzet ting van het wezen van het acceptcrediet in al zijn schakeeringen welke credietvorm in de laatste Jaren op de Amsterdamsche wis selmarkt van steeds grooter belang is gewor den. De schrijver gaat op alles zeer diep in, zoo dat dit boek voor den vakman zeer veel leer rijks bevat. Hij houdt een helder betoog over den cre- dietprijs en hoe het komt, dat het buitenland Een reis naar Rome en Nederland Volgens het te Bandoeng verschijnende R K. dagblaa ,De Koerier" zal Mgr. J. Aerts apostolisch vicari3 van Nieuw-Guinea, in Mei een reis maken naar Rome en naar Nederland. thans nader mededeelen. dat de Nationale Bedevaart naar Lourdes <de zomer-bede- vaart) gehouden zal worden van Dinsdag 15 Juli (vertrek Roosendaal) tot Donderdag 24 Juli (terugkomst Roosendaal). De trein over Lisieux zal reeds 14 Juli uit Roosendaal vertrekken. Zoodra de prospecti gereed zyn zullen deze op aanvraag worden toegezonden door ge noemd Bureau, Juliana van Stolberglaan 209, Den Haag, Tel. 72275. Van Vrijdagavond 7 Maart tot Maandag middag 10 Maart is in 't Retrgitenhuis van Amersfoort wederom een Retraite voor Kerk koorzangers. Daarbij wordt door alle deel nemers dageiyks de H. Mis, Vespers en Com pleten gezongen. Zondagavond en Maandagmorgen zal Dr. Pater Cec. Huigens met de leerlingen van zijn R. K. Kerkmuziekschool aan de oefeningen deelnemen. Er zijn nog eenige plaatsen open. Tot deelname melde men zich spoedig aan bij: Directie van Retraitenhuis, Amersfoort. ROOSTER DER RETRAITEN. De trein over Listens Ten vervolge op het bericht van 18 Januari JJ. kan het Bureau der Vereeniging tot Sa menstelling van Nederlandsche Bedevaarten St. Petrus Canisiug Rei'-Utenhuis te Bergen N.-H. 4—7 Maart. Vrouwen L. T. B., 10, Eerw Pater Capucyn. 1013 Maart. Dames, 10, Eerw. Pater Dominicaan. 1720 Maart. Meisjes, 10, Eerw. Pater Carmeliet. 23—26 Maart Meisjes Congreganisten en andere, 6.50, Eerw. Pater Montfortaan. 30 Maart2 April. Vrouwen Derde Orde en andere, 6.50, Eerw. Pater Franciscaan 47 April. R.K. Verpleegsters, 6.50, Eerw. Pater Jezuïet. P. Th. VERWER, Rector Telephoon 148 Gironummer 141008. De Retraitanten worden in het Retraiten huis verwacht te half zeven. Aan het sta tion te Alkmaar kan men gebruik maken van de stoomtram Alkmaar-Bergen, uit stappen halte Oostdorp. Alleen op verzoek staat een speciale autobus aan het station Alkmaar om de retraitanten naar Bergen te brengen. De retraite wordt omstreeks half drie gesloten. Het retraitenhuis is ingericht voor 81 Retraitanten. Voor de toelating tot Patronaats-Retraiten wordt de leeftyd van 15 jaar en tot de an dere Retraiten die van 17 jaar vereischt. zy, die wenschen deel te nemen aan een Retraite, gelieve zich te vervoegen by een Eerw. Geestelijke die het toegangsbiljet aanvraagt, of het onmiddellijk aan te vragen by ondergeteekende, die het biljet zal toe zenden. De bydrage tot de kosten der Retraiten kan van te voren overgezonden of geduren de de Retraite gestort worden. Zij die niet ter Retraite opkomen, worden geacht hun bijdrage tot de kosten af te staan als een aalmoes aan bet liefdewerk. De Engelsche insecten-onderzoeker John J. Ward heeft dingen geconstateerd bij den oorworm, die de verschillende tot nog toe bestaande theorieën omtrent den worm totaal omver werpen. De geleerde heeft ver schillende malen gezien, dat de oorworm wiens naam van onbekenden oorsprong Is een dood insect of een andere prooi voort sleepte, die veel grooter was dan hij zelf. Om nu zyn kracht nauwkeurig te meten, construeerde Ward een wagentje op wielen en spande daar een oorworm voor. Eenzelfde proef nam hij met andere dier tjes, die hem daarvoor geschikt leken, zoo als b.v. de loopkever en de hommel. Alle drie vertoonden een buitengewoon groote kracht. De loopkever trok een last. die 182 maal groo ter was dan zyn eigen gewirht; de hommel 300 maal meer en de oorworm zelfs 330 maal meer. Dat is een kolossale prestatie, hetgeen men het best aldus kan voorstellen: Wan neer byv. de kracht van den mensch op deze wyze evenredig was met zyn lichaams gewicht, dan zou een gewone normale mensch in staat zyn om een spoorwagen te trekken met 10 auto's elk met 10 last beladen. Prof. Ward heeft nog een tweede hoogst interessante ontdekking gedaan: de oor worm heeft twee vleugels, maar hy maakt er nooit gebruik van, want hy vliegt nooit. Om heel zeker te zyn van deze ontdek king, heeft prof. Ward 10.000 oorwormen onderzocht, en geen enkele heeft, van den eersten dag van zyn bestaan tot aan zyn dood, ook maar geprobeerd om te vliegen. De vleugels, die de natuur hem oorspronke lijk gaf om mee te vliegen, zijn in den loop van den tyd kleiner geworden en niet bruik baar meer, en de wetenschap moet hen uft de familie der rechtvleugelige dieren, waar toe zij vroeger behoorden, verwijderen. Ook de twee groote sterke gebogen hoornachtige tangen aan het achterlijf hebben geen doel meer. Oorspronkeiyk moeten zij bedoeld zijn als een sterk wapen, of gediend hebben om een voorwerp te grypen, maar het beest maakt er eveneens nooit meer gebruik van: hij wendt ze alleen aan om de kleine vleu gels meer samen te vouwen, als die op een of andere manier uit elkander gegaan zijn. De oorworm wordt door den tuinman ver volgd, omdat deze hem als een vijand van bloemen en vruchten beschouwt. Geheel ten onrechte: hij moest hem eer beschermen en verzorgen. De oorworm bevrijdt de planten van luizen, wandluizen, rupsen, slakken, van het stof, dat op de bloemen valt en dat heele koloniën schadelijke bacteriën bevat, van zwammen, schimmel en vooral van on telbare mot-eitjes. Want eieren vormen zyn lievelingskost! De moeder kan soms zelfs niet voorkomen, dat het jonge diertje, dat pas te voorschijn gekomen is, zich niet gauw op het volgende werpt om dit te verslinden. Zij is een uiterst zorgzame moeder, die hare jongen in alle omstandigheden ver dedigt, maar er ook uitstekend orde onder weet te houden. Wanneer zij aangevallen wordt, gebruikt zij echter niet de tangen, die wel niet bijzonder sterk zijn, maar toch bescherming bieden, maar dan neemt zij haar toevlucht tot een ander, echt vernuftig strydmiddel. Zij voorziet reeds tevoren haar achterpooten met eenig vuil, dat zij in ge val van nood haar'vijand ln 't gezicht slin gert! Dr. Drevidsan Black professor in de ana tomie aan de medische faculteit te Peking, Pater Feihard-de Chardin S.J. president van het geologisch genootschap van Frankrijk, en meer andere geleerden hebben in het na tionaal bureau van geologische onderzoekin gen, in tegenwoordigheid v. Enyc'sche, Ame- rikaansche, Fransche en Chin, e intellec- tueelen, uiteengezet, van hoe groot belang de ontdekking is die 2 December 1929 te Chou koutien op 25 K.M. afstand van Peking ge daan werd. Het betreft hier de vondst van een pre-his- torischen schedel van den. zoogenaamden Peking-mensch (Sinanthropos Pekinenses). Men zegt, dat deze „Peking-mensch" door de Westheuvelen ronddoolde, ongeveer een millioen jaren geleden, ten tijde dat tygers met sabeltanden daar ook rondzwierven. Dr. Black verklaart, dat deze vondst eenig is in haar soort. Een groot gedeelte van den schedel zat nog ingesloten ln de rots, maar een gedeelte van zyn omhulsel heeft men kunnen verwyderen, waardoor men zag, dat de schedelbol tamelijk goed behouden Is, of schoon het grootste deel van het gelaat ont brak. Evenals de aap-mensch van Java heeft, volgens dr. Black de „Peking-Sinanthropos" zware vooruitspringende wenkbrauwbogen juist bepaalde pariëtale knobbels duï- delijk-ontwikkelde frontale verhevenheden en daarby een hoogeren schedel dan de mensch-a.ap van Java, hetgeen er op wijst dat gene verstandiger was. De goede staat van bewaring der beneden kaakbeen-holten vergemakkeiykt de weder- - samenstelling der beneden-kaakbeenfrag menten die in 1928 gevonden werden. Dr. Black voegde er bij, dat men tot nog toe gevonden heeft, een schedel, twee stuk ken beneden-kaakbeen en talryke tanden, die aan „Peking-menschen" hebben toebehoord. Hij eindigde met te verlaren, dat de goed bewaarde staat van den schedel zal toelaten sommige tot nog toe duistere punten aan gaande de evolutie van den primitieven mensch te belichten. Pater Feilhard de Chardin S.J. verklaarde, dat volgens zyn meening de Sinantropos Pe- kinensis ouder is dan de Neanderthal- mensch. De welbekende geleerde Dr. Roy Chapman Andrews, wiens expedities in Cen traal Azië ten doel hadden fossielen van pri mitieve menschen te zoeken, beweerde dat hij er 10 jaar van ztln leven voor zou willen ge ven, Indien hy deze ontdekking had kunnen doen. De Nieuwe Chevrolet IOH. SWAALF SS' 78

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 11