■■Hm BOLSJEWISTISCHE TERREUR m TWEEDE BLAD DONDERDAG 27 FEBRUARI 1930 BLADZIJDE 1 Omvanè en intensiteit der anti-relièieuze campagne II STADSNIEUWS De R.K. Oratorium- uitvoering De dames worden bij Brinkmann verwacht BURGERLIJKE STAND Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" Qberammergau en de Passiespelen Als het Bach-concert is .Geloof en Wetenschap" Begrafenis Mr. Dr. F. M. Schutte Afscheid F. J. Popma Voor de „Stille Armen" Jaarfeest Meisjes-patronaat „St. Elisabeth" De werken aan de Groote Houtbrug Kreupel paard uitgespannen Personalia INGEZONDEN dCieuw raadhuis te Noordwijkerhout Aanbesteding Personalia '3 I mmmm De geweldige propaganda, welke de sovjet-regeering binnen en buiten haar grenzen voert, verslindt kapitalen, ter wijl terzelfder tijd duizenden verlaten kinderen van honger sterven, de regee ring weigert steun te verleenen aan honderdduizenden werkloozen. De voedingscrisis, waaronder de be volking onder het sovjet-regiem lijdt, heeft tot gevolg gehad de invoering van broodkaarten. Als in tijden van oorlog is het zonder die kaart practisch onmoge lijk brood te krijgen. Verstoken van een broodkaart blijven zij, die aan een of anderen eeredienst trouw blijven of de anti-religieuze campagne niet goed ge zind zijn. Van dit middel maakt het sovjet-bestuur op schaamtelooze wijze misbruik. Ooggetuigen weten te verhalen, dat zij sinds de invoering van de broodkaart herhaaldelijk priesters in vuilnisbakken en op belten zagen zoeken, om er ten slotte niets anders te vinden dan afge kloven beenderen, voor de honden be stemd. Allen, bij wie kan aangetoond worden, dat zij tot eenige gezindte behooren, worden alle rechten onthouden; boven dien worden van hen bijzonder hooge belastingen geheven. Een Russische moeder vraagt zich in wanhoop af: „Wat moet er van onze kinderen worden? De hoogescholen zijn voor hen gesloten. Om toegelaten te worden, moeten zij de volgende verkla ring teekenen: „Ik, oud 18 jaar, wonendeverbreek alle banden met mijn vader, met wien ik niet meef gemeen heb en niets meer wensch te maken te hebben." Moeten wij dergelijke daden van onze zonen aanvaarden? Liever den dood, dan dat." Mgr. d'Herbigny heeft onlangs te Rome, in tegenwoordigheid van vele kardinalen, prelaten en leden van het corps diplomatique, een welsprekende rede gehouden over de kerkvervolgingen in Rusland. Hij heeft uitgeweid over het toenemen der kerkvervolging in 1929 en sprak in 't bijzonder over 't lijden der katholieken. Van katholieke zijde vernemen wij, dat de priesters, om hun ambt te kun nen uitoefenen, zich moeten vermom men, te voet lange marsehen moeten malfen en met de geloovigen in de bos-, schen samenkoinen, op die manier zich blootstellend aan vervolging, marteling of zelfs doodstraf. Met warmte begroeten de sovjets de gedachte, tusschen de christen- en de islamietische wereld bloedige oneenig- heid uit te lokken. Een speciale com missie zal te Moscou worden ingesteld, om de mogelijkheid te onderzoeken, de pan-Arabische beweging dienstbaar te maken aan de bolsjewistische oogmer ken. Het geloof in God, verklaart een hoog sovjet-ambtenaar, of 't een israëlietische, muzelmansche, christen of boeddhisti sche God is, verzwakt slechts den wil der menschen voor den strijd. Alle goden vormen eenzelfde vergif. Aan allen moet zonder genade de oorlog worden verklaard. Talrijk en vrijwel gelijkluidend, wat betreft het gruwelijke en onmeedoo- gende der sovjet-terreur, zijn de verha len van hen, die kennis maakten met de sovjet-gevangenissen. In alle gevangenissen ontmoetten deze ongelukkigen priesters, godsdienst leeraars, getrouwen der katholieke kerk. Overal worden zij onderworpen aan veelvuldige en niet te noemen kwellin gen, waarvan de tafereelen herinnerin gen wakker roepen aan de donkerste tijden der geschiedenis. Talrijke bisschoppen, priesters en lee- ken van alle belijdenissen, om hun ge loof in de gevangenis gezet, worden gezonden naar het kamp Solovetzk. Dit eiland, vroeger bekend door zijn kloos ter, centrum van cultuur en liefdadig heid voor het gebied der Witte Zee, wordt thans door het volk aangeduid als het Duivelseiland. Solovetzk telt thans duizenden gevan genen, waaronder 2000 vrouwen. Het meerendeel der gevangenen is in lom pen gehuld. Vaak worden zij gedwongen te werken bij een temperatuur van 25 graden beneden nul. De vrouwen, die door de leiders van het kamp schande lijk misbruikt worden, zijn bijzonder te beklagen. De veelvuldigst toegepaste straf-me- thodes zijn „de steenen zak" en de „vliegenpaal". De „steenen zak" is een diep en don ker cachot van minder dan een vier kanten meter oppervlakte. De gevan gene moet er in blijven staan. Zeldzaam zijn de gevallen, dat de ongelukkigen langer dan een paar dagen deze kwel ling verdragen. De „vliegenpaal" is een straf, die in den zomer toegepast wordt: de gevan gene. man of vrouw, wordt geheel ont kleed en vastgebonden in d_e open lucht aan een paal. Binnen enkele oogenblikken is het gansche lichaam met vliegen bedekt. Na verloop van een kwartier verliest de gemartelde het be wustzijn. Zooals overal zijn het de priesters, die te Solovetzk aan de afschuwelijkste be handeling worden blootgesteld. Het hef tigst keert men zich tegen hen, die het bewijs leveren van christelijk geduld en trouw. Het is voorgekomen, dat een groep evangelisten genoodzaakt werd hun eigen graf te graven, waarna men ze doodde. Het leven te Solovetzk is zóó vreese- lijk, dat in sommige gevallen de dood als een bevrijding wordt tegemoet ge zien. De bewakers hebben het recht naar willekeur te martelen of te dooden. Solovetzk is een hel. waarin behalve Russen, ook Duitschers, Finnen, Honga ren en Chineezen worden aangetroffen. Het Duivelseiland" is de laatste en de vreeselijkste etappe der geloovigen in Bolsjewistisch Rusland. Wei nigen slechts keeren vandaar terug. De martelaren vinden er de eeuwige rust, maar de wereld, de zgn. beschaafde wereld, overlaadt zich met schande, als zij passief toe schouwer blijft bij hun kwel ling of bro ejl.e rschap sluit met hun beulen. Gelukkig zijn er mannen opgestaan, geleid door het heilig kruis, tot in 't diepst hunner ziel overtuigd, dat de liefde tot den naaste geen ij del woord is. De vijanden van God gaan al te vroeg prat op hun overwinning. Zij zullen ver nietigd worden door een nieuw ontwa ken der geloovigen. Enkele maanden geleden hebben zestien gekruisigden, in navolging van roemrijke voorgangers, hun bloed gestort in een verafgelegen streek van Rusland, verheerlijkend te genover hun beulen de verrijzenis van Christus. Door het kruis hebben zij den dood getrotseerd. Hun voorbeeld wordt heden gevolgd door duizenden hunner broeders. Wij vertrouwen, dat de belijders van het christelijk geloèf in Rusland niet langer alleen zullen Tstaan, nu over de heele wereld de oproep weerklonken heeft, om dezen martelaren hulp te verleenen. Laten zij, die zich voor dezen strijd onder eenzelfde banier scharen, het wachtwoord van den stichter en den president van de internationale anti- bolsjewistische beweging tót het hunne maken: „Gij onderneemt een waren kruis- tocht, gij wordt soldaten van- God. Soldaten van God, gij moet strijden, tot de overwinning is behaald. Uw standvastigheid moet machtiger zijn dan het atheïsme van den tegenstander. Deze beweging moet geen beweging zijn van voorbijgaande verontwaardiging, zij moet volgehouden worden, tot de strijd tegen den godsdienst een einde heeft genomen." Men verzoekt ons mede te deelen, dat de ds es. die iccen h* -i op-mrcc- pen, niet in het gebouw „St. Bavo" dienen te komen, maar bij Brinkmann, daar het ge bouw „St. Bavo" geheql bezet is door andere vergaderingen. Verwacht worden alle dames, die wenschen mede te zingen en zich nog niet aan den heer Hub. Cuijpers hebben voorgesteld. De kindertjes komen des Maandags op school, De juffrouw, zij monstert de klas En zij kent aan het schortje de moeder er uit, Die „Klokzeep" gebruikt voor de waseh. 348. (Adv.) Toen kwamen de deftige equipages, met de vurige, fijn-gevormde paarden voor, toen zaten de verwaande koetsiers met de chique hooge hoeden, stram en stijf, hoog op den boktoen ging er charm en gratie uit van zoo'n span! En nu! Twee rijtuigen, 190 auto's, wat een verschil! De tijden zijn veranderd. Maar de sleep- rok uit de jaren van onze grootouders komt weer terug, daarvoor zijn de bewijzen niet ver te zoeken. Getrouwd: 25 Februari, J. C. Koek en C. M. Hof; A. J. D. Steenstra Toussaint en E. B. J. Lohmann. Geboren; 24 Februari, H. H. E. Hennemgn —Van Oostveen, zoon; 23 Februari, C. J. HoogendijkConsent, dochter; 24 Februari, M.. FrisElberts, dochter; 22 Februari, P. van GalenHoef geest, dochter; 25 Februari, A. M. van StraatenHendriks, zoon; 23 Fe bruari, C. B. VermeulenVan Kampen, zoon. Overleden; 23 Februari, S. P. DeenKleq- weg, 93 jaar, Jansstraat; 23 Februari, M. C. Hagemans, 38 jaar, Zomerstraat; 23 Febr., M. J. A., 2 maanden, zoon van J. v. d. Vliet, Roosveldstraat; 24 Febr. L. J. M. Leistikow, 51 jaar, Kamperlaan; 24 Februari, H. A. P. Verhoof, 27 jaar, Brouwersplein. Dinsdagavond hield de afdeelir.g Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned .Vereeniging „Onze Vloot" een bijeenkomst in den Schouw burg aan den Jansweg. Hierbij trad als spre ker op de heer W. Voorbeytel Cannenburg, met het onderwerp: „Nederlandsehe Ont dekkingsreizen". Na een kort inleidend woord van een der bestuursleden nam de spreker van den avond het woord. Allereerst behandelde spr. de ontdekkings reizen op het eind der 16e en begin der 17e eeuw, welke ook door Spanjaarden en Por- tugeezen, maar vooral door Hollanders wa ren ondernomen. Vervolgens besprak spr. de verschillende reizen, die waren gemaakt om Indië te bereiken, daar het halen van Indi sche waren uit Spanje en Portugal, wegens den oorlog met die landen, onmogelijk was geworden. Over de bekende overwintering op Nova Zembla door Heemskerk en Barents weidde spr. uitvoerig uit. Spr. lichtte zijn in teressante voordracht met lichtbeelden toe. Lezing Rector Wennen Voor leden en introducé's van de afdee- ling Haarlem der Ned. R. K. Reisvereeniging hield Rector Wennen Dinsdagavond 'n lezing met lichtbeelden over de Passiespelen te Oberammergau. De voorzitter van de excursiecommissie opende den avond en dankte voor de be moedigend groote opkomst. Hoewel niet officieel, is de vereeniging toch officieus door den Bisschop goedgekeurd, daar binnenkort de benoeming van een Geestelijk Adviseur te wachten is. Den laat- sten tijd zijn ook verscheidene Eerw. Heeren Geestelijken als lid toegetreden. Nu is het wachten op die Katholieken die nog steeds van neutrale vereenigingen lid zijn. Rector Wennen, lid der vereeniging, ving daarop zijn lezing aan. In alle dorpen van Beieren bestonden reeds in de Middeleeuwen de zgn. Bauern- theaters, dilettanten-tooneelgezelschappen. die echter heel wat hooger staande uitvoe ringen gaven dan dergelijke vereenigingen uit onzen tijd. Zooals ook in andere landen, werden door deze gezelschappen mysteriespelen opgevoerd, die echter later, wegens hun ontaarding tot kermisvermakelijkheden, verboden werden. Het heeft den Oberammergauers, die zich door gelofte verplicht hadden iedere tien jaar het Passiespel op te voeren, heel wat moeite gekost die verplichting te volbrengen. Het heele leven in dit dorp is op de Passie spelen ingesteld, hoewel de geest, die in ge wone tooneelgszelschappen heerscht, er ge heel onbekend is. Alles gaat er even eenvoudig en natuurlijk en maakt juist daardoor op geloovige en ongeloovige zoo'n diepen indruk. De tekst, oorspronkelijk in 't Latijn, is van het oude dialect in gewoon Duitsch ver taald. De levens van Heiligen, b.v. van de heilige Afra, die vroeger ook opgevoerd wer den, zijn weggelaten, zoodat alle aandacht gevraagd wordt voor het lijdensverhaal. Na eenige praktische wenken omtrent reis en verblijf in München, van welke stad spr. mooie opnamen liet zien, toonde Rector Wennen verschillende tafereelen uit de Pas siespelen, die niet nalieten indruk te maken. Op het dankwoord van den heer Beyk volgde dan ook een hartelijk applaus. Mevr. i. HoekstraZethof, het nieuwe raadslid voor Haarlem, dat den heer F. Keesen zal opvolgen. De vreemdeling in de bloemenstad zal zich zoo nu en dan afvragen, wat er toch op Dinsdagavond in de buurt van de Groote Markt te doen is. Dan is het er een drukte van belang en dan zou men met reden mogen veronder stellen, dat er een R. A. I. in de Spaarne- stad gehouden wordt. De meest uiteenloopende soorten en mo dellen auto's kan men dan bezichtigen. De fel-roode Cadillac staat naast het eenvou dige zwarte Fordje, de deftige blauwe Stude- baker naast de opzichtig-gele Spijker, de doodgewone Chevrolet naast de verwaande chocolade-kleurige Rolls Royce. Dè meest uiteenloopende chauffeurs pas sen zich daarbij aan. De deftige chauffeur met dc blinkend gepoetste bruine kaplaarzen, de armoedige met de gele stof jas-met-blauwe- manchetten, de aristocratische met het cor recte blauw-zwarte livrei en spiegelende ko peren knoopen! En toch beziet de buitenstaander, die op de Groote Markt en Klokhuisplein al deze pracht bewondert, slechts een klein gedeelte van al de deftigheid, die aan een Bach- concert vastzit. Ah! Nu zijn we er, Dinsdagavond is er in het Concertgebouw een elite-concert, dan worden de meesterwerken van Bach ten gehoore gebracht en dan.... nu ja, we be hoeven er geen doekjes om te winden, dan worden de nieuwste toiletjes tentoongesteld, dan wordt er aandacht besteed aan me vrouw die en die, die een nieuwe ondulatie in de wereld denkt te brengen. Een Bach-concert is zoo nu en dan een mode-show met muzikale intermezzo's! Wij, Haarlemmers, weten dat wel, maar een vreemdeling moet er toch even aan wennen. Waarom we dit voorname stukje schrijven? ',yc! cmdat er Dinsdagavond 193 auto's voor het Concertgebouw geregistreerd zijn, wel te verstaan „eigen" auto's, want van taxi's wordt natuurlijk niet gesproken. Dan waren er ook nog twee rijtuigen. Wat zijn de tijden toch veranderd, wanneer we eens even naar een Bach-concert vijf-en- twintig jaar geleden terug gaan. TWEE DOOVE VLAMINGEN. Eerste doove: „Ah Neus! ga de visse?" Tweede doove: „Neeje, mijnheer Kapjones, ik gaó mar wa visse." Eerste doove: „Ah ik doch vast da ge ging visse." Optreden van het marionettentheater „De Olijf-Tack" Op de begraafplaats te Zutphen is Dinsdag middag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. dr. F. M. Schutte, rech ter in de arrondissements rechtbank, al hier. Velen uit Haarlem o. w. wij opmerkten den president, den officier van justitie en den griffier, stonden rondom de groeve. Nadat ds. Beker van hier, voorgelezen had Rom. 8 „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus", schetste de president der rechtbank alhier in korte trekken de verdiensten van den overledene, die ondanks zijn kort verblijf te Haarlem nog veel heeft weten te doen, ook ondanks zijn wankele gezondheid. „Wij waardeeren hetgeen Schutte gedaan heeft", eindigde spr., die aan de weduwe en den zoon kracht toe- wenschte om het leed te dragen. Notaris Windemuller uit Zwolle, sinds 35 jaar vriend van den overledene, schetste Schutte als man van trouw en rechtscha penheid, in wien spr. veel verliest. De heer A. van Geelen uit Utrecht bracht naar voren dat men daar Schutte en echt- genoote nog niet vergeten heeft. Zijne col lega's aldaar herinneren zich nog steeds zijne groote plichtsbetrachting en trouw. De heer Rochat uit Utrecht sprak namens den Volksbond tegen drankmisbruik aldaar en wat Schutte daarvoor door zijn gloeiend enthousiasme heeft gedaan. Ds. H. E. Beker schetste den overledene vooral als mensch. Hjj had de waarheid hef en daarom ook Christus. Wil moeten God j danken, dat Schutte bij ons geweest is eR I wij hopen, dat in het hart van allen de j troost van Christus over dat verlies moge I vallen. Tenslotte richtte ds. Beker woorden i van troost tot de weduwe die daarna allen i voor hun belangstelling bedankte en woor den van groote liefde en toewijding over haar echtgenoot sprak. „Wat wij in hem verliezen kunnen wij niet uitspreken. Hier past eerbiedig zwijgen', sprak zij. Ds. Beker sloot met gebed. De heer F. J. Popma, hoofd der Mulo school A in de Jacobstraat, gaat het onder wijs met pensioen verlaten. Op Vrijdag' 28 Febr. zal hij des n'.m. 2 uur officieel afscheid nemen van school en personeel. In de morgenuren zal de heer Popma af scheid nemen van den leerlingen der school. Een pastoor 60. De meisjes van het Patronaat der St. Eli sabeth's Parochie hebben Dinsdagavond weer eens laten zien, wat er met studie en toe wijding in de vrije uren te bereiken is. Een uitgelezen programma was voor het jaarfeest samengesteld en dans, zang en tooneel wisselden elkaar af, terwijl tusschen de pauzen een nummertje vroolijke muziek ten beste werd gegeven. Om half acht opende Kapelaan B. Ver hoofdstad de feestvergadering met een woord van welkom tot de talrijke aanwezi gen. Spreker trok daaruit de conclusie, dat de belangstelling voor het patronaatswerk gelukkig bevredigend is. De leidsters stellen zich voor, meisjes te vormen, waar het huis gezin en waar de maatschappij wat aan heeft. In het huisgezin moet de vrouw licht en vroolijkheid brengen, alles wordt aan moeder overgelaten. Het patronaat verleent nu medewerking om de meisjes deze facto ren goed voor oogen te stellen en tevens te wijzen op de groote gevaren, die de maat schappij mee brengt. Het patronaat heeft dan ook een gods dienstig en maatschappelijk doel. Dan is er voor de meisjes nog een vervolg cursus, waardoor ze onderwijs krijgen in de vele vakken, die later noodig zullen zijn. Spreker eindigde met de belangstelling te vragen van de ouders en van de beter ge situeerden, die een geldelijk steentje kunnen bijdragen. Dan begon de bonte rij van feestelijkhe den. Allereerst kregen we rei-dansen te zien van kwieke matroosjes en nympfen in zee groene costuums. Het geheel was werkelijk af. De tooneel-afdéeling voerde op het beken de spel „Maria's macht te Lourdes". Het stuk is reeds 66 maal opgevoerd, dus we be hoeven daar niets meer aan toe te voegen. De meisjes speelden vlot en acteerden wer kelijk loffelijk. De regisseuse, Mej. Annie Sweerts, heeft eer van haar werk, dat zeer zeker niet zal zijn meegevallen. De zang, onder ieiding van Mej. Dora Schrama, was èif! Ze kan voor den dag ko men met haar koortje. Het dankwoord van den directeur werd flink versterkt door het daverend applaus van het medelevende publiek. Vanvond zal de zaal in gebouw „St. Bavo" wel te klein zijn. De voorbereidende werkzaamheden bijna geëindigd De elfde bijeenkomst in dit seizoen van „Geloof en Wetenschap" zal worden gehou den op Zondag 2 Maart a.s„ des avonds te Het is nu bijna twee maanden geleden, dat 8.15 uur in den Stadsschouwburg. i men de werkzaamheden aan de Groote Het marionettentheater „De Olyf-Taek", Houtbrug begon. In het begin van de vo rige maand werd de brug voor het vei- uit Amsterdam, (directeur de heer G. J. (Brugman), zal dan vertoonen „Doctor Jo hannes Faust", poppenkast in 5 bedrijven, be werkt naar het oude handschrift van den bekenden poppenspeler Geisselbrecht, zoo als het Goethe inspireeerde tot zijn meester werk. Ter inleiding schrijft de heer Brugman in de „Loopmare": De tekst, welke door het marionetten theater „De Olyf-Tack" voor zijn Faust ge bruikt wordt, is een der oudste, althans een der beste speelbare, namelijk die van Geis- keer gesloten en kon alleen de tram Heem stedeSchoten haar weg over de brug ne men. De voetbrug was toen reeds gelegd, en de voertuigen moesten sindsdien een omweg maken. De algeheele indruk, dien men krijgt, als men den loop der werkzaamheden geregeld volgt, is, dat in de afgeloopen twee maan den hard gewerkt is en dat het werk groo te vorderingen maakt. Hiertoe heeft ook zeker bijgedragen het goede weer, geen senbrecht, den bekenden poppenspeler, die vorst en weinig regen. Het werk heeft in ten tijde van Goethe leefde. I z«n geheel geen of weinig stagnatie onder- Ook Goethe zag Geisselbrecht dit stuk venden. spelen en zijn tekst werd door den beroem- I Maar, zooals dat bij bruggenbouw dik- den dichter als leidraad genomen voor hetwijls het geval is, de voorbereidende werk- meesterwerk van dien naam. j zaamheden nemen altijd een grooten tijd Dit is dus de Faust, die Faust was, vóór in beslag. Voordat men aan den bouw van Faust Faust was, en die Goethe inspireerde. I de nieuwe brug kan beginnen, valt er veel Het is inderdaad de meest primitieve ie zing; eenvoudig, doch vol van afwisselende en spannende tafereelen. Faust, de verblinde Menistofeles, de sluwe en Hansworst, de eeuwige optimist leiden er de handeling en de snelle afwisseling der stemmingen, die ons plotseling van een ijzig hellepraatje tot het „slampanjevat" voerer is volkomen in marionetten-stjjd. Want eigenlijk is het alleen maar de mario net, die door haar sterke primitief-sugges tieve werking een dergelijk spel „aanvaard baar" kan spelen. Wonderlijk is ook de stijl-eenheid in een dergelijk poppenspel, een gebondenheid, die ik nog trachtte te verhoogen door mijn ma rionetten, décors en belichting. Maar bovenal geldt hier de groote kinder lijkheid, het eerlijke en oprecht-theatrale. Daarin schuilt ook de opvoedkundige waarde van het poppenspel, welke men hier te lande helaas nog te weinig inziet. Hier is geen plaats voor menschen, die blasé zijn, ongelukkigen voor zichzelf. Maar wie eenvoudig van hart is, schoon heidsgevoel bezit of bshoefte heeft aan een j Hoorn, tegenhanger van het tegenwoordige super- zakelijke leven, vindt hier een weldoende ontspanning. Daarom is ons poppenspel zoo juist iets voor onzen tijd. te doen. En dit geldt vooral bij de Groote Houtbrug. Immers zij is een der drukste verkeersbruggen van de stad. Bovendien is het tramverkeer, dat over deze brug gaat, een groote belemmering voor het werk. Niettegenstaande dat alles heeft men in deze twee maanden het volgende gedaan: de voet- en trambrug is gelegd, de oude brug is bijna geheel gesloopt, waarna de dammen zijn gelegd. Nu is men druk bezig met den put leeg te halen en schoon te maken. Aan het eind van deze week hoopt men te beginnen met het heien voor de sohoeiingen, waarmede dan de voorberei dende werkzaamheden zijn geëindigd. Dan begint men aan den bouw van de nieuwe brug. VOOR DE RADIO VAN NELLÏ N. N5 Ter eere van de H. Theresia 1. De politie heeft Dinsdagmiddag in de Zijl straat aangehouden een man, die reed met een kreupel paard. Het paard is, nadat een veearts het tot trekken ongeschikt had ver klaard, uitgespannen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Mej. A. N. M. Grin, alhier, is benoemd tot leerares aan de vakschool voor meisjes te ."morgen werd door den architect A. de Maaker, namens den heer S. Simons, aan besteed: Het verbouwen van perceel Ged. Oude Gracht No. 101 te Haarlem. Ingekomen waren 14 biljetten. De laagste inschrijver was de firma Van der Aar, vOor 13.800. De gunning wordt aangehouden. Aan de Universiteit te Amsterdam Is hedetj bevorderd tot arts, mej. m. Mulder, geboren i te Haarlem. 7 Mi HET WINKELWERKTIJDENBESLUIT Al te heet gebakerd De Middenstandscentrale eischt in een door haar ingezonden schrijven, volgens de N. H. Crt. d.d. 25 dezer, aan den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, dat het in het belang van de ontslagen werk nemers is, om de namen van werkgever (s) en werknemers voor te leggen, daar anders geen conferentie toegestaan zal worden betreffen de regeling van den vrijen middag voor het personeel. Wij meenen, dat de Middenstandscentrale in deze kwestie „ontslagen werknemers" al te heet gebakerd is. Voor ons staat absoluut vast, dat: ten eerste het ontslag van de betrokken werk- nmers nimmer ingetrokken zal worden, om reden zij reeds ontslagen en reeds van een andere betrekking voorzien zijn. Ten tweede is (zijn) bedoelde werkgever(s) volgens onze informatie, niet aangesloten by de Midden stands-Centrale. In dit geval zien wü de noodzakeiykheid niet in, om de namen mede te deelen. In- tusschen begrijpen wy, waarvoor het noodig is een houding aan te nemen, zooals dit thans geschiedde. De feiten zullen evenwel aan de Midden stands-Centrale bekend gemaakt worden, zooals wy in het schrijven van 24 dezer bericht hebben. HET BESTUUR. Het nieuwe Raadhuis te Noordwijkerhout nadert zij" voltooiing. Deze foto geeft een fraai beeld van het nieuwe gebouw, terwijl het oude raadhuis in den bovenhoek ter vergelijking is aangebracht. HET WERKTIJDENBESLUIT. Haarlem, 24 Februari '30. Het Dag. Bestuur der Midden standscentrale, Groote Markt 4, Haarlem. Mqne Heeren. Wy ontvingen bovenaangehaald schrijven, en willen eerst onzen harteiyken dank uit spreken voor de snelheid, waarmee U dezen Eerste-hulp-by-Ongelukken Dienst wensch- j te te organiseeren. Uw meeleven met die „eenige" leden onzer organisatie heeft ons lichteiyk verrast. Wat nu uw verwondering betreft over het al of niet spoedige antwoord, diene: le. dat uw schrijven, op 19 Februari ge dateerd, eerst 20 Februari by ons secretariaat is ingekomen. 2e. Gelieve u in aanmerking te nemen, dat onze „eigen" tijd eerst begint, als de tijd van den werkgever is volmaakt (van zelfsprekend) d.w.z. dat, waar u uw jongsten bediende 's morgens 11 uur een brief kunt laten bezorgen, wy eerst 's avonds daarvan kennis kunnen nemen. Telefoon ontbreekt by ons, wü zijn dus aangewezen op weder- keerige bezoeken. En als dan de bestuurs leden forensen zijn. die betrekkelijk laat thuis zijn, houdt alles op. 3e. viel er een Zondag tusschen. Verder typeert het, dat het schryven aan de N. H. Crt., hoewel geiyktydig en jn de zelfde postbus te Amsterdam gepost, toch met zoo'n tijdsverschil is aangekomen, als het bericht in de N. H. Crt. van 24 Februari biyk geeft. wy hebben gemeend u dit te moeten be richten, hoewel de ironische toon in uw schryven ons eenigszins onaangenaam trof. Ten slotte zeggen wy u nogmaals dank Voor de toegezegde medewerking en teekenen inmiddels Hoogachtend, waarn. voorz. en secr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5