LEEKEPREEKEN HENK FIBBE f 750.- 1250.- 125.- 50.- i40.- 0. KRAAiJ Co. ZATERDAG 1 MAART 1930 WALES-AHÏHRACIET HEEREN-BAA1 Voornaamste cXieuws WONINGBUREAU V bureaux nassaulaan 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit vier bladen EN het geïllustreerd zondagsblad 11 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17399 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Onze INCASSO-AFDEELING behandelt Uw wissels op binnen- en buitenland Een overval in een ziekenhuis De moorden van den laatsten tijd per H.L. - franco huis - f 3.10 TURFMARKT 10-TEL. 11088 DEBAT Meer veiligheid gewenscht Door een motorrijder aangereden Een meisje het slachtoffer De verdeeling van den radio-zendtijd Het advies van den Radio-Raad Een formeele schietpartij Het bij Lemmer gezonken tjalkschip Een Guido Gezelle-herdenking te Amsterdam Lijk van een vermiste gevonden Uitlevering gevraagd J. J. WEBER ZOON Barometers Thermometers Groote Houtstraat 166 Haarlem Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 De onder&ang van de „Monte Cervantes' Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 59"0. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen; per week Ï5 eu, per «wartaal 3.25, per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 ct- bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel. ^genal^nneS,?P di' hlad 2iin inaeV0,Re de verzekerinasvoorwul,rden f ^fiOn Levenslange geheele ongeschiktheid ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen UUUUa verlies van beide armen beide been tot werken door beenen of beide oocen bij een ongeval met doodeliiken afioor bij verlies van een hand* een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bi] verlies van 'a anderen vinger 326 SEXUEELE OPVOEDING zijn in de bespreking van de christelijke opvoeding der jeugd aan de «and van de jongste encycliek, gena ard aan den derden pijler: den Staat. Alvorens echter dezen laatsten, belang rijken factor bij de opvoeding nader te tekljken. zullen wij goed doen in aan sluiting met onze laatste bespreking °Ver de taak en waarde der school. A°g iets te zeggen over de sexueele op voeding, een punt dat ook Pius XI in zUh omzendbrief afzonderlijk noemt. Set is niet mogelijk om eenigszins •heper op het opvoedingsprobleem in te gaan en daarbij 't belangrijke vraagstuk ''or sexueele opvoeding te verzwijgen. Het dringt zich als vanzelf op. vooral in °hzen tijd, waarin de moraliteit, de tucht, het gezag en het schaamtegevoel en de ridderlijkheid van den man zoo- Veel geleden hebben door den verwil deren den. den af stompenden oorlog. Vandaar, dat wij in deze rubriek her haaldelijk over die zedenverwildering hij oud en jong geschreven hebben. Wij hunnen thans na onze vroegere be schouwingen over de eenheid van het huwelijk, het christelijk gezin, enz. hort zijn. Ook Pius XI stipt het belangrijke Vraagstuk der sexueele opvoeding in 7jiJn meergenoemde encycliek slechts terloops aan; maar de enkele passa ges, welke daaraan gewijd zijn, geven hlijk van een volmaakte kennis van alle gevaren, waaraan de zedelijke opvoe ding, in den strengsten zin geno den, in onzen tijd bloot staat; van een Volledig inzicht ook in de hedendaag- sche dwalingen omtrent de geslachte lijke voorlichting, gedurfde vrijheid van gemengde opvoeding en dergelijke. De modern-heidensche wereld heeft omtrent sexueele opvoeding haar scherp omlijnde ideeën, welke zijn samen te vatten in de theorie der naaktcultuur Hiertegenover staat de Kerk absoluut afwijzend; immers, het gaat hier niet om een meer of minder, om opportuni teit, om langzamerhand aanpassen aan een nieuwen tijdgeest. Neen; de Kerk heeft bij het begin van haar bestaan de heidensche naaktcultuur der Grieken en Romeinen bestreden, en met succes. Haar missionarissen hebben de eeuwen door in alle heidensche landen naast godsdienstkennis ook schaamtegevoel ^aangekweekt en nooit zal de Kerk daarvan aflaten. Het gaat hier waarlijk om een beginsel en daarom is het zoo te betreuren, dat nog vele leden der Kerk haar wel willen volgen in haar leer omtrent God en godsdienst, maar practisch in de opvoeding hunner kin deren aan diezelfde Kerk achterlijkheid Verwijten, doordat zij ten deele de nieuwe heidensche moraal der naakt cultuur aanhangen en door ontijdige of al te uitvoerige geslachtelijke voor lichting de kuischheid der jeugd op een gevaarlijke proef stellen. Men kent de twee meeningen, die hier tegen elkaar botsen; de onchristelijke zegt: bedek het lichaam zoo weinig mogelijk; leer het kind van jongs af aan het naakte als natuurlijk te beschouwen en omhul alles wat met de voortplan ting van het menschelijk geslacht in verband staat, zoo weinig mogelijk: licht de jeugd vroegtijdig en uitvoerig in! Hiertegenover staat de beproefde christelijke leer, welke de Paus in zijn jongste encycliek nog eens helder uit een heeft gezet en wel aldus: „Tamelijk verspreid is de dwaling wan hen. die met een gewaagde pretentie en met stelligheid van woorden voorstaan een zoogenaamde sexueele opvoeding, val- schelijk voorwendende de jongeling schap te kunnen beschermen tegen de gevaren der zinnelijkheid met louter natuurlijke middelen als daar zijn de gewaagde voorlichting en een preventieve inlichting zonder onder scheid des persoons en in het openbaar; erger nog door somtijds zelfs de jonge menschen aan gevaarlijke gelegenheden bloot te stellen ten einde ze daaraan te gewennen, zooals zij zeggen en om als het ware hun ziel tegen de gevaren te harden. „Ernstig dwalen dezulken door niet te willen erkennen de oorspronkelijke zwakheid der menschelijke natuur, noch de wet waarvan de Apostel spreekt, van den strijd van den geest tegen het vleesch en ook door de ervaring der feiten te miskennen, waaruit blijkt, dat, in het bijzonder bij jongens, de fouten tegen de goede zeden niet zoozeer het gevolg zijn van verstandelijke onkunde, maar voornamelijk van zwakheid van den wil, blootgesteld aan gevaarlijke gelegenheden en niet gesteund door de middelen der genade." Ziehier nogmaals kort en krachtig het Principieele verschil tusschen de chris telijke en de heidensche opvatting inzake sexueele opvoeding uiteengezet. Paus richt zich hierbij niet allereerst en niet voornamelijk tot de niet-katho- Lieken. Neen, het aangehaalde is een deel uit de groote verhandeling over christelijke jeugdvorming. een handlei ding dus voor christelijke ouders, van wie er helaas maar al te velen, zij het onbewust, door den heidenschen tijd geest zijn aangetast. Wat de Kerk te gelooven voorhoudt; wat zij eischt in haar geboden aan vasten, onthouding en Zondagsheiliging: tegen dit alles hoort men in eigen kring weinig of geen oppositie. Wanneer daartegen misdaan wordt, is het zondigen uit zwakheid. Maar, waar de Kerk zich met de zeden bemoeit en zich tegen de dagelijksche practijken keert, zooals die langzaam groeien in een onchristelijke sfeer daar is menigeen geneigd te steigeren tegen de „bemoeizucht", de „overdreven voor zichtigheid" en hoe men de waakzaam heid der kerkelijke overheid nog meer gelieft te betitelen. Kerkelijke voor schriften omtrent kleeding en het be zoeken van' gevaarlijke gelegenheden, omtrent lectuur en dergelijke lokken altijd protesten uit van eigenzinnige katholieken die het beter weten, die zichzelf sterk en verstandig genoeg ach ten om op eigen beenen te staan en naar eigen inzicht te handelen. Zoo is het ook met voorschriften omtrent de opvoeding gesteld. Niemand heeft hun te zeggen, hoe zij hun kinderen moeten opvoeden; dat weten zij zelf het best! Kom deze menschen niet aandragen met de opmerking, dat het noodzakelijk is al heel jong het schaamtegevoel bij kinderen te sterken en te ontwikkelen: dat alles vermeden dient te worden, wat de jonge, ontvankelijke zielen kan ver ontrusten door lichtzinnige uitbeeldin gen, prikkellectuur, zwoele bioscoop voorstellingen, wat de verbeelding op verkeerde paden voert en ontijdig lage hartstochten ontketent dan krijgt gij ten antwoord, dat de kinderen in onzen tijd nu eenmaal niet in een afgesloten ruimte te houden zijn en dat al die preutschheid maar tot gevaarlijke on kunde voert. Wanneer men er op wijst, dat openbare sportuitvoeringen en ge zamenlijke schoolbaden voor meisjes het schaamtegevoel afstompen; dat ge mengde scholen voor grootere kinderen, gemengde sport- en amusementsver- eenigingen, kinderbals en dergelijke buitengewoon gevaarlijk zijn en aan de jeugd het leven in de moeilijke over gangsjaren nog moeilijker maken dan het uiteraard al is, dan wordt u tegen geworpen. dat het juist goed is het kind al jong aan den omgang van beiderlei geslachten te gewennen en aan alles wat het later toch moet weten en waar het toch doorheen moet. Dezelfde men schen nemen het ook heel gemakkelijk met het zoo moeilijke probleem der voorlichting, omdat zij meestal niets meer voor te lichten hebben. Kinderen, opgroeiend in een millieu van vrijheid als boven geschetst, zijn voor hun jaren maar al te spoedig wijs en rijp. Wie goed luistert zal inmiddels in al deze tegenwerpingen ervaren hoe ge makkelijk de onchristelijke, de heiden sche geest ingang vindt. Immers, geven al dergelijke antwoorden geen blijk, dat zulke zich noemende katholieke ouders het eens zijn met de moderne theorie, dat de zinnelijkheid is uit te roeien, door zoo vroeg mogelijk alle schaamte af te leggen, naaktheid als een natuur lijken staat te huldigen en het weten en begrijpen van al wat met het ge slachtelijke leven verband houdt is te beschouwen als een afdoend middel te gen sexueele uitglijdingen? Hier ligt een onoverbrugbare kloof tusschen chris ten- en heidendom. Het eerste zegt: de menschelijke natuur is door den zonde val bedorven: de wil is verzwakt en ten kwade geneigd; booze begeerlijkheden sluimeren in ons binnenste en weinig is er slechts noodig om deze te doen uitbarsten en ons tot laagheden te brengen. Daarom moet die zwakke wil versterkt worden en de menscb reeds vroegtijdig leeren zichzelf te be- heerschen, zijn begeerten in te toornen, het kwaad en de gevaarlijke gelegenhe den zorgvuldig te vermijden. De heidensche en vooral de modern- RIME heidensche leer gaat daar recht tegen in. Zij erkent geen zondeval en de daaruit voortgekomen verdorvenheid onzer natuur. Zij schrijft de zinnelijke begeerlijkheid toe aan conventie, aan overgeleverde gewoonten, aan ouderwet- sche vooroordeelen. Daarom wil zij de kwade hartstochten met natuur lijke middelen bestrijden, omdat zij de kracht van bovennatuurlijke midde len ontkent. De ervaring, zegt Pius XI, leert inmiddels, dat de fouten tegen de goede zeden aan wilszwakte en aan het zoeken van gevaarlijke gelegenheden te wijten zijn. De Paus heeft heel de ge schiedenis van het menschelijk geslacht in het verleden en de ondervinding van iederen dag aan zijn kant. Daarom mag hij den eisch stellen te kiezen tusschen twee levensbeschouwingen: de christe lijke of de heidensche. Ook in de opvoe ding valt niet te schipperen tusschen twee: men moet vóór of tegen kiezen! HOMO SAPIENS. afm. 20/30 en 30/50 N.V. BRANDSTOFFENHANDEL BESTELKANTOOR P. Bierenbroodspot, Rijksstraat weg 147, Haarlem-N., Tel. 14653 In de Eerste Kamer is nü al een debat ontbrand naar aanleiding van het door ons in deze dagen uitvoerig besproken boek van Wertheimer over de Britsche Arbeiderspartij. De sociaal-demokraat Henri Polak, die blijkbaar óók de stelling huldigt, dat men gemakkelijker aanvallen dan ver-* dedigen kan, bracht in een betoog, dat katholicisme en socialisme uitstekend samen kunnen gaan, ook Wertheimers boek ter sprake. De heer Polak beweerde, dat men zich van Katholieke zijde ten onrechte op dit boek beroept en met enkele algemeen heden trachtte hij den maar al te dui- delijken inhoud van het boek te ver doezelen: waar verschillen tusschen het Engelsche en het vastelandsche socia lisme bestaan, zouden ze alleen maar „kenmerken de eigenaardigheden van het Britsche volk"; de Engelschen zijn b.v. niet erg theoretisch of philosophisch, ze nemen de zaken praktisch op; in op vatting van het socialisme aldus leeraarde de heer Polak bestaan die verschillen echter niet. De heer Serrarens, die met zijn rijke ervaringen op buitenlandsche congres sen uitstekend op de hoogte geacht mag worden, diende den heer Polak reeds aanstonds op uitnemende wijze van re pliek. Hij stelde vast, dat er wèl verschil be staat tusschen het karakter van het socialisme in Engeland en van dat in Nederland, en dat verschil vindt, aldus de heer Serrarens, zijn grond hierin, dat niet Karl Marx met zijn leer van den klassenstrijd het socialisme in En geland stichtte, doch Robert Owen, die de boodschap der menschheid predikte. De heer Serrarens betoogde verder, dat de Labourpartij niet optreedt als klassepartij; ook ten aanzien van vraag stukken van sociale wetgeving is er een groot verschil in mentaliteit tusschen de Engelsche en de continentale arbeiders- De Engelsche Labourpartij heeft geen eigen socialistische levens- en wereld beschouwing; op het program der La bourpartij staan geen eischen omtrent het huwelijk, het sexueele vraagstuk, de verhouding tusschen kerk en staat, enz. De socialistische partij in Engeland volgt geen anti-christeiijken koers; in het licht dier feiten wordt de houding der Katholieke Kerk in Engeland tegen over de Labourpartij volkomen duidelijk. Wij mogen onzen jongen Senator dankbaar zijn voor zijn koene en parate verdediging van de waarheid. Maar hoeveel sterker had hij nog ge staan, als hij den heer Polak enkele niet te weerspreken citaten uit Wertheimer's boek had vóórgehouden! Wertheimer toch is een onvervalscht socialist, en hij zegt in zijn boek pre cies hetzelfde, wat de heer Serrarens in de Kamer gezegd heeft en wellicht nog meer had willen zeggen. Stel den socialist hier tegenover den socialist. Laat men ons niet gelooven, de ge tuigenis van een marxistischen partijge noot kan men zoo gemakkelijk niet verloochenen. Door den hr. Van Voorst tot Voorst zijn aan den Min. van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister niet van oordeel, dat op schrikbarende wijze de. openbare veiligheid van stad en land vermindert, onder meer blijkende uit de moorden van de laatste maanden te Voorburg, Den Haag en nu wederom de afschuwelijke moord te Benne- kom? 2. Acht de Minister het thans niet plicht maatregelen te beramen tot het verkrijgen van meer veiligheid, in het bijzonder op de buitenwegen, en tot het overwegen van ver scherping van straffen, op misdrijven im onze wet gesteld, bepaaldelijk tot wederin voering van de doodstraf? Het dochtertje van den heer Stam te Spanbroek, dat door een motorrijder is aangereden, is gisteren overleden. In de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Eerste Kamer inzake de Postbegrooting wordt door den Minister van Waterstaat mee betrekking tot den radio- omroep tri bi het bijzonder met etrekking tot het vraagstuk van de verdeeling van Utn zendtijd het volgende medegedeeld: Ofschoon omtrent laatstbedoelde aange legenheid den Minister het definitief advies van den Radioraad nog niet mocht berei ken, heeft hij niskemn it de esnltaien van de tot dusverre gehouden oeraadslagin- gen den stelligen indruk gekregen, dat zoo danig advies spoedig mag worden verwacht. Met de meenuig van verschillende leden, dat de samenstelling van den Raad de reden zou zijn dat het tot dusver niet is gelukt tot een meerderheidsadvies te geraken, kan de Minister ni->t instemmen. Er is geen reden tot de onderstelling, dat de meenmgsver- schillen, tie thans in den Raad tot uiting gekomen zijn, zouden zijn weggebleven .n- dien de raad ware samengesteld uit de door deze leden bedoelde deskundigen. Voor een oplossing van het zendtijdvraag- sVik acht hij de P c-n T.-wet geenszins een belemmering, ook niet, indien voor deze cp lossing samenwerking tusschen de omroep organisaties is verevsc'v De Minister zal zijn gedragslijn inzake de verdeeling van den zendtijd uit den aard der zaak ok ten aanzien van de V.A.R.A. bepalen, nadat het meergenoemde advies wan den Radioraad hem zal hebben bereikt. Het bendelid McErlane werd met een ge broken been verpleegd in een particulier ziekenhuis in Chicago. Toen de verpleegster even de zaal uit was. kwamen twee lui met revolvers binnen en begonnen op McErlane te schieten, wiens been in de hoogte lag en aan gewichten hing. McErlane greep onder zijn ku^en ook een revolver vandaan en vuurde terug. De schietpartij bracht natuurlijk heel de zaai i rep roer; de andere patiënten zetten het op en gillen, wat personeel deed toe- loopen. .laar de aanvallers ontsnapten door een zijdeur en lieten drie kogels in McErlane's haam achter. H, was onder een valschen naam in het ziekenhus opgenomen en bleef zoo ver borgen, tot de politie hem herkende. Om' t zijn aanvallers weig"-de hij elke inlichting. -*■ Van Rijkswege gelicht Het op 16 Januari 1.1. gezonken ijzeren tjalkschip „Dankbaarheid" schipper Post van Urk is gisteren van Rijkswege gelicht. Het schip was tusschen twee zolderschuiten naar Lemmer gesleept voor verder onderzoek. Zooals men weet zijn bij dit ongeluk de schipper en zijn vrouw om 't leven gekomen. Naar het lijk der vrouw wordt nog steeds ge zocht. Het uitvoerend comité voor de Gezelle-her denking in Nederland besloot de 100ste ver jaring van de geboorte van Guido Gezelle te herdenken te Amsterdam op Vrijdag 2 Mei a.s. door het inrichten o.m. op dezen dag van twee groote bijeenkomsten, te we ten: eens in h» Ai)lft||^ gemeente-universiteit en eene avondvergade ring in de groote zaal van het Concertgebouw. Sedert Maart 1929 werd te Emmen vermist de ongeveer 30-jarige D. Stegeman. Het des tijds ingestelde onderzoek bleef zonder resul taat, doch volgens geruchten zou de vermiste in Duitschland verblijven. Gistermiddag even wel heeft een arbeider van het Staatsboschbe- drijf het zoo goed als geheel vergane lijk in de Emmer Dennen gevonden. ECHTE FRIESCHE ZO-50 ct per ons De algemeene beschouwingen in de Eerste Kamer over de Rijks begrooting 1930 zijn ge ëindigd. Dinsdag komt Minister Ruys aan het woord. De Tweede Kamer heeft de behandeling der Indische begrooting voortgezet. De Volkenbondstentoonstelling te 's-Gt*» venhage zal 6 Maart worden gesloten. De Werven-commissie is gisteren door den Minister van Defensie geïnstalleerd. Vragen aan den Minister van Justitie in verband met de moorden in den laatsten tijd. 2 Mei zal te Amsterdam een Guido Ge zelle-herdenking plaats vinden. Een Amerikaansch senator stelt voor de delegatie te Londen terug te roepen. Z. H. de Paus protesteert tegen de anti religieuze afbeeldingen op een communisti sche tentoonstelling in Berlijn: enkele afbeel dingen door de politie in beslag genomen. Scheuring in de Duitsche Communistische partij. Opnieuw ongeregeldheden en betoogingen te Madrid. In de Oekraine heeft een ernstig mijnonge luk plaats gehad, waarbij negen arbeiders werden gedood. Oplichting tot een bedrag van f 15.000 Een tijd geleden werd door K. te Tilburg een verduistering gepleegd in dienstbetrek king ten nadeele van twee firma's tot een gezamenlijk bedrag van I 15.000. Deswege was K. door de Bredasche rechtbank ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Verdachte was evenwel sedertdien voort vluchtig. Het was de Tilburgsche politie ter oore gekomen, dat K. zich te Antwerpen ophield, waarna men zich met de Antwerpsche po litie in verbinding stelde. Zijn uitlevering is nu verzocht en kan binnen eengen tijd tege moet worden gezien. Barometerstand 9 uur v.m.: 780 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 6.09. Terwijl honderden menschenlevens aan een zijden draad hingen bij den ondergang van het toeristenschip „Monte Cervan tes" op de kust van Argentinië, bezat een amateur-fotograaf onder de opvarenden genoeg koelbloedigheid om dit kiekje te nemen van het strijken der sloepen een moment dus dat elfhonderd menschen in levensgevaar verkeerden. Zooals be kend, is ging de kapitein met zijn schip ten onder

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1