f3000.- f 750.- f250.- <125.- 50.- f40.- H9E BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel ÖIT NUMMER bestaat uit drie bladen 11 VRIJDAG 7 MAART 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17404 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Winkelsluitingswet De electrificatie der spoorwegen Mgr. M. P. J. Mollmann I2V2 jaar profonotarius apostolicus a, i. p. Pensioenfonds Spoorwegen Hst kanalenplan in West-Friesland Bevordering van een rijksbijdrage Muziekauteursrecht Hef wetsontwerp ingediend Geraffineerde oplichters Nieuws over de spoorwegen Het treinverkeer met Zandvoort Prcehfltzendingen Pliohi-zender Tie overstroom ing in Frankrijk Het spellingvraagstuk De Minister over een wettelijke regeling De Argentijnsche schilderijendief Herbouw van het Leidsche Stadhuis Behoud van den ouden voorgevel Te Brussel gepakt Oplichters uit West- Friesland aangehouden Een buit van circa f 1000. De onbewaakte overwegen Verbetering van kopverlichting Het geven van fluitseinen Een lugubere ontmoeting De „Roode Donderdag" Te Leipzig Te Berlijn De overstroomingsramp in Zuid-Frankrijk Tardku lijdt zijn eerste echec Het toekennen van decoraties Voornaamste qKieuws t® J. J. WEBER ZOON j Barometers Thermometers 1 Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De verkoop in Banketbakkerswinkels Op Zondag Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Kontschappen: per weeb 25 ct., per wartaal 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bU vooruitbetaling. HAARLEM VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct_ bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné*s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen oi beide oog "-- bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies v*.n een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n. anderen vinger Tweede Kamer heeft eindelijk een Jegin gemaakt met de openbare be ndeling van de Winkelsluitingswet, oor de vorige regeering ingediend en brifteüjk voorbereid, maar door mi- ster Verschuur overgenomen. Een aagstuk, dat feitelijk reeds sedert 1903 ~an de orde is, omdat in dat jaar de Romaniseerde middenstand zich uit hak voor een wettelijke regeling van e winkelsluiting. Een daarna ingestelde aatscommissie verklaarde zich een- enunig voor een dergelijke regeling, aar het ontwerp van wet kwam niet, ttlen achtte het blijkbaar niet urgent. Alhoewel men in dien tijd meende dat 6 gemeentelijke bevoegdheid over treden werd, als de gemeenten een jmeling maakten, heeft de praktijk het eegendeel bewezen. Verschillende ge- tenten in ons land hebben verorde ningen ter regeling van de winkelslui- *^8 gemaakt, welke verbindbaarheid Oiet werd ontkend. De praktijk heeft Keleerd, dat deze gemeentelijke veror- üeningen in het algeméén inderdaad aan de daaraan gekoesterde gunstige verwachtingen hebben beantwoord en middenstandskringen zeer werden Sewaardeerd, terwijl de groote bezwa- t, die de tegenstanders tegen een 'tgelijke overheids-inmenging hadden Seopperd, gedeeltelijk overdreven, ge- Zeeltelijk onjuist bleken te zijn. In tal j'an landen kent men ook reeds de win- olsluiting zonder dat dit nadeel ople eft voor den middenstand. De regeering komt hier dus wel wat aat met een wettelijke regeling, maar Ze oorzaak daarvan is, dat de materie Z'et eenvoudig is, als men een wette lijke verordening wil maken die gelden "Aoet voor het geheele land van Maas zicht tot Den Helder en gelijk moet zijn v°or de groote steden, de badplaatsen etl het platteland. Voor een goede Naleving van het inmiddels op 1 Januari i '- in werking getreden werktijdenbe sluit voor het winkelpersoneel is een Zgeling van de winkelsluiting haast °hontbeerlijk. Het getij is in de 27 jaren, dat het Waagstuk aan de orde is geweest, wel Wat verloopen met het gevolg, dat er van eenstemmigheid onder den midden stand geen sprake meer is. De oorzaak Ziervan moet men voor een deel zoeken 'n het feit dat de regeering alles cen taal regelen wil inplaats van bij de wet Z bepalen, dat iedere gemeente ver- Plicht is een verordening op de winkel- sluiting te maken, waarbij met tal van Plaatselijke omstandigheden rekening kan worden gehouden. Het ontwerp van wet kan men split- Sen in twee deelen. Het eene deel regelt Z® sluiting der winkels op werkdagen van 's avonds 8 uur tot den volgenden Piorgen 5 uur en het andere de sluiting °P den Zondag. Tegen het eerste gedeelte bestaat in Zet algemeen geen bezwaar. Wel bepaalt Zet ontwerp in artikel 6 dat de gemeen- teraad bij plaatselijke verordening on- Zer goedkeuring van de Kroon nog kan Zepalen, dat op één werkdag per week 8edurende een gedeelte van den dag en *el vóór of na 1 uur des namiddags alle °f bepaalde groepen van winkels binnen Zc gemeente voor het publiek gesloten boeten zijn, maar het is de groote vraag daar wel veel gebruik van zal worden 6emaakt. De groote moeilijkheid vormt echter Ze sluiting op den Zondag en den Sab- Zath of den zevenden dag. Van een alge- Zeele sluiting voor alle winkels op Zon- Zag kan geen sprake zijn, zoodat de wet tal van uitzonderingen kent, waardoor Zet mogelij k is dat sommige winkels, ?°oals die waar visch, fruit, melk, brood, Z&nket en suikerwaren te koop zijn en kele uren geopend kunnen zijn. Hierbij komen zeer principieele vraag stukken aan de orde, vooral ook, omdat Zet venten van kleine eetwaren, als ijs, ^el is toegestaan evenals de verkoop Z°or middel van automaten. Hoe ingewikkeld deze materie is, moge Z'liken uit het feit, dat waar het ont werpen van wet uit 14 artikelen be gaat en tot heden op de artikelen 3 tot en met 10 reeds 31 amendementen zijn ^gediend. Men moet hier komen tot een com- Pfomis en dat is niet eenvoudig, waar Ze wet reeds een product is van een zeer langdurig overleg en de regeering daar- Zij getracht heeft alle betrokkenen zoo- Veel mogelijk tevreden te stellen. In ons land is bovendien nog altijd van kracht de Zondagswet van 1 Maart I®I5, die echter op dit punt niet meer Wordt toegepast. Merkwaardig is nu dat bZ de schriftelijke behandeling op deze Wet in het geheel niet de aandacht is bevestigd. De vraag is nu opgeworpen deze wet voorgesteld door den Minis- er van Arbeid wijziging kan brengen in Ze Zondagswet. Naar veler meening niet, Want dan zou ook dit ontwerp onder kend moeten zijn door den Minister Van Binnenlandsche Zaken. De oude 'Paar niet meer toegepaste wet bepaalt in artikel 2 dat op de Zondagen, met uitzondering voor geringe eetwaren, geen koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen zullen mo gen worden uitgestald of verkocht en dat kooplieden en winkeliers hunne wa ren niet mogen uitstallen, noch met open deuren verkoopen. Het is nog niet zoo heel lang geleden en velen zullen het zich nog herinneren, dat destijds de winkels op Zondag de gordijnen dicht hadden, de deur gesloten en toch ver kochten, wat volgens de Zondagswet mocht. Dit artikel van de nog bestaande wet is thans plotseling in het debat geworpen en het is begrijpelijk dat daar door een zeer interessant debat kan ontstaan. Hoe het ontwerp naar de Eerste Ka mer gezonden zal worden is op dit .oogenblik nog niet te zeggen. Voor het beginsel van de winkelsluiting, ook op Zondag, is wel een meerderheid, door dat katholieken en sociaal-democraten er voor zijn, maar met de democraten dreigen er toch verschilende gevaren. Voor de heeren Lingbeek en Kersten biedt het ontwerp, hoe zou het anders kunnen wezen, een pracht gelegenheid om actie te voeren tegen de katholieken, omdat de twee katholieke feestdagen in het ontwerp, wat het openblijven van winkels aangaat, op den daaraan voor af gaanden dag, gelijk gesteld worden met christelijke feestdagen. De liberalen zijn tegen de sluiting op Zondag voor enkele zaken en anti-revo lutionairen en Christelijk-Historischen zijn verdeeld, omdat de wet niet genoeg geeft op het gebied van de sluiting op den Zondag. Makkelijk zal Minister Verschuur zijn eerste sociale wet, want dat is de win kelsluitingswet toch in de eerste plaats, niet in het Staatsblad krijgen. De Ka mer zal aan de behandeling van de 14 artikelen zeker meer dan een week be steden. Verwacht wordt, dat electrische exploita tie der baanvakken Amsterdam—Alkmaar en VelsenUitgeest 15 Mei 1931 zal kunnen worden ingevoerd, aldus deelt de Minister van Waterstaat in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer mede. Het ligt niet in het voornemen reeds bij de dienstregeling van 15 Mei 1930 in den treinenloop in Noord-Holland boven het IJ ingrijpende wijzigingen te brengen Wel zul len dan weder enkele verkeersverbeteringen tot stand worden gebracht. Omtrent electrificatie van de lijn Amster damhet Gooi kan thans nog niets met ze kerheid worden meegedeeld. De commissie voor het tramwegvraagstuk bereidt in enkele streken van ons land con centraties voor. Vandaag is het 12 54 jaar geleden, dat de Hoogeerw. Heer Mgr. M. P. J. Mollmann, vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem, door Z. H. den Paus benoemd werd tot pro- tonotarius apostolicus a. i. p. De vicaris was uitstedig, doch in den loop van den dag kwamen zeer vele gelukwen- schen binnen van de geestelijkheid in het bisdom en van talïooze particulieren. Omtrent maatregelen lot dekking van het pensioenfonds-tekort voor de spoorwe gen is overeenstemming verkregen. Ken wetsontwerp heeft het Departement van Waterstaat reeds verlaten. In Januari j.l. heeft de Minister van Wa terstaat zich tegenover Gedep. Staten van Noord-Bolland in beginsel bereid verklaard de toekenning te bevorderen van een rijks bijdrage van een derde der kosten van dat gedeelte van het ontworpen kanalenplan in West-Friesland, dat. naar mag worden yer- wacht. het eerst in uitvoering zal worden gebracht. Zoodra overeenstemming zal zijn verkregen, aldus deelt de Minister thans mede in de Memorie van Antwoord aan.de Eerste Ka mer. zullen zoo spoedig mogelijk de noodige gelden worden aangevraagd. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Auteurswet 1912 met het oog op bemiddeling inzake muziekauteurs recht. De Minister van Justitie zet in de toe lichting den onbevredigenden tosstand uit een cp het gebied van het muzieirauteurs- recht. Het wetsontwerp strekt om door aanvul ling van de Auteurswet 1912 aan de Re- geering ruimte van beweging te geven tot het treffen van die maatregelen, welke de noodige verbeteringen k-mr.en brengen. Die aanvulling moet inhouden: a. het houden van een bemiddelings bureau inzake muziekauteursrecht zal nie' kunnen geschieden, dan met toestemming van de overheid; b. op het bemiddelingsbureau, dat de toe stemming zal hebben verkregen, zal toe zicht zijn uit te oefenen. De nieuwe regeling is beperkt tot Neder land. Hoe een juwelier bedrogen werd. Een vooraanstaande juwelier te Rome ■werd gisteren in zijn winkel door een ka. pitein en een onderofficier van de gendar merie gearresteerd. Zij namen daarbij tal rijke juweelen in beslag. Onderweg stonden de gendarmen, die in een taxi hadden plaats genomen om zich naar het politiebureau te begeven aan den juwelier op diens verzoel; toe, naar huis terug te keeren om zijn "amilie te waarschuwen. Toen de juwelier weg was gegaan, ver dwenen ook de gendarmes. Er bleef den juwelier niets anders over dan zich naar het politie-bureau te begeven, waar hij vernam, dat hij het slachtoffer van brutale dieven was geworden. De waarde der verduisterde juweelen wordt op twee millioen lire geschat. Hoewel de directie der Nederlandsche Spoorwegen nog niet den tijd gekomen acht om opnieuw tot 'n aigemeene tariefsverlaging over te gaan, wordt de mogelijkheid van verdere tariefsverlaging op onderdeelen echter geenszins uit het oog verloren. Het verkeer van Den Haag in de avond uren geeft voörshands geen aanleiding over te gaan tot inlegging van den gewen;.chten trein te 23 uur van Den Haag naar Am- steraam. Aanleiding tot verdere vermeerdering van ht aantal treinen in het verkeer met Zand- voo'-t in de wintermaanden, bestaat voors hands niet. Proefuitzendingen van den PHGHI-zender te Huizen zullen plaats vinden op de navol gende data en uren: Maandag 10 Maart, Woensdag 12 Maart, Donderdag 13 Maart, Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Maart van 1315 uur. De golflengte bedraagt 16.88 M. Ter dood veroordeeld Drie gevangenen, die na den opstand in de Anburn-gevangenis ter dood werden ver oordeeld, zijn op deze foto op weg naar de Sing-Sing-gevangenis. Daar zal de electrische stoel het vonnis voltrekken. Een kijkje van de «ntoetteade •vetstrooming in Frankrijk, die aan honderden het leven kost. De Minister van Onderwijs heeft in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Ka mer medegedeeld, dat hij betwijfelt of juist in den tegenwoordigen tijd, nu op spelling- gebied allerlei opvattingen om den voorrang strijden, een wettelijke regeling van dit on derwerp bereikbaar zou zijn. De Rijkscommissie voor de Monumenten zorg is, na nauwgezette bestudeering tot de conclusie gekomen, dat het mogelijk is, ter plaatse van het oude raadhuis te Leiden een nieuw te bouwen met behoud van den te restaureeren ouden voorgevel. De minister van Onderwijs deelt mede, dat hij geen reden heeft om te onderstellen, dat ook van de zijde van net gemeentebestuur niet met den meesten ernst wordt gestreefd naar een zoodanige oplossing, die in bree- den kring voldoening zal geven. Het zal niet nalaten in die richting werkzaam te blijven. Donderdag is de schilderijendief G. A. D., die onlangs in Zwitserland, Duitschland, België en Nederland aan het werk is ge weest, te Brussel gearresteerd. In zijn bezit werd gevonden een valsch paspoort op naam van Maurice de Saint Croix. D., die bekentenissen zou hebben afge legd, is 33 jaar oud, en te Montevideo ge boren. Hij is voorloopig in de gevangenis te Sint Gilles te Brussel opgesloten. In verschillende dorpen in West Friesland hebben den laatsten tijd twee personen „ge werkt". die contracten met caféhouders af sloten voor spijziging van 40 a 50 wielrijders, tijdens een wedstrijd, die in den zomer zou worden gehouden. De caféhouders dienden met hun handtee- kening de overeenkomst te bevestigen. De contracten werden later vervalscht tot con tracten voor advertenties voor een sportblad, eenige dagen daarna werd dan vooruit over het bedrag gedisponeerd. Enkele betaalden doch een van hen weigerde waardoor de fraude aan het licht kwam. De rijksveldwachters onderzochten de zaak en de Amsterdamsche recherche knipte ten slotte de daders. Een ervan stond op het punt uit te wij ken naar het buitenland, de andere was een employé van het sportblad, dat met de kwes tie niets had te maken. De daders zijn in bewaring gesteld. Het totale bedrag dat door hen werd buit gemaakt moet f 1000.— bedragen. Op aandrang van den Minister van Wa terstaat worden door de spoorwegmaat schappijen proeven genomen met verbete ring van kopverlichting der trekvoertuigen en met het geven van speciale fluitseinen bij mist. Indien de aard of de omvang van het verkeer daartoe aanleiding geven schroomt de minister niet om een verleende onthef fing van bewaking in te trekken. Het inderdaad nijpend vraagstuk der spoorwegovergangen in of nabij groote ste den heeft de volle aandacht van den Minis ter van Waterstaat. Men meldt ons uit Volendam: Toen de koster bij het lijk van een pas overleden man kwam, schrok hij niet weinig toen hl) den man in zittende houding aan trof. Wat was er gebeurd? Het lijk was door de bedstee, welke niet stevig meer was, heengezakt en had aldus ineengebogen een zittende houding aangenomen. BERLJN, 6 Maart (Wolffbureau) Te Leipzig he'oben de communisten getracht de orde op de Jaarbeurs te verstoren. Ook heb ben zij onnoemelijk veel ruiten ingeworpen, o.a. in het nieuwe Raadhuis en bij het bu reau der Nationaal Socialistische Partij. Ook bij de Soe.-Dem. „Leipziger Volkszeitung" werden alle ruiten ingeworpen. Te Maagde burg werd een agent mishandeld. In ver scheidene andere plaatsen, zooals Bremen, Neumunster enz. waren de communisten zeer roerig, maar overal was de politie hen, on der gebruikmaking van gummistok en sabel, de baas. Nergens kwam het tot ernstige incidenten. BERLIJN, 6 Maart (Wolffbureau) Om streeks middernacht kwam het in de wijk Scheunenviertel tot een treffen met de po litie. Een betooger werd door een schot in den buik levensgevaarlijk gewond. Ook in andere stadsdeelen was het herhaaldelijk ru moerig, maar tegen 1 uur leek het rustiger te worden. Om middernacht waren in Ber lijn ongeveer 120 personen gearresteerd. Vijf agenten waren zwaar, een tiental licht ge wond. Hoeveel betoogers letsel hebben be komen, valt niet te schatten. In Keulen heb ben 200 arrestaties plaats gehad. AGEN, 6 Maart (B.T.A.) De wateren dalen langzaam. De bewoners kunnen dus hier en daar naar hunne woonsteden terug- keeren. De aangerichte schade is enorm. Reeds heeft men verscheidene lijken gevon den. Echter geen politieke gevolgen. De Fransche regeering heeft gisteren in de Kamer haar eerste nederlaag geleden, welke echter geen politieke gevolgen zal hebben, daar de kwestie van vertrouwen niet gsteld was. De socialist Vincent Auriol had bij de artikelsgewijze behandeling der ont vangsten vorgesteld, het artikel inzake de belasting bij bezitsoverdracht naar de com missie terug te zenden. Dit voorstel werd met 303 stemmen tegen de 266 der aan hangers van de regeering aangenomen. Ten aanzien van het verleenen van deco raties aan kunstenaars, wordt elk voor stel met nauwgezetheid overwogen, zoo wordt in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer medegedeeld. De Minister noemt de opmerking, dat de betere praktijk, door minister De- Visser c.s. gevolgd, onder zijn ambtsopvolgers niet zou zijn gehandhaafd, minder juist. Echter is, betoogde de minister al- geheele bevrediging op dit gebied nu een maal niet te bereiken. Geen vermeerdering van het treinverkeer met Zandvoort in den winter. De verdedigingswerken te Spaarndam en Haarlems stadsuitbreiding. De electrificatie der spoorwegen. 15 Mei 1931 wordt de electrische exploitatie van de baanvakken AmsterdamAlkmaar en Vel senUitgeest ingevoerd. Ingediend is een wetsontwerp betreffende het muziekauteursrecht. Een wijziging der Rivierenwet. Rijksbijdrage voor de uitvoering van hei kanalenplan in West-Friesland. De Internationale Argentijnsche schilde rijendief is te Brussel gearresteerd. De Regeering is voornemens intrekking van het wetsontwerp betreffende de vergoe ding aan Eerste Kamerleden te bevorderen. De verwekker van de papegaaienziekte ontdekt. De Minister van Onderwijs betwijfelt, of een wettelijke regeling van het spellingvraag stuk thans bereikbaar is. De herbouw van het Leidsche stadhuis. Behoud van den ouden voorgevel. Intrekking van het z.g. „Stopwetje." Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Defen- sie-begrooting. Een wetsontwerp tot dekking van het pen sioenfonds-tekort bij de Spoorwegen heeft het Departement van Waterstaat verlaten. De Tweede Kamer is begonnen met de behandeling van het ontwerp-Winkelslui- tingswet De Eerste Kamer heeft de behandeling der Rijksbegrooting 1930 voortgezet. Besprekin gen over hoofdstuk Justitie. Het Engelsche disconto is van 4)4 tot 4> pCt. verlaagd. Het Nederlandsche disconto van 4 tot 314] pCt. verlaagd. Piet v. Kempen en Buschenhagen winnen den Zesdaagschen Wielerwedstrijd te Ber lijn. De „Roode Donderdag" is over het alge meen rustig verloopen. Botsingen van be- teekenis kwamen niet voor. De overstrooming in Zuid-Frantirijk h" een streek van 100 K.M. breedte in een meer herschapen. De regeeringscrisis in Albanië opgelost. 1 Bij een gevangenisoproer te Horsens wer den vele bewaarders en gevangenen zwaar gewond. Gisteren heeft de Duitsche Rijksdag het Voung-plan in tweede lezing behandeld. De Britsche marinebegrooting is ruim 4 millioen p. st. lager dan de vorige. Het overlijden van Admiraal von Tirpit*. Pessimisme op de Londensche vlootoonfe- rentie. f Barometerstand 9 uur v.m.: 7.61 achtend^ De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 6.20. Hoogste stand: 769,5 m.M„ te La Coruna. Laagste stand: 735,6 mivt., te Andanes. Verwachting: meest matige, Westelijke of Noord-Westelijke, later Zuid-Westeiijko wind. Aanvankelijk meest zwaai bewolkt met aanvankelijk eenigen regen. Later opklarend. Weinig verandering in temperatuur. De vereeniging van Banketbakkers, Exploi tanten van Bestelzaken, heeft aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal verzocht te willen bevorderen, dat in het ontwerp Win kelsluitingswet het aantal uren waarop op bondag banketbakkerswaren enz. verkocht mogen worden, te brengen van vier op zes. Ter toelichting wordt aangevoerd, dat voor de hierbedoelde winkels juist de Zondag eea der belangrijkste verkoopdagen is. Het be treft hier niet alleen een winkelbelang, dodi ook een belang van het publiek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1