LEEKEPREEKEN I ■>:■- ft' f3000.- f 750.- f250.- i 125.- 150.- f40.- G. KRAAM Co. HENK FIBBE WALES-ANTHRACIET WONINGBUREAU ZATERDAG 8 MAART 1930 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL per H.L. - franco huis - f 3.10 mm'simmzsmzm Ooze EFFEC1ENAFDEELING bemiddelt den aan- en verkoop van incourante fondssn. Verstrekt voorschotten op effecten. De godsdienstvervolging in Rusland De kwestie Nederland- Belgie De handel in bloembollen op Amerika R.K. Jonge Middenstands organisatie HEEREN-BAAI' Voornaamste cKieuws De inbreker met den koffer BUREAUXNASSAULAAN 49 RIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17405 TURFMARKT 10 - TEL. 11083 Audiëntie Andere wegen moeten worden bewandeld Het standpunt der Ned. regeering Koninklijke belangstelling Regeling van het accountantswezen Onder een kar gedood Priiicipieël besluit tot vorming van een bond in het bisdom Haarlem J. J. WEBER ZOON Barometers Thermometers Groote Houtstraat 166 Haarlem Makelaar en Taxateur HASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 Ook In Haarlem gewerkt Mijnbouwschade Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE WANT ADVERTENTIËN 35 ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing f elke regel meer 15 ct_ bij voorvitbek Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regeL AI1« abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ong^n bij een ongeval met doodel-ijken afloop bij verlies v^n een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger 330 DE DERDE PIJLER Men kent het oude rijmpje: „och, wa- ren alle menschen wijs"Wij zouden dit willen paraphraseerenwanneer iedereen den juisten omvang van zijn rechten en plichten kende; wanneer *eder zich wel bewust was van eigen verantwoordelijkheid, dan ware de aarde een paradijs! Dit geldt vooral ten op- zichte van de zoo voorname rechten en Plichten in de jeugdopvoeding. Omtrent de verantwoordelijkheid te dien op- 2'chte loopen de meeningen wel heel erS uiteen. De begripsverwarring is v<X>ral ontstaan door een algemeen ave- '"echtsche waardeering van het gezin. Al lang vóór den oorlog kon men de theorie hooren verkondigen, dat de Vfouw in alles gelijk aan den man moest alle ambten en bedieningen moes ten voor haar open staan; zij meest hoeder kunnen worden, wanneer zij dat verkoos, zelfs onafhankelijk van den huwelijksband; het huwelijk moest bo- vendien geen enkel beletsel vormen voor de emancipatie van de vrouw: waren er ónderen, dan moest de Staat die over nemen. Zoo alleen kon de vrije mensch, °ek de vrije vrouw, tot volle ontplooiing vkn haar persoonlijkheid komen. Geze gezinsrevolutie ging recht in te- Sen de begrippen der voorgaande ceuwen, waarin het gezag van den man heel vaak tot despotisme was uitgegroeid en waarbij als leus gold, dat niemand iets over vrouw en kinderen te zeggen dan de man. Ziedaar twee uitersten; Enerzijds afbraak van het gezin, ander- 2Üds overschatting van de vaderlijke ^acht. Het is Pius XI geweest, die in zijn l°hgste encycliek de juiste verhoudin- 8eh is komen aangeven. Vroeger is te Veel vergeten en sommigen vergeten het id onzen tijd nog: het gezin heeft wel van nature de eerste rechten op het hiad,omdat de ouders rechtstreeks door ^od zijn aangesteld om de voortplan ting en de opvoeding van het nageslacht t® bevorderen; maar in zichzelf is het 8®zin toch een onvolmaakte gemeen- Schap, afhankelijk van Kerk en Staat, •he ieder voor zich een eigen doel na geven, onafhankelijk van anderen en haarom in theorie volmaakte maat- Schappijen zijn. Welke de verhouding der Kerk ten °Pzichte van het gezin is en hoe zij haar taak vervult, zagen wij reeds. Minder Semakkelijk is het over de verhouding yan Staat en gezin te spreken. Immers, id verschillende landen zien wij niet dezelfde staatsgemeenschap; bij ieder v°lh is een, vaak wisselende meerder heid, die telkens andere leiders naar yoren schuift, mannen met bepaalde denkbeelden omtrent doel, macht, plich ten en rechten van den Staat. Vandaar QVer heel de wereld zooveel conflicten tusschen gezin en Staat, zooveel uiteen- '°opende meeningen, zooveel verkrach ting en verwaarloozing, zooveel kren king en misbruik van rechten. Toch zou, wanneer iedere staat zijn Eigen doel nastreefde en zijn eigen ver antwoordelijkheid kende, van dit alles ïeen sprake zijn. De laatste Pausen, van Leo XIII af, hebben de taak van den Staat zóó helder omschreven, dat hier omtrent bij goeden wil geen misvatting mogelijk kan zijn. „God heeft het bestuur van het men- schelijk geslacht tusschen twee mach ten verdeeld, n.m. de kerkelijke en de burgerlijke, waarbij de eerste gesteld werd voor de goddelijke dingen en de andere voor de menschelijke," schreef Paus Leo in zijn „Immortale Dei". En bij vervolgde: „alles wat er in de men schelijke zaken op een of andere manier heiligs voorkomt; alles wat betrekking heeft op het heil der zielen en op den dienst van God, zij het uit eigen natuur of om reden van hét doel, waarnaar het streeft, dit alles is onderworpen aan de macht en de voorschriften der Kerk; het overige, dat in de burgerlijke en po litieke ordening overblijft, is rechtmatig afhankelijk van het burgerlijk gezag." Wanneer overal de Staat aldus de rechten der Kerk erkende, zooals de Kerk die van den Staat eerbiedigt, dan zouden beide machten in vreedzame harmonie elkander aanvullen tot heil der gemeenschap. Maar die samenwer king is bijna nergens te vinden; hoog stens houdt zich de burgerlijke over heid zooveel mogelijk afzijdig; veelal staat zij afkeerig en vijandig tegenover de Kerk. Hoe komt het, is men geneigd te vragen, dat er vijandige botsingen tus schen de twee machten, Kerk en Staat, mogelijk zijn, wanneer ieders terrein van nature zóó nauwkeurig is afgeba kend? Omdat de heerschers in den Staat vaak hun particuliere meeningen, hun afkeer van God en godsdienst, hun overschatting van het tijdelijk heil der menschen, niet weten te onderdrukken en aldus buiten de grenzen van hun be voegdheid komen. De voorname taak van de burgerlijke overheid is beschermen en be vorderen: de gemeenschap moet te gen wanorde, lichamelijke en geestelijke besmetting, tegen alle gevaren van bui tenaf beschermd worden; vooral de zwakke elementen der maatschappij moeten tegen overmacht en onderdruk king worden beveiligd. En bevorderd moet worden alles, waardoor de indivi duen hun hoogste tijdelijke geluk kun nen bereiken door nieuwe bronnen van welvaart aan te boren of aan de be staande zoo gunstig mogelijke levens voorwaarden te verschaffen; door een zoo ruim mogelijken steun aan alles wat tot geestelijke en gezonde lichamelijke ontwikkeling van het volk kan bijdra gen. Wanneer de burgerlijke overheid zóó haar taak opvat zal zij nimmer met de Kerk of het christelijk geweten in bot sing komen. Integendeel: steeds zal zij dan de Kerk en den waren christen aan haar zijde vinden. In de practijk zien wij echter heel dikwijls het tegendeel. Eenerzijds grijpt de Overheid ver buiten haar bevoegd heid door b.v. het onderwijs en de ge heele schoolsche opvoeding der jeuga tot staatstaak te verklaren. Dat de Staat op dat gebied een taak heeft is buiten twijfel. Wie een volk moet leiden mag niet onverschillig staan tegenover de ontwikkeling van het komend geslacht. Het kan daarom voorkomen, dat de Staat moet aandrijven, wanneer de par ticuliere krachten niet eigener beweging voldoende in die richting werken. Zoo kant tegenwoordig bij de internationale concurrentie geen verstandig mensch zich meer tegen schoolplicht. Zoo is het prijzenswaardig, wanneer de overheid bij de wet de leerprogramma's regelt; aan de bevoegdheid tot het geven van onderwijs eischen stelt; ambtenaren aanwijst om op de naleving van haar wetten toezicht te houden. Maar al deze overwegingen mogen hooit leideh tót dé practijk, welke wij bijna in alle moderne landen waarnemen, dat de Staat met de belastinggelden der burgers scholen opricht, die als de officieele onderwijs inrichtingen gelden en op zijn best daarnaast duldt, dat de gezinnen zich vereenigen en komen tot stichting van scholen van eigen keuze. Dat is de zaken omkeeren. De ouders hebben het volle recht om aan te geven op welke soort school hun kinderen zullen worden op geleid. Jeugdvorming toch is een uiterst delicate taak en de ouders verzaken hun eersten plicht, wanneer zij hun kinde ren den geheelen dag aan de school afstaan, zonder te weten of die kinderen buiten hun toezicht worden gevormd in dezelfde richting als waarin zij hun kroost zelf leiden. De Staat heeft dan slechts aanvullend te zorgen voor die genen, die hun plicht verwaarloozen en onverschillig tegenover de opleiding van hun kinderen staan. Voor dezulken zou de overheid Staatsscholen kunnen op richten. Dat is het zuivere beginsel, waarvan bijna overal wordt afgeweken. In ons land hebben de christenen het na jarenlangen politieken strijd ten minste zóóver weten te brengen, dat de gelijkstelling van de particuliere en de overheidsschool is geproclameerd. In dien toestand kunnen wij berusten, of schoon het beginsel nog meer zou vor deren. In de meeste overige moderne staten is men echter zoo ver nog niet. Vandaar dat Pius XI in zijn encycliek de christelijke staatslieden van heel de wereld oproept om toch niet af te laten van den strijd om de rechten van de vrije school. Grijpt de overheid eenerzijds te ver met een onderwijsmonopolie voor zich op te eischen, anderzijds schiet zij in haar taak van beschermen dikwijls te kort. Kerk en gezin kunnen alles doen, wat in hun vermogen is, om de jeugd gods dienstig op te voeden en haar te vormen tot een naar lichaam en ziel gezond nageslacht; te vermijden valt niet, dat de kinderen buitenshuis aan geestelijke besmetting bloot staan: de straat, de openbare vermakelijkheden, de winkel- étalages zijn in staat in weinig tijd te afm. 20/30 en 30/50 N.V. BRANDSTOFFENHANDEL BESTELKANTOOR P. Bierenbroodspot, Rijksstraat weg 147, Haarlem-N., Tel. 14653 RIME verwoesten wat met veel moeite en zorg is aangekweekt. Op dat terrein is de overheid baas en is zij verplicht de zedelijke besmetting in reclame en lectuur, in bioscoop en in alle openbare uitstallingen met kracht te weren. Wij weten allen hoeveel er te dien opzichte nog ontbreekt en hoe in onze groote steden, hoe vooral in het buitenland de openbare weg de naaste gelegenheid is voor het verderf van onze hedendaagsche jeugd. Aan wie de schuld? Iedere natie heeft de regeering, welke ze waard is. Een slappe regeering past bij een wuft en lichtzinnig volk. Dat moesten allen eens begrijpen, die altijd maar klaar staan om op „de politiek" af te geven, of met de grootste roekeloosheid het bestaan van een christelijke partij of regeering in de waagschaal stellen. In „de poli tiek" wil men vechten voor kleine, stof felijke belangen, tegen personen, die men onsympathiek vindt, of wel om zelf naar voren te komen; in één woord voor allerlei kleine eigenbelangen. Maar het zeer voorname middel, n.m. de macht om door een sterke eenheid de overheid te dwingen haar zoo uiterst belangrijke taak in de jeugdopvoeding goed te ver vullen, om ten deze een krachtige maat schappelijke pijler te zijn, dat ziet men in kortzichtigheid over het hoofd. Hopen wij, dat de jongste pauselijke encycliek ook ten deze de oogen van duizenden geopend heeft! HOMO SAPIENS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen op Woensdag en op Zaterdag audiëntie verleenen. A.s. Vrijdag viert Z. D. H. Mgr. J. D. J Aengenent Zijn 57sten verjaardag. Mgr. zal gelegenheid geven gelukwenschen aan te bieden van 11 uur tot 12 uur voor de Eerw. broeders, zusters en leeken en van 12 uur tot 1 uur aan de priesters. Over de Belgische kwestie wordt breed voerig in de Memorie van Antwoord van Buitenlandsche Zaken aan de Eerste Kamer gesproken. Het is ook 's Ministers inzicht, dat thans, na de tusschen Nederland en België gewis selde nota's, andere wegen tot het bereiken van het doel moeten worden bewandeld, maar de Minister betwijfelt of instelling eener Commissie, bestaande o.m. uit scheep- vaartkundigen en andere met het trans portbedrijf bekende personen de meest ge schikte weg zou blijken, om tot dat doel te komen. Overigens behandelt deze paragraaf over België meer in het bijzonder den indertijd door het Utrechtsch Dagblad gepubliceer- den brief van Prof. van Eysinga betreffende de werken, welke de regeering, ongeacht de Belgische wenschen met betrekking tot de verbindingen tusschen Schelde en Rijn in de dusgenomde tusschenwateren denkt te doen uitvoeren. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verdrag der Eerste Kamer be treffende de begrooting van Buitenlandsche Zaken zegt de minister o.m. het volgende: De ontroerende berichten omtrent in Rus- land genomen maatregelen tot onderdruk- i king van den christelijken godsdienst hebben de ernstige aandacht der regeering. Voor j het geval het voor de regeering al of niet in overeenstemming met anderen, mogelijk mocht zijn hier iets in het belang der ge. loofsvrijheid te doen, zal zij voorzeker zulks Iniet nalaten Voorshandi schijnt die moge lijkheid evenwel niet groot. Gebeden en nachtelijke aanbidding in kloosters Naar „Het Centrum" bericht, zal morgen in de kerken van het Aartsbisdom Utrecht een brief worden voorgelezen van den Hoog- eerw. Heer Kanunnik J. H. G. Jansen, vi- caris-kapitularis, in welk stuk openbare ge beden voor de geloovigen en nachtelijke aan bidding in de kloosters worden uitgeschre ven om Gods zegen over het zwaarbeproefde Russische volk af te smeeken en God eerher stel te geven voor de smart Hem door de geloofsvervolgers in Rusland aangedaan. Een dergelijke brief van Mgr. A. P. Die pen, bisschop van 's-Hertogenbosch, wordt voorgelezen in de kerken van het bisdom 's-Hertogenbosch. Behalve openbare gebeden en nachtelijke aanbidding in de kloosters schrijft Mgr. Diepen ook algemeene kinder- ii communies uit. H. M. de Koningin heeft naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van het Cen traal Bloembollen Comité te Haarlem, een gouden medaille met Hare beeltenis be schikbaar gesteld voor de Internationale Bloemententoonstelling, welke op 17 Maart a.s. te New York zal worden geopend. Het ligt in de bedoeling, dat deze medaille op een dien dag te houden feestmaal zal wor den aangeboden door Hr. Ms. gezant te Washington, die bij dezelfde gelegenheid de gouden tropee, die als wisselprijs door den Bond van Bloembollenhandelaren is uitge loofd, aan het bestuur der tentoonstelling te New York zal uitreiken. Instelling Ned. Instituut van register accountants Als no. 2 van den jaargang 1930 der Ver slagen en Mededeelingen van de afd. Han del en Nijverheid van het departement van Arbeid, H. en N. is verschenen het verslag der commissie onder voorzitterschap van den heer mr. H. Bij ie veld, ingesteld docr den vorigen minister van Arbeid, Handel en Nijverheid met de opdracht, van advies te dienen omtrent een regeling van het accoun tantswezen. Aanbevolen wordt de stichting van een nieuwe vereeniging, welker statuten bij de wet zullen worden goedgekeurd en welke in het bijzonder ten doel zal hebben om dat gene, dat in de vrije maatschappij op het gebied van opleiding enz. in het belang van het accountants beroep is tot stand gekomen, in samenwerking met de Overheid verder tot ontwikkeling te brengen. Het lidmaatschap der nieuwe vereeniging. aan welke de naam „Nederlandsch Instituut van Registeraccountants" is toegedacht, zal van rechtswege worden verkregen door hen, die in een bij de wet in te stellen en door de vereeniging te houden accountantsregister zullen zijn ingeschreven. De ingeschrevenen zullen het uitsluitend recht hebben, den ti tel van „registeraccountant" te voeren. Gistermiddag reed de landbouwerszoon A. H. te Rijsbergen met een geladen kar op den Ettenschen steenweg en liep zelf er naast. Op een gegeven oogenblik schrok het paard van een passeerenden auto. Vermoedelijk doordat de jongen in de leidsels verward geraakte, kwam hij te vallen en raakte onder de kar, waarvan hem een wiel over het hoofd ging, met het ongelukkig gevolg, dat hij haast onmiddellijk overleed. In het Eigen Huis van den R.K. Kring aan de Jansstraat 49 te Haarlem kwamen gisteravond de verschillende besturen met adviseurs van R.K. Jonge Middenstandsver- eenigingen in het bisdom Haarlem bijeen, om te komen tot één organisatie. Aanwezig waren o.a. de vereenigingen van Amsterdam, Haarlem met rector J. B. Timp, Leiden met pater Mulder, Den Haag met pater Franken, Alkmaar met pater Frehe, Heemstede met kapelaan A. J. v. Schaik, Lisse met kap. Achterof. Rotterdam was niet verschenen. Ook mr. F. J. H. Bach, directeur van het Centraal Hanze-bureau te 's-Gravenhage was ter vergadering gekomen De voorzitter, de heer B. S. M. Walenkemp, opende de vergadering met den Christelijken groet en een woord van welkom. Spreker zette het doel van de bijeenkomst uiteen, te komen tot een nauwere aaneensluiting van de verschillende vereenigingen, die voor den jongen middenstand zijn opgericht. Augustus 1929 werd reeds een diocesane contactcommissie gevormd, doch sinds mgr. J. D. J. Aengenënt aandrong op een bree- dere ontplooiing van J. M. Vereenigingen en rector J. B. Timp, moderator van den R.K. Kring te Haarlem, heeft opgedragen op alle plaatsen van beteekenis in dit bisdom een J. M. V. op te richten, blijkt deze contact commissie onvoldoende Het woord was dan aan rector Timp, die verklaarde, dat, nu de tijd rijp geacht mag worden voor een krachtigen oproep aan alle R.K. jonge middenstanders in het bisdom Haarlem, om zich te vereenigen. De arbei ders zijn reeds lang goed georganiseerd, de St. Jozefgezellen bloeien in alle plaatsen Maer de jonge Middenstand werd tot nu toe zoo goed als vergeten. Wat de St. Jozefge- zellenvereeniging voor den jongen arbeider is, moet de RK. Jonge Middenstandsvereeni- ging T-oor den jongenmiddenstander zijn. De middenstand is altijd de stut en de steun geweest van onze Moeder de H. Kerk. En thans dreigt er gevaar, dat de toekomst somber en donker zal zijn. Er moet dus worden aangepakt, er moe ten mannen van karakter gevormd worden, katholieken van de daad, zoowel in het pri vate- als openbare leven. Standsverschil in den middenstand mag niet meer bestaan. Er staan groofe belangen op het spel en futiliteiten moeten geschrapt worden. De middenstand moet bewaard blij ven, één groot machtig geheel moet gevormd worden. De klok luidt thans voor écn massale jonge middenstanders-beweging. Overal moeten huizen geopend worden, waar de jongelui eiken avond terecht kunnen. Statuten, samengesteld volgens deze lij den, werden inmiddels uitgereikt en behan deld. Na uitgebreid debat werden de concept statuten aangenomen. Vervolgens werd behandeld: voorstel om het bestaande diocesaan contact om te vor men tot een federatief verband. Mr. Bach gaf te kennen meer voor een bond te gevoelen, de aaneensluiting is dan nog sterker. Amsterdam merkte op, dat in het aartsbis dom ook een bond bestaat. Besloten werd, dat op de volgende verga dering bondsstatuten in behandeling zullen worden genomen, daar het meerendeel van de vergadering zich voor een bond uitsprak. Aangenomen werd als uniformen naam: R. K. Jonge Middenstandsvereeniging, met recht van toevoeging der eventueeld plaat selijke benaming. Voorgesteld werd voor alle vereenigingen hetzelfde insigne vast te stellen. De vergadering verklaarde zich daarvoor, ontwerpen zullen worden ingediend. Bij de rondvraag werd de afwezigheid van Rotterdam ten zeerste betreurd; besloten werd ten spoedigste om opheldering te ver zoeken. Besloten werd tenslotte Vrijdag 4 April weer bijeen te komen. De vergadering werd daarna met den Chr. groet gesloten. De Sehoterweg te Haarlem V :vi De verlichting op den Schotcrweg is lang een puzzle geweest. Sinds de asphalteering gereed kwam en de Sehoterweg daardoor 'n geheel modern aanzicht kreeg, moesten ook aan de verlichting de noodige zorgen worden besteed. Verschillende keeren is de verbe tering der straatverlichting daar ter plaatse besproken, overtuigd als men was, dat de lage, weinige lichtmasten beslist onvoldoende waren. Daarbij kwam nog, dat als het regende, de lichten in het natte asphalt weerkaatsten, zoodat het voor chauffeurs en bestuurders van andere voertuigen een gevaar opleverde, door het valsche licht misleid te worden. Met het aanbrengen van middenstraat-verlichting zou dit euvel niet verholpen zijn; trouwens, het is de vraag of middenstraat-verlichting den Sehoterweg naar behooren zou kunnen verlichten. Maar eindelijk heeft men dan de oplossing toch gevonden. Thans zijn aan weerszoden van den weg, aan de kanten van de trottoirs, lichtmasten, van ongeveer 9 Meter hoogte, geplaatst. Deze lichtmasten zijn van zeer bijzonderen bouw. Boven in deze masten zijn zeer sterke lampen van ongeveer 1000 a 1500 kaars sterkte aangebracht. Doordat de masten zoo hoog zijn, is de weerkaatsing tot een minimum teruggebracht, terwijl door de groote lichtsterkte, tevens een goede verlichting is gewaarborgd. Op bovenstaande foto komen de nieuwe lichtmasten goed uit. ECHTE FRIE5CHE 20 -50 ct. per ons Vraagt Uur Winkelier 'n pakje D*E Besprekingen te Haarlem over de organi satie van den R. K. Jongen Middenstand. In principe besloten tot oprichting van een Diocesane organisatie. H. M. de Koningin schenkt een gouden medaille voor de Internationale Bloemen tentoonstelling te New-York. In de Eerste Kamer zijn ter sprake ge komen de rechtszaak Giessen-Nieuwkerk en de stakingsrelletjes te Maastricht. De be grooting van Justitie is goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft de behandeling van het ontwerp-Winkelsluiting voortgezet. Artikel 1 is aangenomen. Poging tot moord en zelfmoord te Rot terdam. Het tweede rapport der commissie-Hoor weg over Curasao zal niet bekend gemaakt worden. Het standpunt der Ned. regeering ten aanzien van de godsdienstvervolging in Rusland. Instelling van een Ncd. Instituut van Re gister-accountants. De dreigende Chineesche burgeroorlog is China is waarschijnlijk bezworen. De ernstige mijnramp bij Charleroi. De Vlootconferentie hervat haar werk zaamheden in vollen omvang. Dr. Schacht dient zijn ontslag als Rijks bankpresident in. Parlementair onderzoek naar het Fransch- Bclgisch militair accoord gevraagd. Dr. Schacht's aftreden oefende catastro- phalen invloed op de Berlijnsche beurs uit. Een crediet van 100 millioen francs voor de overstroomde Fransche gebieden. Minister Moldenhaucr legt in den Rijks dag een verklaring af naar aanleiding van het aftreden van Schacht. Naar aanleiding van de gevangenzetting vaft een bekend nationalist roept Gandhl zijn volgelingen op tot een werkstaking van één dag. Barometerstand 9 uur v.m.: 764 vooruit, LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.22. De 28-jarige M. H. L., uit Deventer, die Zondag aan het station te 's-Gravenhage werd gearresteerd in verband met de inbra ken te Oegstgeest en vermoedelijk ook de dader Is van de in den laatsten tijd gepleeg de inbraken te Warmond, Voorburg, Rijswijk en Wassenaar, blijkt ook te Haarlem te heb ben ingebroken. Een aantal zilveren lepels en vorken, welke zich in den in beslag ge nomen koffer bevinden, is bij ondrezoek ge bleken afkomstig te zijn van een inbraak te Haarlem. Behalve een revolver zijn ook nog op hem bevonden een beleenbriefje van de bank van leening te Rotterdam. Gevaar voor instorting van een kerk De parochiekerk te Chevremont (Kerk- rade) heeft dermate van den mijnbouw te lijden, dat er gevaar bestaat voor instor ting. Daarom moest tot ingrijpende restau ratie worden overgegaan. De gewelven zullen alle worden verwijderd en door gewelven in gewapend beton vervangen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1