BLAUW WIT - Z.F.C. 3-1 STANDEN AFDEELING I BESLISSINGSWEDSTRIJD AFDEELING II M O II v.u.c. De Kampioenscompetftie van den K. N. V. B. Kampioen svoetbal in de hoofdstad Ajax verplettert Velocitas D. F. C.—A. D. O. 5—1 Geweldige belangstelling V. U. C.—H. D. V. S. 4—4 V. S. V,Haarlem 42 Reserve le klasse A. F. C. 2—H. F. C. 2 4—2 R. C. H. 2—Ajax 2 2—2 Tweede Klasse Haarlem 2Hilversum 2 04 HAARL. VOETBALBOND „Tram- en Spoorwegcompetitie" „H. T. M." (Haag)-„Tramvogels" KOLVEN Kolven, zuiver Hoüandsch spel De Olympische Spelen 1936 ht Duitschland? HOCKEY Nederland-West Duitschland (dames) Afdeeling V Leeuwarden: FrisiaW.V.V. Groningen: Be QuickAchilles AFDEELING I 2e klasse O.W.S.Spartaan Z.V.V.—H.R.C. D.E.C.Hercules ZeeburgiaVelox 3e klasse Q.S.C.—Helder HortusZeemeeuwen O.D.E.—T.H.B. AmstelZ.R.C. D.S.V.—O.V.V.O. Donar—Meteoor D.W.V.Watergraafsmeer Oosterpark—S.D.W. T.O.G.Rapiditas CulemborgVoorwaarts UtrechtD.O.S. LeerdamZ.N.C. Res. ie klasse A.F.C. II—H.F.C. II Haarlem IIHilversum II R.C.H. II—Ajax II AFDEELING ae klasse C.V.V.Quick D.HLC.Merwede S.V.V.—S.V.W. Steeds Hooger—O.D.S. V.D.L.—V.O.C. XerxesFortuna 3—a 3—1 0—3 13 40 0—3 5—X XO 3—0 3—2 4—1 02 12 3—1 5—0 1—3 r2 5—3 42 0—4 a2 4—3 3—2 2—2 AFD. I te klasse Ajax 17 ir 3 3 25 50—19 1.41 Hilversum 16 8 3 5 19 36—39 1.18 A.D.O. 17 7 6 4 20 4232 1.17 R.C.H. 16 7 4 5 18 43—35 1.12 H.B.S. 16 7 3 6 17 43—37 I.06 V.S.V. 18 7 5 6 19 37—38 I.05 Sparta 17 6 4 7 16 3740 O.94 Excelsior 18 6 4 8 16 49—53 0.88 D.F.C. 17 5 5 7 15 37—40 0.88 Haarlem 18 I 3 14 5 36—77 0.27 ae klasse A K.F.C. 17 11 4 2 26 5032 I.52 Alcm. Victrix 18 9 4 5 22 43—33 1.22 West Frisia 17 7 3 7 17 3740 t.— D.W.S. 18 7 2 9 16 38—33 0.88 H.R.C. 18 8 2 8 18 4142 i. Hollandia 18 6 5 7 17 38—43 0-94 W.F.C. 17 6 4 7 16 34—39 0.94 V.V.A. 17 5 5 7 15 29—39 0.88 Z.V.V. 18 6 3 9 15 39—42 0.83 Spartaan 18 5 4 9 14 35—40 0.77 2e klasse B D.E-C. 18 13 3 2 29 49—24 1.61 Zeeourgia 18 11 1 5 25 41—24 1 38 Velox 18 11 2 5 24 5228 1-33 Hercules 18 8 5 5 21 4946 1.16 B.F.C. 18 6 3 9 15 36—36 0.83 A.F.C. 18 7 X 10 15 41—49 0.83 Bioemendaal 18 5 4 9 14 37—41 0.77 Zand voort 18 6 2 10 14 2940 0.77 Baarn 18 5 2 II 12 29—54 0.66 H.V.C. 18 4 3 11 II 3050 0.61 AFD. II ie klasse Blauw Wit 18 9 6 3 24 3625 I.33 Z.F.C. 18 11 2 5 24 6037 1.33 Feijenoord 18 9 3 6 21 53—31 I.16 E.D.O. 17 7 4 6 18 4138 1.05 H.F.C. 17 6 5 6 17 3840 1. Herm. D.V.S. 17 5 7 5 17 33—42 1. H.V.V. 18 7 3 8 17 41—46 0.94 Stormvogels 17 6 2 9 14 36—41 0.82 't Gooi 18 6 a 10 14 2846 0.77 18 4 2 12 IO 35—57 0.55 (Beslissing: Blauw Wit—Z.F.C. 3—1) Ajax en Go Ahead winnen hun eersten wedstrijd. B!airw-Wit is de vijfde gegadigde Onder begunstiging van prachtig voetbal- weer werden heden de 2 eerste wedstrijden gespeeld voor de belangrijkste competitie in 't seizoen, die reffende het kampioenschap van Nederland. Ajax speelde thuis (d.w.z. wel in Amsterdam, doch in het Olympisch Stadion, daar kunnen immers meer toe schouwers in!) een goeden wedstrijd tegen de Noordelijke kampioenen en bewees in alle opzichten de meerdere te zijn van de Gro- ningsche groen-witten. Met 8—0 werden de Velocitas-mannen naar huis teruggestuurd. Go Ahead ontving te Deventer de Zuide lijke kampioenen. Na een fraaien wedstrijd bleven de Oostelijken met 3—1 in de meer derheid. Als vijfde gegadigde voor den titel van kampioen van Nederland is thans Blauw-Wit er bij gekomen. In den beslis singswedstrijd te Haarlem tegen Z. P. C. wonnen de Amsterdammers met 3—1. zoodat Amsterdam dit jaar het zeldzame feit be leeft twee afdeelingskampen in zijn rrudden te nebben. En de twee ontmoetingen in het Stadion tusschen Ajax en Blauw-Wit zal wel het toppunt van belangstelling trek ken. De stand ln deze competitie is mo menteel. Gesp. gew. gel. verl. Dipt. Ajax Go Ahead Willem II Velocitas Blauwwit 8-0 3—1 1—3 0—8 De Kampioenacompctitle Go Ahead—Willem n 3—1 Voordat het spel begint, worden beide ploegen gehuldigd, waarbij den Tilburgers leder een Deventerkoek wordt aangeboden. Het begin van den wedstrijd is sensatio neel, want reeds na drie minuten is een misverstand in de Go Ahead-achterhoede noodlottig, doordat de bal kalm in het net verdwijnt, na een missen van Broekman. De Deventenaren laten zich echter niet ontmoe digen en vallen onstuimig aan. Legio zijn het aantal hoekschoppen op het doel van Willem II, echter steeds zonder succes. Mr. Buddemeljer breekt dan eens goed door, doch Spijkers staat bulten spel, zoodat deze kans verloren gaat. De thuisclub zit onop houdelijk voor het heiligdom van Van der Aa en bij een voorzet van Stenfert denkt iedereen Kreek Sr. te zien doelpunten, doch het leder vliegt rakelings langs. Klaassen voorkomt even later een doelpunt, wanneer hij een hard schot van Kreek Sr. onscha delijk maakt, door den bal hoekschop te koppen. Deze levert weer, evenals zoovele anderen, niets op. Eindelijk komt de ge lijkmaker, wanneer Stenfert .keurig voorzet en Kreek Sr. ineens inschiet (1—1). De Vries krijgt vervolgens een fraaie kans om de leiding te nemen, maar zijn harde schot gaat rakelings naast. Willem XI bepaalt zich hoofdzakelijk tot snelle uitvallen, maar in den regel brengt zij het niet verder, dan het duo Brookman— Udink. Leo Halle heeft eenmaal geluk, als hij het leder slechts ten deele raakt en den bal vervolgens via de lat in zijn handen terecht komt. Hoewel Go Ahead in de meerderheid blijft, weet zij voor rust het net niet meer te vinden. Na de hervatting golft het spel opnieuw vlug op en neer. Willem IX is gedurende enkele minuten wat sterker, maar dan neemt de thuisclub het spel in handen en na acht minuten weet de Vries uit een hoekschop 21 te maken. Kreek Sr. en Stenfert gaan prachtig com bineerend op het Zuidelijk doel af, waar zij een hoekschop weten te forceeren De bal vliegt enkele malen voor het doel langs, waarna Kreek Sr. aan deze schermutseling een einde maakt, door naast te schieten. Na ongeveer 13 minuten veroorzaakt een der achterspelers van de gasten binnen het be ruchte gebied een overtreding (hands) en mr. van Bisselick wijst onverbiddelijk naar de fatale plek. Kreek Sr. plaatst zich ach ter het leder en met een doffen klap vliegt de bal ln de touwen (3—1). Nauwelijks is afgetrapt of Jan Halle, die uitblinkt, bemachtigt het leder en thans krijgt men een staaltje combinatie te aan schouwen, zooals men nog slechte weinig ziet. De Vries en Kreek Sr., die hierin hun aandeel namen, kunnen het echter niet ver der dan tot Van der Aa brengen. Steeds zwermen de Deventenaren voor het doel van Willem XI, doch op onbegrijpelijke wijze weet Van der Aa onheil te voorkomen. Dt tijd verstrijkt meer en meer en de Deventena ren beginnen wat te verslappen. Var Loon trekt mee ten aanval en de gasten zijn thans in het offensiei. Tot tweeman toe Krijgt Van Loon een goede kans. Den eersten keer wordt hem die ontnomen door Schemmen- kes en even later door 'oelman Halle. die den bal juist over de tat weet te werken. Spoedig hierop wordt het einde aangekon digd van dezen fraaien wedstrijd, waarin de Deventenaren ongetwijfeld het beste spel hebben vertoond. De hoofdstad wordt dit jaar wel verwend. Wat leder hoofdstedeling hoopte, maar vreesde is geschied, niet alleen heeft Ajax het afdeelingskampioenschap behaald, maar ook Blauw-Wit wist ln Haarlem in den be- 3lissenden kamp tegen Z. P. C. den eere- titel te behalen ln zijn afdeeling en zoo zul len de beide hoofdstedelijke eerste klassers dit jaar het Westen vertegenwoordigen in de belangrijke competitie om het kampioen schap van Nederland. Het is een groote vraag hoe het Westen er dit jaar af zal komen, want noch Ajax, noch Blauw-Wit spelen in grootechen kam- pioensvorm en het mag slechte een schrale troost zijn, dat de eerste wedstrijd van Zon dag reeds bewezen heeft, dat de Noordelijke vertegenwoordigers niet mee zullen tellen. Het mag vreemd klinken, maar ondanks de groote 80 overwinning der Ajacieden op Velocitas, heeft deze wedstrijd heelemaai geen gunstige perspectieven geopend voor de Amsterdammers voor het verdere deel dezer competitie. Zeker, het ging te gemak kelijk en Ajax kan ongetwijfeld beter, maar de wijze waarop b.v. ontelbare kansen voor het Groninger doel gemist werden doet vreezen, dat elftallen als Go Ahead en Wil lem 2 zeker Ajax de baas zullen zijnen leder Amsterdammer is er van overtuigd, dat Ajax sterker is dan Blauw-Wit. Dat zullen de groote ontmoetingen tusschen beide rivalen natuurlijk moeten bevestigen en daarnaar vooral hunkert heel voetbal lend Amsterdam. De groote nederlaag van Velocitas is op de allereerste plaats te wijten aan het abso luut onvoldoende spel van den doelverdedi- ger, die weinig of geen kans zag een schot behoorlijk te verwerken en van de acht doelpunten er zeker de helft op zijn reke ning heeft. Er zat toch wel wat goeds In de Noorde lijke ploeg, en dat was op de allereerste plaats spil Zuidema, die zijn mede-verdedi gers tot enthousiasme inspireerde, wat oor zaak was dat de rood-witten aanvankelijk geen schietkans kregen. Toen evenwel na vijf minuten een zeer ver laag en onverwacht schot van Volkers, den Groninger doelman verraste was het pleit feitelijk beslist. De enthousiaste aan vallen der Groningers, waarbij de rechts buiten herhaaldelijk goede voorzetten gaf richtten niets uit, omdat het idee „schie ten" den Noordelijken ten eenenmale onbe kend is. De Boer had dan ook vacantie en alhoewel de Ajacieden in deze ongewone omgeving een beetje ruimtevrees hadden was de overwinning toch geen moment in gevaar. Strijbosch profiteerde handig van een „wilde staking" in de Noordelijke ach terhoede en uit een penalty bracht van Kol dên stand voor de rust nog op 30. Velocitas begon de tweede helft met frisschen moed en eenige oogenblikken ver keerde het Ajax-doel in werkelijk gevaar, doch nu bleek hoe Fortuna geheel aan Am- sterdamsche zijde was. Van Reenen maakte aan deze situatie een einde door langs eenige tegenstanders te glijden en fraai het vierde doelpunt te scoren, feitelijk het eenige mooie moment uit dezen wedstrijd Toen van Reenen ook het vijfde doelpunt had gescoord kwam er 'n langdurige periode van AJax-overwicht, waarbij de Groninger keeper het publiek voor verveling behoedde, door de meest humoristische standen aan te nemen, en sprongen te maken, die gewoon lijk alleen door vechtende katten worden uitgevoerd. Het aantal doelpunten was toen nog slechts een kwestie van tijd. Strijbosch zorgde voor nummer zes, Diepenbeek uit een penalty voor no. zeven en Strijbosch ten slotte voor het achtste en laatste doel punt. Zuidema trok nog naar voren om trachten de twijfelachtige eer te redden maar het lukte niet en met wraakplannen voor den wedsrijd ln het Noorden trok Velocitas naar Groningen toe. De mededeeling van Blauw Wit's succes in Haarlem, bracht nog het meeste enthou siasme in het Stadion. Er ontwikkelt zich direct een vlug en aantrekkelijk spel met belde partijen beur telings ln den aanval. Langzamerhand so men de Hagenaars meer in den aanval, doch de hechte D. P. C.-verdediging voro- komt gevaar. De plotselinge uitvallen van D. P C. zijn uiterst gevaarlijk doch elk schot faalt. Een langdurige worsteling voor het A. D. O.-doel eindigt in een strafschop die door Piantoni naar behooren genomen De groote strijd is gestreden en niemand :;1 ontkennen dat de sterkste partij ook gewonnen heeft. De belangstelling was enorm en uren van te voren stonden reeds duizenden voor den ingang van het H. P. C.-veld, allen natuurlijk getooid met blauw-wlt of rood-wlt, al naar gelang men aanhanger was van Amsterdamsche- of Zaandamsche club. Het H. P. C. bestuur had al het moge lijke gedaan om de duizenden te kunnen ontvangen en mag ln dit opzicht zeer ze ker van een succes spreken. Wel waren er natuurlijk mopperaars, maar over het geheel verliep alles, dank zij de medewerking van het publiek ook, in volmaakte orde. Zelden hebben wij het op het H. P. C.- veld zoo vol gezien. Waar in den regel ten opzichte van een aantal bezoekers nogal eens ruim met cijfers geschermd wordt, kunnen wij betrouwbaar mededeelen, dat ruim tien duizend menschen aanwezig waren. Honderden en honderden moesten teleurgesteld worden, waar reeds in de eer ste dagen van de week alle plaatsen vrij wel uitverkocht waren. De strijd zelve is ook ordelijk verloopen en al ging het er af en toe niet zachtzin nig toe, voor ernstige overtredingen heeft scheidsrechter Mutters niet behoeven te fluiten. Beide elftallen zijn op hun sterkst en stellen zich als volgt op: Z. P. C.: Kuiper Fijma v. 't Kaar Rep, Klopper, Bakker, Lust, Steens, Hoogmoed, De Maar, v. d. Kolf Homborg, Ferwerda, Dorenbosch, Smit, Gerritse, Delsen, de Boer, Litters, Lietzen, v. Asselt, Schindeler. De Amsterdammers spelen met wind mee en zijn dadelijk in de meerderheid. Er blijkt dat de Zaandammers last van hun zenuwen hebben, want de meesten hunner staan aanvankelijk raar te schutteren. Al spoedig krijgt Smit een fraaie kans, maar hij schiet huizenhoog over. Langzamerhand herstelt Z. P. C. Zich, maar op lange na vertoonen de heeren niet wat zij in gewone doen gepresteerd hebben. Toch denken wij dat Z. P. C. de leiding zal nemen wanneer bij wordt (1—0). Na dit doelpunt is D. P. C. eenigen tijd in de meerderheid doch A. D. O. dringt geweldig op, een succes blijft niet lang uit want Breitner scoort uit een hoekschop den gelijkmaker (1—1). Er is dan een half uur gespeeld. Eenige minuten voor de rust veroorzaakt een der Hagenaars een strafschop die evenwel gemakkelijk ge keerd wordt. Na de hervatting is A. D. O. overwe gend sterker, doch weet haar tijdelijk over wicht niet in doelpunten om te zetten. Na 10 minuten profiteert Smit van een fout van den doelverdediger (2—1). Dit succes schijnt de Dordtenaren met nieuw vuur te bezielen, want het Haagsche doel wordt ernstig bedreigd. Tien minuten later ver groot Dragt den voorsprong 3—1). Tegen het einde weet Smit nogmaals het net te vinden (41). Even later ls het Dragt die den stand op 51 brengt, waarmede het einde komt. AFDEELING II V. U. C. kwam zonder v. d. Wildt en speelde met een gewijzigde opstelling, van Gelder begon met een strafschop te ne men die door den H. D. V. S.-keeper ge stopt werd. Even later stelde v. Gelder Klein in de gelegenheid te scoren (10.) Door een misverstand ln de H. D. V. S.- verdediging had Dill niet veel moeite den score op 2—0 te brengen, met welken stand de rust Inging. Doordat Mol een strafschop veroorzaakte kon v. d. Vaart tegenscoren (2—1), terwijl even later dezelfde speler beide partijen op gelijken voet bracht (2—2). Nadat Dill andermaal V. U. C. de leiding gegeven had (3—2) was het v. Es die oogenblikkelijk gelijk maakte (3—3). Met een keurig schot gaf v. d. Grlendt de bezoekende vereeniging de leiding, doch doordat Scheffers in eigen doel kopte kwam het einde met een verdeeling der punten (4—4). v. d. D." een doorbraak Hoogmoed kort voor doel komt, maar hij schiet naast. Na ongeveer twintig minuten spelen gaat de rechtervleugel van Blauw-Wit, die steeds gevaarlijk opbracht, er weer van door. Een handige voorzet van Gerritse weet Dorenbosch onder enorm gejuich der Blauw-Wit supporters te benutten 10. Blauw-Wit blijft open spel vertoonen, terwijl bij Z. P. O. een groote fout was, dat er tusschen aanval en half-linie steeds zulk een groote gaping was. Technisch speelt Blauw-Wit beter, hoewel uiteraard het vertoonde in een dergelijken strijd niet boven het middelmatige kwam. Nog vóór rust vergToot Blauw-Wit haar voorsprong door Gerritse. die ongeveer in doel via van 't Kaar, doelpunt (20). Even een opdringen van Z. P. C., maar de Blauw-Wit verdediging houdt stand. Na de hervatting is Z. P O. het meest in den aanval, hierbij wel eenigszins geholpen doordat de Amsterdamsche nvddenlinie zich nu in hoofdzaak op verdedigen ging toe leggen. Toch bleven de Blauw-Wit uitval len bijzonder gevaarlijk. Van 't Kaar ging op een gegeven oogen- blik het ook probeeren en loste een fraai schot. Toen er ongeveer twintig minuten ge speeld was. kreeg Z. P. C. een strafschop, welke Hoogmoed wist te benutten (21). 't Begon er voor Blauw-Wit kwaad uit te zien, doch al spoedig bleek dat enkele Z. P.C.-ers vermoeid raakten, terwijl bovendien de Blauw-Wit backs zich nog eens extra inspanden. Gevolg was, dat de strijd weer meer verdeeld werd. Ongeveer tien minuten voor tijd maakte Blauw-Wit op fraaie wijze nog een derde doelpunt, toen Dorenbosch schitterend een voorzet van Homborg inkopte (31> Hiermede was de strijd vrijwel beslist. Nog eenige wederzijdsehe aanvallen en dan fluit Mutters tijd. Het publiek bestormde het veld en luid juichend droegen zij de Amsterdamsche spelers op hun schouders naar de kleed kamers. Er was voor de tribune geen door komen aan. Blauw-Wit heeft verdiend gewonnen. De H. P. C.-ers huldigden Blauw-Wit met een krans, terwijl namens den K. N. V. B. de heer Timmermans het woor dvoerde. Ook sprak iemand namens den Amster- damschen Voetbalbond, terwijl velen de Blauw-Witters nog kwamen gelukwenschen. Het was een prettige voetbalmiddag. De ellftallen zijn: V. S. V. v. d. Wind de Bakker, v. d. Griend Heiligers, v. d. Pieterman, Demmers Koning, de Koning, Wolf, Heyerman, Hillekamp Kammeyer, Oldenburg, Verwaal, v. Polanen, Onkenhout P. van Dalen, Bieslraar, Vreeken v. Dalen, Huisman Haarlem. Kaan Haarlem trapt af. De eerste aanval is ech ter van V. S. V.; het leder loopt hierbij ach ter. De bezoekers weten het eerst den doel- mond te vinden, maar tweemaal achtereen ls keeper v. d. Wind op zijn plaats. Bü een door de Koning aangegeven bal kopt Heyer man juist naast. Een pracht voorzet van Onkenhout zet Verwaal voor v. d. Wind. Verwaal talmt en schiet tenslotte tegen den uitloopenden V. S. V.-keeper. Even later rent de Koning op het Haar lem-doel af en wordt in het beruchte gebied ongeoorloofdl door Hulsman aangevallen. Scheidsrechter Wey wijst naar de witte stip en de Wolf benut den strafschop op onbe rispelijke wijze, 10. Na eenige mooie Haarlem-aanvallen komt de thuisclub weer aan het woord en scoort binnen de minuut twee doelpunten. Eerst doet de Wolf een voorzet van de Koning langs Kaan verdwijnen en dan doet Koning het hem na, 3—0. V. S. V. dringt dan geheel op. Spoedig mist Koning bijna op de doellijn van Kaan. Een prachtschot van de Koning op verren afstand vliegt net naast. Hetzelfde ondergaat aan den anderen kant een schot van Ver waal, terwijl Oldenburg de kans van den dag mist. Haarlem komt dan even meer opzet ten. Bij een schot van Verwaal komt de bo venlat den V. S. V.-keeper te hulp. Schoten van Verwaal en Kammeyer stopt v. d. Wind mooL Er wordt aan beide kanten ongewoon veel op doel gewerkt, zoodat het spel een zeer aantrekkelijk schouwspel biedt. Bij het zeer vele werk laten de keepers zich steeds van hun beste zijde zien. (Opmerkelijk bij de Haarlemploeg is, dat de aanvallen steeds goedi worden opgezet; doch op het critieke mo-i ment wordt steeds gemist. Onder groote spanning breekt de rust aan. De tweede helft begint ln een kalmer tem po. De eerste corner voor Haarlem gaat achter. Een Haarlemaanval wordt door Ver waal met een hard goed gericht schot beslo ten, maar v. d. Wind stopt mooi. Bij een terugspelen van De Bakker moet v. d. Wind voor den toestormenden Verwaal ten koste van een corner redden. Langzamerhand wor den aan beide kanten de momenten voor doel weer talrijker. Verder als corners en schoten in handen van de keepers wordt het niet gebracht. Verwaal vuurt steeds op v. d. Wind; de Koning en Wolf op Kaan. Telkens zonder succes, tot bij een voorzet van Polanen Verwaal het leder toch langs v. d. Wind schiet. 3—1. Het ontgaat den arbiter dat keeper Kaan een bal achter de doellijn stopt. Een goal van Heijerman wordt wegens buitenspel geannuleerd. Door mooi spel van Verwaal verkleint Kammeyer den achterstand 32. Nog denken we Haarlem gelijk te zien maken, maar even voor Verwaal bereikt v. d. Wind den bal. Haarlem komt dan het laatste 10 tal minuten geweldig opzetten en de verdediging der thuisclub heeft de handen vol. Wanneer ieder meent, dat er tn den stand geen verandering meer zal komen, plaatst Hillekamp den bal voor het Haarlem- doel en onopgemerkt door de tegenstanders duikt Koning op en geeft keeper Kaan geen kans 4—2, waarna onmiddellijk einde wordt geblazen. Zoo heeft V. S. V. ook zijn laatsten com petitiewedstrijd gewonnen. Scheidsrechter Wey leidde juist. In het Haarlem team was Verwaal verreweg de beste speler, gevolgd door Oldenburg, welke echter den bal veel te lang bij zich hield. Het was te wenschen dat de K. N. V. B. een eminenten scheidsrechter als de heer Wey meer in het oog hield. Deze wedstrijd werd des morgens gespeeld en is met een verdiende overwinning der Amsterdammers geëindigd. Voor rust aardig spel, waarbij partijen elkander weinig toegaven. Uit een strafschop nam A. P. C. n de leiding. Echter weten de Haarlemmers nog vóór rust den gelijkmaker te bewerken. v. Baasbank was fabrikant van dit punt. Aan weerszijden worden dan enkele kan sen gemist. Rust 1—I. Na de hervatting komt A. P. C. geweldig opzetten en al spoedig is de leiding verkre gen. (2—1). Kort hierop heeft onhandig spel in de H. P. C.-achterhoede tengevolge, dat no. 3 in het H. P. C.-doel ligt (3—1). Enkele malen heeft H. P. C. niet veel geluk, wanneer de bovenlat en paal in den weg treden. Wanneer A. P. C. den stand op 41 heeft gebracht, vindt H. P. O. II het toch wel te bar. wordt nog eens extra aangepakt en met succes. Kort voor tijd brengt ZwlJn- drecht den stand op 42, waarmede het einde komt. H. P. C. II had het volgende elftal: v. d. Togt Reuvekamp Gille Smit v. Riemsdijk Kruijer Marchant Verhagen Zwljndrecht v. Baasbank Hagenaar Dorsman. Het tweede elftal van de Middenwegclub heeft zich goed gehouden door tegen de kampioenen van haar afdeeling een gelijk spel te behalen. Weliswaar verschenen de Amsterdammers niet met hun sterkste com. binatie, doch ook de R. C. H.'ers moesten zich met invallers voor Hoogendoom en Kuit opstellen, zoodat met recht van een verdien stelijke prestatie gesproken kan worden. Het geheele elftal heeft dan ook een zeer be hoorlijken wedstrijd gespeeld en van stonde af aan waren de partijen aan elkaar ge waagd. Toch zagen de Amsterdammers kans het eerst een doelpunt te maken, maar dan is het Nachtegeller die spoedig de partijen op gelijken voet brengt. In de R. C. H.-voor- hoede, waarin een paar Jongere spelers zijn opgenomen, vlot het spel heel aardig al zijn 'de voorzetten van Blokker niet altijd even goed. De rust breekt inmiddels aan met 11. De tweede helft wordt door beide partijen goed aangepakt en de Racing is zelfs nu en dan tn de meerderheid. Een prachtig schot van Nachtegeller ketst van de bovenlat in in het veld terug en W. Kedde is er snel bij om met een kopbal zijn elftal de leiding te geven. Den voorsprong weet men echter niet te behouden en een goed schot brengt Ajax weer op gelijken voet. Tegen het einde annuleert de scheidsrechter een o.i. zuiver doelpunt van Spoor en als dan de tijd ver streken is zijn de punten na eerlijken strijd gedeeld. R. C. H. 2 kwam uit met: Radsma, Kaest- ner, van Dam, Prevost, Wiekamp, Muller, Blokker, de Zwart, W. Kedde, Nachtegeller, Spoor. D. W. S.—SPARTAAN 0—3 Onder leiding van prof. Snapper stellen de beide elftallen zich als volgt op: D. W. S.: Pals, P. Jong, v. Grieke, Komman, J. Huis man, C. Huisman; Cocq v. Delwijnen, Gom- pel, Melchers, v. Wende, v. Es. Spartaan: Wema; Ohm, Verwey; Siebers, Smit Jongbloed, Lammers; Goldhoven, Vis, Walst, Pieterson, Grobbe. Al dadelijk is het te zien, dat het een spannende strijd zal worden. Beide ploegen spelen een goed, open spel. Na 10 minuten zet Grobbe fraai voor en kogelt Goldhoven het leder onhoudbaar langs Pais, 01. De aanvallen van D. S. W. zijn zeer gevaarlijk, maar de Spartaanback Ohm, die een besten wedstrijd speelt, is herhaaldelijk het groote struikelblok voor de D. W. S.-voorhoede. Als Melchers een kans krijgt, lost hij een kei hard schot, maar weer is het Ohm, die redt en den bal uit het verlaten doel trapt. Belde voorhoeden missen nog eenige gemakkelijke kansen en dan breekt de rust aan met 0I voor Spartaan. Direct na de hervatting een aanval van Spartaan, waarbij de bal hoog voor het doel wordt geplaatst; er ontstaat een scrimage, waaruit Walst onhoudbaar inschiet, 02. Dit is voor D.W.S. het sein om veel krachtiger aan te pakken. Herhaaldelijk zet van Es fraai voor doel, maar het binnentrio weet de ge boden kansen niet te benutten. Spartaan speelt nu een verdedigend spel, zelfs Grobbe zien we in de achterhoede, wat den aanval niet ten goede komt. Bij Spartaan moet Ver- weij wegens een blessure uitvallen, en wordt vervangen door de Vries. Spartaan wijzigt nu haar elftal, o.a. trekt Walst in de verdediging. Op fortuinlijke wijze ontkomt het Spartaan- doel eenige malen aan doorboring. D.W.S. dringt te ver op, waardoor Spartaan uit een ver naar voren geplaatsten bal voor de derde maal scoort. Direct hierop fluit Snappers einde. Door deze overwinning heeft Spartaan nog een kansje, om de laatste plaats te ontsprin gen. Er loopt nJ. van den wedstrijd K.F.C.— Spartaan nog een protest. Wordt dit gewon nen dan heeft Spartaan evenveel punten als V.V.A. en zal een beslissingswedstrijd noodig zijn om uit te maken wie degradatiewedstrij den moet spelen. Een onvolledig Haarlem-elftal zag zich op eigen terrein door de hekkesluiters met flinke cijfers geklopt. Voor de rust ging het spel gelijk op, waarbij de bezoekers na een half uur spelens de leiding namen. Rust 0—1. In de tweede helft wisten de Hilversum mers geleidelijk hun voorsprong tot 4—0 te vergrooten. De Haarlem-aanval kon het niet tot een doelpunt brengen en met 40 voor Hilversum 2 kwam het einda, Het Haarlemelftal was: Moolenaars, Boot, Tiggelman, Vos, Buyslnk, de la Mar, Komeman, Levy, Klip, Tuinman, Healy. Afd. lA. Uitslagen H.V.B. DIOSpaarnevogels 02 IVODamiaten 31 Haarlem 3aHillegom 0—4 10 RCH 4—EDO 3 Afd. iB. Bloemendaal 2RCH 3 23 Schoten 2EDO 4 32 RipperdaHFC 3 23 Afd. 2A. Kennemers 3Bl'daal 3 2I RCH 7THB 2 I3 Schoten 2aHFC 5'2 Afd. 2B. Bloemendaal 4DIO 2 5I Afd. 2C. Haarlem 5WH O-—O RCH 5EHS 2 31 Afd. 2D. SpaarnestadDWO 23 Afd. 3A. Bloemendaal 5EHS 3 31 Afd. 3D. DWO 2—WH 2 3—3 5—o Met eenige invallers trokken „Tramvogels" naar den Haag, terwijl bij het vertrek bleek, dat ook hun rechtsback niet aanwezig was. „Tramvogels" trappen af, doch de H.T.M. neemt terstond den aanval over. Reeds na een paar minuten heeft de H.T.M.- middenvoor succes, als de beide „Tram- vogels"-backs naar het leder staan te zoeken en genoemde H.T.M.-er van zeer korten afstand doelpunt, (io). Niet ontmoedigd trappen de Geeltjes wederom af en bestoken geruimen tijd, echter zonder succes, het H.T.M.-doel Bij een snelle doorbraak der smaakt haar rechtsbuiten het genoegen, een als voorzet bedoelden bal, via de handen v.d. keeper, in den rechterbovenhoek van het doel te zien verdwijnen. (2o). Ondanks dit, zijn de „Tramvogels" geen oogenblik de mindere der H.T.M.-ers, doch niets wil lukken, terwijl het bij de H.T.M. van een leien dakje gaat. Door een mis verstand in de achterhoede der Geeltjes komt het derde doelpunt en slechts enkele minuten later een bijzonder fraai vierde doelpunt voor de H.T.M. Nog voor rust geven de Geeltjes de H.T.M. een vijfde doelpunt cadeau. Na rust heeft H.T.M. wind en laagstaan de zon tegen en „Tramvogels" nemen terstond het spel in handen. Door ongeluk kige omstandigheden moet reeds bijna ter stond een „Tramvogel" verdwijnen naar de kleedkamer en spelen de Geeltjes den ver deren strijd incompleet. Ondanks dat, blijven zij steeds voor het H.T.M.-doel zwermen zonder echter ook maar een doelpuntje te kunnen maken, waartoe palen en lat en veel geluk mede hielpen. De enkele sporadische H.T.M^ aanvallen leveren ook geen succes op, zoodat het einde komt met een zeer geflatteerde 5o overwinning voor de H.T.M. Scheidsrechter Everstein leidde uitstekend. Door de eeuwen heen heeft de menschhetd steeds op verschillende manieren zijn spor tieve genoegens gevonden. En ln den loop der tijden ls gebleken, dat men in zijn ontspan ningen steeds gemakzuchtiger is geworden. Nu men in deze eeuw allerwege zijn genoe gen vindt in het fijne biljartspel of in lawn- tennis, waarbij de triomf der hersens de zege geeft boven de ontplooiing in groote mate van brute kracht, nu denkt men zich met moeite in, hoe onze voorouders in plaats van met floretten te schermen elkaar tot vermaak met strijdbijlen bevochten, of elkaar, geheel in ijzer gehuld, op de toumooivelden met lansstooten van het paard deden tul- melen. Of men kan nauwelijks gelooven, dat de tijd heeft bestaan, dat twee of drie sla gen met een zwaren, ijzeren hamer, aan een langen, dunnen rotting vastgemaakt, voldoen de waren om er zware houten ballen over de lange Malie (n) banen te slaan, welke thans nog bij enkele steden gevonden worden. Hier beoefende men het z.g. .maliën", hetwelk een groote krachtsinspanning vereischte. Weer kwam een periode, waarin onze voor ouders en wij spreken in het bijzonder van de oude Hollanders, Friezen, Zeeuwen, en Groningers een spel zochten, dat min der moeite met zich mede bracht. Zoo ont stond het kolfspel, dat helaas als zoovele van die oude spelen al weer in onbruik is geraakt. Kolven is een zuiver spel van deze lage con treien aan de Noordzee en het verdient de aandacht van diegenen, die zich in de histo rie, in het leven onzer voorouders, willen ver meien. Kolf is een bespreking waard, zoodat wij dan ook in de volgende regelen iets aan gaande dit oude spel verhalen. Het spel ontstond reeds in de zestiende eeuw en kwam als zoo vele balspelen uit t primitieve „clootschieten" voort. Reeds in de 16e eeuw worden keuren en resoluties, aart dit spel gewijd, uitgevaardigd en zoo werd in een resolutie van de stad Utrecht van 10 Februari 1587 reeds verboden „gedurende de predikatie op de kerkhoven eenig getier te maken met rasen, met kolven, dobbelen, kaat sen, Ook steden als Naarden, Goes, Am sterdam, vaardigden ln dien tijd soortgelijke resoluties uit. Zoo werd kolf een volksspel bi) uitnemendheid, waarvan de geschied schrijvers en litteratoren van die dagen reeds melding maken. Zoo heeft de volksschrijver Bredero wiens spreuk ,,'t Kan verkeeren" een iegelijk bekend is het in zUn werk „Moortje" over: „Noch kreeg hij een kolf van Klaasje Buytenaer, songder quast en songder schuer". Een ander dichter, die kolf op het Ijs zag spelen, dichtte in de zeventiende eeuw: An men rechterhant daer kreegh een goet- mans vrouw Een kolfbal voor heur hooft Had ick maer iens de macht, ick 'souwtter wel verbieden. Het werd daar niet verboden en op het Ijs wel de mooiste kolfbaan is eeuwen lang dit vroolijke spel gespeeld. In den volksmond zijn vele gezegden, aan kolf ontleend, blij ven voortleven en worden nu gebezigd in equivalente beteekenissen. Zoo wordt van iemand, die het goed gegaan is, gezegd: „HIJ heeft gelukkig gekolfd". Geeft men den moed op, dan zegt men: „De kolf naar den bal werpen". Verder kent men uitdrukkingen als: „Dat is een kolfje naar zijn hand" of „Dia altijd oordeelt op de gis, hij slaat den bal vaak leelijk mis". 4e Ook in Haarlem werd in vroeger jaren veel gekolfd en men vond in 1909-10 nog kolfba nen in Haarlem bij „Brinkmann" en in de Sociëteit „De Vereeniging". Het spel werd echter verdrongen door het biljart en nu vindt men de kolfbanen alleen nog in het noorden van Noord-Holland, waar, onder lei ding van den Nedertondschen Kolfbond ln de 80-er jaren in Haarlem gesticht nog opgewekt gekolfd wordt. Tegen einde Mei vindt te Berlijn zooal» bekend ls het Internationaal Olympisch Congres plaats, waar o.m. beslist zal worden, waar de Olympische Spelen in 1936 zullen worden gehouden. In goedingelichte Duitsche sportkringen neemt men aan, dat een der daarvoor in aanmerking komende Duitsche steden voor de Olympische Spelen 1936 zal worden aan gewezen. De litslagen zijn: Het Westen 3e klasse A. De KraaienLaren Beslissingswedstrijd 2e klasse C. AmersfoortHilversum 2 Promotie 3e klasse H.B.S.Hilversum 4 Na-Competitie Be Pail—A. V. '23 't Goo; 3Laren H.O.C. T.O.G.O. 2 T.O.G.C. 3—H. O C. 2 T.O.G.O. 4Bloemen daal 2 Kieviten 2—Bloemendaal 3 A. B. C. 3—1 0—1 3—0 4-0 4—1 1—2 3—1 1-0 1—1 DAMES le klasse H.O.C.H.DM. Rood Wit—E. D. H. C. Overgangsklasse Rood Wit 2Hilversum 't GooiUtrecht !e klasse A B.D.H.C. 3—Laien Oosten. Arnhem—Zutphei EnschedéDe ven er 0-0 0—2 0—2 0-3 1—1 1—0 3—0 Het dameshockeyelital, dat op 23 Maart te Arnhem tegen het Nederlandsche hames- hockeyelftal zal spelen is als volgt samenge steld: West Duitschland-ounes: Doel: MlicK (Rot Weiss Keulen). Achter: J&ckel (Kölmr S. C. 99) en Gra- bensee (Düsseldorf).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 10