Het Nederlandsch elftal samengesteld Promotie H. B. S.Hilversum IV 30 Noord-Holl. Hockey Bond M. H. C. 3—Alliance 1—1 Nederl. Dames Hockey Bond Amsterdam II—H. B. S. II 10 H. T. C. „Alliance" WIELRENNEN H. S. C.Excelsior H. S. V. de kampioen GYMNASTIEK De jaarvergadering van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond Uitvoering Gymnastiekvereeniging „Turnlust" Haarlemsche R. K. Gymnastiek vereeniging „Ursus" BILJARTEN Nederlaagwedstrijden B. C. Kennemerland DAMMEN Om het kampioenschap van Amsterdam FAILLISSEMENTEN HANDEL EN NIJVERHEID Mooie opdrachten voor Werkspoor STADSNIEUWS Sint Franciscus Liefdewerk Iersche Volksliederen Midden: Kaesbach (Rot Weiss Keulen), ttichter (idem) en Pledboeuf) (Düsseldorf). Voor: Wimpf en Vleth (belden Preussen "uisburg), Lessenich (München—Gladbach) ötobel en Muller (beiden Rot Weiss Keulen). ^°ndagxruddag werd nog een laatste wed- wyd gespeeld op een der velden in het ympisch Stadion om te komen tot de defi- «tieye samenstelling van het Nederlandsch eutal, dat op Zaterdag 15 Maart (en niet ondag 16 Maart, zooals oorspronkelijk was üUkomtel<1) Antwerpen te?en België zal samenstelling luidt: Doel: Hardebeck (Amsterdam). Achter: De Waal (Amsterdam) en Tresling (H- O. c.). Midden: De Looper (Hilversum), Van de waart (H. D. M.) en Van Lierop (Hilver sum). CT^°0r: Maas (Haagsch Lyceum), Jannixik Enschede), Du Pon (Haagsch Lyceum), Van wUk (T. o. G. O.) en Tinbergen (H. D. M.). Reserve: Van Tienhoven (Hilversum). Als Nederlandsch scheidsrechter zal optre- a de heer Uittenbogaerdt. Nadat de bully genomen is„ vallen beide i^^Uen energiek aan en er ontwikkelt zich 601 gelijkopgaand spel. Doch spoedig komt H. B. S. in de meer- "eid en wanneer Van Dijke den bal tot vlak voor het doel brengt, zorgt Modlich voor de r«st, i__o. De Hilversummers zijn hierdoor niet ont moedigd, maar kxxnnen toch niet verhinde- ren dat Modlich na eenigen tijd met een Soed scnot den voorsprong vergroot, 20. Na de rust is H. B. S. sterk in de meer derheid, doch de achterhoede van de gasten weert zich kranig, zoodat het niet tot doel punten komt. Pas tegen het einde slaagt v. 't Zoll (H. S.) er in om op fraaie wijze den 3en goal ve maken, 3—0. Hiermede komt het einde en H. B. S. heeft bewezen, een plaats in de 2e klasse waard te zijn. NA-COMPETITIE TOGO IV—BLOEMENDAAL II 1—0 Bloemendaal verschijnt met 9 spelers, Eronder nog vele invallers. Niettegen- 'taande dat, wordt het een gelijk opgaande Wedstrijd, doch geen der partijen ziet kans 0rn te scoren, zoodat de rust met blanco stand ingaat, 00. Na de rust valt Togo IV energiek aan, doch de gasten zetten alle zeilen bij, zoodat det voorloopig niet tot scoren komt. Eindelijk moeten zij toch zwichten voor «en goed schot uit de voorhoede en de Haagsche club leidt met 10. Wel trachten de Bloemendalers nog een Selijk spel te forceeren, doch het wil niet hikken en als het einde aangekondigd wordt, dubben de gasüieeren gewonnen, 1—0. UEVITEN II—BLOEMENDAAL III 1—1 Direct nadat de bully genomen is, wordt door beide partijen goed spel gegeven. De kchterhoedes zijn echter op hun qui vive en Voor de rust wordt niet gedoelpunt, 00. Na de rust slaagt Bloemendaal ex-in door toedoen van Brandeler de leiding te nemen, 0—1. Hoewel de Bloemendalers sterker zijn, zien de gastheeren kans om weer gelijk te ma den, 1—1. De gasten hebben wel «uiige pech als twee doelpunten geannuleerd woi-den wegens sticks. Met onveranderden stand breekt het einde tan, 1—1, BLOEMENDAAL III—LAREN, 1—1. AHe sombere voorspellingen ten spijt heeft Bloemendaal oip het zeer sterke Laren een Puntje veroverd. Bloemendaal stelde zich als volgt op: Ketelaar, v. Aken, Rigbers, Leenders, C. Lamp, Boschaert, Stokkink, Koeteex, Verbema, Volbeda, Laren verschijnt met 10 speelsters aan den start. Deze wedstrijd was buitengewoon snel en het spel werd goed open gehouden. Hoewel de techniek van Laren beter was dan die der gastvrouwen, weet het enthou siaste Bloemendaal uitstekend stand te hou den. Mej. C. Lamp verdeelde het spel goed en de combnatie Mevi\ VenemaD. Volbeda bewees wederom een sterke aanvallende vleu gel te vormen. Nadat met blanken stand gedraaid was. kreeg mevr. Venema een uitstekende kans en schoot hard in, Bloemendaal had met 1—0 de leiding. Steeds sterker valt Laren aan en ten slotte xvordt ook de gelijkmaker geboren als de bal net buiten bereik van mej. Ketelaar in het doel verdwijnt. Met dezen uitslag kan Bloemendaal zeer tevreden zijn. M. H. C. is volledig. Alliance heeft inval lers. Alliance loopt hard van stapel en een groot aantal corners en strafcorners is het gevolg ervan. Geen enkele wordt echter be nut. Na plm. 25 minuten spelen breekt de M. H. C. rechtsbuiten Menger, door en geeft z'n club de leiding, 1—0. Met dezen stand komt de rust. Na de rust is M. H. C. veel sterker en men verwacht ieder oogenblik dat de voor sprong vergroot zal worden. Keeper var, Niel verdedigt zijn doel echter goed, terwijl hij niet over pech te Klagen heeft. Er is nog een kwartier te spelen als Hage- meijer uit 'n voorzet van Kahman gelijk maakt. M. H. C. valt verwoed aan, maar zonder succes. Even voor tijd krijgt Kahman zelfs nog een kans om Alliance de overwinning te bezorgen, hij faalt echter. Einde komt met l—l. Met een zeer gehavend elftal ging H. B. S. laar de hoofdstad en stelde zich als volgt p: F. Klerks, v. Eijk, v. Trooyen, v. Buchem, v. d. Land, Zwart, Mulder, v. Wamel, Ketelaar, Deilius, Kruyer. Zeer enthousiast woi-dt begonnen en danK zij die puike oonóitie van het Amsterdam terrein kwam het spel goed tot zijn recht. H. B. S. combineert matig, doch de mid- half T. v. d. Land gaf vele goede ballen en zette de voorhoede danig aan 't werk. Doch hoewel H. B. S. ettelijke malen in den vijandelijken slagcirkel komt, blijven doel punten uit, daar de laatste „finishing touch" ontbrak. Amsterdam laat het er ook niet bjj zitten en meerdere malen moest Mej. Klerks handelend optreden. Met veel elan en fanatisme kweet zij zich van haar taak als keepster. Na de rust is Amsterdam be duidend in de meerdei-heid en ten slotte moet H. B. S. zwichten als een hard schot in het net suist. Nu zakt het spelpeil aan merkelijk en dra is het einde daar met een kleine zwaar bevochte zege der Amsterdam, sche dames. Tijd. Secr. DuvenVoordestraat 58. Uitslagen van Zaterdag: M. H. C. 3—Alliance 1 1—1 Alliance 2—H. B. S. 3 0—2. Het was geen goede dag voor ons. 'n Ge lijk spel en 'n nederlaag, nee dat gaat zoo niet. Enfin, de volgende week beter! Het eerste spee'de na een spannenden strijd gelijk tegen het sterke Musschen 3. Het begin was schitterend, maar toen M. H. C. eenmaal uit 'n doorbraak had ge doelpunt, ging het hopeloos slecht. We moch ten ten slotte biy zijn toen het eindsignaal weerklonk. Het tweede elftal had geen schutters, met als gevolg, dat 'n wedstryd waarin ze den ge- heelen tijd in de meerderheid waren, toch nog verloren werd. JACK. Onder begunstiging van goed weer had Zondag de derde wedstryd voor de winter competitie plaats, n.l. 30 K. M. Deze wedstryd werd in de eindspurt op overtuigende wyze door Th. v. dj Putten ge wonnen. 2e R. v. d. Putten, 3e. C. de Nys, H. de Nys en SUbrandi opgegeven. De totaalstand van de competitie is nu als volgt: Th. v. d. Putten 17 punten, C. de Nys 14 punten, Sybrandi 10 punten, R. v. d. Put ten en H. de Nys elk 6 punten, W. van Dok 4 punten. Zondag beslissingswedstrüd over 60 K.M. DERDE RIT i K.M. SPRINT WINTER COMPETITIE De opkomst de- deelnemers vcor dezen derden rit der Wintercompetitie was niet groot. Onder de goede leiding van het be stuur hadden alle ritten een vlot verloop. De heer W. Sijpestijn verzorgde op uit stekende wijze de aoo Meter. Er werden voor de A- en B-klasse 6 mat chen a deux gereden, waarvan de uitslagen waren i. Egmond, 2 de Groot j x. Kruijd, a. Fabeli. de Groot, 2. Fabelx. Egmond, 2. Kruijd i, Egmond, 2. Fabeli. de Groot, 2. Kruijd Totaali. Egmond 3 p. 2. de Groot 4 p. 3. Kruijd 5 op. 4. Fabel 6 p. Juniors I. Moerkerk 3 p. 2. v. d. Hoeven 6 p.3. Kruijd g p. Stand der A- en B.-klasse na 3 ritten Egmond 15 p. Kruijd 10 p.de Groot 7 p.Fabel 6 p. Baak 4 p.Schijvenaar 3 p. Gruijters en v. d. Broek elk 2 p.Koper, Zeulevoet en Schell elk een p. A.s. Zondag de laatste rit dezer competitie, n.m. 25 K.M. A.s. Dinsdagavond belangrijke clubavond voor leden en donateurs. Bespreking verder programma. Mededeelingen Jaarfeest. Het programma hiervoor zal wederom door den heer Jac. Smits verzorgd worden. Zondag had onder voorzitterschap van Mr. N. Groenewegen In het Americain Hotel te Amsterdam de jaarvergadering plaats van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond. Bij de behandeling van de verslagen van secretaris en penningmeester werden de ver schillende bondsbelangen uitvoerig bespro ken, o.a. werd het door eenige afgevaardig den bevreemdend gevonden, dat bij navrage het rapport van de grieven-commissie Mr. Levie c.s. nog steeds niet ln bezit Van het Bondsbestuur is, temeer daar de kosten van deze commissie bekostigd zijn uit de bonds- kas. Ook werd veel gediscussieerd over de knoeieryen bij het opgeven van de leden by het K. N. G. V. door de vereeniglngssecreta- rissen. Vanzelfsprekend kost dit de bondsxas jaariyks een groot bedrag. Het bestuur heeft nu een proef genomen, waarby alle vereeni- gingen 50 pet. hooger aangeslagen zullen worden, dan hun opgave luidde. Hierdoor zullen de te hoog aangeslagenen het bewüs kunnen leveren, dat zij ten onrechte te veel zouden moeten betalen. De verslagen werden vervolgens goedge keurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat herkozen werden de heeren Groeyewe- gen, de Graaf en Sommer. De heer Groene wegen deelde mede, dat hij de benoeming voorloopig voor één jaar aanvaardt. De af getreden viee-voorzitter Dr. Reys wordt bij acclamatie tot eere-lid benoemd. In de ontstane vacature wordt de heer Dük (Wintefswyk) gekozen. In verband met een hangende kwestie, welke nog op deze vergadering behandeld moet worden, weascht de heer Dijk zyn benoeming aan te houden. De Kennemer Turnkring stelt voor de mo- geiykheid te onderzoeken om de vroegere gewesten weder te herstellen. Het bondsbe stuur heeft de vi'aag voorgelegd aan de 29 turnkringen. 10 kringen waren er beslist te gen, slechts zes er voor. De heer Wieland Los acht het noodzakelijk o.a. voor verheffing van het peil, dat de technische samenwerking tusschen de krin gen weer hersteld wordt. Dit zal natuuriyk volgens de vergadering veel van plaatseiyke omstandigheden afhangen. Algemeen wordt dan ook niet gevoeld voor een wederinvoering der gewesten. In rpincipe wordt besloten om in 1933 een bondsuitvoering te geven te Rot terdam. By de i'ondvraag wordt langdurig gespro ken over de bevoegdheid, welke het K. N. G. V. leiders-aiploma geeft ten opzichte van leiding geven aan de jeugd van 6—11 jaar. Besloten wordt om een nieuwen cursus te or ganiseerden, een z.g. aanvullingscursus, waar bij de geslaagden alsdan bevoegd zyn om deze jeugdige personen leiding te geven. Hierdoor wordt in de toekomst een groo- tere aanwas van adspiranten verwacht. De heer Dyk neemt hierna zijn benoeming als bondsbestuurder aan. Om zes uur wordt ds vergadering gesloten. Zaterdag 8 Maart 1930 gaf de gymnastiek vereeniging „Turnlust" te Haarlem haar iaarlijksche uitvoering in de Gem. Concert zaal. Precies om 8 uur marcheerden de ruim 200 deelneemsters en deelnemers de prop volle zaal in. Nadat de leden zich hadden opgesteld, opende de voorzitter, de heer P, Stringer, den avond met een woord van welkom en een dankbetuiging aan het lid, den heer Spronk, voor het schenken van een parterrerek. Spreker maakte de aan wezigen verder opmerkzaam op de veteranen- afdeeling, met een opwekking om zich hier voor op te geven. In dit verband wekte hij de toekomstige nieuwe leden op, zich onder medische controle te stellen van het Haar- lemsch Bureau voor medische sportkeuring, bij welke instelling „Turnlust" is aange sloten. Na den tumgroet werd weer afgemarcheerd om onmiddellijk daarna de heeren weer te zien opkomen voor hun vrije oefeningen. Deze oefeningen, waarvan de eerste 2 oude vormen bevatten en de derde Niels Bukh- oefeningen, werden bijna zonder rustpoos achter elkaar uitgevoerd, waardoor zeer veel van hen werd gevergd. Dat de oefeningen ondanks de zware inspanning, nog zoo goed werden uitgevoerd, pleit voor de heeren. Van de twee eerste oefeningen werd de eerste iets beter uitgevoerd dan de tweede, welke echter moeilijker was. De Niels-Bukh- oefeningen liepen heel vlot van stapel. De stokoefeningen van de jongste jongens werden, vooral den jeugdigen leeftijd van som mige deelnemers in aanmerking genomen, goed uitgevoerd. De oudste meisjes gaven met hun stok oefeningen iets nieuws te zien, nl. groepen van drie meisjes aan een grooten stok, hetgeen mij een goede methode lijkt voor het aan- leeren van moeilijke zweef houdingen. Voor oudste meisjes waren de oefeningen niet moeilijk. Door de dames werd daarna gewerkt aan diverse toestellen. Groote vooruitgang viel te bespeuren in de opvoering van de oefen stof en in afwerking. Er werd werkelijk keurig gewerkt. Een dansje van de jongste meisjes Vonden wij niet zoo mooi. Bij het springen van de oudste meisjes en jongens waren mooie sprongen te Zien. Het tremplin boklijn van de jongens viel vooral zeer in den smaak. Het ie gelid van de dames-afdeeling toonde daarna zijn kunnen aan tremplin brug. Wer kelijk af. Het zwaaien in de brug was best. De oefenstof was zeer hoog opgevoerd in enkele onderdeelen. Enkele dames zullen in wedstrijden nog wel eens van zich doen spreken. De heeren deden met tremplin brug niet voor de dames onder. Vooral het ie gelid heeft verschillende goede krachten. Na de pauze zagen wij aan lage ladders de jongste jongens. De kattenloop' aan dat toestel verwekte veel hilariteit. No. 10 van het programma, gedeelte uit een les van de oudste jongens, gaf den ouders een indruk hoe op een oefenavond gewerkt wordt. Zij konden Zien, dat begonnen wordt met oefeningen in het voortbewegen, waarna de opstelling plaats vindt voor de vrije oefe ningen, welke eerst op maat en daarna op tel worden uitgevoerd. In de praktijk zouden de jongens het eerste gedeelte liever niet meedoen, omdat zij meer voelen voor de toestellen, aan welke zij na de vrije oefenin gen werkten. De leeraren in de lichamelijke opvoeding houden echter zeer streng de hand aan deze lesindeeling, omdat vooral de oefeningen in het voortbewegen en de vrije oefeningen van zoo onschatbare waarde zijn Voor de lichamelijke opvoeding van het kind. De jongste meisjes werkten daarna aan banken, welk nummer door de aardige wijze van opstellen en door de gelijke en correcte uitvoering zeer goed voldeed. Het springen van de dames en heeren was ook zeer goed. Het paard was voor de heeren even te laag gesteld, hetgeen soms een weinig afbreuk deed aan de sprongen. Vooral de salto's vielen zeer in den smaak. Het sprin gen van de dames was niet zoo hoog opge voerd als van de heeren. Door de oudste meisjes Werd klassikaal brug te zien gegeven. Het brugwerken op zich zelf was heel goed. Als klassikaal geheel was het echter minder goed. Een dergelijk nummer is trouwens nimmer vlekkeloos uit te voeren. De heeren en veteranen werkten daarna aan 5 toestellen. De Veteranen deden hun uiterste best, en leverden het bewijs, dat men nooit te oud is om de lichamelijke ont wikkeling ter hand te nemen. De heeren gaven vooral aan rek best werk te Zien. De traditioneele reuzenzwaaien ontbraken niet. Als laatste nummer gaven de dames staaf- oefeningen, welke niet het beste nummer van den avond vormden. De eerste oefening was van samenstelling niet onaardig, doch werd door de acht tellen tusschen elke be weging te slap en om te aanschouwen te langdradig. De tweede oefening was veel beter en werd het aanschouwen meer waard. Jammer, dat de derde oefening, welke het beste voldeed, door te korte voorbereiding minder gelijk werd uitgevoerd. Over het geheel genomen kan de leider, de heer W. H. Verkes met genoegen op deze uitvoering terugzien, welke Zeer vlot van stapel liep, waartoe de toestel-commissie in belangrijke mate bijdroeg. De heer Verkes verdient aller bewondering, door in zoo korten tijd „Turnlust" te hebben opgevoerd tot een vooraanstaande vereeniging in den Kennemer Turnkring. Uit de prestaties van de dames en de heeren aan de toestellen blijkt, dat hij bij uitstek geschikt is als vereenigingsleider. Gezien het gebodene op dezen avond verwachten wij het volgend jaar, bij het 25-jarig bestaan, het allerbeste. Secretariaat: Vooruitgangstraat 79. Haarlem Voorgesteld als leden by de meisjes-afdee- ling: O. Schiering, Gr. Willemstraat; J. van Zon, Zuidpolderstraat. By de dames-afdeeling: I. Marchand, Bisschop Ottostraat en A. Snoeks, Bis-: schop Ottostraat. Bij de jongensafdeelihg; L. Beekhuls, Jac. Geelstraat en G. van Horlck, Oost-Indjë- straat. Een prachtlijst. Zes nieuwe leden, dat is.in geen tyd ge beurd. Van harte hopeg» we, dat die toename nog eenige weken ea. aanhouden. Er is nog plaats genoeg. Vrijdagavond is de heeren-afdeeling begon nen met de oefeningen voor de onderlinge wedstryden, waarvan de juiste datum nog zal worden bekend gemaakt Woensdag 26 Maart vergadert ons bestuur om de laatste besprekingen te houden voor de komende jaarvergadering. De jaarvergadering heeft in April plaats. Tijdig zullen daartoe de convocaties wor den verzonden. A.s. Zondag wordt wederom de voortum- eursus gehouden. „FIM" Vrydag j.l. was het tweede vijftal van het „Blauwe Krytje" uit Beverwyk op bezoek. De eerste partij was geheel voor de Be- verwykers, die dan ook met een flinken voorsprong eindigden. In de 2e party had de Kennemer in de 20e beurt een voorsprong van 13 car., maar toen liet Bakker van het „Blauwe Krytje" achter elkaar 18, 13 en 8 car. noteeren, wel ken voorsprong hy niet meer afstond. In de volgende party was Koek er gewel dig in. Hy beëindigde de party in 24 beur ten, daar was ten Bosch, „Kennemerland", alhoewel hy zich kranig heild, niet tegen opgewassen. De 4e party, de slechtste van dezen avmd, werd vck door het „Blauwe Krytje" gewon nen. In de laatste party wist J. H. Lindströra den totaal achterstand met 44 car. te ver minderen. Hieronder de uitslagen. „Blauwe Krytje. „Kennemerland" A. AkerslootP. Reyer 10066 in 42 b. BakkerJ. Lindström 10083 in 39 b. C Koch—C. ten Bosch 10076 in 24 b. Machielse—A. v. Vliet 100—73 in 4 b. J. Vreide—J. H. Lindström 56100 in 34 b. 456—398 Dinsdag as. het derde vyftal van het Spaarne. De commissie, samengesteld uit afge vaardigden van den Amsterdamschen Darn- bond en de Amsterdamsche Damfederatie heeft, onder voorzitterschap van den isten voorzitter van den Nederlandschen Dam- bond, Mr. Sim. de Jong, de voorwaarden voor den a.s. wedstrijd om het hoofdstedelijk damkampioenschap thans definitief vast gesteld. Besloten werd, in verband met het groot aantal inschrijvingen, te spelen in twee af- deelingen, waarvan de twee hoogstaanko- menden van elke afdeeling in den eindstrijd om den titel zullen spelen. Deze beide afdeelingen werden als volgt samengesteld Afdeeling A. W. Rustenburg, C. J. Lochtenberg, J. H. Vos, S. Bleekveld, Blokker, Knol, J. Kwiesef, Oudhof, J. F. Koehler en Terwal. Afdeeling B. P. J. van Dartelen, F. Raman, J. Pinto, Ph. de Schaap, Couprie, I. J. Groen, Druif, Bosse, Scherpenisse en Gokkel. De bezetting van dit tournooi is dus Zeer sterk, want niet minder dan vier meesters zullen hieraan deelnemen. Dinsdagavond a.s. vangt bij „Joseph Blankenaar" de eerste ronde aan. IN MEMORIAM WILLEM KOS ln onze Zaterdageditie hebben wy het nog kimnen vermelden: Willem Kos is overleden. In breede kringen, niet beperkt tot de pro vincie, tot het land zelfs, zal dit heengaan betreurd worden. Nog zoo heel jeugdig was hy op 8 Februari 26 jaar geworden en nog zoo veel schoons scheen dit leven voor hem te verbergen. Nu heeft de onver- blddeiyke, die jeugd noch hoopvolle verwach tingen spaart, hem weggerukt uit het ouder- ïyk huis, uit den kring van de haast ontel bare sportvrienden. Willem Kos was een echte jongen van den Langendijk, stoer, vol wilskracht, geen moei- ïykheid of gevaren tellend. Als het ijs nog maar enkele centimeters dikte had, waagde hy zich reeds met de jeugdige vriendjes op het „Waardje", om zich met hen te meten in snelheid op de gladde ijzers. Nauweiyks van de school deed hy al x-eeds méde in „echte" wedstrijden, en wist op 15-jarigen leef tyd de eerste lauweren te behalen. Van toen af ging het crescendo: in 1923 won hij het kampioenschap van den Langendyk, wat in dit land van uitstekende rijders een pres tatie mag genoemd worden. Tot in '24 zyn gloriedag kwam. Op den 6en Januari, een stralenden Driekoningen-Zondag, kwam hy uit in den wedstryd om het provinciaal kam pioenschap. Nog Zien wy daar die slanke, zwarte gestalte, aangemoedigd door de vurige opwekkingen van duizenden; met zyn soe- pelen slag langs de witte lynen snellen, de bochten nemend met een gemak, toen nog ongekend. Tegen concurrenten als Taconis, De Koning, Pronk e.a. wist hy op alle af standen te winnen. Waar zulk rijden reeds den leek opviel, hoeveel te meer den ongekroonden koning van den Ned. Schaatsenrydersbond, den heer v. Laer, die den dag voor zyn vertrek naar Zwitserland hier nog aanwezig wilde zyn. Meteen stond diens plah vast: Willem moest mee naar het land der hooge bergen, om daar zyn natuurlijke gaven door intensief trainen verder te ontwikkelen. Zooveel mede werking was er voor dit plan, dat in één dag alle pas- en andere moeilijkheden waren opgelost, en de verbijsterde jongeman reeds 's Maandags de koolboet voor den interna tionalen trein verwisseld had. Sinsdien is hy ieder jaar ondanks veel moeilijkheden naar de heerlijke winterplaat- sen vertrokken, om er met steeds meer suc cessen van terug te keeren. We willen hier geen opsomming van tijden geven, maar con- stateeren, dat hy met v. d. Scheer en Heyden tot de beste vertegenwoordigers van de Hol- landsche hardrijspoi-t behoorde. Ook dit jaar was hy er weer heen getrok ken, maar helaas lazen de hunkerende vrienden geen berichten over zijn successen. Willem was ziek geworden in het oord, waar anderen hun gezondheid trachten weer te vinden. Wel beschouwde zyn mederyder, dr. B. Blaise.de ongesteldheid van niet zoo em- stigen aard, maar starten kon hy niet. In Holland terug, scheen hy weer de oude, die by gebrek aan ys in dezen zuidelijken win ter zijn andere sporten maar weer opvatte: voetballen, athletiek en wielrljden. Tot vóór veertien dagen de verraderlijke ziekte hem weer aangreep en neersmakte op het bed, dat zijn tragisch sterfbed zóu worden. Een veelbelovend ryder is met hem heen gegaan, maar méér nog: een eenvoudige, hartelijke jongen. De roem en het mondaine gedoe in de wereldcentra van wintersport zoo verleideiyk voor den jongen mensch hebben zyn karakter niet aangetast. Weer in Holland terug vatte hy zonder aarzelen de nederige werkzaamheden van de bouwerij op en zocht zijn ontspanning tusschen de vrien den van het dorp. Is 't wonder, dat „onze Willem" populair was als geen ander? Wij herinneren ons nog zoo levendig een Maart-avond in '28, toen hy ons in den hui- selijken kring kwa mopzoeken, om geïnter viewd te worden. t Was kort na zyn succesvol deelnemen aan de Olympische Winterspelen in Zwitser land. Zonder schroom, maar ook zonder zich t minst op zijn verdiensten te laten voor staan, vertelde hy van 't lecen daar, van den hêvlgen kamp, van zyn plannen ook voor de toekomst. Wy hebben gepraat, een heelen avond en steeds sympathieker werd die lange, blonde jongen, omdat hij zich gaf, zooals hy was: hartelijk, eenvoudig en zon der pretentie. Zijn dood is een groot verlies, natuuriyk allereerst voor zyn moeder en het gezin, maar óók voor allen, die de sehaatsensport een waim hart toedragen. Misschien krijgt men er, die beter tijden maken, maar niet gemakkelijk zal iemand hem ixx sportiviteit en hartelijke kameraadschap overtreffen. Moge hij, die den aardschen roem gekend heeft, nu de hemelsche gelukzaligheid die méér is deelachtig wordexx. De uitvaart waarna de begrafenis wordt gehouden in de parochiekerk van den H. Joannes denDooper te Noord-Scharwoude, Woensdag te half 10. Opgegeven door v. d. Graaf Co. Uitgesproken 5 MaartCornelis Budding, koopman, Enschedé, Weverstraat 64. R.c. Mr. A. Ik- may van Burck. Cur. Mr. Smedes, Enschedé. 5 MaartJ. D. Haghuis, handelsreiziger, Almelo. R.c. Mr. Ikman van Burck. Cur. Mej. Mr. H. G. Veth, Almelo. 5 MaartW. G. Snijders, colporteur, Enschedé. R.c. Mr. Dr. J. M. de Moor. Cur. Mr. Dr. Baak, Enschedé. 6 MaartJ. F. Cornelissen, lederhandelaar, Nijmegen, Houtstraat 34. R.c. Mr. C. van Nievelt. Cur. Mr. J. C. Broekman, Nijmegen. 6 MaartK. Worp, reiziger, Arnhem, Steijnstraat 13, R.c. Mr. C. van Nievelt.Cur. Mr. H. J. W. van der Poel, Arnhem. 7 MaartS. Duyts, koopman, Amsterdam, Kloveniersburgwal 40. R.c. Mr. N. de Bene- ditty. Cur. Mr. J. Rutgers, Jacob Obrecht- straat 23, Amsterdam. 7 MaartH. J. Hagelen, gemeente ambtenaar, Amsterdam, Overtoom 501 II. R.c. Mr. N. de Beneditty. Cur. Mr. J. J. B. v. d. Mandere, Amsterdam, Raadhuisstr. 52. 7 MaartA. Post, Muiderberg, D 161. R.c. Mr. N. de Beneditty. Cur. Mr. A. J. Herzberg, Amsterdam, Sarphatistraat 20. Opgeheven wegens gebrek aan actief 27 Febr. J. van Dijk, Enschedé. 5 MaartG. J. G. Nyenhuis, Lonneker. 5 MaartJ. Swart, Oldenzaal. 5 MaartG. Storteboom, Enschedé. 5 MaartB. Snijders, Hengelo (O.) 5 MaartD. A. Kats, Almelo. 5 MaartC. H. Kaptein, Oldenzaal. 6 MaartMaria Helena Palmen, wed. J. Severius, Echt. 6 MaartThijs Wierstra, Leeuwarden. 6 MaartG, J. Sanders, Arnhem. 6 MaartS. van Adelberg, sigarenwinke lier, Spui 149, den Haag, handelende onder de firma L. M. Dekker. R.c. Mr. J. R. Thorbecke. Cur, Mr, D. Bijdendijk, den Haag, Noord Einde 35. 6 MaartP. C. de Vries, schilder, den Haag, Larenschestraat 8. R.c. Mr. J. R. Thorbecke. Cur. Mr.D. Bijdendijk, den Haag, Noord Einde 35. 6 MaartK. Glis, Westwoud. R.c. Mr. W. A. Ubbens. Cur. Mr. D. Sluis, Alkmaar. 6 MaartC. Duyn, koopman en winkelier. Lutjebroek, gem. Grootebroek. R.c. Mr. A. M. Ledeboer. Cur. Mr. C. P. Eecen, Oudkarspel. 7 MaartF. W. C. L. Schroder, timmer man, Groningen, Prof. Rankestraat 48. R.c. Mr. J. G, A. K. Kattenbusch. Cur. Mr. J. Sietsema, Groningen. 7 MaartT. Dingemans, koopman, Eind hoven, Ruiterstraat 3. R.c. Mr. Sassen. Cur. Mr. D. L. Jansens, Eindhoven. 7 MaartR. Horsten, Kerkhoek 178. R.c. Mr. Dr. Heyman. Cur. Mr. J. B. Hengst, den Bosch. In de week van 38 Maart 1930 werden in Nederland uitgesproken 45 faillissementen. Opgeheven wegens gebrek aan actief s 6 MaartG. C. v. d. Zwet, Noord wij ker- hout. 6 Maartde nalatenschap H. Jansen, den Haag. 6 MaartJ. Bazuin, den Haag. 6 MaartP. H. Jacobs, den Haag. 7 MaartH. J. M. v. d. Ven, Vught. 7 MaartL. Neggers, Eindhoven (vroeger Den Bosch). Zeer belangrijke opdrachten Zijn de Ne- derlandsche industrie ten deel gevallen, doordat de Anglo Saxon Petroleum Com pany aan Nederlandsche werven opdracht heeft gegeven tot het bouwen van 8 dubbel- schroef-tankbooten, lang 450 voet en met een draagvermogen van 11.500 ton. Hiervan zullen gebouwd worden door de Ned. Scheepsbouw Mij., v. d. Giessen en Fijenoord elk twee schepen en door P. Smit en Burgerhout elk één schip. Bovendien is nog één tanker besteld bij de Cantiere Navale Triestino, Monfalcone en nog een ongeveer gelijk aantal schepen, alle van het bovengenoemde type, in Enge land. Al deze tankers zullen ieder worden uitge rust met twee 6-cylinder Werkspoor-motoren van 4000 P.K. van het enkelwerkende 4-tact systeem met voorcompressie volgens de patenten van Werkspoor. .Werkspoor zelf ontving opdracht tot het vervaardigen van de installaties voor de bij de Ned. Scheepsbouw Mij. en v. d. Giessen bestelde schepen en voor den bouw van de motoren voor alle in Nederland be stelde schepen, behalve voor den bij Burger hout bestelden tanker, die, evenals de Engel- sche werven, met een licentie van Werk spoor de motoren zelf bouwt. Bovendien maakt Werkspoor de motoren voor het in Italië bestelde schip. De zoo belangrijke opdiacht, waarmede de Koninklijke-Shell-Groep de Nederland sche industrie heeft verrijkt, vertegenwoor digt een waarde van tusschen de 15 en 2o millioen gulden, terwij) voor Werkspoor, behalve dat voor haar de bestelling als zoo danig uiteraard van groot bélang is, de op dracht een enorm succes is omdat, na de rijke ervaring, welke bij de schepen dier Groep met de Werkspoor-motoren is op go- daan, de keuze wederom op de motoren van het Werkspoor-type is gevallen. Als bijzonderheid moge nog wofden ver meld, dat het aantal scheepsmotoren, dat Werkspoor thans voor de Koninklijke Shell- groep in aanbouw heeft, is gestegen tot 27 met een totaal vermogen van circa 40.000 A.P.K. Deze geheele vloot moet voor het einde van 1931 worden afgeleverd. Nieuws van het filiaal Zooals bekend, kon het S.F.L., dank v de spreekwoordelijk geworden gastvrij heil van de St. Vincentiusvereemging, vorig jaar November, een filiaal openen in Haar- lem-Nóord. Ongetwijfeld was dit een prach tige tegemoetkonxing aan de jongens der meer noordelijk georiënteerde buurten. Des Zondagsmorgens hooren zij nu de H. Mis op het koor van de St. Liduinakerk en gaan daarna ontbijten in de Gen. de la Reijstraat, waar zij ook des avonds samenkomen. Maar.... ondanks alle verheugenis over deze prachtige oplossing, bleek al héél spoedig, dat de afstand van de St. Liduina kerk naar de la Reijstraat, tenminste door de S.F.L.'ers, niet zóó vlug wordt afgelegd als men verwachten zou. Jeugdige S.F.L.-ers, in vriendengroep vereenigd, zijn nóóit gewoon, stevig door te loopen. Vooral wan neer zij onderweg nog personen of zaken tegenkomen, die bogen kunnen op hun volle belangstelling, wordt de weg slenterend afgelegd in wel vijf en twintig minuten. Inmiddels, wijl geen oplossing ten deze zich voordeed, berxxstte men in dit euvel, totdat.een vefsch ei van Columbus werd ontdekt. Het was namelijk aan het S.F.L. geerxszins ontgaan, dat héél dicht bij de St. Liduinakerk, in de Raadhuisstraat, de be kende puddingfabriek „de Hinde", van den heer Goerrxans stond. Al was men van oor deel, dat men in de „Hinde" niet bepaald het symbool der bovenbedoelde slente rende jongens mocht zien, in den naam des heeren Goemans meende men wèl een sym bool te ziendaarop was toepasselijk het „nomen est omen." Vol vertrouwen werden met den heer Goe mans onderhandelingen aangeknoopt, die een Zéér vlot verloop hadden: de dankbare S.F.L.'ers mochten Zondagmorgen voor de eerste maal ontbijten in een der tocali- teiten van de „Hinde". De gastvrije eigenaar had inmiddels gezorgd voor keurige banken en tafels. In dit pudding-luilekkerland von den zij hun Zondagsch ontbijt, terwijl menig oogje gewaagd werd aan de veilig gestelde amandelen, bitter en zoet.... Onnoodig te zeggen, dat het S.F.L. den goeden eigenaar van de „Hinde" hoogst dankbaar is en groote zorg zal dragen, dat de heer Goemans nooit spijt zal krijgen, zijn locaal zoo gastvrij opengesteld te hebben aan deze Haarlemsche „Hindelo(o)pertjes", Des avonds blijven de jongens komen in heJ gebouwtje aan de Generaal de la Reystraat, dat nü reeds te klein dreigt te worden voor de gestadig wassende jongensschaar. Moge de nabije toekomst ook hierin een alles zins afdoende oplossing geven. Olive Carey De English Association heeft in hotel „Lion d'Or" een bijeenkomkomst gehouden. Hierbij hield Mr. Clive Carey een lezing over: „Irish Folk Songs." Om nu maar direct het technische element in deze prestatie op zij te zetten t Carey is géén concertzanger, géén operazanger, géén kunsteanger. Althans niet naar onzen conti nentalen smaak. De Engelschen apprecieeren in de vocale muziek andere dingen dan wij. Doch Clive Carey Zong slechts volks-liede- ren. Slechts volksliederen. En bij deze enorme schatten missen wij graag een ver fijnde techniek, omdat deze maar afbreuk doet aan het lied. Wij houden van het volks lied, omdat daarin ongerepter dan in het kunstlied, de ras-sentimenten in een sterke zuiverheid verborgen, en toch klaar aan de oppervlakte liggen. Carey bezit als weinigen de gave van uit het hart te zingen. En zóó dient het volks lied toch gezongen, omdat daarin het hart van het vólk klopt. Hij openbaarde ons het Iersche hartgevoelig en toch sterk, week maar geestig. Zijn programma nogal uitgebreid bevatte voor dit recital een kleine dertig nummers: Iersche liederen in het Engelsch en enkele op Ierschen tekst. Typische me lodieën, uit de verte verwant aan het Gre- goriaansch, sommige met de frappants sluiting op driemaal de tonica, maar alle van een groote tonale Zuiverheid. Vooraf gaf Carey een korte uiteenzetting over het Iersche volkslied en zijn verzame laars, terwijl hij aan ieder lied een kort verklaring liet voorafgaan. OLYMPIADE-FILM Waarschijnlijk door onbekendheid heeft het bezoek aan de Olympiade-film in het Kennemer Lyceum nog niet in alle opzichten aan de verwachtingen beantwoord. Bij de middagvoorstelling op Vrijdag was de zaal geheel gevuld, maar bij de avondvoorstelling viel de opkomst tegen. Waar de film door alle deskundigen buitengewoon mooi wordt gevonden, waar zij zeer veel verschillends biedt (de sport beoefenaars van allerlei gading vinden aller interessantste opnamen, de belangstellenden in de volksmassa's binnen het Stadion en de organisatie om het Stadion worden opnieuw getroffen doof het aanschouwen van op komst en wegtrekken van het publiek er zijn alleraardigste opnamen van de bezoeken der Koninklijke familie, meer dan levens- groóte portretten van H,M. de Koningin bij prijsuitdeeling en andere gelegenheden; bijzonder belangwekkend zijn de gedeelten met vertraagde opnamen: springen, zwem men, paardensport). Waar een strijkje voor de gewone gezellige bioscoopstemming zorgt, waar consumptie verkrijgbaar is (zelfs de gewone norico ontbreekt niet), en waar ten slotte de opbrengst voor een liefdadig doel is, is een opwekking tot het bezoek aan deze film waarschijnlijk overbodig. De voor stellingen vinden plaats op Zaterdag- Zon dag- en Woensdagmiddag te drie uur; op Zaterdag- Maandag- Dinsdag- en Woendags- avond te acht uur. De baten komen ten goede aan de Centrale Vereeniging voor de Opbouw van Drenthe. Voorzitter Mr. J. Th. Linthorst Horaan, Commissaris der Koningin in Drenthe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 11