1125.- f 750.- f250.- f50.- f40.- ZAL STALIN VALLEN? Joannes Dominicus Joseph Aengenent BUREAUXNASSAULAAN49 dit nummer bestaat uit vier bladen MAANDAG 10 MAART 1930 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17406 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Stalin, Rykoff en de Kroepskaja Een zeldzame koop te Hillegom Het fabrieksongeluk te Wormerveer Justitieel onderzoek Ernstig verkeersongeval Brutale overval op een juwelierswinkel Honig's fabrieken te Nijmegen gedeeltelijk afgebrand Eenige tonnen schade Het bedrijf voor een deel stilgelegd Doodelijk ongeval te IJmuiden Machinist tusschen de machine bekneld Noodlottige brand te Duluth Vier dooden door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM Aan de Geestelijkheid en Geloovigen van ons Bisdom ZALIGHEID IN DEN HEER! De gespannen toestand in Spanje Pauselijke onderscheidingen voor Duitsche Politici De mishandeling door luitenant Van den Berg Ziin verzoek om gratie afgewezen Obligatieleening Bloembollenvelden te Hillegom De overstroomingen in Natal De rivieren weer binnen haar bedding Politiebeambten gedood Ernstige vechtpartij in de Kaapprovincie Vele gewonden Voornaamste qKieuws J. J. WEBER ZOON Barometers Thermometers Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Dieven in een garage De Werf „Vooruit" te Spaarndam Het 100e schip te water gelaten Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening Na 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. UWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct- bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regeL AHe abonné's oo dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden y Of|i||l m tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ÜUUUi* Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide nr>«- bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van "a anderen vinger t Was in Gorky, bij Moskou. Lenin lag stervende Eenige dagen vóór Wladimir Ilyieh Oelya- l^W's (Lenin's) dood kwamen de kopstuk ken der party te zamen bij het sterfbed var •ten dictator. Lenin was al vele maander *ang half verlamd door aderverkalking in dr bloedvaten der hersenen. Hij kon niet mee: spreken, alleen nog maar goed- of af keurend het hoofd schudden. Hij wist „de Kroepskaja", zijn vrouw, te beduiden, aar. de leiders der Sovjet-republiek zijn befaamd testament te overhandigen. In dat testament zinspeelde hij op den baat, welke Trotzky en Stalin toen reeds °hderling verdeelde. En hy drukte er de vrees in uit, dat het groeiend conflict we) eehs buitengewoon schadelijk kon worden v°°i" „de partij", ja. a. w. voor de mannen aan 't bewind! Lenin noemde Stalin „te ruw". Hy beval aan, dat deze van zijn post als secretaris- Eeneraal der Communistische Partij zou ont slagen worden om zoodoende een dreigende scheuring te vermijden. Na Lenin's dood 21 Jan. 1924 werd het testament geopend op het Politiek Bureau, 'te „regeeringslcel", in het hartje van het Kremlin. Stalin las het zelf voorDirect na de lezing gaf hy zijn ontslag Trotzky was nog zoo goed als almachtig L°or het volk werd hij bewonderd om zijn Welsprekendheid. Als een Russische Napole- 011 Werd hy door het Roode Leger zijn eigen schepping geprezen. Trotzky beging 'n vergissing. Hy minachtte Stalin... •.Stalin, die onwetende en zwijgzame Aziaat bit Tiflis? BahZoo smaalde hy tegen „vertrouwden". En Trotzky liet Stalin blyven... Hat was in 1924. In 1929 was Stalin, al kruipende, op zyn beurt almachtig geworden En Trotzky en de sijnen werden verbannen; kuipen nu weer legen de Stalinisten van het Turksche Rijk bit... Want ook Stalin's „almacht" schijnt op 1 Punt van ineen te storten, ^a, alles wijst ®r op, dat de hernieuwde gruweiyke kerk vervolging eigeniyk niets anders is dan een °Pperste wanhoopsdaad. Behalve aan hun *igen Satanlschen drang te voldoen „allen Eodsdienst te vernietigen," willen de Stali nisten een laatste, radicale terreur-poging Wagen. Want „op het land," bij de rijke Rus- ®sche grootboeren, de „koelaki," heeft hun bolitiek van boeren-collectivisme, door mid- •fel van allerlei Sovjettistische coöperatieve Vereenigingen, volkomen gefaald. De boeren bebouwen niet meer, dan het hoog noodige Voor hun eigen voedsel. Ze danken er fees telijk voor htm arbeid en spaarcenten be schikbaar te stellen voor de plundering van •te Bolsjewistische graan- en belastinggaar ders, of voor militaire confiscaties. Ze zitten stil en wachten... Op Stalin's verdwynen... Rijkoff was Stalin's assistent. Wie is die Rykoff? Wordt hij „verdacht" door Stalin?... Dèt beweren Amerikaansche co-respon denten. die sedert jaren in Moskou hun be loep uitoefenen. Alexie Ivanoviteh Rykoff is een boeren zoon uit Saratow, juist 49. Als jongen had by zich aangesloten bij de sociaal-democra tie, wat toen nog levensgevaariyk was 25 Jaar geleden, toen Lenin in Genèvc als „uitgewekene" aldaar zyn revolution- haire organisatie ontwierp, werd Rijkoff de Propagandist voor Lenin in de industrieele centra van Rusland. Rijkoff werd zoodoende de eerste „cellenbouwer". Herhaaldelijk verbannen onder het Cza- Ten-regime, werd hij in Siberië een der lei ders van de revolutie van 1917. Spoedig daarop wist hij zich een plaats te veroveren in de voornaamste posten der Bolsjewisti sche regeering. Hij werd er een der meest actieve leiders, verantwoordelijk voor den bloeddorstigen moord op den ongelukkiger Czaar en diens gezin, in den tragischen kel der van dat hoekhuis te Ekaterinenburg (18 Juli, 1918). Gedurende eenigen tyd was Rijkoff te Moskou de voorzitter van de N.E.P. (Stalin's „Nieuwe Econom. Politiek"). Deze was door Lenin zelf ingesteld, ondanks het protest der „zuivere Marxisten." en erkende vrijheid Voor den handel, ook met het buitenland. Eenige jaren tevoren had men, na de af schaffing van het geld en van den particu lieren eigendom, onder het „militair com munisme" van toen, aan een dergelijke er kenning niet durven denken. Want de N.E.P sloot in: het recht van particulier eigendom en kapitalisme. Dus ook: winstmakende haamlooze vennootschappen naast de syn dicalistische coöperatieve vereenigingen. Voortaan werden overuren aan arbeiders betaald en buitenlandsche concessies dooi de Sovjet-regeering aan buitenlandsche ka- litalisten verkocht. Rusland kreeg staats-kapitalisme. Naast staats-socialisme.. Na Lenin's dood werd Rykoff voorzitter van den meest belangrijken sovjet(raad) van volks-commissarissen. Zoodat hij direct on der den Aziatischen autocraat Stalin kwam. diens rechterhand werd vooral na de ver banning van Trotzky en de zynen. Rijkhoff is dezelfde, die de officieele ont kenning van de Sovjet-regeering, na het pu- 'oliceeren van het ontroerend Pauselijk schrijven betreffende Rusland, over de hoof den heen der overstelpende getuigenis van Journalisten en anderen in Rusland, de we- -eld inzond. „Alle gelogen!" zei hy. Daar is nog „de Kroepskaja!" Dat is- de weduwe van Lenin, die in het Kremlin woont, vanwaar ze alle dagen tegen het middaguur als ware het een godsdienstige plechtigheid, het fel verlichte praalgraf van „vadertje Lenin" be zoeken gaat. Dat bevindt zich op het Roode Plein buiten tegen de muren van het Krem lin aan. Waarbij voortdurend eenvoudige zielen komen „bidden' er voorbij trek ken en wierrookkorrels „offeren", op het komfoor werpen, terwijl de „Lenin-ikoon" een litho in gouden lijst gekust wordt. Vóór me ligt haar foto. O, dat gezicht der Kroepskaja! 'n Zwaar, vol, hard gezicht is het. Een masker lykt het van een gróót, massief boe- renhoofd, dat wel een mannenkop schijnt. Haar dichte, lange haren grijzen sterk; ze hebben een scheiding in het midden en plakken aan weerskanten tegen haar hoofd, zoodat haar enorm voorhoofd met de vlee- zige wangen en stevingen kin vol wilskracht dat gezicht van de Kroepskaja bezield moet worden door de oogen. Groote, klare oogen zyn het. Ze turen meedoogenloos vorschend. „Om iemand te verteren," schreef Trotzky over haar oogen. De Kroepskaja is in het Kremlin een ge weldige macht en de fanatieke yveraarster voor het „Nieuwe godsdienstige ideaal" welks eerste stempel daar, tegen het Krem lin, op het Roode Plein, staat. Zij heeft het al zoover gekregen ,dat in elk Russisch huis, arm of beter gesteld, een hoekje apart gehouden is voor een „ikoon van Vadertje Lenin." Zoo'n ikoon is er overal in de fa brieken, in elke werkplaats. Hy is in de ka- zemen; in de asyls en ontelbare staatsge- stichten: op de hoeken der straten in de oude Russische steden Lenin's ikoon, niet meer Christus! Maar de Kroepskaja is óók nog de direc trice van het ,3ureau voor Politieke Opvoe ding." In die kwaliteit heeft deze dictators vrouw nog onlangs de vernietiging van alle in bibliotheken voorhanden zynde exempla ren van Bijbel, Talmud en Koran bevolen. En toen heeft zy daarby weer gezegd: „Alle sporen van éénige openbaring, anders dan die van het denken onzer Nieuwe (Bolsje wistische) Russen, moeten als volksvergift mschadelijk gemaakt worden Waarom de aandacht op dit driemanschap waarvan de vrouw minstens zooveel in vloed heeft als elk der mannen gevestigd wordt? Omdat, zoo alle teekenen niet bedriegen, er een innerlyke crisis in de allerhoogste Sovjet-kringen uitgebroken is. Hun politiek heeft jammerlijk gefaald Stalin heeft de oppositie niet weten te verzoenen méér dan ooit te voren, groeit de ellende der be volking in Rusland! En daarmede de ont- Toocheling der volksmassa, welke al lang be seft, door ijdele voorspiegelingen om den Juin te zijn geleid. Trotsky's invloed en ondergrondsche macht van Constantinopel uit is nog niet te bere kenen. Maar wél kan men uit alles opma ken, dat er verstandhouding tusschen de Trotzkyisten en tal van bevolkingsgroepen in Rusland moet bestaan. Zoo de deserteurs, die 'n Polen met duizenden aankomen, kunnen geloofd worden, zal nog dezen zomer de Sov- iet-campagne, tot 't terugwinnen van Bessa- rabië, haar beslag krijgen. Wat een oorlog op len Balkan dat kruithuis van Europa leteekent. Maandag, 3 Maart, werd plotseling de nachtige directeur der Sicuranza (geheime politie) te Boekarest gevangen genomen. En het biykt nu, dat deze reeds anderhalf jaar in betaalden dienst van de Sovjet stond. Ambtelyk kreeg hy geheime rapporten, uit elke plaats in Roemenië, over vermeende 3f ware communistische kuiperijen! En een ifschrift van die politie-rapporten ging er vekelyks naar Moskou De communistische relletjes in Weenen en omstreken hebben óók al te denken gegeven. ■Vant slechts een Russische oorlog of Euro- peesche revolutie kan het Stalin—Rijkoff regime nog op de been houden. Daarom stellen we ons voor, héél speciaal voor onze lezers op de belangrijke Russische •ebeurtenissen en communistische propagan da in Europa te gaan letten. Dat het al lang ~,meult in Duitschland, weten wij P. J. W. Op de Donderdag door de veilingvereeni- ;;ing „Hillegom" gehouden Bloembollenveiling deed zich het zeldzaam geval voor, dat door één kooper 500.000 Tulpen van dezeflde soort als één koop werden gekocht. Het lijk van den fabrieksarbeider L., die Woensdagnacht in de oliefabriek De Engel van de firma Grok en Laan in een kop, gevuld met kokende vetzuren is gevallen, is op last van de justitie in beslag genomen. Dr. Hulst uit Lelden heeft de lijkschouwing verricht. Uit het ingestelde onderzoek zou zijn gebleken, dat de kuip niet was voorzien van de bij de wet voorgeschreven beveili ging. Een bestuurder van de Gooische stoom tram zag Zaterdagavond te ongeveer half negen in het licht van zyn schynwerpers een man op den weg liggen tusschen Naarden en Hakkelaarsbrug. Hij stopte en waar schuwde twee motovryders, die den bewuste- loozen man naar Dr Keyzer in Naarden brachten. Deze constateerde zware hersen schudding en liet den man naar de Mayella- stichting te Bussum vervoeren. Door een S. O. S.-bericht kwam de Naardensche politie te weten, dat de ongelukkige de 20-jar:ge V. Hopp uit Harderwijk is. Hy had zich per fiets naar Amsterdam willen begeven, waar zn ouders wonen, Vermoedelijk is hij door een auto aangere den. Zijn toestand is zeer ernstig. Zaterdagavond drong een onbekende man een juwelierszaak in de Grosse Theater- strasse te Hamburg oinnen en bedreigde den winkelier met een mauser-pistool. Deze vat te de zaak aanvankelyk op als een misplaat ste grap, doch plotseling loste de indringer een schot, dat den juwelier in het hoofd trof. Hoewel hy ernstig gewond was, zette hij den onverlaat op straat na. Deze loste een tweede schot, waardoor hy echter zelf zwaar gekwetst werd. De juwelier kwam te vallen en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht Hij is echter tijdens het trans port overleden. De dader van den aanslag is in het ziekenhuis aan de gevolgen van zyn schot bezweken. In den afgeloopen nacht is te Nymeger aan den Waalbandyk brand uitgebroken in het oude gedeelte van de groote maizena- en stijfselbabriek van de fa. Honing, welke ge heel is afgebrand. De brand ontstond in het voorgedeelte der fabriek, waar het vuur een willigen prooi vond in den voorraad van ongeveer 15.000 mud maïs. Reeds spoedig na het uitbreken van den brand was het vuur zoo geweldig, dat de brandweer zoo goed als niets kon verrich ten. Het geheel oude gedeelte tot de machine- afdeeling, die werd afgescheiden door een grooten twee-steens dikken brandmuur, brandde geheei uit. De brandweer moest zich beperken tot het bestrijden van het vuur in het achtergedeelte van de fabriek en trachtte daar te redden wat te redden viel. Zy sloogden daarin, toen men de stoom- brandspuit op de veerpont in de Waal gezet had en zoo uit de Waal een voldoende hoe veelheid water op te pompen, om met 12 stralen water te geven. Eerst tegen halt 2 was men den brand eenigszins meester, was althans het gevaar voor uitbreiding geweken. De fabriek, waar 300 a 400 arbeiders werk zaam zijn. ligt thans gedeeltelijk stil. De schade kan nog niet precies worden vastgesteld, doch bedraagt in ieder geval eenige tortnen. Zij wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld kunnen worden. De machinist H S. geraakte Zaterdag morgen op het werk van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij te IJmuiden, bekneld tusschen het raderwerk van een z.g.n. IJze ren Man. Eenige arbeiders ontdekten het ongeval en zetten onmiddellijk den stroom af. S. bleek levensgevaarlijk gewond te zyn en werd vervoerd naar het Roode Kruis Zie kenhuis te Beverwijk. Zondagmorgen is hij. na een nacht van hev'ge pynen, aan de gevolgen overleden. De overledene was 47 jaar en laat een vrouw en een dochter achter. Te Duluth (Minnesota) zijn vier menschen omgekomen by een brand in een woonhuis van zees verdiepingen De brand ontstond op de tweede verdieping en breidde zich zoo snel uit, dat den bewoners der bovenste verdien pingen de weg werd afgesneden én ongeveer 15 menschen met behulp van ladders gered moesten worden. Beminde Geloovigen! Wij zijn er van overtuigd, dat de oproep van onzen Heiligen Vader den Paus tot de geheele Katholieke wereld om zich met Hem te vereenigen, ten einde eerherstel te geven voor de beleedigingen en verguizingen, die vooral gedurende de laatste maanden in het diep rampzalige Rusland aan God en gods dienst werden aangedaan, ook door U ont vangen is met volle instemming en innige dankbaarheid. Ook gij zyt geschokt tot in het diepst uwer ziel door de God-onteerende gebeurtenissen in het Oosten, en daarom heeft de stem van den Vader der Christen heid by U dankbare weerklank gevonden. Volgaarne komen Wij tegemoet aan Uw vurig verlangen om U te vereenigen met den H Vader, uwe handen met hem smeekend ten hemel op te heffen, ten einde vergeving af te roepen voor de zonden, waardoor Zyne eer rechtstreeks werd aangetast. Allereerst verzoeken Wij daarom alle ge loovigen van Ons Bisdom om óf wel op Zon dag 16 Maart, óf wel op Woensdag 19 Maart (den dag, waarop de H. Vader Zelf in de Basiliek van Sint Pieter op plechtige wyze aan God eerherstel zal gaan aanbieden) óf wel op Zondag 23 Maart te naderen tot de H Tafel en in een algemeene H. Communie U te vereenigen met de intentie van Zijne Hei ligheid, Ten tweede verzoeken wy aan al degenen, die dit jaar zullen deelnemen aan den Stillen Omgang te Amsterdam, dien omgang te wil len doen tot dezelfde intentie, en dus ook door deze grootsche manifestatie van geloofs leven aan God eerherstel te geven. Ten derde, Wij geven bij deze verlof aan de religieuzen van de kloosters in Ons Bis dom om in den nacht van den 18den op den 19den Maart óf wel in den nacht van den 22sten op den 23sten Maart een nachtelijke Aanbidding te houden tot dezelfde intentie. Het H. Sacrament mag dan in Ostensorio worden uitgesteld. Ten vierde. Wy bepalen bij deze, dat op Zondag 16 Maart in alle kerken van Ons Bisdom het H. Sacrament in Ostensorio ter aanbidding zal worden uitgesteld in de uren van den namiddag, welke nader kunnen wor den vastgesteld door de plaatselyke Geeste lijkheid, waarna een Pleschtig Lof zal wor den gecelebreerd, waaronder zullen worden gebeden de Litanie van het H. Hart en de Akte van eerherstel, gevolgd door het schiet gebed van Z. H. den Paus: „Verlosser der wereld, red Rusland", hetwelk driemaal zal worden herhaald; en dat op Woensdag 19 Maart onder het Lof, hetwelk op dien dag moet worden gecelebreerd ter eere van Sint Joseph, den Patroon der H. Kerk, gebeden zullen worden de Litanie van St. Joseph en het gebed: „Tot U. o H. Joseph, nemen wil onze toevlucht", gevolgd door de drievoudige herhaling van hetzelfde schietgebed van den Paus. Wij hopen en vertrouwen, dat de deelne ming der geloovigen van Ons Bisdom aan deze uitingen van eerherstel zoo algemeen mogelijk zal zijn, ten einde door onze smee kingen van God te verkrygen. dat Hij In Zijne oneindige goedheid aan het arme Rus land barmhartigheid moge verleenen. En zal dit Ons herderlijk schrijven op den eersten Zondag van Quadragesima in alle kerken van Ons Bisdom en in alle kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op de ge bruikelijke wijze worden voorgelezen. t J. D. J. AENGENENT. Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, J. M. VAN DER TUIJN, Secretaris. Gegeven te Haarlem, den lsten Maart 1929. Een officieel bulletin van het Aartsbisdom Toledo TOLEDO, 9 Maart (B. T. A.) In het officieele bulletin van het Aartsbisdom To ledo publiceert de primaat van Spanje een belanrijk rondschrijven, waarin hij den na druk legt op den ernst van den huldigen toestand, niet alleen op politiek gebied, doch ook op sociaal, moreel en religieus gebied. Het is de eerste plicht van iederen katholiek ac tief deel te nemen aan het nationale poli tieke leven. De katholieken kunnen ook openbare amb ten bezetten en lid zijn van politieke partyen, doch slechts met eerbiediging van de rech ten der Kerk. In verband met het afsluiten van het Concordaat BERLIJN, 9 Maart (Wolffbureau) Naar de „Germania" uit Rome meldt, zal een aantal Duitsche politici hooge Pauselyke on derscheidingen worden toegekend. Oud-rykskanselier, dr. Marx, zal 't Groot kruis van de Pius-Orde ontvangen, terwyi het Grootkruis van de Gregorius-orde zal worden toegekend aan den rijkspostminister dr. Schaetzl, aan den Pruisischen minister Steiger en Schmidt en enkele staatssecreta rissen van Pruisen. Deze onderscheidingen worden verleend in verband met de verdiensten dezer personen by het afsluiten van het Concordaat. Het verzoek om gratie van den len luite nant C. A. J. van den Berg, die op patrouille een inlandschen cfwangarbeider, die uit zyn veldflesch had gedronken, zoodanig liet mishandelen, dat deze overleed, waarom de luitenant a'oor den Krijgsraad te Batavia was veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met vervallen verklaring uit den militairen stand, welk vonnis door het Hoog Militair Gerechtshof werd verzwaard tot 5 jaar ge vangenisstraf met vervallen verklaring uit militairen stand, is afgwezen. Verschenen is de prospectus van de Sile- zische provincie van de Congregatie der E.E. Vusters van Onze Lieve Vrouw (Kongre- gation der Armen Schulsohwestern van Un- serer Lieben Frau, Schlesische Provinz). Pro vinciaal-Moederhuis te Breslau (Rechtesper- soon: „St. Augustinus-Stiftung zu Breslau"), welke overgaat tot uitgifte van 625.000 8 pet. Hyp. 75-jarige Obligatiën in stukken van 1000 en 500 aan taor.der met cou pons per 1 Maart en 1 September, tot den koers van 100 pet. Ten behoeve van de obligatiehouders wordt als zakelijke zekerheid nog een eerste hypo theek op goudbasis gevestigd totaal ge taxeerd op pl.m. 1.560.000. De leening is derhalve 2 'A maal gedekt. Sommige bloembollenvelden zyn de laatste dagen geheel van hun dek bevryd. De jonge spruiten vertoonen zich regelmatig en de voorjaarstyd nadert. Tegen elke verwach ting in, kan niet gesproken worden van „vroeg" De late Paschen zal de bloeiperiode zyn. DURBAN, 10 Maart (Reuter). De bladen melden, a"at de revieren, die gisteren buiten hun oevers traden, wederom binnen haar beddingen zijn terugge keerd. Langs de oevers zijn geen lijken gevonden, maar men weet, dat twee Euro- anen en zeven inlanders zijn omgekomen. Om de identiteitskaart Zaterdagavond werd te Koningsbergen een politie-beambte door een tramconducteur verzocht de Identiteit vast te stellen van een voorbyganger, die een ruit had vernield. Daar deze man geen papieren bij zich had, werd hy naar het bureau gebracht. Onderweg slo ten zich nog twee agenten ter assistentie aan. De arrestant schoot plotseling zijn revolver af in de richting van de agent en trof deze in het hoofd. Daarna schoot hij op de beide andere agenten, zonder hen evenwel te tref fen. Op het bureau bleek het een acteur te zyn. De politieman overleed op weg naar het zie kenhuis. KAAPSTAD, 9 Maart. (Reuter). Te Raw- son in de Kaapprovincie zyn negen Euro peanen en verscheidene kleurlingen gewond tydens een vechtparty. Naar gemeld wordt begon het gevecht, doordat een groep Euro- peesche jongelieden, heethoofden, trachtte een byeenkomst te verstoren van het Afri- kaansche Nationale Congres met een inland- ders-organisatie. Volgens een ander bericht bestond er reeds gedurende veertien dagen wryving met inlana'sche onruststokers. De Europeanen keerden terug van een vergade ring, toen zy aangevallen werden en met steenen geworpen. Een Europeaan, een oud man, werd ter aarde geworpen, waarop de andere Europeanen de inlanders, aïe met messen waren gewapena, met de vuisten uiteen joegen. Een zware brand heeft de fabrieken van de Erven H. de Jong te Wormerveer totaal verwoest. De schade bedraagt 1 millioen. Aan de werf „Vooruit" te Spaarndam is Zaterdag het honderdste schip te water ge laten. Voor de huldiging van dr. Frederik van Eeden is te Bussum een comité gevormd. De verdachte van den moord te Benne- kom schuldig aan inbraken? Geringe uitbreiding van de Engelsche luchtmacht. Eer wordt 890.000 pond sterling meer aangevraagd dan op de vorige begroo ting. Een schrijven van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent over de godsdienstvervolging, in Rusland. Homing's fabrieken te Nijmegen gedeelte lijk afgebrand. Eenige tonnen schade. Het verzoek om gratie van luitenant Van den Berg in Indië, die een dwangarbeider ten doode toe liet mishandelen, is afge wezen. Luitenant Hoste, het tweede slachtoffer van het vliegongeluk te Kalidjati, is over leden. W. H. Taft, ond-president der Vereenigde Staten, is overleden. De overst-roomingsramp in Frankrijk. Gift van Z. H. den Paus. Een nationale rouw dag. Weer een nederlaag van het kabinet- Tardieu. Oneenigheid in de nieuwe Engelsche partij. Lord Beaverbrook nit de partij getreden. Dr. Ln'her, oud-minister van financiën in Duitschland, wordt genoemd als opvolger van dr. Schacht- Geen voortgang op de Vlootconferentie. He aantal dooden bij de mijnramp te Charleroi is tot 14 gestegen. Overstroomingen In Natal (Zuid-Afrika). De regeerin gscrisis in Saksen. Het Youngplan in den Duitschen Rijksdag. De actie van Gandhi. Het antwoord van den onderkoning. Verschenen is het rapport der ambtena ren in zake de taalkwestie in België. Barometerstand 9 uur v.m.: 747. Achteruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.26. Hoogste stand: 763.7, te La Coruna. Laagste stand: 733.3 te Hernösaad. Verwachting: Matige tot Krachtl- gen, daarna afnemende Noordwesteiyke tot Westelyken wind. Afnemende bewolking. Aanvankelijk nog kans op regen of natte sneeuw. Kans op nachtvorst. Weinig veran dering in temperatuur overdag. Zij lossen een schot. Toen de heer De G. te Delft gisteravond onraad hoorde in zijn garage, ging hy kij ken en ontdekte twee personen. By de ont. dekking dreigde een hunner den heer De G. met een revolver, terwyl direct op de bedrei ging een schot volgde, dat gelukkig miste De daders ontkwamen. Na een ziekte van enkele weken is Zaterdag j.I. de vroegere Amerikaansche president Paft gestorven. President Hoover heeft daarom de ontvangst der parlementsleden -eeds afgezegd. Ongeveer 10 jaar, nadat de werf te Spaarn dam van de N.V. Werf „Vooruit" te Enk- huizen in exploitatie genomen, werd daar Zaterdag met goed gevolg het 100ste schip te water gelaten, n.l. het stalen Dortmund- Emskanaalschip Thejo, gr. ong. 915 ton, met afmetingen 67 M. X 8.20 M. x 2.30 M. voor rekening van den heer Th. W. Cornelissen te Gendt. Deze stapelloop droeg een eenigs zins feestelijk karakter. De totale tonnen- maat van deze 100 schepen bedroeg 37.736 ton. Direct daarop werd de kiel gelegd voor een stalen zeetanklichter voor melassever- voer met afmetingen 42 M. X 7 M. x 2.75 M. voor rekening van de N.V. Nederl. Indi sche Steenkolenhandel My. te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1