Cheque-koersefl Amsterdamsche Beurs Seringa S Wothrich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS iarteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.*' Centrale Verwarming Oliestook-inrichtingen UIT DEN OMTREK HILLEGOM KENNEMERLAND BEVERWIJK MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen PROVINCIAAL NIEUWS EGMOND AAN ZEE MAPKTNIEUWS ^ab\e^- 559% 63 151 129.50 397 342% 95 401% 65i/2 GEMEENTERAAD (Vervolg) De heer Loerakker Mijn bezwaren blij ven bestaan. We moeten b.v. niet iemand kunnen verplichten tot het maken van een duurder hek. Zoo gauw zulk een kwestie zich voordoet, zullen B. en W. zich moeten laten voorlichten, het is een zekere krenking van het eigendomsrecht. De heer Jansen wil met het voorstel mee gaan, indien er aan toegevoegd wordt mits er geen grootere kosten bijkomen dan ge bruikelijk zijn. De heer Loerakker Ook dat kan ik niet accepteeren. De Voorzitter We willen wel bijvoegen geen besluit wordt in dezen genomen, dan na gehoord te hebben de commissie van Pu blieke Werken. Gaat de opinie van B. en W. niet mee met de meerderheid dier commissie, dan is beroep op den Raad mogelijk. De heer Klaver neemt het op voor de hee- ren van der Paal en Van der Hulst. We moe ten niet alles over één kam scheren. De Voorzitter Technische moeilijkheden Zijn ons niet opgegeven. B. en W. zullen niet verder gaan dan noodzakelijk is. In Amster dam gelden andere maatregelen De heer Fijma merkt op, dat het alleen geldt voor eigenwijze menschen. Spr. is blij met deze verordening. Het gewijzigd voorstel van B. en W. wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. 15. Aankoop van een stukje grond van D. Borger voor verbreeding Prins Hendrik straat. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. 16. Invoering aanleg-belasting-verorde- ning. De Voorzitter stelt voor, daar een der Wet houders en een Raadslid niet tegenwoordig zijn en dit voorstel wel waard is rijpelijk over dacht en bestudeerd te worden het aan te houden tot de volgende vergadering. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. 17. Adres afdeeling Hillegom van het in stituut voor arbeidersontwikkeling om een schoollokaal te mogen gebruiken voor een avond, tot het vertoonen van oude beziens waardigheden. Het verzoek wordt met algemeene stem men ingewilligd. 18. Vaststelling vermenigvuldigingscij- fer voor 19301931. De heer Klaver meent namens de geheele burgerij te spreken, als hij zegt, dat het hem verheugt, dat het cijfer naar beneden gaat. Hij vraagt zich af hoe is het mogelijk, dat de belasting naar beneden gaat Zouden we het verschil niet in het kleine potje kunnen gooien voor het wegenfonds Ook heb ik eventueele schommelingen op het oog, dat hebben we hier al eens meer gehad het is mij nog niet duidelijk. De Voorzitter Het pessimisme is bij mij nog niet gedaald. Maar we zouden het cijfer nu op 0.83 kunnen brengen. Twee overwe gingen hebben tot ons voorstel geleid t het kan en het is het laatste jaar, dat het zoo vast gesteld kan worden. Wat de zaak straks zal zijn, als de verhouding tusschen Rijk en Ge meente geregeld is, heb ik den indruk, dat het nog al mee zal vallen. Het cijfer 0.9 wordt nu met algemeene stemmen vastgesteld. 19. Adres Harddraverij-vereeniging voor gebruik der Van den Endelaan en van een terrein voor de Volksfeesten. De heer Vermeer verklaart, dat hij als Anti-Revolutionnair tegen beide voorstellen Zal stemmen. Het eerste voorstel wordt aangenomen met 92, tegen de heeren Vermeer en Jansen het tweede wordt aangenomen met 83 st. Tegen weth. De Vreugd en de heeren Ver meer en Jansen. 20. Comptabiliteitsbesluit. Het besluit wordt met algemeene stem men genomen. 21. Adres van gemeente-veldwachter G. Versteeg, inzake reorganisatie politie. Wordt besloten conform het prae-advies van Bur gemeester en Wethouders. 22. Begrooting bedrijf Openbare Wer ken over 1930. Dit punt wordt op verzoek van den voor zitter tot de volgende vergadering aange houden. 23. Prae-advies inzake aanstelling boven tallige leerkracht aan de openbare lagere school. De heer Vermeer kan zich met het prae- advies niet vereenigen. Men zou kunnen Zeggen vecht niet voor een verloren schaap, maar er i^ook nog een spreekwoord, dat zegt, dat gestadig druppelen den hardsten steen holt. Spr. gaat de historie na. Hij ontving een schrijven van het oud-lid, den heer Vooren dat hem heeft getroffen. Indien het gevraagde, thans weder wordt verworpen, zal dat voor hem geen aanleiding zijn terug te gaan. Het lager onderwijs is het eenigst kapitaaltje, dat we aan de meeste leerlingen voor het leven kunnen meegeven. Wel werd gevoteerd meer dan f 6000 voor 150 leerlingen van U.L.O. scholen, maar voor 1750 kinderen der lagere scholen wenscht men niets te doen. Een op merking in het algemeen maakt spr,, als hij erop wijst, dat art. 100 de kwestie van de bo ventallige onderwijskrachten regelt. Spreker meent kilheid en onbewogenheid te zien in de houding van B. en W., terwijl er wel we gen zijn, om de kosten te verminderen. Men kan de toezegging vragen van de schoolbe sturen, om niet tot de uiterste grens te gaan, dan zou men met 6 iuplaats van met 9 boven talligen kunnen volstaan. Spr. zal met een ander voorstel komen, gesteund door de hee ren Fijma en Ja twen, nl. dit dë Raad stelle bij de O.L. school een boventallige onder wijzer aan per 1 en make tevens een ver ordening, dat de bitondere scholen niet ver der zullen gaan, dan één leerkracht meer aan iedere school. Dit voorstel beveelt hij van harte aan. De heer Loerakker zal voor het voorstel De heer Loerakker zal voor het voorste van B. en W. stemmen. De heer Vermeer noemde dit kil, koel en onbewogen. Dit geldt ook voor mij, daar ik er voor zal stemmen De vraag dient gesteld Hoe groot mag een klas zijn Ik zou den staat voor uitgaven in Nederland wel eens willen zien, indien men uitsluitend tot richtsnoer nam de adviezen der onderwijzers. Misschien zou men dan komen tot het advies geef ieder kind een onderwijzer. Met de ULO was het heel an ders: hadden we daar geen boventalligen on derwijzer gegeven, dan was het niet meer mogelijk geweest, dat onderwijs te geven. Als de Wet niet deugt, is dat niet mijn schuld en ik hoop, dat men mij gelooft als ik zeg, dat het er niet om gaat, dien onderwijzer aan de Gemeenteschool te misgunnen. De finan- tieele kwestie is echter niet uit te schakelen en de consequenties hebben we te aanvaar den. Na repliek en dupliek wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 65. Een voorstel van den heer Vermeer, om een kweekeling met akte aan te stellen op f 1000 salaris wordt gerenvoyeerd naar Bur gemeester en Wethouders. 24. Verzoek L. Seijsener om een stukje grond aan de Van den Endelaan als voortuin in gebruik te mogen hebben. Het verzoek wordt met algemeene stem men ingewilligd. 25. Verzoek Centrale vereeniging ter be hartiging der maatschappijlij ke belangen voor zenuw- en zielszieken om als lid toe te treden. Met algemeene stemmen wordt op het verzoek afwijzend beschikt. 26. Benoeming lid Scheidsgerecht Werk liedenreglement. Tot lid wordt benoemd de heer H. G. Hopman, tot plaatsverv. lid de heer P. Elfring. Mededeelingen De Voorzitter zegt, dat er nog steeds ter behandeling ligt een adres van Kracht door Oefening, waarover voldoende gegevens ont breken. Gisteren is er vergaderd door de leden uit diverse gemeenten inzake het instituut schoolartsen. In de commissie werd overeen stemming bereikt, zoodat u vermoedelijk voor de eerstvolgende vergadering voorstel len zullen bereiken. De heer Vermeer wil dit stuk graag vroeg hebben, waarmee de voorzitter gaarne reke ning wil houden. Wat het Badhuis betreft hopen we ook de volgende maal met voorstellen te komen. De heer Fijma heeft mij gevraagd, welke redenen ik had de vertooning van een pro pagandafilm voor Onderling Belang te ver bieden. Ofschoon ik niet verplicht ben, daar van de redenen op te geven, wil ik het wel doen. Het komt mij nl. wenschelijk voor in de Vasten geen vergunningen te geven voor bioscoopvoorstellingen. De overgroote meer derheid van de bevolking wenscht dat niet in dien tijd. Had ik echter geweten, dat het hier gold een wetenschappelijke film, dan ware het niet uitgesloten geweest, dat ik de toe stemming wel gegeven had. Het werd echter moeilijker, toen de heer Van Dril verlenging van het sluitingsuur vroeg. Zaterdagmiddag sprak ik met den secretaris van Onderling Belang af, dat hij Dinsdagmorgen bij mij zou komen, om over de zaak te spreken, doch hij kwam niet, maar zond mij een minder aan- genamen brief. De heer Fijma is dankbaar voor den uitleg, doch meent, dat een ander denkend deel der bevolking niet de dupe zijn mag van uw be ginsel. De film was zuiver wetenschappelijk sommigen ergeren zich b.v. aan de optochten der Kindsheid, ik niet en ik vind dat ook geen reden voor u, ze te verbieden. De Voorzitter Het ging niet om de film, het is veel principieeler. Het gaat feitelijk niet aan, een gedeelte van de bevolking te dupee ren, omdat een ander gedeelte iets niet ge- wenscht acht, maar de praktijk zegt, rekening te houden met den wensch van een zeer groot deel van de bevolking. Is dat zoo, dan wil ik daar niet tegenin gaan. Het is van mij geen nieuw standpunt, daar ik vorig jaar hetzelfde deed. De heer Fijma Ik geef u gelijk, u zegt het zeer juist, als die film in een vereeniging was gegeven, had u geen bezwaar gehad. Maar in dit geval wil ik toch een woord van protest laten hooren. Waar blijft de vrijheid van ons als Nederlandsche burgers als het zoover gaat De Voorzitter Laat men nu niet op elke slak zout leggen me dunkt, dat ik liberaal ben, ik neem geen eng standpunt in, maar men moet de zaken niet omdraaien. Waarom wordt zelfs in de groote steden in de Goede Week geen toestemming gegeven tot het ge ven van bioscopen De heer Jansen Deze week werd door „Zingt den Heer" een uitvoering gegeven en er werd een wenk door u gegeven, zulks niet meer in de Vasten te doen. De Voorzitter U is verkeerd ingelicht die uitvoering heeft een openbaar karakter. De heer Jansen Maar dan is u inconse quent. In het voorjaar werd u gevraagd, geen muziek in de cafés te doen geven, zoudt u ons ook daarin tegemoet willen komen De Voorzitter Ik ben niet inconsequent. Hierna wordt het nog even scherp over deze kwestie, waarna de Voorzitter er de de batten over sluit. Rondvraag. De heer Loerakker zal een paar kwesties te berde brengen, waarvan één in besloten vergadering. Maar een andere kwestie is het bezwaar, door den Stratenmakersbond gemaakt, dat we leerlingen hebben aan 't werk gezet voor betegeling. Dit bezwaar gaat uit van J. Oschatz. Mijn meening is, dat ik 't volmaakt eens ben met B. en W., doch ik wensch niet mede te werken aan een eventueele vaste aanstelling aan de gemeente. Komt er be zwaar, dan vraag ik me af: is stratenmaker zulk een kunst? Is dat zoo, laat dan die stumperds maar aantobben. Dat er werklooze straatmakers zijn, is voor mij geen argument, dat B. en W. er op zouden terugkomen. Veder sprak de heer Loerakker als volgt: Mijnheer de Voorzitter, Bij de algemeene beschouwingen, dit jaar gehouden, zijn door ons geacht medelid, den heer Klaver, ter sprake gebracht de benoemingen en aanstel lingen van arbeiders en ambtenaren in ge meentedienst en de wenschelijkheid bepleit voor evenredige vertegenwoordiging. Daarmede hebben alle partijen, welke hier in den Raad vertegenwoordigd zijn, hun volle instemming betuigd en is de R. K. Raadsfractie, welke hier een meerderheid vormt, hulde gebracht. Ook U, M. de V., hebt U daarbij aangeslo ten en dit wel zonder dat U bij deze dis- cussiën betrokken waart. We mogen dus wel als vaststaand aanne men, dat deze gedachtengang algemeen te Hillegom wordt voorgestaan. Daarom, M. de V., is mij opdracht gegeven om namens de geheele R. K. Raadsfractie, en ik hoop, dat de vertegenwoordigers van de andere partijen daarmede zullen instem men, ons leedwezen uit te spreken, dat bij de uitbreiding van het politiecorps met dit als algemeen erkend beginsel geen of althans niet voldoende is rekening gehouden. Immers, M. de V., van de drie aangestelde personen behoort er niet een tot de R. K. Partij en dit terwijl deze partij toch de groot ste is in deze plaats. Wij weten, M. de V., dat U kunt zeggen: „Die benoeming was aan mij en ik ben aan dit College geen verantwoording verschul digd". Dit wetende zullen wij er ons van onthou den U ter verantwoording te roepen en zul len we zelfs geen poging in dezen geest I4I V - wagen, maar IT zult ons niet kunnen ver hinderen daarover ons leedwezen uit te spre ken en U met aandrang te verzoeken met dit algemeen billijk verlangen van dit College in de toekomst rekening te houden. De heer Fijma: Ik heb dat zaakje aan het rollen gebracht; de stratenmaker staat er geheel buiten maar ik begrijp niet, dat de heer Loerakker dit apprecieert. Spr. vreest er verlaging van loonen van, de mogelijkheid bestaat, dat die habbekras- sers naar andere gemeenten trekken; het is een vak en wij gaan dat op die manier be derven. Het heeft f 96.meer arbeidsloon in een week gekost. Over die politie-agenten ge sproken, ik heb ook die stukken in de krant gelezen. Velen hebben met ergernis kennis genomen van dat schrijven. De heer Loer akker had diep respect moeten hebben voor de wijze, waarop die agenten zijn benoemd. De beste zijn gekozen. Drie Katholieken 1 hebben de zaak beoordeeld. Is de heer Loerakker zoo tevreden over dien man van O. W.? En wat de qpzichter- teekenaar betreft, zijn de Katholieken daar over zoo tevreden? Is dat rapport zoo gunstig? Er is gespro ken over E.V. maar wat is gebleken? Dat ze alleen gold voor Katholieken. Wij dienen alleen voor stemvee. Met Chr.-'Hist. en A.-R. wordt wél onder handeld door de R. K., maar met de S. D. A. P. en de V. D niet. Het spijt mij dat ik met de uitgesproken gedachte bij die alg. beschouwingen ben meegegaan. Ik heb frappante brieven van aan banden leggen van sollicanten. Hoe is het gegaan met de vacatures Vooren? Aan de commissie O.L.S. een Katholiek erin. U heeft dat al meermalen gedaan. Er wordt alleen gelet op wat men is, niet op bekwaamheid Ergernis heeft het gegeven wat de heer Loerakker heeft gedaan. Men moet het prin cipe niet opdrijven en den persoon van den Burgemeester in het gedrang brengen. De voorzitter: ik ben niet van plan, op die zaak nog in te gaan. Voor de woorden van den heer Fijma betuig ik mijn erkente lijkheid. Wat de stratenmakers-kwestie be treft, zullen we die zaak later bekijken. We meenden goed te doen, die menschen pro ductief te maken. En het leggen der tegels is in zekere mate een succes geweest, doch we zijn niet voornemens daarmee voort te gaan; we zijn bereid de afgevaardigden van dien bond te ontvangen. Wij hebben ons uitsluitend door de belangen der Gemeente laten leiden. De heer Loerakker: Fijma heeft me aan gevallen. In oprechtheid mag ik zeggen: we probeeren de beste te vinden, maar dat kan tgenvallen. We zullen de S.D.A.P. bij benoe mingen niet achterstellen maar nu wordt het anders. Fijma heeft zich positief uitge sproken „het zijn de beste", maar er waren ook goede Katholieken voor die functie. We hebben alleen ons leedwezen uitgesproken. Men moet niet altijd zulk een hooge waar de hechten aan rapporten: de interpretatie was gunstiger dan het rapport. Het gaat niet aan, dat Fijma op dergelijke wijze iemand in zijn positie en bevordering schaadt. Onze wensch is alleen, dat de Bur gemeester als een goed Katholiek aan de beurt is dan eerst zal vragen: ben je ervoor geschikt. Wij willen geen ander krenken. En daarom had de heer Fijma beter de hulde aan den burgemeester achterwege kunnen laten. De voorz.: ik zal aan den wensch van den heer Loerakker geen gehoor geven, doch me laten leiden door mijn geweten. Goed Burgemeester, zegt de heer Loerak ker, u heeft daar het recht toe, maar u ver geet, dat u Burgemeester is geworden om dat u geld heeft en omdat u katholiek was. De voorzitter: dat over geld heeft u in uw dronkenschap reeds gezegd bij mijn in stallatie, waar mijn vrouw bij was en dat heeft mij diep gegriefd, maar ik wil u wel zeggen, dat het contact tusschen u en mij is verbroken. Ik heb mijn benoeming ook te danken, dat ik een goed burgemeester ben. De heer Loerakker; dat laat me koud. De heer Paase: het is dun wat je zegt. De heer Loerakker: ik laat me niet belee- digen. Ik ontzeg u het recht, dat mij tegon het hoofd te slingeren. Niemand heeft mij ooit dronken gezien en ik ben al 20 jaar ge heelonthouder. Misschien is er een misstap geweest in vroolijke stemming, ik accepteer het verwijt niet. Ik herhaal: u is benoemd, omdat u Katholiek was. De voorzitter: ook omdat ik een goed Bur gemeester was. De heer Jansen: dat is verregaand, dat is niet waar, wat Loerakker zegt. Uw gedragslijn kan tot consekwenties lij den, die u niet wenscht. Ik wil mijn beschul diging terugnemen (als het maar tijd wordt, wordt er ge-interrumpeerd), maar uwe ver klaring heeft ons buitengewoon bitter ge stemd. De indruk, dat u met onze gevoelens geen rekening hebt willen houuen is bij mij niet gevestigd, maar ik wil toch opmerken, dat als de heeren Fijma en de Wreede u iets vragen, waartoe ze geen recht hebben, dan antwoordt u hun wel, doch als wij u vragen, doet u het niet. De heer Fijma: als iemand zulke insinua ties in de N. H. Cr. schrijft, kan ik het me begrijpen, het was vuiligheid (Paase: het lag er dik op.) De heer Loerakker: de krant staat er bui ten, wat ik hier gedaan heb, was uit naam van de 7. De heer van der Schoot: dat is niet waar! De heer Loerakker: het geschrijf in de krant en dit debat is voor mijn persoonlijke rekening, maar het leedwezen is van de ge heele fractie. De voorzitter: ik weiger nooit een onder houd. Ik heb het u reeds vroeger gezegd en u stelt het voor, alsof de fractie de woor den in de courant onderschrijft. Ik oetreur de woorden, omdat ze hard waren: „Hillegom zal zich weten te herinneren enz." Bij de be noeming was het het gemakkelijkst te doen wat u wilde. De heer Loerakker: ik zeg u dat u be noemd zijt, omdat u Katholiek is; ik heb daar getuigen voor en verwijs u naar den Minister. Ik hoop dat ik de goede gekozen heb, maar ais niet politiek persoon ziek ik de benoemin- mingen misschien anders. Volgens uw stelsel zou een kleine partij een eminent persoon nooit benoemd kunnen zien. De heer L. een onderhoud met u had geen zin, want de benoemingen waren geschied. Ik heb wel sollicitanten bij me gehad, maar ik heb ze naar u verwezen. Vroeger geschiedden de benoemingen nog al eenzijdig en daarop heb ik critiek geoefend. De partijen hebben bij benoemingen aan spraak overeenkomstig d e lasten die ze te dragen hebben. De heer Loerakker wil de beleediging te rugnemen. Den heer De Wreede spijt het, dat de dis cussies zulk een wending namen, doch er is weer veel goedgemaakt. Of het juist is van een raadslid om in de krant te schrijven? Ik vind dat niet de weg. Evenredige vertegen woordiging is een mooi standpunt, maar de Burgemeester staat er buiten. De heer Jansen vraagt of de heer Loer akker gekeken heeft naar den beste bjj de benoeming van teekenaar en betwijfelt het. Toen er een secretaris benoemd moest wor den, is de heer Loerakker naar een sollici tant gegaan om hem concessies te vragen. De heer Fijma heeft een brief, waarin staat, wat gebeurd is. Dit is typeerend. Verder spreekt hij over de Kath. en Chr.-Hist. frac- tie en over de Kath. vroedvrouw. De laatste heeft spr.'s instemming, maar er moet ge tracht worden de beste te krijgen. Deheer Meskers betreurt de discussies, wat gezegd is namens de Katholieken, onder schrijft spr. Als de Katholieken niets van den voorzitter te wachten hebben, moeten ook de Protestanten niets van hem te wachten heb ben. De voorzitter: Juist. De heer van der Schoot betuigt leedwezen en verklaart uitdrukkelijk, dat hij zich niet kan vereenigen met het stukje van den heer Loerakker. De heer Loerakker: Dat was een persoon lijke opvatting van mij. Spr. merkt op tegen den heer Jansen: Er wordt aanmerking ge maakt op den heer Koeken en de tijdelijke vroedvrouw. Met oude arbeiders is het ook zoo gegaan, door het oude verkeerde systeem van in vasten dienst nemen. Met den heer Breedveld is gesproken over den man, die voor 100 pCt. werd gegaran deerd. Het mag dus aan de Katholieken niet verweten worden, dat hij opgedrongen werd. Aan den secretaris mag gevraagd worden of hem concessies zijn gevraagd. Als Asberg dat gedaan heeft is het logisch dat aan Mr. Sens hetzelfde zou gevraagd zijn. De man te Bergen op Zoom heeft ons een lunch aangeboden, wat geweigerd is. De be noeming is gunstig uitgevallen, wat de Voor zitter erkent, die verklaart van een andere belangrijke benoeming, dat de Kath. fractie had kunnen weten, dat de meerderheid van B. en W. en de gemeente-secretaris een an dere meening huldigen. De heer Loerakker zegt zijn persoonlijke meening gezegd te hebben, in strijd met de woorden van den heer Meskers. De Voorzitter houdt rekening met de meer derheid van de bevolking op het oogenblik als hij de knoopen moet tellen. Als het om de bekwaamste gaat, doet hij het niet. Als de woorden van den heer Loerakker verzacht worden, zou spr. het onchristelijk vinden in dien hij hem niet het eerst de hand zou reiken. De heer Klaver gelooft dat het nooit zoo ver gekomen was, als de heer Fijma niet over de benoemingen had gesproken. We nemen de besten uit de Katholieken; er mag ons niet verweten worden, dat wij maar raak benoemen. Jammer is, dat oude koeien uit de sloot gehaald zijn. Het af dwingen van Spr's stem door den heer As- berg heeft hem tegengestaan. Dan verwijt Spr. den heer Fijma gezegd te hebben, dat de Katholieken de armen zijn, maar uitge zocht is, dat de Katholieken de meeste be lasting opbrengen. De Voorzitter bschikt niet over cijfers, maar hij betwijfelt dit betoog. De heer Selhorst vindt het een schande, dat de heeren Fijma, Jansen en Paase hier personen aantasten. De heer Fijma heeft niet gezegd, dat onder de Katholieken geen bekwame men schen zijn. Wij hebben evenveel recht te spreken als de heer Klaver, Spr. is geperst zoo te spreken door het schrijven in een courant op een wijze als de heer loerakker deed. Tegen de menschen heeft hij geen be zwaar, maar vindt het niet juist, dat inzake de bekwamheid de personen met zijn fractie geen overleg wordt gepleegd, NUMMER ACHT 10 MAART 1930 De discussies worden gesloten. Na nog wat discussies (feitelijk buiten de zaken) vraagt de heer Loerakker: blijft u op uw tandpunt staan, dat u geen contact meer met mij wenscht? De voorzitter: het zou van mij buitenge woon onchristelijk zijn, als ik u niet het eerst de hand reikte, waar blijkt, dat u uw beschuldigingen intrekt. Hierna nog eenig kleingoed en sluiting te 7.20 uur. (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Brandje. Zaterdagavond is brand uit gebroken in het perceel aan den Rijksstraat weg, waarin gevestigd is de slagerij van den heer Joosten. Politie en brandweer waren zeer spoedig ter plaatse en slaagden er in de brand spoe dig te blusschen. Aan het inwendige van het perceel werd nogal schade toegebracht. De oorzaak is niet bekend. Coöp. Boerenleenbank. Vrijdagavond werd de algemeene ledenvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank gehouden. De vergadering werd geopend door den voorzitter met een welkomstwoord tot de aanwezigen. Het aantal leden bedraagt 258 tegenover 248 in het vorig jaar. Gedurende het jaar zijn 5 leden overleden, 1 is ontzet, terwijl 5 leden volgens besluit van de vorige verga dering het lidmaatschap is opgezegd. Toege treden zijn 20 leden. Bestuur en Raad van Toezicht hebben be sloten den rentestand nog onveranderd te laten en wel voor spaargelden en tegoed in loop. rekening 4 pCt.; voor schuld in loop. rekening 534 pCt.; voor voorschotten 5 pCt. Omzetprovisie zal niet worden berekend. Over 1929 zijn gemaakt 3358 dagboekpos- ten, waarvan 1717 door de Spaarbank, met een totaal aan ontvangsten, inbegrip saldo 1 Jan. 1929: aan spaargelden f769344.80; aan terugbetaalde voorschotten f 11586.75; aan gestort in loop. rekening f 446498.91; aan rente en kosten f 28427.05; totaal f 1255857.51. En uitgegeven: aan spaargelden f276786.55; aan voorschotten f 112695.09; in loop. reke ning f 836079.65; aan renten en kosten f25523.04; totaal f 1251084.33. Deze bedragen samenvattend, heeft de Bank als actief: kasgeld f 4773.18; gegeven voorschotten f 101108.34; gegeven in loo- pende rekening f 389580.74; totaal f 495462.26. En als passief aan spaargelden f492558.25; zoodat de winst over 1929 bedraagt f2904.01. Het saldo spaargeld vermeerderde met f 102892.92 en het tegoed in loop. rekening met f 519.99. In omloop waren 570 spaarbankboekjes tegen 535 op 31 December 1928. 82 voorschotten waren gegeven, terwijl 173 leden in rekening courant stonden met de Bank. Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht, wegens periodieke aftreding van den heer H. A. Reehorst. Deze werd als zoo danig herkozen, evenzoo den heer A. P. Kochx, periodiek aftredend bestuurslid. Tot plaatsvervangende bestuursleden wer den gekozen de heeren Herb. Blom en N. C. M. Brandjes. De Commissie, welke de rekening en ba lans over 1929 heeft onderzocht, bracht bij monde van den heer J. Schipper Jr. den kassier dank voor diens goed gehouden be heer, verklaarde rekening en balans met het dagboek en de bijlagen te hebben vergeleken en accoord bevonden. De rekening en balans werd door de ver gadering goedgekeurd. Besloten werd het winstsaldo ad f2904.01 te reserveeren, waardoor het reservefonds komt op f 18602.90. De heeren J. Schipper Jr. en J. B. H. Zur- lohe werden benoemd om de rekening en ba lans over 1930 te onderzoeken. Besloten werd om volgens art. 7 der statu ten aan 5 leden, die hun woonplaats hebben verlegd buiten het werkgebied van de Bank, het lidmaatschap op te zeggen, Na de gestelde rondvraag dankte de voor zitter de vergadering voor de aangename sa menwerking en sloot de vergadering onder dank voor de opkomst. Propaganda-vergadering R. K. Metaalbe werkers, Op Dinsdag 11 Maart a.s„ des avonds 7 uur wordt in het K.S.A.-gebouw alhier, een groote propaganda-vergadering georganiseerd voor arbeiders in de metaal-in dustrie. Als sprekers hopen op te treden een der Eerw. Heeren Kapelaans uit Beverwijk en de Heer Steinmetz, hoofdbestuurder van den R.K. Metaalbewerkersbond. Alle metaalbewerkers uit Kennemerland worden, daar het hier een zeer belangrijke zaak geldt, verwacht. IJMUIDEN, 10 Maart 1930 Tarbot per kilo 1.801.40, Griet per 50 kilo 70 30, Tong per kilo 2.65—1.95, Groote schol per 50 kilo 2521, Middel schol per 50 kilo 2821, Zet schol per 50 kilo 36 28, Kleine schol per 50 kilo 26—4.40, Bot per 50 kilo 4.20—2, Schar per 50 kilo 14 —5, Tongschar per 50 kilo 58, Rog per 20 stuks 29—18, Vleet per stuk 3.80—2.40, Pieterman en Poon per 50 kiio 14—10, Groote Schelvisch per 50 kilo 4528, Mid del schelvisch per 50 kilo 47—24, KI. midd. schelvisch per 50 kilo 37—17.50, Kleine schelvisch per 50 kilo 12.50—4.50, Kabel jauw per 125 kilo 46—30, Gullen per 50 kilo 218.50, Leng per stuk 4.50—0.75, Heilbot per kilo 1.80—1.50, Wijting per 50 kilo 8.503.70, Koolvisch per stuik 1.560.26, Makreel per 50 kilo 25. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen Stoomtrawlers: S. D. 54 265 manden 3200;; Amsterdam IJm. 58, 390 manden 3300; Beer 160 man den 1800; Christine 755 manden 5900; Jacqueline Clasine 370 manden 4200; Nel lie 170 manden 1700; Derika 4 145 man den 1800; Polaris 200 manden 2000; Hol land 5 126 manden 700; Hermina 100 man den 1000; Petten 660 manden 5700; Ada 65 manden 1200; Maasdond 310 manden 5200; Kennemerduin 320 manden 1700; Timinees 270 manden 240; Proef 260 man den 3000; Westland 80 manden 800; Rijnstroom 115 manden 1600; Maria v. Hat- tum 65 manden 1100. Kiezerslijst 1930 Op de kiezerslijst 1930 komen 1426 namen voor voor de verkiezing van den gemeenteraad. Aanbesteding Op het gemeentehuis werd aanbesteed het verstraten van 100.000 stee- nen en het leggen van 400 M. trottoirban den en wel 200 M. onder Egmond aan den Hoef en 200 M. bij het Stationskoffiehuis van den heer Broek. Inschrijvers waren: Alb. de Graaf 45 cent per M. voor nieuwe steenen en 50 cent voor oude; G. de Graaf voor 47 en 52 cent; Gebr. Heere voor 58 en 68 cent. Voor het vervoeren der steenen schreven in Jac. de Graaff voor 90 cent per 1000 stee nen naar het eerste gedeelte en 1 de 1000 naar het 2de gedeelte en 2 cent per trot toirband; Jb. Koopman voor 90 cent de 1000 en 3 cent per trottoirband; B. Eeltink voor 94 en 124 cent de 1000 en 4 cent per trot toirband; J. van der Pol voor 1.09 de 1000 en 3 cent per trottoirband; L. van Duin voor 1.05 de 1000 en 3 oent per trottoir band; C. Kok voor f 1,04 en 3 cent per trottoirband. Het werk is gegund aan de heeren Alb. de Graaff en Jac. de Graaff. Burgerlijke Stand over Februari Gebo ren: Hendrika Maria, dochter van C. Bak- kum en J. P. Druiven Jannetje, dochter van E. de Groot en L. Conijn. Dorothea Maria, dochter van Th. B. A. M. Opmeer en Th. J. Houtkamp Lambert Cornelia dochter van P. Zwart en G van Pel. Overleden: Maart je de Graaf, oud 79 jaar levenl. kind van Comelis Buis en Jansje Stam Jan van der Plas, oud 77 jaar. Getrouwd: Albertus Medik en Jacobje Kamper Albertus Visser en Arendje Ko nijn Engel Wijker en Aagje Zwart. f 1.60; Uien f 1.10—f 1.30; 7400 Kg. Peen (groote) f 0.90—f 1.20; idem kleine f 0.70; 87400 Kg. Roode kool f 5.30—f 9.80; 16.500 Kg. Gele kool f 7.20—f 8.20; 117.500 Kg. Deensche witte kool f 1—f 1.90. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Maai*t Bericht van de Langendijker Groentenvei- ling In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: 65000 Rode kool 5.20—9.50, 60000 Gele kool 57.80, 38000 Deensche Witte kool 1.20—1.90, 4100 Wortelen 1—1.40, Drie lingen 1—1.20, 6000 Uien 1.30—1.60, grove uien 1.50. HOORN, 8 Maart 1930. Veemarkt. Aan gevoerd 143 Nuchtere kalveren 1020; 6 Zeugen 120200 69 Schrammen 35—65; 79 Biggen 2534; Schapen 3644 6 Paarden 230325. Handel goed. ALKMAAR, 8 Maart. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer 215.000 kipeieren. 56/58 4.70—5.10, 58/60 4.90— 5.30, 60/62 5.10—5.50, 62/64 5.30—6.10. bruin 60/66 5.30—6.20; 25.000 eendeieren 4.70. BOVENKARSPEL, 8 Maart Tulpen 24480 st. Copland 3.80—3.90, Bartigen 6.20— 6.70, Murillo 1.704.20. Uien, groote gele 0.35—0.50. Roode kool 7.308.60. Gele 6.80 8.30, Witte 1.10—1.30. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Maart In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Roode kool f 5.209.30, aanv. 135.000 K.G.; gele kool f 5—8.20, aanv. 116.000 K.G.; Deensche witte kool f 1.10—2.00, aanvoer 140.000 K.G.; wortelen f 0.800.90, aanvoer 2700 K.G.; drielingen f 0.90—1.30; uien f 0.80 f 1.30 aanv. 10.000 K.G.; grove uien f 1.20 f 1.70. NOORD-SCHARWOUDE, 8 Maart 7000 K.G. uien, grove f 1.30—1.60, gewone f 1.10 f 1.30, drielingen f 0.50—0.60; 8400 K.G. peen, groote f 0.80—1.20, kleine f 0.80; 1600 K.G. kroten I 0.80—1.10; 247.000 K.G. roode kool f 4.80—10.10; 73.200 K.G. gele kool f 6.10 f 8.50; 218.400 K.G. Deensche witte kool f 1—1.90. W ARMENHUIZEN, 10 Maart. Roode kool f 5.30f 7.40, idem 2e soort f 4.90 f 5.30, idem uitschot f 3, Gele kool f 7.70, idem uitschot f 2.80, Deensche witte kool f 1.20—f 1.70. ALKMAAR, 10 Maart Veemarkt. Aan gevoerd werden: 38 vette koeien f 260f 430, handel matig; 1 vet kalf f 110; per Ned. pond f 1.50; 256 nuchtere kalveren f 8f 28, fokkalveren t 16f 30; 570 vette varkens f 0.72f 0.79; zouters f 0.76f 0.78. Handel stug. AMSTERDAM, 10 Maart Veemarkt 370 vette koeien le kw. 1.10—1.18, 2e kw. 0.901,06, 3e kw. 0.740.88; mindere \Z//jv//frt//s///////£ soorten 0.640.70; 140 melk- en kalf* koeien 260380; 104 vette kalveren le geen noteering, 2e kw. 0.800.85, 3e 0.74—0.80. 224 nuchtere kalveren f 8f 14; 79 scha pen f 36f 44; 600 varkens, vleeschvarken® van 90—110 Kg. f 0.90—f 0.91, zware f 0.89-- f 0.90, vette f 0.86—f 0.88; 132 paarden f 120—f 230. AMSTERDAM, 18 Maart Aardappel0' marktIJpolder bravo's 1.401.60. Overige prijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 1700 H.L. ALKMAAR, 8 Maart Fabrieksboter, 1# soort f 0.951.07^, 2e soort i 0.850.95» eieren, groothandel f 4.505.00; eendeier®0 f 4,50. 22 v 1« ALKMAAR, 8 Maart. Veemarkt paarden f 200350: hitten f 100200; melkkoeien f 200400; 324 nuchtere kalv®" renf824; fokkalveren f 1430; 29 vett® schapen f 3646; overhouders f 2836; schrammen f 37; 44 biggen f 2835; 1 'D f 4. Handel matig. WARMENHUIZEN, 8 Maart Aang®* voerd: Gele kool 6.208.20, 2e soort 5 —7.40; Roode kool 5.10—10, 2e soort 8.80: Deensche witte kool 11.80, 2 soort 0.601; Peen 1.10; Blauwe aard appelen 3. NOORDSCHARWOUDE, 10 Maart. Aan gevoerd werden: 4300 Kg. Uien. Grove ui®11 MAANDAG 10 MAART. Parijs 9.70 9.80 Brussel 34.70 34.80 Londen 12.12 12.13 New-York (cable 2.49 2.50 Berlijn 59.40 59.50 Zurich 48.20 48.30 Rome 13.05 13.15 30.25 30.35 Oslo ■eeieeer 66.65 66.75 Stockholm 66.85 66.95 Kopenhagen MM(M 66.65 66.75 Praag 7.30 7.40 JVeenen 35.10 35.20 Warschau 27.— 29. MAANDAG 10 MAART. Vorige Koersen Staatsieenineen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 454 NederL 1916 4ys Nederl, 1917 4 y, N.lnd. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Hanael MD Industrieën Marg. Unie Calvê Delft Aig. Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Cert. Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw 3oeton Mijnbouw Alg. Exploratie 1021/ 1013 101 96% '16 8 3 Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon. OUe Per lak Peudawa Continental OU Rubber A dam Rubber Bandar Deli Batavia Rub. Rott. Tapanoell Serbadjadi Sllau V 1 C. O. Allied intercontln Rubber Scheepvaart HolL Amerika Lijn dito Gem. Elgend Kon. Nea Stoomb. Scheepvaart- Onie Marine comm. Marine pret Suiker H V A. ......a Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Onion Pacific Wabash Ohic Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 208 153 143% 314% 140 105 150% 463 151% 4%s 139% 299 '75% 178 370% 43% 382% 164% 19% 22*/,e 169% 144% 110% 67 119% 55% 104 79% 6%. 33% 30% 48% 174% 25% 26% 227% 54%e 65%, 6% 31% 2 2%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 2