f 3000.- f 750.- f250.- 1125.- i 50.- 140.- DE VERSCHRIKKINGEN DER KERKVERVOLGING IN SOVJET RUSLAND GEEN TIJD GRATIS WOENSDAG 12 MAART 1930 Voornaamste cXieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 D,T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN 1 I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17403 AANGIFTE MOET, OP STOAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL door Mèr. d' Herbigny „Geen Martelaren maar Afvalligen!" (Inthroeiot eiepteoteri brechcobGS&VM bpibetten in OGPzeqelde AMSTERD&MSCHE AMTHRMIET MI BRUTAAL De onafhankelijkheids- marsch van Gandhi Heden begonnen Een film van Leiden Als reclamemiddel De verduistering in Indie 7 jaar gevangenisstraf geëischt Bouw van onderstations in Noord Holland Te Beverwijk, Krommenie, AssendeEft en Zaandam De Winkelsluitingswet De sluiting des avonds na 8 uur en des Zondags vastgesteld Inktfabrlek te Ulft afgebrand Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen Vandaag 70 jaar geworden De dynastieke crisis in Monaco Poincaré arbiter Felle brand te Beverwijk Wederom in een café die zich thans op de abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 April De Rijksrechercheur De Jong J. J. WEBER ZOON Barometers Thermometers Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Telefoon No. 13866 (drie Ujnens Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen; per week 25 ct., per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 cU bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. bonne's op dl» blad ziin ingevolge de verzelteringsvuorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen oi beide bli een ongeval met doodel ijken at loop bij verlies v„n een hand. een voet oi een oog b>! verlies van een duim oi wijsvinger bij een breuk van been oi arm bii verlies van 'n anderen vinger I. d'Herbigny, President van het Pau- Instituut voor de Oostersche Studiën, te Rome geldt als de beste kenner van ®ovjet-Rusland, waar hij in opdracht van r®n Paus meer dan een jaar verbleef, heeft de „Sala Borromini" voor een talrijk pu bliek van Kardinalen, Prelaten, Politici en Aristocratie, een rede gehouden over de hul- Sovjet-kerkvervolging.*) meest recente hetze in Rusland tegen ~e kerk ondernomen was de ,,Kerst-cam- Pagne'' welke na een langdurige voorberei- haar hoogtepunten bereikte op het katholieke en orthodoxe Kerstfeest, dat is kespectievelijk op 23-24 December en 7-8 Ja nuari, en welke gevolgd werd door een hef- ~8e anti-godsdienstige propaganda tot de Meede helft van Februari. Direct na het ®Uide van deae „campagne" werd een nieu- Me geproclameerd tegen Paschen; en om deze "Jear kracht bij te zetten en tot een uitda gend antwoord te maken op den bekenden fjrief van Z.H. Pius XI werd vastgesteld, dat „Paasch-campagne" haar hoogtepunt zal "ebben op 19 Maart, op den dag' dus d:en de faus vaststelde voor een wereld-actie van "°ete en eerherstel. Het karakter, de heiligschennende geest Van den strijd der Sovjet-regeering tegen ven godsdienst, blijkt het duidelijkst uit het Machtwoord harer voorstanders dat luidt: >.Geen martelaren, maar afvalligen! En tedere afvallige een propagandist van de godloochenarij en den godsdiensthaat!" Het gaat er niet om dat de godsdienst Verboden wordt! Integendeel, men denkt daar flet aan. Men wil a-religie, anti-godsdienst "tengen! De godsdienst mag niet verboden Morden, maar moet belachelijk, onmogelijk Hatelijk gemaakt. Daarvoor werkt men met Geraffineerde. geheel gespecialiseerde midde. ten onder de drie groepen der bevolking, Melke in deze worden onderscheiden: het Volk en daaronder vooral de arbeiders, dc kinderen ende geestelijkheid. De propaganda onder het volk. De groote massa van het Russische volk Miens vroomheid en diep geloof eens spreek- Woordelijk waren, mag, volgens de regee- v niet met geweld van het Christendom Morden losgerukt. Langzaam moet zij er tce Eebracht worden, hetzij met geleidelijken dwang, hetzij door provocatie, om, zij het dit lafheid zij het uit overtuiging, indi vidueel of collectief openbaar daden te ver- Hchten van heiligschennis, vervloeking en Verdorvenheid. Daarvoor is het niet vol doende dat men kerken sloopt, heilige plaat- ^n verwoest en beelden doet verdwijnen, ^oor alles moeten de priesters weg. Die teoeten verjaagd, achtervolgd, onmogelijk ge haakt worden. Wanneer niemand meer het v»lk bijstaat en moed inspreekt, wanneer teen nergens meer bidden kan, dan zal zich, onontwikkeld als de Russische massa in het ^gemeen is, vanzelf de wanhopige overtui- fc'ng opdringen dat er geen redding, goen Vergeving meer is, en dan zal men, versuft, Afgestompt, van-zelf en ook wel eerlijk en Oprecht, vloeken en zondigen. Natuurlijk beteekent deze methode een ab- *olute breuk met wat de Bolsjewieken zelf „eerste manier" noemen: de massa-ar. Staties en -terechtstellingen n.l. waaraan *°o ontelbare geestelijken ten offer vielen en Maarvan vooral eenlge gerucht makende pro- possen ook in het buitenland een droeve oe^endheid verwierven. De „eerste manier" ®chter met de algemeene verontwaardiging Oh het groote saamhoorigheidsgevoel die ze Verwekte, is funest gebleken voor de dui- Velsche plannen welke ze bezielden De nieu Me methode daarentegen moet, nelaas Vruchtbaarder en bijna afdoend worden ge doemd. De „martelaren" wierpen bewonde- fhg af, gaven begeestering; de „afvalligen' wekken een angstwekkende navolging Hoe de kerken verdwijnen. Natuurlijk zou het voor de Sovjetregee- Hpg een kleine moeite zijn om soldaten en Dolitle de kerken en haarschatten op het Meerlooze volk te laten veroveren. Met haast ®atanische berekening echter wordt daaraan teet gedacht. Voor de verwoesting, plunde- Hng of omvorming „in het algemeen belang' van een kerk wordt niet alleen de toestem ming, maar zelfs de aanvrage van geloovi- gen of geestelijkheid vereischt! 2oo schreef het dagblad „Bezbojnik" van rf Januari 1930 dat ,,op aanvrage dei ar- ■teiders de Sovjet van Saratov de Kathedraal Van Krasnodarskaya had omgevormd tot een PPvoedings-instituut." Alleen de laatste we ken werden tientallen van dergelijke geval- '®n door de Russische bladen onder de of- 'aieele mededeelingen vermeld. Dit gebeuren niet plaatselijk, maar over heel Rusland Verspreid. Hier en daar deden de arbeiders «elfs geen aanvrage, maar verrichtten op ^'8en Initiatief de verwoesting of omvorming er kerkgebouwen. En volkomen terecht kon de „Izvestia" op Januari 1930, vooravond van het orthodoxe kerstfeest, met enorme letters over de heele Afaedte van haar eerste pagina vermelden: -Geen enkele onthouding Honderden ker- ®en gesloten, duizenden klokken uit de to orts genomen: dat is de adhaesie-betuiging Proletariërs van Sovjet-Rusland met den wijd tegen den godsdienst." Hi een hooggestemd artikel heette het: ,..Het succes van den strijd tegen den gods- teenst moet versterkt en ontwikkeld wor- j eP tot een onafgebroken en intensen oor- tegen de priesters en tegen de „secta- hérs"!" En verder: „Volgens het wachtwoord dat sedert weken *7 gegeven werd door den Bond van strij- *Jehde Godloochenaars, moeten alle arbei- ?ers en ook de schoolgaande kinderen aan et werk zijn met Kerstmis!" He izvestia" en de „Pravda" hadden al an te voren aangekondigd dat, krachtens ap beslissing der plaatselijke comité's. aan T® arbeiders van heel het land „de vrije Gissing om zich te verbinden op de Kerst dagen te zullen werken" zou worden opge legd. Bijzonder groot kan de verwondering zoo niet zijn welke verwekt werd door de mededeeling dat overal met Kerstmis gewerkt was. Vooral wanneer de genoemde vrije be slissing nog in een zeer eigenaardig licht komt te staan door andere berichten, zooals bijvoorbeeld een telegram uit Longansk in de „Izvestia" van 7 Januari: „Vandaag, eersten Kerstdag volgens den ouden stijl, is de arbeid op elke werkplaats in vollen gang De arbeiders verrichten hun taak zonder één ontbreking tot honderd procent. Zij hebben dus de uitdaging be grepen: Hij die niet op, zijn werk verschijnt zal van zijn gedrag verantwoording hebber af te leggen voor heel de gemeenschap". De documenten, ook de officieele, van der gelijke adhaesie-betuigingen, van kerkroof, beeldstormerij en verwoesting, zijn te talrijk om een opsomming zelfs maar te beproeven. Overal woeden de uitersten der godlooche- narjj, heiligschennis en godsdienstige afstom ping, met vreeselijke kracht. De strijdende godloochenaars Een ander onderdeel van de verderving der volksmassa is de inlijving der arbeideis bij de Bonden van strijdende godlooche naars, wier werkzaamheid vooral naar bui ten bekend geworden is door de anti-gods dienstige camavalsvertooningen van Kerst mis. Deze heiligschennende manifestaties wer den langen tijd nauwkeurig voorbereid en de resultaten ervan, welke de bolsjewistische biaden in een speciale rubriek „De Goden sterven" plegen te vermelden, zijn ver schrikkelijk. Een waarlijk duivelsche vondst der Sovjet- regeering is voorts de instelling der „Kolo- nya Khozaïstvo", landbouw-kolonies, wier leden „Kolkhozes" worden genoemd. De noodzakelijke voorwaarde om opgenomen te worden onder de „Kolkhozes" is de openbare en absolute belijdenis der strijdende god- loochenari) De „Kolkhozes" worden onder de boeren verspreid met geen andere op dracht dan door woord en voorbeeld het vloeken, net zondigen, heiligschennis en ge loofsafval te verspreiden. Het totaal der georganiseerde strijdende godloochenaars bedraagt, volgens de laatste opgave der bolsjewistische biaden, twee-en- een-half-millioen. Zes maanden geleden was dit getal nog zes-honderd-duizend. De groei is dus geweldig en het succes der „campag ne" klaarblijkelijk. Maar wanneer men aan den anderen kant er rekening mee houdt, dat de bevolking van Rusland ruim honderd- vijftig-millioen zielen telt, dan is het, zij het kleiner wordende, lichtpunt der betrekkelijk heid nog lang niet heelemaal uitgedoofd. Men houdt er vooral rekening mee, dat de eerste veroveringen de gemakkelijkste wa ren; hoe meer de rangen der geloovigen worden uitgedund, hoe sterker de onverdor ven overgebleven kern zal blijken. En groot is de hoop, welke werd verwekt door een telegram van het officieele regee- rings-persbureau rass, dat meldde; slechts 3500 Keiken hebben de godloochenaars kun nen sluiten in de twaalf Jaren van het be staan der Sovjet-regeering. Daar het aantal bedehuizen in Rusland op ruim 50.000 moest worden geschat, resten er zoo nog altijd 46.500, die „betreurenswaardig druk" wor den bezocht. Mgr. d' Herbigny besloot het eerste ge deelte zijner rede met uit te roepen dat deze cijfers vervalscht zijn. Rusland had veel meer kerken en veel meer zijn er ook geslo ten Maar m het officieele bericht klinkt te leurstelling en een erkenning van onmacht. Deze erkenning is de heerlijkste lot voor het martelaarschap en den heldenmoed van het Russische volk. (Eenige dagen geleden ontleenden wij aan „Kipa" reeds eenige bijzonderheden uit deze rede. doch wij achten haar van zoovee! belang, dat wij thans onzen Romeinschen correspondent aan het woord laten, die ons een meer uitvoerig exposé deed toekomen. RED.) Groote Houtstraat 187 Te'efoon 12594 Amsterdam - Hilversum - Bu.sum - Leiden Met een forsehe en in den lande alom toegejuichte daad heeft de justitie wellicht onder den indruk van zekere in de Tweede Kamer gevoerde debatten en wellicht ook op aandringen der regeering onlangs den strijd aan gebonden tegen zekere pomographische blaadjes van de allergevaarlijkste soort. Oplagen werden in beslag genomen, persen werden verzegeld, en het zag er naar uit, dat we door dit krachtig ingre pen der justitie werkelijk verlost waren van deze schandelijke persproducten. Intusschen verluidt al spoedig, dat in Den Haag als was er niets gebeurd dezelfde weekblaadjes weer te koop aan geboden werden. Wij hebben echter reden, te veronder stellen, dat het hier den verkoop van ou.de exemplaren betrof, want deze blijken nog steeds in den handel te zijn. Nu is dit op zichzelf al ergerlijk ge noeg en het demonstreert op zichzelf al de groote brutaliteit, waarover de verkoopers van dit vuil beschikken, maar op deze wijze zou er aan dit ergerniswekkend bedrijf tenminste een maal een einde gekomen zijn: de oude nummers toch moesten eenmaal uitver kocht raken. Het is ons echter gebleken, dat thans onder een anderen naam dezelfde por- nógraphie weer gedrukt en verspreid wordt: de nieuwe uitgave bevat een minstens even schunnigen tekst met minstens even schunnige illustraties en wat naar onze meening het erger lijkst is precies dezelfde annonces en aanbevelingen als welke voorheen in de beide in beslag genomen schandblaadjes voorkwamen. Om zich kwasi tegenover de justitie te dekken, heeft de uitgever (natuurlijk dezelfde uitgever van een der vroegere blaadjes of een combinatie van de beide „heeren") op de voorpagi na van het weekblaadje-met-den anderen-naam een huichelachtig „ver bod" laten drukken om het blad te verkoopen aan personen beneden de 18 jaar. Het blijkt wel, dat de justitie hier te doen heeft met geraffineerde volksbe dervers, die zelfs het middel „voordeel trekken uit de ontucht van derden" niet versmaden om stinkend geld hoe meer hoe liever te .verdienen." Het blijkt ook, dat deze „heeren", zoolang zij vrij mogen blijven rondloo- pen, zich in hun luguber bedrijf door niets laten intimideeren. Welnu, is dit nu voor de justitie geen aanwijzing bevat dit voor de justitie niet een wenk? Deze personen zijn hoogst gevaarlijk voor de samenleving, en alleen wanneer zij, die zich voor uitgaven als hier be doeld verantwoordelijk durven stellen, uit de samenleving worden verbannen, zal er aan het drukken en verspreiden van dit en dergelijk vuil een einde komen. Ziet de justitie geen kans, aldus af doende in te grijpen? Het moet met de bestaande wetten in ons christelijk land toch mogelijk zijn, dergelijke gevaarlijke menschen onscha delijk te maken. En zoo niet, dan moeten de wetten maar gewijzigd worden! Gisteren vierde de Burgemeester van den en een hall-jarig Bosch, Mr. F. J. van Lanschot, zijn twaalf ambtsjubileum. Er zijn onder de ministers Dikwijls nog wel leuke lui, Die bij al hun bezigheden Houden van een grap of ui. En zoo'n snaaksche, hooggeplaatste, Is bijvoorbeeld ook de Geer, Die aan Braat van smaadgeschriften Aardig zeide onJLr meer: „Hé, wat zegt u? Smaadgeschriften? Of iJc mij beleedigd voel? 'k Moet u zeggen, zulke dingen Schieten steeds voorbij liet doel. 't Is, dat u mij nu dé vraag stelt, Op mijn woord, het moet erkend, Het bestaan van die geschriftjes Was voorheen mij onbekend. Bovendien, ik wil u zeggen, Bij mijn drukke bezigheid Heb ik om zoo iets te lezen, Trouwens ook te weinig tijd." Is dat niet een pracht-minister En een wijsgeer bovendien? Als een ander jou wil hind'ren Doe je 't beste niets te zien! D'ander heeft dan geen voldoening, Want je stelt hem bar te leur. En je zelfkunt vroolijk lachen En behoud je goed humeur! MARTIN BERDEN. Gandhi is heden met zijn eerste afdeeling vrijwilligers vanuit zijn hoofdkwartier te Shram met zijn onafhankelijkheidsmarsch naar Jelalpur begonnen. Te Ahmedabad werd ter eere van Gandhi, een groote betooging gehouden, waaraan on geveer 100.000 personen deelnamen. Dcor B. en W. van Leiden wordt voorge steld aan de N.V. Polygoon toestemming te verleenen tot het maken van een filmpje van driehonderd tot driehonderd vijftig meter van Leiden. B. en W. zijn onder meer van oordeel, dat van een stedenfilmpje zulk een kracht kan uitgaan, dat vele niet-Leidenaren een ande ren kijk op en een beter inzicht in Leiden zullen krijgen dan zij thans hebben en dat velen meer voor de sieute'stad zullen gaan gevoelen, omdat zij eerst dan zullen begrij pen dat Leiden zooveel meer biedt dan zy dachten. Zij stellen den raad voor tot het maken van dit reclame-filmpje een bedrag van 700 beschikbaar te stellen. O door den ex-notaris Roelofs Valk De eisch tegen den ex-notaris van Batavia, Roelofs Valk, die zich schuldig gemaakt heeft aan verduistering, luidde 7 jaar ge vangenisstraf, onder aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht, als mede ontzetting uit het notarisambt voor den tijd van 12 jaar. De verdediger pleitte clementie. Gisteren had te Utrecht de aanbesteding plaats door de Nederlandsche Spoorwegen van hetbouwen van 3 ondersta*ions. 1 te Krommenie-Assende'ft. 1 te Zaandam en 1 te Beverwijk. Er waren 31 Inschrijvingen. De laagste inschrijfster was de firma M. K. de Groot te Heerenveen voor 138.000. De Tweede Kamer heeft gisteren bij de voortgezette behandeling van het on'.werp. regelende de winkelsluiting, aangenomen met 75 tegen 9 stemmen het Vrijdag j.l. behan delde artikel 2, waarbij als regel verboden wordt gedurende den Zondag en op andere dagen tusschen des namiddags 8 en des voormiddags 5 uur een winkel voor het pu bliek geopend te hebben. Tegen stemden de Vrijheidsbonders, Wijnkoop en Braat. Gistermiddag is te Ulft de N.V. Terbo inktfabriek totaal afgebrand. De aanwezige materialen ter waarde van 8000 waren niet verzekerd. De oorzaak is onbekend. Heden is Z. D H. Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's Hertogenbosch, 70 jaar gewor den. Men heeft deze gelegenheid niet wil!en laten voorbijgaan, om den beminden Bis schop, aan wien het Bossche Diocees zeer veel te danken heeft, een huldiging te be reiden. Toch is deze feestdag, geheel in overeen stemming met den grooten eenvoud van den jubilaris, in bescheiden vorm herdacht. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen Op uitdrukkelijk verlangen van den Kerk vorst ging deze dag voorbij zonder feestver- toon, doch de geloovigen in het Bisdom wenschten daartoe aangespoord door het Hoogwaardig Kapittel van de kathedrale basiliek van St. Jan deze gelegenheid te benutten, om door een ruime gift den Bis schop te steunen in zijn ijveren tot het ver krijgen van een gróotere priesterschare, die hare opleiding aanvangt op het door be doelde feestgift uit te breiden Klein Semi narie te St. Michiels-Gestel. Vanmorgen droeg de jubilaris in de St. Jan-kathedraal een pontificale H. Mis op, welke door zeer velen bijgewoond werd. In de geheele stad werd zeer druk gevlagd, waarmede de Bosschenaren uiting gaven aan hun liefde en sympathie jegens hun bemin den Kerkvorst. In den loop van den dag werd door het gevormde comité in het Bisschoppelijk Pa leis het huldeblijk van geestelijkheid en ge- loovigen aan Z. D. H. aangeboden. De vorst van Monaco zou Poincaré hebben verzocht in het huwelijksconflict tusschen prinses Charlotte en prins Pierre als scheids rechter op te treden. Poincaré zou dit verzoek hebben ingewil ligd. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, is heden 70 jaar geworden. Wederom een felle cafébrand te Beverwijk, Aanbesteding van het bonwen van onder» stations in Noord-Holland. De Tweede Kamer heeft het artikel der Winkelsluitingswet, dat regelt de sluiting na des avonds 8 uur en des Zondags, met 75 te gen 9 stemmen aangenomen. De Eerste Kamer is begonnen met de be handeling der W'aterstaatstegrooting. liet behoud van het natuurschoon bij DO Steeg is verzekerd. Met ingang van 15 Maart a.s. treden nieu we bepalingen in werking in zake den invoer van aardappelen in Duitschland. Een Indische leening? Vragen over rijksrechercheur De Jong. Volgens de Parijsc.he bladen zou Briand Donderdag de Vlootconferentie voorgoed verlaten. Een wijdvertakte spionnageorganisatie te Kowno ontdekt. Poincaré zal als arbiter optreden in het dynastiek conflict in Monaco. Een scherpe politioneele actie tegen de communisten te New l'ork. Dr. H. Luther gekozen tot president van de Duitsche Rijksbank. De Duitsche Rijksdag heeft het Yonng- plan in tweede lezing aanvaard. Zoowel de Ver. Staten als Engeland blij ven afkeerig van een Middcllandsche Zee pact. De Fransche Kamercommissie van Finan ciën weigert de credieten voor de door Tar- dieu in het leven geroepen nieuwe ministe ries en onderstaatssecretariaten. De Britsche regeering lijdt een nederlaag bij behandeling der Mijnwet, doch zal niet aftreden. In den afgeloopen nacht heeft te Bever wijk wederom een felle brand gewoed in een café. Werd in den nacht van 18 op 19 Febr. het cafe „De Zon" in de asch gelegd, dit maal woedde het vuur, dat te Beverwijk wel in het bijzonder het café- en restaurant bedrijf treft, In het café-restaurant „Oud- Meerenstein'van den heer P. v d. Lem, een gerenommeerde oude zaak. welke in geheel midden-Kennemerlancl een uitstekenden naam had. Te ongeveer half twee werden de bewoners van de Schans en omgeving opgeschrikt door een hevigen knal, welke aan een ont ploffing deed denken. Een oogenbük daarna bleek het café in brand te staan. Het vuur breidde zich met buitengewone snelheid uit en had weldra de geheele benedenverdieping, waarin de restauratie gevestigd was, aange tast. Men poogde de bewoners te wekken, doch aangezien zij op de bovenverdieping sliepen, had dit geen direct resultaat. De heeren H en B hebben zich buiten gewoon verdienstelijk gemaakt door hun resoluut optreden. De heer H. sloeg een raam in en wist zoo tot de slaapkamei door te dringen. Onmiddellijk werden de kinderen in veiligheid gebracht, waarna ook het in wonend personeel en een croeder van den eigenaar in nachtgewaad de vlucht konden nemen. De heet P. v d. L. en zijn echtge- noote waren afwezig en arriveerden eerst later per auto uit Amsterdam. Dank zij ook het actief optreden van de agenten van politie Kuilman en Hendrikse, was de brandweer reeds na verloop van tien minuten ter plaatse Liet bij den vorigen cafébrand de wijze van alarmeering veel te wenschen over. waarvan een noodlottige ver traging In het blusschingswerk het gevolg was. ditmaal was de politie belast met het wekken van den chauffeur der motorspuit. De brandweer nam thans revanche. De toestand liet zich direct ernstig aanzien. De benedenverdieping van net groote gebouw, vormde één groote vuurzee. De vlammen laaiden hoog op en baanden zich door de talrijke spiegelramen een weg naar buiten. Met vier stralen op de motorspuit en twee stralen op de waterleiding trachtte de brand weer het vuur meester t,e worden, hetgeen een verre van gemakkelijke taak was. Van half twee tot 5 uur weic met vol materiaal gewerkt. Daarna kon met nablussching wor den volstaan. De benedenverdieping is totaal uitge brand. De dancing op de bovenverdieping kreeg ernstige brand- en waterscnade, even als de aangrenzende panden. Een groot Hupfeld-orchectrion, dat be neden tn het café stond opgesteld, werd door het vuur vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. DE DIRECTIE Geschikt voor zijn nieuwen past? Het lid der Tweede Kamer, de heer F. Vos, heeft aan de Minister van Justitie de vol gende vragen ge teld: 1. Is het juist, dat de rijksrechercheur De Jong, bekend uit de G.essen-Nieuwkcrli-zaak, is geplaatst bij de pascontröle te Hoek van Holland? 2. Zoo ja bezit de Minister dan voldoende waarborgen, dat deze man, die in andere functiën ongeschikt is gebleken, op dezen verantwoordelijken post kan worden gehand haafd? Barometerstand 9 uur v.m.: 7.50 stilstand. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 6.29. Hoogste barometerstand 767.5 te La Coruna. Laagste barometerstand 742,3 te Röst. Verwachting: Zwakke, veranderlijke wind. nevelig tot zwaar of half bewolkt, kans op buien met hagel of natte sneeuw, weinig verandering in temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1