Binnenlandse/? ^3 I J DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST KLAASSEN EN TRIJNTJE EERSTE KAMER TWEEDE KAMER Nederlandsche Bond van Radiohandelaren De overeenkomst met Philips goedgekeurd Het Communisme in Rusland Emmen's Financiën Een tocht door Oud- en Nieuvv- Amsterdara SOCIAAL LEVEN Staking van café-personeel te Amsterdam FINANCIEN 4^ pCt. Ned.-Indische leemmi Discontoverlaging van de Federal Reserve Bank FA ILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP ZATERDAG 15 MAART Vergadering van Donderdag 13 Maart. Voorzitter nr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Aan de orde is de voortzetting van de beraadslaging aver Hoofdstak VI, Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Mevrouw POTHUIS—SMIT (S.D1P.J be handelt de subsidie aan de Tocmeelschool te Amsterdam, waaraan het aantal vakken dient te worden uitgebreid. Uitvoerig de taak eener goede opleiding voor as. tooneelkunstenaars schetsende, dringt spr. ernstig aan op nadere verhoo- ging van het rijkssubsidie aan de Tooneel- •chool. De heer POLAK (S.DA.P.) bespreekt de monumentenzorg. Dat er telkens voor één monument zooveel geld noodig is, komt, om dat het geregelde onderhoud te wenschen laat. Maar er zijn ook andere redenen. Zou het niet mogelijk zijn, dat door tussöben- komst van de Rijksmonumenten-commissie voortdurend toezicht op de monumenten warrit gehouden? Daartoe moet vooraf vast staan, wat onder een monumen moet wor den verstaan en daarvoor is een monumen tenwet noodig. Ten behoeve van aankoop voor musea zag spr. gaarne een hooger bedrag aangevraagd. Verder vraagt spr. af die aankoop steeds oude kunst moet betreffen. Het Rijk moet verzamelingen van moderne kunst aanleg gen, wat ook van belan zou zijn voor onze kunstenaars. Wat aangaat het brandgevaar in onze musea tijdens de Amsterdamache lidhtweek was ook het Rijksmuseum verlicht en ge opend. Nu is er veel te zeggen voor open stelling der musea des avonds, doch als spr. kiezen moet tusschen grootbrandgevaar en openstelling 's avonds, dan moet hij dat laatste afwijzen. Spr. dringt aan op verwij dering van electrische lich Weidingen uit musea, waar zij mochten zijn. Spr. vraagt de verzamelingen van de rijiks- ethnografische kunst van Leiden over te brengen naar Amsterdam, waar het oude Pesthuys er voor zou kunnen worden inge richt, Dan bleef dat gebouw bewaard. Zoo'n mooie collectie behoort te worden bewaard in een centrum van verkeer. Ben verdere vraag is, of de toestand, dat in ons land geen enkel goed opera-gezel schap bestaat, moet worden bestendigd. Vroeger had Den Haag zijn goede Fransche opera, Rotterdam zfjn uitstekende Duitsche opera. De verschillende Nederlandsche ope ra's zijn ten gronde gegaan door onvoldoen den staatssteun. Antwerpen subsidieert wel twee opera's en in Duitschland heeft elke plaats van eenige beteekenis een goede opera. Ook wy behooren een goede opera te hebben, die naast een goed tooneel een goed tegengift zou vormen tegen de verruwende quasi-kunstuitingen. Tenslotte hoopt spr, dat wij van dezen Minister zullen krijgen een Monumentenwet en een Natuur-momumentenwet. De heer DE GUSELAAR (C.H.) bespreekt het spellingsvraagstuk. Hij kiest geen partij voor een of ander stelsel, maar de regee ring heeft te waken tegen anarchie. Het taalbederf woekert voort, de slordigheid neemt toe. Gaarne zou spr. van den Mi nister vernemen, wat deze daartegen zal doen, of aan den Ministerraad zal voor stellen. De heer DE ZEEUW (8.DA.P.) is het met den heer De Gijselaar eens, dat eenheid op spellinggebied noodig is. Het voor het onderwijs uitgegeven geld. acht spr. goed besteed. Het onderwijs zal niet goedkooper kunnen zijn, als het bij zonder onderwijs regel, het openbare aan vulling was geworden. Ons onderwijs kan de vergelijking met het buitenland zeer goed doorstaan. Wat deze Minister wil doen voor de ont wikkeling van het nijverheidsonderwijs heeft spr. teleurgesteld. De minister zegt, ook te moeten denken aan de financiën. Duidt dit op een ongewenschen invloed van den Mi nister van Financiën opzijnambtgenooten? De heer DE JONG (RK.) steunt de klacht in een ingekomen verzoekschrift van den Bond van leeraren en leeraressen bij het nijverheidsonderwijs over de ingewikkelde wjjze waarop de salarissen van die leer krachten worden berekend. Spr. sluit zich, voor wat de hoofdzaak be treft, aan bij de rede welke gisteren door den heer Slingenberg is gehouden over het buitengewoon onderwijs. Spr. hoopt ook, dat het onderwijs dien steun zal krijgen, dien 't verdient. De Minister steune het particulier initiaief in deze en ineresseere degemeente- beeturen ervoor. Spr. vestigt de aandacht van den Mi nister op het belang van het Esperanto. De heer SMEENGE (V.B.) betoogt, dat bij de onderwijsinspectie geen liefde althans niet voldoende bestaat, voor het leerlingwe zen bij het nijverheidsonderwijs. Voorts wenscht spr. bevordering van landbouw- huishoudonderwijs. De heer DE VEER (A.-R.) begroet na- rtiens zijn politieke vrienden het optreden Van dezen Minister met sympathie. De ver vulling der wenschen van de heeren Ossen- dorp en Slingenberg zou schatten gelds kosten, welk geld er niet is en er ook niet zou zijn, als de heer Wibaut of de heer Slingenberg Minister van Financiën waren. Met genoegen heeft spr. gezien, dat de Mi nister zich zeer voorzichtig heeft getoond bij het in uitzicht stellen van verbeteringen. De heer STEGER (R.K.) wil enkele pun ten behandelen, het hooger onderwijs be treffende. In de eerste plaats de bekende film-kwestie te Delft. Het heeft niet in spr.'s bedoeling gelegen te maken, dat de studentenvereeniging „Vrije Studie" onder censuur werd gesteld. Het gevolg van spr.'s optreden is geweest, dat de Filmliga voor haar léden films vertoont, die propaganda maken voor Sovjet-Rusland of van perver- sen aard, zooals de film ,,Le chien en le loup". Dit mag echter niet geschieden in rijksgebouwen. Onze hoogescholen zijn in richtingen van onderwijs niet van opvoeding Toch is het paedagogisch element van niet te onderschatten beteekenis Het su- den-zijn ls geen vrijbrief voor het zien en hooren van alles wat verkeerd is. Is het dan niet de zaak van de regeering en hoog leeraren om alle onreinheid te weren? Een ander punt is de benoeming van hoogleesraren. Gaarne zou spr. vernemen of ook niet de Minister van oordeel is, dat slechts bij uitzondering buitenlanders voor de bezetting van leerstoelen aan onze uni versiteiten behooren te worden voorgedragen De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. TERPSTRA, zegt, dat herstel van de leerlingenschaal van 1920 minstens 9 millioen gulden per jaar zou kosten. Verhooging van de onderwijzers-salarissen met t 100 gemiddeld per jaar, zou reeds drie millioen gulden per jaar meer kosten en dan zouden de genoemde afgevaardigden zich zeker teleurgesteld gevoelen. De wenschen van de onderwijzers-organisaties te dien op zichte, zouden 22 millioen gulden per jaar vorderen; daarbij komen nog de wenschen ten aanzien van opleiding (2;4 millioen), bewaarscholen (4 millioen) en andere, een en ander tot een totaal van 36 a 37 millioen gulden. Wat de film vertooning te Delft betreft, daarbij werden niet die zorgen in acht ge nomen, die uit een oogpunt van goed hooger onderwijs behoorden te worden genomen. Studenten zijn evenzeer menschen met zondigen aanleg en men kan hun toch ook geen volledige vrijheid laten. Trouwens, ook de heer Slingenberg neemt in de practijk meer reserve in acht dan in de theorie. Spr. onderschrijft- het standpunt van prof. Steger, dat, waar mogelijk, Nederlanders voorkeur hebben bij benoeming tot hoog leeraar aan een Nederlandsche hoogeschool. Ontwikkeling van het nijverheidsonderwijs in practischen zin, hoopt spr. te bevorderen. Schoolonderwijs verdient boven leerlin genwezen voorkeur; dit laatste kan aanvul lend optreden. Wat de Surinaamsche onderwijzersakten betreft, is aan het eind van het afgeloopen jaar een gunstig advies ontvangen van den gouverneur van Suriname, die daarin voor stelt de le onderwijzersakte gelijk te stellen met de Nederlandsche. evenals diverse vak- akten. Invoering van het esperanto op de mid delbare scholen is tot nu toe niet geschied, le omdat men van de wenschelijkheid daar van niet was overtuigd en 2e omdat over lading van het programma, waarop reeds drie moderne talen voorkomen, werd ge vreesd. De kwestie heeft de belangstelling van de Regeering, die een der Rijksinspec teurs de esperanto-examens laat oijwonen. Een toezegging tot subsidieverhooging aan de Amsterdamsche Tooneelschool kon spr. niet doen zoolang nog zooveel andere on- derwijsdesiderata onvervuld moeten blijven om financieele redenen. Ook kan spr. niet inzien dat het tekort daar niet uit particu liere middelen kan worden bestreden. Ten opzichte van den aankoop van kunst werken van moderne schilders geldt de moeilijkheid, te beslissen welke moderne kunst blijvende waarde zal hebben ook over eenige eeuwen. Bij de verlichting van het Rijksmuseum te Amsterdam, zijn alle veiligheidszorgen in acht genomen. Wel Is spr. van meening, dat het Rijksmuseum geen receptiegelegenheid als de Ridderzaal mag zijn, doch behoort te worden beperkt tot ontvangsten die recht streeks met dat museum verband houden. De vraag of ook elders, dan in Den Haag de brandweer wordt geïnstrueerd in het in veiligheid brengen van kunstschatten in musea bij brandgevaar, zal spr. onderzoeken. Het spellingsvraagstuk is reeds lang aan de orde. Spr. herinnert aan wat vroegere staatscommissies hebben aanbevolen. Voor spr. Is het de vraag of het op den weg der Regeering ligt, een bepaalde spel ling voor te schrijven, ook omdat de spel ling De Vries en Te Winkel in de practijk ai niet meer zuiver wordt toegepast. Voor de vereenvoudigde spelling is ons land nog niet rijp. Het beste standpunt schijnt spr. dat afwijking van de spelling van De Vries en Te Winkel bij examens wordt toegelaten. Wat de resultaten van het onderwijs in het algemeen betreft, herinnert spr. aan een door de Daily Mail gehouden enquête onder ontwikkelde personen, uit welk onderzoek bleek, dat geen enkele deelnemer aan aue voorwaarden kon voldoen. Hierna wordt gerepliceerd en de begroo ting zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De vergadering wordt verdaagd tot a.s. Dinsdagmiddag half 2. Vergadering van Donderdag 13 Maart. Voorzitter: Mr. J. R. H. van Schaik. De Winkelsluitingswet. Voortgezet wordt de behandeling van de Winkelsluitingswet. De heer DROP (S D.) verdedigt een amendement-van den Bergh op dit artikel, volgens hetwelk de gemeenteraden de be voegdheid zullen hebben, te bepalen dat al le of bepaalde groepen van winkels op een werkdag na één uur gesloten moeten zijn. Spr. betoogt, dat ter vervanging van den vrijen Zaterdagmiddag een vrije ochtend ver ten achter staat bij een vrijen middag. De heer VAN IIELLENBERG HUBAR (R.-K.) betoogt, dat door de koninklijke goedkeuring gewaakt moet worden tegen het tot stand komen van verordeningen, die geen of niet voldoende rekening houden met de belangen der winkeliers. Het is daarom ge- wenscht, in voorkomende gevallen den mid- denstandsraad om advies te vragen. De heer SMEENK (A -R.) wijst er op, dat het maken van een verordening faculta tief is. Wordt nu, zooals het amendement wil, de vrijheid der gemeentebesturen be perkt, dan staat te vreezen dat zij van het maken van een verordening zullen afzien. De heer I. H. J. VOS (V. B.) meent, dat het amendement te ver gaat. Het personeel krijgt hier den waarborg voor een behoor lijke mate van vrijheid. Door het amende ment zal een groot aantal kleine winkeliers in hun bedrijfsvrijheid belemmerd worden. De heer OUD (V. D.) wijst er op, dat dit artikel geen nieuwe verplichting oplegt, doch de bestaande toestand gehandhaafd blijft. Een andere vraag is echter, of men de vrij heid der gemeentebesturen moet gaan be perken, zooals geschiedt in het voorgestel de amendement, ten aanzien waarvan spr. het eens is met den heer Smeenk. Om op het oogenblik incidenteel iets te doen, dat de strekking heeft te dringen in de richting van een bepaalde toepassing van de Arbeids wet, daarvoor gevoelt spr. niets. De Minister van Arbeid. Handel en Nijver heid, de heer VERSCHUUR, sluit zich bij den heer Oud aan, opmerkende, dat de voorstellers van het amendement een uit stapje maken op het terrein van de Arbeids wet. Datgene wat art. 6 bedoelt, is, om de gemeenten een bevoegdheid te geven Het is gebleken, dat in de gemeenten de behoef te bestaat, ten aanzien der winkelsluiting iets te regelen. Aangaande de opmerkingen van den heer Van Hellenberg Hubar betoogt spr., dat het raadplegen van den Middenstandsraad niet mogelijk zal zijn daar de Middenstandsraad niet bevoegd is. plaatselijke aangelegenhe den te beoordeelen. De heer DROP trekt zijn amendement in. Art. 6 wordt aangenomen met 70 tegen 1.2 stemmen. Tegen de Vrijheidsbonders, de Staatkundig Geref. en de heeren Braat (P. B.) en Van Llngbeek (H. G. S. P.). Bij art. 7 verdedigt de heer I. J H. VOS een amendement, strekkende om de moge lijkheid te scheppen bij plaatselijke verorde ning toe te staan, op Zondag van winkels en winkeliers uit melk en melkproducten uit te zenden op tijden, dat de winkels en win kelhuizen gesloten moeten zijn. De heer VAN DEN BERGH rs. D. A. P.) verdedigt een amendement, strekkende om niet alleen den verkoop in, maar ook vóór en in de onmiddellijke nabijheid van de win kels. gedurende den gesloten tijd, te verbie den. De MINISTER wil de kleine redactiewij ziging, in het amendement-v. d. Bergh be doeld, niet ontraden en is bereid, haar over te nemen. Wat het amendement-Vos betreft, lijkt het spr., dat vóór 12 uur ieder de gelegen heid heeft, zich van melk voor de huishou ding te voorzien. En melk voor ziekenhuizen enz. wordt niet van den winkel uit, maar van de fabriek uit of door den boer bezorgd. Mocht in een bijzonder geval van ziekte bijv., plotseling melk noodig zijn, dan is er in ie wetgeving altijd nog het opportuniteitsbeginsel en spr. gelooft niet, dat iemand, die in zulke om standigheden melk zal verkoopen onder het zwaard van de wet zou vallen Het amendement-Vos wordt verworpen met 68 tegen 17 stemmen. Het artikel wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Op art. 8 verdedigt de heer VAN RAP- PARD (V. B.) een amendement, om behal ve het venten van geringe eetwaren ook dat van drinkwaren op Zondag toe te staan. De heer I. H. J. VOS verdedigt twee amen dementen: het eerste strekkende om het ven ten ook des Zondags tot 8 uur 's avonds toe te staan; het tweede strekkende om, in ver band met het eerste amendement, het twee de lid van art. 8 (betreffende het venten op Zondag) te doen vervallen. De heer VAN DIS (S G. P.) verdedigt een amendement om lid 2c te doen verval len, waardoor het venten op Zondag geheel verboden zou zijn. De heer v. d. BERGH (S. D. A. P.) ver dedigt vier amendementen. Het eerste strekt tot het geven van vergunning aan de ven ters om op de dagen waarop de winkels langer dan tot acht uur geopend mogen zijn, ook langer te venten; het tweede strekt om te voorkomen, dat na middernacht kan worden gevent, hetgeen volgens het ontwerp mogelijk zou zijn; het derde om op den Nieuwjaarsdag, den tweeden Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den tweeden Pinksterdag en de beide Kerstdagen den bestaanden toe stand, wat het ventenmet geringe eetwa ren betreft, te handhaven; het vierde tot het verleenen van vergunning voor het ven ten op Zondag met geringe koopwaren, waarmee spr. luchtballonnetjes, kindermo lentjes enz. bedoelt. De heer VAN HELLENBERG HUBAR (R. K.) trekt zijn amendement in. Het amendement Van Dis (algeheel vent- verbod op Zondag) wordt verworpen met 47 tegen 13 stemmen. Het amendement-Van Rappard (drinkwa ren) wordt verworpen met 46 tegen 34 stem men. Het amendement-Van den Bergh (kleine koopwaren) wordt verworpen met 48 tegen 34 stemmen. Aan de orde is art. 9. De heer VOS (lib.) verdedigt een amen dement om den gemeenteraad de bevoegd heid te geven van de wet te doen afwijken ook om redenen van godsdienstigen aard. De heer VISSCHER (A. R.) verdedigt een amendement met de strekking om geen af wijking van de wet toe te staan voor wat betreft de Zondagssluitingen en sluiting op feestdagen. Een ander amendement-Visseher strekt om de 21 uitzonderingsdagen, die de Raad kan vaststellen, geen Zondagen te doen zijn. De heer VAN DIS licht een amendement toe van dezelfde strekking. De heer ZIJLSTRA (A. R.) verdedigt een amendement volgens hetwelk de gemeente raad verder strekkende voorschrifent met betrekking- tot dee sluiting van winkels op Zondag, in afwijking van de bepalingen der wet, bij plaatselijke verordening kan vast stellen. De heer OUD (V. D.) zou het verkeerd achten om naast de bijzondere omstandig heden nog andere omstandigheden in de wet te brengen zooals het amendement-Vos be vat. Voorts bestrijdt spreker de amendemen ten om de Zondagssluiting te verscherpen. Minister VERSCHUUR, zou art. 9 niet gaarne willen missen noch van karakter zien veranderd. De Regeering zou den moed niet hebben gehad diverse artikelen in deze wet aldus te redigeeren als niet art. 9 als veilig- heilsklep er ware geweest. Het amendementVos berust op een twee- ledigen, onderling tegenstrijdigen gedachten- gang. Spreker adviseert den heer Vos dat amendement dat een soort pleonasme is, in te trekken. Het amendement-Van Dis zou alle elasticiteit aan de wet naar één zijde ontnemen; het eerste amendement-Visscher eveneens. Het amendementZijlstra zou spreker onaannemelijk moeten verklaren; te gen het tweede amendement-Visscher heeft spr. geen bezwaar. De heer VAN DIS trekt zijn amendement in; de heer VOS eveneens. Ook het amendement-Zijlstra wordt inge trokken, evenals het eerste amendement-Vis scher. De stemming over de resteerende amen dementen zal Vrijdag te één uur plaats heb ben. Te 6.15 uur wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdag één uur. Gisteren werd in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen van Utrecht een verga dering gehouden van den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren, welke werd ge presideerd door dr. Rutgers. Als voornaamste punt stond op de agenda het voorstel tot aanneming der collectieve overeenkomst met de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken en Philips' Radio. Over het incident (toezending van dub bele contracten) op de laatste vergadering van den B. O. R. N. kon van bestuurszijde medegedeeld worden dat dit geval te wijten was aan gebreken in de organisatie bij de "irma Philips. De heer Crucq, voorzitter van den B. R. N., heeft deze woorden onderstreept en zeide persoonlijk ervaren te hebben, dat van de andere zijde alles wordt gedaan om de zaak in het goede spoor te brengen en te houden. De collectieve overeenkomst met de firma Philips werd met algemeene stemmen aan genomen. Dr. Rutgers bracht na deze aanneming den leden dank voor hun steun. De onderhandelingen zijn nog lang niet afgeloopen. Hij besloot met het uitspreken van de hoop, dat de vrede in den radio- handel zal komen en dat ook in de toè- komst de leden hun medewerking zullen blijven verleenen. De toevoeging van een royementsartikel aan het huishoudelijk reglement werd met aen stem tegen aangenomen. De vergadering besloot het volgend tele gram aan den minister van Arbeid, Hah- iel en Nijverheid te zenden: De Nederlandsche Bond van Radiohande laren, in vergadering te Utrecht biieen, brengt Uwe Excellentie oprechtendank voor uw tusschenkomst in het geschil met Philips en voor de daardoor onder uw lei ding bereikte resultaten en deelt Uwe Ex cellentie mede dat de collectieve overeen komst met algemeene stemmen werd goed gekeurd." Bij de verkiezing van leden van het hoofdbestuur werden in de vacatures voor de grossiers gekozen de heeren Ter Wal, van der Hoeve en dr. Rutgers, voor de de taillisten de heeren Jacobson, Lelie en Leemputte en voor de fabrikanten de heer Jubbe. Een voorstel om dr. Rutgers, die reeds zooveel voor den Bond gedaan heeft, tot voorzitter te kiezen, werd bij acclamatie aangenomen. Bij de rondvraag werd door verschillende sprekers er op gewezen, dat het nieuwe be stuur zal moeten overwegen hoe in de toe komst de verhouding tusschen de B. O. R. N. en den N. B. R. zal zijn. Onder groote instemming werd besloten mr. Van Rij tot juridisch adviseur van de N. B. R. te benoemen. De vergadering werd daarop gesloten. Mevr. Roland Holst schrijft in „Bevrijding" óver het Communisme in Rusland o.m. het volgende: Op het platteland woedt de klassenoorlog fel en feller. Brandstichting, moorden, van den kant der tot wanhoop gedreven koelaki. (Maar zijn het enkel koelaki, enkel uitzui gers, woekeraars, die tót wanhoop gedreven werden?) Oppositie van rechts, Boecharin waarschuwt: „Gij forceert de ontwikkeling, roekeloozen! Matig u!" Nieuwe strijd In de partij, de rechtsche oppositie wordt versla gen. Stalin heeft zijn eenheid verkregen, zijn jmonolitbch blok." Althans elke stem is ver stomd. die het waagde, een anderen wil uit te spreken dan den zijnen. Nu kan men met vollen stoom vooruit. Zevenurige arbeidsdag... Een zegenrijke sociale hervorming? Mis schien, maar zeker een maatregel, noodig ter invoering van het kontinubedrijf. Dag en nacht grommen de machinesVijfdagen- week: na vier dagen werken telkens één dag rustZijn de Russische arbeiders geen benijdenswaardige menschen? Maar de vrije Zaterdagmiddag verdwijnt; alle kerke lijke feestdagen zijn afgeschaft, geen alge meene rustdag meer, met als uitzondering de vijf groote feest- en herdenkingsdagen Het jaar wordt gerationaliseerd en geme chaniseerd. niet anders dan de arbeid en het bewustzijn. Ononderbroken productie proces en tevens uitroeiing van alles, wat herinnert aan het christelijk geloof „Alles voor de productie." Zij wordt de Godheid, in wier dienst men zijn leven stelt. Haar brengt men zijn offersWeer wordt de eenheid van leiding in de industrie ver sterktHet is niet enkel de godsdienst, die moet worden uitgeroeid! De laatste over blijfselen van de „medezeggenschap" der fa- briekscomité's, der vakbonden en der com munistische cellen bij de regeling der pro ductie, worden even meedoogenloos vertrapt als het geloof aan God en Christus en den Heiligen Geest. De nieuwe macht, den be drijfsleider verleend, wordt uitgedrukt door een aan de militaire terminologie ontleend woord, het woord „jedinonatschali" (de macht van den enkele). Eenhoofdige lei ding met militaire bevoegdheid. Meer dan drie ton te kort op de begrooting B. en W. van Emmen hebben den raad medegedeeld, dat zij hebben gemeend de m Januari ingediende begrooting te moeten wijzigen. Zoowel voor bestrijding der werk loosheid als voor verzekering daartegen achten zij meer geld noodig, dan uitgetrokken is. De subsidie aan werkloozenkassen hebben zij daarom 4500 hooger geraamd. Voor werkverschaffing buiten dé gemeente wordt noodig geacht 205.000, wat 25.000 hooger is dan aanvankelijk geraamd weid. Tevens achten B. en W. voor bestrijding van werk loosheid door werkverschaffing in de ge meente 169.000 noodig, wat 45.000 hooger is dan in de ontwerp-begrooting was uitge trokken. De verhoogingen, waarvan de werk- verschaffingskosten slechts voor 25 pet. op de gemeentebegrooting drukken, omdat net rijk daarvan 75 pet. betaalt, hebben tot ge volg, dat het te kort op de begrooting van 283.000 tot 310.000 stijgt. Dit bedrag zal als buitengewoon subsidie in de kosten van de huishouding der gemeente door het Rijk moeten worden beschikbaar gesteld. Ter gelegenheid van de Internationale Tentoonstelling van Gemeentelijke Open bare Werken, welke te Utrecht gehouden wordt en uitgaat van de Vereeniging van Di recteuren van Gemeentewerken, bood giste ren het Gemeentebestuur van Amsterdam den leden der vereeniging en den buiten- landschen gasten een boottocht aan, gevolgd door een rijtoer. Doel was, om bij den boottocht den deel nemers een indruk te geven van oud- Amsterdam en van de haven, terwijl de rij toer beoogde, hun de nieuwe wijken te Am sterdam te doen zien. Tijdens den boottocht heeft de directeur der Publieke Werken van Amsterdam, Ir. W. A. de Graaf, gesprokén over Amsterdam oud en nieuw. In verband met de omstandigheid, dat de lezing aan boord werd gehouden en de tijd zeer beperkt was, konden geen licht beelden worden vertoond. Het bedienend personeel van het café restaurant Van Klaveren, hetwelk is geves tigd aan de Weteringschans 269271, te Amsterdam, is in staking gegaan. Het conflict is in hoofdzaak het gevolg van het feit, dat twee kellners volgens het oordeel van het personeel zonder eeniger- lei motief ontslagen zijn. Een andere grief is, dat de heer Van Kla veren 't aantal kellners, dat geen salaris ge niet en alleen van de fooien bestaan moet, voortdurend tracht uit te breiden, waardoor uiteraard de verdiensten van het personeel zeer gering worden. Bovendien bestaan er grieven ten opzichte van den werktijd en van de behandeling in het algemeen. Het publiek, dat het café bezoeken wil, wordt door de stakers een manifest in de hand gedrukt, waarin de redenen, die tot de staking geleid hebben, uitvoerig zijn medegedeeld. Dat een en ander tot een vrij groote be langstelling voor het café aanleiding geeft, laat zich begrijpen. De politie houdt, in verband met moge lijke wanordelijkheden een oogje in het zeil. Groot 37.880.000 24 Maart zal de inschrijving worden opengesteld op 16.130.000 obligaties, ren tende 4)4 pet., aflosbaar binnen 40 jaar, zijnde eén deel van de Ned.-Indische lee ning in totaal groot 37.880.000, waarvan reeds geplaatst is 21.750.000 De koers van uitgifte bedraagt 96 pet. De Federal Reserve Bank van New-York heeft haar disconto verlaagd van 4 tot 3)4 pet. Opgegr- cn door v. d. Graaf Co. UITGESPROKEN: 11 Maart: N.V. Oliezaden Import Maat schappij, Rotterdam, Coolsingel 7377. R.c. Mr. A. Huygen. Cur. Mr. G. J. C. Schijthuis, Rotterdam. 12 Maart: C. P. F. M. Dubois, molenaar en graanhandelaar, Sint Jansteen. R.c. Mr. J. H. Dybau. Cur. Mr. J. W. Goedbloed, Goes. 12 Maart: B. de Haas, handelsvertegen- woordiger, Zwolle, Wilhelminastraat 33. R.c. Mr. W. A. Vos. Cur. Mr. Th. J. Frima, Om men. 12 Maart: B. Visser, koopman, Zwolle, Thomas a Kempisstraat 87. R.c. Mr. A. Mer- cier. Cur. Mr. J. H. F. Koetsier, Zwolle. 12 Maart: W. Dijs, onderofficier bij de Genie, Utrecht, Minstraat 56bis. R.c. Mr. J. W. Suringar. Cur. Mr. J. W. Flieringa, Utrecht. 12 Maart: A. Baas, Boterweg 45, Vreeland. R.c. Mr. J. W. Suringar. Cur. Mr. B. v. d. Hemel, Utrecht. 12 Maart: H. Bontekoe, makelaar, Bilt- hoven, Bilderdijklaan 62. R.c. Mr. J. W. Su ringar. Cur. Mr. B. van den Hemel, Utrecht. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 12 Maart: H. Boeschoten Mzn., Loos- drecht. 12 Maart: A. Kerste. Vleuten. 12 Maart: L. M. Jagers, Utrecht. KON. HOLL. LLOYD GELRIA (uitr.) pass. 15 Maart v.m. 9 u. 50 Portsmoud. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AJAX, Valencia-Amst., pass. 12 Maart Gibr. ALKMAAR (uitr.) 10 Maart v. Antofagasta. ARIADNE 12 Maart van Hamburg naar A'dam. EOS 11 Maart v. Cadix te Genua. FAUNA, Amsterdam n. Hamburg, 13 Maart op 50 myl W. van Nordeich. JASON 12 Maart v. Smyrna n. Dedeagatch. LORENZ L. M. RUSS 12 Maart van Amst. te Genua. MARS, Valencia naar Rotterdam, 11 Maart op 15fl mijl Z.w. van Ouessant. NEPTUNUS 12 Maart van Fiume n. Triest. ÖBER0N 12 Maart van Valencia te Burriana. POLLUX 12 Maart van Malta te Tunis. RHEA 22 Maart van Amsterdam n. Hamburg. STUYVESANT (thuisr.) 12 Maart te Havre; 12 Maart nam. 3 u. van Havre naar Amsterdam; 13 Maart 's middags 12 u. te I.Tmuiden verwacht. VENEZUELA 12 Maart van Barbados naar Puy mouth. VENUS, Algievs-Ahist., p. 13 Maart Dungeness. KON. PAKETVAART MIJ. BANTAM, Rott. naar Batavia, 12 Maart 's mid- HUIZEN. 298 M. Na 1 uur 1071 M» K.R.O.-uitz. 8.159.30 Gramofoon -* 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.151.00 Gramofoon 1.002.00 Con* cert K.R.O.-Trio 2.0 03.15 Kind®1" uurtje 4.004.30 Esperantoles 4.30-" 5.00 Engelsche les 5.005.20 Lezing over Indrukken van de Leipziger Messe 5.206.40 Gramofoonmuziek 6.40 Jour* nalistiek praatje 7.00 Sportpraatje 7-1? Gramofoon 7.30 Causerie Psychopath# 8.009.00 Concert K.R.O.-orkest 9-°° 9.30 Tauberplaten (gramofoon) 9*3° Persber. g.4010.30 Vervolg Concert 10.3012.00 Vroolijk programma uit Eind" hoven. HILVERSUM 1875 M. 10.00— io.i5 Morgenwijding ro.3012.00 Gramofoon* muziek 12.152.00 Concert A.V.R.O-" Ensemble 2.002.40 Uitz. voor leerl. def Middelb. scholen 2.304.30 Gevarieerd Kleinkunst-Programma. Frans Hulleman» HellenRanders, Bart Elfering, Nono, gra* mofoon 4.305.00 Sportpraatje doof H. Hollander 5.005.30 Gezondheids* halfuurtje. Dr. E. W. Jongmans Consultatie* bureaux voor Tuberculosebestrijding 5*2° 6.00 Duitsch gevorderden en conversatie 6.017.45 Concert. Het Omroep-orkest Stella Fontaine 8.00 V.A.R.A. Orkest* concert 9.0011.30 V.A.R.A. Tooneel* uitzending 10.00 ca. V.A.R.A. Persbef* In de pauze en na afloop gramofoonmuziek DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 1.202.20 Ot" kestconcert 3.154.50 Rugbywedstrijd Engeland-Schotland 5.05 Concert-orgel* bespeling 5.35 Kinderuurtje 6.20 O*" ford en cambridge-sport 6.35 Nieuwsbef* 6.35 Nieuwsber. 7.00 Sportber. 7-°^ Pianomuziek van Schumann 7.20 Cause* rie 7.40 Tuinpraatje 7.50 Vaudeville» Variété 8.35 „The Yeomen of the guard operette van Gilbert en Sullivan 9-a' Nieuwsber. 9.45 Voorlezing io.id Dansmuziek 10.25 Vervolg „Yeomen the guard" 11.2012.20 Dansmuziek PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 7" 9.20 Concert in het conservatorium te Pari)' 12.502.20 Gramofoon 4.50 Dans* muziek 5.20 Concert 6.55 Gramofoo" 9.05 Causerie Documents historiques 10.20 Concert. Kwartet en solisten (harp* zang). LANGENBERG 473 M. 6.20—7-20 Gramofoon 9.35 Gramofoon h»3® Gramofoon 12.25i-5° Orkestconcert 4.505.50 Schrammelmuziek. Schramm#* kapel 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 11.20 Dansmuziek 11.2012.20 Graihd" foon. Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 12.05^ 12.35 Gramofoon 2.504.50 OrkestcoO* eert 7.359.50 „Pigernes Jems", radio* tooneel in 7 acten 10.05"*35 DaflS" muziek. BRUSSEL 509 M. 5.20 Gramofoon"*' 6.50 Gramofoon 8.35 Or kestconcert ZEESEN 1635 M. 6.15—11.20 L«* zingen ïi.2012.10 Koorconcert v0°* scholen 12.101.20 Berichten 1.50 Gramofoonmuziek 1.503-5° Lezingen 3.504.50 Concert uit Hatnbufs 4.507.20 Lezingen 7.20 OrkestcoO* eert 7.50 „Unsere Wande haben Ohren Hoorspel. Daarna Berichten en tot H» Dansmuziek. datrs 12 uur op 2 gr. 25 min. Z. B. en 91 gr- min. ri.t,. BLINJOE, Rott. naar Batavia, 22 Maart Suez. MAPIA, Rott. naar Batavia, pass. 12 Ma»» K. Ron. MAROS, Rott.-Batavia, p. 12 Maart Gibr. HOX.I.AITI)ArRIKA-LTJTÏ SUMATRA (thuisr.) 12 Maart van East L°n' don n. Port Elizabeth. HOLLAND-AMERIXA-LIJU DINTELDIJK. Paciflck, naar Rott 12 Mn»»* van Christobal. GAASTEJRLAND 12 Maart van New Tork ns» Rotterdam. VEENDIJK 12 Maart van W.-Indië te Ne*' York. HOLLANDATTSTRALIë-LUN ABBEKEKK (thuisr. 1. v« Liverpool), pass» Maart Land's End. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LUN HOOGKERK (thuisr.) 12 Maart v. Karachi MEERKERK 13 Maart van Hamburg r. STREEFKERK (thuisr.) 12 Maart v. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN OUDERKERK 12 Maart van Rott. te burg. HOLLAND—WEST-APRIKA-LIJN IJSTROOM 13 Maart van Hamburg te Axo^0 JAVA—NEW YOBK-LIJN BUITENZORG, Java n. New York, 12 Ma^ te Norton. BOTTERDAMSCHE LLOYD BLITAR (thuisr.) 12 Maart van Marseille. DJAMBI (thuisr.) 12 Maart van Havre. DJEMBER (thuisr.) 12 Maart van Padang» INSULINDE (thuisr.) 13 Maart v.m. S u. van Gowes. KOTA INTEN 13 Maart van Rott. te Hamburg KOTA RADJA (uitr.) 12 Maart van P. Said* KOTA TJANDI (uitr.) 13 Maart te Sabang» SAMARINDA (thuisr.) pass. 12 Maart na*»* 5 uur Ouessant, TJERIMAI (thuisr.) pass. 12 Maart Perim. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY, Rott. naar Genua, 12 Maart Gibraltar. JONGE ELISABETH 12 Maart van Algiers Alicante. - JONGE JACOBUS, Valencia n. Rott., pass. Maart Ouessant. JONGE JOHANNA, Rott. n. Oran, pass» Mrt. Noord Voorland. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALPHARD 12 Maart Las Palmas gep.» Ayres naar Hamburg. AMSTEL 12 Maat van Hamburg n. Sunderland* BATAVIER IV 13 Maart v.m. 7 u. 45 v. Rot^ te Gravesend. BEURSPLEIN 12 Maart van Narvik n. Rott# DOSINA 11 Maart v. Curasao te Marseille. Hêu. 245. Jokko werd nu eerst uitgelaten, daar men hen wel aardis vond, hij liet de ezels gallopeeren en ze springen in het rond. Over stoeien, tafels, banken gingen de dieren in galop, men lachte, schreeuwde en men zeide, dat is nu eerst een reu zen-mop. 246. „Voor wat, hoort wat," dacht onze Jokko. „de kunsten moe ten toch beloond, de menschen zullen wel begrijpen, voor niets werden ze niet vertoond. Centen wil ik gaarne vragen, doch een bakje heb ik niet, ik zal den hoed van 'n dame nemen, zij het toch niet daad'lijk ziet."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 10