DE VERSCHRIKKINGEN DER KERKVERVOLGING IN SOVJET- RUCLAND VIERDE BLAD VRIJDAG 14 MAART 1930 BLADZIJDE 1 De Italiaansche Voetbalploeg door Mgr. d'Herbigny Tegen Jeugd en Geestelijkheid II Slot. BINNENLANDSCH NIEUWS De film in dienst der hygiëne LUCHTVAART Bezoekt de Amsterdamsehe Luchthaven „Schiphol" LANDBOUW EN VISSCHERIJ Bestrijding van den bastaard satijnvlinder RADIO-NIEUWS Waar de reus zijn stem doet hooren De Kortegolf-zender te Rome Rustenburg Proefuitzendingen PHOHI-zender RECHTSZAKEN Vrijgesproken FAILLISSEMENTEN BOEK EN BLAD SPORTEN WEDSTRIJDEN Wedstrijden van de Zwahiwen Het zelfde elftal dat van Duitschland won DAMMEN Om de Haarlemsche damkampioen schappen DAMMEN District H. en O. v. d. Ned. R. K. Dambotid Groen B»5 H. Rump 7 twstea. ft Mam 6 BILJARTEN HOCKEY H. T. C. „Alliance" GEMENGD NIEUWS De levensroman van een vrouwelijk spion Natuurlijk concentreert zich in den strijd «gen den godsdienst het werk der Sovjet- peering op het kind. Op de in dezen aan gewende middelen wordt een helder licht ge worpen door een artikel in de „Antireli- Ooznik" van December, dat luidt: »Het is van essentieel belang zich meester 'haken van de jeugd in alle oogenblikken, le Ze vrij heeft en gedurende de anti-nationale h anti-pauselijke „campagnes"; steeds zal °*en de kinderen verre houden van den ver- ttéj- etl invloec* der kerkloopers en secta- Om dit te bereiken moet de geest van anti godsdienstig initiatief in de kinderen aan gewakkerd en ontwikkeld worden. De vrije t«d moet geheel gevuld worden met anti- Sodsdienstige gedachten, want geen moment zoo geschikt om zich van de kinderlijke °hsciëntie meester te maken als juist de tijd an afleiding: spelen, dansen, carnaval, wan- ohngen, gelegenheidsontspanningen, alles li t6'' ^'-godsdienstig wezen. Al het moge- Jke moet gedaan worden, onverschillig op JL manier' om den kinderen een atheïsti- -ne consciëntie te geven. Wij hebben veel Weinig liederen en geen enkel spel of ver haak van zuiver anti-religieus karakter en geschikt voor kinderen. Wij weten niet vol- v°ende de natuurlijke neigingen van het kind, oor zoover ze voor ons doel bruikbaar zijn, te moedigen en te ontwikkelen." De taak der jongeren Verder zegt het aangehaalde blad: "Gedurende de anti-godsdienstige „campag- tes' en vooral met Kerstmis moet de jeugd alle manieren er toe gebracht worden om ei te nemen aan het carnaval en de ge- askerde feesten. Het anti-Kerstmis-camaval ai Practisch zonder eenige waarde blijken, mineer de jeugd daaraan niet daadwerkelijk Meewerkt door het vervaardigen van costu- "les, wagens, enz." elders: v.De voorbereiding van het carnaval zal «schieden in de dagen, die aan het Kerst- J-est onmiddellijk voorafgaan; het noodige materiaal zal papier zijn, lompen, touw, stok- e" en andere dingen, welke in ieder huis gezin voor het grijpen liggen. Modellen voor ^"«-godsdienstige costumes en dergelijke zijn e vinden in de caricaturen van verschillen- e tijdschriften en by voorkeur in het dag- ad „Bezbojnik". Onvoldoende moet het urden genoemd, dat men een kind uit- °st als priester van een of anderen gods- 'enst. Het komt er namelijk vooral op aan, jMt biykt, welk een gevaar priesters en rab- 'JUen zijn voor de socialistische staatscon- t«actie; dat zij pogen de jeugd in hun net- te verstrikken, de dronkenschap bevor deren, enz." Lit soort instructies, gegeven niet alleen voor de aangehaalde „Antireligioznik", maar «oor een massa officieele bolsjewistische or- j^nen, werd gewoonlijk gevolgd door nauw keurig beschreven „ontwerpen" voor costu mes. énkele voorbeelden: .De Parasieten: Hiervoor zijn benoodigd fe" aantal schoolkinderen-godloochenaars Moniers) met groote, goed op- blende schilden op hun kleeren j&naaid. Deze schilden zullen uit ge- •eurd papier vervaardigd worden en beschil- t erd met luizen of andere afstootende insec ten wier koppen duidelijke portretten moe- zyn van bekende geestelijken.' "De Straatvegers: een pionier met spade z'jn hand staat naast een hoop straat- Ml, waarin de figuren van geesteiyken en "dere vyanden der arbeidersklasse; de pi- hier doet of hij het vuil in een vuilniswagen Werpen." Le anti-godsdienstige spelen en manifesta ties worden even zorgvuldig ontworpen. De r8anisatie van het geheel ging rechtstreeks a" de scholen uit. Door heel Rusland wer- op Kerstdag stoeten gezien van kinderen, die op de meest bizarre wyze aangekleed, het j^bis bespuwden en de gemeenste liederlyk- p den begingen. Met opzet had men niet en groote demonstratie georganiseerd, om aardoor de zekerheid te hebben dat heel "an dag overal de verschillende groepen k'kaar zouden opvolgen en zoo een ononder- '°ken schouwspel van heiligschennis garan deren. Deze ontzettende feiten hadden niet "een in de steden plaats, maar over heel et land tot in de kleinste gehuchten. Dc atheïstische jeugdgroepen Le resolutie van het tweede congres van e" Bond van strijdende godloochenaars is vpral toegepast: de kinderen van 8 tot 14 aar,die zich openiyk godloochenaars hebben kstoond, worden ingeiyfd bij de Atheïstische ^Ugdgroepeh; zij hebben een speciaal bewijs aJ> lidmaatschap en betalen een kleine con- ^ibutie; de internationale Kopek. Hun taak pstaat daarin, dat zy op de scholen probee- de opvoeding in anti-godsdienstige banen leiden en te trachten hun kameraadjes v®r te halen naar den bond. .Hierin zün zij een krachtige steun voor de L eerwijzers, die ook gespecialiseerd zijn in et verderf der hun toevertrouwde jeugd. Met b'velsche berekening is in alles voorzien: de teratuur is gericht op perversie der jeugd; vet „wetenschappelijk" onderwys bestrijdt °°niamelyk de godsdienstige „vooringeno menheid en bygeloovigheden"; aangetoond Moet worden dat geloovig-zyn en anti-sovjet- "olen hetzelfde is, dat de godsdienst de we gschap in den weg staat, enz. De statuten der atheïstische groepen spre- en in dezen heelemaal niet dubbelzinnig: »Ons doel is het in de school tegen den ®°dsdienst te werken en dit werk ononder- r°ken en systematisch te verrichten. Ab- a i Ut "oorzakelijk is het dat al het materi- ~a'. bestemd voor opvoeding en onderwys, oordrongen wordt van den geest der hoog- J* doeleinden van den stryd tegen den "dsdienst. Zoo zal de onderwyzer. bij voor- /veld, het gesprek brengen op wijwater, dat lang in een wijwatersvat bewaard wordt, h er op wijzen welke gevaren voor de ge- °ndheid daarin schuilen. Ook het stof en de acillen op schilderijen en beelden in ver and met de gewoonte om zulke voorwerpen een kus te vereeren, alsmede de walm at> kaarsen en olielampen kunnen een rUehtbaar onderwerp van gesprek uitmaken. ho!°rila deze ..campagne" invloed biykt te ebben op bepaalde scholieren, moeten deze ^anstonds tot leden van den bond gemaakt zelfstandig aan het werk gezet worden." Lver de werkzaamheid van een der cellen Jvrasnoje Profintern)vernemen we uit de of- Ceele pers het volgende: "Le kinderen, (by gelegenheid der anti nationale campagne) in drie groepen ver- eeld, hebben' onder de arbeidersklasse en in e fabrieks-administratie een grootsche pro paganda gevoerd met het resultaat dat Mie nieuwe abonnë's verkregen werden voor °®t aati-godsdienstig blad „Bezbojnifc", om dat geen enkele arbeider durfde weigeren." Het centraal bestuur van den bond van strijdende godloochenaars heeft officieel deze kinder-actie goedgekeurd en uitgebreid door op de vraag: „Is het nuttig op alle scholen onder kinderen van zeven jaren cellen van strijdende god Ir naars te vormen'" te ant woorden „In verband met de grocte vlucht, welke het atheïsme onder de jeugd genomen heeft en het geweldig succes der aanwerving van nieuwe leden, heeft de centrale raad tot de zelfstandige organisatie (van deze cellen) op alle scholen besloten." Het martelaarschap der geestelijkheid. Ongetwijfeld zou de stryd tegen den gods dienst beslissende vorderingen maken, wan neer het mogelyk bleek de geestelijkheid ge heel te verjagen of, nog beter, op de hand der regeering te krijgen. Daarom spreekt het wel vanzelf, dat de actie zich het felst richt tegen de bedienaren aller kerken. Ook hier is echter de tactiek geheel ge wijzigd en in overeenstemming gebracht met het parool: „Geen martelaren, maar afval ligen". Op de geruchtmakende processen te gen den metropolitaan Benjamin, tegen Mgr. Cieplak, tegen Mgr. Boedkjewiez eu anderen, welke heel de beschaafde wereld deden be ven van verontwaardiging en vervulden van medelyden met de gemartelde Russische gees telijkheid, zyn er veel talrijker arrestaties ge volgd, welke in de grootst mogelijke stilte werden uitgevoerd en waarvan niets naar buiten uitlekte. Momenteel worden de pries ters men denke aan Mgr. Sloskan ge deporteerd, zonder eenigen vorm van proces, bijna ontvoerd, zonder dat ze de gelegenheid hebben eenig bericht te zenden aan hun ver wanten en geloovigen. De zwakkeren onder hen worden op de meest geraffineerde wijze gekweld: bedrei gingen, afpersing, verleiding door vrouwen, overdreven belastingen, voorloopige in hech tenisneming van hun dierbaren en ook van hen zelf, weigering van onderdak, van kaar ten voor brood en kleeren, enz. Het mag zoo weinig verwondering baren, dat er onder hen wel eens een bezwijkt. De vruchtbaarste tactiek is die van laster en verdachtmaking gebleken. Maar zelfs wanneer een geestelijke hun slachtoffer geworden is, laten zyn beulen hem niet los. Hem wordt de gelegenheid niet ge laten om zich in schaamte en wanhoop te verbergen, maar openiyk moet hy zyn schuld belyden, vloeken en God lasteren om zyn ge loovigen alle vertrouwen in de geestelykheid te doen verliezen en om zijn collega's met zich mee te lokken. Groot is vooral de inspanning welke men zich geeft om de bisschoppelijke waardigheid neer te halen. Als antwoord op den bekenden brief van Z.H. Pius XI, bij voorbeeld, ver spreidden de verschillende persagentschappen van de Sovjet-regeering het bericht dat een zekere Metropolitaan Gronchevsky, in over leg met zijn synode, de kerk aan wier hoofd hy stond, had opgeheven, en dat hij niet al leen van zyn waardigheid, maar ook van zijn geloof had afstand gedaan. Wat deze Gronchevsky precies gezegd heeft, is moeilyk na te gaan. Vast staat alleen, dat hy aan 't hoofd stond van een kerk, welke de pan-oekrainsche werd genoemd en in 1921 '22 gesticht was door een zekeren Lipkivsky. Deze had geen bisschop kunnen vinden die hem wyden wilde, en ontving toen de „apos tolische opvolging en de volheid der gaven van den H. Geest uit de handen van het volk". Dit volgens zyn eigen woordelyke ver klaring De „kerk" had aanvankelyk nog al succes en men beweert zelfs dat ze 300.000 parochies had. De laatste jaren evenwel was er van haar invloed veel verloren gegaan. Aan het einde van zyn rede behandelt Mgr. d'Herbigny de vraag: wat er momenteel voor Rusland het beste kan worden ge daan. Hy meent maar één antwoord te kun nen geven: bidden! Voorlooplg is geen in vloed van buiten in staat eenige gunstige wending te brengen in het martelaarschap der Russische kerk. Mgr. d'Herbigny eindigt daarom met het schietgebed dat door den Paus werd goed gekeurd en met aflaten verrijkt: „Verlosser der wereld, red Rusland". De Diphtherie-Bestrijding' Het is een gelukkig initiatief van „Het Groene Kruis" geweest, toen het aan de op het gebied der vervaardiging van weten- schappelyke films bekende inrichting „Mul- tifilm" opdroeg de diphtherie-bestrijding te verfilmen. De directeur van ,Multifilm" de heer J. C. Mol, heeft, nu „De diphtherie-bestrij ding" voltooid is. deze film voor enkele genoo- digden afgedraaid. Ze brengt, volgens het „HbW." den toe schouwer eerst, met het zwoegende boemel treintje, in een vredig, vriendelijk Noord- hollandsch dorp, waar alles kraakt van zin delijkheid en waar niemand denkt aan be smettingsgevaar. Totdat op enkele huisdeu ren het bekende biljet verschijnt: „besmet telijke ziekte diphtheritis." Dat de bevolking het dreigende gevaar begrijpt, is niet waarschijnlyk. Men ziet de maatregelen door het gemeentebestuur, in overleg met de geneeskundigen en den dienst der Volksgezondheid, getroffen nog als hin derlijke belemmeringen en geeft zijn mede werking vaak eerst na lang aarzelen. Wy zien hoe de dokter, maar ook de onder wijzer. rond gaat om den ouders duidelijk te maken, hoe gewenscht het is, dat de kin deren met het serum worden behandeld. En als dan ten slotte allen hun vrijwillige toe stemming hebbeinaegeven, wordt na eenigen tijd met blijdschap geconstateerd, dat in dit dorp de diphtherie zich niet heeft uitgebreid In het boemeltreintje rijden we weer den diik af en we laten het vriendelijke dorp achter ons met de zekerheid, dat de bewoners zich veilig voelen bij het optreden van een gevaarlijke kinderziekte. Die zekerheid konden wij krijgen, door dat het gemeentebestuur, de geneeskundigen de scholen, de geheele bevolking er toe heb ben bijgedragen, dat deze film een volledi" beeld kon geven van behandeling en bestrij ding der diphtherie Want er moest voor eer deel worden „gespeeld". En dat spelen als wij het meewerken van de autoriteiten ook zoo noemen mogen is met volkomen aan passing geschied. De byeenkomst op het Raadhuis, waar de te nemen maatregelen besproken werden, de gesprekken in den huiselijken kring, het over leg op school, het sluit alles goed aan; zoo dat de daarna inderdaad uitgevoerde behan deling der kinderen niet uit den toon valt. Aan deze opnamen gaan vooraf eenige sta tistische gegevens, waaruit de toeschouwer zyn conclusie omtrent het nut de serum behandeling kan trekken. Het tweede deel van de film brengt ons in liet Ryks Serologisch Instituut te Utrecht, waar wij prof Aldershoff en zyn medewer kers by de serumbereiding zien en waar we ook kunnen waarnemen hoe het praeperaat verzonden wordt. Het is de bedoeling, dat bij vertooning door een deskundige een toelichting zal wor den gegeven. Aan H.H. hoofden en directeuren van in richtingen van onderwys en aan besturen van vereenigingen is de volgende circulaire verzonden: Kiest Schiphol als plaats, waarheen u dit jaar üw uitstapje zult maken met uw ver- eeniging of club. Kiest het als doel van uw schoolreisje. Neemt voor schoolbezoek, den tyd voor uw verbiyf te Schiphol zoo ruim mogelyk. omdat de ervaring geleerd heeft, dat de schoolkinderen gaarne een langeren tyd op het vliegveld verbiyven, waar zy in de frissche buitenlucht kunnen genieten op een ruime speelplaats en kunnen zien hoe de verkeersvliegtuigen van en naar de groote centra in Europa aankomen en vertrek ken. Rondleidingen onder deskundige leiding hebben plaats te 11, 12, 13, 14, 15. 16 en 17 u. Hierby worden vliegtuigen van nabij bezich tigd en wordt eèn uiteenzetting gegeven omtrent verschillende belangwekkende in richtingen als nachtlandingslnstallatie, ra- diopeildienst enz. Een bewijs van toegang tot het voor het publiek bestemde tererin kost 0.15 en met recht op deelname, aan een rondleiding 0.30 p. p. (voor schoolkinderen onder ge leide, met inbegrip van rondleiding 0.15). In het Restaurant de Cantine der K. L. M. te Schiphol, bestaat uitstekende gelegenheid om het „12-uurtje" of iets anders te ge bruiken. Voor scholen geldt een byzonder tarief. Voor de gelegenheidsmaaltyden uwer ver- eeniging of club is het Restaurant, met zyn voortreffelijke keuken, byzonder geschikt. (Tel. Restaurant Schiphol: 25358, Amster- dam). Schiphol is van Amsterdam uit gemakke lijk te bereiken met de booten van „De Volharding" en van Holthuizen, welke van den Schinkel tusschen Zeil- en Vaartstraat afvaren en per autobusdienst van Poelgeest, welke vertrekt van de Nassaukade by den Overtoom op de volle uren. Voor nader inlichtingen omtrent dienst regeling en tarieven wordt verwezen naar het vouwblad „Bezoekt Schiphol", dat op aar. vragen aan den boekhouder der K. L. M. te Schiphol, Haarlemmermeer, gaarne zal worden toegezonden. Mocht bij uitzondering bezoek en rond leiding op andere dan de bovenvermelde tijden noodig zyn, dan kan men zich even eens schriftelijk of telefonisch tot den boekhouder der K. L. M. wenden. (Telef. Amsterdam No. 29800, 29239, 20488, 25039). Maakt nader kennis met de internationale luchtvaart en met de moderne inrichtingen der Amsterdamsehe Gemeentelyke Lucht haven. In de eerste 10 jaren van zyn bestaan, heeft het luchtverkeer reeds een verbazen- den omvang aangenomen. Het is voor ieder en zeker ook voor de jeugd, die in de toekomst meer met dezen vorm'van verkeer in aanraking zal komen, niet alleen interessant, doch ook leerrijk. Tot zoover de circulaire. Naar wy vernemen wordt van de gelegen- hid om Schiphol te bezichtigen een druk gebruik gemaakt. En terecht! Gisteren werd door een 100-tal leerlingen van de hoogste klassen der byzondere en openbare scholen, onder leiding van den Burgemeester van Harderwijk een tocht ge maakt naar de bosscben ter verdelging van de nesten van de bastaardsatijnrups, die in deze streek het houtgewas bedreigt. De jacht bleek een enorm succes, niet minder dan 36.000 nesten, bevattend onge veer II millioen rupsen werden op de brandstapels vernield. De afdeeling Harderwyk van de N. P. V. verleende bij een en ander haar medewer king, terwijl het gemeentebestuur voor de noodige ververschingen zorg droeg. JBig Bill" by manoeuvres in Frankrijk Gedurende de groote zomer-manoeuvres in Oost-Frankryk in het afgeloopen jaar, heeft men gebruik gemaakt van de „Stem van den Reus"-installatie voor het versterkt doorgeven van commando's en tevens om de troepen ge durende de rusturen aangenaam bezig te houden. Het bleek, dat zelfs bij het hevigste rumoer de commando's uit de luidsprekers duidelyk te verstaan waren voor elk der man schappen. Bovendien is de goede stemming onder de soldaten geen oogenblik geweken, hoewel het byna voortdurend regenachtig weer was; ook dit moet ongetwyfeid voor een groot deel aan de luidspreker-installatie worden toegeschreven. Generaal Maurin de leider van de ma noeuvres en de toekomstige chef van den generalen staf van het Fransche leger ver klaarde in een schryven aan Philips' Radio dat hy zeer ingenomen was met de uitste kende werking van de versterker installatie. In een speciaal aam Italië gewyd nummer van het Engelsche Radio-tydschrift „World Radio" lezen we enkele interessante byzon- derheden omtrent den nieuwen kortegolf-zen der te Rome, welke binnenkort in gebruik zal worden genomen. Deze zender is bestemd om te werken op golflengten tusschen 25 en 80 M. Voor de Italiaansche koloniën zullen HiteendingeD plaats Vinden op 25.4 ter Een vredig en rustig kijkje bij de sluizen te Rustenburg wyl op ca. 80 M. programma's zullen worden uitgezonden, welke speciaal bestemd zijn voor de kortegolf-amateurs In Italië zelf. De zender is in staat om een ongemodu- leerde energie te leveren van 912 KW De maximale modulatiediepte bedraagt 70 Werkt de zender met vol vermogen, dan ver bruikt deze ongeveer 75 tot 80 KW. elec- trische energie. Er wordt gebruik gemaakt van twee an tennes, welke aan een tweetal antenne-mas ten van 65 M. hoogte zyn bevestigd De mas ten zyn 130 M. van elkaar verwyderd De feeders" voor beide antennes zyn zorg vuldig geïsoleerd en loopen zoo ver mogelyk van elkaar. Bovendien zyn ze omgeven door een geaard koperen bekleedsel Het station zal hoofdzakelijk dezelfde pro gramma's uitzenden als het 50 KW. omroep- station te Rome. Proefuitzendingen van den PHOHI-zender te Huizen zullen plaats vinden op de navol gende data en uren: Zondag 16 Maart, Maandag 17 Maart. Woensdag 19 Maart. Donderdag 20 Maart en Vrijdag 21 Maart van 1315 GMT. De golflengte bedraagt 16.88 M. De Groningsche Rechtbank heeft heden den 33-jarigen W. J. J. te Groningen, hoofd vertegenwoordiger van een spiritualiënfa- briek, wien ten laste was gelegd, dat hy 4 November j.L onder den Invloed van ster ken drank verkeerend. met zyn auto naby Poffert, gemeente Hoogkerk, den wielrijder Hummel heeft aangereden, tengevolge waar van deze is overleden, vrygesproken. De rechtbank heeft het ten laste gelegde niet bewezen geacht. De eisch was 1 maand gevangenisstraf en 1 jaar ontzegging van het recht om motor rijtuigen te besturen. Opgegeven door v. d. Graaf en Co. Uitgesproken op 10 Maart: O. Haase, Rijswijk (Z.-H.), Caan van Necklaan 211. R.c. Mr. A. S. Rueb. Cur. Mr. P. J. Oud, Den Haag, Fluw. Burgwal la. J. Th. te Riele. weduwe van J. Bots, zon der beroep, Noordwykerhout, Beeklaan 11. R.c. Mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh. Cur. Mr. F. J. J. Trapman,, Leiden. J. E. Straub. winkelier. Den Haag, Paul Krugerlaan 75. R.c. Mr. J. H. van Laer Cur. Mr. J Jelgershuis Swildens, Den Haag, Anna Paulownastraat 49a. W. J. Paardekooper, kruidenier. Wasse naar, Windlustweg 7 R.c. Mr. W. Fick. Cur. Mr. J. J. Schokking, Wassenaar. Uitgesproken op 11 Maart: C. Gentenaar. Bodegraven, Nieuwerbrug. R.c. Mr. J. W. Suringar. Cur. Mr. H. E. La Gro, Bodegraven. De vriend der H. Harten van Jezus en Maria. Het bekende maandschrift der Intronisatie en Missietydschrift bevat voor de maand Maart interessante artikelen. Naast het officieele gedeelte vinden we weer nieuwtjes uit Brazilië, uit Muntok van de missie-zusters, etc. Zr. M. Teresa schrijft het eerste deel van een roman, „Arm kind." Medegedeeld wordt, dat het Nationaal be stuur van het Intronisatie-werk in combina tie met het reiscomité van R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel een bedevaart naar Paray- 'e-Monial organiseert. De bedevaart zal plaats hebben in de groote vacantie. Boekzaal der geheele Wereld. 15 Febr. 1930 Adm. Laogestr. 70, Tilburg. Ab. f 5 per jaar. De nummers der besproken boeken loopen van 3223 tot 6313, verdeeld over elf rubrieken, 'n Groot gedeelte van zoo'n aflevering moet be steed worden aan de bespreking van Romans sn Ontspanninglectuur in 't Nederiandsch en in de drie moderne talen. Uitgebreid bespreekt Dr. Kreemers z'n boeken van Waters, Raikes ite. zeer kort andere recensenten, maar over- \1 wordt alles zóó aangegeven, dat men goed 3n juist 't boek kent. Allerlei Roomsche spe cialiteiten verbonden hun naam met Boek zaal. Door de Zwaluwen zullen nog de onder staande wedstryden worden gespeeld, schrijft „De Sportkroniek". 30 Maart te Antwerpen: Provinciaal Ant- werpsch elftalZwaluwen. 29 Mei (Hemelvaartsdag) te Rotterdam: ZwaluwenRoode Duivels Mei (2e helft)twee wedstryden tegen een sterke Hongaarsche prof.-club nit Beada- Mei (2e helft)misschien een wedstrijd te gen Aston Villa. Het Italiaansche elftal, dat C April a.s. te Amsterdam tegen Holland uitkomt is, naar de „Telegraaf' meldt, op dezelfde wij ze samengesteld als dat, hetwelk 2 Maart j.l. te Frankfort over Duitschland zegevierde. De samenstelling is dus: Combi (Juventus), doeL Rosetta (Juventus) en Caligaris (Juven tus) achter. Barbieri (Genova). Ferraris (A. S. Roma) en Pitto (Bologna) midden. Constantino (Bari). Baloncieri (Torino), Meazza (Ambrosiana) Magnozzi (Livomo) en Orsi (Juventus) voor. Er bestaat een kleine mogelijkheid, dat op 1 April, wanneer de definitieve samenstel ling bekend wordt gemaakt, nog een wyzi- igng plaats vindt Deze zou dan echter alleen op Barbieri. Meazza of Magnozzi betrekking hebben Men acht het echter niet waarschyn- lijk dat bovengenoemd team nog zal ver anderd worden. In den wedstrijd om het 3de klasse dam kampioenschap van Haarlem en Omstreken is eene voorloopige beslissing gevallen. G. Eising Jr. en G. Zeeuwe (beiden van de R. K. Damclub „De Spaarnestad") zijn met gelyk aantal punten op de eerste plaats aan gekomen. Een match van drie partyen zal moeten uitmaken wie van beiden voor een jaar den titel zal mogen dragen. De wedstrijd is nu op één party na geheel beëindigd. Alleen Pot en van Pelt moeten elkander nog ontmoeten, welke partij voor den 3den en 4den prijs van groot belang is. Voorts heeft 't terugtrekken van Th. C. v. d. Sluis (Christ. Damclub „Haarlem") nog eenige verandering in den ranglijst tengevol ge gehad. Deze luidt thans: G. Elsing Jr. G. Zeeuwe J. H. Reedyk W. van Pelt C. Pot J. Otter Th. Wesselman Jac. Fr. v. Garderen 10 2 5 3 9 W. Jonkhof 10 1 3 6 5 H. G. J. Andriessen .10 2 0 8 4 B. Henneke 10 0 1 9 1 gesp.gew.rem.verl.pnt. 10 8 0 2 16 10 7 2 1 16 10 6 1 3 13 9 5 2 2 12 9 5 1 3 11 10 4 3 3 11 10 3 4 3 10 De wedstryden om het persoonlijk Kampioenschap le, 2e en 3e klas Gisterenavond had de vijfde ronde van bo vengenoemde wedstryden plaats. Het verloop van de diverse ontmoetingen war, als volgt: Groep A le klas G. ZeeuweG. Rump was wel de belangrijk ste party van deze ronde. Na een spannenden stryd vari vier uren, moest deze party worden afgebroken. Hoewel eerstgenoemde voordeeli- ger staat, zal vermoedelijk deze ontmoeting in een geiyk spel eindigen. P. MulD. Rump. Ondanks het feit, dat Mul aanvankelyk een schyf voorstond, zag hy in het eindspel door een onjuiste voortzetting zijn party en hier mede een mooie kans om in de finale ge plaatst te worden verloren gaan. J. SmitWarmerdam. Daar Warmerdam niet in het strijdperk verscheen, was deze partij spoedig ten voor- deele van Smit beslist. Groep B. In deze groep is reeds een eindbeslissing gevallen. De eenige nog te spelen party Hol- 'enbergWillemse is van geen waarde. H. Rump en H. Meure plaatsten zich in de finale. H. RumpG. Elsing. Eerstgenoemde, die nog ongeslagen was, moest zyn laatste party opgeven. Gelukkig voor Rump, dat dit geen invloed meer had, om in de finale uit te komen. H. MeureP. Hollenberg. Hollenberg stelt in deze competitie wel wat teleur. Nu moest hij het tegen Meure prijs geven, die deze punten dankbaar noteerde. J. WillemseC. Stijnman. Stynman liet zich zijn kans ontgaan, door van eerstgenoemde te verliezen. Het aantal behaalde punten, welke de deel nemers van Groep A en B le klas tot heden 'lehaald hebben, is als volgt: Groep A.: G. Zeeuwe en J. Smit ieder 6 nunten. G. Rump en D. Rump ieder 5 punten P. Mul en Warmerdam geen. punten. C. Stijnman en G. Elsing 5 punten. J. Willemse 3 en P. Hollenberg 2 punten. 2e klas In deze klas zyn de partijen van H. v. Gas tel en L. Lensen geannuleerd: Slechts één partij had plaats en wel J. FictoorP. Span jaard, die eerstgenoemde in winst wist om te zetten. De stand op heden is: J. Bosse 5 pun ten» E. Zwart 4 punten. J. Fictoor 3 en P. Spanjaard 2 punten. 3e klas. Ook in de 3e klas groep A is een einduitslag. Hier wisten F. Deuling en C. Mul zich in de finale te plaatsen. De volgende week hopen wy de eindstanden van de voorwedstrijden te kunnen plaatsen. MASSAKAMP DOELEN (Haarlem)D. O. K. (Heemstede) Gisteravond werd in café „De Doelen" te Haarlem gespeeld de tweede viertallen. Al direct bleek D.O.K. plannen te hebben, ook dezen wedstrijd te winnen. No. I heeft al spoedig de leiding en loopt steeds meer uit. Tusschen de nummers 2 en 3 bleek er meer spanning, maar no. 4 van Doelen kon het ternauwernood over de helft brengen. De uitslag was: Doelen No. 1 No. 2 No. 3 No. 4 45 87 83 53 Totaal 268 D.OK. 100 in 36 beurten 100 in 54 beurten 100 in 47 beurten 100 in 33 beurten 400 Stand na 7 wedstrijden 2694—1878 voor D.O.K. Tijd. Secr. Duvenvoordestraat 58 Voor Zaterdag staat op het programma: Alliance IH. B. S. 2, 2Vz uur. De kampioenswedstryd! Wint Alliance, dan is het definitief kampioen. Wint H. B S. dan komen beide gelijk aan, daar het wel aangenomen kan worden dat zoowel H. B. S. als Alliance hun resteerenden wedstrijd tegen Be-Fair 2, dat alles verloor, zullen winnen. Is de uitslag 'n gelijk spel, dan moet nog van Be-Fair gewonnen worden. De kans is dus schoon; laat haar niet ont glippen! Ik reken op 'n mooien, fairen wedstryd en veel Lyceïsten om hun hockey club aan te moedigen. De wedstrijd Alliance 2Bloemendaal 4 is wegens het belang van bovenstaanden wedstrijd, tot nader aankondiging uitgesteld. JACK. De levensgeschiedenis van spionnen heb ben van oudsher een groote aantrekkings kracht uitgeoefend en zoo verdient ook een boek, dat zoo juist in Parijs verschenen ia van de hand van den geschiedschrijver Grel- let, onze volle aandacht. Dit boek vertelt ons het leven van een vrouw, die door den schrijver de eerste groote vrouwelijke spion genoemd wordt. In den zomer van 1670 verscheen in Ba den-Baden, dat toen reeds het geliefkoosde punt was van samenkomst der Europeesche Aristocratie, een jonge dame uit Bern, die als paardrijdster, schermster en op jacht haast iedereen overtrof en spoedig in het middelpunt van aller belangstelling stond. Zy verwekte heel wat sensatie, toen zy een Duitsch edelman, die haar gedurende een jachtparty met liefdesverklaringen lastig ge vallen had, „uit noodweer" doodschoot. De familieleden van de ouderiooze jonge dame wilden haar met alle geweld in het huwelyksbootje doen stappen; maar haar onvrouwelijk karakter schrikte vele mannen af en zoo was men ten slotte bly, dat Ca therine met een dominé uit een Zwitserscb doip trouwde. Zij beschouwde dit huweiyie wel is waar beneden haar stand, maar zij schikte zich toch in haar lot en zoo werd deze amazone een vreedzame vrouw. Na een 10-jarig huwelijksleven stierf de dominé en liet zyn jonge weduwe onbemid deld achter. Zij trouwde nu met Samuel Perrego, een lid van den gemeenteraad in Neurenberg. Uit het huwelijk werd hun een zoon ge boren. In dien tyd was de toestand in Zwitser land bedenkelyk. De Protestantsche Kanto- res wilden het verdrag met Versailles bre ken en de vrii-era af schap bezetten. Engeland, Zürich en Bern waren druk tegen Lodewyk XIV aan het ageeren. De Fransche gezant Amelot vroeg een betrouw bare agentesse met goede relaties by den Zwitserschen Bondsraad. Daartoe werd aan gewezen Catherine Perrego, een geboren Franeaise. Haar kennissen onder den Op persten Raad in Bem schenen daar zeer geschikt voor te zyn. In den Raad bestonden toen twee par tijen. waarvan de eene ruimschoots door Engeland gefinancierd werd. De Fransche gezant was gedwongen, dit voorbeeld te vol gen eu Perrego nam toen op zich, de gelden onder de partygangers van Frankrijk te ver- deelen. Als tegenprestatie ontving zy dan de meest nauwkeurige inlichtingen omtrent de houding van den Bondsraad, welke me- dedeelingen zii dan weer in cijferschrift aan Amelot meldde. Op zekeren dag werd zy door haar dienst meisje verraden en gearresteerd. Men vond in haar woning brieven in cijferschrift. Men beproefde nu achter het geheim te komen. Maar zy bleef zwijgen, zelfs een vreeselijke foltering van vier uur kon haar niet aan het spreken brengen. De vensters der folter kamer stonden wiid oDen en heel d° menigte, die zich daar verzameld had. kon het steu nen en schreien der gepijnigde vrouw hoo ren. Kort daarop werd zii ter dood veroordeeld, maar de Raad liet zich bewegen om gratie te schenken en dit werd haar in het laatste oogenblik op het schavot medegedeeld. Men bracht haar nu in de vestingcellen, waaruit zij tenslotte dank zy de bemoeiingen van hare bloedverwanten, verlost werd om ein delijk voor altijd in Zwitserland verbannen te worden. Perrego begaf zich direct naar Frankrijk en vond onderdak by een familielid Abbé de Watteville. Hy bezorgde den man van Catherine een betrekking niet ver van do Zwitsersche grens: Catharina zelf ontving van Lodewyk XIV levenslang een jaariyb- nba toelage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 13