'V m f 3000.- f750.- f250.- 1125.- {50.- 140.- De Zalig- en Heiligverklaringen die het Jubeljaar zullen besluiten m VRIJDAG 14 MAART 1930 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL BUREAUX N ASS AULA AN 48 AOVERTENTIEN 35 ct. p. regel DlT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17410 ÜRIISGEND HULP NOODIG k het gelijk, H. K. H. Prinses Juliana niet naar Nederlandscb-Indië De geloofsvervolging in Rusland De Getuigenis-samenkomst te Haarlem Opstand in een tuchthuis 2 dooden en 2 zwaar gewonden Verduistering en valschheid In geschrifte te Abbenes Buitenlandsche onderscheiding Het Rokin-vraagstuk te Amsterdam Over het voorstel tot demping staakten de stemmen De geloofsvervolging in Rusland De atheisten zouden van bovenaf geremd worden De papegaaienziekte Een burgemeester overleden De groote Aalsmeersche Bloemententoonstelling De belangstelling er voor (Te&en aanvallen van muskieten Dr. J. A. Korteweg t De overstroomingen in Zuid-Frankrijk De Londensche Vlootconferentie Briatid houdt vol Dr. Kaas Ter dood veroordeeld De stranding van het stoom- visschersvaartuig „Fram" IJM. 80 catastrophe in de Ver. Staten In verband met de groote tarwevoorraden Voornaamste cXieuws Spoorwegarbeidersstaking in Argentinië Botsingen met de politie Dreigende kabinetscrisis in Polen t® J. J. WEBER ZOON Barometers Thermometers Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Geweldige brand in Manilla 5000 hulzen verwoest, verscheidene gewonden en vermisten Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENroot Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct., per "Ortaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. UWE HAARLE COURANT VRAAG. EN AANBOD-AD VERTEN" TIES. 11 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 et. bi) vour uitliet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. ab°rmé*s op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met dobdelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van anderen vinger Er zijn op dit oogenblik voldoende re- hen voor land- en tuinbouw om door döel van het noodsein S. O. S. de baacht te vragen van de regeering en te dringen op directe hulp. Een dag tien geleden wezen we er reeds op, eeh ware noodtoestand ontstaan is den groenten- en fruithandel „en °lge van de lage prijzen der produc- eh de hooge spoorwegtarieven bij Vervoer. Half Februari hebben de organisaties g, gewend tot de directie van de ^atsspoorwegen en tot de regeering f.uJ' de vraag om, al was het sleents de vrachtprijzen te verlagen. jg bsschen zijn er door twee leden uit Kamer vragen gesteld, waarin aau- Ven°n8en wordt °P verlaging der tarie- om land- en tuinbouw den export Vergemakkelijken en ten slotte is er fs een interpellatie over den toestand """gevraagd en toegestaan, die nog e maand gehouden zal worden en arbij ongetwijfeld ook deze kwestie tec Sprake zal worden gebracnt. De di- «e van de Spoorwegen en de regee- 8 laten niets van zich hooren, of- boon de toestand iederen dag kritie- r Wordt, want naarmate f.v jonge °ente komt, daalt de prijs van de j/bterproducten zoozeer, dat ze nage ls waardeloos zijn. Dit geldt vooral °r kool, peen, uien en zelfs voor aaid- PPelen, waarvoor duizenden wagonla- ^bgen wachten op export. "eeds bij de invoering van het nieuwe Oederentarief op 1 Juli 1926 is er door organisaties krachtig, maar tever- eefs geprotesteerd bij de spoorwegdi- ctie tegen de, hooge tarieven voor ver- van groente, fruit en aardappelen. Van een verlaging der tarieven, zoo- Aangekondigd, was geen sprake. De Poorwegen weigerden verlaging, om- 1 de directie meende, dat de tarieven c" reeds minder waren dan voor goe den van gelijke waarde. De markt- aarde van groente, fruit en aardap- e^n ie echter in vergelijking met 1926 e laatste jaren sterk gedaald en zal ctl. gezien de uitbreiding der productie °°ral in andere landen, wel op dat Veau bi" ven bewegen. Tusschen de aarde der producten en de vrachtta- even is een wanverhouding ontstaan. a*rdoor de export ten zeerste belem- ^erd wordt. Als voorbeeld nemen we b.v. witte °°1. De gemiddelde veilingswaarde ge iende dit jaar heeft bedragen ten ^°gste 125.— voor 10.000 K.G. Het achtgoederenvervoer van Broek op abgendijk naar Venlo of Oldenzaal is Y of 50 procent van de waarde. °or peen en uien is de verhouding tus- den marktwaarde en vervoer nog on rustiger. Jonge groente, zooals spinazie, sla, °emkool en komkommers, die thans begint te komen en met het oog P bederf snel vervoerd moet worden, l®cht nog veel hoogere vrachttarieven. Hen wagon als ijlgoed over 250 K.M., a^ is de afstand van het Westland ^ar Oldenzaal, kost 115.of 80 pro fit duurder dan over gelijken afstand 7? Duitschland. In dat land moet er echts betaald worden over 250 K.M. 10 Mark of 66—. bezien de marktwaarde der producten het voor ieder duidelijk, dat als er I spoedig wordt overgegaan tot ver- Ging der spoorwegtarieven, het onmo- °elijk wordt, te blijven concurreeren op .e buitenlandsche markten. Niet alleen Duitschland, maar ook in Italië, mnkrijk en België zijn de vrachttarie- voor groente en fruit veel lager. e Producten uit die landen, evenals rh de land- en tuinbouwcentra in bitschland, kunnen daardoor met veel P^bder vrachtkosten op de Duitsche ^Arkten, waarop wij in hoofdzaak zijn abgewezen, worden aangevoerd. Het onbegrijpelijk en onverantwoordelijk *Jat de spoorwegen reeds niet lang tot srlaglng zijn overgegaan. De nood is °°8 gestegen. Land- en tuinbouw gaan teb moeilijken tijd tegemoet en ver acht had mogen worden, dat zeker de spoorwegen, die in de vette jaren ten Eerste van het vervoer hebben gepro beerd, thans direct bereid zouden zijn Geweest om door verlaging van de ta rieven'tot het niveau der andere landen bblp te bieden. Het tegendeel is waar ab daarom dient thans de regeering met bacht in te grijpen, opdat een ramp voorkomen wordt. Hulp is dringend noo- wil er nog eenige kans bestaan, dat thans nog opgeslagen duizenden wa- 8oïis winterproducten verkocht en Geëxporteerd kunnen worden. vernemen uit de beste bron, dat alle Geruchte-- als zou Prinses Juliana eerlang reis naar Nederlandsch-Indië onder nemen, volkomen uit de lucht zijn ge- Grepen. W oensdagavond 8 uur zal te Haarlem in Je Groote Kerk een getuigenis-samenkomst gehouden worden naar aanleiding van de huidige geloofsvervolging in Rusland. Zij wordt belegd door een comité samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillen- de Protestantsche kerken uit Haarlem en omgeving, de Roomseh-Katholieike, de Oud- Rocmsohe gemeente en de Israëlietische. Zij zal een zuiver godsdienstig karakter dragen zonder de minste politieke bijbedoe ling. Als er dan ook een getuigenis in zai vernomen worden tegen wat in Rusland geschiedt, zal dit geen getuigenis zijn te gen eenig politiek beginsel dat daar wordt aangehangen, maar alleen tegen de ver drukking en vervolging van elk geloof en voor de vrijheid van geweten. De samenkomst zal staan onder leiding van den Weleerw. heer J. A. van Leeuwen Em.-Pred. van Rloemendaal te Heemstede terwijl als sprekers hopen op te treden Ds. C. J. van Paassen, Deken L. A. A. M. Wes- terwoudt en Rabbijn S. Ph. de Vries, res pectievelijk de Protestanten, Roomsoh-Ka- tholieken en Israëlieten vertegenwoordigen de. In deze samenkomst zal voor de vervolg den worden gecollecteerd. Dit in de ver wachting dat er voor hen, die om des ge- loofs wille zooveel te lijden hebben flink zal worden geofferd en him daardoor ook eeni- hulp in hun kommer geboden wordt. De Kerk wordt om 7 uur geopend en om 8 uur gesloten en is alleen toegankelijk voer hen die hiervoor een toegangsbewijs bezitten. Deze toegangsbewijzen zijn a 10 cents vanaf as. Zondag na de morgengods- dienstoefening tot Dinsdagmorgen 12 uur te verkrijgen aan de kosterijen der ver schillende kerken. Na dien tijd zijn ze. voor zoover nog aanwezig, alleen maar verkrijg baar aan de kosterij der Groote Kerk. Na Woensdagmiddag 12 uur worden geen toegangsbewijzen meer verstrekt. God geve rijkelijk zijn zegen op deze sa menkomst en worde die zegen niet alleen in Rusland, maar ook hoer ei-varen. NEW-YORK, 14 Maart -- In het tuchthuis te Trenton in den staat New-Yersey is gisteravond een opstand uitgebroken. Tal rijke gevangenen rotten samen op een afge sproken sein en trachtten de bewaarders te overweldigen. Bij hun poging werden 2 ger vangenbewaarders zwaar gewond en 2 ge vangenen gedood. Door de Directie der Posteryen te Haar- emmermeer is de besteller Th. Tit, te Ab- icnes geschorst met ingang van 10 Maart. Tit wordt verdacht hem door den Dominc lit de Kaag ter verzending medegegeven leiden zich te hebben toegeëigend en daarbij valschheid in geschrifte te hebben gepleegd Tit heeft reeds bekend zich aan deze ïandelingen te hebben schuldig gemaakt. De Torzaak dat hij er toe gekomen is. is zooals rit mededeelde, dat zyn vrouw zulke hooge eischen aan het leven stelt dat hy met zyn jescheiden tractement niet rond kon komen m een tijdelijk te kort had gedekt. Tit stond bekend als een zeer oppassend uuisvader en had aller achting. Aan dr. E. A. R.*F.- Baudet, conservator aan het Instituut voor Parasitaire- en infectieziekten der Ryks Universiteit te Utrecht, is een „fellowship" voor parasitolo gie toegekend door de Rockefeller Foun dation. Dr. Baudet zal gedurende 6 maanden te Parijs, alsmede te Londen of Hamburg aar parasitologische Instituten onderzoekingen verrichten. Gisteravond had in den Amsterdamschen raad de stemming plaats omtrent het Rokin- vraagstuk. Allereerst komt aan de orde de motie van den Vrijheidsbond, waarin wordt uitgespro ken, dat in het Rokin-vraagstuk zonder voorafgaande, behooriyke voorbereiding, geen beslissing kan worden genomen en B. en W worden uitgenoodigd met uitgewerkte plan nen te komen, met behoud van het water en met demping van het water. Deze motie wordt verworpen met 39 tegen 3 stemmen. Daarna komt in stemming het voorstel- Ter Haar om over te gaan tot demping van het Rokin van Dam tot Spui. Over dit voorstel staken de stemmen (22 tegen 22). Een nieuwe stemming moet dus plaats hebben in een volgende vergadering. De raadsvergadering werd voor vyf minu ten geschorst. Daarna deelde de voorzitter mede. dat de overige stemmingen ook worden aangehou den tot een volgende vergadering. De correspondent van de „Daily Herald" te Moskou meldt, dat de wyziging van de Sovjetpolitiek in de dorpen, welke gevolgd is op een manifest van Stalin, vergezeld is gegaan van een wijziging in de houding der communisten ten aanzien van de kerk. Diiect na het uitvaardigen van dit mani fest, meidt de correspondent, zyn de plaat, selijke autoriteiten begonnen met het aan banden leggen van de militante atheisten Te Kolomna, een kleine industriestad op nonderd myi afstand van Moskou, die de correspondent pas heeft bezoch' heeft de actie der autoriteiten zichtbaar resultaat gehad. Eén der directe resultaten is geweest, dat de communisten het verwijderen van de kerkklokken, die waren weggevoerd om net metaal voor industriedoeleinden te gebrui ken, hebben gestaakt. Dr Spencer, mayor van Ashton-under- Lyne. is gisteren, naar uif Londen gemeld wordt, aan de papagaaienziékte overleden De vrouw van den overledene en lady D I Sprencer. zyn beiden -mstig ziek doch de zoon. die ook ziek is. gaat goed vooruit. Dit is het zevende doodelijke geval van vermoedelijke papagaaienziekte, dit jaar in Engeland voorgekomen. Voor de groote Aalsmeersche Bloementen toonstelling werd o.m. door Z. K. H. den Prins der Nederianden een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zegde een vei'guld-zilveren medaille toe. Op de tentoonstelling zal een post-, tele foon- en telegraafkantoor, gevestigd zijn. De plechtige opening voor genoodigden zai geschieden op 1 April, des namiddags 2.15. door Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Voor het publiek zal de tentoonstelling om 3 uur geopend zijn. Men meldt ons uit Romec Het jubel-jaar ter gelegenheid van 's Pau sen Gouden Priesterschap spoedt ten einde en reeds is men begonnen met het program ma vast te stellen van de plechtigheid, waar mee het zal besloten worden. Voorloopig als alle betreffende beslissingen zijn, valü er nog niet veel van f: melden. Vastgesteld alleen is, dat, zooals wü al eerder belichtten, het jubel-jaar zal worden gesloten met enkele Zalig- en Heiligverkla ringen. Hét ligt in de bedoeling deze alle in de maand Juni te doen plaats hebben. Omdat het echter tevens de gewoonte is om zulke plechtigheden op Zondag te vieren, is het mogelijk dat reeds in de tweede helft van Mei er mee zal begonnen worden. De Zaligverklaringen zullen twee in ge tal zyn, waarvan de eerste de Heiligverkla ringen voorafgaat, terwijl de andere er op volgt. Heiligverklaringen zijn er vijf; het is echter mogelijk en zelfs waarschynlijk, dat de candidaten tot groepen zullen worden vereenigd waardoor dan niet vüf, maar twee of drie plechtigheden in Sint Pieter zullen plaats hebben. De eerste candidaat der Zaligverklaringen is de Eerbiedwaardige Frassinetti, stichteres van het Instituut der Zusters van de H. Dorothea; de tweede is de Eerbiedwaardige Corrado de Parznam, Capucyn. Heilig verklaard zullen worden de Zalige Catarina Thomas, de Zalige Lucia Filippini, de Zalige Kard. Roberto Bellarmino, de Za lige Canadeesche martelaren en de Zalige Teofilo da Corte, Minderbroeder. In den ouderdom van ruim 78 jaar is gis terenmiddag plotseling te Bergen (N.-H.) overleden Prof. Dr. J. A. Korteweg, oud professor in de heelkunde van de Leidsche Universiteit. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebe stelling zal plaats hebben op Maandag 17 Mrt a.s. om twee uur op de Nieuwe Begraafplaats te Bergen. Maatregelen te Bordeaux In verband met den was der Garonne. heeft het havenbestuur van Bordeaux voor zorgsmaatregelen genomen. Tegen Zondag wordt een springvloed verwacht. Tarbes bulten gevaar De rivieren in het departement Tarbes keeren in hun beddingen terug. Als de ver betering aanhoudt, is alle gevaar geweken. Nieuwe stijging van Garonne en Tarn De Garonne, de Tarn en ettelijke zijrivie ren zijn opnieuw gestegen en ten deele reeds over de oevers getreden. Hier en daar heeft het water een hoogte van 6 tot 9 M. bereikt Men verwacht een voortzetting der stijging daar het in de Pyreneeën stortregent, of schoon geen onmiddeliyk gevaar bestaat. Is de bevolking gewaarschuwd. Men is reed? begonnen met de ontruiming der aan het water gelegen huizen van Agen. Was van de Aude Ten gevolge van de sedert drie dagen on afgebroken aanhoudende regenbuien is de Aude 4 M. gestegen. Er bestaat geen onmid dellijk gevaar. De zijrivieren der Aude z«n echter reeds buiten de oevers getreden en de straten er langs zyn overstroomd. Trein gederailleerd Bij La Guiche in de streek vah Bayonne ontspoorde een goederentrein. Het ongeluk waarby de hoofdconducteur verdronk en de stoker zware brandwonden opliep, wordt toe geschreven aan een dijkbreuk ten gevolge van de overstrooming. L>malaria ontstaat, zoo men weet, door een steek van de muskiet, die een oacii onder de buid brengt en op deze wijze zijn slachtoffer koorts bezorgt. Lady Simpson te Londen heeft nu een muskiet-net uitgevonden, dat afdoende moet zjjn. Men trekt het net over het hoofd tot aan de schouders, kan heel rustig adem halen, doch is absoluut gevrijwaard tegen aanvallen van de venijnige beestjes. In Holland zou men in de zomermaanden zoo>n apparaat best kunnen gebruiken, vooral in de avonduren. Briand verklaarde gisteren aan de ver tegenwoordigers der pers, dat hij stellig van plan was de taak die hy op zich had geno men tot het einde te vervullen. Weliswaar waren er groote moeiiykheden en meemngs- verschillen. maar toch had hy de overtui ging, dat er een tastbaar en doeltretlena resultaat der onderhandelingen te bereiken was. Italië tot een belangrijke concessie bereid? De „Daily Herald", het orgaan der arbei derspartij, meldt, dat als gevolg van Mac- Donalds pogingen Grandi te kennen neen gegeven bereid te zyn een zeer belangrijk0 concessie te doen als daardoor de conferen tie kan gered worden. De Italianen zijn blijkbaar geneigd om onmiddellijk een verdrag van arbitrage en verzoening met Frankryk te teekenen en waarschyniyk hun eisch inzake pariteit te wijzigen of prys te geven. Thans is het wachten op het Franscne antwoord. BERLUN, 14 Maart. Wolfbureau. Naar „Germania" méldt, is de gezondheidstoestand van Dr. Kaas, den leider van de Centrum party, op het oogenblik vrij slecht. Hij gaat geruimen tüd met vacantie en zal tijdens zijn verlof worden vervangen door afgevaar digde Joos. PARIJS, 14 Maart. De jury-rechtbank te Beauvais veroordeelde gisteren een 28- jarigen man ter dood en een ander tot 20 jaar dwangarbeid, respectievelijk wegens tweevoudigen moord ai wegens medeplich tigheid, De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak in zake de stranding van het stoom- visschersvaartuig „Fram" ijm 80 op de Hollandsche kust tijdens slecht zicht. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval geheel is te wyten aan eigen schuld van den schipper, die geheel verkeerd heeft genavi geerd Ter zitting van den Raad legde hij groote onverschilligheid aan den dag Toen hem werd gewezen op de deviatiekaartjes van zijn kompassen, zeide hy. dat hy daarmede niets te maken had, dat deze kaartjes altijd fout zyn en hy, als hy daarop af zou gaan, zeker ongelukken zou maken zyn groote fout is, dat hy met een N.O. gaand ty Z.t.o. stuurt, terwyi hy naar IJmuiden moet. De Raad acht zich verplicht, dezen schip per voor geruimen tüd te schorsen Hij toch heeft getoond niet de eigenscnappen te be zitten. welke voor een veilige navigatie zijn vereischt Zoolang hy denkbeelden heeft, als hy thans bleek te bezitten, is het een ge vaar voor de opvarenden, wanneer deze schip per met het gezag over een schip wordt belast. Mitsdien straft de Raad den schipper door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip als bedoeld in artikel 2 der Schepenwet voor den tyd van negen maanden. Slechts een groote misoogst zou de crisis kunnen voorkomen Volgens een bericht uit New-York aan de .Daily Telegraph" is men in finantieele kringen in de Ver. Staten van meening, dat men slechts door een grooten misoogst be waard kan biyven voor een zeer ernstige finantieele catastrophe. In de Amerikaansche opslagplaatsen ligt op het oogenblik reeds 155 millioen fushel (1 fushel is pl.m. 36 L.) opgeslagen, welke voorraad tegen 1 Juli a.s. zal zijn toegeno men tot ongeveer 250 millioen fushel. Dit zou beteekenen, dat dan de voorraad grooter zou zijn dan de geheele tarwe-uitvoer van één jaar. Daarom zou slechts een misoogst of een wonder het land voor een finantieele catastrophe kunnen behoeden. De toestand op de tarwemarkt is zóó slecht, dat als onmiddeliyk gevolg van de prijsdaling de inkomstenbelasting reeds met ongeveer 45 millioen dollar zou zijn verminderd. De pogingen van de regeering te Washing ton, om, ter vermijding van een algemeene crisis, de voorraden tegen een hocgeren prijs dan dien op de wereldmarkt op te koopén en op te slaan, worden algemeen zeer pessimis tisch beoordeeld. Prinses Juliana zal niet naar Nedcr- landsch-Irulië gaan- De diefstal in het Frans Hals Museum Haarlem. De gestolen Dirk Hals terecht. Dr. J. A. Korteweg te Bergen overleden. De fraude te Papendrecht. De gemeent*- intvanger oneervol ontslagen. In de gisteren gehouden zitting van de Eerste Kamer heeft de Minister van Onder wijs, K. en W. zijn standpunt ten opzichte van het spellingvraagstuk uiteengezet. In den Amsterdamsehen gemeenteraad heben gisteren met 2222 de stemmen ge taakt over het voorstel-Ter Haan, om het Rokin te dempen vanaf den Dam tot het Spui. Herdenking van het 16-jarig bestaan VM Jen Aig. R. K. Landbouwbedrijfsraad. Het disconto te New-York is van 4 tot 3% pet. verlaagd. De Ned. Bond van Radio-handelaren heeft met algemeene stemmen besloten tot het aangaan van de collectieve overeenkomst met Philips. Uitspraak van den Raad voor de Scheep vaart betreffende het vergaan van het Iroogdok „Vulcan IL" De Italiaanscbe voetbalploeg voor de» wedstrijd tegen Holland samengesteld. Een 4)4 pet. leening Ned.-Indië, groot f 37.880.000, is uitgeschreven. De Eerste Kamer heeft de behandeling van de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voortgezet. De Tweede Kamer is voortgegaan met de behandeling van het ontwerp-Winkelshn- tingswet. Een nieuwe planeet ontdekt in de baan N'eptunus. Een motie van wantrouwen in het kabinet- MacDonaid afgewezen. De Italianen schijnen bereid tot concessies, im daardoor de vlootconferentie te redden. Het nienwe Spaansehe bewind. halzen verbrand. De overstroomingen in Zuid-Frankrijk. Trein gederailleerd. Lijdelijk verzet van stakende spoorwegar beiders te Bombay, De geloofsvervolging in Rusland am af nemen. De actie van Gandlii. Een manifest van President Yon ffin denburg. Dreigende fmaneieele catastrophe in de Ver. Staten, in verband met de groote tarwe voorraden. Molesteerende reizigers De spoorwegarbeiders in Argentinië zyn in staking. In verschillende deelen van het land kwam het tot botsingen met de politie. Voor zoover er treinen loopen, hebben deze groote vertraging. Op een station in de onmiddeliyke nabij heid van Buenos Aires staken ongeduldige riezigers, die verontwaardigd waren over het oponthoud, verscheidene rijtuigen in brand. WARSCHAU, 14 Maart. De zitting van de 3ejm, waarin beslist zal worden over het lot van het kabinet-Barthel, zou hedenmid dag 12 uur aanvangen. Voor de stemming over de moties van wantrouwen tegen de ministers Prystor en Czerwinski zal minister president Barthel het woord voeren. De toestand is echter nog lang niet klaar. Ondanks de strijdlustige stemming van gis teren, schryven hedenmorgen weer eenige ochtendbladen, dat men rekening moet houden met de mogeiykheid van een vreed zame oplossing van de crisis. Het is mogelijk, dat de oppositie zich bij de beslissing over de motie van wantrouwen van stemming onthoudt, zoodat deze moties geen meerderheid krijgen.. Barometerstand 9 uur VJn.: 7.40 achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.33. Hoogste stand: 770.5, te Isafjord. Laagste stand: 741 te Vlissingen. Verwachting: Matige tot zwakken, Zuid- Westeiyke tot Zuid-Oosteiyken of Oosteiy- ken wind. Half tot zwaar bewolkt of betrok ken. Aanvankelijk opklarend. Nog kans op sneeuw of natte sneeuw. Weinig verandering in temparatuur. Een geweldige brand heeft in het Singalony district op Manilla 1000 woonhuizen ver woest, ten gevolge waarvan ongeveer 5000 personen dakloos zyn geworden. Een persoon werd verbrand terwyi nog verscheidene personen gewond werden; ver scheidene kinderen worden vermist,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1