Stadsnieuws Johan van Oldenbarnevcld te IJmuiden "WEEDE BLAD VRIJDAG 14 MAART 1930 BLADZIJDE 1 Diefstal van twee damestasehjes diefstal in het Frans Halsmuseum R. K. Opwbare Leeszaal en FïWWh'eek Door een uit de Haarlemsche gevangenis ontslagen gevangene Het Brokkenhuis De K. N. M. V.-filra te Haarlem J llPllllÉÉtlö Wetenschappelijke Film Onlusten onder zeehonden St. Vincentius-Vereeniging VAN ONZE RECHTBANK 9 De ®erste dief opnieuw voor de rechtbank Bi?5 ^"en April, den dag dat ook in 't Jksmusemn te Amsterdam een schilderijen diefstal werd ontdekt, werden tusschen half wie en vier uur uit een der bovenzalen van t Frans Halsmuseum twee schilderstukjes •Bestolen, gemaakt door Albert van der Poort, t 1793, voorstellende het portret van den sommee Manger, kniestuk, en diens echtge- oote. De houten paneeltjes werden in het wuseum uit de lijsten genomen en medege nomen. Ze hadden weinig kunstwaarde en waren zamen verzekerd voor 20. Door de recherche van het bureau Leid- «cheplein te Amsterdam werd den volgenden aangehouden de 21-jarige machinist Th. V., die in het Rijksmuseum het schilder stuk, voorstellende Anna van Brunswijk, uit lijst heeft gesneden. Hij bekende zijn 2®®d 26 Anril te hebben geoleegd en in het *rans Halsmuseum te Haarlem Dinsdag daarop de 2 paneeltjes te hebben weggeno men. v. is vroeger in 't Rijksopvoedingsge sticht te Avereest geweest. De beide stukken dit 't Frans Halsmuseum had hij bij een op- koooer van antieke goederen gebracht. De e'de paneeltjes werden daar in beslag ge- domen De zaak werd 7 Juni 1929 voor het eerst de Haarlemsche rechtbank behandeld. 05 officier eischte toen een gevangenisstraf 'an 4 maanden. De verdediger, Mr. S. M. S. de Ranitz voer de toen bewijzen aan voor de ontoerekenbaar heid van verdachte, waarna het O. M. op hieuw concludeerde en terugverwijzing naar den rechter-commissaris vroeg. De rechtbank Verklaarde zich daarmede accoord. 19 September werd de zaak toen weer be handeld. Dr. Wiersma, directeur van het Rijks Psychonaten Asyl te Leiden, bracht toen een rapport uit. Intusschen waren de verklaringen van ver dachte zóó verward (hij noemde zijn vader tonslotte den schuldige, doch wilde gaarne Voor hem zitten) dat de rechtbank besloot det voor-onderzoek te heropenen. Na een lange onderbreking kwam de zaak dan weer voor en de verschillende getuigen berden onnieuw gehoord en bevestigden hun aerste verklaringen. Verdachte ontkende alles. Ook in he* Rijksmuseum, waar lui een schilderij gesto len zou hebben, was hü niet geweest. De officier van justitie. Mr. Stam. achtte het ten laste gelegde bewezen en persisteer de bij ziin oorspropkel"'ren eisch: een gevan genisstraf van 4 maanden. De verdediger sprak niet meer over de fei ten wel over het leven van verdachte. Tus schen vader en zoon bestaat een geweldige haar, wa.t d"ide)"k tot uiting is gekomen Voor de rechtbank te Amsterdam. Het is Vraa.Tsch"nlük dat de vader ook van den dief stal af wist. In verband met de straffen, die verdachte al beeft gekregen in andore plaatsen, vroeg pleger de uiterste clementie. Uitspraak over 14 da ven. Nieuwe Gracht 70 Haarlem lijst der nieuwe boeken van de maand SINNINGHE DAMSTE, J.H.R. De wet op de inkomstenbelasting en de wet op de verdedigingsbelasting II. Toelichting en verklaring van voornoemde wet. Een uit eenzetting van het Nederlandsche belas tingstelsel gaat de toelichting vooraf. ^DRIANI, P. J. A. De wet op de ver mogensbelasting en verdedigingsbelasting I. Verklaring en uiteenzetting van bedoelde wet. SINNINGHE DAMSTE, J.H.R. De wet op de dividend- en tantièmebelasting. Ver klaring met voorgeschiedenis en beginse len waarop de wet steunt. 'dem. Inleiding tot het Nederlandsche be lastingrecht. In dit werk behandelt schrij ver o.m. de bronnen van het Nederl. be lastingrecht, de belastingplichtigheid, de belastingschuld, het strafrecht der belas tingen en hunne rechtspraak. Dubois, H. F. R. De registratiewet van 1917. Verklaring van voornoemde wet met Uiteenzetting der formaliteiten van regis tratie en aanverwante vraagstukken. RRUGGE, P. van DER De zegelwet van 1917. Verklaring en overzicht der verschil lende soorten van zegelrecht. Roel, J. VAN DER Wetgeving op In-, Uit- en doorvoer en de Accijnzen in het algemeen. Schrijver zag af van een arti- telsgewijze behandeling der wet en biedt een stelselmatige bewerking, die den lezer een inzicht schenkt in den samenhang van de algemeene wet. OFferhaus. J. De wet op de pe'rsoneele belasting. Verklaring met inleiding en ge schiedenis der wet. BEyen, J. W. Het plaatselijk belasting gebied. Verhandeling over plaatselijke be lastingverordeningen, plaatselijk belasting stelsel, plaatselijke heffingen van het be drijf, de forensenquaestie, de invordering van plaatselijke belastingen en aanver- wante vraagstukken. H. DE Kinderrecht, 2 dln. Behande ling der wetten over afstamming, ouder lijke macht, voogdij, kinderstrafrecht, kin- derstrafprocesrecht. "Oops, J. A. H. Grondtrekken van het Nederl. Burgerlijk Procesrecht. Dit werk geeft o.m. een uiteenzetting van rechts- Uiiddelen tegen vonnissen, procedure voor öen kantonrechter, van den normalen gang van een contentieuze rechtbankzaak, van het kort geding, het armenrecht, enz. °ORHOUT MEES, T. J. Verzekerings- reeht. Na een overzicht te hebben gegeven Van de algemeene economische beteekenis der verzekering en van het Nederl. ver zekeringsrecht, behandelt schrijver zoo be knopt mogelijk alle punten van verzeker- fecht, waarmede men in procedures hier te lande te maken kan krijgen, in het ka- her eener systematische behandeling. Als bijlagen zijn aan het werk toegevoegd de Amsterdamsche en Rotterdamsche beurs- condities en zeecascopolissen, ook de beufs- brandpolissen. Raag, M. M. VAN De Hinderwet. Be halve een historisch overzicht biedt het V'erk eene verhandeling over de strekking ^er Hinderwet en de verordenende be voegdheden der plaatselijke besturen in Verband met voornoemde wet. t&ROP, a. S. VAN Hypotheekrecht, behandeling van het hypotheekrecht, zoo- a!s dit in art. 12081268 B. W. is vast gelegd. Ook voor den niet-juridischen lezer s is dit werk een goed handboek. ANnes, D. J. De wet op de naamlooze vennootschappen (19 Juni 1928). Verhan deling over den aard en het ontstaan der haamlooze vennootschappen, hare organen, kapitaal en vermogen, ontbinding, liquida- jwie' uitkeering, enz. ^Lak, N, J, Eenige grondslagen voor de financiering der onderneming. Bedrijfs economische beschouwingen over kapitaal en crediet, vormen en wijzen van crediet- verleening, het kapitaal der credietonder- nemingen, de onderneming als spaarder, de banken en de liquiditeit der maat schappij. FRUIN. R. Geschiedenis der staatsinstel lingen in Nederland tot den val der Re publiek, uitgegeven door dr. H. T. Colen brander. Het werk vangt aan bij den staat van Karei V en behandelt hoofdzakelijk in tegenstelling met het werk van Edmond Poullet de geschiedenis der staatsinstel lingen van de Nederl. Republiek. Voor de Haagsche Rechtbank had zich te verantwoorden F. J. C. S., 44 jaar, wegens diefstal van twee damestasehjes uit de R.K. kerken in de Elandstraat en Assendelft- straat aldaar. Verdachte bekende het hem ten laste ge legde; hij had de diefstallen gepleegd ten eerste omdat hij uitgehongerd was en ten tweedeomdat hij zich ziek gevoelde maar geen geld had om zich te laten onderzoe ken. Mr. Polman, officier van Justitie, nam het verleden van dezen verdachte bij den eisch in aanmerking'; de man is vroeger reeds 10 maal veroordeeld wegens landlooperij, bede larij, diefstal, inbraak enz. Toen verdachte dit feit pleegde, was hij eerst zes weken geleden uit de gevangenis ontslagen, waar hij een straf van twee jaar wegens poging to£ diefstal had uitgezeten. De officier achtte termen aanwezig, wederom een ge vangenisstraf voor den tijd van twee jaar te vorderen. De verdediger van verdachte, mr. J. W. Geröes Oosterbeek, begon zijn pleidooi met er op te wijzen dat de man, terstond na zijn ontslag in December j.l. uit de strafge vangenis te Haarlem, begonnen is, werk te zoeken. Het is te beeriipen. aldus nl., dat een ma- met een verleden als het zijne, zeer moeilijk een werkgever kan vinden. Zijn uitgaanskas van 70 gulden, die hij voor het grootste ge deelte besteed had voor het koopen van nieuwe kleeren (bij zijn ontslag uit de ge vangenis bezat hij, buiten de kleeren die h: aanhad, zoo goed als niets meer), was na enkele weken uitgeput. Zoo kwam hij einde Januari half uitgehongerd en ziek in Den Haag. De ziekeninrichting, waar hij zich voor een onderzoek aanmeldde, vroeg daar voor een gulden, welke hij niet bezat. Ten einde raad begaf hij zich op een Zondag morgen naar den pastoor van de R.K. kerk aan de Elandstraat, die hem vroeger ook al eens geholpen had. Daar het nog te vroeg was, om bij den pastoor aan te komen, ging hij de kerk bin nen, waar hij achter een juffrouw kwam te zitten, die een tasch naast zich op de bank had liggen. De verleiding werd den man te sterk, hij nam de tasch mee. Inderdaad vond hij een gulden in het taschje, waardoor hü in staat zou zijn zich te laten onderzoeken. Op weg naar de Prin sengracht kwam hij andermaal langs een kerk in de Assendelftstraat. De verleiding werd hem weer te machtig, hij stal op dezelfde wüze weer een tasch, die hij echter niet open maakte; de bestolene had den diefstal bemerkt, volgde hem en liet hem arresteeren. Iemand die in dei-gelijke omstandigheden een diefstal pleegt is volgens pl. geen mis dadiger. De man kon eenvoudig niet meer, hij handelde feitelijk uit zelfbehoud. Uit een brief van den directeur van de R.K. Reclas- seeringsinrichting te Arnhem, waar ver dachte verscheidene jaren heeft gewerkt, blijkt, dat de man niet geheel normaal is en dat in ieder geval een celstraf zoowel gees telijk als lichamelijk fataal voer hem zal zijn. Pl. vroeg ten slotte aan de rechtbank of zü, ondanks het zwarte verleden van den man, hem voor dit feit dat het kleihste en tevens meest vergeeflijk vergrijp is, dat S. ooit beging, een voorwaardelijke veroordee- ling willen geven met benoeming van de R.K. Reclasseering te Arnhem tot patrones. De uitspraak werd bepaald op 27 Maart. Het bestuur van „het Brokkenhuis" kan thans met blijdschap mededeelen, dat het beroep op de ingezetenen van Haarlem en Omstreken onlangs in dit blad gedaan, om kleeding, schoeisel e.d. voor de noodlijdende bevolking, niet tevergeefsch is geweest. Velen gaven hieraan gehoor, door toezending resp aan huis laten afhalen van mooie waarde volle kleedingstukken, dekens en schoeisel etc., zoodat weder vele arme gezinnen goed geholpen konden worden. De dames, gehee' belangeloos met de uitdeeling belast, konden op Vrijdag 24 Februari j.l. 22 gezinnen hei oen en op 7 Maart d.a.v. 26 gezinnen, waarbö velen met een groot aantal jonge en school gaande kinderen. Wat hiervoor noodig is. laat zich begrijpen. Mede met het oog op den a.s. schoonmaak, houdt het bestuur zich als steeds krachtig aanbevolen voor het in ont' vangst nemen van kleedingstukken, meubi lair, schoeisel e.d. die na ontvangen bericht ook zoo spoedig mogelijk aan huis worden af gehaald. Het Brokkenhuis, dat geheel neu traal is, is het z.g. Centrale Kleedingmaga zijn, waarvan ook bij voorkomende gevallen gebruik wordt gemaakt, door andere In stellingen van Weldadigheid, huisbezoeksters etc. Laat nu een ieder, die wat te missen heeft, het aan het Brokkenhuis afdragen opdat ook in het verstrekken van bovenge noemde hulp, orde en regel is. Wie helpt ons aan een linnenkastje voor een net echtpaar, dat door hooge n—ierdom niets meer kan verdienen en van en kleine ondersteuning en ouderdomsrente rond moet komen? Deze rrenschen ziin onlangs aan een mooi huisje geholpen, doch het. aanwezige meubilair is erg miniem. De laatste 4 weken werd weder in vrieudeliiken dank ontvangen: van de firma Kreymborg, 3 mooie heerenjassen: van Mevr. v. d. W.. Aerdenhout dekens en eer, doos met kleeren; van den heer J. v. d. H goederen: van Mevr. J. W.. 1 wieg en kinder goed; van de familie de V., te Heemstede 1 pakje goed; van Mevr. S. v. L. 1 pakje goed: van den heer J. G. J. 2 dekens en 5 pr. schoe nen: van mevr v. P. 1 sportwagen: van N.N 1 ledikant; van Mr. H. v. H. 1 pak kleeren: van mevr L. 1 kachel; van Mevr. v. A. springbak; avn den heer v. V. 1 tafel en 4 rtoelen; van Mevr. M. J. L. 1 kinderstoel, 1 'amp, kinderkleeding en wat speelgoed; van Mevr. de G. v. d- L. eenig speelgoed; var ""evr. I. te Bloemendaal diverse heerenklee- r'ingstrkken: van Mevr. G. een kinderwagen en wat kleeren: van Mevr. V. een kinderle- rb'kantie en matrake: van N.N. ledikant me1 bed: van Mevr. W. M. 1 kacheltie en 1 wjhterias; van Mevr. G. 1 iizer ledikant; van Mevr. B Aerdenhout 5 naar schoenen; va" -'en heer C. J. A. 1 ledikant: van Mevr. d® B. steonmatrasser. e.d.: van Mevr. B. 1 üzer ledikant. 1 kinderledifcantje en spiraa' matras; var Mevr. K. Overveen 1 doos goed" van Mevr. R. v. d. L. Bloemendaal, ledikant en diverse vcorwernen; van Mevr. J. H. N dameskleedmv: van Mevr. d. G 1 door met- voed en 1 bed ie; van Mevr. D. 2 kinderwa gens, kinderstoel. 1 wieg. kleedingstukken e.d.; van Mevr. M d. R. Santnoort 1 matras 1 stoel 1 heeren jas en dameshoed: van Mevr. K. 1 pak kindergoed; van Mevr. v. Z 2 ledikanten en 2 matrassen; van de dame K Bloemendaal eenive dameskleeding; va- Mevr. M. 1 pakje ondergoed; van Mevr. Z 3 paar schoenen en heerengoed: van Mevr K. Oven/een 1 pakje jongensgoed; van Mevr A. te Heemstede 5 paar schoenen. 1 heeren- ias en 1 damesmantel; van Mevr. A. v. d. L. ten H., Heemstede 1 2-persoon ledikant van Mevr. H. 1 kachel. 1 mantel en 2 dekens- van Jhr. Mr R. de M. v. S. 1 pakje goed- van Mevr. S. 1 kacheltje; van Mevr. C. S. 1 oak kindergoed en 4 paar schoenen; van Mevr. P. dameskleeding en 4 paar schoenen- van Mevr. P. 1 matras en 1 deken; va*- Mevr. v. A speelgoed; van Mevr. M. 1 paa*- schoenen; van Mevr. K. J. 1 pakje goed; va*- Mevr. J K. 1 kinderwagen; van Zuster P te Bloemendaal gordijnen; van Mevr. T. te Bloemendaal diverse goederen; van Mevr. I... 1 hout ledikant; van Jhr. Mr. S. v. L. 10 paar schoenen; van Mevr. M. Aerdenhout F naar schoenen; van Mevr. v. N. 1 karpet, 4 naar schoenen en eenige kleeren; van Mev de Wed de R. 1 pak kleeren; van N.N. te Bloemendaal 1 wieg. 1 kinderwagen, wat speelgoed en eenige kleedingstukken en van Mevr. H 1 lamp. Verder werd door den heer M. alhier op onze girorekening gestort no 147245 ten name van de Vereeniglng f 10 terwül door een onbekende een partij*,-.^ bruine boonen werd bezorgd. Deze werden V* de uitdeeling van kleedingstukken aan de gezinnen uitgereikt. Ook hiervoor zeggen wr mede namens de gezinnen, hartelijk dank De adressen voor het afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Kinderhuisvest en telefonisch voo- Haarlem bij Mevr. G. N. v. d. Vangst-dc Gilde, Brederodestraat 14, tel. 11702 en bi' Mevr. v. Kempe Valk-Robbers, Kempstraa' 14, tel. 14441 en te Bloemendaal bij Mevr. Lioni-Jungblut, Rijperweg tel. 22115 en bi; Mevr. Prinsen Geerligs-Blauw Platanemaar 6, tel. 22478. Het bestuur van het Brokkenhuis A. v. Marselis-Hartsinck, Presidente P. J. Mulder, Secretaris-Presidente De bijzonder actieve K. N. M. V. doet wel al het mogelijke om ae aanaacht van het inotorrijaenae publiek te treisken. Nadat verieaen jaar een uitstekend wer- kenue perscuenst in net leven is geroepen, neeit men nu ae oesonutking gekregen over een uitsteKenae propaganaa-xnm. We heouen deze tyaens de R. A. L-ten- toonsteuing in Amsterdam reeds zien draaien. Gisteren hebben de Haarlemsche motor enthousiasten er in het gebouw van den H. K. B. nun hart aan opgehaald. Terwijl boven de kegelaars een geluid als van den aanroilenden donaer ontketenden, voigden beneaen honderden belangstellen den met spanning het verloop van de wer kelijk uitstekende rolprent van de K.N.M.V. Het hartelijk applaus na elk deel bewees, dat het vertoonde bijzonder in den smaak viel. Wij zün er van overtuigd, dat deze awnd zal beantwoorden aan het doel dat de K. N. M. V. er zich mee stelt, n.l. propaganda voor de motorsport in het algemeen en voor ge noemde vereeniging in het bijzonder. De „Johan van Oldenbamevelt" laat de sluizen. De dag van gisteren was een belangrijke dag in de geschiedenis van IJmuiden. De Johan van Oldenbamevelt, de nieuwste aan winst van de Amsterdamsche koopvaardij vloot, is dien dag geschut, voor het maken van een driedaagschen proeftocht op de Noordzee. Omstreeks half twaalf voer het majes tueuze vaartuig door de Velser spoorbrug; met een flinke vaart ging het, geassisteerd ioor twee sleepbooten van Goedkoop, recht op de nieuwe, thans officieele Noordersluis aan en een kwartier later voer het de sluis binnen. Een groot aantal belangstellenden, niet alleen uit IJmuiden, maar ook uit den om trek was op de sluis en langs de kaden an- wezig en sloeg de manoeuvres gade. Spoedig waren de sleepbooten van Goed koop vervangen door twee sleepbooten ven Bureau Wijsmuller en ongemerkt sloot zich de ma- sale deur achter het vaartuig. Laag cirkelde een vliegmachine van Schiphol -oven het vaartuig'. Veertig minuten nadat het schip in de -.luis was gevaren werden de trossen weer losgegooid en langzaam zette het schip rich in beweging en even later was het buitenshoofd gepasseerd. Het grootste schip van Amsterdam's vloot had de grootste sluis der wereld verlaten Nagestaard door honderden stevende de De „Johan van Oldenbamevelt" komt de sluizen binnen. Johan van Oldenbamevelt" naar buiten. Eenigen tijd geleden hebben wü eenige cijfers gegeven over massaschuttingen welke in de nieuwe sluis mogelijk zijn. Om dat men zich hieruit een goed denkbeeld an vormen over de afmetingen van de uieuwe sluis ten opzichte van de oude groo ve sluis, laten wij nog eens enkele voorbeel den volgen: De schutkolk van de nieuwe sluis meet 400 bij 50 meter; de kolk van de oude groote luis is 225 X 25 meter groot. Neemt men als voorbeeld de ,3rabantia" lie 20300 (ton meette en dus iets grooter is dan de „Johan van Oldenbameveldt", dan kunnen in de nieuwe sluis twee schepen van dezen inhoud, plus nog twee schepen van 3200 ton tegelijk geschut worden. De oude sluis daarentegen is met de „Bra- bantia" geheel gevuld. In het eerste geval wordt dan aan scheepsinhoud 4700 ton tegelijk geschut, in het laatste geval 20300 ton. De oude sluis kan 4 schepen met afme tingen als de „Wachtrum" (1400 ton) bevat ten; den nieuwe sluis echter niet minder dan 12 van dergelijke schepen. Napels en het eiland Capri In het gewone filmmenu van het Fem- brandt-theater, waarvan wü, naar oud en goed gebruik, in den Vastentijd geen bespre king opnemen, komt ook een vierdeelige z. g. cultuur- of wetenschappelijke film voor. waarvan we meenen, bü deze wel iets te moeten zeggen, omdat dit product der Ufa- filmfabriek er een is van de bekende uitste kende technische Ufa-hoedanigheden niet alleen, maar vooral van inderdaad weten schappelijke en opvoedkundige waarde. Het eerste deel verplaatst den toeschouwer naar Napels en het eiland Capri en is als 't ware een inleiding voor de drie volgende. Drukke en interessante straatscènes gaan inpomnte en prachtige natuuxtafereelen vooraf. Natuurlük speelt hier het Vulcani- sche gebergte met den Vesuvius als onbe twiste opperheerscher in deze omgeving een overwegende rol. De cineast heeft den vuur- en rook spuwenden lavamond van alle kan ten gefilmd en het is een ook van belichting grootsch schouwspel dat zich voor onze oogen ontrolt. De drie overige deelen, waar van vooral de grappige, maar daardoor juist sterk instructieve tekst opvalt, behandelen dan in het bijzonder de wonderen van het planten- en dierenleven op den bodem der diepzee. Het is een wereld op zich zelf, door deze schitterende opnamen van het diepzee-aqua rium te Napels, aan ons geopenbaard: een wondere wereld, zooals men ook in het Aqua rium van Artis te Amsterdam met eigen oogen kan aanschouwen. We maken er ken nis met de flora en fauna van het zoute water, waaronder er zün van onschuldig, maar ook en misschien vaker van boosaardig karakter, doch alles van een groote, zü het zeer aparte schoonheid. We leven op bet witte doek den strüd mee tusschen inktvisch en sidderrog', tusschen poliep en kreeft, we slaan in één woord een blik in de geheim zinnige, altijd levendige gemeenschap van plant en visch en wonen enkele verbüsteren- de phasen bü van dien eeuwigen oorlog en strijd, waarin vaak de sterkere wint, maar waarin de zwakkere het ook niet altüd van den sterkere behoeft te verliezen. Kort en goed, een film die het aanschou wen Over- en overwaard is, en waarvan we het alleen maar jammer vinden, dat de ver tooning niet op 'n ander tijdstip vallen kon. Immers, hier wordt ons 'n tipje opgelicht v. d. sluier welke Gods wonderlüke schep ping, met haar nog altüd onvolkomen ge- exploreerde geheimen, omringt, en waarvan veel voor ons misschien voor altüd een ge sloten boek zal blijven. Een boek, dat des ondanks niet minder schoon is en waard om te worden gezien. Xe Los Angeles, geraakten twee enorme zeehonden, wegende ruim 4 ton, met elkaar in gevecht. Het werd een strijd op leven en dood en de bewakers lieten het bassin leeg- loonon. om de twee zeemonsters te kunnen scheiden. Op deze foto ziet men het woedende beest, overmeesterd door een Jasso! Jaarvergadering der Haarlemsche Vereeniging. De bijzondere rand der Haarlemsche St. Vincentius-Vereeniging had de leden gister avond uitgenoodigd tot bijwoning der Alge meene Jaarvergadering in het Vincentius- Gebouw aan de Nieuwe Groenmarkt. Pastoor de Vlieiger opende de bijeenkomst met ge bed. Na voorlezing van een korte gewüde geschiedenis, las de secretaris de notulen voor. Overzicht van den president. De voorzitter, de heer P. J. van Kessel. heette de aanwezigen dan hartehjk welkom, speciaal den Hoogeerw. Deken en den Zeer- eerw. heer Pastoor. Pastoor de Vlieger, die voor de eerste maal de algemeene vergade ring kon toüwonen, werd liartelük dank ge zegd voor zün tegenwoordigheid. De samen werking tusschen geestelükheid en St. Vin- centius is onmisbaar. Zonder medewerking is niets te bereiken en daarom is het zoo verblijdend, dat in Haarlem van een intens medeleven kan ge sproken worden. Ben woord van dank werd gebracht aan Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent voor de ontvangen giften, aan de Z.Eerw. heeren Pastoors voor de getoonde bereidwilligheid, hetzü bü predicaties of anderzüds. De leden vm de St. Vincentius-Vereeniging zuilen daar altüd dankbaar voor blijven. Dan dank, aldus spr., aan Mr. J. N, J. E. Heerkens Thüssen, die als vertegenwoordiger van het Burgerlü'k gezag aanwezig is. Reeds vele jaren züt u bij de jaarvergaderingen in ons midden. De samenwerking tusschen het wereldlük gezag en de St. Vincentius- Vereeniging, is van zeer vriendschappelijker aard. Spreker verzocht Mr. Heerkens Thüs sen den dank van de vereeniging aan de burgerlijke autoriteiten over te brengen. Dank aan de weldoeners, die ons in staat gesteld hebben, om onze liefdewerken zoo heerlijk te kunnen vervullen. Bijna nooit behoefden we steun te weigeren. God zegene de weldoeners voor hun liefdadigheid. De heer v. Kessel deed dan nog- eenige mededeelingen over de wereld-St. Vincen- tius Vereeniging. In het afgeloopeh jaar zijn 298 nieuwe conferenties opgericht, waarvan meer dan 100 in Amerika, verschillende in Frankrijk. België, Nederland, etc. In elk beschaafd lanc is thans een St. Vincentius-Vereeniging te genwoordig. In Nederalnd bestaat thans 1 Hoefdraad, daarnaast tellen we 41 Bijzon dere raden, 404 conferenties, 7200 werkende leden hebben 11.500 gezinnen bezocht, 56 kinder-commissies hebben 5250 kinderen onder voogdü of als regeerings-pupö opge nomen, 275 personen zün tot hun gods dienstplichten teruggekeerd, 9000 personen zijn aan een werkkring geholpen. In totaal is verleden jaar door de St. Vincentius Ver eeniging uitgegeven 3200.000, voorwaar een reusachtig getal. De president installeerde dan 3 leden, de heeren Beer, Philips en Handgraaf. Dan was het woord' aan Mr. Dr. A. F. H. Sahreurs, die het jaarverslag over 1929 uit bracht. Jaarverslag. Uit het jaarverslag lichten we het vol gende: Voor de geheele vereeniging van büzonder belang waren in het afgeloopen jaar vooral twee gebeurtenissen; de intensieve campagne welke in het begin van het jaar plaats had, tengevolge van den abnormaal strengen win ter en waarin vooral onze spüskokerü een ac tief aandeel had en de groote verbouwing, welke in den afgeloopen zomer in het ver- eenigingsgebouw heeft plaats gehad. De bijzondere raad bestaat nog uit 27 leden. Het aantal conferenties bedraagt 9, met 117 werkende leden; 320 kinderen profiteer den van het St. Nicolaasfeest. De ontvangsten bedroegen in 1929 totaal f 21763.31, de uitgaven f 22.516.17. nadeelig saldo f 752.86; de busjes jongens droegen f 1682.77 af, het Liefdewerk „Stille Armen" sloot met een bedrag van f 11.241.67. het aantal ondersteunde gezinnen steeg van 68 tot 74. Het Liefdewerk der Bibliotheken boekte 999 lezers met 45233 boeken, tegen 898 lezers met 44129 boeken in 1928; de omzet van het algemeen magazün bedroeg f 1484.53. De uitgaven van den Bijzonderen Raad over 1929 bedroegen f 15.426.36; de confe renties bezochten te zamen 293 gezinnen en gaven uit f 84575.19'/2. Het Liefdewerk der Spijskokerij. Dat liefdewerk neemt steeds in werkzaam heid toe, zooals de laatste jaarverslagen dit melden. Het aantal verstrekte porties warme spüs bedroeg verleden jaar 17148 porties meer dan het voorafgaande jaar. Thans echter is de vermeerdering nog veel grooter en steeg het getal van 65053 tot 115571, alzoo een vermeerdering van 4S613 porties. Deze geweldige verhooging der capaciteit is na tuurlük zéér abnormaal en men dient dan ook niet uit het oog te verliezen, dat de spüskckerij in het afgeloopen jaar op kas ten der gemeente Haarlem voor de werk- looz-en en armen van geheel Haarlem 33775 porties spijs geleverd heeft, hetgeen vroeger niet geschiedde. Niettemin blijft er dan ech ter nog een zeer groote toename van het getal verstrekte porties over, hetgeen wel zeer duidelük de groote behoefte waarin dit liefdewerk voorziet, demonstreert. De uitga ven bedroegen 14.532.55. De president dankte den heer Sbhreurs niet alleen voor zijn keurig verslag, maar ook voor alle werkzaamheden in dienst van de vereeniging gedaan. Rede pastoor de Vlieger Pastoor de Vlieger beklom dan het spreek gestoelte tot het uitspreken van een korte rede. Wanneer spreker over de St. Vincentius- spreekt, moet hü onwillekeurig denken, aar het verhaal van den Barmhartigen Sama ritaan, die den uitgeplunderden reiziger aan den weg van Jericho naar Jeruzalem op nam, verbond en liefderük verzorgde. De rasechte Vincentiaan is een barmhar tige Samaritaan! Eiken dag weer opnieuw herhaalt zich deze geschiedenis uit het tes tament. De Vincentiaan brengt den armen verlatene troost, hulp. hü neemt hem op, vei zorgt hem liefderük. Doch spreker denkt ook aan den stillen arme, die, nu hü geen geld meer heeft, door familie en menschen vergeten wordt. Daar komt de barmhartige Samaritaan, de St Vincentiaan. Spr. heeft vele gezinnen meegemaakt, die eerst goede dagen gekend hebben, maar bui ten schuld aan lager wal zün geraakt Het werk, dat de St. Vincentius-Vereeniging dan verricht, moet de volle sympathie van ieder weldenkend mensoh hebben. Het is onze plicht goed te doen. Doch Vin- oentianen zün mannen, en mannen laten zich niet door het gevoel, maar door het verstand leiden. Het ontvangen geld moet goed besteed worden en hoofdzakelijk ver deeld worden in de gezinnen waar „geloof" in zit. Een goed Vincentiaan mag nooit zich zei ven zooken. Hü moet Vincentiaan zijn. niet alleen met het woord, maar vooral met de daad. Het goede voorbeeld doet eerst eer bied bij de afgedwaalden afdwingen. Moge Gods zegen rusten op uw werken, moge Onze Lieve Heer U sterken naar den geest, opdat gü veel gced meogt deen voor de armen, waarvan gij zelf riike vruchten zult plukken voor Uw tüdelük en eeuwig wel- zün. Een woordje van Mr. Heerkens Thijssen Mr. J. N. J. E. Heerkens Thüssen dankte voor de waardeerende woorden, tot het ge meentebestuur gericht. De dank gaat echter eerder uit van het burgerlijk bestuur naar de St. Vincentis-Vepeenigtag. Het Burgerlijk Armbestuur kan zoo schitterend samenwer ken met Vincentius; telkenmale hlükt dit duidelijk. De Vea-eeniging weet büna altüd raad en het blijkt altüd waar, dat de openbare ar menverzorging maar een aanvullende taak heeft, terwijl de hoofdzaak aan de liefdadige vereenigingen moet worden overgelaten. Daadwerkelijk staat de St. Vincentius-Ver eeniging. het gemeentebestuur bij. De spijs- kokerü. die zoo ontzettend veel goeds heeft gedaan, in den afgelopen winter, is daar een sprekend voorbeeld van. Het is de hoog ste lof, die de vereeniging is toegezwaaid in den gemeenteraad, de leden van den raad zijn er unaniem van overtuigd, dat bü U liefdewerk, echt lieefdewerk verricht wordt. Moge de vereeniging ook in de toekomst blüven voortgaan met gesd te doen, de stad zal er wel bü varen. Dankwoord deken. De deken bracht wederkeerig dank aan de Vincentianen en uitte zün bijzondere waardeering voor de vereeniging, omdat zxj bijna de eenige is, die werkt uit pure liefde voor anderen: nooit wordt gezocht naar eigen belang. De deken sprak de hoop uit, dat hij nog dikwijls uit de jaarverslagen zou mogen ver nemen, dat de duizenden en zelfs de mil- licenen er waren, om uitgedeeld te worden aan de behoeftige mensehheid. Nadat de president de verschillende spre kers bedankt had, werd de vergadering met- gebed gesloten. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem deed heden de volgende uitspraken: J. K., los werkman, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd, diefstal, twee maanden gev. straf met aftrek van prev. hechtenis o.v. Heden. 13 Maart 1930. werd in staat van faillissement verklaard Andries Comelis Breeuwer, destijds cacao- bewerker thans zonder beroep wonende te Haarlem, Korte Heerenstraat 8. Curator: Mr. F. A. Davidson advocaat en procureur te Haarlem. Rechter-Commissa- ris: Mr. M. A. van Rijn van Alkemade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5