Buitenlandsch c?Cieuws de politieke ontwikkeling FONGERS Feuilleton VAN OOSTENRIJK WÊmSBl üi het verbroken Be verhouding, tusschen Mgr. Dr. Seipel en Dr. Schober, Schober, de redder van het land De actie van Gandhi De Haagsche Codificatie-conferentie De opening in de Grafelijke Zalen Wie rekent kiest IDiiillHIIIfl Na de aanneming van het Youngplan door den Duitschen Rijksdag Een manifest van President Hindenburg Het drankverbod in de Vereenigde Staten Belangrijke beslissing gevraagd in hoogste instantie De communistische agitatie De Antifa; de leiders overvallen en geknipt De Fransche begrooting goedgekeurd De motie van wantrouwen van Baldwin afgewezen Het nieuwe Spaansche bewind Gemengde Buitenlandsche Berichten Een dievenbende Een pseudo-dokter oplichter Jacht op een ontsnapte "0 visschers door het ijs ingesloten Ernstige ongelukken in het circus Gieich in Genua KORT NIEUWS GRAF ontwikkeling van den politieken toe- tairt 'n Oostenrijk verdient in den laatsten Weer verhoogde aandacht. Het moet in rii, ®®rste plaats opvallen, dat bij de belang- j^fte gebeurtenissen van de jongste binnen- r**®»he politiek telkens weer het gerucht jgNSkt, dat tusschen den Bondskanselier iö rv° en <*en ■'e'cier van de grootste partij Oostenrijk (christelijk-socialen), Dr. Sei- jj - een diepgaand verschil van meening en dat Dr. Seipel de gelegenheid J®stig acht om zich weer op den post van gl^etter te installeeren. Aanleiding voor deze Jachten vormt dit keer de parlementaire Ja om de zoogenaamde anti-terreur-wet, voor Oostenrijk volle arbeids-vrijheid °et brengen en een eind moet maken aan Politiek-gesloten werkplaats. Op de per- gTbUjke verhouding tusschen de beide ^^atslieden behoeft niet te worden inge- 2®®- In ieder geval is het zeker. t '11 man j. *?r. öéipgi zuike coulissen-intrigues niet heeft en ook niet toepast; men mag geloof hechten aan zijn handgebaar, Jinnee hii onlangs in een redevoering deze j. a^.ies lachend van de hand heeft gewezen. kleingeestige gif-menging zal ook dezen -p nóch persoonlijke, nóch zakelijke gevol- hebben en de bedoeling, om hierdoor arbeid aan de anti-terreur-wet tegen te r®h. heeft geen succes. Want de burgerlüke, Realiseerde, partiien (christelük-socialen. *blkc ■Huitschers en Landbond) zijn het Komen eens in deze, voor den internen W - van Oostenrijk zoo belangriike estie en er kan mee worden gerekend, dat R* Wet, ondanks den sterken weerstand jjT sociaal-democratische oppositie, die zich - oneindige redevoeringen doet gelden, door <bn,Nationalen Raad goedgekeurd zal wor- _0rntrent het doorzetten der wet voor het rstel van volle arbeids-vrijheid kan dus ernstige twijfel bestaan, maar de ont- Kkeling van andere belangrijke politieke Sagstukken is op het eerste gezicht niet oistrekt duidelijk. In de eerste plaats de estie van het tiidstio der nieuwe verkie- v ?en. Bij een normalen afloop der functïe- hode van den Nationalen Raad zouden de Kemwme verkiezingen pas in het voorjaar l931 moeten worden uitgeschreven, maar - hppff v»iaf Aan 'fin/ïmilr Hfli. rlio f.Prmiin heeft niet den indruk, dat die termijn Werkelijk zal worden bereikt. Wel ge- j£'lt men in goed ingelichte politieke krin- k? niet, dat het Parlement met de anti- jfeur-wet zal schipbreuk lijden, maar an- boft flere dingen duiden erop, dat de leiding der t^icn zelf niet gelooft aan den verkiezings- whiin van 1931. De handelingen van de (/schillende partij-leiders ziin reeds geheel 81 op de komende verkiezingen, ingericht. Schober dg ^°ote vraag moet nu worden gesteld, of «oj, burgerlijke eenheidslijst, deze politieke kiea °tie van Dr- SeiPel hij de laatste ver- afto gen' hernieuwd zal worden, of dat de Jïj PPcrlijke partijen van de sociaal-de- raten is hier geen sprake gescheiden de eh verkiezingsstrijd zullen treden. Zooals nu staan. kan er wel met zekerheid g6r,j.®h gezegd^ dat een hernieuwing der bur- ^■Use eenheidslijst niet zal plaats hebben ^Ull ktelijk-soclalen en Groot-Duitschers afzonderlijk kiezen, eveneens de derde is ,®erhjke groep, de Landbond. Dit laatste dj 65P verrassing, daar ie Landbond toen alleen marcheert. Het besluit van de ^telijk-sociale partij, om voor zich alleen tot de kiezers te spreken, is niet nieuw. Dr. Seipel en zijn medewerkers schijnen zich door een juist gevoel te laten leiden, wanneer ze de partij onder haar oude, duidelijke leus in een nieuwen verkiezingsstrijd aanvoeren De partij kan hierdoor in moreel opzicht Cen waarschijnlijk ook numeriek) slechts win nen. Dr. Seipel De Groot-Duitschers zullen eveneens onder hun oude vlag him verkiezingsgeluk beproe ven. Dit feit zal echter voor het eind-effect van geen beteekenis zijn, want, al is er dan ook geen burgerlijke eenheidslijst meer, het burgerlijke eenheids-front in Oostenrijk zal blijven bestaan. Hoewel de gecoaliseerde bur gerlijke partijen min of meer gescheiden worden door principes van levens- en wereld beschouwing, tegenover de sociaal-democra ten nemen ze dezejfde houding aan en ze stemmen overeen in den wensch, om voor Oostenrijk het burgerlijke régime te behou den. En daarom zal het toch ten slotte ook in den komenden verkiezingsstrijd gaan en daarmee is de weg voor de politieke toekomst van Oostenrijk gegeven. Hoe staat nu het Kabinet-Schober tegen over de partijen? Het staat buiten het Par lement en men weet, dat op een, voor Oos tenrijk kritiek, oogenblik alle partijen ook de oppositie Schober als den eenigen man hebben erkend, die het land kon redden Schober heeft alle verwachtingen Vervuld; hij heeft Oostenrijk een verbeterde grondwet gegeven en het gevaar van een burgeroorlog afgewend; hij heeft in den Haag weer een vrij Oostenriik geschapen. Wanneer de bur- gerbike partijen hem steunen, dan kunnen ze dit met een goed geweten en met volle overtuiging doen. De positie van het Kabi net-Schober is bij den tegenwoordigen toe stand der partijen vast; niet alleen wegens zijn verdiensten voor het land, maar ook eenvoudig, omdat er niets beters is, om er voor in de plaats te komen. Zal dit Kabinet nu ook na de komende verkiezingen zoo vast staan, als op het oogenblik? De beslissende keer in de interne politieke ontwikkeling van Oostenriik zal tien weken na de nieuwe verkiezingen intreden, den dag waarop de nieuwe Bondspresident gekozen zal worden. Een sterke man moet aan 't hoofd der republiek komen te staan; hij zal van alle praerogatieven gebruik maken, welke de tegenwoordige Bondspresident, Mikias, die zich slechts ais stadhouder beschouwt, niet uitoefent. Is de nieuwe Bondspresident in Oostenriik gekozen, dan zal de situatie vol komen duidelijk worden. De eerste dag kalm verioopen De eerste dag van de campagne van bur gerlijke ongehoorzaamheid van Gandhi heeft zich gekenmerkt door ordelijke betoogingen op bescheiden schaal. Er waren zoo goed als geen betoogingen in Lahore, Amritsar en Rawalpindi, waar het zakenleven zijn ge wonen gang ging. Lijdelijk verzet te Bombay Er had te Bombay een botsing plaats tus schen de politie en ongeveer tweehonderd spoorwegarbeiders, die lijdelijk verzet pleeg den doordat zij op den spoorweg gingen lig gen. Twee politieagenten en een vijftig sta kers werden gewond. Twee stakingsleiders werden gearresteerd. Een burgemeester gevangen gezet Sengoepta, de burgemeester van Calcutta, heeft geweigerd een borg te storten en is dientengevolge gevangen gezet. Woensdag avond sprak hij in een vergadering en riep vrijwilligers op om zich bij het leger van burgerlijke verzetslieden aan te sluiten, op dat het geweld der bureaucraten het pleit niet wint. Gandhi acht een gewelddadige beweging mogelijk Kort voordat Gandhi zijn tocht naar de Golf van Cambay aanving, verklaarde hij aan een vertegenwoordiger van het „Berliner Tageblatt", dat hij er zeker van was, ,dat men hem zou arresteeren. Op de vraag of hij niet overijld te werk ging en of niet nog eerste de voorkeur moest wdroen gegeven aan een „round table" - conferentie, antwoordde Gandhi met een beslist neen. Hij gaf toe, dat hij geen voorstander was van een revolutionnaire beweging, doch anderzijds achtte hij snel handelen noodig. Gandhi zeide, dat het in ieder geval mo gelijk was, dat de beweging een gewelddadig karakter zal aannemen. Voor de Britsche regeering was hij niet bevreesd. Omtrent de opening van de Haagsche Co dificatie-conferentie valt nog het volgende te vermelden: Onder den troonhemel hadden ruim elf uur plaats genomen de Minister van Staat mr. Th. Heemskerk, Sir Eric Drummond secretaris-generaal van den Volkenbond, minister Beelaerts van Blokland, mr. Buero secretaris-generaal der conferentie. Tegen kwart over elf betrad Prins Hendrik de Ridderzaal. Nadat mr. Heemskerk en jhr. Beelaerts hem hadden begroet, nam hij plaats naast eerstgenoemde. Aan de andere zijde van den Prins was Sir Eric Drummond gezeten. Zoodra de Prins had plaats geno men, verklaarde mr. Heemskerk de bijeen komst voor geopend. Na de fotografen en filmoperateurs gelegenheid te hebben gege ven, hun werk te verrichten, gaf hii direct daarop het woord aan minister Beelaerts van Blokland. Na den minister sprak Sir Eric Drum mond, wiens woorden, evenals de overige redevoeringen, door middel van eenige luid sprekers in de geheele zaal goed hoorbaar waren. De secretaris-generaal van den Vol kenbond zeide o.a. het vorsende: De conferentie, welke staat te beginnen, is een van de belangrijkste tot op heden door den Volkenbond bueengeroenen. Zij is het resultaat van een daartoe door de be voegde organen van den Bond jaren geleden genomen beslissing. Sindsdien heeft geen regeering een meer werkzame belangstelling in dezen arbeid getoond dan de Nederland- sche. Het was mede in verband met deze sneciale belangstelling, dat de raad als nre- sident der conferentie een Nederiandscb onderdaan aanwees, den heer Heemskerk. Ik ben er zeker van. aldus Sir Eric, dat alle gedelegeerden in deze benoeming zullen er kennen een welverdiende hulde aan Neder land en een aangenaam voorteeken voor hef succes der, conferentie. Algemeen zal ook worden toegegeven, dat het verstandig was als zetel van deze confe rentie Nederland te kiezen, het land van Grotius en van tal van andere beroemde mannen 00 het gebied van theorie en prak- tük van het internationaal recht. Een en ander overwegende, zou het mij aangenaam ziin te mogen voorstellen, dat de conferentie haar waardeering zal uitspreken door den minister van buitenlandsche zaken te verzoeken aan de Koningin een telegram te willen zenden. Dit telegram las spr. ver volgens voor Het woord was daarna aan mr. Heemskerk Op de drie redevoeringen volgde steeds een hartelnk applaus. Onder algemeene instem ming werd de benoeming van mr. Daniëls tot adiunct-secretaris-generaal goedgekeurd. Nadat de laatste auto's van het Binnenhof waren verdwenen, werd de politie-afzetting opgeheven. De werkzaamheden van gisteren De Conferentie heeft gistermidag het ont werp-reglement voor de conferentie aange nomen. Een amendement voorgesteld door den gedelegeerde van de Vereenigde Staten van Amerika, Miller, volgens hetwelk de commis sies kunnen besluiten om in bijzondere ge vallen haar vergaderingen openbaar te doen zijn, wordt aangenomen met 33 tegen 2 stem men. Vijf amendementen, welke betrekking heb ben op de vraag, welke meerderheid wordt vereischt om tot een beslissing te komen, wanneer men een conventie als acte van de conferentie wil doen tot stand komen, als mede welke de verhouding is tusschen ver klaringen en reserves, waarvoor deze artlke- len gewenscht worden aangehouden en voor een nadere preciseering naar het bureau der conferentie gezonden. De Duitsche Rijkspresident Hindenburg heeft gisteren, gelijk gemeld, de wetten in zake het plan-Young in het „Reichsgesetz- blatt" doen afkondigen. De rijkspresident maakte een manifest be kend, waaraan het volgende is ontleend: Na zeer uitvoerig en diepgaand overleg en onderzoek en niet zonder bezwaren, heb ik vastberaden mijn naam onder het plan- Young gezet. Na het aanhooren van voor- en tegenstanders van het Plan en zorgvnuldige afweging van het voor en tegen, heb ik de overtuiging gekregen dat, niettegenstaande de zware lasten, welke het Nieuwe Plan het Duitsche volk gedurende talrijke jaren op legt. en niettegenstaande de groote bezwaren welke tegen verschillende bepalingen ervan kunnen worden ingebracht, het plan-Young in vergelijking met het plan-Dawes een ver betering en verlichting van lasten beteekent en tevens in economisch en politiek opzicht een stan vooruit is op den moeilijken weg van de bevrijding en het herstel van Duitsch- land. Ik ben mij ervan bewust, dat ook de aan neming van het plan-Young ons niet van alle zorgen voor de toekomst bevriidt; maar ik geloof niettemin met beslistheid, dat de thans ingeslagen weg. welke het bezette ge bied de verlangde vrijheid en ons allen de hoon op verderen vooruitgang brengt, de eenig juiste zal binken te zijn. De parlementaire strüd van de Young- wetten is met de afkondiging ten einde Daarmede moet ook ten einde zijn de strüd in het Duitsche volk om deze aangelegenheid die zooveel nieuwe tegenstellingen heeft uit gelokt en die de altiid door mij smartelijk ondervonden verdeeldheid in ons zwaarbe- m-oefd vaderland aanzienliik heeft vergroot Daarom doe ik een ernstig beroep op alle Duitsche mannen en vrouwen, zich hun plichten ten opzichte van het vaderland en de toekomst der natie bewust te ziin en nu eindelijk hetgeen scheidt en verdeelt te ver geten en samen te werken voor onze toe komst. opdat er weer een vrij, gezond en sterk Duitsch volk kome. De politieke strijd van de laatste maanden moet thans plaats maken voor vastberaden praktischen arbeid Ik doe hiermede een dringend beroep on alle Duitschers. elkaar, over de partij heen de hand te reiken tot gemeenschappelijken arbeid. Wij moeten niettegenstaande en juist we gens den nood der tüden ons zelf vinden en weder één worden in de' gedachte: Deutschland über alles. Een zaak van het grootste belang voor miïlioenen Amerikanen is eergisteren bij dén Hoogen Raad der Ver. Staten aanhan gig gemaakt door het departement van justi tie, dat thans belast is met de naleving van het drankverbod. Aan het hoogste rechtscol lege wordt gevraagd zijn oeslissing tn geven over de principieéle vraag of de kooper van bedwelmende dranken schuldig is aan sa menspanning tot overtreding der wet. Tot dusver was alleen de vervaardiging, de verkoop of het vervoer van drank als een strafbaar feit beschouwd. Aan de politieke afdeeling van het hoofd bureau van politie te Dresden was bekend, dat de communistische Antifa (anti-fascis- tische werkloozen), een z.g. roode loge, blijk baar een geheime organisatie, had opgericht. De taak der leden van deze roode loge De- staat o.a. in het vormen, bij optochten enz., Van z.g. rolcommando's, welke de politie speciale moeilijkheden in den weg moeten leggen, afzonderlijke agenten moeten weg dringen, overvallen en mishandelen. De politie is er thans in geslaagd dezen geheimen bond bij een bespreking in een klein café in het centrum van Dresden te verrassen en de deelnemers aan deze verga- dëring 33 in getal, die het program voor den hongeroptocht bespraken, te arresteeren en haar het hoofdbureau van politie over te brengen. Na bijna 22 uur onafgebroken te hebben vergaderd heeft de Kamer gistermorgen het IfiCvSv v WS» D/NGI=Al3fZI£/< •A'J'POL.&K» C-Q O/VZ/V uitgestelde artikel I van de Wet op de Finan ciën en daarmede de geheele begrooting goed gekeurd. Bij de eindstemming werd de be grooting met 476 tegen 112 stemmen goed gekeurd. De begrooting voor 1930 is volgens het aangenomen ontwerp op de volgende wijze in evenwicht: inkomsten 50.409 millioen franc, uitgaven 50.201 millioen franc, over schot 208 millioen franc. De motie van wantrouwen, die Baldwin voor de conservatieve partij tegen het kabi- net-MacDonald Donderdag in het Lagerhuis heeft ingediend, is afgewezen met 308 tegen 235 stemmen. Opheffing van maatregelen der vorige regeering De koning van Spanje heeft een besluit onderteekend, waarbij de speciale bevoegd heden der voormalige regeering ten aanzien van het opleggen van geldboeten, het ont slaan van ambtenaren enz. worden opgehe ven. Een tweede besluit stelt vast, onder welke voorwaarden personen, die zich door de voor malige dictatoriale regeering in hun rechten te kort gedaan achten, hun schadeloosstel lingaanspraken kunnen doen gelden. Overal heerscht rust De minister-president verklaart, dat in het geheele land een volkomen kalmte blijft heerschen, en dat de arbeidsconflicten door bemiddeling der comité's gemakkelijk worden opgelost. Hij wenschte het land een parle ment te geven en daarmede de taak te ver vullen, die hij bij de aanvaarding van het bewind op zich had genomen. Staking te Sagunto opgeheven De staking te Sagunto is geëindigd, de 21 gearresteerden zijn vrijgelaten. alle handlangers met den dood, indien zij iets zouden verraden. Gestolen werd alles, wat de bende in handen viel. Werkzaam aan het Zeileis-instituut Een z.g. assistent arts, Buch, bij het pas geopende Zeileis-Gaisspach-instituut is ge arresteerd. Volgens zijn verklaringen neeit hij acht semesters medicijnen gestudeerd en vroeger in Ulm gewerkt. Praktiseerena ge neesheer is hij niet. De geheimzinnige arts, die dikwijls m hei gezelschap van K. was gezien, Is gepieker, een uit Saksen afkomstig misdadiger, Bucn te zijn, die door de justitie L. Leipzig word' gezocht. Een Italiaan uit het gerechtshof ontsnapt en weer gepakt De omgeving van het Bru-sseische rechts- gebouw werd Dinsdagavond in rep en roer gesteld door een jacht op een ontsnapte. Een maand geleden werd de Italiaan Giuseppe Franzero te Parijs aangehouden wegens handel in blanke slavinnen. Hij slaagde er in te ontsnappen en naar Brussel te komen. Maar twee dagen na zijn aan komst werd hij reeds aangehouden. SintecUen zat hij in de gevangenis, in afwachting van zijn uitlevering. Franzero smeedde intusschen nieuwe plan nen om ziin kerker te ontvluchten. Dinsdag namiddag gaf hij het verzoek te kennen om op de griffie van het gerechtshof zijn dos sier te raadplegen. Hij werd, onder geleide, naar het gercehtshof gebracht. Plotseling, terwijl hij in zijn dossier bladerde, sprong hij naar een venster, sloeg een ruit m en liet zich vlug in een gang glijden. Vandaar slaagde hii er in den uitgang te bereiken. In de omgeving van het gerechtshof ont stond een wilde jacht. Na eenigen tijd werct de ontsnapte aangehouden. Een bejaarde vrouw als leidster Onlangs slaagde de politie er 111 een 4U koppen tellende bende inbrekers, dieven en helers te arresteeren, die sedert jaren stel selmatig het district Hamm afliep en haai zete. te Kamenz had. Volgens de akten van beschuldiging staat gezien de bekentenissen en bewijzen, thanf reeds vast, dat de bende ongeveer 160 inbra ken en diefstallen heeft gepleegd üi hotels winkels, enz. Zij werkte in alle plaatsen van het district, somtijds ook te Aken en omge ving. Aan het hoofd stond een 59-jange vrouw, door wier optreden het mogelijk is geweest, dat zich een tot in kleinigheden georganiseerde inbrekersbende kon vormen Zij richtte verkoopplaatsen op voor de ge stolen voorwerpen. Voor de nachtelijke rooftochten voor zag zij de daders van wapens, die zij na afloop weder onder haar berusting nam De bij de diefstallen betrokken personen ont vingen van haar hun aandeel terstond ir contanten uitbetaald. Haar zoons, die allr bij de bende werkzaam waren één zoon maakte reeds door ophanging in de gevan genis een eind aan zijn leven bedreigden Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn in de Kaspische Zee 30 visscnersbooten door het ijs ingesloten. Een kruiser doet pogingen Uen te naderen, doen moest onverrichterzake terugkeeren. Volgens een nader officieel te legram wordt gevreesd, dat de 70 visschers den dood tegemoet gaan. Tijdens de voorsteüing van het circus Gieich in Genua zijn kort na eikaar twee ernstige ongelukken gebeurd. Bij een sprong van de trapeze viel de 28-jarige Viktos Aus- bruck van een hoogte van 15 M. midden in de manege. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd.. Nauwelijks was hel, publiek van zijn schrik bekomen en was de voorstelling weer op gang, toen de 17-jarige Hoppelkan, die als levend projectiel uit een kanon geschoten wordt, van een hoogte tan 20 M. in plaats van in het vangnet, op den grond viel en een hersenschudding en arm breuken bekwam. t, „Zij zei me visch en olie te koopen. Ik zal een blikje sardines halen van een kwartje, de rest is dan voor mij." - De immigratl e-amibtenaren heb ben op Ellis Island twintig Russen gedeti neerd, die beweerden naar de V. S. te zijn gekomen om door middel van de Russische handelmaatschappij Amtorg Amerikaansche machines te koopen. De Amtorg' ontkent evenwel hiervan iets af te weten. De mij 11 eigenaars te Sydney vragen arbeidskrachten voor 34 mijnen in het noordelijke kolenbekken, welke verleden jaar gesloten werden. Zij bieden 5 pence per dag minder aan dan de loonen voor de stop zetting bedroegen. Te Chittagong zijn zeven Ma- hamed'anen ter dood veroordeeld wegens moord, gepleegd op een Hiiidoesch grond bezitter, dien zij in stukken hadden gehakt. Bij gelegenheid van liet Natio naal Eeuwfeest in België zal amnestie ver leend worden voor straffen van korten duur. Waarschijnlijk zal deze amnestie in Juli worden afgekondigd. Zoebkow kondigt zijn aanstaand huwe lijk aan met de Duitsche danseres Erta Sandmann. Langs de geheele Portugeesche kust heerscht een hevige storm. Ettelijke schepen zijn verloren gegaan. 13. ik over een week terug kom, om ijj braden er uit te verwijderen, zal alles jj^hie zijn," zeide hij. „Nadien zal ik niet behoeven te komen." jiw~hi vreemde dokter zijt gij," mompelde misiioegd. ,,Gij schijnt al het geld, ^iet aan z°udt kunnen verdienen, üg. ^hs te willen hebben. Een andere dok- misschien een maand lang alle da- Kotnen en een klein kapitaal uit mijn üejV'eti halen. En met al uw onafhankelük- *4*it gij toch zoo arm als een kerk- lï4irLn goede naam is inderdaad vrijwel eenige bezitting van waarde," ant- Herbert. „Vandaar, dat ik zoo be- ciaarvoor ben. Geld, dat ik niet met uhi, -'Ken arbeid had verdiend, zou ik niet aannemen." beed het verband weder om het been Plotseling op een andere plek iets van roode kleur. „Wat is dat?" vroeg hij streng. „Bloed! Een nieuwe wonde sinds gisteren?" „Dat is maar een kleinigheid; het is te gelijk met deze wonde gebeurd," antwoordde Forest in blijkbare verwarring. „Het is van zoo weinig belang, dat Tracht mij niet te bedriegen," viel Her- bert hem in de rede. „Dat is een geheel nieuwe wonde. Gij zijt weer aan het scher men geweest en gij hebt daarbij de dwaas heid begaan, van nu reeds op dit gewonde been te gaan staan. Indien gij mij die wonde niet dadelijk laat zien, zal ik u voortaan niet meer helpen." Forest verzette zich niet. Hij scheen den dokter ongeveer te beschouwen als een schooljongen den strengen leeraar. De won de was werkelijk slechts een kleinigheid, zooais de patiënt had gezegd, maar ze was nog nieuw. Er was niets anders noodig dan een paar pleisters. Herbert bad bijna zijn ontstemming over de onvoorzichtigheid en dwaasheid van zijn patiënt lucht gegeven, maar hij herinnerde zich de dringende waar schuwing, hem door Dr. Mariott gegeven en hij hield zijn woorden in. „Ik zou u raden niet meer te schermen," :eide hij eenvoudig. ,,Gij hebt een te ge vaarlijken tegenstander." Er kwam een uitdrukking van opwinding in de oogen van den zonderling. Met ver rassende spierkracht omspande'hij Herberts arm. Hij keek om zicih heen, als iemand, die cfj het punt staat, een scbrikkeüik geheim te onthullen en die vreest, dat de muren het zullen hooren. „Kan ik u vertrouwen?" vroeg hij op op gewonden fluistertoon. „Kunt gij een geheim bewaren? Zijt gij bereid, een eed te doen, dat gij niets, van wat gij zult vernemen, aan de buitenwereld zult overbrengen?" „Ik ben bereid, een eed te doen," ant woordde de dokter. „Maar indien ik iets kan doen, om de donkere schaduw van dit onge lukkige huis weg te nemen, zal ik het- met vreugde doen." Forest nam een sleutel uit zijn zak en gaf hem aan Herbert. „De kleine brandkast, in den hoek daar," fluisterde hij. „Dat pak, daar, met rood ze gellak gesloten. Ik wil u mijn vertrouwen schenken. Ik zal nog gek worden, als ik niemand mag vertrouwen." HOOFDSTUK VIII. Zelfmarteling. Langzaam en in diepe gedachten verzon ken, reed dr. Herbert Faulkner naar huis. Het manuscript was in zijn zak; hij zou hét doorlezen, zoodra hij er tijd voor had dit zonderling dagboek van een zelfpijnigei Forest bad ook zijn hart geopend; hij haa '.aten zien, waartoe hij in staat was.' Ér stak een goede natuur in dien armen, on- gelukkigen man; maar zijn goede eigen schappen waren onder den druk der laatste jaren teiaa verstikt, Het was daarom echter nog niet te Iaat. Hoop, vertrouwen in de toekomst, geloof in het menschdom, dat was, wat den kluizenaar van Maldon Chase ontbrak Ook Herbert had zijn donkere uren gehad en hij schaamde zich te moeten erkennen, dat hij al te weinig geloof en vertrouwen had bezeten. Het was een geluk voor hem ge- weest, dat hij Vera steeds bij zich had ge had; van haar was een groote invloed ten goede op hem uitgegaan. Dat alles ten slotte terecht zou komen, geloofde Herbert de aandacht. Blijkbaar is het 't werk van thans zeker. En hij nam zich voor, met be hulp van Vera al het mogelijke te doen om aan Helene en aan haar armen stief vader het verloren geluk weder te schenken Er was veel daarvoor te doen. Er was iets geheimzinnigs gaande in dat vreemde, graïachtige huis en Herbert was vast beslo ten, dat te doorgronden. Hij twijfelde er geen oogenblik aan, of hij was het uitgeko zen werktuig daartoe. Het was immers niet louter toeval, dat hij op zoo ongewone ma nier toegang had verkregen tot Maldon Olïafie, dat hij daar Helene had weergezien, dat zij zijn hulp had ingeroepen, dat hij nu nzage zou nemen van het vreemde verhaal van den zonderlingen patiënt. Dén volgenden morgen, aan het ontbijt luisterde Vera met groote belangstelling naar het verslag, dat Herbert baar deed Vooral voor het dagboek gevoelde zij zich «fateïeaseerdL-- „Ik houd van dat soort van literatuur," zeide zij, „Ik mag het zeker wel door lezen?' „Zeker wel. Ik zeide den heer Forest, dat ik het u zou laten lezen Het schijnt, dat hij een ziekelijken waan heeft, dat hij spoe dig zal sterven ten gevolge van het voort durende leven zonder licht en lucht. Het zou mij in het geheel niet verwonderen maar ik hoop toch, dat wij hem nog lange iaren als gezond en gelukkig maai zullen kennen. Dat dagboek is een zoeklicht in een gemartelde ziel een zaak, die van anderen eerbied afdwingt en toch schijn! Forest zeer verlangend, het te doen publl- ceeren. Ik heb hem beloofd, dat ik het Gar and ter inzage zoude zenden, zoodra ik het 'elf heb gelezen." ,,Er verschijnt op het oogenblik iets der gelijks een verhaal in afleveringen, in „Hepworth's Magazine", zeide Vera. „Het ie aandacht. Blijkbaar is het geschreven door is verbazend knap geschreven en trekt zeer een jonge vrouw, die veel te lijden heeft ge- had. Indien het werk van den heer Forest ook zoo goed is, dan is het inderdaad schit terend. Maar wat zijt gij nu van plan te ioen betreffende dien Blake?" „Ik ben op het punt, het verleden van Blake te onderzoeken. Ik gevoel mij be taald verplicht, hem ten spoedigste uit Mal don Chase te doen vertrekken Als ik hem niet wegjaag, zal hij Helene's aanwezigheid aan haar stiefvader verraden. En zij heeft een of andere dwingende reden, om op Mal. don Chase te blijven. Zonder twijfel is het een goede reden. Gü behoeft haar slechts in het gelaat te zien, om dat te weten. Maar 31ake moet van het tooneel verdwijnen tot eiken prijs. „En hoe wilt gij dat aanleggen?" „Ik heb reeds geseind aan Leslie, den onder-directeur van Edenhurst, om mij te omen bezoeken. Hij is een groot autori teit op crimineel gebied en kent het ver leden van meer schurken, dan iemand an ders. Zoodra hij Blake ziet, zal hij weten, vat die man in zijn vroegere leven heeft uit gevoerd." Vera knikte toestemmend Dit was in derdaad de beste weg. om over Blake iets meer te weten te komen. „En Helene?" vroeg zij. „Hebt gij haar over gehaald?" „Nog niet," moest Herbert erkennen. „Ik bemin haar en zij bemint mij; en daar mede moet ik mij voorloopig tevreden stel len. Zij heeft schrikkelijk geleden; zij lijdt nu nog. xMaar zij verklaart, dat zij nooit mijn echtgenoote zal worden; dat zü na het verleden niet in staat is, mijn levensweg tot 'en'haren te maken Wij moeten haar over halen, dat zij hier komt wonen: gij moet dan met haar spreken, zuster. Het is de venige weg." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 9