Laatste Nieuws Stofzuigerhuls FIAERTE1S Cheque-koersen Ams te rdamsche Beurs Heringa Wuthricii, Haarlem S""- Centrale Verwarming Oliestook-ïnrichtingen Geweldige brand bij Kieff 71 huizen verwoest Bloedige verkiezingen in Roemenie Een doode en vele gewonden De papegaaienziekte Rond het Youngplan Vechtpartijen Ernstige vechtpartij Drie zwaar gewonden Dubbele moord De Londensche Vlootconferentie Zal Frankrijk zijn tonnage verminderen De actie van Gandhi Mohammedaansch verzet Paardendief en brandstichter De bewoners konden zich met moeite redden De gevolgen van den prijzen-oorlog Wervelstorm Matrozen-reUetjes te Manilla De kabinetscrisis in Polen Sneeuw te Berlijn Europeesch kampioenschap roeien Wedstrijden op de Maas te Luik De Spoorwegstaking in Argentinië De levensmiddelenvoorziening loopt gevaar Auto tegen een boom gereden Straatbetooging van werkloozen te Boedapest De geloofsvervolging in Rusland Ook gebeden te New-York Frankrijk en Rusland Worden de betrekkingen afgebroken? Amerikaansch stoomschip beschoten Op de Yangtse De actie van Gandhi Vooraanstaande Mohammedanen tegen hem De Macedonische revolutionnairen Agenda STADSNIEUWS 18 Maart De deelneming was algemeen Schiphol Geïllustreerde Gids Felle brand te Hoofddorp De hoeve „Tienhoven" bijna geheel verwoest De Stifle Omgang De eerste Zondag Gevonden Voorwerpen en Dieren BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL DAMMEN Om het kampioenschap van Nederland INGEZONDEN Barteljorisstr. 16-Tei. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175." MARKTNIEUWS a v a. 2 'A 295 123 89 140 417 Waarschijnlijk vele dooden te betreuren Volgens een bericht uit Moskou heeft een geweldige brand het op 200 K.M. Noordelijk van Kieff gelegen dorp Kopetkewitschi ge teisterd. Er werden niet minder dan 71 huizen in de asch gelegd, waaronder verscheidene groote graanschuren en twee munitieopslag plaatsen. Waarschijnlijk heeft deze brand vele Henschenlevens gekost. De verkiezingen in Roemenië hebben op sommige plaatsen een zeer stormachtig ver loop gehad. Te Boekarest is een kiezer, een aanhan ger der regeeringspartij, door politieke te genstanders doodgestoken; 15 personen wer den gewond. In éen andere stad zijn 9 personen zwaar gewond. WASHINGTON 16 Maart N. T. A. Drie personen die zich in een wetenschappelijke inrichting bezig hielden met onderzoekingen betreffende de papegaaienziekte zijn aan de ze ziekte overleden. Het instituut heeft hier op besloten, deze onderzoekingen te staken, en verder alleen te pogen een geneesmiddel er tegen te zoeken. CHEMNITZ 16 Maart Wolffbureau Bij demonstraties voor en tegen het Young-plan, zijn de aanhangers van beide partijen slaags geraakt, zoodat een zestal hunner vrij ern stig gewond naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. GLAUCHAU 16 Maart Wolffbureau Bij een vergadering van sociaaldemocraten te gen het fascisme, kwam het tot een vecht partij, waarbij drie soc.-dem. zoo zwaar wer den gewond, dat zij naar het hospitaal moes ten worden gebracht. BUDAPEST 16 Maart In Szalanta bij Fünfkirchen werden ongeveer veertien dagen geleden de postmeesteres en haar zuster vermoord, terwijl uit de postkar 1700 pengo werden geroofd. Uit het onderzoek der poli tie is thans gebleken, dat de dader is de wachtmeester der gendarmerie te Szalanta, die reeds bekend heeft. De leden van de Fransche delegatie ter vlootconferentie hielden gisterenavond in het Carltonhotel een bespreking, die tot na mid dernacht duurde. De stemming in Fransche kringen is weer tamelijk optimistisch. Men gelooft, dat men waarschijnlijk reke ning kan houden met een vermindering der Fransche tonnage. „Slechts met bloed kan de campagne worden gewonnen" Te New-Delhi vond een bespreking plaats ran de voornaamste organisaties der In dische Mohammedanen, waaraan ook ver schillende radicale leiders, die Gandhi vroe ger gesteund hebben, deelnamen. Zijn huidige houding wordt afgekeurd. Men verlangt van hem, dat hü zijn bewe ging uitstelt totdat de Anglo-Indische Con ferentie te Londen heeft plaats gevonden De Mohammeaaansche beweging zou zelfs bereid zijn, de strengste maatregelen der re geering tegen Gandhi's actie te steunen. Uit Amand in de provincie Bombay wordt gemeld, dat Gananl voor de dorpsbewoners, aldaar, een rede nield, waarin hij zeide, dat niet met geld, doch slechts met bloed de campagne kon worden gewonnen. Door zijn invloed zijn wederom verschil lende Indische functionarissen afgetreden. Tengevolge van net stijgend aantal zieken in zijn groep, die deelnemen aan den onaf- hankelijkneidsmarsch, heeft Gandhi zich ge noodzaakt gezien, een rustdag te houden. Door de politie te Winterswijk is bij een paardfenhandelaa.r een paard in beslag geno men, d'at in de gemeente Tubbergen was ont vreemd. De dader, die na den diefstal in de boer derij, waar hij het feit pleegde, brandstichtte, zoodat het geheele perceel in vlammen op ging en de bewoners zich met moeite konden redden, had het paard van te voren op de m.irkt verhandeld. Hij is inmiddels aangehoudci:. De „Deli Courant" verneemt, dat de ad ministratie der Bataafsche Petroleum Maat schappij te Pangkalan Brandan opdracht zou hebben gekregen om minstens veertig van de vierhonderd Europeesche employé's te ont slaan; deze bezuiniging in verband met den prijzenoorlog met de Standard Oil Company of New-York. LOS ANGELOS 16 Maart N.T.A. In het Zuidwesten der Vereenigde Staten heeft een wervelstorm gewoed, die groote schade heeft aangericht, vooral in verschillende voorste den van Los Angeles. Tot nu toe is bericht ingekomen dat twee personen werden ge wond en dat van ongeveer 150 huizen de da ken zijn afgewaaid. Te Manilla is het Zondag tot een botsing gekomen tusschen Amerikaansche matrozen sn Philippino's. Beide partijen waren gewapend met ploer- tendooders en gummi-knuppels. Weldra wa ren 5 Amerikaansche matrozen zwaar ge wond, terwijl de le machinist van het Ameri kaansche oorlogsschip „Parrot" een aantal ribben brak en zoodanig werd gewond, dat men voor zijn leven vreest. Ook een groot aantal Philippino's werd zwaar gewond. Met moeite slaagde de politie er ten slotte in, de vechtenden te scheiden. WARSCHAU 16 Maart Wolffbureau De staatspresident heeft de ontslagaanvrage van het kabinet Bartel niet ingewilligd. BERLIJN, 16 Maart. (Wolffbureau) Vannacht heeft het tusschen twee en zes uur in Berlijn zoo hevig gesneeuwd als den gan- schen winter het geval niet Is geweest. Hier en daar lag de sneeuw een halven meter hoog, wat vooral in de ochtenduren verkeers- stagnatie veroorzaakte. Op 15, 16 en 17 Augustus hebben op de Maas te Luik de wedstrijden plaats om het Europeesch kampioenschap roeien. Een bevaarbaar gedeelte van 18 K.M. zon der een enkele sluis is aangewezen als roei- baan. Vijftien groote naties zijn opgeroepen om te kampen voor het Europeesch Kam pioenschap roeien, waaraan de sterkste ploe gen zullen deelnemen. Het spoorwegverkeer in Argentinië is nog steeds bijna geheel gestremd, tengevolge van de actie van staking, lijdelijk verzet en sabo tage van het spoorwegpersoneel. Om de steden van de noodige levensmid delen te voorzien, heeft men met de grootste moeilijkheden te kampen, vooral de toevoer van meel voor de broodvoorziening gaat met groote moeilijkheden gepaard. de blanke wapens tegen de betoogers. Een en twintig hunner werden gearresteerd. Tegen den avond was de rust weer hersteld. SCHWERIN, 17 Maart In den afge- loopen nacht reed een auto, waarin 4 per sonen gezeten waren en die van Rosstock naar Warnemiinde onderweg was, in een bocht van den weg met groote vaart tegen een boom. De auto werd geheel vernield. De cha feur Erich Heinckel, een zoon van den be kenden vliegtuigbouwer, Ernst Helncke» van de vliegtuigfabrieken te Warnemiinde, werd ernstig gewond en overleed tijdens net trans port naar het ziekenhuis. Van de overige inzittenden werd een dame eveneens ernstig gewond. BOEDAPEST, 16 Maart. Glstcvn hadden de sociaal-democraten te Boedapest een Maart-herdenking georganiseerd die in vol slagen ord'e verliep. Na afloop der vergade ringen verzamelde zich echter in de straten een groote menigte, die een stoet vormde en ender het geroep an: „werk en brood', door de straten trok. De politie i.rachvte d'e be- tooging uiteen te jagen en chargeerde met NEW-YORK, 17 Maart. (Reuter). Duizen den Christenen en Joden hebben gisteren ge beden gestort voor de vervolgde geloovigen van Rusland. Een zeer groote menigte ver zamelde zich gisteren in de Kathedraal St. John Divine, waar de politie hen tegen een mogelijken anarchistrschen aanval bewaakte, die echter niet plaats vond. De communisten hielden een tegenmani- festatie in de gymnastiekzaal van het Bronx coliseum, waar 12.000 communisten hoorden naar communistische sprekers. PARIJS, 17 Maart (N. T. A.) Een na tionalistisch blad zegt bijzonderheden te bezitten over meeningsverschillen tusschen den Russischen volkscommissaris Litvinoff en den Franschen ambassadeur te Moskou, waarbij het blad opmerkt, dat het niet on mogelijk is, dat alle diplomatieke betrekkin gen tusschen beide landen eerlang zullen worden verbroken. LONDEN, 17 Maart (N. T. A.) Naar uit Shanghai gemeld wordt, hebben Chineesche soldaten een Amerikaansch schip op de Yangtse beschoten. De Amerikanen beant woordden het vuur. Van het stoomschip werden een Ameri kaansch marine-officier, verscheidene passa giers en enkele leden van de bemanning min of meer zwaar gewond. LONDEN, 17 Maart. Vooraanstaande Mohammedanen in Britsch-Indië hebben zich tegen de actie van Gandhi verklaard. Hem zal verzocht worden, zijn actie voor- loopig uit te stellen. SOFIA, 17 Maart. De Bulgaarsche regeee- ring zal streng optreden tegen de Macedoni sche revolutionnairen. Bij razzia's zijn tal rijke Macedoniërs gearresteerd. Het moet ook in de bedoeling liggen de beia'e Macedonische hoofdbladen te verbie den. Sociëteit „St. Bavo" Woningbouwvereeni- ging „St. Jozef" 8 uur Propagandaclub Spaarneparochie 8 uur Ledenvergade ring Grafische Bond 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Transportarbeiders 8 uur Rechtskundig Bureau 8.30 uur Bestuur H. K. W. 8 uur. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. Schouwburg, Jansweg Twaalfde bijeen komst Geloof en Wetenschap. De schreeuwers van „De Tribune", die dagelijks het communistische hpofdblad' met hun godslasterlijk en ergerlijk geschrijf vol- pennen, hadden zich gistermiddag eens de moeite moeten getroosten, een oogenblikje een bezoek te brengen aan één der katholieke kerken. Wat zouden zij d'an vreemd- gezichten ge trokken hebben. En wat zouden zij getroffen zijn door den aanblik van die veie honderden mannen en vrouwen, die daar eerbiedig neer geknield' lagen voor het Allerheiligst Altaar sacrament en den Eucharistischen God eer herstel kwamen aanbieden voor Je vele be- leedigingen, Hem door de communisten in het groote Russische rijk aangedaan. Dan hadden de Hollandsche aanhangers van Moscou kunnen zien, hoe daar in de kerkgebouwen niet alleen aanwezig waren grijsaards, vrouwen, meisjes en kinderen, maar ook tientallen pootige kerels in den bloei van hun leven en jongemannen, die gaarne hun voetbalspel opofferden, om mee te bidden met de vele anderen. Zelfs op het hart van een Tribune-man moet een dergelijke ingetogen manifestatie indruk maken; wellicht ware hij bij den aanblik ervan tot inkeer gekomen. Eenige dagen geleden hebben we een circulaire geplaatst, die door de K. L. M. aan H. H. hoofden en directeuren van in richtingen en onderwijs en aan besturen van vereenigingen over een bezoek aan Schiphol was verzonden. In aansluiting daarop deelen wij mede, dat de N. V. Koninklijke Luchtvaart Maat schappij voor Nederland en Koloniën een ge- illustreerden gids van Schiphol heeft uit gegeven. In dezen gids wordt o. m. de beteekenis van Schiphol in het luchtverkeer beschre ven, waaraan dan nog een beschouwing over het beheer en de exploitatie, alsmede over den berichtendienst en regeling van 't verkeer met vliegtuigen is toegevoegd. De in dezen gids voorkomende foto's zijn zeer fraai uitgevoerd en alle van uitge breide onderschriften voorzien. Ook is aa r dezen gids nog een kaart toegevoegd, welke de verbindingen tusschen Amsterdam en Schiphol aangeven. Tevens wordt medegedeeld, dat de ver binding HaarlemSchiphol voert over Amsterdamvaart, Zomervaart, brug Ring vaart over, links af tot len zijweg rechts, n.l. den Spaamwouderweg. De laatste weg is thans geheel gereed en van een goed rijwielpad naast den gewonen verkeersweg voorzien. Hedenmorgen om 9 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in hoeve „Tienhoven" van den heer A. Pruissen aan den Aalsmeerderweg te Hoofddorp, 't Vuur vond gretig voedsel en spoedig liet het zich aanzien, dat er van de hoeve maar weinig gespaard zou kunnen blij ven. Onmiddellijk probeerde men de koeien te redden en het gelukte er 40 buiten gevaar te brengen, terwijl er 3 in de vlammen omkwa men. De brandweer van Hoofddorp was spoe dig ter plaatse, assistentie werd verleend door de brandweer te Aalsmeer. Met 8 stralen op de waterleiding werd het blusschingswerk aangepakt, waardoor het woonhuis gespaard kon blijven. De geheele landbouw-inventaris, voorraad en een auto gingen verloren, verze kering dekt de schade. Om 11 uur hedenmorgen was men nog druk bezig met het blusschingswerk, de brandweer achtte uitbreiding echter uitgesloten. Nader vernemen wij, dat de brand ontstaan is, door vuur, dat uit een kookfornuis is ge vallen. Onder stroomenden regen heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag, voor de eer ste maal dit jaar, de Stille Omgang plaats gehad. 10.000 12.000 Mannen waren per trein of autobus, sommigen zelfs te voet, naar de hoofdstad getrokken om daar den nachtelijken omgang te maken. Om c a, half twee begon het trekken door de stad. Alles had een vlot verloop. Te goed half vijf hadden de laatste bedevaartgangers hun omgang volbracht. In verschillende café's in de binnenstad, die speciale vergunning hadden, werd het toen druk, daar de vermoeide pelgrims, al vorens naar huis terug te keeren zich hier nog even kwamen versterken. Terug te bekomen bij: Lindeman, Zocher- jtraat 90, autoband, v. Berkel, Haitsma Mu- ïierstraat 33, armbandhorloge. Hendriks, Gast- hüislaan 97, kinderarmband. Sijsener, De Clercqstraat 110, broche. Neeven, Bisschop Ottostraat 14, bril. Martens, Kleverlaan 9 :ood, hondenpenning. Diepenveen, Lange Hee- renvest 12, handbeschermer. Schipper, Wes tergracht 49, handschoen. Jonker, Schermer straat 17, ruw-harig hondje. Visser, Leidsche- straat 23, handschoen. Kennel Fauna, zwart witte hond, gebracht door: Petersen, Gen. ■Joubertstraat 69. Idem, bruine hond, gebracht door: Pennaerts, Accaciastraat 24. Idem gele hond, gebracht door: Schouten, Timorstraat 170. Base, Spaarnwouderstr. 77, terrier. Ken nel Fauna, zwart-witte-kat, gebracht door: Middeldorp, Warmoesstraat. Surendonk, Hyr. v. Alphenstraat 35, lorgnet, v. d. Hof, Ridder straat 26, motorduostep. v. Leuven, Leidsche- rtraat 33, ijsmuts, v. Doorn, Arnulfstraat 34, kinderportemonnaie met inhoud. Gem. Gen Dienst, Kenaupark, parapluie. Kluft Borneo- straat 56, Heemstede, rijwielbelastingmerk. Komen, Kritzingerstraat 30, idem. Neever, Bisschop Ottostraat 14, idem. Goedhart, Wal deck Pyrmontstraat 56, ring. Bauken, Brou wersplein 39, rijwielsleutels. Koek, Leidsche- vaartweg 140, gym. schoenen, v. Schagen, Spaanschevaartstraat 75, schoen. Dammers, Kleverparkweg 21, sleutel, v. Bruggen, Doel- ctraat 27a, schoen. De Jong, Rozenhagenstraat 19, sierspeld, v. d. Klauw, Tulpenitraat 17, taschje. Geboren: 13 Maart: z. van A. van den Boogertvan Deijl 14 I "aart: z. van J. AngenentBulthuis d. van A. v. d. Aar van Bergem d. van A. de Graaf—de Haas 15 Maart: z. van C. J. van Ipen- burg—Hoefsmit z. van J. Verhoeven van Campen d. van E. van Turnhout van Dijk. Overleden: 14 Maart: G. H. Pollé, 76 jaar, Oranjestraat A. van HinteMolenaar, 77 jaar, Dr. Leydsstraat A. M, Blesgraaf Neelissen, 68 jaar, Hooimarkt W. S. Val kier, 25 jaar, Hazepaterslaan. Ontheffing bepalingen der Bouwverorde ning B. en W. stellen, overeenkomstig het advies van de Commissie van Bijstand voor Publieke Werken, voor: A, ontheffing van artikel 7 der Bouwver ordening te verleenen aan: W. v. d. Mandele, j. A. Laan, mevr. A. Huysser—Routs, mr. dr. J. Wackie Ejjsten, J. van Essen, L. Schoorl, J. J. Verhagen, J. B. P. Mirani, H. J. de Boer, S. M. J. Pampus, E. van Woudenberg en A. de Zeeuw, N. Levenkamp, Gebr. Lol- kus, de directie van het P.E.N. voor bouw van een transformatorhuisje aan den Bioe- mendaalscheweg onder Velsen, de Harten- lustlaan, de Bekslaan, G. Smit en A. Honig. B. ontheffing van artikel 7 der Bouwver ordening te weigeren aan: H. v. d. Stadt en A. Vos. „Gezellig Samenzijn" kampioen. Zondag had te Rotterdam de wedstrijd plaats om de kampioenscompetitie van den Ned'erlandschen Dambctid tuuschen „Gezel lig Samenzijn" (Amsterdam) en „Constant Rotterdam). De Amsterdammers wonnen met 128 punten en behaalden hiermede het kampioenschap van Nederland hoofd klasse. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zicb niet aansprakelijk DE RADIOSTORINGEN TE HAARLEM Ondergeteekende, kennis genomen hebben de van de klachten welke de amateurs in Haarlem zouden veroorzaken, volgens ingez. meded. van den WelEd. heer J. C. Pul, d.d. 14 Maart, zou gaarne het volgende onder de aandacht der radioluisteraars willen brengen. In het voornoemde schrijven wordt o.m. ook aangehaald station PAOXO, waarvan ik de gelukkige bezitter bén. Tot mijn genoegen kan ik echter mededeelen, dat door dit sta tion nooit gestoord wordt. Mogelijk bij en kele buren, welke, wanneer er even last van .mij wordt ondervonden, die aan mij berich ten, waarna het dan direct met storen ge daan is. Ook moet ik protesteeren tegen de aanhaling van „hun zeer slecht morse schrift". Op dit gebied kan de heer J. C. Pul nog een lesje komen nemen bij de meeste amateurs, daar ook hiervoor examen wordt afgenomen en Haarlem, op examen 5 Febr. een correcten indruk opwekte bij de examina toren. (Dezen kunnen toch wel oordeelen over seinen en opnemen.) Wat betreft de opgege ven golflengten, deze kloppen in het geheel niet. Alle amateurs welke vergunning bezit ten zullen zich aan de toegewezen golflengte houden en dit is meermalen door mij gecon troleerd, hetwelk gebeurt met een General Radio Golfmeter (frequentie-meter). Weet de heer J. C. P. wel wat dit is? Betreff. station K. W. 9 kan ik mededeelen, dat dit station met behulp van diverse amateurs (zenders) gezocht is en wel niet meer zal storen. Dit ging ook alle perken te buiten. Wie PAOXE is zou ik ook gaarne willen weten, maar deze heeft geen vergunning om te mogen zenden terwijl dit station meermalen mijn roepnaam gebruikte. Mochten er luisteraars zijn welke mij hierover kunnen inlichten, dan houd ik mij aanbevolen, daar ik hierover ook van de P. T. T. bericht kreeg. Mochten er luisteraars zijn welke storin gen ondervinden van vermoedelijke zenders dan is een schrijven hierover voldoende om alle gelicenceerde zenders te Haarlem in touw te roepen, om hieraan een einde te maken, aangezien het voor hen louter proef nemingen zijn, allerminst bedoeld om te sto ren (al krijgen zij er de schuld van). Maar dan alleen storingen welke tusschen 9 uur v.m. en 24 uur voorkomen. (Na het sluiten van Hilversum wordt meestal begon nen.) Hopende dat diegenen, die morse kunnen nemen, eens extra zullen luisteren naar de diverse storingen, verblijf ik in afwachting hierover iets te vernemen. STATION PAOXO J. A. M. BURGER Radio-Techn Kleine Houtstraat 37, Haarlem. HOE KOMT DE KOOL ZOO DUUR? Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van uw hoofdartikel in de „N. H. Crtvan Vrijdag 14 Mhart J.I., onder het hoofd: „Dringend hulp noodig", maak ik gaarne onderstaande opmerking: Lezers en lezeressen die dit artikel niet gelezen hebben, wil ik verzoeken dit alsnog te doen, het is de moeite waard. Het doet den oningewijde zien, dat er nog wel eenig verschil is tusschen den prijs die een artikel ter markt of beurs engros op brengt en den prijs waarvoor het In den detailhandel verkrijgbaar is. Ik verzoek speciaa1 de aaidacht van cri- tische huismoeders die altijd op- en aanmer kingen hebben op de leveranciers van dage- lijksche levensbehoeften, n.l. bakkers, slagers, melkboeren, kruideniers, etc., als zijnde.... te duur. Want in de krant heeft gestaan, dat de meel- en vleeschprijzen en de zuivel- en krui denierswaren sterk in prijs gedaald zijn of zich nog in dalende richting bewegen en op haar rekening bemerkten zij daarvan maar weinig. Dusze worden „afgezet", zooals de volksterm luidt: De nog steeds niet genoeg geprezen huis vaders die het tot plicht rekenen zich met de dagelijksche proviandeering te bemoeien, helpen hun betere 50 pCt. kranig in het zwartmaken van allen en alles wat met den naam handelaar betiteld kan worden. Zeer bekwaam zijn hierin de gepension- neerden die wellicht niet beter te doen heb ben dan „koopjes halen" en maar moppe ren als de koopjes niet erg meevallen, Terzake. Zooals u dan zult hebben gelezen, wordt een wagon kool alleen reeds door ver voer per spoor 50 pCt. of de helft hooger ln prijs en 'voordat die kool den kleinhande laar heeft bereikt, komen er nog wel enkele procenten bij, zcodat de kooper van die kool tjes zeer waarschijnlijk 3 tot 4 maal de vei- lingwaarde zal moeten betalen. Verschrikke lijk, vindt u ook niet? Troost u, het is niet zoo verschrikkelijk als het op het eerste ge zicht wel lijkt. Tusschen producent en con sument, of met, Hollandsche woorden: tus schen fabrikant en verbruiker, zit een heel raderwerk van importeurs, transporteurs en handelaren, die allen noodzakelijke bezig heden verrichten in den handel en heusch niet gemist kunnen worden. Vergelijkt u dit maar eens met een hor loge: alleen de wijzers en de wijzerplaat, heb ben waarde voor u, want zij zeggen u den juisten tijd. Het inwendige, het „raderwerk" heeft u misschien nog nooit gezien, het in teresseert u niet, omdat u er geen belang bij hebt. Als uw klokje maar goed loopt vindt u het allang goea U zult er niet over prakkizeeren bij even- tueele weigering van het uurwerk daaraan te gaan knoeien of prutsen, omdat u weet hoe ingewikkeld zulk werk is en hoe precies elk radertje in het volgende grijpt en geen enkele daarvan kan gemist worden In den handel gaat. het bijna eender. U maakt pas kennis met het product wanneer het kant en klaar in der. winkel voor u ge reed ligt, ofwel „zonder prijsverhooging wordt thuisbezorgd". Van het inwendige, de productie verhan deling op slag en verzorging, transport, ver zekering, invoerrechten en accijnzen enz. enz. bemerkt u niets. En daaraan mag evenals bij uw horloge niets mankeeren, geen enkel ra dertje kan ook hier gemist worden, Dat dit alles een product duurder maakt spreekt vanzelf. Maar wat heeft u aan een varken zoolang het nog niet tot carbonado of ge kookt spek verwerkt is? Welke waarde heeft voor u een haring zoolang die nog in de Noordzee zwemt? Wanneer u al de bewer kingen, welke die beestjes ondergaan, eens nagaat, zult u met mij instemmen, dat u ze voor' dat geld niet zelf kunt gaan vangen. Heusch, geachte huisrr oeders (en vaders), een handelaar is geen dief of afzetter, maar in 99 van de 100 gevallen een huisvader, die hard moet werken voor zijn gezin en zijn best doet u op de meest voorkomende wijze te bedienen met de best mogelijke kwalitei ten en met zeer geringe winst. Vooral in het kruideniersvak (tot welk gil de ondergeteekende de eer heeft te behoo- ren) zijn die winstmarges ongelooflijk laag in tegenstelling met hetgeen daarover veelal wordt beweerd. Degenen die dit niet geloo- ven of zich hiervoor interesseeren wil ik nog wel eens gedocumenteerd overtuigen. Met dank voor de plaatsing. F. J. S. te H. AMSTERDAM, 17 Maart. Veemarkt. Aangevoerd werden: 501 vette koeien. 1ste kwal. f 1.12f 1.20, idem 2e kwal f 1f 1.10. idem 3e kwal. f 0.85f 0.90. idem 4e kwal. f 0.70f 0.79 per Kg. slachtgewicht; 100 melk- en geldekoeien f 240—f 244 per stuk, 91 vette kalveren 1ste kwal. f 0.92f 1.06, idem 2e kwal. f 0.80f 0.90; idem 3e kwal. f 0.70—f 0.80 per Kg. levend gewicht; 222 nuchtere kalveren f 12t 18 per stuk; 26 schapen f 34f 40 per stuk; 600 varkens, vleeschvarkens 90—110 Kg. f 0.90—f 0.91, zware varkens f 0.89f 0.90 vette varkens f 0.87f 0.89 per Kg. slachtgewicht; 118 paarden f 100—f 210 per stuk. AMSTERDAM 17 Maart De aardappel" prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijnde 790 H. L. HOORN, 15 Maart. Veemarkt. 167 nuchtere kalveren f 820; 1 zeug f 160; 22 schrammen f 36—55; 145 biggen f 25— f 34; 8 paarden f 180—260 Handel goed. ENKHUIZEN, 15 Maart. Noteering Bloemenlust. William Copland I f 4.40— f 5.10, William Copland II f 2.70; Bartigon I f 4.70—f 5, Bartigon II f 1.80f 2.90; Mu- rillo I f 3.70—f 3.80; Murillo II f 1.80—f 2.50, Elisabeth f 6.20 Madame Krelage f 4.70— f 5.40, Anemonen I f 2—f 2.30, Anemonen II f 1f 1.50, Narcissen f 2.70 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 15 Maart 1930. Viscurnarkt Aangevoerd door 76 vaartuigen 520 tal reepharing van 3.10—3.40 per tal. De vangst bedroeg van 1 tot 90 tal per vaartuig. 1 span kuilvisschers bracht aan 5 tal kuilharing van 3.20 van tal. BOVENKARSPEL, 15 Maart. Tulpen: Copland I f 3.60—5.20; idem II f 1.30; La Reine I f 3.90—4.10; idem II f 3; Bartigon f 6.30—6.50; Murillo f 3.50—3.60; Moorc f 3.70—4.40. Aanvoer 22560 stuks. MAANDAG 17 MAART Parijs 9.70 9.80 Brussel 34.70 34.80 12.12 12.13 New- York (cable 2.49 2.50 Berlijn 59.45 59.55 Ztlrtch 48.20 48.30 Rome 13.— 13.10 31.— 31.20 66.65 66.80 66.85 67.— 66.65 66.80 °raag 7.35 7.45 JVeenen 1 35.05 35.15 Warschau 27.— 29.— MAANDAG 17 MAART Vorige Koersen Koe» 2.15 Staatsleningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4H Nederl 1916 4H Nederl. 1917 N.Ind. 1926 P Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Kanael Mij industrieën Marg Onle Calve Delft Aig Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips industr. Buitenland Anaconda Dert. Flsk Rubber Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw ioeton Mijnbouw Alg Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Oaboes Kon Olie Perlafc Peudawa Continental OU Rubber A dam Rubber Bandar Cell Batavia Rub. Rott rapanoel) SerbadjacL Sllau V 1C.O Allied Lntercontln Rubber Scheepvaart Holl Amerika Lijn fitc Gem Elgend Kon Nea Stoomh öcneepvaarr- Onle Marine comm Marine pret uiker Poerwored.le Vorstenlanden Actions idem tabak Ueli Batavia rude DeU Jostkust Senembah (Maxwell Spoorwegen Jnion Pacific ■Vabash ;mc Milw St. Pau. Kansas City South (trie Ral Ir Prolongatie 101% 102i/8 101% 101% 96 200 150% 170% 303% 125 95 145 438% 141% 39'te 139% 301% 159% 168 364% A. 3823/, 160% 2C% 243/; 134% 134% 103 61 107% 52 94% 78 6 n/3.. 32 3/ 2915/, 79% 170 26% 26% 552% 61 147 3/, 128 377% 337 88% 388 59 226 53% 33?'ie 101 102V. 101% 101% 96 170 150 b 1681 41 318% 4; 160 10% 24% 133% 134 102 117 96 76 6%, 1..8% 26% 535 366 328 385 83 226 54 78 59

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 2