De codex van het canonisch Recht voor de oostersche kerk tweede blad MAANDAG 17 MAART 1930 BLADZIJDE 1 Na den moord op de Missionarissen in China STADSNIEUWS Het R.K. Oratorium De taak der- commissie besprekingen tusschen het Vaticaan en de Italiaansche Regeering Het gebruik van traangas De geloofsvervolging in Rusland Vergadering vatr den Raad der Gemeente Haarlem op Woensdag 19 Maart 1930 Haarlems kinderkoor „Inter Nos" Eigenaardig spoorwegongeluk Joseph Haydn's meesterstuk „Die Schöpfung" Verzoek om ontslag Een lentebode A Ned. R.K. Grafische Bond Retraite in de gevangenis H. O. V. Buurpraatje te Oberammergau mmmmnmmmmm Hu ~°n'ge maanden al is door Z. H. Paus (5 s Xx, onder voorzitterschap van Kard. \feii?arr'' een speciale commissie benoemd, Ca» tot taa'c heeft een Codex van het fonisch Recht voor de Oostersche Kerk >0o613 16 stellen- Kard. Gasparri, die zich r het vervullen van deze taak gedwongen Sta t0n,tslaS te nemen als Secretaris van is dadelijk enthousiast aan het werk dttr?60' ondan^s het feit, dat hij nog voort- j^ hd in beslag genomen wordt door zijn jjrj'taardwerk „Bronnen van het Canonisch het waarvan het vijfde deel ter perse is, het ZeS(^e binnenkort gereed zal komen en en laatste het volgend jaar kan Nen verwacht. •li»8 commissie is haar taak begonnen met geestelijken en vooral haar overheid te jj2°eken een uitvoerig rapport te willen geiden over de verschillende Kerken van .'erschen ritus, waartoe ze behooren, en D dit rapport een beschouwing toe te voe- over de principes, maatregelen en be- 'ogen, welke zij voor de voorgenomen htbK noodzakelijk achten. Intusschen ben de leden van de commissie zich bezig ouden met het omvangrijke studiemate- «l betreffende de Oostersche Kerken, <chiv°Ver Vaticaaiische Bibliotheek be- 'kt, door te werken. De oproep onder de Oostersche geestelijk- *6 heeft een groot succes gehad. Ontelbare jPporten zijn binnengekomen, /elke nauw ste worden bestudeerd. De moeilijkheden, vooral blijken uit de bijgevoegde be- nou^ngen, zijn echter groot en werpen een D, er licht op de zware taak, welke de com mie te vervullen zal krijgen. Over het algemeen leeft er onder de gees- 'iikheid van den Oosterschen ritus wel een langen naar het vaststellen van onver- Nerlijke, voor allen gelijke regelen. Daar Senover echter taat de vrees, dat de ver- Jollende Oostersche Kerken hun zelfstandig rakter zullen verliezen en als het ware ge- htiiseerd zullen worden. De gehechtheid aan j? Verschillende riten blijkt zeer groot te zijn. wil ze, kost wat kost, behouden. En aan Pauselijke commissie is het, een algemeen <*oord te bewerken op die punten, waarin 3 aan elkaar onderling tegenstrijdig zijn. aan deze ten slotte zeer gerechtvaar- 8de verlangens tegemoet te komen, heeft commissie besloten zich in elk geval verre v' houden van de gevreesde latinisatie. Zoo mogelijk zal worden getracht de verschil lede riten onveranderd te behouden met al Jjh rechten en privileges. De noodzakelijke ikheid welke rret de codificatie hopelijk zal .j^den bewerkt, moet geen andere zijn dan van het dogma en van de katholieke dis- ,'Wine. De liturgie mag nergens worden aan past. be voornaamste riten waarover de codifi- ?he 2ich uitstrekt, zijn de Byzantijnsche, de Jhueensche, de Syrische, de Cha'deeuwsche. hlaronithische en de Koptische. Onder alle j1 het Oosten vanaf de eerste Christentijden J^spreide riten is de Byzantijnsche het ^est verspreid. ,.be vorming der geestelijkheid en het gods- ''cnstonderricht der geloovigen laten veel te r-bschen over; hier en daar hebben ook de ^ken zegging in het kerkbestuur, wat de pricing daarvan volkomen verlamt Een der Rotste problemen, welke de codificatie zal te lossen hebben, is het huwelijk der pries- rs, dat tot de vroegste tijden teruggaat en het Oosten bewaard bleef. Het staat zoo u als vast, dat dit euvel nergens meer zal hhen worden geduld. Men is intusschen al V Pr worden momenteel besprekingen ge werd tusschen het Vaticaan en de Italiaan se regeering respectievelijk vertegen- ?°°rdigd door Graaf De Vecchi, Gezant bij H. Stoel, en de Congregatie der Propa- ??hda Fide aangaande de schadeloosstel- (§8. welke zal worden gevraagd van de hineesche regeering voor den moord, wetue c vorige week werd gepleegd op Mgr. Ver- op Pater Caravaria en drie zusters. De i hineesche regeering pleegt in zulke geval- j.*1 waartegenover zij voorloopig nog vol- machteloos schijnt te staan met Inkwamen spoed officieel haar leedwezen te t^-bigen. Omdat er echter aan deze be gerenswaardige barbaarschheden maar geen /hde komt en omdat er aanhoudend Itali an onder de slachtoffers zijn, heeft de Peering te Rome besloten met een offici- k betuiging van leedwezen geen genoegen hemen en haar gezant te Peking opgedra- h om oogenbükkelijk te protesteeren. ^«fet gevolg van zulk een officieel protest behalve het aanbieden van een excuus, '•'oonlijk het betalen van de bij het protest is^chte schade1 oosstelling voor de geleden ade. Dat bedrag pleegt dan uitgekeerd te Cöen aan het slachtoffer of zijn na- ^aanden. v hierin echter schuilt nu juist de moeilijk- a ld, De Italiaansche regeering kan geen ^dere stoffelijke vergoeding vragen dan een gelds. De H. Stoel daarentegen wil on- r 8een voorwaarde de waarde zijner rtiis- zoo ver, dat de geestelijkheid, voor zoover ze op Latijnsche seminaries studeert, bijna in to taal zich tot 't celibaat verplicht. Eenige klei nere kerken beschikken reeds over 'n geeste lijkheid, die voor de grootste helft kuischheid gezworen heeft. Elders is het celibaat reeds de voorwaarde van toelating geworden voor hen die tot geestelijke wenschen te worden opge leid. Om de groote medewerking, welke men ook in den boezem der Oostersche Kerken ondervindt, lijkt de hoop gerechtvaardigd, dat dit euvel binnen afzienbaren tijd, zelfs zon der drastische maatregelen, vanzelf verdwij nen zal. Een der Kerken, welke een regeling harer positie het meest behoeven, is die der Katho lieke Melchieten. Ondanks de Concilies toch. welke deze Kerk in 1849 te Jeruzalem en in 1909 te Aïn-Traz hield, is zij nog steeds niet geslaagd, een organisatie in het leven te roe pen, welke door den H. Stoel officieel kan worden erkend. Zij beschikt zelfs niet over een eenigszins duidelijk omlijnd canonisch Recht. De verkiezing van haar Patriarch heeft plaats door de Synode der Bisschoppen, daartoe vergaderd onder voorzitterschap van den Apostolischen Delegaat voor Syrië. Zoodra de keuze een feit is, doet de Synode der Bis schoppen daarvan officieel mededeeling aan de Congregatie van de Oostersche Kerk, ter wijl de nieuw-gekozen Patriarch ^rsomlijk aan den Paus schrijft, in zijn brief een plechtige geloofsbelijdenis aflegt en om zijn pallium verzoekt. De Patriarchale Curie, wel ke een zeer modest aanzien geniet, is beperkt tot den Patriarch en twee secretarissen. In de keuze der Bisschoppen hebben de lee- ken het grootste aandeel, wat, zooals vanzelf spreekt, voor het bestuur der Kerk lang niet voordeelig is. De uitslag der keuze wordt maar zelden meegedeeld aan den H. Stoel, zoodat men te Rome omtrent deze Kerk dik wijls in de grootste onzekerheid verkeert. Bijna even zoo talrijke moeilijkheden staan de Codificatie van het Canonisch Recht in den weg voor wat betreft de Ruthenen. De normen, waaraan deze zich houden, zijn uit sluitend te danken aan den Patriarch N'ico- laas. die in de zeventiende eeuw de Kerk re organiseerde. Echter zijn hier en daar groote veranderingen ingevoerd door de Bisschoppen, die sinds eeuwen al een sterke neiging toonen om zooveel mogelijk toenadering te zoeken bij den Westerschen ritus. Ook in deze Kerk is het huwelijk der priesters nog zeer alge meen, ofschoon het voor de toekomst verder buitengesloten schijnt. Het huwelijk tusschen leeken is uitsluitend een overeenkomst van beide partijen. De inzegening ervan door een geestelijke wordt niet vereischt. Men zal zich herinneren hoe in December van het vorig jaar 'e overheid der Rutheen- sche Kerk te Rome bijeenkwam om in de on middellijke omgeving van het Vaticaan en bij na or.der de directe leiding van den Paus te beraadslagen. Deze vergadering werd een groot succes en bijna alle wenschen *'an het Vaticaan gingen in vervulling. Een jaar geleden had te Rome een zelfde vergadering plaats van het Armeensch Kerk bestuur, welke een even groot succes had. De Paus vond in de verkregen resultaten aanleiding om in een der laatste Encyclieken op het houden van dergelijke bijeenkomsten te Rome aan te dringen. Vooral omdat de commissie voor de Codificatie van het Cano nisch Recht der Oostersche Kerk geen gun stiger gelegenheid kan verwachten om tot 't gewenschte accoord te komen, is het waar schijnlijk, dat nog vele van zulke Kerkverga deringen te Rome zullen plaats vinden. sionarissen in goud bepalen en toegeven, dat, na betaling, de misdaad is „voldaan". Om deze redenen is het noodzakelijk tot een compromis te komen, dat, ofschoon de goede verhouding tusschen Vaticaan en Qui rinaal veel vergemakkelijkt, zooals vanzelf spreekt, niet licht te vinden zal zijn. Intusschen worden de onderhandelingen streng geheim gehouden en belooft het re sultaat er van misschien groote verrassingen. In dit verband is het niet van belang ont bloot, de beslissingen in herinnering te bren gen van eenige ongeveer gelijke voorvallen. In Mei 1923 werd te Hon an door Chinee- sche roovers de Italiaansche Missionaris pa ter Melotti vermoord. De Apostolische De- legaat in China, Mgr. Celso Constantini, dóór de autoriteiten aangezocht om een bedrag vast te stellen als stoffelijke voldoening van de Chineesche regeering, antwoordde toen: dat het onmogelijk was het leven en de werkzaamheid van een Missionaris te schat ten volgens economisch criterium, en dat er alleen sprake kon zijn van een som gelds zonder dat dit een beleediging inhield voor de nagedachtenis van hem, dien de Kerk als een martelaar kon beschouwen, wanneer dit geld spontaan werd aangeboden en bestemd voor een werk van liefdadigheid, dat de her innering aan den vermoorde levendig hield. De regeering ging daarmee accoord. De gezant in China kreeg gelijkluidende instruc ties en het geld. dat voortkwam uit open bare bijdragen, diende voor den bouw van een ziekenhuis. Een veel moeilijker geval was de moord op pater Vanaro te Nanking in 1927. Hier toch waren regelmatige troepen de daders en aan de zijde van genoemden Missionaris was een Fransch confrater gevallen. De H. Stoel handhaafde zijn standpunt, maar Italië en Frankrijk, die hier gemeenschappelijk moesten optreden, konden niet anders dan zich houden aan de internationaal geldende rczelen. Ten slotte kwam men in zooverre tot overeenstemming, dat het uitgekeerde de laatste communisten-relletjes te New-York maakte de politie gebruik vr.n taa«gas. Op deze foto ziet men duidelijk op welke wijze dit gas gebruikt wordt. De politie in aettte met het gas-revolver! J bedrag door Frankrijk en Italië geheel werd overgemaakt aan het Vaticaan, dat het in China aanwendde voor werken van lief dadigheid. De diensten in de kerken De oproep van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent tot de Katholieken van het diocees Haarlem, om zich gisteren met Z. H te vereenigen, ten einde eerherstel te geven voor de beleedigingen en verguizingen, o'le vooral gedurende de laatste maanden in het rampzalige Ruslana' aan God en godsdienst werden aangedaan, heeft bij Haarlem's Katholieken warmen weerklank gevonden. Hst was op te merken, dat men tot m het diepst van zijn ziel geschokt was door de God-onteerende gebeurtenissen in het Oos ten. Men was algemeen dankbaar, o'at onze beminde Bisschop tegemoet was gekomen aan het vurig verlangen van talrijk velen, om zich te vereenigen met den H. Vader, de hanoen met hem smeekend ten hemel op te heffen, ten einde vergeving af te roepen voor de zonden, waara'cor Zijne eer rechtstreeks werd aangetast. Honderden en honderden naderden dan ook gisteren tot de H. Tafel, om zich in een algemeene H. Communie te vereenigen met de intentie van Zijne Heiligheid' den Paus. Voorts werd gistermiddag in de kerken het H. Sacrament in Ostensorio ter aanbid ding uitgesteld, terwijl de dag werd' besloten met een Plechtig Lof, waaronder werden gebeden de Litanie van het H. Hart en d~ Akte van eerherstel, gevolgd door het schiet gebed van Z. H. den Paus: „Verlosser der wereld, red Rusland", hetwelk driemaal werd herhaald. Met Mgr. Aengenent hopen en vertrouwen wij, dat de algemeene deelneming der ge loovigen aan deze uitingen van eerherstel zal verkrijgen, dat Hij in Zijne oneindige goedheid aan het arme Rusland barmhartig heid moge verleenen. Ook in de protestantsche kerken werd, gedurende de bidstona, voor het arme Rus land gebeden, terwijl de predikanten een predicatie hielden, naar aanleiding van de vervolgingen in Rusland. Ook werd voor hetzelfde doel een collecte gehouden. Maria Magdalena tijdens haar dageljjksche werkzaamheden. des namiddags ten 1% uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift J. Oostergo om eervol ontslag als leeraar lichamelijke oefening. Alsvoren J. P. Strijbos om eervol ontslag leeraar gem. avondschool voor Nijverheids onderwijs. Idem mejuffrouw P. C. van Maaren om ontslag als onderwijzeres school No. 4 voor Voorbereidend Lager Onderwijs. 2. Uitneming uit het Woningbedrijf van de perceelen Rijksstraatweg 181 en 183. 3. Balans, enz. 1928, a. Coöp. Bopw- vereeniging „Eigen Woning", b. Woning- bouwvereeniging „De Voorzorg." 4. Voorschot Coöperatieve Woningver- eeniging „Eigen Woning" bouw 56 arbei derswoningen. 5. Overdracht van voor straat bestemden grond Linschotenstraat. 6. Verkoop grond: a. Deckerstraat (N. Vooges); b. van der Meerstraat (J. P. Meijer); c. Middenweg (A. P. Winnubst). 7. Verleenen voorschot verbouw teeken- school St. Josephgezellenvereeniging. 8. Aankoop perceel Zijlweg No. 93. 9. Uitbreidingsplan gronden ten Zuiden van de Zaanenlaan en ten Oosten van de Delft (detail 16). 10. Uitbreidingsplan gronden ten Zuiden van de Brouwersvaart en ten Westen van de spoorbaan HaarlemLeiden (details 3-4- 5-6-7-8 alsmede de details 10-11-12 en 13). 11. Verzoekschrift A. Janse voorheen in dienst der N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" inzake toekenning toelage met voor stel van de heeren J. Joosten en H. de Vos. 12. Verordening op de heffing van rechten voor diensten door den gem. ontsmettings- dienst bewezen. 13. Verordening regelende de samenstel ling en den werkkring van de Commissie inzake lichamelijke opvoeding. 14. Benoeming: lid en gedelegeerde Bestuur Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs. Bazar Bovengenoemd kinderkoor houdt tot en met vandaag een groote bazar in gebouw St. Bavo, Smedestraat. Op d'ezen bazar worden verkocht alle handwerken, zoowel van meisjes als van jongens, die door leden, donateurs oen begunstigers zijn geschonken. Verder zijn er verschillende attracties, o.a. een vischtent, sjoelbak, rad' van avontuur. Ock is er een groote theetent van de firma Van Nelle, De opbenrgst zal gebruikt worden, om de kinderen, evenals het vorige jaar een dagje gezamenlijk naar buiten- te laten gaan,- Joseph Haydn, componist, geb. 1 April 1732, in Rohrau, een dorp in Beneden- Oostenrijk, nabij de grenzen van Hongarije, gestorven 31 Mei 1809, in Weenen. Haydn was de zoon van een armen wagen maker (de oudste van 12 kinderen) en genoot zijn eerste onderricht in Haimburg van den onderwijzer Frankh. zijn neef, van wien hem in 1740 de kapelmeester Reutter om zijn mooie stem en tevens stemvastheid als Zanger aan het jongenskoor der St. Stephanus- kerk naar Weenen haalde. Daar kreeg hij zang- en goed schoolonder richt, maar geen theoretisch muziek-onder- wijs. En desondanks componeerde hij toen reeds naar eigen inspiratie er duchtig op los. In 1750 werd hij, terwijl hij z.g. erg „den baard in de keel had", door zijn broer Michael, ook een musicus van beteekenis, vervangen en hij zelf ontslagen en werd de jeugdige Joseph daardoor genoodzaakt op eigen wieken te drijven. Hij ging nu lessen geven, speelde op nacht serenades (waar zelfs zijn eigen composities werden uitgevoerd) en werkte mede in or kesten voor geld. Doch al streed hij dan ook moeizaam den strijd om het bestaan, toch greep hij met vreugde de gelegenheid aan om Porpora in diens zanglessen als accom- pagnateur bij te staan. Daardoor profiteerde hij niet alleen van diens kunstzinnige talenten, doch meer en meer kon hij daardoor relaties aanknoopen met bekende musici, als Dittersdorf, Wagenseil, e.a. Mede ten gevolge daarvan kwam hij ook op de Muzieksoirées van Baron Furnberg, die hem in 1755 voor het componeeren van zijn eerste kwartet aanzette. Ongeveer in dezen tijd zagen ook zijn eerste klavierwerken het licht, trio's en serenades, en reeds in 1753 ook zijn eerste opera „Der krumme Teufel" voor den blijspel dichter Kurz, welke verscheidene malen (ook buiten Weenen) opgevoerd werd. Baron Furnberg verschafte hem in 1759 zijn eerste benoeming als muziekdirecteur van den Graaf Morzin Lukavec in Bohemen, voor wiens orkest hij in datzelfde jaar nog Zijn eerste symphonie in D-dur schreef. Thans, hoewel hij nog met een zeer bescheiden vast inkomen moest rondspringen, waagde hij het er toch maar op met de dochter van den kapper Keller, die zich vroeger voor hem geïnteresseerd had, te trouwen, het was evenwel geen gelukkig huwelijk. Kinder- en liefdelöos duurde dit mislukte huwelijksleven voort tot 1800, toen de vrouw in Baden bij Weenen stierf. In 1761 werd Haydn tweede kapelmeester van den Vorst Esterhazy op een jaar inkomen van vier honderd gulden en kwam daardoor in de beste gelegenheid om naar alle kanten zijn talenten ten toon te spreiden. De Vorst had een eigen opera-, een eigen concert- en kerkkoor en Haydn leidde ze alle voorts moest hij schrijven, repetities leiden, dirigeeren, les geven en zelfs moest hij zijn vleugel in het orkest zelf stemmen. Toen in 1766 de eerste kapelmeester van den vorst, G. J. Werner, stierf, trad Haydn in diens plaats. Bij den dood van den vorst in 1790, toen de kapel ontbonden werd en Haydn met be houd van volle traktement (1400 gulden) op nonaktiviteit gesteld werd, bevond hij zich in deze schijnbaar uiterlijk niet zoo schitterende, maar toch voor zijn frisschen, blijen schep pingsdrang, in de beste conditie. Gedurende dezen tijd tot 1769 te Eisen- stadt in Hongarijje, dan weer op het kasteel Esterhazy en alleen 's winters twee of drie een kolentrein waren twee wag machinist plotseling moest remmen, schoven manier in elkaar en werden daarna bleven onbeschadigd maanden in Weenen levend, bewerkte hij de meeste zijner symphonieën, vele kwartetten, trio's, sonaten enz. vele composities voor 't Bariton (een soort violoncel, het lievelings instrument van den vorst) opera's (voor het Marionettentheater van den vorst) het Oratorium „II retorno di Tobia" (1774) Mis- en andere Kerkkoorwerken, talrijke liederen, enz. Ook de muziek voor Goethe's „Götz von Berlichingen", en de compositie der „Sieben Worte" verschenen in dezen tijd. Intusschen waren Haydn's naam en roem ook tot ver in het buitenland doorgedrongen. Tot 1781 was reeds in Parijs tot viermaal toe zijn „Stabat Mater" uitgevoerd geworden en ook zijn symphonieën vielen zóózeer in den smaak, dat de directeur der concerten voor Kunstzinnigen in 1784 Haydn uitnoo- digde om zes symphonieën voor Parijs te schrijven. In 1790 slaagde de Engelsche concertim- pressario Salomon er in, Haydn over te halen een reis naar Londen te maken, waarvoor hij hem 700 pond sterling garandeerde op voorwaarde, dat hij zes nieuwe symphonieën persoonlijk dirigeeren zou. Op dit eerste verblijf in Londen 17911792 bij welke gelegenheid hi) in Oxford tot eere-doctor gepromoveerd werd, volgde reeds in 17941795 een tweede reis naar Groot- Brittannië's hoofdstad op ongeveer dezelfde voorwaarden. Vorstelij k beloond en met eer en roem over laden, wat zelden een kunstenaar te beurt mag vallen, keerde Haydn naar Weenen terug. Ook de inspiratie voor een zijner beroemd ste en succesvolle werken, het Oratorium „Die Schöpfung", dankt hij aan zijn verblijf in Engeland want de Engelsche dichter Li die y had Haydn den tekst van zijn werk toevertrouwd en dit deed dezen besluiten naar Weenen terug te keeren, omdat Haydn de Engelsche taal niet voldoende machtig was en begreep en daarom, ten einde het origineele stuk goed te kunnen componeeren werd het door Freiherr von Swieten vrij vertaald in het Duitsch en Haydn voltooide in 1798 de compositie daarvan. Het overweldigend succes van „Die Schöp fung" bij haar première reeds in Weenen in 1798, en welke uitvoering onmiddellijk daarop in alle hoofdsteden van Europa her haald werd, spoorde den kunstenaar aan nog een tweede soortgelijk werk te schrijven en zoo verscheen in 1800 „Die Jahreszeiten" (naar Thomson's Leerdicht „The Seasons") een werk, getuigend van zoo'n frissche en jeugdige kracht, dat aan niets te merken was, dat de auteur reeds den 68-jarigen leeftijd bereikt had. Na de voltooiing van dit meesterstuk, dat op een zelfde succes bogen mocht als het Oratoriumwerk „Die Schöpfung", ging Haydn's scheppingskracht geleidelijk aan tanen. In 1803 besloot hij zijn scheppende inspi ratie met het 83e, helaas, onvoltooid gebleven strijkkwartet. Daarna mocht hij nog zes iaren genieten, als kunstenaar en als mensch hooggeroemd, op zijn kleine bezitting in de Weensche voor stad Gumpendorf, van een welverdiende rust tot aan zijn dood. Zijn bijzetting volgde in het Berg kerkje te Eisenstadt. Vóór de kerk van Maria Bijstand te Weenen werd voor hem in 1887 een mar meren standbeeld (van Ratter) opgericht. Ofschoon Haydn een groot deel van zijn ons, beladen met hout gekoppeld. Toen de de wagens met hout op een eigenaardige om hoog ged ukt? De truckste Ien op de rails staan. 7 i populariteit en reputatie aan zijn beide groote koorwerken „Die Schöpfung" en „Die Jahreszeiten" heeft te danken, welke der compositie voor koren geheel nieuwe banen geopend heeft, toch ligt zijn histori sche beteekenis nog meer op het gebied der instrumentale muziek. Namelijk de orkestsymphonie en het strijkkwartet danken aan hem hunne vor ming door een vóórdien in onbeduidende pogingen zich ontwikkelende kunst van het thematische werk, dat uit een onbeteekenend motief de heerlijkste muzikale beelden doet ontstaan en vormen. Deze kunst is in vroegere werken van Haydn nog heelemaal niet te bespeuren, doch zij is tot uiting gekomen tijdens zijn steeds meer zich perfectionneerende talenten. Daarentegen wijzen evenwel reeds zijn eerste werken erop, dat zijn ingaan tegen den stijl van het z.g. „Bach-tijdperk" en daartegen over een merkwaardige, opgeruimdere en warmer vroolijkheid, een hartelijken een voud, vertoonen. welke vooral in den be ginne het mikpunt waren van een heftige kritiek der zijde van de oudere musici. Dat terugkomen op, dat wijzigen van dien somberen, strengen kunsternst der compositieopvattingen van een Handel, een Corelii, een Abaco, tot die meer eenvoudige, populaire muziek, is evenwel niet direct aan Haydn's initiatief toe te schrijven, maar deze nieuwe richting was reeds te consta- teeren bij andere componisten, wier bloeitijd Haydn weliswaar voorafging, maar onbe twistbaar komt bij Haydn deze nieuwe rich ting toch eigenlijk eerst tot de volle hoogte en ontplooiing der degelijke vorming. Een complete uitgave der werken van Haydn's werken ontbreekt nog, zegt deze encyclopedie, doch de uitgave is van 1909. Of zij daarna verschenen is, weet ik niet. Voorzoover deze werken op het oogenblik te overzien zijn, zegt onze Bron, schreef Haydn 125 symphonieën, 77 strijkkwartet ten, 30 strijktrio's, 35 klaviertrio's, 66 ver schillende composi iewerken. kassationen(f) met verschillende bezettingen, enz. 20 kla vierconcerten, 9 vioolconcerten, 6 cellocon certen, 33 klaviersonaten; ook 24 opera's (de meeste voor het Marionettentheater in Eisenstadt); 13 missen, 2 Te Deums en vele andere kerkkoorstukken (de „Stabat Mater"), vele kleine zangstukken (liederen, canons, composities van Schotsche en Wallis' lie deren, enz.) en klavierwerken. Wij meenen, dat vooral de talrijke execu tanten van ons R.K. Oratorium het zullen waardeeren thans te weten welk meester stuk van een componist, door God met zeld zame talenten begiftigd, zij weldra gaan instudeeren. Mej. P. C. van Maaren, onderwijzeres aan Je Openbare VoVorbereidende School, No. 4, Saracenenstraat, vraagt ontslag aan van haar betrekking met ingang van 1 Mei 1930. m Hedenochtend is men van gemeentewege begonnen met de plaatsing van de drinkwa terfonteintjes op de verschillende markten en pleinen en in de straten van onze gemeente. Ledenvergadering De afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Grafische Bond hdudt morgenavond in ge bouw „St. Bavo" een ledenvergadering. Aan de orde komt o.m. installatie van eeni ge nieuwe leden, de jaarverslagen van secre taris en penningmeester, be-tuursverkiezing en het aftreden van den heer F. Keesen, 3e commissaris. De jaarlijksche retraite in de strafgevange nis werd van 1116 Maart geleid door den Zeereerw. Pater Hildebrand uit het Capucij- nenklooster te 's-Hertogenbosch. ZZondagochtend werd om half 9 de plechtig gezongen H. Mis opgedragen door den Wel- eerw. Heer A. v. Beijnen, aalmoezenier der gevangenis. 60 pet. der gedetineerden nader den onder de H. Mis ter H. Tafel. Om vier uur werd het plechtig Lof gecele breerd door den Zeereerw. Heer Pastoor H. Sondaal met assistentie van den Zeereerw. Pater en den Weleerw. Heer aalmoezenier.. In de slotpredikatie bracht de gewijde rede naar dank aan God voor de groote genaden in de dagen der retraite ontvangen; dank aan den Zeereerw. Heeren Pastoor en aalmoezenier voor de toewijding, waarmede de zielzorg in de gevangenis geschiedt; dank aan d'rectie en personeel voor de groote hulpvaardigheid steeds betoond; dank aan het Spaarnekoor, dat op verdien- telijke wijze de plechtigheden heeft opgeluis terd; dank ten slotte aan de gevangenen voor da grooten aandacht, waarmede zij de oefeningen hebben gevolgd, en hoopt, dat z(j God in hun verder i?ven trouw zullen blijven, waarvoor de gewijde spreker hen in ziin dagelijksch ge bed zal gedenken. De eerstvolgende ledenconccr'en ven f' H. O. V. zullen plaats vinden op de Woen dagen 19 en 26 Maart a.s„ telkens des avonds te kwart na acht in de Gemaentelijke Con certzaal, De ie secretaris van het Comité van Katholieke Actie verzoekt opneming van het volgende Nu aanstaanden Donderdag de eerste repetitie gaat aanvangen voor de uitvoeringen van Haydn's „Die Schöpfung", door het pas opgericht R. K. Oratorium in onze stad, hebben wij het ten dienst* der dames- en heerenxecutanten en der vele belangstel lenden nuttig gevonden, hieronder iets over Joseph Haydn en diens werken te vertellen. De gegevens daarvoor hebben wij vertaald uit „Meyers Konversationslexikon", van onze eigen boekenverzameling. Te Oberammergau worden zoo langzamerhand de laatste maatregelen getroffen voor de Passiespelen, die binnenkort de belangstelling van de geheele wereld zullen trekken. Op onz<e foto van links naar reghts Ka if as, Maria en Joannes v; iv. v...,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5