en INFLUENZA Uit den Omtrek INDANTRHEN BLOEMENDAAL EENNEBROEK HEEMSTEDE H1LLEGOM HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HALFWEG LISSE NOORDWIJK NOORDWIJKERHOUT NIEUW-VENNEP OVERVEEN SASSENHEIM VOORHOUT VOGELENZANG WIJK AAN ZEE WIJK AAN ZEE EN DUIN WILNIS UITGEEST Voorde Borst ZANDVOORT STADSNIEUWS Vierde Auto-cursus Ambachtsschool MUZIEK Liederen- en Piano-avond Anitie Woud en Karei de Jong JUBILEUM Donderdag 20 Maart a.s. hoopt de heer J. v. d. Meij den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar bij de familie Bispinck als tuinbaas in dienst trad. De heer v. d. Meij is een der weinige ras echte Bloemendalers, die hun woonplaats van eenvoudig dorpje aan den duinrand tot het luxe dorp van heden hebben zien groeien. Echt buitenman, heeft hij vele jaren lang met groote toewijding de buitenplaats „Spar- renheuvel" tot een waren lusthof weten te maken. Wie zich „Sparrenheuvel" in zijn onverkleinden vorm kan voorstellen, zal zich ongetwijfeld ook het overbekende, koepelvormig vergezicht aan de Korte Klever- laan kunnen herinneren, eens de trots van den jubilaris. Niet alleen als vakkundig tuinman, doch ook in zijn nevenfunctie van vertrouwd koetsier en bekwaam chauffeur heeft hij de familie Bispinck vele jaren trouw gediend. Wij twijfelen niet, of velen zullen den aosten Maart van de gelegenheid gebruik maken, den heer van der Meij dien dag hunen gelukwenschen aan te bieden. Stichting voorheen R.K. Ziekenfonds Morgen, Dinsdag 18 Maart, houdt de Stichting voorheen R.K. Ziekenfonds een algemeene ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw, alhier. Aanvang 8 uur. Personalia Geslaagd is voor het docto raal examen rechtsgeleerdheid de heer A. A. van de Valk, alhier. Badhuis In het badhuis aan de Post- laan werden in de week van 10 tot en met 15 Maart genomen 530 douchebaden, 45 kuipbaden. Aan 32 kinderen werd een gratis schoolbad Verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 2 volwassenen gebruik gemaakt. Stille Omgang Het bestuur dezer geestelijke vereeniging verzoekt ons de leden er opmerkzaam op te maken, dat de kaarten voor de tram nog verkrijgbaar zijn tot Zater dagmiddag a.s. 5 uur, terwijl de extra trams vertrekken van hier te half 9. Men houde hiermee rekening 1 Bouwen Bewaarschool Het bestuur der R. K. Scholen der St. Joseph-parochie ziet zich genoodzaakt de bewaarschool be langrijk te vergrooten gebeurt dit niet, dan zullen 100 kinderen met Mei moeten worden afgewezen wegens plaatsgebrek. Het Kerkbestuur heeft daarom besloten tot bij bouw over te gaan. De kosten daarvan kunnen niet bij Rijk of Gemeente worden gedecla reerd. Het bestuur doet daarom een dringend beroep op de offervaardigheid der parochi anen. Zondag a.s. zal daartoe een liefdadig heidspredikatie worden gehouden onder alle H. H. Missen. Wij vertrouwen dat de daarop volgende collecte een schitterend getuigenis zal afleggen van de algeheele medewerking der parochianen. Gaarne en dringend wekken wij op, dat ieder naar vermogen een steentje bijdraagt voor dit schoone doel. Werkzoekenden Het aantal werk zoekenden in deze gemeente is volgens de laatste officieele opgave 87, waarvan 84 landarbeiders. Houtplein Het plantsoentje in den Houttuin is thans beplant en de milde voor jaarsregen zal de plantjes en heestertjes zeker goed doen. Is de monumentale „Burgemees ter Wentholtbank" daar straks ook geplaatst, dan is de Hoofdstraat een groote verfraaiing rijker geworden. We mogen vertrouwen, dat de jeugd een en ander niet zal beschadigen. Weth. J. H. M. Balvers De heer Balvers, weth. en loco-burgemeester dezer gemeente is sinds ruim 14 dagen ziek, zoodat hij ook de laatste Raadszitting niet kon bij wonen, iets wat gedurende de 30 jaar van zijn lidmaatschap van den Raad kwalijk 3 maal is gebeurd. De heer Balvers is lijdende aan griep in het hoofd. Zijn herstel zal nog wel eenigen tijd vragen. Gelukkig is beter schap ingetreden. Motcr-ongeluk Voor bestuurders van auto's en motorrijwielen verdient het thans alle aanbeveling om bij het passeeren van den Kruisweg den grooten verkeersweg tusschen Heemstede, Hoofddorp en Aalsmeer, die nu gelukkig spoedig onderhanden geno men wordt de meest mogelijke voorzich tigheid in acht te nemen. Een motorrijder, een koopman uit Haarlem, had Zaterdag avond al het ongeluk bij het te ver uitwij ken voor een passeerenden auto in botsing te komen met een van de in den grasberm geslagen opmetingspaaltjes, met het gevolg, dat hij met motor en al over den kop sloeg. Na door voorbijgangers weder op de been geholpen te zijn, moest hij zich met een ge- kneusden arm en een wond aan het hoofd onder geneeskundige behandeling stellen. Auto te water De bestuurder van een Fordje geraakte op den Hoofdweg in Haar lemmermeer, vermoedelijk door het loswer ken van een der onderdeelen de macht over het stuur kwijt, waardoor het motorrijtuig eerst een zwenk over den weg maakte en daarna ondersteboven sloeg en op zijn kop in de Hoofdvaart terecht kwam. De be stuurder maakte de tuimeling mee en zat tot bijna aan de schouders in het water, doch met vereende krachten slaagde hü erin het portier te openen en zich uit zijn benarde positie te bevrijden, zoodat hü met den schrik en een nat pak vrij kwam. Het kostte heel wat moeite om den ge deeltelijk in de modder weggezakten auto weder op het droge te brengen. Aanbesteding Bij de gehouden aanbe steding van wege den Provincialen Water staat van het verbreeden van den Kruis weg tusschen Spieringer- en Kagertocht in Haarlemmermeer, werd het laagst Ingeschre ven door den heer H. W. Klos te Baarn voor de som van 174.300. Ongeluk met een bakfiets Zaterdagmid dag passeerde op den Kruisweg naby de Cruquius alhier een knaap met 'n nog zoo goed als nieuwe bakfiets. Plotseling raakte de jongen het stuur kwijt en reed hfj zoover in den graskant, dat een tuimeling naar be neden van den hoogen steilen walkant ai onvermijdelijk was. Behoudens een gescheur de pantalon, kwam de knaap er zelf nogal goed af, maar anders was het gesteld, met de bakfiets, die zoodanig werd gehavend, dat ze niet berijdbaar meer wis. De inzittenden van een passeerenden auto stapten nog uit om htm de behulpzame hand te bieden bij act aiv boven brengen van het vehikel. Dienstplicht Uitspraken inzake broe- derdienst. Bij beschikking van den Commis saris van de Koningin in de provincie Noordholland van 10 Maart dezer is aan de navolgende personen van de lichting 1931 dezer gemeente, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend, wegens broeder- dienst B. Bottelier, P. J. van Bruggen, W. van Essen, C. Koene, A. J. Vink, J. W. Willemse. Aanrijding Zondagmiddag om ongeveer half zes heeft op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Gereformeerde Kerk alhier, een aanrijding plaats gehad. De heer P. uit Osdorp wilde op zijn rijwiel van het rijwielpad den Rijksstraatweg over steken. Niettegenstaande hy met zijn hand de richting aangaf, werd hij door een automo biel, die hem achterop kwam, aangereden De heer P. bekwam lichte verwondingen. De materieele schade aan den automobiel en het rywiel is zeer ernstig. Diefstal rijwiel Donderdagavond is, tij dens een vergadering in de Gereformeerde Kerk alhier, een rijwiel van het terrein ach ter de kerk gestolen. De Politie stelt een onderzoek in. Burgerlijke Stand Wilhelmus Rut- gerus, z. van S. v. d. Voort en J. M. Smit Elisabeth Alida, d. van J. Reeuwijk en C. de Lange Freerk, z. van M. Smink en N. de GraafTheodorus, z. van A. C. Wilden burg en C. Masman Franciscus Henricus Maria, z. van M. J. de Groot en P. v. Alphen Johannes Cornelis, z. van C. M. v. d. Meij en P. Giesbergen. Overleden Hendrik v. d. Laan, echtgen. van M. C, Plevier oud 45 j. Martinus Vroomestein, oud 71 j. Ondertrouwd Th. v. d. Stel en E. A. Haasnoot. Vrijdagavond is als onderafdeeling van den R. K. Volksbond alhier opgericht een Bil jartclub. Tot voorzitter is gekozen de heer v. Riel. Burgerlijke Stand Van 613 Maart. Geboren: 8 Maart: zoon van L. Haasnoot en C. Scholman. 9 Maart: dochter van C. M. Nulkes en A. M. Langelaan. Overleden 13 Maart: C. Steenvoorden, 55 jaar, geli. met A. J. Kapel. Vergadering R. K. Volksbond In de zaal van café De Zwaan vergaderde de R. K. Volksbond, afdeeling Noordwijkerhoud. De voorzitter opende de vergadering met den Chr. Groet, heette de aanwezigen en vooral den Eerw. Geest. Adviesur, Kape laan Joh. van Stralen, en de heer Ant. M. Angenent, centraal-secretaris, van harte welkom. Hierna volgde voorlezing der notulen der laatst gehouden jaarvergadering, welke na kleine opmerking werden vastgesteld. Nu volgde de installatie van een 10-tal nieuwe leden. De heer Angenent verkreeg hiervoor het woord en zeide, dat het hem een genoegen deed, or hier als lid van het centraal be stuur, een zoo groot aantal nieuwe leden, waaronder ook eenige adsplranten, te kun nen installeeren. Dit was een bewijs van activiteit, welke er in de afdeeling heerscht. Hij hoopte, dat de nieuwe leden uit over tuiging waren toegetreden en dat zij steeds bereid zouden zijn om hun beste krachten te willen geven aan den groei en den broei der organisatie. Vervolgens werd een mededeeling gedaan omtrent de door het R. K. Werkliedenver bond te organiseeren reis naar Lourdes. De kosten hiervan zullen voor de leden wel te hoog worden. Mochten er eventueel deelne mers zijn, dan kunnen zü zich voor nadere informaties wenden tot den secretaris. Medegedeeld werd nu nog, dat door den Bestuursraad is ingesteld een commissie voor een eigen gebouw. Deze commissie bestaat uit de heeren M. Zuiderduin, B. J. Wessels, H. Looijenstein, P. Koelewijn en P. Arts. Hierna werd door den heer Angenent een cursus gehouden. Als onderwerp had spreker gekozen: „Langs beproefde wegen omhoog". Bij de rondvraag, welke nu volged, be sprak de heer P. Koelewijn het lidmaat schap der R. K. Coöperatie Onderling Be lang te Lisse en gaf als zün meenfng te kennen, dat er nog veel meer toesten toe treden als lid hiervan. Hierna volgde sluiting door den voorzitter, onder een woord van dank aan allen, met den Christelijken Groet, waarna nog een aardige verloting werd gehouden. Stille Omgang Zaterdagavond 10 uur waren alle deelnemers aan den Stillen Om gang, in totaal 232, In de kerk van St. Victor bijeen, tot het büwonen van het openings-Lof, dat gecelebreerd werd door den Weleerw. Heer Kapelaan W. de RuU- ter. Na afloop vertrok men naar het sta tion, om in vereeniging met Warmond, Voorhout en Sassenheim, totaal ongeveer 700 personen, per extra-trein te vertrek ken naar Amsterdam. Aldaar aangekomen, werd gewandeld naar de Mozes en Aaron-kerk op het Waterloo- plein, waar gezamenlijk werd gebeden voor de aanbevolen intenties, terwijl de Z.Eerw. Pater Prigge, van Lelden, een schoone pre dikatie hield over het H. Sacrament. Hierna werd met groote devotie de Stille Omgang gehouden. Na afloop van den Stillen Omgang toog men weer naar de Mozes en Aaron-kerk, waar een H. Mis werd opgedragen door den Geestelijken Directeur, Pater Prigge, waar order algemeene H. Communie der deel nemers volgde. Om halt 6 vertrek de extm-trein uit Amsterdam, welke om ruim 6 uur alhier aan het station arriveerde. Brand Gisteravond omstreeks 7 uur begon eensklaps de brandklok te luiden. Het bleek, dat brand was uitgebroken in een schuurtje nabij de woning van den heer Th. Kortekaas aan den Zeeweg alhier. Daar het personeel van de motorspuit zioh ge deeltelijk in de kerk bevend tot het bijwo nen der vasten-meditatie, moest dit eerst worden gewaarschuwd. Spoedig echter trok men onder leiding van den brandmeester, den heer J. W. v. d. Klugt uit en ia een oogwenk waren de slangen uitgelegd en gaf de spuit van uit de dichtbij gelegen St. Bavcsloot vdop water, zoodat de brand, welke zich eerst nogal ernstig liet aanzien, spoedig was gdbluscht en beperkt bleef tot het schuurtje. Over de vermoedelijke oor zaak kan men neg geen opheldering geven. Wel wordt gedacht aan het spelen van kin deren met vuur. Auto in de sloot Op den Hoofdweg al hier geraakte door het springen van een band, de bestuurder van een luxe auto van de garage van Lent van Hoofddorp, met den auto in de wegsloot. De inzittenden bekwa men lichte kwetsuren, terwijl de auto zeer gehavend werd. Zonderlinge vondst Op den openbaren weg alhier, werd Zaterdagnacht door Jo Dol, Ant. Dol en G. v. 't Hof een groot varken gevonden. Door de vinders werd in het late uur over het geheele dorp luid bekend ge maakt, dat zij een groot varken ongeveer 300 pond, hadden gevonden. Maar geen eigenaar kwam opdagen. Omstreeks dienzelfden tijd vond Jo Blokker een groote witte ongehoorn de saenegeit; ook hiervan werd luid kennis gegeven, maar geen eigenaar kwam opdagen. De politie is met de vondst in kennis gesteld. Vermoedelijk is een stal leeg geloopen. Vergadering Stillen Omgang De Voorzitter H. J. v. d. Linden opende de ver gadering, en deelde mede, dat de trein ver trekt op 22 Maart om 22.16 voor de pelgrims, dat professor Nolet van het seminarie War mond het lof zal opdragen, en dat te Amster dam twee H. H. Missen zullen worden op gedragen voor de pelgrims en een voor de overledenen. De kosten per spoor zijn f 1.30 met 23 ets. contributie als lid de kaartjes zijn tot Vrijdag 21 Maart verkrijgbaar a f 1.55 bij H. J. v. d. Linden. Voor hen, die per rijwiel gaan is het zoo geregeld, dat zij tegen betaling van 25 ets. de kaart voor den toegang der kerk ontvangen. Ieder moet bij den ingang der kerk de kaart in de hand houden, zonder kaart wordt niemand toege laten. Dit wordt gedaan om verkeerde eie- menten te weren. Door den heer F. G. Alkemade werd een keurig verslag uitgebracht over de vergade ring te Amsterdam. Besloten werd den heer F. G. Alkemade opnieuw af te vaardigen, waaraan hij met pleizier wil voldoen. De aanvulling van een bestuurs-vacature, ont staan door het bedanken van den heer M. G. v. Staveren, kost heel wat tijd tot bestuurslid werd gekozen F. G. Alkemade. Getracht zal worden van den Zeereerw. heer Pastoor voor de pelgrimsreis een Lof te krijgen op Vrijdagavond 21 Maart vele leden hadden dit liever op Zaterdagavond, maar hiertegen waren het vorige jaar al be zwaren gebleken. De Voorzitter sluit met een opwekkend woord de vergadering. Openbare vergadering Coöperatieve bakkerij De onderafdeeling van de Coö peratie Samenwerking vergaderde dezer da gen. De Voorzitter J. Bras opende de verga dering. zet het doel der openbare vergadering uiteen, n.l. het stichten der Coöperatieve bakkerij. Den leden is het reeds bekend, dat het oprichten der bakkerij thans een feit is geworden, en de aanbestedingen zullen 22 Maart plaats hebben. De Voorzitter zet uiteen, dat voorheen velen zelf bakten, maar dat door de Hoogconcultuur het zelf- bakken is verhuisd naar den bakker en dat thans wel voor 95% de bakker hierin voorziet. Spr. schetst de hedendaagsche grondstoffen- prijs. Hij noemt organisatie ieder's goed recht, maar de keerzijde ervan is minder goed. Eendracht maakt macht, maar er kan ook machtmisbrui k ontstaan, en spr. meent, dat dit geschied is. De coöperatie zal, wat de prijzen betreft, regelend de prijsstelling werken. De tijd tot daadwerkelijk optreden is daar. Spr. weidt vervolgens nog een weinig over de organisatie uit, waarna rondvraag volgde. Hiervan werd weinig gebruik ge maakt. Staande is de vergadering gaven zich nog eenige 10-tallen als lid op. Jaarvergadering B. R. B. De B. R. B. houdt op Woensdag 19 Maart haar jaar vergadering in hotel „Roozendaal," alhier. Aan de orde komen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, verkiezing van bestuursleden (aftr. de h.h. S. Brongersma, A. Hiemstra en J. de Vries), verkiezing van 2 leden der Technische Commissie, wenschen van de T. C. in verband met de zomer- campagne, benoeming afgev. naar de Bonds vergadering en bespreking samenwerking met de Vrijwillige Brandweer. JUBILEUM W. FLOOREN Wie gisteren had moeten zoeken naar het woonhuis van den heer W. Fiooren, had een makkelijk hulpmiddel gehad aan de vele mooie bloemen, planten en bloemstukken, die voor de ramen en overal in de voorkamer geplaatst waren. Want 't bekende laat bloemen uw tolk zijn, was gisteren, bij gele genheid van zijn 4.0-jarig jubileum, bij Fioo ren wel in toepassing gebracht. En dat al die bloemenhuldes meer te beteekenen hadden dan 'n gewone beleefdheidsvorm, daar kennen we Fiooren te goed voor, daarvoor is hij in Overveen een te bekende en te beminde persoonlijkheid. Maar behalve bloemen, ontving de jubi laris tal van fraaie geschenken van de familie Van der Vliet van Vaart en Duin, van andere Overveensche en Bloemendaalsche villa bewoners met wie Fiooren, als factotum, op den huize Vaart en Duin in aanraking kwam. Ook het personeel van de plaats liet zich niet onbetuigd. Voorts bereikten den jubilaris tal van ge lukwenschen per post en per telegraaf en last not least de regeering beloonde den jubilaris voor zijn lange en trouwe diensten met de bronzen medaille van de „Oranje Nassau". De Kon. Ned. Ver. van Jachtopzieners verleende de verguld zilveren medaille voor 30-jarigen trouwen dienst. Velen maakten gisteren van de gelegenheid gebruik om den jubilaris en zijn familie te feliciteeren. Berg en Daalpolder Vrijdag 1.1. kwamen de stemgerechtigde Ingelanden van dezen pol der ter vergadering bijeen in het „Bruine Paard." Een der belangrijkste besluiten welke geno men zün, is, dat de heer Joh. C. v. Reisen tot voorzitter werd herkozen. De heer van Reisen heeft zün benoeming weer aangenomen. De omslag over 1929 werd bepaald op f 8 per H.A., evenzoo werd dit bedrag op f 8 per H.A. voor 1930 vastgesteld. Verder werd langdurig gesproken over het vervangen van den molen door een electrisch gemaal Spoedig zal een nieuwe vergadering worden belegd om deze plannen nader uit te werken. R. K. Vereeniging Ziekenzorg De leden vergadering van bovengenoemde vereeniging zal worden eehouden op Vrydag 21 Maart as. in het K. S. A.-gebouw. Zieken huisfonds Uit het jaarverslag van het R. K. Ziekenhuisfonds dezer ge meente blijkt, dat gedurende het boekjaar 1929, hetwelk loopt van 1 Dec. 1928 tot 30 Nov. 1929, 35 personen voor rekening van Y££me>4 foads giia opgenomen jgew&ttte» gordijn en bekleedingstoffen. Vraagt zicht- zending van MYER'S Woninginr. van 1887, Kinderhuisvest 19, Telef. 12167. n een ziekenhuis, met een totaal aantal ver- pleegdagen van 756. De ontvangsten gedurende dat jaar hebben bedragen f 3.826.86 en de uitgaven, inclusief het batig saldo over 1929 ad f 1.240.29, even eens f 3.826.86. Aan verpleging is in meergenoemd jaar uitbetaald f 2.011.81, terwijl een bedrag van f 2.020.30 aan contributie is geïnd. Momenteel heeft het fonds 921 contri buanten, waarvan 82 z.g. dubbelverzekerden, terwijl het aantal kinderen 793 bedraagt, zoodat het fonds in totaal 1714 verzekerden telt. Massakamp Ons GenoegenSteeds Vooruit Het tweede viertal van Ons Ge noegen, Vogelenzang, verloor tegen Steeds Vooruit, Heemstede, met 26 car. achterstand (256282). De stand van de in dezen massa kamp gespeelde wedstrijden is echter nog ten voordeele van O. Gen. n.l. 11151100 car. Dinsdag a.s. wordt in het R.K. Vereeni gingsgebouw alhier de voorlaatste wedstrijd gespeeld: Ons Genoegen IIISteeds Voor uit III. Ons GenoegenGroenendaal De wedstrijden tusschen O. G. en Groenendaal uit Heemstede zijn aangevangen. De eerste wedstrijd eindigde in het voordeel van Groe nendaal: 497306 car. Hedenavond spelen de beide tweede viertallen. VOOR HET R.K. ZEEHOSPITIUM Bazar en kindermatinée De Vereeniging Roomsch Katholieke Her stellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, meer bekend onder eten naam Dekkerswald", heeft besloten tot bouw van een zeehospitium te Wyk aan Zee voor de behandeling van kinderen lijdende aan chi rurgische tuberculose en ziekten der been deren. Daardoor komen er meer plaatsen open in Dekkerswald waaraan groote behoefte be staat. De bouw van het nieuwe zeehospitium vereischt grooten financieelen steun. Te 's Gravenhage heeft zich nu ten behoeve van Dekkerswald een commissies gevormd, waarvan Donderdag jJ. in huize Voorhout de eerste groote vergadering plaats vond. Er werd besloten tot het houden van een bazar in Huize „Voorhout", Lange Voorhout 19, op 15, 16 en 17 Mei a s. gevolgd door een kinder matinée in hctel „De Witte Brug" op Woens dagmiddag 21 Mei. Burgerlijke Stand Geboren Siegfried Wilhelm Herman, zoon van E. Bolten en M. J. Neumann Hendricus Josephus z. van W. C. Vendel en M. Schuüt. Ondertrouwd A. G. Redeker en J. J. Hofstede. Getrouwd A. Weijland en G. Kamphuis H. van Calcar en A. M. de Haan. OverledenA. W. Adrichem, 27 jaar. Raadsvergadering Vrijdagmiddag ver gaderde de Raad dezer gemeente, waarbü tegenwoordig alle leden. De voorzitter, burgemeester I. Padmos, opende de vergadering met gebed, waarna het lezen en de goedkeuring van de notulen volgde. Ingekomen was een verslag van de Com missie tot wering van schoolverzuim en een verslag inzake Volkshuisvesting, terwijl goed gekeurd waren teruggekomen 'n raadsbesluit tot het beleggen van gelden, ontvangen voor het verkochte huis aan de Zuwe, alsmede de begrooting 1930. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Op een adres van den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, afdeeling Noorden, houdende een verzoek om een büdrage per leerling by een gehouden Landbouwcursus, werd gunstig beschikt en 2.— per leerling toegestaan voor 4 leerlingen. Aan de orde komt een voorstel van den burgemeester tot het aanleggen van een ge sloten wegdek op den Heerenweg en de Zuwe. De voorzitter wijst er op, dat de wegen jaarlijks steeds meer en meer aan onderhoud kosten ten gevolge van het toenemend ver keer per auto. Telken jare moet er meer grint en puin worden gebruikt en wordt er meer aan arbeidsloon uitbetaald, om de wegen nog eenigszins op peil te houden. Ook dit lukt niet; want de wegen gaan meer achteruit, dan er door het opbrengen van gTint en puin wordt aangebracht, ten gevolge van verstuiven, wegspringen en slyten door de zuiging van het verkeer. Indien dit zoo blüft voortduren, houdt men de wegen niet en zou men weldra in enorme kosten vervallen. Spreker heeft dit overwogen en met deskun digen besprekingen gevoerd, die hebben ge leid tot dit voorstel, om den Heerenweg van wegdek te voorzien, genaamd Bristar, dat 1.30 per M2 kost, hetgeen op ongeveer 12.000 zou komen en de Zuwe te besproeien met spremex. De totale kosten worden berekend met rente en aflossing over 6 jaar op 3475. Dit bedrag kan worden verminderd met een bü drage uit het Wegenfonds groot f 2550. Na 5 jaar is de weg betaald en heeft de ge meente nog een goeden weg over, terwül de meerdere kosten zeer gering zullen zün, om dat het arbeidsloon veel minder zal worden, wijl een man meer dan voldoende zal zijn. Het voorstel is van den voorzitter alleen, omdat de wethouders wat huiverig waren voor de groote kosten en eerst eens wilden afwachten, hoe de wegen zich in de ge meente Müdrecht zullen houden, die van eenzelfde soort wegdek zijn voorzien. De voorzitter acht het een financieel be lang voor de gemeente en een verkeersbe- lang, terwijl de ingezetenen vrü zijn van de stofplaag. Ook voor het dorp zal het een groote verbetering zijn, terwül het wegdek daar ook breeder zal moeten zyn. De voor zitter zal gaarne het gevoelen van den raad vernemen. De heer De Graaf vraagt of de weg op sommige plaatsen ook breeder gemaakt zal worden, daar het soms veel moeite kost om elkaar te passeeren. De voorzitter heeft dat niet durven voor stellen. 't Was wel wenschelyk, doch het zou heel wat meer kosten. De heer Verkaik vraagt of er ook een kant- laag komt en bespreekt de waarde van de verschillende procédé's, die niet altijd even goed is. De voorzitter zegt, dat er geen kantlaag komt, daar dit niet noodig werd geacht door den heer Hoogenbirk, die reeds eenige er varing op dit gebied heeft. De heer Knigge zegt, dat de voorzitter terecht heeft medegedeeld, dat de wethouders huiverig waren en dat is nog zoo. Eerst zou den we wel eens willen zien, hoe de weg te Mijdrecht zich houdt. Als de weg goed blüft, zal spreker de eerste zijn om mede te wer ken. Nu heeft men nog geen ondervinding eri spreker weet er te weinig van. Ik kan het niet beoordeelen en wil daarom niet verantwoordelyk zijn voor een dergelyk be sluit. Spreker kan de raad niet adviseeren er op in te gaan. De heer Verkaik vraagt of niet te infor- meeren is, hoe die wegen zich houden, ook op een veenbodem als hier. Als 't niet veel meer zou kosten, zou spreker er wel voor zün; want nu hebben we 9 maanden in het jaar slechte wegen. De heer Van der Vaart voelt er ook veel voor, daar de wegen nu ook veel kosten en toch slecht zyn. Dé heer Va nder Vaart voelt er ook veel voor, als men maar verzekerd was, dat de weg goed bleef. Wil men dat niet garan deeren? De heer Knigge: Ja juist, als dat bereikt kon worden. De heer Van der Vaart zou b.v. willen vragen of men er voor 5 jaar voor in staat. De heer Th. B. de Jong twyfelt of een aannemer daarvoor te vinden is. De heer Verkaik meent, dat men wel ga rantie verleent op een huisorgel, maar niet op een verkeersweg. De heer Knigge heeft vernomen van den gemeente-opzichter, dat er Maatschappijen zijn, die garantie verleenen, doch daarvoor verzekeren zij zich. De voorzitter geeft in overweging om den gemeente-opzichter, den heer Van Rinsum, in de vergadering te laten komen, opdat deze een en ander kan toelichten. De heer Van Rinsum komt ter vergadering, wiens gevoelen wordt gevraagd omtrent den weerstand van den weg, het weerstandsver mogen van het nieuwe voorgestelde wegdek en de mogelijkheid om garantie te ver krijgen. De heer Van Rinsum is overtuigd, dat de weg veel zal verbeteren, dat het procédé lang goed blijft, terwijl hij verwacht, dat de heer Hoogenbirk, die de wegen te Müdrecht ook heeft behandeld en een zeer vertrouwde fir ma is, geen bezwaar zal hebben tegen ga rantie, mits de besproeiing op tüd plaats heeft. De heer Van der Vaart zou prüs stellen op garantie. De heeren wethouders zijn van hetzelfde gevoelen. De heer Th. B. de Jong stelt voor, het voorstel van den voorzitter aan te nemen onder garantie. Mochten de eischen, onder welke garantie verleend wordt, te zwaar zün, dan komt het weer in den raad terug. De voorzitter en de heer Van Rinsum ver wachten, dat de heer Hoogenbirk garantie zal toestaan, daar deze firma prys stelt op het leveren van goed werk. Met algemeene stemmen wordt besloten tot verbetering van den weg over te gaan, zooals door den voorzitter is voorgesteld; terwijl nader overleg zal worden gepleegd met de firma Hoogenbirk omtrent de garantie- voorwaarden. De heer van Rinsum verlaat de vergadering. Goedgekeurd wordt een begrootingswijzi- ging tot een bedrag van 664.—, te betalen uit de post Onvoorziene uitgaven. Bij de rondvraag dringt de heer Th. B. de Jong er op aan, dat zooveel mogelijk arbei ders uit de gemeente aan het werk zullen worden gesteld bij de wegenverbetering. De Vorzitter zegt, dat de heer Hoogenbirk reeds in dien geest een toezegging heeft ge daan. De heer Th. B. de Jong zegt, dat hem ge bleken is, dat er fraude wordt gepleegd met het abonnement voor den Tol. Dit kan on dervangen worden, als personen buiten de gemeente geen abonnement kunnen verkrij gen. De tolgaarder kan onmogelijk alle huis- genooten kennen van niet-ingezetenen. De Voorzitter meent, dat dan de verorde ning gewijzigd moet worden. De heer Knigge acht het de beste oplos sing. dat elke abonné zijn kaart moet toonen als hij den tol passeert. De Voorzitter zegt toe hieraan zijn aan dacht te zullen schenken. Hierna volgt sluiting der vergadering. Bond van Smedenpatroons Alhier is een Vereeniging van R. K. Smedenpatroons, af deeling Uitgeest en Omstreken opgericht. Circa 15 leden zijn tot dezen bond toege treden. De bestuursfuncties zün als volgt ver deeld Voorzitter Is de heer M. Roodenburg, se cretaris de heer J. Peperkamp, terwül de heer A. Deyle van Akersloot, als penning meester optreedt. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus Wilhelmus, zoon van Simon Jacobus van Wonderen en va n Petronella Maria Schol ben; Jacobus, zoon van Johannes Scholten en van Agatha van Weenen. Gehuwd: Jacob Pothof en Gerritdina Bul- sink; Pie ter van 't Veer en Cornelia Maria Bak. Overleden: Johannes Berkhout, weduw naar van Wilhelmina Gorter, oud 83 jaar. Miltvuur Onder het vee van den vee houder P. de Bie, in de Stierop, is een ge val van miltvuur, besmettelüke veeziekte, vastgesteld. R. K. Volksbond Vrüdagavond verga derde de R. K. Volksbond. De Zeereerw. Adviseur was verhinderd. Eveneens was bericht van den voorzitter, den heer P. Twaalfhoven, ontvangen, waar in deze mededeelde, dat zün gezondheids toestand hem het büwonen van een avond vergadering niet toeliet. Na opening door den waamemenden voorzitter, den heer J. Rumphorst, werden de notulen gelezen en vastgesteld. Vervolgens bracht de heer N. Mul, pen ningmeester, zün financieel jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de onvangsten over het afgeloopen jaar f 2102.09%, de uitgaven f 2054.76 hadden bedragen, zoodat er een batig saldo was van 47.33%. Het zeer uitgebreide jaarverslag van den secretaris, betreffende de afdeeling en hare talrijke onderafdeelingen, werd met aandacht aangehoord. Beiden functionnarissen werd dank ge bracht voor hun werkzaamheden. De begrooting voor het komende vereeni- gingsjaar sloot met een totaal van in komsten en uitgaven van f 1647.83 en een onvoorzien van f 226. Daarna was aan de orde de bestuursver kiezing, wegens periodieke aftreding van de heeren C. Molenaar, C. Veldt, 'J. Rump horst en P. de Winter. De heer C. Veldt stelde zich niet meer herkiesbaar. De heeren C. Molenaar en J. Rumphorst werden herkozen, terwül verder gekozen wer den de heeren D. Schoorl en J. Scholten. De waarnemende voorzitter dankte de aftredende, niet-herkozen bestuursleden voor den door hen gegeven arbeid. Bü acclamatie werden tot afgevaardigden naar den Centralen Raad aangewezen de beide aftredende afgevaardigden; P. Twaalf hoven, voorzitter en C. Molenaar, sece-taris. Aan de leden van 't geformeerde stem bureau, E de Goede en A. Rumphorst bracht voorzitter dank. a Eenige ingekomen stukken werden nog ge lezen en voor kennisgeving aangenomen. Naa- aaneliding van een dier ingekomen „tukken, ontspon zich, in verband met plan nen om te komen tot een broodcoöperatie, een breedvoerige gedachtenwisseling. De Weleerw. Heer Bouman, kapelaan, toon. de zich daarvan geen voorstander en meende dat men langs organisatorischen weg moest trachten eventueel hangende geschillen uit den weg te ruimen. Deels was de vergadering 't daarmee eens. Toen de besprekingen een persoonlijk karakter dreigde aan te nemen, werd de discussie hierover gesloten, 'e Be stuur zal alsnu de zaak zelve behandelen. De rondvraag vond geen animo. Daarna sluiting. zijn een gevolg van besmetting langs de ademhalingsorganen. Tast de kwaal in haar oorzaak aan. De planten-extracten in Abdijsiroop zuiveren Uw borst van de slijm met ziektekiemen en zullen den hoest verdrijven, 't Aangewezen middel bij Griep, i gtfEfgy re Bronchitis, Kink- hoest en Asthma. 60 cent p. doos Flacons: f 1.50, f 2.75, f4.50 leb Nitnw»Vsor onderweg Het is gelukt Abdijsiroop te „stollen" met behoud van alle genezende be s t a n d d ee len tot 3-jarige Handelsavondcursus Vrijdag 21 Maart a.s. eindigen de lessen aan den han delsavondcursus. De uitreiking van de diplo ma's aan degenen, die met vrucht het han delsonderwijs gedurende dien tyd hebben ge volgd, zal plaats hebben in hotel „De Ooie vaar". Straatbelasting Bij de invoering van de straatbelasting in 1928 was deze geba seerd op de Personeele Belasting. Hoewel een deel van onze inrichtingen volgens wette- lyke bepalingen voor een derde afscn yving krügt, werd in den raad bij amendement toch aangenomen, dat het volle oedrag tot grondslag van de mriuig zou ci'.enen. Een tiental aanga jUgenen ging tn beroep en de Raad van Beroep heeft deze reclaman ten in het geiijk gesteld Een derde van den aanslag over 1928 zal hun dus terugbetaald worden. Het raadslid Molenaar is van meening. dat zü, die vertrouwd hebben op de wettigheid van het raadsbesluit en dus niet gereclameerd hebben op hun aanslag, hiervan de dupe worden en hy heeft B. en W. gevraagd maar regelen te treffen, om ook die personen het te veel betaalde te restitueeren. Veel kans van slagen zal dit verzoek niet hebben, hoe goed het ook bedoeld is. In de eerste plaats is de termijn van re clame reeds lang voorbij en dan zou er een bedrag van 20.000 voor noodig zyn. Alle cnrsisten geslaagd Zaterdagmiddag had wederom het rijvaar- digheids-examen plaats van de cursisten der auto-cursus van de Ambachtsschool. Twintig candidaten bewezen de gedegenheid van hun opleiding en de resultaten van vele weken theorie en praktijk op auto-gebied. Het ge volg was, dat alle candidaten slaagden. De examens werden bygewoond door den ir. P. J. van Voorts Vader, voorzitter van de cursussen, v. Purenhout, directeur van het Ryksbureau tot afgifte van rijvaardigheids bewijzen, Rutters, secretaris van den Bond voor het afgeven van schooldiploma's en A. L. Hengeveid, directeur van de Ambachts- scholo. Verschillende belangstellenden waren ook getuige van de verrichtingen van de candidaten. In de directiekamer reikte de directeur de diploma's uit met een toepasselyk woord, öe voorzitter ir. P. J. van Voorst Vader richtte zich ook nog tot de geslaagden, waarby hü zijn gelukwenschen aanbood'. Een van de cur sisten bedankte vervolgens namens de ge slaagden voor het genoten onderwys en de prettige samenwerking. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Cen trale Commissie aan 8 deelnemers het groot diploma voor rijvaardigheid uitreiken. 5e 5e cursus begint reeds 1 April, doch is byna volteekend. Men schrijft ons: Op Donderdag 20 Maart zullen Annie Woud en Karei de Jong, evenals twee jaar geleden een liederen- en piano-avond in den Stadsschouwburg geven. Ook nu zal Aran® Woud weder door Emmy van Eden aan den vleugel worden begeleid. Voor dit concert van Haarlemsche altisten zal zeker groote belangstelling bestaan, vooral na het suc ces dat Annie Woud onlangs weder te Wee nen en Augsburg mocht oogsten. De buf- over onze stadgenoote. Zoo stelde het Hamburger Fremden- blatt haar prestaties in Sursum Corda zelis boven die van Gertrud Förstel, een zangeres toch met wereldnaam; en schreef het Neues Wiener Journal na de opvoering van Esther, dat onze Haarlemsche zangeres uit blonk. in het solokwartet, hetweik door ver schillende bladen het beste vocaalkwartet werd genoemd, dat in jaren in Weenen was opgetreden. En de vele Haarlemmers, die Annie Woud op de twee feestccncerten van Zang en Vriendschap in de Alt-Rhapsodie van Brahms hebben gehooid, zzullen zeker onderschrijven wat Willem Landré in de Nieuwe Rotterdamsche Courant over haar schreef: „In haar begroeten wü een alt zangeres, zocals wij er in jaren geen ge had hebben, met een stem, die machtig im poneert door klankvolume klankpracht en warmte. Eene zangeres die ongetwyfeld een Europeesche carrière maken zal." Karei de Jong en Emmy van Eden heb ben te Haarlem terecht reeds lang een ge- vestigden naam. Wü willen hier nog eens aanhalen wat A. de Wal in zyn bekend boek: „De Pianisten-wereld" over Karei a® Jong schreef: „Zyn Beethoven-spel is wel van de ncbelst denkbare soort" en hy noemt de Jong; „een hoogst begaafd, innerlijk-sterk en warm-eenvoudig, technisch zeer ontwik keld kunstenaar". Den Haarlemmers wacht dus een concert, dat ook om zijn programma belangrijk belooft te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6