buiten landsch c?Cieuws FEUILLETON De kerkvervolging in Sovjet-Rusland De biddag 19 Maart De Londensche Vlootconferentie Het tusschen Japan en Amerika bereikte accoord De actie van Gandhi „Volkstreurdag" in Duïtschland „Het gaat thans om afschaffing van den oorlog" De Macedonische aanslagen Een „vriendschappelijke waarschuwing" aan Bulgarije De kabinetscrisis in Polen Het ontslag ingediend De rechtsradicale actie in Duitschland Huiszoeking ln het hoofdbureau der e nafc-soc. partij Het godsdienstonderwijs in Italië In de instellingen van hooger onderwijs Revolutionnaire organisatie in Estland ontdekt Onder communistische leiding De anti-terreur-wet in Oostenrijk Een rede van dr. Seipel Gemengde Buitenlandsche Berichten Diensten verstoord De overstroomingen in Frankrijk 200 huizen geïsoleerd Thans ook overstrooming in Spanje Mislukte bomaanslagen in Duitschland Engelsch stoomschip in tweeën gebroken Massavergiftiging door kolendamp Relletjes te Parijs Communistische terreur in een jongensgesticht RADIO-OMROEP De papegaaienziekte Vijf gevallen te Potsdam, waarvan twee met doodelijken afloop KORT NIEUWS HET VERBROKEN GRAF „Ik vind het zeer prettig", antwoordde V gebed tot de patronesse van Rusland Men meldt aan ,JDe Msb." uit Rome: De H. Vader heeft ln Zijn schrijven aan ■terminaal Pompili over den biddag op 19 Waart bepaald, dat de geloovigen hun smeek beden zullen richten tot Jezus in het Aller heiligste, doch tevens de tusschenkomst zul- en inroepen van de Onbevlekte Moeder maagd, van den H. Joseph, de beschermhei- 'Sen van Rusland, in het bijzonder van de Theresia van het Kindje Jezus, aan wie H. Vader de toekomst van Rusland heeft aanbevolen. Het volgende gebed zal op ver- Jarigen van Zijne Heiligheid tot de patrones *an Rusland gebeden worden: „O goedertieren en medelijdende Heilige, »ojn onze Russische broeders te hulp, die ®et slachtoffer van een langdurige en gru welijke christenvervolging zijn. Help hen, het Geloof te bewaren en schenk hun een ■teeds groeiende liefde tot God, een steeds in niger vertrouwen op de Moeder Gods en een afachtdadiee naastenliefde. Schenk Rusland heilige priesters, die het jjerstel zullen brengen voor de ontelbare heiligschennissen, tegen de H. Eucharistie en tegen alles, wat heilig is, bedreven. Laat in de jeugd de reinheid en alle chris telijke deugden wederom opbloeien, opdat het adele Russische volk, van alle slavernij be lijd, terugkeere tot den eenen waren jehaapstal, dien het H. Hart van Jesus en- hel aan den Stoel van St. Petrus en aan al Zijnq opvolgers toevertrouwde, opdat zij te zamen met alle Katholieken in vreugde den "ader, den Zoon en den H. Geest mogen 'oven en prijzen. Amen." De H. Vader verrijkte dit gebed met een •flaat van 300 dagen en met een vollen hflaat voor degenen, die het onder de ge wone voorwaarden een maand lang dagelijks bidden. Het schietgebed •.Verlosser der wereld, red Rusland!" Werd eveneens, zooals men weet, door den H. Vader met een aflaat verrijkt; Zijne Hei igheid verlangt, dat dit na het voorgaande 8ebed zal gebeden worden. De tusschen de Japansche en de Ameri- Kaansche delegatie ter Londensche Vloot conferentie bereikte overeenstemming heeft, haar de „Times" nog meldt, betrekking op de tonnenmaat voor de schepen met een bewapening van 8 inch-kanonnen. Japan zal in deze klasse 108.400, Amerika 180.000 tonnen kunnen bezitten. Het blad merkt op, dat deze overeen komst het eerste succes der pogingen is, die in het werk zijn gesteld, om nu een belangrijke vermindering der bewapening voor de vlootconferentie niet meer in aan merking komt, een wedstrijd in de bewape ning tot 1936 te voorkomen. Voor het ge val een overeenkomst tusschen de 5 mogend heden niet tot stand kan komen, zullen er thans geen moeilijkheden voor een 3 mo- gendheden-overeenkomst tusschen Engeland «Japan en de Vereeriigde Staten meer be- •taan. Naar een Amerikaansch nieuwsagentschap meldt, moet president Hoover de vooruit- Zichten voor de vlootconferentie nog steeds optimistisch beoordeelen en niet ontmoedigd zün door de pessimistische berichten over de conferentie. De president koestert nog steeds do hoop, dat het doel der conferentie zal Worden bereikt. Het compromis stelt de Veerenigde Sta ten en Groot-Brittannië in staat de laatste hog tusschen hen bestaande kleine mee- hingsverschillen uit den weg te ruimen, zoo- dat althans een overeenstemming tusschen drie partijen thans verzekerd is. Jhr. Loudon, de voorzitter van de voor bereidende ontwapeningscommissie van den Volkenbond, is te Londen aangekomen tot het voeren van besprekingen met den spe cimen vertegenwoordiger van den Volken bond. Tardieu optimistisch Tardieu heeft gisteravond een verklaring afgelegd over de te Chequers gehouden be sprekingen. Hij zeide o. a.: Wat wij noodig hebben is geen haat, doch succes. Ik ben er van over tuigd, dat wij tot een bevredigend resultaat zullen komen. Er wordt gemeenschappelijk Verder gewerkt Hedenmorgen zou Tardieu weer naar Parijs vertrekken, wocht wordt spoedig weer te Londen verwacht. In dien tusschentijd Voert Briand de onderhandelingen. Gistermorgen heeft nog een bespreking Plaats gevonden tusschen den Amerikaan- schen vertegenwoordiger Morrow en Tar dieu, waarbij het Amerikaansche stand punt definitief werd bevestigd voor het begin der Engelsch-Fransche besprekingen. Tardieu bij MacDonald De Fransche Minister-President Tardieu arriveerde Zaterdagavond laat te Londen. Aan het station werd hij verwelkomd door den Eersten Lord der Admiraliteit en door een vertegenwoordiger van den Eersten Mi nister en van het Foreign Office, alsmede door eenige leden van de Fransche delegatie ter Vlootconferentie. Tardieu begaf zich on middellijk mar zijn hotel en gistermorgen begaf h;j zich naar Chequers, waar hij met MacDonald zou lunchen, te zamen met den Franschen Minister van Buitenlandsche Za ken. Briand en den Franschen Minister van Marine Dumesnil, terwijl ook de Biltsche Minister van Marine, Dumesnil, terwijl ook de Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken Henderson en Mr. Craigie, de voor naamste Britsche deskundige, aanwezig wa ren. Gistermiddag, na afloop der bijeen komst, werd het volgende communiqué uit gegeven „In den loop der besprekingen, die geduurd hebben van 11 uur voormiddag tot 1.30 uur namiddag en des middags weer van 3 tot 4.30 uur, hebben de beide delegaties den algemee- nen toestand onder het oog gezien, speciaal ln verband met den huidigen stand der be sprekingen over kwesties, die in het bijzonder beide partijen raken. Zij overwogen ten volle de middelen, die het best aanvaard konden worden om het succes der onderhandelingen te verzekeren." Inlandscbe dornsautoriteiten leggen hun functie neer In weerwil van hun vermoeidheid hebben Gandhi en zijn vrijwilligers Zaterdag 16 k.n> afgelegd van Matar naar Sabhan, waar tot de eersten die hen ontvingen de inlandscbe autoriteiten behoorden, die mededeelden dat zij reeds waren afgetreden. Uitbreiding bevoegdheden politie Met het doel de beweging van Gandhi tegen te gaan is er officieel een belangrijke verordening inzake de zoutbelasting gepubli. ceerd waarbij aan alle ambtenaren van het departement van politie boven den rang van gewoon agent in het gewest Bengalen, de bevoegdheden worden verleend, welke de be ambten der zoutbelasting bezitten om tot verbeurdverklaring of ieder ander noodzake lijk optreden in staat te stellen. Wordt Gandhi gearresteerd? In Londensche kringen, die met de gebeur tenissen in Indië goed op de hoogte zijn, ver wacht men stellig, dat Gandhi binnenkort zal worden gearresteerd. De noodzakelijkheid der arrestatie wordt gemotiveerd door er op te wijzen, dat in de door Ghandi bezochte dorpen op zijn aandringen de toonaangeven de personen van het bestuur zijn afgetreden. Gisteren heeft Duïtschland zijn oorlogsdoe len herdacht door het vieren van een „Volks treurdag." Het voornaamste deel van de open bare herdenking van de door den Volksbond •oor de verzorging van Qorlogsgraven georga niseerde plechtigheid werd gehouden in de groote zaal van den Rijksdag te Berlijn. De wanden aan de voorzijde van de zaal waren geheel behangen met rouw floers en aan het spreekgestoelte htn- geen twee kransen met het zwart-rood- gouden lint der Republiek. Precies te 12 uur verscheen President Von Hindenburg in ge zelschap van den Minister van Binnenland- sche Zaken Severing' en de beide vice-presi dent en van den Rijksdag Esser en Von Kar- dorf, alsmede de chefs van de leger- en ma- '•ine-afdeeling van het Rijksweerministerie die allen in de diplomatenloge plaats namen Voorts waren aanwezig de Rijksministers Dietrich, Dr. Schaetzel en Dr. Wirth. Nadat eenige liederen ten gehoore waren ge bracht, werd het woord gevoerd door het R.ijksda^'id Dr. Kohl, die de in den wereldoor log gevallenen herdacht. Van de 2 millloen Duitsche oorlogsdooden rusten slechts 200.000 in Duitsche aarde, terwijl de anderen ver strooid zijn over 38 landen of rusten op den bodem der zee. Het voornaamste van dezen dag is echter de vraag, of deze dooden de laatsten zullen zijn, die in een oorlog zijn gevallen. Het gaat thans niet om de humaniseering van den oor log, maar om de afschaffing er van. De groot- sche idee van den wereldvrede mag echter niet verlaagd worden tot het verlies der na tionale waardigheid. Niemand mag het groote historische verleden van zijn volk vergeten Alle Duitschers dienen zich daarom om het vaderland te verzamelep. In de houding ten opzichte van den staat moge veel het Duit sche volk verdeelen, in de houding ten op zichte van het vaderland zij het Duitsche volk, één. Na deze rede weerklonk een roffel en werd de vaandelgroet gebracht. Na het Zingen van het Deutschland-lied werd de plechtigheid ge sloten. Bij zijn vertrek inspecteerde President von Hindenburg een eere-compagnie van de Rijks- weer, die voor de Rijksdag stond opgesteld. In het Circus Busch hield voorts de Stahl- helm een herdenkingsplechtigheid, terwijl op vele plaatsen in de stad ook andere organi saties herdenkingsbijeenkomsten hadden be legd. De Engelsche gezant te Sofia, Waterlow, heeft een vrij langdurig onderhoud gehad met den Bulgaarschen minister van buitenland sche zaken, Buroff in verband met de bom aanslagen in Pirot. In een gesprek met leden van het corps di plomatique heeft Waterlow verder zijn ver ontwaardiging tot uiting gebracht over het gevaar, dat de Macedonische aanslagen vor men voor dit verdrag en voor dén vrede, waaraan Engeland groote waarde hecht. In politieke kringen ziet men in het bezoek van Waterlow bij Buroff een vriendschappe- 'ijke waarschuwing aan Bulgarije om de noo- dige maatregelen te nemen. Weliswaar schijnt het onderhoud geen officieel karakter te heb ben gedragen, doch er verluidt, dat de En gelsche gezant den minister van buitenland sche zaken Buroff te kennen heeft gegeven dat de houding van Engeland afhankelijk zal zijn van de maatregelen, die thans genomen zullen worden. Het presidium van den Poolschen minister raad publiceert het volgende communiqué: De minister-president prof. Bartel heeft Zaterdag namens het geheele kabinet een verzoek om ontslag Ingediend bij den staats president, die er daarbij zijn verwondering over uitsprak, dat de sejm een regeerings- crisis heeft veroorzaakt op een oogenblik, waarop de begrooting nog niet is afgehan deld. Des namiddags hield de staatspresident een bespreking over den toestand met maarschalk Pilsoedski, als de persoon, die de meeste ervaring heeft op het gebied van de leiding der staatszaken. De „Völkische Beobachter" meldt, dat re chercheurs Zaterdagmorgen huiszoeking heb ben gedaan in het bureau van het hoofd bestuur der nat-soe. arbeiderspartij, in het bureau der afdeeling München en in de wo ningen der hoofdredacteuren van genoemd blad. Men brengt de huiszoeking in verband met de arrestatie van rijksweerofficieren te Ulm. De Italiaansche kamer heeft haar goed keuring gehecht aan de Invoering van godsdienstonderwijs op de instellingen van hooger onderwijs. j De minister wees er op, dat dit onder wijs in overeenstemming is met hét. Ka tholieke karakter van het Italiaansche volk. Het fascisme heeft reeds aanstonds bij de aanvaarding van het bewind het gods dienstonderwijs op de lagere scholen inge voerd, doch dit is nog niet voldoende. Volgens een bericht van het Estlandsche telegraafagentschap is de politie een wijü vertakte, onwettige communistische orga nisatie op het spoor gekomen. Er hadden talrijke huiszoekingen plaats, waarbij groote hoeveelheden strooibiljetten en andere in Rusland gedrukte revolution naire litteratuur in beslag werden geno men. Tot nu toe zijn 11 personen gearresteerd', o.a. 2 leden van de Komintern, die uit Rus land waren gekomen. Een der gearresteerden, die zich met ge weld van wapenen verzette, is dfcarbU dood geschoten. De meeste gearresteerden waren in het bezit van revolvers. De in beslag genomen documenten bewij zen, dat de organisatie ten doel had. met geweld een revolutie tegen het bestaande regeeringsstelsel in Estland te ontketenen. Andere arrestaties worden verwacht Ook te Pernau hadden huiszoekingen plaats, waarbij enkele personen gearresteerd werd'en. Twee communistische afgevaardigden, die in deze aangelegenheid verwikkeld waren, zijn seder 8 dagen verdwenen. Voor een vergadering van vrouwen-ver- eenigingen sprak de vroegere Oostenryk- sche bondskanselier Dr. Seipel o.a. over de anti-terreurwet. Hij zag er een rustige ontwikkeling in van den politieken toestand, reden waarom hij bepleitte de komende parlementaire ver kiezingen n;et binnen den wettelüken ter mijn te doen plaats vinden, doch op den normalen tijd. Er is geen reden om het parlement naar huis te sturen en een beroep te doen op het volk voor vervroegde verkiezingen. De regeering zal rustig kunnen doorre- geeren en het parlement zal kunnen blij ven werken. Dr. Seipel verklaarde, dat wanneer hij van een regeering sprak hij de huidige re- «geering bedoelde. Hij zag dan ook aan den politieken horizon geen enkele regeerings- crisis of crisismogelijkheid. Door bekkenslag en tromgeroffel Blijkens een Reutertelegram uit Jeruzalem 'in de Joodsche diensten bij den Klaagmuur restoord door bekkenslag en tromgeroffel. Dit b al meer gebeurd, doch Zaterdag schijnt het bijzonder erg geweest te zijn. Dit heeft begrij pelijkerwijs groote verontwaardiging gewekt bij de Joden, die zich Onlangs bij de commis sie van onderzoek beklaagd hebben over der- gelijken verstoringen. Volgens een bericht uit Dax hebben de dijken van de Adour (Z.-Frankrijk) den druk van het water niet kunnen weerstaan. Bij Saint Laurent is plotseling een gat ontstaan van 150 M. lengte. Het geheele dal tusschen Dax en Sainte- Marie-de-Gosse staat onder water. Twee honderd! huizen zijn geïsoleerd, terwijl 2000 H.A. akkerland bedekt is met water en stee non, die meegesleurd werden. De geheele oogst van dit gebied is ver nietigd. In de huizen staat het water meer dan een Meter hoog, zoocïat velen het vee op de bovenverdieping in veiligheid ge bracht hebben. Uit Saragossa wordt gemeld: De stijging van de Efbro houdt aan. De spoorbaan Sa ragossaSan Sebastian staat over 5 K.M. onder water. In Navarra zijn de oip de Zuid-helling van de Pyreneeën ontspringende Aragon en Irati buiten de oevers getreden. De plaats Sumbilla is voor het grootste gedeelte overstroomd. Zaterdagmorgen vond een schoonmaakster in een der kelders van het stadhuis te Ol- desloe in Sleeswijk-Holstein een koffer, waaruit het getik van een wekker werd gehoord. Zij waarschuwde terstond de politie die den koffer naar buiten droeg en onder wa ter dompelde. Bij nader onderzoek bleek, dat de koffer ontplofbare stoffen bevatte en het uurwekr zóó gesteld was, dat de ont ploffing Zaterdag om 4 uur had moeten geschieden. Bij het onderzoek is voorts gebleken, dat de helsche machine van dezelfde construc tie was als bij vorige bomaanslagen. De springstof zelf verbond zich in een vierkante bus, die met twee ontstekingscon tacten met een wekker in verband stond. De ontstekingsstroom werd geleverd door een batterij van een zaklantaarn. Hoe het komt, dat de bom niet ontploft is, kon nog niet opgehelderd worden. De heele constructie is buitengewoon nauwkeurig uitgevoerd. De vervaardigers ge bruikten gummihandschoenen, die ze in den koffer achterlieten. De koffer was met een touw door een raam in den kolenkelder gelaten. Het onderzoek naar de vervaardigers is in vollen gang. Nog een bom die weigert Zaterdagmiddag werd in de stad Neu- münster CHolstetn) weer een poging tot een bomaanslag ontdekt. Een schooljongen vond in een keldergat van het belastingkantoor een helsche ma chine, die dadelijk na de ontdekking door de politie onschadelijk gemaakt werd. De bom was van dezelfde constructie ais die in Oldesloe gevonden werd. In een hou ten koffer van een halven meter lengte be vond zich een oliekan, met een inhoud van ongeveer 7 liter, die geheel gevuld was met springstof. De wekker liep nog, toen de machine ge vonden werd. Hij was op half drie gesteld, zoodat men niet weet of de machine in den nacht geweigerd heeft, of dat zij bedoeld was voor den middag. De politie stelt ook in het nieuwe geval ëen onderzoek in. De bemanning gered Het Engelsche stoomschip „Ament", is Zaterdagavond bij Longsend aan den grond geloopen en des avonds in tweeën ge broken en totaal verloren. De bemanning is gered door „Trainferry No. 2", varende van Zeebrügge op Har wich. De „Trainferry" heeft de geheele beman ning van de „Ament" te Harwich aan wal gebracht. De „Ament" kwam van Londen. 40 personen onder medische behandeling Zaterdagavond waren in het restaurant „Zur Alten Schmiede" in Gross-Flottbek, ongeveer 150 personen bijeen op een feeste lijkheid, toen 5 personen onpasselijk wer den. Spoedig daarop verloren 12 personen het bewustzijn, zoodat men hen naar buiten droeg. Voor de politie echter de zaal kon ont ruimen. waren opnieuw 12 personen bewus teloos geworden. Ontboden doctoren stelden vast, dat zich door een defecte kachel kolendamp had ontwikkeld, welke de zaal binnengedrongen was. Door toediening van zuurstof kon een gedeelte van de patiënten spoedig weer bij gebracht worden. Bij andere gasten traden de vergiftigings verschijnselen eerst later op, zoodat in to taal ongeveer 40 personen medische hulp móesten ondergaan. Gistermiddag waren de meesten echter weer zoover hersteld, dat zij uit het zieken huis konden worden ontslagen. Hert is Zaterdag te Parijs, bij de verkie zing van een voorzitter der Parijsche stu denten, tot woeste tooneelen en vechtpartijen gekomen. In de beginne had de verkiezing een volkomen ordelijk verloop. In den namiddag echter drongen evenwel plotseling een 300-tal studenten, bewapend met stokken en stinkbommen in het stem lokaal binnen. Hier werd op verschrikkelijke wijze huis gehouden. Met flesschen, stoelpooten en dergelijke „wapens" trok men aan beide zijden van leer. De materieele schade bedraagt 250.000 francs. Talrijke studenten werden gewond. Een soort sovjet met „ambtenaren" In het opvoedingsgesticht te Scheuen bij Celle is een der verpleegden door andere verpleegden ernstig mishandeld. Een onder zoek naar aanleiding hiervan ingesteld, heeft aangetoond, dat in genoemd gesticht door communistisch gezinde pupillen een ware ter reur over hun kameraden werd uitgeoefend. De jongens, die voor het meerendeel psycho- pathen waren, werden voortdurend door mid del van op groote schaal binnengesmokkelde communistische pamfletten opgehitst. Er was een soort sovjet opgericht, die commissaris sen benoemde. Deze „ambtenaren" traden met geweld op tegen iederen leerling, die van „contra-revolutionnaire gezindheid" werd DINSDAG 18 MAART. HILVERSUM, 1875 M. 10.00—10.15 Mor genwijding 10.3012.0C Gramofoonxnu- ziek 4,004.00 Knipcursus 4.004.15 Gramofoonmuziek 4.155.00 Solisten- Concert 5.306.00 Concert uit Caharet „La Gaité" te A'dam 6.00 Tijdsein 6.01 Vervelg Concert 6.306.45 Gra mofoonmuziek 6.457.15 Ehgelsct»: Conversatie 7.157.45 Engelsch: Ge vorderden 8.019.00 Orgelconcert door George Robert. To v. d. Sluys (spraan) 9.0011.00 Concert. Omroeporkest 10.00 Perstoer. 11.00 Aarsl. v. h. Carlton Ho tel te A'dam 12.00 Sluiting. HUIZEN, 298 M. Na 6 uur: 1071 M. 8.15 —9.30 GramofoonpJ. K.R.O. 10.0010.30 N.C.R.V. Dameskoortje 10.3011.00 N.CR.V. Ziekendienst 11.00—11.30 N. a R. V. Lezen 11.30—12.00 K.R.O. Gods dienstig halfuurtje 12.151.15 KJt.O.- Trio-concert 1.152.00 K.R.O. Gramo foonpJ. 2.003.C0 K.R.O. Vrouwenuur tje 3.00—3.30 KJt.O. Kniples 4.00— 6.00 K.R.O. Gramofoonmuziek 6.01— 6.15 K.R.O. Lezing over: De rede van IT. Kip 6.156.30 KftO. Gramofoonplaten 6.306.40 Beurster. 6.407.30 K.R.Q. Bezoek aan Sluis' Biscuitfabriek, te Deven ter 7.308.00 K-R.O. Lezing over „Doopsel-Liturgie" 8.009.30 K.R.O. Lijd^nsoverweging. Spreker en gemengd koor 9.30 oa. Nieuwsiber. 9.4011.00 K.R.O.-Concert Strijkkwartet 11.00— 12.00 K.R.O. Gramofoon. DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 12.20 Concert J, Vincent, sopraan, W. Parsons, bariton 12.50 Orgelconcert door E. O. Henry 1.202.20 Orkestconcert 2.25 Gramo foonmuziek 2.50 Uitz. voor scholen 4.20 Orkestconcert 4.35 Lezing 4.50 Concert. Orkest en orgel 5.35 Kinder uurtje 6.20 Voorlezing 6.35 Nieuws- ber. 7.00 Zang door A. Thursfield (mezzo-sopraan) 7.207.40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Militair Or kest A. Butler, cello, Os-Ke-Non-Ton, zang 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing 10.05 De Courville's Hour-HI 11.05— 12.20 Dansmuiek 12,20—12.50. Televisie. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Or kestconcert en soli 8.20 Concert. Koren, orkest en solisten. KALUNDBORG U53 M. 11.20—4.20 Orkestconcert 2.20—4.20 Concert Orkest en zangeres 7.20—9.05 „Kriminalsagen: Helga Norland". Hoorspel van O. Rung 9.2510.25 Orkestconcert BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.20 Piano recital 9.20 Intemation. Programma. Her-uitz. van Berlijn en Londen 8.35 Op golfl. 338.2 M. Concert door de SAROV (afd. Gent). ZEESEN 1635 M. 6.15—11.50 Lezingen 11.5012.15 Gramofoonmuziek 12.15 —1.20 Lezingen 1.20—1.50 Gramofoon muziek 1.503.50 Lezingen 3.504.50 Concert 4.50—7.10 Lezingen 7.20 Concert. Koor en alt 8.00 Gramofoon muziek 8.30 Zang. Layton en Johnstone 9.20 Internat Programma. Uitz. Uit Berlijn, Londen en Brussel. verdacht: mishandelingen waren daarbij niet zeldzaam. In verband met de communistisch# demonstraties van 6 Maart had men de jon gens wijs gemaakt, dat dit keer de bolsjewis tische revolutie in Berlijn zou lukken: een aantal leerlingen is op dien dag uitgerukt om aan de „revolutie" deel te nemen, doch zU konden nog net worden achterhaald. De papegaaienziekte schijnt in de buiten wijken van Berlijn nog steeds niet geheel verdwenen te zijn. Naar de „Nachtausgabe" verneemt, rijn in Potsdam vijf ziektegevallen geconsta teerd. De ziektehaard moet bij een familie uit Potsdam gezocht worden, die een pas ge- importeerden papegaai bezat. Spoedig lia de ontvangst van het dier werden de drie familieleden ziek. Terwijl zich de toestand der zieken lang zamerhand beterde, werd de huisarts spoedig daarop zelf ziek en naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van den ouden heer verer gerde steeds totdat hij aan de ziekte over leed. De geneesheer werd tijdens zijn ver blijf in het ziekenhuis verzorgd door een 51-jarige verpleegster. Na het overlijden van den arts werd ook zij ziek en overleed. Met ingang van 15 Mei zal een blikn semtreln van Parijs naar Luik worden inge steld, die den afstand van 367 k.m. in vier uur zal afleggen. Uit Parijs zal deze trein om 7.45 en uit Luik om 16 uur vertrokken. Noord-Engeland en Schotland zijn Zater dag door zware stormen geteisterd, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Te Bir mingham werd een groote circustent door den zwaren sneeuwlost ingedrukt. 2 Employ's werden hierbij zwaar gewond. 15. „Je bedoelt toch zeker slechts, dat er veel gelijkenis bestaat tusschen die beide wer ken?" „Mijn beste Herbert, ik ga veel verder. Ik si,a hier werkelijk voor een raadsel. Eerst dacnt ik, dat het hier een geval van litte- raiien hoogmoedswaanzin gold. waarbij uw Pat.-nt zich eenvouclg het geestesproduct van een ander had toegeëigend en dat nu ais het zijne aankondigde. Maar de stijl der twee verhalen is geheel verschillend; de Woordenkeuze van het eene wrikt sreheel af van die in het andere. Forest heeft een koer gedistingueerden, beschaafden, fijnen stijl, wetenschappelijk zou ik haast zeggen, en vol van gedachten het verhaal van Hepworth's Magazine is zeer eenvoudig en nngekunsteld gesteld. Maar de feiten in beide werken zijn precies dezelfde. Eén Punt slechts is in het voordeel van Forest." „Wat Is dat, Vera?" „Öit: het verbaal van Forest is corn- Meet, terwijl Hepworth's Magazine nog wel twee of drie afleveringen zal brengen. A.s. Donderdag moet het maandschrift weer verschijnen; ik ben bijzonder verlangend, het vervolg dan met de laatste hoofdstuk keu uit het dagboek van Forest te verge lijken." „Ik zal van avond beide dingen lezen." riep Herbert uit. „Wij schijnen werkelijk in een web van geheimen te zitten, 't Is in ieder geval zeer interessant en spannend. HOOFDSTUK IX De komst van Helene Een prachtige zomeravond. Zachte, ge balsemde lucht, een flonkerende starren hemel en diepe, innige stilte. In de eetkamer waren de lampen aange stoken; het meubilair van oud eikenhout schemerde in den zachten lichtgloed. Bui ten, in den tuin, had Vera twee gemakke lijke stoelen neergezet; op een klein tafeltje daarnaast stond de koffie gereed. Het zag er alles zoo welvarend en rustig en aan lokkelijk uit, en toch was nog pas het ge vaar geweken, dat heel dit aangename, mooie samenleven in het gezellige, oude huis met den prachtigen tuin plotseling en treurig verbroken ware geworden door grimmige armoede. Herbert, die nog 'een paar arme patiënten had geholpen, kwam nu naar buiten en nam plaats. Vera reikte hem een cigaret aan en schonk een kopje koffie in. „Nu blijf je maar eens een tijd lang warm zitten," zeide zij. „Ge zult wel moe zijn." „Moeheid mag ik nu niet meer kennen," antwoordde hij glimlachend. „Kind, weet je wel, dat ik vandaag vier guineas heb verdiend" Ik weet geen raad, hoe ik al dat geld moet beleggen." Vera lachte vroolijk. Welk een verschil met voor eenige dagen. „Ik zal hier een uur kunnen blijven zit ten," ging Herbert voort. „Dan moet ik het dagboek van mijn excentrieken patiënt gaan lezen, voordat ik naar bed ga. Ik werd vandaag bij twee oude dames geroepen. Hun hoofdkwaal was onderdrukte nieuws gierigheid naar Maldon Chase." Ze zaten eenigen tijd zwijgend bijeen, tot er weer iemand kwam om Herbert té spreken. Hij wierp een nieuwsgierigen blik naar Vera, terwijl hij opstond en naar bin nen ging. Doch Vera glimlachte slechts en keek dan droomerig over den tuin. Plotse ling kwam ze weer tot zich zeiven; in het donker kon zij iets wits zien, dat in den tuin was gekomen. Blijkbaar had iemand het tuinhek open gelaten en nu was er blijkbaa.' een of ander dier, een hond mis schien binnengedrongen. Vera dacht aan de keurige bloemperken en stond haastig op, om schade te verhoeden. Doch naar mate zij nader kwam, kon zij de gestalte beter onderscheiden eri nu bleek haar, dat daar een meisje stond, gekleed .in een wit kleed, met strooien hoed. Zij was met haar japon vastgeraakt in struikgewas en had zich reeds los gemaakt, toen Vera haar be reikte. „U is zeker verdwaald," zeide Vera. „Neen", antwoordde het meisje. „Ik ben een verkeerde zijstraat ingegaan en toen wees mij een jongen het tuinhek; hij zeide mij, dat ik hierdoor ook kon binnen gaan. Ik had Dr. Faulkner willen spreken en het spijt mij zeer, dat ik door verkeerde aan wijzing in den tuin ben binnen gedron gen. Ik Zij hield op, in eenige verwarring. ZU scheen spoedig weer weg te willen. Terwijl zij zich omwendde, viel het lamplicht op haar gelaat en Vera glimlachte verheugd. „Ga met mij mede en houd mij gezel schap. tot Herbert weer vrU is", zeide zU vfiendelUk. „Ik ben Vera Faulkner en ik ben er zeker van, dat gij Helene Raybould zUt," Helene glimlachte zwakjes. ZU had dit niet verwacht. ZU was gekomen, om den dokter te spreken, met de vaste bedoeling, geen kennis te willen maken met Vera; maar de omstandigheden hadden het, zon der haar wil, anders beschikt. Nu, Indien het dan niet anders kon... Ook was er iets in Vera's gelaat, dat haar aantrok en ver trouwen inboezemde. ZU liet het toe, dat Vera haar mee troonde en haar deed plaats nemen naast het tafeltje. „OU moet dit wel zonderling vinden", mompelde zU- - Vera. „Ik heb reeds aan Herbert gezegd, dat hy ons samen moest brengen. HU vreesde echter, dat gU niet zoudt willen en nu is de heele zaak op de meest eenvoudige wU- ze opgelost. Ik heb er naar verlangd, u te ontmoeten. U ziet. dat ik alles weet." „Dat is jammer," zeide ze, „omdat in een treurige zaak als de mUne alles niets is." „Dat zie ik volstrekt niet in, Helene. Mag ik u Helene noemen?" „Noem my Nell. Het doet mU denken aan den tUd, toen iedereen mü nog zoo noemde. Ik weet, dat ik u kan vertrouwen, wapt gU zpt de zuster van Herbert Faulkner. GU hebt dezelfde gelaatstrekken. Ik ben nu blU, dat ik u ontmoet heb. Ik heb u reeds eeni gen tUd gade geslagen." „WerkelUk? Hoe lang, Nell?" „O, niet zoo lang. Een paar minuten. Maar ik kon het niet helpen, het tooneel hield my geboeid. Er was zoo veel rust en vrede in. Ik stond daar bU die boschjes, met den bloemengeur rondom my', en ik zag u hier zitten in het lamplicht. En achter u die prachtige oude kamer. Toen ik daar stond, besefte ik, wat ik verloren heb." Helene's stem was niet treurig of aangry- pend, maar volstrekt hopeloos Vera legde haar hand op die van het meisje tegenover haar. „GU hebt hetniet verloren", zeide zU- „Waarom zoudt gU het verloren hebben? Ik ken uw droevige geschiedenis; het was daarom, dat ik zoo verlangde, u te ontmoe ten. Blijf- bjj mij, blijf bij ons, Nell; wij zul len weer zonneschijn in uw leven brengen." „Het is zeer goed van u en het is zeer verleidelijk. Maar het mag niet zUn. Ik word bemind door een man, die de liefde van de beste vrouw op aarde waardig Is. Ik zou God daarvoor danken, indien ik het durfde; maar ik kan niet anders doen, dan betreu ren, dat ik het leven van een rechtschapen man heb ongelukkig gemaakt." Vera kreeg de gedachte, dat Helene in sommige opzichten blykbaar op haar stief vader leek; zU was echter zoo verstandig, het niet te zeggen. „Nell, wat een zwartgalligheid", berispte zU glimlachend. „GU hebt Herbert's leven niet ongelukkig gemaakt en gU zult het ook niet doen. En wat hebt gy dan wèl gedaan?" „Ik heb het bloed van een onschuldig kind vergoten. Er kleeft bloed aan mUn handen". „Neen, neen. Gij zyt het slachtoffer van een oogenblik van toom. Verondersteld, dat het arme kind aan uw voeten was ge vallen, zou die stoot haar gedood hebben? Immers neen. Gy zoudt er geen oogenblik meer aan gedacht hebben, behalve misschien dat gij spyt hadt over uw drift. Gij hebt immers geen kwaad bedoeld?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 7