Gemengd oJGieuws 1, X BE VLUCHT UIT BE POPPENKAST %/j 1$ BINNENLANDSCH NIEUWS Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland Dr. A. R. Zimmerman Tentoonstelling op oogheelkundig gebied De -Gooi-expreid LUCHTVAART Nachtverlichting route AmsterdamHannover ONZE OOS7 Uitoefening der haaien-visscherij De hongersnood op West-Flores De otficieele bevindingen V oedsel-schaarschte en malaise V oedsel-schaarschte en malaise SOCIAAL LEVEN Verkooporganisatie van zelfstandige kruideniers Sociale week R. K. Werklieden verbond De „Johan van Oldenbar- neveldt" Bijzonderheden over het schip Handel in blanke slavinnen Tusschen de buffers geraakt Gefingeerde orders Het Indanthren Noodlanding Gasverstikking VRAGENBÜS 1 -1 Y~f~, W a. Vrouw: „Denk je niet, dat ik te veel zout in de soep heb gedaan, liefste?" Model echtgenoot: „Heelemaal niet, schat, er is misschien te weinig soep voor het zout, dat is alles." De jaarvergadering te Amsterdam Onder voorzitterschap van mr. Van Tien hoven hield de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland Zater dagmiddag haar algemeene jaarvergadering in de groote aula van het Koloniaal In stituut te Amsterdam. De bijeenkomst was druk bezocht. Onder de aanwezigen was o. a. Z. K. H. Prins Hendrik. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, dr. Jac. P. Thijsse, is het volgen de ontleend: Doordien een heideveld geen opbrengsten kan opleveren, moest het benoodigde bedrag ad f 100.000, door giften bijeengebracht worden. Tot dusverre werd ontvangen een bedrag van ongeveer 71.000. Behalve over deze heidegronden wordt te zamen met de gemeente Rheden onderhan deld over den aankoop van de landgoederen «Herikhuizen" en „Beekhuizen" te Velp. Voor deze terreinen is de koopsom nog niet gevonden, doch de Vereeniging ver wacht van zoovele zijden steun, dat het bedrag ad f 300.000 bijeengebracht zal kunnen worden. In de Tondensche Heide op de Veluwe ont. Ting de Vereeniging een terrein van onge veer 10 E A. ten geschenke. Slagen de plannen der Vereeniging aan den Veluwezoom ten volle, dan zal het bezit der Vereeniging in één jaar tijds uit gebreid zijn met ongeveer 2065 H.A. met een totale koopsom van f 551.000. De aanwas van het ledental is niet in overeenstemming met de uitbreiding van het werk der Vereeniging. De ledenlijst telt thans 12040 namen. De Vereeniging ontving enkele kleine le gaten en vernam dezer dagen, dat haar een aanzienlijk bedrag is gelegateerd ter stichting van een fonds Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden herkozen. Als nieu we leden van het hoofdbestuur werden ge kozen de heeren dr. W. C. de Leeuw te Bilthoven, H. P. J. Bloemers, burgemeester van Rheden, De Steeg; Prof. Th. Weevers te Amersfoort en mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Konin gin in OverijseL Na de rondvraag hield dr. J. C. Konings berger, oud-minister van Koloniën een voor dracht over Internationale natuurbescher ming en haar beteekenis voor tropisch Ne derland. Dr. A. R. Zimmerman gewezen Hooge Commissaris van den Volkenbond te Weenen die dezer dagen uit Mexico waar hij als voor zitter van het Britsch-Amerikaansche scheidsgerecht werkzaam was, in Europa is teruggekeerd, is door de Fransche en Zweed- sche Regeeringen uitgenoodigd, het voorzit terschap op zich te nemen van de Permanen te verzoeningscommissie tusschen die beide landen. Dr. Zimmerman heeft deze opdracht aanvaard. Van 5 tot en met 12 April a.s. zal in het Gemeentegebouw aan de Javastraat 26 te 's-Gravenhage het gebouw van den Ge meenteraad dat B. en W. daartoe ter be schikking stelden eene tentoonstelling van schilderijen, teekeningen, prenten en voor werpen, betrekking hebbende op de ge schiedenis der oogheelkunde, worden gehou den, waarvan de netto-opbrengst zal strekken ten bate van de uitbreiding van de inrichting voor ooglijders hier ter stede. Opheffing 15 September a*. De Minister van Waterstaat heeft, onder dagteekening van 15 Maart 1930, verklaard, dat de N. V. Gooische Stoomtram met het invoeren van benzine-motortractie op haar lijn AmsterdamLaien te zijnen genoegen heeft voldaan aan den gestelden eisch van versnelling en moderniseering van den reizi- gersdienst op dit traject. Ingevolge het Kon. besluit van 1 Mei 1929, waarbij was bepaald, dat zes maanden na deze verklaring van den Minister de autobus- dienst van den „Gooi-Express" moet worden stopgezet, zal deze dienst dus op 15 Septem ber a.s. vervallen. Naar men ons mededeelt, zullen op het het traject van het luch-v»artterren. Schiphol bij de Nederlandsch-Duitsche grens bij Ootmarsum van de route Amsterdam- Hannover voor het luchtverkeer "Dij duister nis vier luehtvaartverkenningslichten worden geplaatst van aanzienlijke sterkte, n.l. van ongeveer 200 millioen Heffnerkaarsen. Wegens de aan een rechtlijnige route voor het vliegen bij duisternis verbonden voordee- len, is het traject van het verkenningslicht op Schiphol naar het Duitsche verkennings licht, dat bij Heitel nabij onze Oostelijke grens is ontworpen, geheel als een rechte lijn uitgezet. Op die lijn zullen de lichten worden ge plaatst als volgt: 1. het luchtvaartlicht Muiderberg op den kerktoren aldaar (52 gr. 19 min. 5 sec. N.B.— 5 gr. 6 min. 5 sec. O.L. van Greenwich); 2. het luchtvaartlicht Oldebroek, bij de buurtschap Tongeren, gemeente Epe, ten Z. van de legerplaats bij Oldebroek (52 gr. 22 min. N.3.5 gr. 55 min. 5e sec. O.L. van Greenwich) 3. het luchtvaartlicht Hellendoorn op plus minus 1.5 K.M. ten Z.W. van het dorp Hel lendoorn (52 gr. 53 min. N.B.6 gr. 26 min. O.L. van Greenwich); 4. het lichtvaartlicht Groot Agelo in de gemeente Denekamp bij de buurtschap Groot Agelo op plus minus 1.75 K.M. ten Z.W. van Ootmarsum (52 gr. 24 min. N.B.—6 gr. 53 min. O.L. van Greenwich). Deze vier lichten zijn ontworpen ais draai- lichten, die elke drie seconden een schittering geven met een gemiddelde zichtbaarheid van 45 K.M Boven op elk der lichten wordt nog een kleine lantaarn aangebracht met twee vaste lenzen, welke twee smalle vaste licht bundels werpen, die zuiver de tegenoverge stelde richtingen van de route aanduiden Het ligt in de bedoeling de kleine lantaarn «et een kapje van wit of gekleurd glas, bijv. oranje, groen of rood, af te dekken, waar door een vlieger op eenvoudige wijze zal kunnen vaststellen, bij welk licht hij zich bevindt. De lichten Oldebroek, Hellendoorn en Groot Agelo zullen worden opgesteld op licht torens van ijzer-vakwerk, waarvan de hoog ten 19 en 23 meter bedragen. Indien zich geen onvoorziene moeilijkheden voordoen, zullen de lichten omstreeks Mei in bedrijf worden gesteld. Voorts is in beginsel besloten in Harder wijk, dat juist op de route ligt, bü wijze van proef een draailieht van geringere sterkte te plaatsen, (52 gr. 21 min. N.B.— 5 gr. 37 min 5 sec. O.L. van Greenwich). Deze verlichting van het genoemde traject zal dienen te worden beschouwd als voor- loopig, de practijk zal moeten uitwijzen, in hoeverre met deze verlichting kan worden, volstaan, dan wel of het nog noodig zal zijn op dat traject meer luehtvaartverkennings lichten op te stellen, en zoo ja, van welke capaciteit die lichten dan zullen dienen te zijn. Nog kan worden medegedeeld, dat het voornemen bestaat om het witte draailieht bij het radiostation Kootwijk aldaar Inge richt, ter waarschuwing voor luchtvaarders voor de 210 M. hooge radiomasten, te wijzi gen in een rood draailieht, opdat verwarring met het op de Veluwe te plaatsen luchtvaart- verkenningslicht uitgesloten zal zijn. Het proefbedrijf opgericht Een gouvernementsbesluit van 26 Januari jX verklaart een concessie voor het vis- schen naar haaien, roggen, zaagvisschen, bruinvisschen en dolfijnen erfelijk en vat baar voor overdracht aan een naamlooze vennootschap. De oprichting van die N. V. is evenwel afhankelijk van het resultaat der proeven, die nog met de haaienvisscherij genomen moeten worden; een resultaat, dat de ex ploitatiemogelijkheid van een groot haaien- visscherij-bedrijf zal moeten bewijzen. De K. P. M. heeft aroor het proefbedrijf het ss. „Pieter Both" beschikbaar gesteld, dat zal fungeeren als moederschip voor een vijftal met vischnetten uitgeruste motor booten, welke voor het eigenlijke visschery- bedrijf zijn aangewezen. Het geheele bedrijf concentreert zich om dit moederschip, dat gestationneerd zal wor den op een gunstige plaats in den Riouw- archipel. Deze plaats is nog niet vastgesteld, en is bovendien, al naar gelang de ervaringen welke men opdoet, aan veranderingen on derhevig. De voornaamste eischen, welke er aan gesteld worden, zijn: rijk vischwater en dicht gelegen bij een eiland, waarop men de gevangen haaien tot verschillende producten kan verwerken. Dit zijn hoofdzakelijk door Chineezen zeer gezochte voedingsmiddelen, nl. haaienvinnen en gedroogd haaienvleesch. Ook huiden zul len er worden gelooid en deze zijn bestemd om naar Europa geëxporteerd te worden. Niet alleen in verband met het tijdelijk karakter van het proefbedrijf, doch tevens om rekening te houden met zijn mogelijke verplaatsing naar gunstiger vischwateren, moet de verwerking der haaien voorloopig op zeer primitieve wijze geschieden. Het blijft gehandhaafd in semi-permanente ge bouwen, die gemakkelijk afgebroken en el ders weer opgezet kunnen worden, en van aanschaffing van machines is voorloopig geen sprake. Het personeel zal hoofdzakelijk uit In landers gerecruteerd worden; alleen de leiding blijft in Europeesche handen. Het welslagen der proefneming, waar mede in April a. s. begonnen wordt, is af hankelijk van de volgende criteria: 1. De mogelijkheid om uit haaien bruikbare pro ducten te halen. 2. Het aantal haaien in de Indische wateren. 3. De marktwaarde van de gewonnen producten. Levert het proefbedrijf een bevredigend rendement op, dan zal het in een permanent en kapitaalkrachtig bedrijf worden omgezet, welks hoofdzetel gevestigd wordt te Batavia, en niet, zooals de heer Hanou aanvankelijk gaarne gezien had, te Bandoeng. De proefneming is zeer belangrijk, omdat zij de mogelijkheid, of liever de waarschijn lijkheid in zich houdt, dat Nederlandsch- Indië binnenkort een nieuwen tak van be drijf rijker wordt. Het officieel onderzoek naar den hongers nood in de Residentie Timor en Onderh., In gesteld door het onderhoofd van de afd Bestuurszaken der Buitengewesten van het Departement van Binnenlandsch Bestuur, den heer P. C. A. van Lith, is afgeloopen en heeft tot het volgende resultaat geleid: De jaarlijks wederkeerende voedsel- schaarsehte in de maanden November en December, nam in het jaar 1929 een ver- ontrustenden omvang aan in de onderafd. Manggarai, gelegen in het westelijk deel van het eiland Flores, tengevolge van een groote muizenplaag, waardoor aldaar het voedsel- restant van den Mei-Juni oogst grootendeels door muizen werd opgevreten. Hierdoor ont stond veel eerder dan gewoonlijk voedsel- schaarschte. De ondervoede bevolking, die reeds altijd veel aan dysenterie en mijnworm- ziekte leed, was aldus in het jaar 1929 extra vatbaar voor de ziekten. Toen dan ook daar bij een ernstige influenza-epidemie uitbrak, welke vaak gepaard ging aan longontsteking, vond deze de verzwakte lichamen weerloos, zoodat het sterftecijfer belangrijk steeg, het geen dus niet direct door honger kwam, maar door de verhoogde vatbaarheid voor ziekte, en nog werd vergroot door het eten van deels giftige boschproducten. Het bestuur greep niet dadelijk in, omdat het gewend was aan de jaarlijksche voedsel- schaarschte, welke een gevolg is van de sinds vele tientallen jaren slechte economische toe standen, die niet op slag kunnen worden verbeterd. Doordat gratis voedselverstrekklng in afdoende mate reeds in October was be gonnen, terwijl in de maanden Februari en Maart bovendien nog telkens 4000 k.g maïs waren geïmporteerd, kon de nood geheel worden bedwongen. Het „Soer. Hbl." geeft een nadere becijfe ring van de komende malaise in het N^alang- sche. Het blad meldt, dat de Inkomsten verkregen uit de bevolkings-koffie dit jaar circa 390.000 gulden minder zullen bedragen dan in normale jaren bij een normalen kof fieprijs van 30 gulden per picol en een ge middelde opbrengst van 3 pikol per bouw het geval is geweest, zoodat verwacht wordt, dat de oogst 1930 13.000 pikol beneden de normale hoeveelheid zal blijven. Gegevens door administrateurs uit Zuid-Malang ver strekt toonen aan, dat in het Soember- mandjingsche met een zielental van 34.000 aan loonen een bedrag van 78 500 gulden zal worden gederfd. Voor het Bantoersche met 57.000 zielen is dat bedrag 43.500 gulden, voor het Pagaksche met 22.500 zielen 98.500 gulden, voor het Kalipareesche met 60.000 zielen 90.000 gulden en in het Ngandjoeksche met 37.000 zielen 104.500 gulden, zoodat alleen hier reeds 415 000 gulden minder aan keelie- loonen zal worden uitbetaald, waartegenover slechts een bedrag staat van 75.000 gulden voor toevallig door enkele ondernemingen te verrichten extra werk. Rapport der studiecommissie Ter jongste algemeene vergadering van den Ned. R. K. Bond van Kruideniers- Vereeniging werd een Commissie inge steld tot bestudeering van het vraagstuk der Verkooporganisatie van zelfstandige kruideniers in ons land. Aan de Commissie was opgedragen na te gaan of en zoo ja in welken vorm naast den inkoop, ook de verkoop van zelf standige kruidenierszaken ware te organi- seeren, mede met het a'oel, zich beter te kunnen verweren tegen het groot-winkel en massa-filiaal-bedrijf. Zich kwijtende van hare opdracht, heeft de Commissie navolgende vragen onder de oogen gezien: I. Is het wenschelijk, dat de zelfstandige kruideniers zich aaneensluiten om in een oi anderen vorm te komen tot organisatie van den verkoop? n. Hoe behoort eventueel die verkoop organisatie practisch ter hand te worden genomen en doorgevoerd? III. Door aanwending van welke midde len kan die verkoop-organisatie zoo vrucht baar mogelijk worden gemaakt? Aan dit rapport, dat in het bondsorgaan Is gepubliceerd, is het volgende ontleend: Bij de behandeling der eerste vraag, bleek de Commissie al vrij spoedig éénstemmig van oordeel, dat van het massa.-iTIaaIbedn.il een sterke suggestieve invloed uitgaat op het koopende publiek en dat die invloed voor een groot deel moet worden tosgeschreven aan de omstandigheid, dat het naar buiten optreedt als een machtige éénheid, en daar door den indruk wekt dat het in staat is, het publiek op voordeelige en uitnemende wijze te bedienen. In verband hiermede kwam het de Com missie dan ook gewenscht voor, dat bepaalde groepen van kruidenierszaken zich eveneens zouden gaan organiseeren in zoodanigen vorm, dat ook zij als een groote en sterke éénheid naar buiten zouden treden. Wat betreft de tweede vraag, meent ds Commissie, dat daarbij de hierna aan te wijzen weg gevoeglijk kan worden gevolgd: Door één of enkele kruideniers in een (groote) gemeente wordt een beperkt aan tal collega's met vrijwel gelijksoortige zaken aangezocht om in een daartoe te beleggen vertrouwelijke bijeenkomst nader van ge dachten te wisselen over de organisatie In eenigerlei vorm van den verkoop. Daarbij dient te worden uitgegaan van de gedachte, dat gegadigden zich hebben te verbinden, om met betrekking tot het uiter lijke en innerlijke aanzien van hun winkel, bepaalde gelijksoortige middelen aan te wenden, die ten doel hebben, het onderling verband der betrokken zaken op klare en sprekende wijze te dëmonstreeren voor het koopende publiek. Blijken de betrokkenen bereid hun mede werking aan de uitvoering van het plan te geven, dan dient te worden aangegeven en omschreven op welke punten zij zich verbin den, de leiding van de eigen groep te volgen. Want al moet het gewenscht en nood zakelijk worden geacht, dat alle leden eener zelfde groep gezamenlijk overleg plegen met betrekking tot de onderscheidene binnen de vastgestelde grenzen te nemen maatregelen, toch dient uiteindelijk de beslissing te wor den gelegd in handen van de zelfgekozen leiding. Zijn nu meer zulke groepen gevormd, dan kan worden overgegaan tot het leggen van een verband tusschen gelijksoortige „groe pen" der onderscheidene gemeenten. Dit verband tusschen gelijksoortige gemeente lijke groepen dient voorts zoodanig te zijn, dat zij gezamenlijk als eenzelfde groote en machtige eenheid naar buiten optreden. Kruidenierszaken, gevestigd in de zeer vele kleinere plaatsen, waar van groepeering van gelijksoortige zaken in even zoovele plaatselijke verkoop-organisaties geen sprake kan zijn, kunnen zich aansluiten bij een elders gevormde verkoop-organisatie of verband van verkooporganisaties, samen gesteld uit zaken van ongeveer gelijksoor tig type als zij zelf vertoonen. Daardoor toch treden ook zij naar buiten op als deel van het eene groote geheel. Rest thans nog de beantwoording der vraag: door aanwending van welke midde len dé verkooporganisatie zoo vruchtbaar mogelijk kan worden gemaakt. Op de eerste plaats meent de commissie, dat alle verkooporganisaties bij eenzelfde verkooporganisatie aangesloten kunnen en behooren te zijn. De verkooporganisatie kan dan in hooge mate vruchtbaar worden ge maakt door a. uiterlijk en innerlijk aanzien der aangesloten winkels aan bepaalde voor waarden te laten voldoen; b. co'lectieve reclame; c. organisatie van bijzondere weken voor den verkoop van bepaalde arti kelen; d. het pousseeren van eigen merk artikelen; e. doeltreffende en uniforme eta lages; f. nieuwe snufjes voor reclame en g. voeren van bepaalde prijspolitiek. Nimmer worde echter uit het oog ver loren, dat de persoonlijke kennis en kunde van overheerschende beteeken1s blijft voor het welslagen van den kruindenier. Door de Verbondsvergadering' van het R. K. Werkliedenverbond werd indertijd be sloten tot het organiseeren van een sociale „week". Deze zal gehouden worden in de derde week na Paschen en wel in het retraite huis „St. Alphonsus" te Amersfoort. Des Woensdagavonds 8 uu? zal de ope ning plaats hebben en op Zaterdag na den middag de sluiting. Het is de bedoeling, dat de deelnemers zooveel mogelijk ook des nachts in het huis verblijven. Nadere mededeelingen kunnen spoedig worden tegemoet gezien. Einde der vorige week heeft op de Noordzee de technische proeftocht plaats gehad van het dubbelschroef motor-mail schip „Johan van Oldenbarneveldt", voor de N. V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land", gebouwd door de N. V. Nederland- sche Scheepsbouw Maatschappij. De hoofdafmëtingen van dit schip, het grootste ooit op een Nederlandsche werf gebouwd, zijn de volgende: Lengte over alles 608 gr. 8 m. Langte op 28 gr. 3 s„ waterlijn 600 gr. 0 s. Breedte op buitenkant spanten 74 gr. 6 m. Holte tot dek C 55 gr. 3 5/8 m. Holte tot top machinistendekhuis 81 gr. 3 5/8 m. Waterverplaatsing op 28 gr. 8 m. ongeveer 25000 tons. Het schip is gebouwd volgens de hoogste klasse van Bureau Veritas, de voorschriften van de Conventie voor de beveiliging van menschenlevens op zee en van de Scheep vaart-inspectie. Zestien w. d. schuifdeuren in de 9 w. d. schotten zorgen voor de onderlinge commu nicatie in de ruimten beneden dek E. Ze kunnen ter plaatse van de deur aan weers zijden van het schot en vanaf dek E, wor den bewogen. Boven dek E is de passagiersruimte onder verdeeld door brandschotten, waarin 10 branddeuren zijn geplaatst. Eetsalons, keukens en aanrechtkamers zijn op dek F gelegen. De eetsalon eerste klasse biedt plaats aan 270 personen en die van de tweede klasse aan 316. Do verbinding met de btjbehoorende aanrechtkamers heeft plaats door sluizen met dubbele deuren, zoodat lawaai en etens- geuren niet tot de salons doordringen. Aanrechtkamers en afwaschplaatsen zijn zoodanig opgesteld, dat in- en uitgaande bediening niet' door dezelfde deuren behoe ven te gaan. Het schip is ingericht voor de volgende aantallen passagiers en bemanning; Passa giers le klasse 245300, ld. 2e klasse 246 367, id. 3e klasse 6499, id. 4e klasse 48. Voor de passagiers le klases is een groot aantal 1-persoons hutten beschikbaar en voor de 2e klasse passagiers vele 2-persoons hutten. De beide luxehutten, gelegen op het B- dek, één aan S. B.- en één aan B. B.-zijde, vormen met een aangrenzende 1-persoons- hut en een bad- en toiletkamer één complex. Ze hebben elk een afgesloten promenade dek. Verder is er op dek E aanwezig een stel semi-luxehutten met bijbehoorende badka mers. Een zwembassin is op het sloependek aan gebracht en in de eerste-klasse-afdeeling is een lift ingebouwd, die de verschillende dek ken verbindt. Er zijn 7 luikhoofden, 5 op de laadruimten, 1 op koel- en vrieskamers en provisieruim en 1 op het bagageruim. De inrichting voor draadlooze telegrafie heeft een werkingssfeer van 3000 zeemijlen, terwijl tevens aanwezig is 'n draadloos peil toestel voor plaatsbepaling op zee. De machine-installatie bestaat uit 2 enkel- werkende Sulzer Dieselmotoren, elk van 10 cylinders met een totaalvermogen van 14000 A. P. K„ welke 't schip een snelheid van 18 mijlen per uur zullen geven. Opsporing van twee Fransche meisjes verzocht Namens de Fransche Legatie te 's-Graven- liage verzoekt de hoofdcommissaris van politie aldaar in een „Buitengewoon Politieblad" de opsporing, aanhouding en voorgeleiding van is minderjarige meisjes: Renée Camille Imbert, 13 jaar (maakt den Indruk 15 jaar te zijn), 1.50 M. lang, blond kortgeknipt haar, gezonde kleur, flink pos tuur, blauwe oogen, en Jeanne Gancel, 16 jaar, 1.45 a 1.50 M. lang, bruin kortgeknipt haar, matte tint, smal fi guur, mager, zwarte oogen, litteeken aan de bovenlip, terwijl ter plaatse van dit litteeken :en tand ontbreekt. Deze twee meisjes, die te Tours in een tex tielfabriek werkten, verdwenen aldaar op 20 Januari 1930, des namiddags te 8y> uur. Er is geen reden te vinden voor deze ver dwijning en hoewel men heeft doen voorko nen, alsof deze meisjes zelfmoord zouden hebben gepleegd, is de politie te Tours er van overtuigd, dat zij het slachtoffer kunnen zijn geworden van een handelaar in blanke sla vinnen. Een brief uit Lyon, gezonden aan de politic te Tours schijnt deze veronderstelling te steu nen. In het politieblad is opgenomen een portret van Renée Camille Imbert op 7-jarigen leef tijd. Rangeerder gedood Gistermorgen is op het rangeerterrein der Nederlandsche Spoorwegen te Apeldoorn de 47-jarige rangeerder, A. Woltman, tusschen de buffers van twee wagens geraakt, waar door zijn borstkas werd ingedrukt. De dood trad onmiddellijk in. Het slachtoffer laat een vrouw met vier kinderen achter. Iiaagsche winkeliers beet genomen Door de politie te 's-Gravenzande wordt, thans voor de tweede maal; gewaarschuwd tegen de practljken van zekeren Vonken- berg uit Den Haag, die verschillende Haag- sche winkeliers en handelslieden bij den neus neemt. De man geeft hun gefingeerde bestellin gen van personen uit het Westland. Zoo werd de vorige week een Haagsche orgel handelaar medegedeeld, dat in De Lier een orgel verkocht kon worden. Vonkenberg zou den handelaar te De Lier opwachten, maar toen de man in De Lier kwam, was nergens de opdrachtgever te vinden Afgeloopen week had Vonkenberg de ge meente 's-Gravenzande tot plaats van zijn „leveranties" bestemd. Een agent van een verzekeringsmaat schappij in Den Haag werd medegedeeld dat in genoemde gemeente een huis met bijge bouwen verzekerd moest worden tot een bedrag van f 22.600. Een leverancier van schildersbenoodigd- heden ontving een bestelling van een groote hoeveelheid schilderwaren; terwijl een boekhandelaar opdracht voor de levering van 40 bijbeltjes kreeg. In al deze gevallen maakten die perso nen een vergeefsche reis naar 's-Graven- zande, omdat nergens de besteller te vinden was. Bij de vele uitvindingen in d"e laatste jaren gedaan verdient zeker vermeld te worden,?het Ind'anthren". Dit is een verfstof die wordt toegepast op alle soorten textieigoederen behoudens die van dierlijke vezels vervaardigd zijn, (b.v. wol en natuurzijde). Deze verfstof bezit een bijzondere eigenschap, en wel de absolute Licht-, Wasch- en Zoneohtheid. Door de meeste vooraanstaande firma's worden de „Indanthren" geverfde goederen aan markt gebracht en het is dan ook begrir pelijk, dat dit artikel binnen zoo'n kartc® tijd het „burgerrecht" veroverd heeft. Vow iederen gebruiker is het dan ook een komst, dat deze bij aanschaffing van nieuw kleedingstuk, gordijnstof of iets dert gelijks een artikel kan koopen, dat a®® de hoogste eisohen van kleurechtheid k3® voldoen. Maar zeker is het voor iederen consume® van nog meer belang te weten, dat er hie» te lande een ververij is, die reeds verscho* ten stoffen, opnieuw „Indanthren" kan veI' ven, ook onder de volledige garanties va» Licht-, Wasch- en Zoneohtheid. Deze verven) is de „N- V. Rammehveide" te Arnhem, d™ zich belast met deze werkzaamheden. E00* het geheele land zijn depothouders geveS' tigd die gaarne alle gewenschte inlichting®9 verstrekken. Benzinegebrek de oorzaak Zaterdagmiddag is het zandterrein acht®* de Scheldestraat te Amsterdam weer een» als vliegveld gebruikt. Een Duitsch Junkers-Sportviigetuig, da» op weg was van Hannover naar Londen, kreeg onklaarheid aan den motor, met al» gevolg gebrek aan benzine. De piloot v?a» daarom gedwongen op het zandterrein acO* ter de Scheldestraat een noodlanding maken. De landing geschiedde vlot. De mach®® kreeg geen schade. In het vliegtuig zate® piloot I. Klarek en een mecanicien. Toen na een paar uur de benzinevooT* raad per auto van Schiphol was aangevoerd» kon de tocht naar Schiphol vervolgd wof* den. De mecanicien bleef met de bagaS® achter teneinde het vliegtuig zooveel mog®" lijk te ontlasten. Het voorval trok drommen nieuwsgier!" gen. Over den kop ges!»?6® Gistervoormiddag vertrok van Schip®0' naar Engeland het Duitsche Junker-spod" vliegtuig G. A. A. T. H. Het vliegtuig had moeite op te stijg®® en kwam aan den overkant van het vlieg* veld in het bouwland terecht, waar het ov®f den kop sloeg. De beide inzittenden, de Engelschma® Claric en zijn Duitsche mecanicien, kwam®® er goed af. Een alleen wonende vrouw bewusteloos gevonden j Zaterdag werd door de politie een onder* zoek ingesteld in de woning van de 40-jarig® alleen wonende mej. Tr. S., Lindelaan 43 Alkmaar, daar de woning sedert een1» dagen gesloten was gebleven. Uit het onder* zoek bleek, dat de vrouw zich vermoedsliP ziek te bed had begeven. Terwijl zij op lag moet een ketel waschgoed, die op het g®* stond, hebben overgekookt, waardoor 0 gasvlam is gedoofd en de vrouw door uitstroomende gas bewusteloos is geraak De vrouw, die in gezelschap van een zes-1® katten op bed werd aangetroffen, werd een brancard naar hst ziekenhuis gebracW' Dat de vrouw, die uit werken gaat ee® zonderlinge is, bleek wel uit het feit, d® een flink bedrag aan geld werd aangetro1' fen, waaronder een sigarenkistje met g°u munten, hetgeen de politie, daar het nu onbewoond bleef, in bewaring heeft Se' nomen. Vr.: Ik heb een Yoghurtplantje. Hoe m®e' ik dat behandelen; kan ik dat een of t#®T keer per dag in de melk zetten? Doe ik twee keer per dag, dan groeit het plamJ niet en doe ik het een keer, dan is de me wat zuur. Hoe moet de bereide Yoghurt er uit zi®® Net als karnemelk of moet 't zoo dik zil' dat het met een lepeltje opgeschept k®^ worden? h. Ik zou er gaarne nog een plantje bij ®e ben en hoe is de prijs daarvan? Antw.: Wij veronderstellen, dat u Yoghurt niet goed behandelt. De beste n1® nier om Yoghurt te maken is als volgt1 Van een flesch gekookte Yoghurt bewaay u tot den volgenden dag een eierdopje v°" waarvan u dan verder zelf de Yoghurt maak Hiervoor kookt u eerst een halven liter m® en roert die tot ze op 50 is afgeko®1 Het roeren om te voorkomen dat er een v op komt. Daarna giet u geleidelijk het el®' dopje Yoghurt er bij en vervolgens in flesch overgieten en daarna deze sluiten d* een stukje carton. De flesch wordt verd goed in papier gewikkeld, b.v. couranten ®f op een matig warme plaats gezet. Wann®® u 's morgens de Yoghurt maakt, is ze avonds meestal goed en moet dan op koele plaats gezet worden om het verzur®T te voorkomen. Iederen dag bewaart u wat om nieuwe te kunnen maken. Na loop van eenigen tijd Is het gewenscht niek^J te koopen, om daarmede dan weder opni®® te beginnen. 249. Bij Iedereen deed hij de ronde en iedereen hem ook wat schonk, hy boog beleefd en zeide: „dank u," het genoegen in zijn oogen blonk. Bij de dame van 't hoedje kwam hij en hij vroeg toen zeer beleefd: „Ik hoop, mijn lieve, beste dame, dat u mij nu ook wat geeft." 250. Toen ze opkeek schrok ze geweldig. Hoe kwam die aap toch aan haar hoed? Voor zulke gekke apenstreken was haar hoedje toch te goed. „Geep op, leelijk dier, mijn hoedje," en ze dreigde hem te slaan. Jokke werd op zijn beurt woedend - en hij keek haar dreigend aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 8