f 3000.- f 750.- f250.- f125.- 150.- DE „JONGEREN" DE MODE-SHOW Voornaamste cJfiEuws Dit nummer bestaai uii vier bladen I I VRIJDAG 21 MAART 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17416 i AAftGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Brand te Schermerhorn De Noordersluis te IJmuiden Eenigen tijd buiten dienst De onrust in Britsch-Indie Aanval op een politiepost DE HOOGSTE TIJD Over wederinvoering van de doodstraf Waarschijnlijk géén vermindering van de veiligheid Aanranding te Bussum De ontvoerde knaap Te IJmuiden 25 trawlers opgelegd De Britsche Mijnwet Drie conservatieve amendementen verworpen Thuringen en het Rijk Een manifest van de Thüringsche regeering De moorzaak te Ede Vier gebouwen afgebrand 4 dooden en 8 gewonden Onder Rood schrikbewind Gemeentebestuur gearresteerd De Londensche Vlootconferentie Op het doode punt Jeugdige communisten gearresteerd J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Schip uit IJmuiden in nood De machine defect Sneeuwstormen Washington en omgeving geteisterd De uitreiking van schooikleeding in Velsen Onderzoek door de politie BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijni". Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem «n Agentschappen, pei week 25 et-, per kwartaal 3.25, pet post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel vraag- en aanbod-adverten ties. 14 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 ct- bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle a bonne's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden egexj ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerinsen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van heide armen, beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met dbodeliiken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wiisvinger bij een breuk van been of arm bii ver lief- van 'n anderen vin aar V/ie en wat zij zijn Op gevaar af, dat wij den heeren daar mede te veel eer bewijzen, gaan wij ons de noodzaak dwingt ertoe in enkele artikelen bezig houden met wat &ier en daar heel gewichtig „het vraag stuk der Jongeren" wordt genoemd. De meest juiste taktiek ware het °ok in overeenstemming met de werke lijke beteekenis der „Jongeren"-agitatie het heele geval dood te zwijgen, en jarenlang zijn wij deze taktiek trouw Bebleven; maar door allerlei excentrici teit en vooral door veel hol rumoer heb ben de heeren het klaar gespeeld der mate de aandacht te trekken en zoozeer ia opspraak te komen, dat wij niet lan- Ber zwijgen mogen. De hoofdfout is hierin gelegen, dat eakele overigens bezadigde persoonlijk- beden en enkele overigens bezadigde Persorganen de actie dezer katholieke jongelui, ook in politicis. ernstig zijn Baan nemen, waardoor een onbenullig heid opgeblazen werd tot een aangele genheid van de eerste orde. Op 1 Januari van dit jaar was het vijf jaar geleden, dat te Utrecht „De Ge meenschap", het litteraire orgaan her „Jongeren", gesticht werd; er weid een comité gevormd, n.b. onder voorzit terschap van prof. mr. W. Pompe, om de Redactie te huldigen; het voornemen bestond, deze huldiging te doen bestaar, bi het aanbieden van een lijst van hieuwe abonne's en een bedrag om de redactie van het tijdschrift in staat te stellen, tot aan het volgende lustrum Oen jaarlijksche „Gemeenschapsprijs" Voor literatuur uit te loven; en de katholieke „Jongeren" steiden er een ®er in. dat de niet-katholieke burge meester van Utrecht het eere-voorzit terschap van dit comité aanaardde! Wij hebben ons bij deze „feestelijke" Belegenheid volkomen onbetuigd gela ten. Het was voor ons, litterair gesproken, ïeer problematisch, of een vijfjarig be staan van „De Gemeenschap" aldus bejubeld moest worden maar voorai teek het ons een aan veel aanveehtine onderhevige vraag, of wij ons in ge bloede mochten verheugen over een Verschijnsel, dat in onze katholieke samenleving, ook buiten de literatuur Van steeds méér bedenkelijken aard Werd. Van de lustrum-fuif der „Gemeen schap" hebben wij niet veel meer verno men; de fee tlust schijnt 'n» beetje in de beenen gezakt te zijn, maar het feit blijft bestaan dat onder de indertijd Verspreide circulaire klinkende katho- beke namen neergeschreven stonden, Waarvan de dragers zich in de laatsie Weken wei ietwat ontnuchterd, om niet le zeggen: geblameerd, zullen moeten Bevoelen, Nog noodlottiger proporties nam de overschatting der „Jongeren"-actie kan, toen een onzer Katholieke bladen, Waarschijnlijk behoefte gevoelend aan eenige sensatie in een moeilijken tijd. een rondvraag uitschreef over het "Vraagstuk" der „Jongeren" en welhaast dag na dag kwasi-gewichtige artikelen van „Jongeren" en „Jongeren"-vrienden bi zijn kolommen opnam, waarin ovei be Katholieke Staatspartij en onze boogst-verdienstelijke voormannen veelal op een schandelijk denigreerende Wijze werd en nog wordt gespro ken. Het is ons onbegrijpelijk, hoe een hoofdredactie van een belangrijk Katho- hek dagblad het met haar grpote ver- ahtwoordelijkheid Kan overeenbrengen, ^P deze wijze het Katholiek staatkundig eVen in ons rand te laten ondermijnen, mi den vijand troeven in handen te 6Polen, welke vanwege haar valschheic! Weiiswaar geen reeele waarde hebber, bl^ar desniettemin door de tegenpartij b®el gemakkelijk (met succes!) uitge pit hunnen worden. De in bedoeld biad^tot op heden ver benen „Ronüvraag '-artikelen zijn een Mengeling van onjuistheden, onwaarhe- b en Drutaiiteiten. gevolgen van wan- eSrip, onwetendheid en verregaande "bescheidenheid. En het is en blijft een onvergeeflijke °lt der hoofdredactie, dat zij al dat bijp en naar net ons voorkomt mi deeie ook Kwaadwillig geschrijf zoo m^ar zonder eenig commentaar laat rakKen en verspreiden. Tot onnaspeurlijK groot nadeel voor e Katholieke zaaK, wijl dit geschrijf in j^Pat is Dij geioofs- en partijgenooten mifooze misverstanden te KweeKen. en ker niet zal nalaten, den vijand tot P in wezen on-echt. maar desniette- P effectief wapen te dienen. Tegen ons allen. ^"ief door het uitzonderlijk en la- aigrig gedoe der „Jongeren" zelf, en v 8 minder door de innerlijke waaroe Jbi hun agitatie, is er een „vraagstuk baan maar door de aandacht, welke ban door overigens bezadigde per soonlijkheden en persorganen is ge schonken. Want wie en wat zijn die befaamde „Jongeren"? Kwantitatief en kwalitatief. Kwantitatief Een handjevol jongelui, wien op uitzonderingen na! een zeker artis tiek vermogen niet ontzegd kan worden, doch die nog heel veel zullen moeten ieeren, willen zij zich eenmaal tot rijpe kunstenaars kunnen ontwikkelen. Een handjevol! De heer Jan Engelman moge in jeug digen overmoed dezer dagen in een ver gadering te Arnhem gesproken hebben van de .massa", welke hij achter de „Jongeren" wist, dat is allemaal maar fantasie het gedoe van dit clubje laat onze jeugdroassa volmaakt onberoerd, zoowel artistiek als politiek, en net beroep op „de massa" lijkt ons alleen maar een middel om zichzelf wat meer relief te geven. Men publiceere eens het aantal abonné's op „De Gemeenschap"! Kwalitatief Kan hier van een verbéterde editie der katholieke menschheid in Neder land gesproken worden? Voorzoover wij de heeren kennen, zijn het doodgewone menschen „als u en ik" met dien verstande, dat zij blijk baar door hun nuttige functie in het maatschappelijk leven nog niet dermate in beslag genomen worden, dat zij zich. wegens gebrek aan tijd, wel van criti- casterige en excentrieke malligheden moeten onthouden. Gelukkig kon hier en daar een enkeie dezer heeren opgenomen worden in de redactie van een der katholieke dagbla den (waaróp zij elders zoo afgeven!). En als deze boffende heeren goed op passen. zullen zij later in een behoor lijke journalistieke functie misschien nog' eens gelegenheid hebben, zichzeli te schamen, over hun jeugd-vandalisme. Maar, zoo kan men vragen, is dit uitzonderlijk gedoe, hoe afkeurens waardig'ook, dan misschien niet te wij ten aan een overigens schoon jeugd- idealisme, aan een godsdienstzin, welke geen obstakels ziet, noch zien wil? Worden deze „Jongeren" misschien gedreven door hun spontane en niets ontziende katholiciteit? Wij zullen er ons wel voor wachten, te oordeelen over het zieleleven van een médemensch; alleen dit: Te oordeelen naar de litteraire produc ten van meerdere „Jongeren" is er van een dergelijke „bijzondere" katholiciteit niet veel, of niets, te bespeuren. Een welhaast onvergeeflijke liefde loosheid (we denken hier aan penne- vruchten, gericht o.a. tegen pater Bor- romaeus de Greeve en mgr. Nolens) kwam in „De Gemeenschap" telkens weer tot uiting, terwijl de heer Engel man in bovenbedoelde Arnhemsche ver gadering zelfs durfde verklaren, dat hi de herroeping van het veel besproken, voor mgr. Nolens, beleedigend gedicht door Gerard Wijdeveid.betreurde! Bovendien waren meerdere litteraire essays moreel herhaaldelijk „op het kantje af", om niet te zeggen, dat ze over het kantje heen gingen. Zijn dat de menschen, die ons artistiek en politiek een lesje moeten geven? Te Schermerhorn is gistermorgen vroeg het woonhuis van den heer K. Alles afgebrand. Niets Kon worden gered De belendende per- ceeien wis! men te behouden De oorzaak van den branc. is onbekend. Verzekering dekt de schade. De Noordersluis te IJmuiden, welke se dert eenige weken uitsluitend voor het schut ten van zandbakken wordt gebezigd, zal thans voor het verrichten van eenige noodzakelijke voorzieningen onder water, tijdelijk buiten dienst worden gesteld. Uit Calcutta wordt gemeld, dat gis teravond een menigte van ongeveer 600 menschen een aanval heeft gedaan op een politiepost, ten einde een man, die bij een betooging gearresteerd was, te bevrijden Het kwam tot een hevig gevecht, waarbij de me nigte met steenen naar het gebouw en naar de politie wierp. Ten slotte slaagde 'de politie er in, de menigte uiteen te drijven en opnieuw werd een aantal personen gearresteerd. Het baart meer en meer verwonde ring, dat de regeering nog niet heeft ingegrepen en de directie van de Ne- derlandsche Spoorwegen heeft kunnen bewegen tot verlaging van de spoorweg tarieven voor akkerbouwproducten, wat dringend noodig is om land- en tuinbouw eenigszins tegemoet te komen in de moei lijkheden waarmede men nu te kampen heeft. Op 6 Februari jj. heeft het Centraal Bureau van de veilingen te 's Graven- hage zich gewend tot de Directie van de Spoorwëgfen en den Minister van Water staat en onder overlegging van tal van gegevens aangedrongen op verlaging der vrachttarieven met ingang van 15 Fe bruari. Later is er uit de Kamer een po ging gedaan en thans, 6 weken nadat de eerste stappen gezet werden, wordt er in de Kamer geïnterpelleerd over de crisis in land- en tuinbouw. Van den Minister is er, evenmin als van de Spoorwegdirectie, ook maar het minste antwoord ontvangen. Toch ging het om hoogst belangrijke hoeveelheden tuinbouwproducten. Volgens een inven tarisatie op 15 December waren er in ons land ruim 3G0 millioen K.G. kool, uien en peen opgeslagen, waarvan in Noord-Holland alleen 123 millioen K G. of 12.000 wagons. Tusschen de prijzen der producten en de kosten van het vervoer was een ab solute wanverhouding. Een wagon uien van de allerbeste kwaliteit kostte 100 gulden en het verveer over 210 K.M. van Broek op Langendijk naar Oldenzaal 60 gulden. Voor de uien in Duitschland op de markt waren was de prijs verdub beld. Een deel van den oogst heeft men daardoor niet kunnen exporteeren en is bedorven. Wat zal het worden als binnenkort de nieuwe tuinbouwproducten in grooter hoeveelheid aan de markt komen en ae prijzen laag blijven? Wij begrijpen niet, waarom voor bui- tenlandsche producten, die in de "havens van Botterdam en Amster dam worden ingevoerd en vandaar naar het binnenland worden getransporteerd.- lagere vrachten kunnen berekend wor. den dan voor de voortbrengselen van onzen eigen bodem. Volgens speciaaltarief nr. 2 immers kost het vervoer van 10.000 K.G. buiten- landsch graan en talrijke andere artike len van Rotterdam naar Oldenzaal A S (afstand 203 K.M.) 37.—, terwijl het vervoer van 10.000 K.G. Nederlandsche kool, peen, uien of aardappelen over een zelfden afstand (speciaal-tarief nr. 1) niet minder dan 56.— kost, dat ics dus ruim 50% meer. Het vervoer van 10.000 K.G. buiten- landsch graan van Amsterdam naar Oldenzaal A. S. (afstand 163 K.M.) kost 33.—, terwijl het vervoer van 10.000 K.G. Nederlandsche Winterproducten over eenzelfden afstand 48.— kost, dus bijna 50% meer. We kunnen ons niet voorstellen, dat de Nederlandsche Spoorwegen met deze tarieven niet uit zouden komen en daarom rijst de vraag, waarom moeten iand- en tuinbouw, die het in de eerste plaats van den export moeten hebben, méér betalen. We mogen toch niet ver onderstellen, dat de Nederlandsche Spoorwegen den import subsidie geven ten koste van den export. Het is toch in het belang van het land. dat deze alge meen bevorderd wordt en bij de Spoor wegen geschiedt juist het omgekeerde. Een beroep op het feit, dat het trans port van aardappelen uit Fries land en Noord-Holland naar Rotterdam of Amsterdam tegen een lager tarief plaats heeft, verandert er niets aan. Als dezelfde aardappelen uit die stre ken naar Duitschland gaan, moet wel het hooge tarief betaald worden. Wat van dit alles de reden is, is niet duide lijk, tenzij de Spoorwegen zich er op beroepen, dat niet alle wagons van een trein met deze producten van één afzen der zijn. Dat levert voor dezen handel tot heden onoverkomelijke moeilijkhe den op, want juist de plaatsen van be stemming vormen het handelsgeheim, waardoor Combineeren moeilijk wordt. Het is de hoogste tijd, dat de vracht tarieven voor de land- en tuinbouwpro ducten verlaagd worden. Dat is de eerste en meest eenvoudige maatregel waar mede deze tak van volkswelvaart te helpen is. Dat de Spoorwegen dan min der winst zullen maken gelooven we niet. Thans probeert men zooveel moge lijk de producten op andere wijze te vervoeren dan door middel van de Spoorwegen. Worden daarentegen de ta rieven verlaagd, dan zal het vervoer daar valt niet aan te twijfelen be langrijk toenemen. Het buitenland be wijst dat reeds, maar ook al zouden de Spoorwegen iets minder winst maken, dan nog is de maatregel gerechtvaar digd, omdat de grootere omzet ten goede komt aan de algemeene welvaart. Het is te hopen dat de regeering thans in de Kamer de toezegging doet. De tfjd der mode-shows breekt aan, Er wordt gerecipieerd! Een heele Kraam van nieuwigheid A/o'dt weder gelanceerd. De vrouwen Kijken naar ia. moois Haar schoone oogen uit; Want weer een nieuwe mode wordt Ook dit jaar Ingeluid! Was iets het vorig jaar te Kort, Dan wordt het dit jaar lang. En omgekeerd en dito weer..., Zoc blijf je aan den gang! Ai was het hoedje van ie vrouw Het vorig jaar een „schat", Al was de mantel, dien ze droeg Ook inderdaad je dét, De mode schrijft vetten voor, Daaraan kan zij niets deen En aan die wet gih^OiZaam zijn M„u zij vooi nau' taf oen! Gij, mannen, die verstandig zijt, Spreekt hier toch niet van .meen", Omdat dit mn-r de oorzaak is Van zeuren en geween. Maar zeg: natuurlijk, beste vrouw! Iets nieuws, het spreekt, dat moet! Dan zegt je vrouw, zoo is haar aard, Het oude is nog goed. MARTIN BERDEN Op de vragen van het Eerste Kamerlid, de hear Van Voorst tot Voorst, betreffende wederinvoering van de doodstraf, heeft de minister van Justitie o. m. geantwoord, te betwijfelen oi, indien men de opzienbarende misdrijven tegen het leven die in betrekke lijk korten tijd elkander nebben opgevolgd, over een wat ruimer tijdsverloop ziet. van een „vermindering op schrikbarende wijze Van de openbare veiligheid van stad en land" moet werden gesproken, De beschikbare statistische gegevens, al thans. wijzen niet in die richting." De cijfers toch van de strafrechtelijke ver oordeelingen ter zake van doodslag, gevolgd, vergezeld oi voorafgegaan door een straf baar feit, een moord, over de laatste tien jaren, géven, vergeleken bij den toestand van de jaren 1911/13, indien men daarbij tevens rekening houdt met den bevolkings aanwas, een beteskenende stijging niet te zien. Ook het indexcijfer voor de geweld dadige levensberoovmgen onverschillig dus, of ter zake al dan niet een veroordee ling is gevolgd is met bepaald ongunstig: voor 1924 tot en met 1928 is het. indien men rekening houdt met den bevolkingsaanwas, resp. 76. 93, 103. 88. 117 (1911/1913: 100). Dat misdrijven, als in de vragen bedoeld, door veiligheidsmaatregelen afdoende zou den kunnen worden voorkomen, durft de minister niet aannemen. Hij moet er zich dus toe bepalen en beschouwt dit bij voortduring als zijn taak de veiligheid zoo hoog mogelijk op te voeren. De minister merkt daarbij op, dat voor de beoordeeling van de scherpte der bestraf fing die bestraffing nu in haar geheel ge nomen niet minder dan de zwaarte der straf ook de zekerheid van de op legging daarvan een rol speelt. Van de Wederinvoering der doodstraf treft de minister zich bü herhaling als een voor stander doen kennen, echter niet op utili- teitsgronden. doch als eisch der gerechtig heid. Zoodra hü dus mag aannemen, dat een ii genoegzame mate veld-winnende overtui ging aanwezig is, dat ter voldoening aan de gerechtigheid de doodstraf weer behoort te worden ingevoerd, komt de aangelegenheid txi: hem in een nieuw stadium. De dader gevat Te Bussum werd een meisje van 22 jaar. dat omstreeks 9 uur des avonds tn een der lanen van het Spiegel liep, door een persoon, die een fiets bü zich had, aangesproken. Het meisje xonde zich van zün praatjes niet ge diend, doch de man bleef haar lastig vallen, greep haar aan. hield haar mond dicht en wierp haar op den grond onder bedreiging, dat, als zü haar mond niet hield, hü haar zou doodschieten. Het meisje verweerde zich echter kranig en zag kans te schreeuwen, waarop een villa-bewoonster kwam aange- loopen en het sujet ülings op zijn fiets ver dween. Gelukkig kon het meisje een vrij goed sig nalement van den dader geven, waardoor het de politie gelukt is, den man te arresteeren. Hij bleek 22 jaar oud te zijn en is ter be schikking van de justitie gesteld. De verdachte ontkent V' De motorrijder, die uit het Hsagsche bosch een 12-jarig knaapje, dat daar met andere jongens speelde op zün rüwiel heeft ontvoerd en later met het kind volgens diens verklaringen niet nader aan te duiden han delingen zou nebben gepleegd is de 24-jari- ge handels-vertegenwoordiger K de J. uit de Daendeisstraat te 's-Gravenhage. De man. die mei het kind in de duinen door de politie is aangetroffen, ontkent zich aan bovenbedoelde handelingen te hebben schuldig gemaakt. Wegens de slechte uitkomsten in het visscherübedrüf zün op het oogenblik on geveer 25 stoomtrawlers van verschillende reederijen opgelegd. Het aantal werklooze visschers is dientengevolge belangrijk ge stegen. In de week voor de Kerstdagen bedroeg dit aantal 48. Dit is thans gestegen tot 113, aan wie uit het Fonds voer So ciale Voorzieningen wekelüks 1150 wordt uitbetaald. LONDEN, 21 Maart Tüdens de behan deling van de Kolenwet in het Lagerhuis werden gisteravond drie door de conserva tieven ingediende amendementen verworpen, met meerderheden, die varieerden van 45 tot 78 stemmc-n De liberalen onthielden zich steeds van stemme:.. BERLIJN, 21 Maart. Wolffbureau. De Thüringsche regeering heeft gisterenavond een manifest uitgevaardigd, „aan het Thü ringsche volk" waarin wordt verklaard, dat in weerwil van vele gebeurtenissen de regee ring en de regeeringspartüen eensgezind en vastbesloten zün. zich van het nakomen der beloften tegenover Thiiringen, omtrent de handhaving züner politieke zelfstandigheid door niets te laten pfbrengen. De tot de soc.-dem partü behoorende RÜksminister van Binnenlandsche Zaken, Severing, zoo wordt verder gezegd, waagt het zonder eenige houdbare motiveering en zon der rekening te houden met de getroffen overeenkomsten, in de Thüringsche regee- ringsaangelegenheden in te grüpen, en hü kondigt zijn voornemen aan om het land aanzienlijke middelen waarop liet recht heeft, te onthouden Wanneer de regeering des lands zich in dit manifest tot de openbare meening wendt, weet zü zich bü het afslaan dezer aanval len één niet de trouwe Thüringsche bevol king. Zü verzoekt haar om volgzaamheid en" trouw in den vasten wil alle aanvallen op de eer het aanzien, en de vrüheid van het lieve vaderland af te slaan. Het manifest is geteekend door alle acht leden van de regeering van de D. V. P. tot de Nationaal Socialisten. Tot verdediger van den verdachte in de moordzaak te Ede, Jan Hoek, is aangewezen Mr. Maten. KNOXVTLLE (Tennessee) 20 Maart. N.T.A. In de zakenwük hier ter stede, werden vier gebouwen door een brand verwoest, waarbij vier personen in de vlammen omkwamen en acht personen gewond werden. Gemeentegelden voor socialistische doeleinden gebruikt Volgens de bladen zün gisteren de tweede burgemeester, het hoofd der politie en de gemeenteraad van Schwechat (bü Weenenl, alsmede de voorzitter van den bedrijfsraad, gearresteerd, onder de verdenking gemeente gelden voor soc.-dem. doeleinden te hebben gebruikt. In de drukkerü van den tweeden burge meester, in het tehuis voor arbeiders en m het raadhuis zün boeken" in beslag genomen. De verduisterde sommen moeten vele dui zenden schillingen bedragen. De eerste bur gemeester heeft verklaard, dat de onhoud baarheid der beschuldiging spoedig zal blü- ken. LONDEN, 20 Maart. N T A. De bladen meldden, dat het vertrek van Briand in oi- ficieele kringen een aanmerkelijk pessimi.y me heeft teweeggebracht. De heden tusschen MacDonaid en Grandi gehouden besprekingen liepen opnieuw over het Fransch-Itallaansche probleem. Voor zoover tot dusver bekend is, heeft Italië zün houding niet gewüzigd en eveneens staat Frankrük op het standpunt van het niet toekennen der pariteit. De conferentie u daarom als tevoren op het doode punt. MacDonaid tracht nog steeds een formule te vinder die oor beide par- tgen aannemelük is De Amerikaansche delegatie oraclit heden haar tü'd door met een bezoek aan Windsor en Eton. KASCHAU. 20 Maart Wolffbureau. Te Kralovo-Chlanec bü de Hongaarsche grens arresteerden de gendarmenzeven leden eener communistische jeugdorganisatie die een anti-fascistisch verband hadden opgericht. De gearresteerden zün allen jonger dan 17 jaar.- L - 1 IJ mui der schip bij Terschelling in nood. Instelling eener commissie ten aanzien van werkzaamheden op hypotheekkantoren. Dreigend conflict in het boekbinders- bedrijf. De Eerste Kamer ving aan met de behan deling der begrooting van buiteniandsche Zaken. De Tweede Kamer begon met de behande ling van de wijziging der Arbeidswet. Een deel der obligatieleening van de Kon. Petroleum Mij. zal in Nederland worden ge plaatst. Een verklaring van minister Donner over de wederinvoering der doodstraf. Tn bet meubelmakers- en behangersbedrijf is ten aanzien van de regeling der arbeids voorwaarden overeenstemming bereikt. Het Engelsche invoerverbod op Neder- landsch vleesch blijft gehandhaafd. Volgens nadere berichten, zijn ongeveer 100 personen gedood bij den bioscoopbrand te Kirin. De toestand van Trotzki moet ernstig zijn. In de Oekrajine is een contrarevolution- nairc organisatie ontdekt. Bij een brand in Bandarja (Perzië) zijn 391 huizen vernield. B(j den nog steeds voortwoedenden petro- leumbrand te Moreni (Roemenie heeft zich een nieuwe ontploffing voorgedaan. Tusschen Thüringen en het Duitsche rijk is een conflict uitgebroken. Barometerstand 9 uur v.m.: 758 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.45 uur. Hoogste Barometerstand 767 m.M. te Mün- chen. Laagste Barometerstand 734.7 m.M. la Skudesnaes. Verwachting: Meest matige, tijdelijk wel licht nog krachtige Zuidelü'ke tot Zuid. westelüken wind. Halt tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen in het Zuiden. In het Noorden mogelijk enkele regenbuien. Iets zachter. De stoomtrawler „Ada' van IJmuiden, heeft, wegens een defect aan de machine, om assistentie gevraagd Het schip drüft 8 mijl ten Noordoosten van het vuurschip ..Terschellingerbank". De sleepbooten „Oceaan" en „Texel" van de firma Doeksen en Drost zijn uitgevaren, om hulp te verleenen. De omgeving van Washington is door he vige sneeuwstormen geteisterd, welke veel vade nebben aangericht. De thermometer is tot beneden het nul- junt gedaald. In verband met de beschuldiging tegen den heer de W., betreffende de uitreiking van schooikleeding aan kinderen in V eisen, ver nemen we thans, dat door de politie een zeer uitgebreid en nauwgezet onderzoeK wordt ingesteld bij de ouders der kinderen aan wie schooikleeding uitgere.kt is. Dit onderzoek beoogt te weten te komen, welke soort kleedmg uitgereikt is. Aan alle schoolhoofden is voorts door de politie gevraagd in aiie klassen te rnformee- ren bü de kinderen welke soort kleeding door hen ontvangen is,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1