LEEKEPREEKEN f3000.- f 750.- f250.- f 125.- f50.- f40.- G. KRAAIJ Co. HENK FIBBE WALES-ANTHRACIET WONINGBUREAU BUREAUXNASSAULAAft 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regal D|T NUMMER BESTAAI UIT VIER BLADEN EN het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 22 MAART 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17417 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 332 AAN- EN VERKOOP VAN COURANTE EN INCOURANTE EFFECTEN. PROLONGATIES. VOORSCHOTTEN TEGEN EFFECTEN. COUPONS. Audiëntie De Winkelsluiting Het wetsontwerp aangenomen met 73 tegen 16 stemmen Huis afgebrand De „Ada" 153 IJm. Door een trawler op sleeptouw genomen De taal der bloemen De Nederlandsche bloemenkweekers geroemd om hun talenkennis Gebed voor Rusland per H.L. - franco huis - f 3.10 TURFMARKT 10-TEL. 11088 Het dorpje Deil bij Geldermalsen geteisterd Een aantal huizen in de asch gelegd Organisatie R. K. Mijnbeambten Signora Rachael Mussolini «Mi Vervallen vergunningen volgens de Drankwet De termijn verlengd tot I Mei 1931 Reorganisatie van den Rijkswaterstaat Beide inspecteurs-generaal gaan heen De diefstallen te Wassenaar Mislukte moordaanslag R. K. Jeugorganisatle Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 HEEREN-BAAT) Voornaamste cKieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem 2. 2Vfe en 3 cL Kindermoord te Amsterdam Lijkje in een trommel gevonden Boerderijbrand te Bathmen Telefoon No 13866 (drie lijnen Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen, per week 25 cu. per •wartaal 3.2s, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 66 et p plaatsing: elke regel meer 15 ct- bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN IWEDEDEELTNGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel. Alle oirn^ "n b'ad Z',n 'nRevolge de verzekerinUBvoor waarden "gevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerineen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van heide armen, beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. een voet ot een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van anderen vinore ROOMSCHE troeven vorige week spraken wij over de °eiiijkheden van „getuigen"; over de aag, wanneer en hoe men voor zijn ePste en heiligste overtuiging moet 'komen. Wij hadden daarbij gelegen- el<3 enkele opmerkingen te maken over kwaad, dat door ontactisch getuigen worden veroorzaakt. Laten wij op netelige punt vandaag nog eens wat ®ePer ingaan. beginselen zijn voor alle tijden be- ^enid. Ware princiepen moeten ook *°or alle tijden onveranderlijk zijn. De 0ePassing echter en dus ook de propa ganda daarvoor kunnen en moeten wis sen naar tijd en omstandigheden. Het de kracht van de Katholieke Kerk dit ^tijd goed begrepen te hebben; 't is de Makheid van sommige harer volgeiin- 6ea. dit niet altijd helder in te zien. Om een voorbeeld te noemen: de een- e'd en heiligheid van het huwelijk is ®en voornaam christelijk beginsel, echtscheiding en verbintenis van twee Personen van verschillend gelooi zijn ^rÜdig met de katholieke huwelijksleer Toch zal men in de literatuur van de Phddeleeuwen weinig over deze onder werpen vinden, die ons thans zoozeer bezig houden. Waarom? Omdat er geen aanleiding voor was. 't Is heel verklaar- baar en wijs, dat bijv. in ons Haar- 'emsch Diocees met zijn gemengde be volking en zijn groote steden voortdu- rend tegen het gemengde huwelijk ge waarschuwd wordt en dat op alle oor- 13are manieren de onverbrekelijkheid VaQ het huwelijk wordt gepropageerd, daartegenover zal een pastoor van een 'kcp in het Zuiden, waar de bevolking Scheel katholiek is, de invloed van ®roote steden is uitgeschakeld en het vcrloop der inwoners zeer gering is, Weinig of geen moeite doen om over hioderne huwelijksproblemen en tegen Semengde verkeeringen te preeken. Het hansel is ook daar hetzelfde; maar de °mstandigheden maken, dat er weinig niet tegen gezondigd wordt. In ons land hebben wij zeer lang den ^uk der protestantsche overheersching Sevoeld. In naam is de geloofsvrijheid teeds in den Napoleontischen tijd gepro- clatneerd. Maar tot ver in de negen- toende eeuw bleef de oude schuchterheid °hder de Nederlandsche katholieken Pawerken. Men behoeft nog niet zoo beel oud te zijn om te weten, dat men bet als jongen in een groote stad boven Pen Moerdijk als iets pijnlijks gevoelde. Wanneer bij het spelen op straat een r°2enkrans uit den zak viel. Alles wat 'Pet den godsdienst, vooral met den katholieken eeredienst in verband stond, Werd in het openbaar zooveel mogelijk 'ermeden, gevolg van den tijd der pla- katen en der schuilkerken. De groote Verdienste van onze Roomsche eman- ciPatore.i der 19de eeuw is dan ook Geweest, den Nederlandschen katholie ken die schuchterheid te ontnemen, hen te waken tot fiere strijders voor hun geloofsovertuiging, hen te brengen tot belijdenis van hun katholiciteit, óók in bet openbaar. En wie zich uit eigen beugenis de predicaties der Zondags missen uit dien tijd kan herinneren. Pie weet. dat de vermaningen van den kansel toen voornamelijk gingen tegen Pe openbare school en tegen het men- 8chelijk opzicht. Aan het beginsel is niets veranderd, blaar, wij leven nu in een anderen tijd Het katholiek openbare leven is opge bloeid; overal staan onze kerken, onze ^holen, onze patronaten, onze vereeni- ^iogsgebouwen, onze ziekenhuizen. Op Pile posten, tot in de hoogste regee- 'ihgscolleges, zetelen katholieken en '®aar zij nog niet zijn (dit wordt maar Pi te vaak vergeten) is dit ge meenlijk daaraan te wijten, dat wij °hzen natuurlijken en begrijpelijken achterstand nog niet geheel en al heb ben runnen inhalen en nog niet altijd eh overal die bijzonder gevormde man- Oen kunnen leveren, die het zoo zeer ^specialiseerde moderne teven eischt. Een katholiek, die op zijn stuk weet te s'aan. behoeft in onzen tijd niet meer bevreesd te zijn, te worden terugge- Prongen. In zulk een tijd moeten wij de pro paganda voor eigen beginselen nader bekijken. Gelden dezelfde methoden in 1®30 als in 1830 of zelfs in 1880? Neen! Hu moet niet allereerst tegen mensche- bjk opzicht worden gestreden; nu moet °hze aansporing tot het jonge. Room sche ger' acht niet vóór alles gericht zijn °P een wegnemen van schuchterheid °P een aansporing om te vechten voor bet geloof, om de overtuiging ook in het °Penbaar te durven uitdragen. Dat zou mjn preeken voor een bekeerde paro chie. Wat onze tijden ons geslacht, wat v°oral onze Roomsche Nederlandsche Jeugd noodig neeft is een opvoeding tot feestelijk sterke mannen en vrouwen Poorkneed in kennis van den godsdienst de zedenwet; bekendheid ook met de historie van het verleden; bekendheid met de situatie van het heden; men- schen in een woord van geestelijke stan ding, van zelfbeheersching, die door hun tactvol voorbeeld de bewondering van hun omgeving en niet de ergernis van hun andersdenkende landgenooten wek ken. Onze tijd is er niet eene van de grove propaganda. Als de geesten fel tegen over elkaar staan; in tijden van gods dienstoorlog of religie-onderdrukking oi wel in jaren, die op een geloofsvervol ging aansluiten, is het begrijpelijk, dat aan beide zijden harde woorden vallen, dat de wapens scherp en zelfs grof zijn. Onze tijd vraagt iets anders. Voor ge lijke rechten behoeven wij in ons land niet meer te vechten. Daarvan is ieder een overtuigd. Wij moeten ons integen deel nu en dan afvragen, of wij met onze groeiende macht en onze uiterlijke ontplooiing voor de algemeene zaak niet verstandiger doen met niet te stoffen op onze resultaten; met den lof en den nijd aan anderen over te laten en zelf ijverig maar bescheiden verder te gaan en voort te werken. Het komt immers op den innerlijken was meer aan dan op den uiterlijken glans. O, het is zoo begrijpelijk, dat men nu en dan in jeugdig vuur lust gevoelt om zijn blijdschap uit te zingen. Maar daar voor is toch op onze talrijke congressen en vergaderingen, in eigen vereenigings- leven. gelegenheid te over. Niet noodig is het om zijn trotsch zoozeer bot te vieren, dat anderen zich daaraan erge ren. „Roomsch is troef in Nederland" is een ontactische en gevaarlijke leus. Men brengt er de jeugd, die oneven wichtig en onbezonnen is en geen ge schiedenis kent, mee van de wijs. Hoe veel last heeft men onzen grooten lei ders met zulke onberaden fanfares al niet veroorzaakt? Laten wij eens enkele voorbeelden noemen om onze bedoeling te verduidelijken. Daar is in ons land een zoogenaamd processieverbod. Nie mand heeft daar last van. Maar een tijdlang heeft bij vurige propagandisten als een strijdleus gegolden: afschaffing van het processieverbod! Daar leeft iets in zulk een strijdkreet; al wat jong is. voelt daarbij de spieren zwellen er. den vechtlust opkomen. Is het echter ver standig om aan zulke opwellingen toe te geven? Die vraag moet men aan ouderen en wijzeren, aan mannen van ervaring, die de politieke landkaart kennen, overlaten. Waarom gaat men. wanneer men met een ander twist over het bezit van een stuk grond, over de uitlegging van een contract of iets der gelijks, naar een rechtsgeleerde? Omdat men niet zeker is van zijn zaak? Neen, men is heilig overtuigd van zijn recht, maar men vraagt aan een deskurihige den besten weg om zijn doel te bereiken Waarom handelt men zoo ook niet in zaken van algemeen belang? Toen eenige jaren geleden in Neder land het Internationaal Eucharistisch Congres in Amsterdam gehouden werd riep men in katholieke kringen om „de Roomsche ministers" in de processie. De regeering moest zich officieel laten ver tegenwoordigen, een afgezant zenden naar den Pauselijken delegaat enz. Im mers. de minister-president was katho liek. Zouden wij, Nederlandsche katho lieken, dan niet eischen, dat de overheid dit religieus festijn meevierde? Dit was de meening der oppervlakkl- gen en heethoofden. Verantwoordelijke personen dachten er anders over. Het feit, dat op Nederlandschen bodem, in onze hoofdstad, een Eucharistisch Con gres kon gehouden worden, was op zichzelf al een katholieke triumf van den eersten rang. Het zou ontactisch zijn geweest de openbare meening nog meer te prikkelen. En wellicht zal me nigeen thans met verbazing vernemen, dat niemand minder dan de wijze re gent, de toenmalige bisschop mgr. Cal- lier, aan de katholieke bladen een schrijven richtte met de vermaning om geen polemiek te voeren over het feit. dat de Nederlandsche regeering in Amsterdam niet officieel was vertegen woordigd op het Euch. Congres. Die hooge kerkelijke autoriteit wist wat hier het zwaarst moest wegen: een formali teit of de ontketening van godsdienstige hartstochten. Wel verre van tot slapheid of futloos heid te vervallen, kunnen wij met vol komen handhaving van onze rechten en met een fierheid en vrijmoedigheid van optreden in het openbaar, zoo krachtig als men maar wil, in onzen tijd met be zadigdheid en tact meer bereiken dan door schetterende fanfares en onbe- kookten ijver. Onverzettelijk in onze Heiligste beginselen, zullen wij voor nun verspreiding en doorwerking meer be reiken met een zakelijk^ en bezadigde verdediging en een goed voorbeeld dan met onberaden uitdagingen, met afstoo- tend geredekavel en holle snoeverijen. HOMO SAPIENS. aSrme BATMK Z. D. H de Bisschop van Haarlem zal in de volgende week op Dinsdag er. Donderdag geen audiëntie verleenen. De Twceae Kamer heeft gistermiddag met 73 tegen 16 stemmen aangenomen het ./ets- ontwerp houdende regeling der Winkel sluiting. Tegen hebben gestemd: 8 Liberalen. 3 staatkundig Gereformeerden, 2 van de 9 Anti-revolutionnairen en de hesren Ling- beek, Braat en Wijnkoop. Gistermiddag om ongeveer half één brak brand uit op de boerenplaats van C. Burger te 't Zand |N H.). Het gezin zat aan den middagdisch en werd door het knetteren der vlammen opmerkzaam gemaakt Men ontdekte toen met groeten schrik dat reeds een gedeelte van net huis in lichte laaie stond. Hoewel met den meesten spoed werd opgetreden, kon niet worden belet dat eenig vee in de vlammen omkwam. Het ge- heele huis brandde af. Oorzaak tot heden onbekend. Men vermoedt kortsluiting. De sleepbooten „Oceaan" en „Texel" die uitgevaren waren om hulp te verleenen aan den stoomtrawler „Ada 153 IJM". welk schip met een gebroken machine nabij het vuurschip „Terschellingerbaak" ronddreef, zijn onverrichterzake naar Terschelling te ruggekeerd. De trawler 75 IJM. had het schip reeds op sleeptouw genomen. In een hoofdartikel getiteld: „De taal der Bloemen", huldigt de „Times" de Neder landers als uitstekende talenkenners. Degenen, die de bloemen-catalogi samen stellen, kennen in ieder geval, zegt het b!ad, het Engelsch perfect. Het blad geeft den Engelschen bloem- kweekers den raad, om by het samenstellen van hun catalogi die van de Nederlanders te raadplegen, omdat zij daarvan niet weinig gemak zullen ondervinden. Onze H. Vader de Paus heeft Rusland op gedragen aan de H. Teresia van Llsieux. Op de werktafel van Z. H. ligt voortdurend een plaatje van deze Heilige, met een gebed aoor den Paus zelf opgesteld. Paus Plus wil niets liever dan dat dit ge bed door zeer velen met hem zal worden medegebeden. Laat ons gehoor geven aan dezen wensch, en dat een aanhoudende smeeking voor het ongelukkige Rusland ten nemei stijge. De „beminnelijke en meedoogende Heili ge" moge onze voorspreekster zyn. De gebedjes zijn te bekomen by het Cen traal Bureau van de R. K Vrouwenbonden, Mariaplaats 33bis, Utrecht. Het gebedsfor mulier zonder plaatje kost: 100 exemplaren t 0.30; 500 f 1.25; 1000 f 2.—; 2500 f 4.—; 5000 f 7.50, alles franco. Het plaatje van de H. Teresia, met het gebedje, zooals het po de schryftafel van Z. H. ligt, kost 1 ex. f 0.10; 100 ex. f2.—; 1000 ex. f 17.00. afm. 20/3(1 en 30/50 N.V. BRANDSTOFFENHANDEL BESTELKANTOOR P. Bièrenbroodspot, Rijksstraat weg 147, Haarlem-N., Tel. 14653 Door tot nu toe onbekende oorzaak brand de gisterenmiddag in Deil by Geldermalsen een tiental arbeiderswoningen af. De brand was ongeveer half drie ontstaan in de wo ning van den koopman Heumang, waarna de vlammen spoedig oversloegen op de naast gelegen woningen. Door de handbrandspuiten uit Deil en Enspyk, geassisteerd door de motorspuiten uit Geldermalsen, Leerdam en Buren werd de brand tenslotte gebluscht. Het huisraad kon uit de meeste woningen bytijds in vei ligheid worden gebracht, terwyi het vee eveneens gered kon worden. Persooniyke ongevallen vonden niet plaats. De bewoners zijn bij familieleden of buren ondergebracht. Hoewel er na eenigen tyd vyf stralen op de laaiende massa waren gericht, kon de brandweer niet verhinderen, dat twaalf van de arbeidershuisjes met hun rieten daken tot den grond toe afbrandden. Twee of drie woningen kregen inwendige schade en wa terschade. doch bleven verder behouden. Daar de brand op klaarlichten dag uit brak, kon men bijtyds de noodlge maat regelen treffen om have en goed te bergen. De bewones van de dood het vuur aange taste perceelen sleepten, zooveel zy konden, hun huisraad naar buiten, daarby door vriend en maag bereidwillig bygestaan. En daar het droog, helder weer was. Is der halve veel meubilair voor vuur- zoowel als .vqpr waterschade gespaard gebleven. Öok het vee kon grootendeeis bytyds in veiligheid worden gebracht. In veiligheid dat wil niet zeggenonderdak. Want al was van een paniek-stemming geen sprake, eenige verwarring viel toch niet te vermy- den. Daar het langs den weg weldar een dooreen-loopende chaos van menschen en dieren was, bleek het niet terstond moge lijk, het vee van iederen boer afzonderiyk te houden en twyfelachtig is op dit oogen blik dan ook nog, hoe groot de schade is, die elk der bewoners van „de 'Bulk" in zyn vee- bezit beeft geleden. Want dat eenig klein vee, o.a. eenige varkens, een prooi van de vlammen zyn geworden, staat reeds vast. Van de verbrande hulzen zyn eenige laag. eenige in het geheel niet verzekerd. Alle perceelen waren particuliere woonhuisjes. Over de oorzaak tast men nog in het duister: te meer, daar de bewoners van het huis, waar de brand ontstaan is, de koop man Heumang, tydens het uitbreken van den brand afwezig was. De dakloos geworden bewoners hebben een onderkomen gevonden by familieleden of buren. Persooniyke ongevallen zyn niet voorgekomen. Gisterenavond omstreeks half twaalf was de brandweer het vuur geheel mee ter. Van de verbrande hulzen restte niets meer dan een rookende. smeulende puinmassa en eenige resten van muren. De brandweer bleef op haar hoede en droeg zorg, het hooi. voorzoover dit niet verbrand was. nat te spuiten en uit elkaar te trekken. Honderden belangstellenden verdrongen zich om 't ter rein van de ramp en sloegen het werk van de spuitgasten gade. Thans gesticht De administratieve mijnbeambten, die tot nu toe nog geen organisatie hadden, hebben deze thans gekregen. Er is in een druk bezochte vergadering op gericht de R. K. Vereeniging van admi nistratieve mynbeambten. 300 aanwezigen ongeveer hebben zich als lid van de nieuwe organisatie opgegeven. De dictatot zelt is bekend genoeg, maar het portret van zijn vrouw zullen vele lezers en lezeressen nog niet gezien hebben. Wij geven het hier De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wyziging van artikel 63 der Drankwet (verlenging van den termijn, waarna ver gunningen van vóór 1 Mei 1904 en ver- nootschapsvergunningen vervallen, tot 31 Mei 1931) zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Naar wy vernemen is spoedig te verwach ten publicatie van het Koninklyk Besluit, waardoor de wyziging, welke in den alge- meenen maatregel van het bestuur, regelen de de -richting en den dienst van den Rijksw. .staat, moet worden aangebracht om tot benoeming van den Directeur-Gene raal over te kunnen gaan, In werking treedt. Overeenkomstig hetgeen daaromtrent reeds werd igepubliceerd is Ir. J. A. Ringers, hoofd-ingenieur van den Rykswaterstaat met verlof, directeur-hoofduitvoerder van de Maatschappy tot uitvoering van Zuiderzee werken te Wieringen, met ingang van 1 April a.s. benoe nd tot directeur-generaal van den Rijkswaterstaat. De betrekking van inspecteur-generaal komt te vervallen, zoodat met ingang van genoemden datum aan de inspecteurs- generaal van den Rykswaterstaat irs. G. Rooseboom en A. R. van Loon. eervol ont slag is verleend uit hun betrekking, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, door hen aan den lande bewezen. De Minister van Waterstaat heeft de hee- ren in zijn kabinet nog persoonlyk dank gebracht voor de door hen bewezen dien sten en hun daarby medegedeeld, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft hen te benoemen tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De heeren Rooseboom en Van Loon heb ben zich bereid verklaard den minister des- gewenscht in belangrijke waterstaatsaan gelegenheden van advies te dienen. Een goede vangst In verband met de arrestatie van den be- ruchten inbreker L., verdacht van verschil lende inbraken te Wassenaar en in andere plaatsen, verneemt de Telegraaf nader, dat op L. een groot aantal voorwerpen, zooals ringen, broches, kettingen enz., alsmede een aantal beleenbriefjes van de Bank van Leening te s-Gravenhage zyn gevonden. L. blyft echter nog steeds ontkennen. De re cherche te Wassenaar, die naar aanleiding hiervan een nauwkeurig onderzoek instel de, wist een aantal van deze voorwerpen spoedig terecht te brengen. Een paar ringen bleken van een inbraak uit Bloemenaaal afkomstig te zyn, een gouden kettinkje uit Voorburg, weer andere sieraden uit Ryswyk of Haarlem. Bovendien bleken de op hem gevonden zilveren lepels en vorken afkom stig te zyn van een inbraak in Haarlem. De recherche speurde verder en slaagde er nu ook ln een aantal van de koatuare juweelen van de inbraak by de familie B. aan den Lange Kerkdam te Wassenaar, waar voor een waarde van 6 A 7000 gulden gestolen was, op te sporen. Het bleek, dat L. een kostbaren hanger geheel uiteen ge haald had; de platina zetting had hy ln een juwelierszaak te Rotterdam verkocht en de briljant voor f 1000 beleend ln de ge- meenteiyke Bank van Leening te Rotter dam. Een platina armband bleek hy in Am sterdam verkocht te hebben en andere ju weelen weer in Haarlem. Hy ging gekleed in een keurig rycostuum met laarzen met sporen, en onder den arm een ryzweep met zilveren knop. L. logeerde in goede hotels en bediende zich steeds van een taxi. Niemand zou in dezen per soon een berucht en handig inbreker heb ben gezien, hetgeen tevens bleek uit de verklaringen van diverse personen die met hem werden geconfronteerd. De dader picegt zelfmoord Gisteravond laat heeft zich in perceel Cornells Mertensstraat 21bis te Zuilen een opschuddingwekkend drama afgespeeld. De 22-jarige A. W. v. d. L., werkloos metselaar, kreeg ruzie met zyn hospita en zyn mede commensaal. Op een gegeven moment dreigde hij dezen met een revolver en loste acht schoten, echter zonder te raken. Toen de politie op het geknal afgekomen ten tooneele verscheen, had de jongeman zich opgesloten. Nog voordat men zyn schuilplaats kon binnendringen, had hij reeds door een schot in het hoofd zelfmoord gepleegd. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot lid der Interdiocesane commis sie van de R. K. Jeugdorganisatie den Zeer- eerw. ZeerGel. heer prof J. Niekel, professor aan het Groot-Seminarie Warmond. ECHTE FRIESCHE 20-50cl.perons J -'V. De Tweede Kamer heeft met 73 tegen 16 stemmen aangenomen het wetsontwerp in zake de winkelsluiting. De Eerste Kamer heeft de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken af gehandeld en aangenomen. Mededeelingen over een nieuwen interna tionalen trein. De a.s. reis van de „Graf Zeppelin" naar Amerika. In Deil (Geld.) zijn 10 arbeiderswoningen door brand vernield. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot verlenging van den termijn voor vervaUen vergunningen. De reorganisatie van den Rijkswaterstaat- dienst. Kindermoord te Amsterdam. De voornaamste bepalingen uit het vonnis in de echtscheidingszaak tnsschen prinses Charlotte en prins Peter van Monaco zyn be kend geworden. Tusschen Mac Donald en Snowden zon het tot een ernstig conflict gekomen zyn naar aanleiding van de leiding van eerstgenoemde ter vlootconferentie. Amerikaansche missionarissen door Chinee- sché communisten te Kantsjoe gevangen ge nomen. Het Buigaarsche parlement heeft de over eenkomst m t Joego-SIavië, waarin een rege ling voor de landerijen aan de grens wordt voorgesteld, aangenomen. Madame Hanau weigert met geweld, het haar toegediende vbedsel in te nemen. Te Moskou is een kinderuniversiteit ge opend, met het doei elk reiegieus gevoel tegen te gaan. De kansen op het slagen der Londensch® vlootconferentie zyn zeer ongunstig. Z. H. de Paus heeft een toespraak gehou den over de hooge beteekenis der R.K, Jeugd- vereenigingen. Barometerstand 9 uur v.m.; 758, vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.47 uur. Te Amsterdam is uit het water van het Nieuwe Meer opgehaald een zwart geschu ierde blikken trommel, ter grootte van onge veer 17 by 24 en 18 c. M. In de trommel jevond zich een pasgeboren kind van het vrouwelyk geslacnt gewikkeld in een grauw papier. De commissa.is van politie in de 9e ;ectie, bureau Overtoom 449 te Amsterdam verzoekt den personen, die omtrent deze zaak nllchtingen kunnen verschaffen, zich aan zyn bureau bekend te maken. Eenige bewoners bewusteloos weggedragen Gisteren brak brand uit in een boerderij in de kom van het dorp Bathmen, oewoond door den eigenaar H. Wibbelink G.Jzn, en den landbouwer W. J. Roetert. Het huis brandde geheel af. Van de familie Roetert raakten eenige personen bewusteloos en moesten worden weggedragen. Behalve een varken, werd al het vee gered. Ook een deel der inboedels kon uit de wo ningen gehaald worden. De brand is waarschynlyk ontstaan doog een lek in den schoorsteen. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1