1750.- f250.- f125.- f50.- f DE „JONGEREN" I I DONDERDAG 27 MAART 1930 De ontsteking van electrische lampen langs de korte golf De kwestie van de Rokin- demping te Amsterdam Aardschokken op Filicudi Amerik. Missionarissen in veiligheid De „Boaz"-hank voor Leiden en Omstreken Aanbesteding van Zuiderzeewerken Voornaamste cKieuws Spoorwegvrachten en Akkerbouw Mgr. Louis Tch'en f Frankrijk en het Ycungplan BUREAUXNASSAULAAN49 AOVERTENTIEN 35 ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 ct_ bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. LIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17421 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Van de kunst naar de politiek DE EERSTE STAP De proef van Marconi gelukt DE BESMEURDE VAAN Ursem Hef voorstel-Ter Haar tot demping verworpen R. K. Leergangen Het halssnoer der aartshertogin Verschillende huizen ingestort Leden aangesproken voor ieder f 4372 Het maken van Ieidammen Pater Iltfefunsus O.tSr 50 'o reductie op het vervoer van aardappelen Van de in October 1926 gewijde 6 Chineesche bisschoppen zijn er thans 3 overleden Uit het Veenbedrijf J. J. WEBER ZOON Barometers Thermometers Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Men rekent op een 273 meerderheid voor de ratiiicatie Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 3910. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cu. per kwartaal 3.25) per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ck per regel. Alle Hhnnr)'op Uit blHtl ïiin ingevolge de verzekeringsvoorwmirden t Ofififl «Ren ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerineen J jjUUli»" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met tloodeiiiken ailoop bii verlie« van een hand. een voet of een oog bit verlies van een duim of wijsvinger bii een breuk van been of arm du vei «les van 'n anderen vinger Uit ons vorig artikel „De Jongeren in de Kunst' moge gebleken zijn dat wu de door de .Jongeren' geproduceerde Kunst ten voile en eerlijk wenschen te waardeeren, voorzoover daartoe reden Destaat maar dat ons anderzijds van alle overdrijving Wenschen vry te nouden. Over net algemeen stemmen hun praesta- ttes ons niet Dtfster enthousiast: gewekte verwachtingen gmgen niet in vervulling, na vuim vijl jaren blijkt er niet de minste re den geweest te zijn voor net georganiseerd optreden der Katholieke jeugds.ingen: er is Been nieuwe iaat staan een betere lette ren- muziek-, schilder- ot beeldhouwkunst ontstaan; er is tenslotte niets anders ge beurd, dan dat er in „De Gemeenschap" hu en dan een goed stuk proza, een goed stuk gedicht verscheen, en dat er enkele goede boeken en n paar goede verzenbun dels m net licht gegeven werden. Waarop nog heel wat aan te merken zou *Ün Om de artistieke „Jongeren" te sparen, willen wij van de nolsjewisterige teekeninge- tjes in „De Gemeenschap" maar liever.... niets zeggen. Het werkelijk maar ontstellend-weinig goede in de Kunst dezer enkele .Jongeren" hebben wij thans met groote welwillendheid gememoreerd. Maar naast dat goede is, juist door het georganiseerd optreden dezer neeren. de aan dacht gevestigd op zooveel onwaardige en onrijpe, ja, belachelijke „kunst", dat nier voor den nuchteren, eerlijken opmerker de tarwe vaaK door net onkruid verstikt wordt. Er is in ruim vijt jaren „Gemeenschaps"- literatuur zóóveel onzin verkocht, zooveel ongeniale Kwajongensachtigheid gedemon streerd, dat men zich ernstig neeft moeten afvragen, of in net algemeen gesproKen de Kunst wel net eigenlijke doel Kon zijn. of net meerderen van deze kunst-vervaardi- gende jonget?)lui niet voor aJes erom te doen was, de aandacht op zich te vestigen, in opspraak te Komen en reclame te maken Met welke verder en elders liggende be doeling dan ook. Deze veronderstelling is stout, dat geven wij toe, maat de neeren „Jongeren" neboen het er evenals Tijl Uijlenspiegei naar gemaakt. Wie net twijfelachtig genoegen had, ge regeld de „Gemeenscnap"-afleveringen te moeten oe.iijken en doorzien, neeft zich (als hij tenminste een normaal msnsch was) tel kens weer moeten ergeren aan de reclame- ver.akkeri], waarvan de neeren zich bedien den om het opgedischte schoteltje te doen verorberen. Om de neel voorname vraag of het goedje Wei onbedorven en verteerbaar was, bekom merden de neeren zich niet. De „Gemeenschap' -senrijvers zochten hun kracht in zmiooze excentriciteit, in opzette lijke onoegrupenjkneid, in dik- endun- doenerij en niet net mmst! in schande lijke scheldpartijen, waarin onze beste en hoogststaande priesters, politici en Kunste naars niet ontzien, integendeel: gezocht wer den. Wij herinneren hier aan kwajongensachtig geschrijf tegen Mgr. Nolens, tegen Pater Borromaeus de Greeve, tegen Baron van Wynoergen, tegen Jhr- Ruys de Beeren- brouck, tegen Herman Moerkerk, enz. enz. En als men nu eens wist zooals wij net weten welke motieven veelal tot deze sche.dpartijen leidden! Wij nopen voor de betrokken „Jongeren", dat men ons er niet toe zal dwingen, deze motieven openbaar te maken. Zij zouden na onze publicatie voorgoed onmogeiyk zijn! Wy bescniKken over een dossier, waarvan meerdere stukken in staat zijn, dezen en genen „Jongere" voorzoover ei oog schaamtegevoel aanwezig is klassiek te doen uitroepen; „Nu moge de grond zich voor myne voeten openspiyten Het tekort van de „Jongeren" in de kunst Is neel ernstig. Dat scnynen de heeren zelf, zij het ook laat. ingezien te nebben t Is neei duideiyk: de „Jongeren" voelden den grona onder nun artistieke voeten steeds ftieei wankelen, zij praesteerden niet, wat Van nen verwacht werd en verwacht moest Worden, „De Gemeenscnap was een fiasco gebleken, in de katholieke lezerswereld kon den zij geen plaats veroveren. Dus moest er uitgezien worden naar andere hhudeien om van zich te dosn spreken. Dus wierp men zich op de politiek. Vreeset uk katholiek! „Kathoascher ais der Pabst selbst". „Meer katholiek dan de Paus zelf". Men nad van de politiek geen verstand, dien miste zelfs net eerst-noodige politieke dan voeimgsvermogen. Toch wilde men in de politiek een rol spe len. •De kunst had gefaald. Nu de politiek! ïn de politiek echter zyn de heeren nog diêer tekortgeschoten en nog smadelykei diislukt dan in de kunst waarin door enke- linSen althans iets bereikt werd. He politiek is der heeren graf geworden. Eigen schuld! Met welk recht zijn deze menschen een afzonderlijk standpunt in gaan nemen? Waarom moeten zij met een extra lekker nijtje als verwende kinderen aan den gemeenschappelijken politieken disch gelokt worden? Zyn (zij in politicis zooveel scherpzinniger? zyn zü in de politieke geschiedenis van ons land en vooral van onze party zooveel beter thuis? Zouden zü tot heil van land en volk. voor de Katholieke partij, voor God in het staatkundig leven zooveel meer kunnen be reiken? Och arme! Van de politiek hebben de heeren niet de minste notie; voor de veel omwattende we tenschap der politiek moeten de heeren nog naai de bewaarschool. Zij willen in de politiek een rol spelen, zy willen in de politiek zelfs brutaal evenals eiders net hoogste woord voeren en zij ontzien zich niet onze beste en voornaamste Katholieke staatsmannen schandelijk te ne- leedigen, maar tezelfder tijd weigeren zij, zichzelf ook maar de grondbeginselen der po litieke wetenschap eigen te maken, weigeren zy natuuriyk ook uit machteloosheid ook maar het geringste positieve plan op te zetten, weigeren zij iedere toenadering tot de éénige party, waarin praktisch voor net Katholieke ideaal iets te bereiken is. Zy blijven als kwajongens op een afstand staan en bepalen zich tot het amusement. mei steenen te gooien. De interpellatie over de crisis in dsn landbouw heeft in de Kamer zeer veel be langstelling gehad. Als de voorzitter niet stevig had doorgezet en volgehouden, dat het debat gisterenavond beëindigd moest worden, dan had men nog ernstig een derden dag volgepraat en zou het aantal sprekers zeker de dertig hebben overschre den. Thans hebben verschillende leden, die ook het woord hadden willen voeren, zich niet meer laten inschruven, terwul anderen zich van de sprekerslüst hebben laten schrappen. In de akkerbouwbedrijven bestaat reeds sedert meer dan een jaar een crisis en deze is de laatste maanden door de daling van dc prijzen nog toegenomen. Hieruit echter af te leiden, dat in den geheelen land- en tuinbouw reeds gesproken kan worden van een crisis, is onjuist. Wat het worden kan, weten we op dit oogenblik niet, maar hoop vol ziet de toekomst er niet uit, want de bestaande crisis is internationaal en daarom is het zeer moeiiyk, we mogen gerust zeg gen, onmogelijk voor de regeering, daarvoor nationaal een geneesmiddel te vinden. Het vraagstuk is evenwel voor ons land van groote beteekenis en daarom zullen we het binnenkort ook nader beschouwen. Reeds nu kunnen we zeggen, dat al de deskundigen op land- en tuinbouwgebied ln de Kamer niet in staat zyn geweest maatregelen aan te geven, waarvan verandering in den toe stand te wachten is. Wat men bepleit heeft zyn tal van voor de hand liggende maat regelen, waardoor de stru'd in den land bouw eenigszins verlicht kan worden. Hiertoe behoorde ook en we mogen wel zeggen in de eerste plaats, een verlaging van de vrachttarieven voor land- en tuin bouwproducten, waardoor tot heden de export zeer belemmerd werd. In een drietal artikeltjes hebben we, met tal van argumenten en cijfers toegelicht, voor de verlaging der spoorwegtarieven een lans gebroken en het is verheugend, thans te kunnen constateeren, dat deze verlaging feitelijk het geheele debat beheerscht heeft en dat alle afgevaardigden, op één na, die het woord by deze interpellatie hebben ge voerd, daarvoor hebben gepleit. Op 6 Februari is door het Centraal Bu reau voor de Veilingen aan de directie van de Spoorwegen en aan den Minister van Waterstaat, verlaging van de vrachttarieven voor kool, uien, peen en aardappelen ge vraagd, maar tot heden was daarop geen antwoord ontvangen. Mede als een gevolg van onze actie, is er in de afgeloopen dagen in de Kamer op den minister zulk een aan drang uitgeoefend, dat geen weerstand meer te bieden was. Eenige toezegging, omtrent een eventueel te verleenen toeslag op aardappelmeel, of een premie voor éénmaal op suikerbieten, kon de minister niet doen. Hij heeft, en dat is reeds zeer veel, toegezegd daar ernstig over te zullen nadenken en in alle geval het oordeel in te roepen van de deskundigen. Met de vrachtprijzen voor land- en tuin bouwproducten stond het anders. Deze kwestie is reeds wekenlang in onderzoek en heel de kamer, onverschillig welke rich ting, was het er over eens, dat dit een eerste eisch was, wilde de regeering ten minste iets deen om steun te verleenen aan de door de crisis getroffen bedrijven, in andere landen zijn de vrachttarieven reeds veel lager en heeft men, zooals in België, reeds lang een noedtarief ingevoerd. Voor kool en uien komt de maatregel te laat; deze producten zijn nu zoo goed als niet meer aan de markt, maar voor aard appelen is ze nog nocdig. Dat direct een reductie op de vrachtprijzen van de aardappe len is verleend van 50 pet. tot 15 Juni, is door ons met groote voldoening vernomen. Het is een eerste stap en die kost steeds de meeste inspanning. Wat na 15 Juni zal moeten geschieden, als de nieuwe aardappelen aan de markt komen, moeten we afwachten. Als de prijzen van di" nieuwe gewas weer zoo laag zijn als het vorige jaar, zal de regeering er moeiiyk buiten kunr.en om de nu gegeven reductie te verlengen. Hoogst belangrijk is het ook, dat het overleg over verlaging van de vrachtprüzen voor andere land- en tuinbouwproducten, waarbij we vooral den ken aan de jonge groente, waarvoor als yigoed per wagon zeer veel betaald moet worden, nog niet beëindigd is. Het is te hopen, dat de regeering het niet laat b« de reductie voor het vervoer van aardappe len. Waarschijnlijk is dat niet. Het feit, dat er gebroken is met het vasthouden aan het eenmaal vastgestelde tarief, wekt gerecht vaardigde verwachtingen. Dat de maatregel wat laat komt, mogen we betreuren, maar nu ze eenmaal genomen is, verheugt het ons zeer en stemt het ons toch dankbaar tegenover den minister, die ze doorzette. Moge ze een begin zyn van een algeheele verlaging der vrachttarieven van voor export bestemde producten. „De actie is stopgezet in Rusland; maar de gelegenheid is blijkbaar te schoon, om haar niet propagandistisch uit te buiten. Zelfs de kinderen worden er voor gemobiliseerd." En een dag of wat later wordt een „Smeek lied voor Rusland" afgedrukt, dat in een Katholieke schooi te Rotterdam wordt ge zongen en daaraan de opmerking toegevoegd: „Dit wordt geleerd aan kinderen van 7, 8 en 9 jaar, die in het geheel npg geen besef hebben van de geografische ligging van Rusland, laat staan van de geloofs vervolgingen daar." We zullen nu maar in het midden laten, hoeveel „bewuste" arbeiders-leden van de S.D.A.P., op den man af gevraagd, zouden weten te zeggen, waar Rusland eigeniyk ligt, maar die toch „protesteeren" als daar iets te gen de sociaal-democratie geschiedt. En waarom ook niet? Als er iets wordt „besmeurd" wat u lief is, protesteer dan ge rust; maar laat het ons ook doen, en pro beer ons niet belachelijk te maken bij uw lezers, heeren van „Het Volk", wanneer het onze vaan betreft, die wü toch altijd nog heel wat mooier vinden dan de uwe. Uit. Sydney is gemeld, dat de poging van Marconi van uit Genua om de electriscne lampen op de tentoonstelling te Sydney langs dra^dloozen weg te ontsteken, gelukt is. Door de door Marconi uitgezonden golf werden ongeveer drie duizend lampen op de tentoonstelling ontstoken. De belangstelling voor de proeven van Marconi was öe laatste dagen bijzonder ge- -roeid. zocdat te Genua talrijke joumalis- en, fotografen en andere nieuwsgierigen op ie pier verzameld 'varen, waar Marconi's 'chip voor anker ligt. De Italiaansche persvertegenwoordigers onden na het gelukken een telegram naar "lidney, waarin zij hunne vreugde over het uicces tot uiting brachtén. Omtren; d? t t" s. v. n het door Marconi jebruikte apparaat is nog niets bekend. Alleen verklaarde Marconi aan journalisten, se jjiat hij bij zijn proeven èen golflengte van gebruikt hëëït. 1 m Het is voor de Katholieken niet gemakke- ïyk, iets te doen, wat de goedkeuring der heeren Sociaal-Demokrater (die heelemaal niets tegen de Kerk en den Godsdienst heb ben hoe komt u er bij!?) kan wegdragen. Niet, dat ons dat nu zoo erg hindert, maar het is zoo verwonderlük en men zou zoo zeg gen, van htm eigen standpunt zoo dom: ze willen de Katholieke arbeiders tot zich trek ken en ze doen tegeiyk alle moeite om ze van zich af te stooten. Een politiek waar wü niet bij kunnen. Tegen de gruwelen die in Rusland gebeu ren is ook „Het Vol k" gekant en nog dezer dagen gaf het een artikel: „Laatste wanhoopspoging van Stalin" dat behalve dit algemeene hoofd, nog v f onder-hoofdjes had, waarvan er één luidde: „De vaan van het socialisme besmeurd." Nu vinden wü het heelemaal in den haak, dat „Het Vol k" er tegen opkomt, wan neer zj'n vaan wordt besmeurd, maar zou datzelfde „V o 1 k" dan niet ook anderen met rust willen laten, als die trachten hun besmeurde vanen weer schoon te wasschen? wy gelooven toch, dat de Roomsche in het algemeen, de Christeiyke vaan, de vaan van Christus zelf, in Rusland nog heel wat meer door het slj'k wordt gehaald, dan de socialistische, maar als wu, Katholieken, daartegen dan ons wapen, het gebed, rich ten, en voor dat gebed de medewerking van alle Katholieken inroepen, óók en juist van de Katholieke kinderen, dan gaat „Het Volk" daartegen te keer. Naar aanleiding van een circulaire van het Hoofdbestuur van het Apostolaat der Heree- niging, waarin de Katholieke jongens en meisjes worden aangespoord aan den kruis tocht van het gebed voor de redding van Rusland deel te nemen, heet het: :S Een aardig kiekje op Ursem tusschen Hoorn en Alkmaar De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond het voorstel van den heer Ter Haar, om oter te gaan tot demping van het Rokin van Dam tot Spui, verworpen met 22 tegen 21 stemmen. Daarna is met dezelfde stemmenverhou ding aangenomen de motie van de raads leden Boekman en Baas. waarbü uitgespro ken wordt, dat de oplossing van het Rokin- vraagstuk behoort te geschieden met be houd van het water en B. en W. uitgenoo- digd worden op dezen grondslag voorstellen in te dienen. De 900e student ingeschreven Dezer dagen werd aan de R. K. Leergangen te Tilburg in dit cursusjaar de 900sts student ingeschreven; een getal, hetwelk tot nu toe nog niet bereikt was. Over de vier afdeelingen zün deze ver- desld als volgt: Algemeen» wetenschappen (opl. mió'delb. akten: notariaat, belasting inspectie, gemeente-admhrstratie, enz.) 552. Academie voor Beeldende en Bouwende Kunsten 38; Muziek-conservatorium 1.3; Centraal instituut voor lichameluke opvoe ding (opleiding gymnastiek) 47. Het geschil over het diamanten hals snoer van 400.000 dollars waarde, dat Na poleon eens aan Marie Louise heeft geschon ken, is in New-York aldus opgelost, dat de juwelier van dc Fifth Avenue het aan aarts hertogin Maria Theresia van Oostenrijk heeft teruggegeven. Hij heeft het voor 60.000 dollars gekocht van eer kolonel Townsend, in de meening, dat deze voor de aartsherto gin optrad, en krijgt slechts gedeeltelijk compensatie. Napoleon had het halssnoer laten maken vcor zijn tweede vrouw toen de koning van Rome was geboren. Later is het in het oe- zit der familie van aartshertogin Maria Theresia gekomen en in 1912 werd het aan een juwelier in Parijs aangeboden voor 1.000.000 dollars. Daar werd toen niet op ingegaan. Gisteren is het eiland Filicudi, behoorende tot de groep der Liparische eilanden en een der voornaamste daarvan, door talrüke aard schokken geteisterd, waardoor verschillende huizen zun ingestort. Eenige personen werden lichtgewond. Volgens de „Popoio di Roma" zyn bijna alle hulzen onbewoonbaar geworden en de bevolking heeft in de openlucht moeten overnachten. De onderstaatssecretaris voor Publieke Werken is aan boord van een torpedoboot derwaarts vertrokken. Filicudi telt ongeveer 1200 inwoners. O Het Bureau voor Katholieke propaganda te Rome heeft een telegram ontvangen uit Sjanghai, waaruit blijkt, dat de elf Ameri- kaansche missionarissen, over wier lot men zich geruimen tijd ernstig ongerust maakte, .n veiligheid zijn. Zij hebben hun zetel ver plaatst naar Hankau. De 49 nog bij de Leidsche Boaz-bank aan gesloten leden, voor het meerendeel kleme middenstanders, nebben bericht ontvangen, dat het bestaande tekort van de leden wordt mgevordera. De totale aanslag per persoon bedraagt f 4372. De Dirëcteur-Generaal der Zuiderzeewer ken neeft aanbesteed net maken van twee ieidammen bezuiden de in aanbouw zynde schutsluizen op het Kornwerderzand en het uitvoeren van bagger werken tusschen deze ieidammen met bybehoorende werken. Ra ming f 390.000. Er waren 7 inschryvingen: N. V. tot uit voering van Zuiderzeewerken te Den Oever i 317.700; G. Wessels Boltje (Heerenveen) t 349.900; N V. Aann. bedrijf v. h. T. de Breejen van der Horst (Berg-en-Dal) t 359500; N.V. My. tot uitvoering van Wa terwerken v. h. A. Hofman (Haarlem) f 367.000: N V. Baggermaatschappy Hol land (Hardinxveld) f 377.000; N.V. Maat tot uitvoering van Zuiderzeewerken (Anna Paulowna) f 399.900 en N.V. E. J. Bakker en Cos Aarin. My. (Gorcum) f 404.000. Pater Udefonsus O.C., die sinds eenigen tijd vrij ernstig ziek is, is thans uit voorzorg van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. zynEerw. bracht een goeden nacht door. Op de Parklaan te Haarlem is de „Mej, Fleischmannboom" geplant. Mgr. Louis Tch'en O.F.M., één van de 6 eerste Chincesche Bisschoppen, is overleden. De leden der „Boaz"-bank te Leiden in li quidatie worden eik aangesproken voor een bedrag van f 4.372. De verduisteringen bij de Spaarverzekering voor Katholieken. De veroordeelde ex-direc teur heeft cassatie aangeteekend. De ontsteking van electrisch licht langs de korte golf, een uitvinding van Marconi, is geslaagd. De dader van den moord op den Engel- schen planter Heining in Ned.-Indië is ter dood veroordeeld. De Eerste Kamer heeft de begrooting van' het Wegenfonds voor 1930 vastgesteld. De Tweede Kamer heeft verder behandeld de interpellatie-Van den Heuvel over dé crisis in den landbouw.. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 2221 stemmen verworpen het voorstel- Ter Haar om het Kokin te dempen van Dam tot Spui. In het veenbedrijf in Drenthe is een sta king uitgebroken. De Raad voor de Scheepvaart heeft onder zocht het ongeval van het stoomschip „Groenlo." Ingediend is een wetsontwerp inzake het verleenen van ouderdomsrente aan 65-jari- gen. Waarom de Russische mevr. Kollontay geen pasvisum kreeg. Op het vervoer van aardappelen zal door de Ned. Spoorwegen 50 pet. reductie worden verleend. De droogmaking van het Nemi-meer is stopgezet. Bij een sneeuwstorm in Illinois vallen drie dooden te betreuren. Beweerd wordt, dat Hitier candidaat zal worden gesteld voor het Duitsche Rijk presi dentschap. Dreigende regeeringscrisis in Duitschland. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Bakker, betreffende invoering van een belangryke reductie op de spoorweg vrachten voor het vervoer van akkerbouw producten, heeft de Minister van Waterstaat medegedeeld, dat na het veeischte overleg met de directie der Nederlandsche Spoor wegen, wegens de buitengewone omstandig heden besloten is, een reductie op de spoor wegvrachten voor het vervoeren van aard appelen te verleenen van 50 zoo spoe dig mogeiyk ingaande en eindigende op 15 Juni a.s. Een telegram uit Fenyang in Shansi ver meldt den dood van mgr. Louis Tch'en, O. F. M„ apostolisch vicaris van Fenyang. Geboren in 1875 te Loutchengsien in Zuid- Shansi, trad ny later in de orde der Fran ciscanen en werd priester gewüd te Taiyuen- fu in 1903. Hy werd benoemd tot vicaris apostolicus van Fenyang 14 Juli 1926 en bisschop gewyd 28 October 1926 in de St. Pieter te Rome door Z. H. Paus Pius XI. Van de 6 eerste Chineesche bisschoppen dien dag door den H. Vader gewüd zun er nu reeds 3 dood. Mgr. Ph. Tchao, Vicaris apostolicus van Suanhwatu, overleed 14 October 1927. Mgr. Od. Scheng, O.F.M., prefect van Puchi fn Houpe, overleed in November 1928. Mgr. Tch'en leed reeds lang aan een aan doening van de longen. Hij ontving zeer god vruchtig de laatste H.H. Sacramenten. Een staking van ongeveer 300 man In het veenrayon „Valthermond" (Dr.) waarin verleden jaar ongeveer gedurende h»t geheele veenseizoen gestaakt is en bijna geen turf geproduceerd, is thans opnieuw een staking uitgebroken. De verveners weigeren evenals verleden jaar, de loonvraag dsi arbeiders in te willigen. Deze looneisch varieert voor verschillende werkzaamheden maar bedraagt voor enke.'e ondsrdeelen van het bedrijf van 10 tot 20 De staking omvat ongeveer 300 arbeiders. De leiding berust bü de Nationale Veen- arbeidersorgansaties. Nieuwe moefl(jkheden te Barcelona, om dat Barcera weigert af te treden als gou verneur. De Amerikaansche delegatie ter vloot- conferentie is voorwaardelijk bereid toetre ding tot een consultatief pact te overwegen. Dr. A. R. Zimmerman is benoemd tot voorzitter der Fransch-Zweedsche verzoe ningscommissie. De aankomst te Londen van de Egyptische delegatie. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Vooruit. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.56 uur. Hoogste stand: 770.6, te Rennes. Laagste stand: 751.7, te Dantzig. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind. Meest licht tot half bewolkt. Waarschünlijk droog weer. Iets zachter overdag. In de Fransche Kamer beginnen heden di debatten over het Youngplan en de overeen komsten van Den Haag. Daar de politieke toestand zich gedurende de laatste dagen zeer ten gunste van de ratificatie heeft ge- wüzigd, rekent men op minstens een 2, 3 meerderheid voor de ratificatievoor. tellen. De commissie van Buitenlandsche Zaken heeft Woensdag het gedrukts rapport van den rapporteur Soulier behandeld. Na lang» durige debatten werden slechts enkele wü» zigingen aangebracht, om nog eens te con stateeren, dat de overeenkomsten van Den Haag geen wijziging brengen in de vrijheid van handelen van Frankrijk, binnen de be palingen van het pact van den Volkenbond en van het Kelloggverdrag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1