LEEKEPREEKEN f 250.- 1125.- 50.- 140.- 6. KRAAIJ Co. HENK FIBBE ZATERDAG 29 MAART 1930 WALES-ANTHRACIET HEERF.N-BAA! Voornaamste cACieuws WONINGBUREAU bureauxnassaulaan 49 sa JJIT nummer bestaat uit vier HET GEÏLLUSTREERD BLADEN ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17423 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE SAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN OITER LJtH 'EMJLU 'IER ER FWIRTIF -REN NA HET ONGEVAL De verzending van binnen landsche postpakketten Verhooging van het maximum gewicht Tarief verlaging voor aardappelvervoer Zij gaat 31 Maart in Engelsche stoomtrawler vergaan Audiëntie per H.L. - franco huis-f3.10 TURFMARKT 10 -TEL. 11080 Koning George's eerste receptie na zijn herstel Ook de sovjet-gezant aanwezig De brand te Utrecht 's Pausen Priesterjubile Het geschenk der Pauselijke congregaties en bestuurslichamen Onze VALUTA-AFDEELING bankpapier en buitenlandsche noteeringen. koopt en verkoopt vreemd cheques tegen de scherpste De stranding van de Ronan" bij Zand voort Loodsvaartuigen, die bij mist veor anker liggen Hulpbesteller ontslagen Pirate-bonrien toegeëigend 't Zal je overkomen! mmt. J. J. WEBER ZOON Barometers Thermometers Groote Houtstraat 166 Haarlem Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13731 Een voorgenomen dynamietaanslag Door communisten Een eisch van Hugenberg c.s. Een moratorium voor Oost- Duitschland Telefoon Na 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem er Agentschappen: per week 25 ct.; per artaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel vraag- en aanbod-ad verten- TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ck. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. tgCn'3n8 °b dïi blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen tOfïOfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door "JCfö vlIÖOi" Ver'*es van helde armen, beide beenen of beide oogen f JUB"" bij een ongeval met doodelijken afloop ui verlies van een hand. ?en voet of een oor Oil verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van 'n anderen vinger 333 EIGEN SCHULD? Dezer dagen is in heel West- en Midden-Europa een „Verklaring" ver spreid van de religieus-socialistische hoepen in Duitschiand. Frankrijk, En- Seland, Nederland, Zwitserland enz. over de godsdienstvervolging in Rus- and. Dit stuk verdient om meer dan eon reden onze aandacht. Het is ernstig Besteld, is vrij van hartstocht en holle razen; het spreekt een eigen overtui- ®ln§ uit. Wat meer zegt, we beluisteren daarin klanken, die in duidelijke taal uitspreken, wat velen in onzen tijd vaag aanvoelen als de oorzaak van de zede- 'jke en maatschappelijke verwildering en verwoesting, welke zij dagelijks om zich heen zien. Vooral om die laatste reden kan het zijn nut hebben deze •.Verklaring" van de internationaal- religieus-socialistische beweging eens Nauwkeuriger te bekijken. Het stuk begint met een veroordee- Uhg van de Russische terreur. Zoowel «et politieke en sociale bolsjewistische systeem met zijn vele gruwelen en on derdrukking van minderheden, als de Beest van haat en verachting tegenover alle religie en christendom, zich den Matsten tijd uitend in allerlei geweld dadigheden, keuren de onderteekenaars ^er „Verklaring" ten sterkste af. En dan vervolgt het stuk: „ons gevoel van suiart betreft echter vooral dit, dat het deze vijandschap tusschen een Sroote en invloedrijke richting van het ^cialisme en den Naam, die ons het logste aanduidt (Christus), moest komen." Moest komen? Ja, zeggen deze reli- Sieus-socialisten. In deze ontwikkeling 2ien wij n.m. in de eerste plaats een Magische schuld van het christendom, dat zoowel in Rusland als ten onzent Verzuimd heeft, de sociale waarheid van het Evangelie op de juiste wijze en ufdoende te verdedigen en de zaak van Christus met die van het lijdende volk alle strijdende waarheid en gerech tigheid zoo innig mogelijk te verbin den. Veel en veel te lang en in veel te stootende, ja verschrikkelijke vormen is 111 Rusland en ten onzent de naam Christus met onderdrukking en uitbui- ^hg, met politieke en sociale reactie, ja Umt despotisme, met de ergste, zelfs soms bloedige vervolging van waarheid eh gerechtigheid, ook van waren gods dienst, verbonden geweest. Aldus is de Uieening van deze protesteerenden. En ZÜ klagen het thans levende en voor- Saande geslachten aan, dat deze té zeei Verzuimden daartegen op te korr en, dan dat wij ons zouden verwonderen, wan neer het verzet tegen elk soort van onderdrukking en uitbuiting zich ver bindt met haat tegen den naam van Christus, Die toch zelf het eeuwige pro- test tegen alle knechtscnap en den eeuwigen roep tot alle vrijheid beteeke- Qen moet en in waarheid ook beteekent. Wat is de bedoeling van deze aan klacht? Deze: de maatschappij heeft zich in het meer verwijderde en in het longste verleden in haar overheidsorga nen, in haar regeeringen, in haar recht spraak, in geheel haar maatschappelijke eh economische ontwikkeling voorge daan als „christelijk". De koningen begeerden bij de gratie Gods; de keizer Van het Britsche imperium en de tsaar Van Rusland waren het hóófd van de nationale, christelijke kerk De chris telijke kerken predikten onderdanig heid aan het gezag; veroordeelden op stand tegen de bestaande orde, ook Wanneer deze laatste groote weelde Voor weinigen en bittere armoede voor de massa beteekende; ook, wanneer in die bestaande orde de schrilste mis standen woekerden. Het christendom Verzuimde, volgens deze aanklagers. Sociale gerechtigheid en gemeenschap te scheppen, het verdrukte en ellendige Volk te voeren naar een nieuwen dag Van vrijheid en broederschap, iets, wat het nieuwe regime in Rusland ten min ste probeert, ook al maakt het er een karikatuur van. In al wat nu in Rus tend aan kerk- en godsdienstvervolging te zien is en in alie verzet tegen de christelijke kerken in andere landen bteenen de schrijvers van bet hier be doelde stuk een geweldig gericht over het christendom waar te nemen, een christendom, „dat Christus zoo weinig heeft verstaan en Hem zoo weinig trouw is geweest." Wij moeten het daarom hiinder als onze taak beschouwen ons 0ver de Russische goddeloosheid te Verontrusten dan wel onzen eigen afval van Christus in te zien. „In plaats van togen de vervolging van het Christen dom in Rusland luid te protesteeren, behooren wij ons af te vragen uit wel ken grond deze haat tegen het Chris tendom is gegroeid Wij. meenen al dus wordt ons voorgehouden dat wij eerst moeten leeren een duidelijker Vioord van protest tegen cle ons eigen levefl, beheerschende goddeloosheid te vinden, voor wij ons tot de Russische wenden, die niet grooter is dan de onze. Dit schijnt ons de zin der Russische gebeurtenissen te zijn." En om te zien, dat het den schrijvers van dit stuk bloedige ernst en geen propaganda voor een bepaalde school of richting is, heffen zij aan het slot van hun verklaring ook den waarschuwen den vinger tot het socialisme van onze dagen op. ..Het bolsjewisme laat zien - aldus heet het verder - door zijn ge loof in geweld en andere vormen van een niet slechts formeele en schijnbare doch werkelijke en feitelijke goddeloos heid. waarheen een socialisme, dat de heilige en eeuwige grondordening van alle leven verlaat, met noodwendigheid voeren moet. De verafgoding der weten schap, de ontkenning van de eeuwige rechten der persoonlijkheid, de ratio naliseering en mechaniseering van het leven, een voor alle doeleinden bruik bare moraal, kortom de geheele ver vlakking. verruwing en ontaarding dei- levensopvatting is geen grondslag, waarop het gebouw van een werkelijk en echt socialisme kan worden opge trokken.' Daarom moeten de Russische gebeurtenissen ook het socialisme tot zelfinkeer en zelfonderzoek en afwen ding van dwaalwegen voeren. De geheele Christuswaarheid zal weer onder ons moeten groeien door een nieuwe navol ging van Christus, een nieuwe ontvan kelijkheid voor het kruis, een nieuw vertrouwen in de opstanding der we reld, die de weiverstane Christus betee kent. Met opzet hebben wij deze verklaring der religieus-socialisten wat uitvoerig geciteerd. Wij mogen vertrouwen, dat de meeste Christenen en zeker onze katholieke geloofsgenooten in deze ern stige verwijten waarheid en valschheid zullen weten te onderscheiden. Maar wie o^ep ooren heeft, die weet, dat er helaas ook in ons eigen midden talrij ken rondloopen, die niet in staat zou den zijn, de dwaalleeraars van het re- ligieus-socialisme te woord te staan, wanneer zij in mondeling debat de op stellers van bovenbedoeld stuk moesten wijzen op hun cardinale vergissingen, op hun grootste denkfout, waaruit laten wij aannemen te goeder trouw zulk een vlammend doch onwaar pro test tegen het christendom kon ont staan. Herhaaldelijk moeten wij ook onder geloovige christenen, die niets met het socialisme gemeen willen hebben, op vattingen hooren verkondigen, die niet veel van het bovenstaande afwijken. En het zijn helaas niet slechts de be krompen geesten en de totaal onge schoolden. die zich daaraan schuldig maken. Sinds den grooten oorlog is er een geslacht aan het opgroeien van geestelijk onevenwichtigen, dat bij alle verschijnselen van scheeve verhoudin gen op de arbeidsmarkt, in de productie, in de staatkunde, op sociaal, econo misch. politiek of ethisch terrein, da delijk klaar staat met van de kerk en het Christendom te eischen. verande ring en verbetering aan te brengen De grondfout van de religieus-socialis ten is, dat zij in Christus' leer, in het Christendom, uitsluitend het middel zien om van deze wereld een paradijs te maken. En deze materialistische be schouwing van God en godsdienst woe kert sinds de groote omwenteling van den wereldoorlog ziender oogen ook buiten de kringen der religieus-socia listen voort, geeft daardoor ook aan het socialisme nieuwe zuigkracht. In bovenvermeld protest tegen de Russische kerkvervolging komt deze- modern valsche opvatting van het christendom en van de taak der kerk zeer duidelijk en treffend uit. Daarom zullen wij in een volgende beschouwing deze gevaarlijke theorieën eens nader bekijken. HOMO SAPIENS. Met ingang van 1 April a.s. wordt het maximumgewicht der binnenlandsche post pakketten verhoogd tot 10 K.G. De kosten bedragen dan voor pakketten: tot 1 K.G30 cent. 1 tot 3 K.G40 cent. 3 tot 5 K.G50 cent. 5 tot 7 K.G60 cent. 7 tot 9 K.G70 cent. 9 tot 10 K.G80 cent. In de bepalingen omtrent de maximum af meting .der pakketten wordt geen wijziging gebracht. In verband hiermede zullen eerlang fran keerzegels van 70 en 80 cent in omloop worden gebracht. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de tariefverlaging voor het vervoer van aardappelen met 50 pCt. 31 Maart a.s. zal ingaan. 6 personen verdronken De Engelsche stoomtrawler „Arravale" is gisternacht in de bocht van Adrigolea (Graafschap York) gezonken. Van de beman ning verdronken er 6 man. De schipper en de machinist konden gered worden. De op varenden hadden zich in een reddingboot begeven, doch deze sloeg tengevolge van den storm om. De trawler was, naar gemeld wordt, tijdens het stormweer op een rots geloopen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Maandag en Vrijdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. afin. 20/30 en 30/50 N.V. BRANDSTOFFENHANDEL BESTELKANTOOR P. Bierenbroodspot, Rijksstraat weg 147, Haarlem-N., Tel. 14653 Gisteren hield de Engelsche koning in Buckingham Palace de eerste receptie sinds zijn herstel. Een 600-tal gasten o.w. officieren van le ger. vloot en den vliegdienst, politici en bur gerlijke autoriteiten, waren aanwezig. Voor de eerste maal werd de sovjet-am bassadeur te Londen, Sokolnikoff, door den koning ontvangen. De vorige keer, dat Sokolnikoff ten hove werd ontvangen, was ter gelegenheid van een receptie bij den prins van Wales. De koning zat op een gouden troon en was door eenige hooge functionarissen om ringd Dit seizoen zullen door den koning en de koningin vijf officieele recepties worden ge houden. Verklaard wordt, dat het weer verschijnen van den koning op hofrecepties de defini tieve aanwijzing is van een volledig herstel van Z. M.'s gezondheid. Vermoedelijk aangestoken Omtrent den geheimzinnigen brand te Utrecht, die gistermorgen op de bovenverdie ping van een leegstaand fabrieksgebouw heeft gewoed, kan nog worden gemeld dat deze vermoedelijk is aangestoken. De politie wordt in die meening versterkt doordat haar is medegedeeld, dat iemand omstreeks 11 uur het gebouw moet zijn binnen gegaan na eerst zijn fiets te hebben vast gezet. Daar het sig nalement niet kon worden opgegeven, ver zoekt de commissaris in de tweede afdeeling ieder, die iets meer van deze zaak afweet, zich met hem in verbinding te stellen. Ook wordt onderzocht of het broeien van zaagsel, dat de centrale verwarming als Iso latie-materiaal omvat, de oorzaak van den brand geweest kan zijn. Het gebouw behoorde in eigendom aan den heer J. Rykse te Utrecht en was niet abnormaal hoog verze kerd. Laatstelijk was er de instrumentenfa briek van den heer Prins gevestigd. Gisteravond om 6 uur ontving de H. Va der in de Consistoriezaal de gezamenlijke leden der Romeinsche congregaties en an dere Pauselijke bestuurslichamen, geeste lijken en leeken, onder leiding der respec tieve kardinalen. De kardinaal-deken Z. Em. Vannutelli, hield een toespraak, waarin hij den H. Va der namens alle aanwezigen gelukwenschte met Zijn gouden priesterfeest. Daarna bood kardinaal Vannutelli Zijne Heiligheid, namens de leden der congrega ties en bestuurslichamen, een feestgeschenk aan, dat bestaat uit vijf en twintig missie altaren met alle toebehooren, alsmede een aantal paramenten en kerksieraden. De Paus hield daarna een toespraak, waar in Hij voor het zinrijke feestgeschenk dankte. V Is het mistsein van IJmuiden tc zwak? De Raad Voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding van het Engelsche stoomschip „Ronan", op 30 Januari 1.1. bezuiden Zand- voort. De Raad achtte deze zaak niet zoo zeer belangrijk uit het oogpunt van de stranding; zijn belangstelling gold meer het feit dat de kapitein van het Engelsche schip, bij het on derzoek van het Loodswezen en van de Scheepvaartinspectie, critiek had uitgeoefend ten opzichte van het mistsignaal van IJmui den en van het niet geven van het noodsig naal door in den mist ten anker liggende loodsvaartuigen. Uit de ter zitting voorgelezen verklaringen van den kapitein bleek o.m. dat, toen hij met de „Ronan" op weg was van Leith naar Amsterdam, het op ongeveer tien mijl uit de Hollandsche kust geheel dik van mist werd Te ongeveer één uur v.m. werd volgens ge gist bestek in tien vadem water geankerd op ongeveer 8 mijl ten N.W. van IJmuiden; te 6 uur 50 v.m. werd, toen de mist eenigszins was opgeklaard, met zacht-aan-werkende machine in richting Z.O. ten Zuiden door gevaren. Toen te 7 uur 20 het water van kleur veranderde en vijf vaam water gelood werd, liet men dadelijk de machine achteruit slaan. Het schip liep echter vast; later bleek, dat dit 14 Kilometer bezuiden Zandvoort geschiöd "was. Te één uur n.m. is de „Ronan" met rijzend water vlot gekomen; te drie uur arriveerde het met loodshulp in de sluis. Wat het mistsein van IJmuiden betreft, had de kapitein verklaard, dat dit niet sterk genoeg was. In verband met deze aanmerking en ook met die betreffende de loodsboot, hoorde de Raad den directeur van het Loodswezen in het Ille district, den heer Bemardus Kruijs. De voorzitter, prof. Taverne, herinnerde get. aan het feit dat, indien in geval van mist een stoomloodsvaartuig op zijn kruis- station ten anker ligt, van dit vaartuig alleen het gewone mistsignaal mag worden gegeven, en niet het sein, dat men loodsdienst kan verrichten, hetgeen is geregeld bij de resolutie d.d. 17 Juni 1907 van den toenmaligen minis ter van Marine. „Is het waar" aldus de voorzitter „dat het sirene-signaal van het loodsvaartuig op veel grooter afstand te hooren is?" Deskundige Kruijs antwoordde, dat het mistsein van IJmuiden veel sterker is. Indien een loodsvaartuig bij zwaren mist ten anker gaat, neemt het, dicht bij IJmuiden, aan den Zuidkant van de haven ligplaats. In het onderhavige geval echter was het loodsvaartuig varende en gaf het wel degelijk het geluidloodssein, voorgeschreven bij arti kel 8 der bepalingen ter voorkoming van aan varingen op zee, dus dat van dienstdoend loodsvaartuig! Ten onrechte meende de kapitein, dat het ten anker lag! De heer Koning (lid van den Raad)„Dus dan heeft de kapitein niets gehoord omdat hij te ver weg was!" (Gelach). De Voorzitter (tot deskundige)„Kan het wellicht, afgezien van deze omstandigheid, wenschelijk zijn, dat een ten anker liggend loodsvaartuig, behalve het voorgeschreven mistsignaal tóch loodsseinen geeft?" Deskundige: „Ik acht dat niet wenschelijk, omdat, indien zulks geschiedde, het loods vaartuig schepen naar zich zou toelokken, waardoor de kans op aanvaringen grooter zou worden. Bovendien is, indien een loods boot in den mist voor anker ligt, beloodsing niet goed mogelijk. Bij het uitzetten van een jol, zou men deze kunnen kwijtraken." Een der leden van den Raad vroeg ver volgens of er kans was op versterking van het mistsein te IJmuiden. Deskundige Kruijs antwoordde dat zulks absoluut niet noodig was; het mistsein is sterk genoeg. De Hoofdinspecteur van de Scheepvaart (tot deskundige)„Wat is het criterium, dat een loodsboot bij mist voor anker gaat?" Getuige: „Over het algemeen gaan loods vaartuigen in hoogst noodzakelijke gevallen voor anker; dat is hier trouwens gebleken. Indien nu een schip in de buurt van een voor anker liggend loodsvaartuig komt en een loods vraagt, zal men vanaf de loods boot den kapitein adviseeren om met naar binnen gaan te wachten tot dat de mist wat opgeklaard is; blijft de kapitein aandringen, dan moet beloodsing geschieden en licht het loodsvaartuig hiertoe zijn anker. Weige ring om te beloodsen is verboden!" De Hoofdinspecteur achtte dit onjuist. Hierna werd de Engelsche kapitein van de „Ronan", met behulp van een tolk gehoord. Getuige verklaarde o.m. dat de ervaring hem geleerd had, dat het mistsein van IJmuiden niet sterk genoeg is. Ook andere gezagvoer ders zijn van hetzelfde oordeel. De Voorzitter wees getuige op het feit, dat het mistsein van IJmuiden een der sterkste ter wereld, is. Vaaci&jssrd. set. pp de hoogte gebracht van de verklaringen van den heer Kruijs ten opzichte van het loodsvaartuig; zijn schip was te ver weg om de loodsseinen te hooren. Wat het mistsein van IJmuiden betreft, hield get. vol, dat dit op twee mij len van den wal af, niet is te hooren. Desgevraagd zeide de heer Kruijs, dat zulks mogelijk is; dat hangt echter van den wind af. Naar aanleiding hiervan merkte de kapi tein op, dat er op den bewusten dag weinig wind was. De Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, vice-admiraal b. d. Fock, betoogde, na enkele algemeene opmerkingen gemaakt te hebben, dat hij het argument van den heer Kruijs betreffende het niet-geven van loodsseinen wegens het aantrekken van schepen, in geval een loodsvaartuig bij mist voor anker ligt, zwak vond. Indien een loodboot varende is, bestaat eveneens het gevaar, dat schepen worden aangetrokken. De Raad zal later uitspraak doen. ECHTE FRIESCHE ZO'50 ct per ons Het maximum gewicht van binnenlandsche postpakketten is met ingang van 1 April ver hoogd tot 10 K.G. De tariefverlaging voor aardappelvervoer gaat Maandag 31 Maart in. Kellogg heeft te New-York het woord ge voerd over wereldvrede, ontwapening en vei ligheid. De onderhandelingen over de Saarkwestie zullen in sneller tempo worden voortgezet. Nieuwe belastingen door Snowden in het vooruitzicht gesteld. Een actie van de Engelsche tories tegen de liberalen over de geheele linie verwacht Van de deelnemers aan den opstand in Indo-China zijn er 39 ter dood, 33 tot levens lang en 15 tot andere straffen veroordeeld. De behandeling van het Youngplan in de Fransche Kar ;r. Een verklaring van De Valera, naar aan leiding van de Iersche kabinetscrisis. De vermoedelijke samenstelling van het nieuwe Duitsche kabinet. De hulpbesteller H. L. te Medemblik bij de Posterijen is op staanden voet ontslagen, omdat hij zich bonnen heeft toegeëigend, ingesloten bij de Pirate-reclame, welke door Een verzekcrings-maatschappü te Parijs heeft eenige panden aangekocht, om er een nieuw gebouw neer te zetten. Een der eigenaars, die op de 6e etage woont, weigert echter te vertrekken, zoodat de maatschappij verplicht is een stelling te bouwen onder zijn huisje!. «i„.t - i -•»"■« •jT'-T Barometerstand 9 uur v.m. 750. Stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.59 uur en over morgen om: 7.01 uur. Naar het W.B. uit Eschweiler meldt, is eerst thans bekend geworden, dat Donder dagmorgen een aanslag met een helsche machine op het „Bürgermeisteramt" was voorbereid. Met een lading van vier k.g. dynamiet wilde men het gebouw, waarin ook 't bureau van het „Wohlfahrtsamt" gevestigd is, in de lucht laten vliegen. Het plan werd echter bijtijds verraden. Als het hoofd der samenzweerdersbende is het communistische gemeenteraadslid Koh- nen gearresteerd. Verder heeft de politie den communist Ritzhausen gevangen genomen, terwijl zij op zoek is naar een derde, die wist te ontvluchten. De Duitsch-nationale Rij ksdagaf g e vaard' den dr. Hugenberg en dr. Oberfohren hebbek bfj den Rijksdag een voorstel ingediend voor een interpellatie, waarin een moratorium voor het Oosten wordt geëischt. In de inter pellatie wordt o.a. gezegd, dat tengevolge van de landbouwcrisis de verhoudingen in Pommeren, Posen, West-Pruisen, Branden burg en Silezië onhoudbaar zijn geworden, zoodat de verschillende gelden voor belas tingen en betaling van schulden niet meer opgebracht kunnen worden. Geëischt wordt een noodwet, welke aan Oost-Duitschland tot wederopzegging uitstel van betalingen verleent, en een wet, welke bij in gebreke blijven van schuldaflossing voorziet in een andere procedure dan het toepassen van de gebruikelijke dwangmiddelen als beslagleg ging en publieke verkooping van eigendom men. Voorts moeten gedurende vijf jaar min stens 200 millioen mark beschikbaar worden gesteld voor het Oosten, teneinde een reser vebedrijfsfonds voor het herstel der daar gevestigde bedrijven te vormen, terwijl ten slotte de provinciale besturen en de land bouw-vakorganisaties verschillende hulp maatregelen, zouden dienen uit te voeren. r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1