f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- FRANKRIJK, DE OUDSTE DOCHTER DINSDAG 1 APRIL 1930 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Interacademiale Sociale Studiedag Benoemingen De verbreeding van den Kruisweg in de Haarlemmermeer Ernstige vechtpartij onder Inlanders Uit de diamant-industrie De Twenthe-Rijnkanalen Voornaamste qKieuws 350 auto's verbrand BUREAUXNASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I 1 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17425 De katholieke student en de politieke en sociale vraagstukken Beleediging van 2. fl. den Paus R. K. Staatspartij en R. K. Volkspartij De wegverbeteringen zijn In Haarlemmermeer in vollen gang MacDonald in vol ornaat In het hospitaaal van den Rotterdamschen Lioyd TWEE DOODEN Een belangrijke overeenkomst in Z.-Afrika Aanbestedingen R. K. Bond van Ziekenverpleegsters J. J. WEBER ZOON In de Overland-fabrieken Het Spellingvraagstuk Federatie-examens Mercurius- diploma Telefoon No. 13866 «drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen, per week '25 et», per kwartaal f 3.25) per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERTENTIEN 35 ct- p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 66 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 et. bij vooruitbet Bjj contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regeL Alle a bonne'» op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen beide beenen ot beide oogen bijeen ongeval met doodelijken afloop bii verlies van een hand. een voet ot een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bijeen breuk van been of arm bi» verlies van anderen vinger 'k Kom zóó uit Parijs. Omdat ik naar Carthago wil.... En via Frankrijk ga. 'k Wilde gewichtige regelingen liever „ter plaatse" nemen; te Parijs. Schrij ven over zulke dingen haalt zoo wei nig uit. Dus toog ik naar Frankrijk. Nu is reizen door Frankrijk heelemaal niet duur. Tenminste, als men eer. beetje bereisd is. En als men maar wat Fransch kent. Of in elk geval niet ver wacht, dat de Franschen in hun ver stokt conservatisme (ja. ja, die Re publikeinen!) nu onze mooie taal met zijn lekkere keelklanken leerden en onze al te Hoüandsche manieren heb ben overgenomen, sinds zij „den oorlog wonnen". Sinds zij als symbool voor hun Gallisch militarisme dag en nacht een bronzen lamp brandend houden voor het graf van den Onbekenden Soldaat, onder den Are de Triomphe, door een Napoleon destijds opgericht. Neen, de Franschen zijn nog zéér Fransch; doch wanneer men daar goed rekening mede houdt, is het reizen in dat land werkelijk een prettige bezigheid. Tt Was even op Montmartre. „De Berg in de Stad" Lang vóór je in de Gare du Nord aankomt, zie je in het morgenuur de gracieuze, geköepelde silhouette van de Basiliek van het H. Hart boven de on metelijke huizenmassa van Parijs uit Ik houd daarvan. Evenals vele Fransche schilders Steeds maak ik van een bezoek aan de Fransche hoofdstad even gebruik om dien „Martelarenberg" der Parjjzenaars nog eens te bezoeken. Want, staat de Eiffeltoren er niet, bij dat historische Mars veld, om zelfbewust de honderdja rige herdenking van de Fransche revo lutie te verheerlijken? Dat was immers de opzet van de We reldtentoonstelling van 1889? De „Sacré Coeur" op Montmartre her innert ons aan een nóg grootere, want geestelijke revolutie. Waarvan ik. heden alléén maar aan den forschen lans- stoot. den Gekruisigde toegebracht, wil doen denken. Aan den gewelddadigen dood van Christus, waardoor wij de ware „vrijheid, gelijkheid en broederschap" verwierven. Dat woord „revolutie" is wèl Fransch en Latijn, doch heelemaal niet aange naam; vanwege al die associaties van denkbeelden, erdoor opgeroepen. Ik voor mij meen, dat „evolutie" toch óók goed Fransch en evenzeer Latijn is; en toch héél wat verder gaat en véél directer is, dan 't vreemde woordje voor omwen teling. t Is waar, evolutie vraagt geest kracht en wil! Revolutie wil subiet, ge welddadig zoo het moet, de levende dingen anders maken; anders, zonder aan een natuurlijk groeiproces en een geleidelijk rijpen van de levenskrachten te denken, zooals „evolutie" dat sug gereert. Ik kijk links en rechts, op mijn vroegen tocht door Parijs. Op ontelbare offici- eele gebouwen, op vele kerken zelfs, ziet mijn oog nog gebeiteld, hoewel half verweerd: „Liberté, Egalité, Fraterni- téWat het ideaal was der Groote Revolutie Vrijheid! Ze moest er subiet komen, nadat gewelddadig de koninklijke Bas tille geopend en de Temple-gevangenis secuur achter Louis XVI en zijn, arme familie gesloten werd. Gelijkheid! Toen de adel en de gees telijkheid „afgeschaft" waren onder de Conventie en „de Standen" allen ge lijke politieke rechten kregen, toen er géén „privilegiën" meer waren, „Was er toen niet voor allen „de Gelijkheid van de Rechten van den Mensch?" oreerde Mirabeau. Met „Broederschap" was dat wel een ander geval! Want dat was ook een bij- belsche en vooral oer-Christelijke be naming, „Broeder!" Welke toch aller eerst veronderstelt: een Huisgezin. En daarna; broederlijke gevoelens. O, ja; ik weet wel. dat de Fransche Vrijmetselaars elkander bij voorkeur „cher Frere" noemen, in navolging van de leden der verdreven kloosterorden! Maar die paradoxale benaming heeft géén grootere waarde, dan ze had in den laatsten brief van een Napoleon III aan den Koning van Pruisen, „Cher Frère" daags vóór het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog van 1870. „Broeder" 'n tooneelterm Symbolisch maar valsch, onecht! Zoo. met die „Vrijheid, Gelijkheid Broederschap" voor oogen, kwam ik op dien morgen op Montmartre, bij de Ba siliek van het H. Hart. Met héél Parijs daar aan mijn voeten, badende in het teere. als gezeefde halflicht van een koesterend, vriendelijk lentezonnetje Jarenlang bleef de Zuidelijke helling van de Butte, aan den voet van de Sacré Coeur, een janboel. De on moderne kabelspoor loopt er naast en klimt eiken dag nog bet reglementair aantal malen tegen de steilte op. Het ding Is oud en het wachten is soms lang.Want in gewone omstandig heden wordt er niet veel gebruik ge maakt van het archaïstisch trammetje Voor de tallooze jongelui zijn et de trap pen, waarover ook de duizenden "an pelgrims verkiezen op te klimmen. Ove rigent voert de Parijsche Metro, me', behulp van een lift. tot vlak in de buurt van de hoog tronende basiliek. En ten slotte rijden er nu ook de taxi's zonder bezwaar heen de méér moderne dan der Parijsche taxi's, bedoel ik. Zoo juist is nu de twee lie gtrap ge opend tusschen de Place St Pierre en het plein voor die Romaanseh-Byzan- tijnsche basiliek. Die immers Frankrijks zoenoffer moest worden voor de neder laag van '70. En zoo is deze weidsche basiliek van het H. Hart geworden tot de nationale bedevaartplaats in het Noord-Oosten van „die wufte stad-van- pleizier"En dat schrijf il; „tus schen aanhalingsteekens", omdat ik (met honderdduizenden) weet, dat Pa rijs toch óók nog wat anders is, dan dat! De Goddelijke Menschheid van Chris tus, onzen Middelaar, geconcentreerd in Zijn warm H. Hart ze wordt daar. op dat hoogste punt van t moderne Pa rijs, waar de eerste Christen-martelaren stierven voor hun geloof ir. Christus, voortdurend vereerd en aanbeden. Wat anderen Franschen niet bel<n heeft, die andere „menschheid". den mensch van goddeloos humanisme, wiens ideeën door den Eiffeltoren gesymboliseerd wor den, als het ideaal der Derde of Lee- ken-republiek uit te roepen voor héél modern Frankrijk! Daarom was dan ook de toegang tot de Sacré Coeur zoo ongelukkig en ver waarloosd geblevenTegelijk met de verleeking van de scholen, van geheel het administratieve raderwerk der re publiek; met de verbanning van allen godsdienstigen invloed uit het Fransche leger, uit de vloot. In den tijd, dat de wind uit den fel- anticlericalen hoek woei, toonde de gemeentelijke overheid haar verbolgen heid over het „geestelijk imperialisme", dat het hoogste punt van Parijs uitge kozen had voor de blijvende manifesta tie van de God-Menschheid in Christus' H. Hart. Vlak naast de „Butte du Sacre Coeur" verrees een kolos van een af- schuwelijk-banaien watertoren. En vlak ervoor kwam het standbeeld van den in 1766 wegens godslastering verbranden Ridder de la Barre! Welk beeld nu eenige jaren geleden met de stille trom verhuisd is; ongeveer op het zelfde tijd stip, dat die hinderlijke Vrijdenkers winkel, Giordano Bruno, van den hoek van het Sint Pietersplein te Rome verdween. Tot voor kort was de omgeving dezer geweldig-groote basiliek een van rom mel en afval. Vlak daarbij liep een prachtige boulevard dood. alsof de eige naar van een stuk grond de stad Parijs niet in afstand toestemde, niet aan de verfraaiing van de Butte du Sacré Coeur wenschte mee te wer ken. Dit alles is nu voorbij! De dubbele, monumentale trap is er, waardoor héél Parijs en héél Frankrijk een breeden triomfweg geopend ziet vanaf de groote en mooie Parijsche boulevards tot vlak voor dat heerlijke monument van Frankrijk's devotie de Sacré Coeur. Het was noodig, dat dit tot stand kwam in het Frankrijk van O. L. Vrouw van Lourdes. In dit Frankrijk van Pa- ray-le-Monial, het Frankrijk van Li- sieux! Waar nu eveneens een heerlijke, grootsche basiliek aan t verrijzen is ter eere van dat eenvoudige, jonge Fran sche meisje, dat nu een van God's lief ste heiligen geworden isIn dit Frankrijk, dat, helaas, een „godsdien stig probleem" geworden is Tardieu heeft tijdens de Londensche Vlootconferentie Frankrijk's bewape ning?-aanspraken gemotiveerd door zijn „koloniale v.?> ancwooraeiijkneid'. die Frankrijk tot een ,4 m p e r i u m" stempelt. Deze, voor een republiek eenigszins vreemde benaming, moet niet in de laatste plaats het Fransche volk zelf wonderlijk in de ooren geklonken heb ben Toch mag men niet zeggen, dat dit volk geen zelfbewustzijn of nationalen trots zou hebben. Integendeel! Het Fransche patriotisme is een zéér levendige factor. Het zou zelfs moeilijk zijn een tweede voorbeeld aan te halen van een land, waar het besef van eigen grootheid en voortreffelijkheid zóó met den paplepel wordt ingenomen. Zelfs het communisme, dat ook in Frankrijk héél wat aanhangers heeft, kan niet beletten, dat de Fransche communist niet pro-Russisch, doch tegelijkertijd wel ten vurig patriot is, wien men géén kwaad mag zeggen van zijn „chère France". Het woord van Tardieu was noodig om Frankrijk te herinneren aan zijn politieke beteekenis. En. zooals het meestal gaat, juist op dit oogenblik, dat Frankrijk die politieke beteekenis meer en meer zou kunnen verliezen. Een merkwaardige tegenhanger van Tar- dieu's trotsche benaming vormt daarom de studie, welke André Siegfried in zijn omvangrijk toek „Les Etats Unis" enkele jaren geleden aan Frankrijk's proble men wijdde. Frankrijk gaat niet met zijn tijd mede', meent deze. Het wil zich niet aanpassen aan de moderne politieke en sociale opvattingen, waarin de massa-produc tie en de standaardisatie een voorname plaats innemen. De Fransche arbeider vertoont méér gelijkenis, volgens dien schrijver, met den middeleeuwschen ambachtsman, dan met den modernen fabrieksarbeider. En is het niet karak teristiek. dat een kleine winkel, gedre ven door een degelijken kruidenier, het Fransche zakenleven beter symboliseert, dan een moderne fabriek? Het onuit roeibare individualisme van den Franschman doet dat alles, volgens Siegfried. Dat individualisme, waarvan de ijver, de vasthoudendheid en de spaarzin van den „bourgeois" bijpro ducten zijn, is aan alle klassen der Fransche samenleving eigen. „Een eigen huisje, een kleine zaak. een eigen inko- mentje (liefst uit buitenl. effecten) is de droom van millioenen Franschen. Een klein-burgerlijk ideaal Laten wij hopen, dat de kleine heilige Therese een rozenregen over de klein burgerlijke geloovigen van haar vader land doet neerdalen in den zin van een verdieping en verlevendiging van het geestelijk leven in Frankrijk. Dat Frank rijk, hetwelk reeds voor eeuwen werd genoemd: „De Oudste Dochter der Kerk F. J. W Een landelijk verband van jongeren? Zondag bad te Leiden de 22e Interacademi ale Sociale Studiedag plaats, waaraan vele studenten uit alle Universiteitssteden deel namen. Aan de uitnoodiging tot bijwoning van deze vergadering hadden o.m. gevolg gegeven: Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, oud-minister Aalberse, de Kamerleden Serra- rens, Engels, Goséling, Schaepman, van Hel- ienberg Hubar, de Professoren Keesom, Pompe, Veraart, de Uniemoderator Prof. P- Groenen en de verschillende moderatoren van R. K. Studenten Vereenigingen. Van de litteraire jongeren was aanwezig Anton v. Duinkerken. Ook de Jonge Werkgevers waren vertegenwoordigd. In zijn openingswoord schetste de voorzit ter de herleefde belangstelling voor de maat schappelijke vraagstukken als een drang tot positieven arbeid en opbouw. De moderator van S. Augustinus Patex Dalle hield daarop een korte toespraak, waar in hy vooral den nadruk legde op de nood- zakeiykheid van Christelijke naastenliefde in de beoordeeling van elkanders streven. Hierna hield Willem Nieuwenhuis een be geesterende rede. die tot titel had de kern spreuk van Augustinus: „Naar de rust in de orde." Spr. zette in 't kort de redenen uit een van de momenteele ontevredenheid, spe ciaal onder de jongeren. Hy gaf de richting aan waarin hij zich de verwezeniyking van de sociale en politieke idealen dacht. Voorts wees spr. op de sociale nooden van het volk en de cultureele belangen. De politiek mag nimmer het contact met net Katholieke volk verliezen! Eep levendige en belangwekkende gedach- tenwisseling volgde. Na den gezameniyken maaltijd werd de bijeenkomst voortgezet en kreeg André Peters het woord tot het uitspreken van zyn rede: „De vormen van het nieuwe leven." Als prac- tische middelen waardoor de jongeren na der tot hun doel kunnen komen gaf hy aan: het principieel en systematisch bestudeeren der actueele vraagstukken; het publiceeren van de resultaten hiervan in een bestaand of nieuw te scheppen orgaan; het stichten van cellen in de verschillende organisaties. Na een breedvoerig debat werd besloten dat de besturen der Sociale Clubs ten spoedigste zullen samenkomen om de practische uitvoe ring dezer denkbeelden voor te bereiden. Een landelijk verbond van jongeren? De „Morgenmeent zyn lezers te kunnen mededeelen. dat op de avondbyeenkomst werd besloten tot het stichten van een Lan- itra n werd besloten tot nei stichten van een delijk Verbond van Jongeren, niet in en niet tegen, maar naast de r. k. Staatspartij staand. Reden voor justitieel ingrypeö? De Nederlandsche katholieken beoefenen veel geduld jegens den hoon en laster, waar mee de communisten hen ook hier te lande bejegenen. Maar er is voor alles een grens. En wy vragen ons af. schryft de Tijd. of die grens niet overschreden wordt in de Tribune van Vrydagavond. waar in een hoofdartikel over twee kolom onder den titel „De ware gedaante van den H Vader," paus Pius XI op de grofste wü'ze wordt beleedigd De B Vader wordt oa aangesproken als de „hui chelachtige grysaard, die nooit anders heeft' gedaan dan de jeugd verpesten." wy vragen ons af, of hier geen reden tót justitieel optreden is? Z. D. H: de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan te 's Hage (St. Gerar- dus Majeila) den Weleerw. Heer J. P. Doeswyk, die kapelaan was te Kethel. De onderhandelingen Te Nijmegen had een langdurige en druk bezochte vergadering plaats van de afdeelin- gen Nijmegen der R K, Volksparty ter be spreking van de plaats gehad hebbende on derhandelingen tusscnen de partijbesturen der R. K. Staatspartij en R K. Volkspartij. De hèer Felix Donders uit Tilburg, ver tegenwoordigende het Partijbestuur, gaf een uitvoerige uiteenzetting over de gebeurtenis sen van den laatsten tijd en bepleitte de her- seniging .der beide katholieke politieke par tyen. waarbij spr echter nadrukkelijk ver klaarde daarmede geenszins te kennen te wil len geven, dat hij de door de R. K. Staats party gevoerde politiek goedkeurde, integen deel vindt spr deze in strijd met de staat kundige en godsdienstige belangen van het katholieke volk Spr acht om verschillende reden echter den tyd gekomen om de ideeën van de R K Voiksparty zoowel op partij- organisatorisch als op zuiver staatkundig en godsdienstig gebied m de R K. Staatsparty zelf te gaan propageeren en derhalve thans de voorstellen der R K. Staatspartij te aan vaarden waarbij de afdeelingen der R. K Voiksparty als „studieclubs" zullen blijven voortbestaan. Spr stelt vast, dat het partijbestuur der R K. Staatspartij thans positief heeft erkend dat de R. K Staatsparty niet is. een voor ieder katholiek dwingend noodzakelyke or ganisatie en dat zy evenmin kerkelijke on feilbaarheid heeft, doch een vrije vereeniging van katholieke Nederlanders is. die hun po litieke persoonlykheid uitleven. Dat de R. K Volkspartij het goed recht om zich politiek zelfstandig te organiseeren zou moeten wor den ontzegd gelijk dit dikwyls op min of meer insinueerende wijze is geschied, wordt dan ook door de R K. Staatsparty ontkend, zooals zij thans zegt ook steeds geweigerd te hebben de leden der R. K. Volksparty in hun katholiciteit aan te tasten. Voor uitspraken van geestelijken in dit verband gedaan zegt de leiding der R. K. Staatsparty zich dan ook allerminst verantwoordelijk te stellen. Hoewel wat laat, zegt spr.. kan deze duide lijke uitspraak ons niettemin verheugen. Indien tot verzoening wordt overgegaan geschiedt dit, naar de uitdrukkelyke ver klaring van het partij-bestuur der R.K.S.P.. zoo eervol mogelijk voor de R.K.VP. zegt spr en zal de voormalige R.K.V.P. 3 stemge rechtigde leden krijgen in het hoogste wet gevend college der R K. Staatsparty. Voorts zullen de zetels in de vertegenwoordigende lichamen, thans bezet door leden der R.K. Volksparty door die personen bezet blyven en zullen in verband met de getroffen rege ling de leden der voormalige R. K. Volks partij voortaan in openbare lichamen komen te zitten als afgevaardigden der R.K.S.P en behooren mitsdien in de fracties der R.K S.P te woraen opgenomen met alle ge volgen van dien. In de richting van Aalsmeer is reeds een gedeelte van het nieuwe wegdek van den pri- mairen verkeersweg, den Kruisweg, tusschen den Sloterweg en den Aalsmeerderweg geas- phalteerd, terwyl men tusschen de Kager- tocht en den Sloterweg ook is begonnen met het rooien van de nog langs den weg staan de hoornen. Ook in de richting naar Heemstede hebben voor het doortrekken van den Kruisweg af gravingen in de nabij de Cruquius gele gen landeryen plaats. Groote hoeveelheden materialen zyn aldaar voor den grondaan- voer aangekomen. Het moet in de bedaelng liggen, voor dit werk over de Ringvaart naby het Spaarne een kleine brug te bouwen, teneipde den benoodig- den grond gemakkelyk den polder te kunnen invoeren. 5 :V MacDonald gaat by den Engelscben Koning 'n het Buckingham Paleis op bezoek. Dit is de eerste ontvangst in het paleis na den wereldoorlog. Gistermiddag om kwart over drie heeft onder de iniandsche verpleegden in het Hos pitaal van den Roterdamschen Lioyd te Rot terdam een vechtpartij plaats gehad, waar- by de Madoerees Adam Ge uit de kampong Gilitimor op Madoera twee andere verpleeg den met een mes heeft aangevallen. Ge schijnt ruzie met enkele andere verpleegden gehad te hebben om een zeer onbeduidende oorzaak. Op een gegeven moment heeft hij een broodmes gegrepen, waarvan men nog niet heeft kunnen vaststellen, hoe het in zijn bezit kan zijn gekomen en heeft daarmee den Javaan Mat een ernstige wonde in de linkerzijde toegebracht Vervolgens heeft hil zich geworpen op den Madoerees Aboe. di? hij een steek in de borst toebracht. Op het oogenblik. dat de vechtpartij aan den gano was. was geen enkele Europeaan aanwezig de andere inlanders namen een vry onver schillige houding aan. Kort na den aanslag kwam het verplegend personeel binnen, ge alarmeerd door het gerucht van de vecht partij. Het vond de getroffenen beiden ziel togend op den grond liggen. Dr. Planten, de geneesheer van den Lioyd, kon slechts den dood van Aboe constateeren. Mat is onmid dellijk per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsin- gel overgebracht, waar hy om half zes gis teravond aan de bekomen verwondingen 1: overleden. Dr. Planten heeft de rivierpolitie gewaar schuwd. die onder leiding van Hoofdinspec teur Binsbergen een onderzoek heeft inge steld en het lijk van Aboe voor gerechtelyke schouwing in beslag heeft genomen. De dader is door het personeel ontwapend en gegrenen. Hij heeft bij een verhoor een bekentenis afgelegd en is opgesloten In het bureau van de rivierpolitie. De dader leek niet buitengewoon onder den Indruk te zyn Men neemt aan, dat hy niet geheel nor maal is. Nader kan nog worden medegedeeld, dat de ruzie zou zyn ontstaan om een paar dub beltjes. In Zuid-Afrika is een overeenkomst geslo ten tusschen de myners, het Ruw-syndicaat en de Zuid-Afrikaansche Regeering. waarby vastgesteld werd, dat de bij de leveranties be trokken partijen goederen leveren tegen de onderling overeengekomen quota, die elke drie of zes maanden, naar gelang van de vraag wordt vastge teld. De quota van het gouver nement wordt verkocht aan de Zuidafrikaan- sche sly peryen op de basis van de verkoops- pryzen van het Syndicaat: als de slijpers niet de complete quota kunnen verwerken, dan moet het resteerende aan het syndicaat ver kocht worden. Wanneet de slyperyen zekere qualiteiten noodig hebben, die de gouverne mentsgoederen niet bevatten, dan belooft het syndicaat, als 't mogelijk is, deze goederen te leveren tegen de syndicaatsverkoopsprijzen. Deze regeling zal binnenkort in werking treden. Het eenige voordeel dat de slyperyen in Afrika dan nog volgens deze regeling hebben, is, dat zy de 10% exportrechten niet behoe ven te betalen, waartegenover echter de hooge loonen in Z.-Afrika staan. Bovenvermelde belangrijke overeenkomst heeft te Amsterdam en elders in de diamant centra van Europa bij de betrokkenen groot vertrouwen verwekt in ch f"""st van de diamantindustrie, omdat daardoor de onge- lyke concurrentie tus-chen Europa en Zuid- Afrika grootendeels is opgeheven. Beperking van de productie met 50 pet. Gisterenmiddag heeft het bestuur Van de Alg. Juweliersvereeniging vergaderd inzake de bekende kwestie van het opnieuw beper ken der productie met 50 pet., in verband met den huidigen ongunstigen toestand op de diamantmarkt. Het bestuur heeft besloten een vermoede- ïyk Donderdagavond as. te houden leden vergadering voor te stellen wederom tot een werkweek van drie dagen over te gaan en wel met ingang van 11 dezer, een en an der op voorwaarde dat in Antwerpen de ledenvergaderingen der betrokken organisa ties hetzelfde besluit nemen. Gisteren werd te Zutfen aanbesteed het maken van vier gedeelten van de Twenthe- Kanalen tusschen Lochem en de Bolkbees met bijkomende werken. Er waren negen inschryvers. De hoogste inschryfster was de N.V. Aannemersbedrijl v.h. H. J. te Siepe te Winterswyk voor 690.000. De laagste inschryfster was de fa J. P. Broekhoven te Nymegen voor 523.600 Voorts werden aanbesteed zes fundeerings- putten voor de sluis en het gemaal met stroomduiker met bükomende werken, oehoo- rende tot den aanleg der Twenthe-Kanalen Er waren 18 inschryvers. De hoogste in schryfster was de fa. H. J. Eykelboom te Apeldoorn met 171.000. De laagste inschryf ster was de fa. D. Bessem te Zutfan voor 130.985. Op 7 Mei as. herdenkt de Ned. R.K. Bond van Ziekenverpleegsters zyn 25-jarig bestaan. Z. D. H Mgr. J. D. J- Aengenent. Bisscnop van Haarlem, in wiens bisdom de bond zyn werkzaamheden aanving, heeft toegezegd dezen feestdag door zyn tegenwoordigheid op te luisteren. Vanmiddag om 2 uur is de bloementen toonstelling te Aalsmeer door den Minister van Binnenlandsche Zaken plechtig geopend. Te Nijmegen heeft de heer F. Donders een rede gehouden over de onderhandelin gen tnsschen R. K. Staatspartij en R. K, Volkspartij. Belangryke overeenkomst betreffende Zuid-Afrika in den diamanthandel. Overwogen wordt de instelling van een commissie ter bestudeering van het spel lingvraagstuk. Besloten zon zijn tot het stichten van een Landelijk Verbond van Jongeren. Bij een vechtpartij te Rotterdam zijn twee inlanders gedood. Verschenen Is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Indische begrooting. Thans is ingetrokken de overplaatsing van ir. J. H. H. Huygens naar Maastricht. Te Den Haag zijn acht inbrekers aange houden, allen nieuwelingen voor de politie. Nabij Oklahoma is een zoo rijke petro- leumbron aangeboord, dat de heele omge ving van de stad door petroleum is over stroomd. De onderhandelingen tusschen Engeland en Egypte zijn gisteren te Londen begonnen. Op den Interacademialen Socialen Studie dag te Leiden is gesproken over de „Jonge ren." Productiebeperking bij de Enkabedrjjven. Een vyfdaagsche werkweek. Een proclamatie van gouverneur Van Slob be, waarin de nadruk gelegd wordt op het handhaven van orde en rust in Curacao. In het Engeische Lagerhuis is een wets ontwerp ingediend tot beperking van den verkoop van mengboter. Madame Hanan zal waarschijnlijk morgen de gevangenis verlaten. In de Overland-fabrieken zijn 350 auto's verbrand. De troebelen in Palestina. Rapport van de commissie van onderzoek. Te Berlijn staken bijna 1500 coupeurs. I Barometerstand 9 uur va.: 761, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.04 uur. Door een grooten brand in een der eta blissementen van de Willys Overland- maatschappij zyn meer dan 350 auto's, de inlaadplaats en verscheidene loodsen ver nield. De schade wordt op 500.000 dollar ge raamd. Tydens den brand had een reeks benzine-ontploffingen plaats, waarbij de vlammen ruim 60 M. hoog opsloegen. Naar een spoedige beslissing? Naar men „De Morgen" uit betrouwbare bron meent te kunnen verzekeren, overweegt Minister Terpstra ernstig de instelling eener commi sie tot bestudeering van het spelling vraagstuk. Aan deze commissie zou met het oog op de wenschelijkheid eeenr spoedige beslissing inzake dit urgente vraagstuk worden opge dragen haar rapport niet later dan tien jaar na den datum der instelling uit te brengen. Ook moet bet in de bedoeling liggen een aantal leerlingen van MiMddelbare Scholen in de commissie op te nemen. De Practyk-Examens der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden Vereenigin gen in Nederland zullen gehouden worden voor Boekhouden op 11 en 12 Juni voor Han delscorrespondentie op 1 en 2 Juli in de plaat sen in het prospectus genoemd. Dit prospec tus is gratis verkrygbaar aan de bekende adressen en bij het Secretariaat der Federa tie-Examens. Anna Pau'ownastraat 17a, Den E .ag. De inschrijvingen sluiten op 5 Mei en 26 Mei a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1