SS f3030.- 1750.- f250.- 1125.- i50.- f40.- VLOOTCONFERENTIE-MYSTERIES Steunschoenen WOENSDAG 2 APRIL 1930 Hst s.s. „Binnendijk" in nocd Plet bed 2ii in hst Rijnland De Aalsmesrschs Bloemententoonstelling Roovers in China Reactie tegen Gandhi's ctie Pater Ildefonsus, O. M. Cap. Voornaamste cJCieijws De vlootconferentie De Ford-fabrieken bestormd Bloedig treffen in de gevangenis te Malang BUREAUXNASSAULAAN49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regal DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17426 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITEHLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONDEVAL Berichten en tegenspraken De Hearst-pers in actie Qnthraaet eierkolen brechcobesi$ï%Lbpiketterij£<SL tn oepzeqetde ïahben AMSTERD&P5SCKE ANTHRACIET MT Geen gevaar voor de bemanning Kardinaal Schufte herinnert aan de voorschriften Koninklijk bezoek Welkom buitenlander De electrificatie der spoorlijn Amstei damAlkmaar Aanslag op een meisje Lager tarief voor bestelgoed tot 10 K.G. Een 4-mogendheden-pact? Jubileum Dr. J. Timmer iililfl ÉÉiSlli J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Door 15000 werkloozen Cosima Wagner overleden Twee dooden en vijf gewonden Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5976. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cu. per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. AARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regel» 6b el p. plaatsing; elke regel meer 15 el bij vooruitbel Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 cl per regel. Alle at>i»nne'« op dit blad zim ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen beide beenen ol beide oogen biieen ongevai met doodeliiken afloop bit verlies van een hand. een voet ol een oog bil verlies van een duim ot wijsvinger bil een breuk - been of arm bi verlies van'n anderen r in gar Onze Londensche correspondent zendt ons de volgende interessante beschouwing over de laatste crisis ter Londensche Vlootcon- ferentie: Londen, 31 Maart 1930 De heer Briand is de vorige week toch naar l>onden teruggekeerd. Toen hij eenige dagen daarvoor naar Parijs vertrekken zou, had hij duidelijk genoeg doen uitkomen dat men hem te Londen niet zou weerzien alvorens zich iets werkelijk belangrijks voordeed. En men zag hem weer, één dag nadat hij in de Fransche Kamer verklaringen omtrent de buitenlandsche staatkunde had afgelegd, waarin de kwestie der veiligheid, in verband met de Vlootconferentie. een eervolle plaats gekregen had In conferentie-kringen zeids men: Briand wist, toen hij in de Kamer sprak, vee meer dan wij hier konden ver moeden. De Fransche ambassadeur te Lon den. ot misschien wel mr. MacDonald zelf, hebben hem ongetwijfeld mededeelingen doen toekomen, waardoor zijn hoop op een com promis inzake de veiligheid weder verleven digd v. eru. Te Londen deden zich ondertusschen ver scheidene belangrijke, maar nogal geheim- zinige verschijnselen voor. Mr. Stimson. de eerste gedelegeerde der Vereenigde Staten, bevond zien herhaaldelijk in telefonisch con tact met Washington Hij confereerde druk met mr. MacDonald en deze op zijn beurt, wisselde van gedachten met collega's in het kabinet, die niet deel uitmaakten van de Britsche delegatie Officieel evenwel hoorde men met van eenig nieuw feit. doch de „of ficial spoKesman," de ambtenaar, die na mens de Britscne delegatie contact houdt met de pers. begon ons door vage woorden en vage gebaren aan het verstand te brengen dat wij weer optimistisch mochten worden. Dit alles nu brachten wij in verband met het feit dat de heer Briand toch naar Lon den terugkeerde en wü vormden onze con clusies ten overvloede met behulp van de officieuze, half-offirieuze en kwart-officieuze wenken, toespe'ingen en aanduidingen, die alles fcunner beteekenen enook niets. Men verstrekt ons zulke „wenken" gaarne, omdat wij de pers verantwoordelijk blij ven vooi de gevolgtrekkingen, die eruit ge maakt worden en de autoriteiten ze steeds désavoueeren kunnen. De blacen. die de vermetelste conclusies trokken uit datgene wat wij ongeveer wisten waren de „Daily Herald" en de „Star". Eerst genoemd blad is het orgaan der Vakvereeni- gingen en onderhoudt buitengewoon intieme betrekkingen met de Labour-regeering; laatstgenoemde krant is een avondblad, be- hoorend tot de radicaal-liberale groep, waar van de „Daily News" het ook in het buiten land het best bekende orgaan is. De „Star" is steeds zeei sterk pacifistisch georiënteerd geweest en steunt dan ook uit alle macht de conferentie-politiek van het kabinet-Mac- Donald. Bracht men de ongetwijfeld betrouwbare inlichtingen van het Labourblad en die van de „Stai" met eikaar m verband, dan moest, kort samengevat, het volgende zich hebben afgespeeld: President Hoover zag. na de mislukte po gingen om de Franschen en Italianen nader tot elkaar te brengen, dat de Conferentie alleen nog maar gered kon worden indien Amerika terugkwam op zijn besluit om in geen geval aan een veiligheidspact, zy het slechts van „consultatieven" aard, deel te nemen. Het „redden" der Conferentie was een Amerikaansch belang, aangezien Ameri- kaansch-Engeische pariteit te veel geld zou kosten aan de schatkist te Washington, in dien Frankrijk niet door beperking van zijn V'^otprogram Engeland in staat stelde de reducties in te voeren, waarover de Britsche •q Amerika'ansche gedelegeerden het m be ginsel reeds eens geworden waren. President Hoover zou dus aan mr. Stimson te kennen gegeven hebben dat Amerika bereid was te onderhandelen over een „Consulta tief' pact, indien Engeland een veiligheids pact voor de Middellandsche Zee ten behoeve van Frankrijk wilde aangaan. Mr. MacDonald en de meerderheid zijnei Labour-collega's hebben tegen een dergelijk veiligheidspact nooit eenig persoonlijk be zwaar gehad. Het is eigenaardig dat juisi de Conservatieven, die uit den oorlog een zekere Franschgezindheid hebben overge houden, steeds vijandiger staan tegenover Frankryks aanspraken op veiligheids-garan ties aan de Labour-party, die door sentiment en tradities als min of meer anti-Fransch moet worden beschouwd. Maar Mr. MacDonald wist zeer goed dat hijt een groot deel der openbare meening tegen zich zou nebben, indien hy Frankryks toe schietelijkheid kocht door middel van een veiligheidspact. Eerst toen duidelyk gebleken was, dat de Conferentie op de Fransch-Italiaansche ge schillen zou stranden, tenzij langs anderen weg voldoening geschonken werd aan Frank- rijks eischen besloot de Britsche premier een uiterste poging te wagen, en de veiligheids kwestie op het tapijt te brengen. Hiertoe werd hij aangemoedigd door de minder starre hou ding van president Hoover. Hij bracht de xwestie van een garantiepact dus bij zijn collega's ter sprake, en volgens de „Star' stuitte hij op krachtig verzet, vooral by mr Snowden. Ten slotte evenwel wist hij de an dere ministers te overtuigen. En nu vervolg ik het lijstje van de „be langrijke, maar nogal geheimzinnige ver schijnselen", in het begin van dezen, briet MacDonald als Conferentie-voorzitter, riep plotseling een vergadering van delegatie- noofden bijeen. Omtrent netgeen op deze vergadering aan de orde Kwam, is de diep ste geheimhouding bewaard geworden, maar officieus werd ons medegedeeld, dat de be sprekingen „in net politieke stadium" ge treden waren Dit was voor ons meer dan voldoende „Politiek" beteekent. op deze Con ferentie, de kwestie der veiligheidsgaranties. Het heeft van den allereersten dag af nooit iets anders Deteekend. De. delegatie-hoofden besloten, dat de vol gende (dus deze» week een vo'tallige zitting zou worden gehouden; de heer Briand kwam te Londen aan en was weder een toonbeeld van opgewektheid: de heele stemming in het St. James' Palace was radicaal omge slagen. Conservatieve bladen, in het bijzon der de „Daily Telegraph", sloegen alarm De „Daily Telegraph" is geen vriend van deze conferentie: slaat zij alarm dan be teekent dit dat de zaken goed gaan. Toen kwamen de démenti's Zy volgden elkaar met verbijsterende snelheid op. De Amerikaansche delegatie sprak tegen, dat president Hoover zyn standpunt gewij zigd had Gedementeerd werd dat mr Stim son nieuwe instructies gekregen had. Alles was bij het oude gebleven. De Britsche delegatie en de. Britsche re geering spraken ook tegen Er was niets, dat zy niet tegenspraken. Mr MacDonald had zyn collega's in het kabinet niet geraad pleegd over een veiligheidspact. Mr Snow den en ander ministers hadden zich niet daartegen verzet Mr Snowden was niet door mr. MacDonald ten slotte overtuigd geworden. Van ai de kostbare mededeelingen. welke de „Daily Herald" (blad van de regeerings- nartij) en de „Star" gepubliceerd hadden bleei geen letter heel. Gehoorzaam drukten de beide bladen de tegenspraken af van wat zy juist onder zulke indrukwekkende opschriften verkondigd nad- den. zy onthielden zich van elk commen taar Er is iets roerends in de zelfverlooche ning van bladen die trouw gezworen neb ben aan een regeering. Er was ons medegedeeld geworden wat (officieel» niet gebeurd was Maar niemand vertelde ons wat er dan (officieel) wél was voorgevallen De feiten bleven bestaan. De heer Briand was naar Londen teruggekeerd. De delegatie-hoofden hadden vergaderd Een voltallige zitting was aangekondigd geworden. Een verklaring, althans een be vredigende verklaring van dat alles, werd niet gegeven. En kon vermoedeiyk ook niet gegeven worden, omdat de mededeelingen van de „Herald" en de „Star" op het oogen- blik, waarop zy werden afgedrukt, in hoofd zaak juist waren, hoe onwaarschynlyk zy ook leken, zoo men den tegenzin van het En- gelsche volk tegen nieuwe garantie-verplich tingen in aanmerking nam. Gisterenavond iaat werden de journalis ten opgeroepen naar het Foreign Office om daar te vernemen, dat wat 'n Kleine week geleden juist was, nu niet meer juist was. En toen werd het duidelyk, dat MacDonald gehoopt had. een garantiepact voor het Britsche publiek aannemelijk te maken, in dien Amerika aan een z.g. „consultatieve" overeenkomst had willen deelnemen. Toen Washington hiertoe, in stryd met wat men nier de vorige week met volstrekte zekerheid wist, toch niet bereid bleek te zijn, hoopte Briand zijn doel te kunnen bereiken door MacDonald over te halen een ruimere inter pretatie te hechten aan art. 16 van net Volkenbondsverdrag, en wel in dien zin, dat elk der drie te Londen confereerende Euro- peesche mogendheden in ieder geval ver plicht zou zyn op te treden tegen diegene onder haar, welke een ongeprovoceerden aanval op een der andere deed. Terecht is men nierop van Britsche zijde niet ingegaan. De openbare meening im mers zou er naar goedkeuring in geen geval aan verleend nebben, daar Amerika buiten deze overeenkomst zou gebleven zyn. Of net de overweldigende campagne der maentige Hearstpers is, welke president Hoover heeft doen terugkomen op zyn be sluit om de conferentie te redden door middel van een consultatief pact? Deze bla den hebben door schandeiyke aanvallen op MacDonald in verband met diens Conferen tie-politiek gepoogd, de Engelsch-Ameri- Kaansche betrekkingen, welke door toedoen van den Labour-premier zoozeer verbeterd waren, weder te compromitteeren, en noch president Hoover, noch mr. MacDonald zou den, terwille van een Vlootconferentie voedsel willen geven aan een perscam pagne waardoor net eenige positieve resul taat hunner internationale staatkunde nJ de Engelsch-Amerikaanscne toenadering, in gevaar kon worden gebracht. NESSUNO. Groote Houtstraat 187 - Telefoon 12501 Amsterdam, Hilversum, Bussum, Leiden De Directie van de Holland-Amerika Lijn bericht, dat haar stoomschip „Binnend jk' dat 22 Maart j.l. van Rotterdam naar Phi ladelphia is vertrokken, op den Atlantischen Oceaan, ter hoogte van de Azoren. hulpeloos ronddrijft met gebroken roer. Er bestaat echter geen gevaar voor de bemanning. Twee sleepbooten van L. Smit Co.'s Internatio nale Sleepdienst te Rotterdam zyn ter hulpe d~rwaarts vertrokken, n.l. de „Roode Zee" van Las Palmas en de „Zwarte Zee" van Queenstown. Kardinaal Schulte. aartsbisschop van Keulen, heeft Zondag j.l. van alle kansels van zyn aartsdiocees een nerderlijk schryven doen voorlezen, waarin hij er aan herinnert, dat de Katholieke princiepen en de aanwij zingen van het episcopaat van Duitsehland van het jaar 1925 nog volledig van kracht zyn. Daarom, zegt de kardinaal, moeten con sciëntieuze Katholieken en vooral ook de Ka tholieke leden van de volksvertegenwoordi gingen. niet het minst die der gemeenten, met allen invloed, waarover zij beschikken, er op aandringen, dat eindelijk weer eens by iedere soort van openbare baden de bei de geslachten gescheiden blijven en dat by openbare baden in de rivieren alsook aan zee en in zoogenaamde lichtbaden in de open lucht weer overal een passend badcostuum gedragen wordt. Ook voor voldoende en krachtdadig toe zicht moet worden gezorgd. De kardinaal legt er den nadruk op. dat ^/^anVoverige Teni^n men niets behoeft te kort te doen aan de 'N.a aan_de overige leden van de Tentoon volksgezondheid: deze toch Kan ook erzorgd Te vier uur, nadat de formaliteiten van de opening achtre den rug waren, arri veerden per auto uit Den Haag, H M. de Koningin en Z. K. H Prins Hendrik, met gevolg, op de groote bloemententoonstelling te Aalsmeer. Voor net tentoonstellingsgebouw werden de vorstelyke personen verwolkomd met net welkomstlied, gezongen door de Aaismeer- sche schoolkinderen. Nadat een aantal schoolmeisjes H. M. en de dames uit het ge volg bloemen nadden aangeboden, werden de vorstelyke personen ontvangen door net bestuur der Aaismeersche Veilingsvereem- ging en door de leden van het Tentoonstel- lingscomite van wie somm.ge neeren aan H. M. werden voorgesteld. Op de tentoon- stelmg werd H. M. rondgeleid door de nee- ren G. Oud en Mensing, resp. voorzitter en secretaris van de tentoonstelingscommissie en Z. K. H. de Prins door den neer J. van der Meer Pzn., voorzitter van de Aaismeer sche Veilmgsvereen „Eloemenlust Met zeer veel oelangstelling bezientigden de vorstelijke personen de prcahtige inzendin gen en H. M uitte naar bewondering voor de schitterende staaltjes van Kweekkunst, die op de tentoonstelling aanwezig waren Ongeveer een uur nadat zy gearriveerd wa ren. verlieten de vorstelyke bezoekers de tentoonstelling en begaven zij zich weder om per auto naar Den Haag. Naar wy vernemen zal H. M. de Koningin- Moeder in gezelschap van H. K. H. Prinses Juliana vandaag de tentoonstelling bezoe ken. Bezoek van H. M. de Koningin Moeder en H. K. H. Prinses Juliana. Hedenmorgen hebben H. M. de Koningin- Moeder en H. K. H. Prinses Juliana een be zoek gebracht aan de groote bloemententoon stelling te Aalsmeer. Te ongeveer, half 12 arriveerde het eerst de Koningin-Moeder met klein gevolg per auto op het terrein van het veilinggebouw „Bloemenlust". waar zij werd welkom ge- heeten door den burgemeester van Aals meer en door de leden van de Tentoonstel- lings-Commissie, de heeren Oud en Men sing- Langs een dichte haag van schoolkinderen, die het Wilhelmus zongen, begaf de Ko ningin-Moeder zich naar den ingang van het gebouw, waar jongejuffrouw Telly Barend- sen aan H. M. een bouquet rozen aanbood. worden met inachtneming van de christeiyke geboden. In ditzelfde herderlyk schryven maakt de kardinaal gewag van het protest, dat ver schillende hooggeplaatste Hollanders inder tijd tegen de wantoestanden by openoare baden aan den Rijn indienden. Nög kort geleden hebben invloedryke per soonlijkheden en vertegenwoordigers van handel en Industrie uit een naburig land, Holland, aan verantwoordelijke autoriteiten aan den Rijn. een openlijk schryven zericht, waarin zy deze in diepen ernst verzoeken toch eindelijk eens energiek op te tredpn tegen het met alle begrip van zedelijkheid strij dende badwezen aan den Rijn. dat hun de zomerreizen langs den Rijp zeer onaange naam maakt. Het is diep beschamend voor ons zegt de kardinaal, dat juist buitenlanders, die reeds jaren onze vrienden en de steeds graag ge ziene gasten van ons heerlijke Rijndal zijn. reden hebben, om ons met de edelste be doelingen aan de handhaving der zedeiyk- heid te herinneren Met dank jegens God begroet 'k deze stemmen en het woord van alle »ezorgcie. beginselvaste mannen en vrouwen, die zich tegen een misleiding van de gezonde open bare opinie verzetten en moedig opkomen voor fatsoen en goede zeden." stellings-Commissie te zyn voorgesteld, be zichtigde H. M. de expositie. Tien minuten na de aankomst van de Ko ningin-Moeder arriveerde eveneens met klein gevolg H K. H. Prinses Juliana, die zich ook onmiddellyk, nadat de gebruikelyke plichtplegingen van voorstellen e.d. waren beëindigd en nadat de jongeheer Klaas Been H. K. H. een bouquet rozen had aangeboden naar de tentoonstelling begaf. Het bezoek van het hooge gezelschap duurde ongeveer een uur. Uit Bombay wordt gemeld, dat als reactie tegen Gandhi's onafhankelijkheidsbeweging een Indische nationale anti revolutionnaire party is gevormd. Deze beweging zou ten doel hebben, Gandhi te noodzaken, zijn aoti.' te staken. Zelfs zou er sprake van zijn, dat de nieuwe partij vrijwilligers naar Gandhi'f hoofdkwartier ou willen zenden, teneinde hem te beletten, de zoutwetten e overtreden en hem te oven-eden, zijn krachten in dienst te stellen van de verbetering van het lot der onderste lagen der bevolking. In te Peking ontvangen berichten wordt een verschrikkelyk beeld opgehangen van de plundering op 23 Maart van Joeanchau in het uiterste westen van de provincie Kiang- si, waarby één Amerikaansche en twee Britsche zendelingen werden ontvoerd. Roo de troepen deden een aanval op de stad en plunderden haar gedurende drie dagen, de inwoners terrorizeerende. Een magistraat werd met kokende olie overgoten, andere voorname burgers werden wreed vermoord. Verscheidene winkeliers en anderen werden gemarteld, en zes buitenlanders, waaronder zendelingen, werden gevangen genomen, doch drie hunner slaagden er in te ontsnap pen. De toestand in de provincie Kiangsi wordt voortdurend slechter: overal treden rooverbenden op. Sedert de laatste twee jaar hebben duizend man roode troepen in Kiangsi, Kwangsi en Foekian huisgehouden. Zy hebben verschrikkelijke wreedheden be dreven en regeeringsgebouwen en zendings- en andere buitenlandscne eigendommen ver nield. De stemming tegen de buitenlanders is slechter dan ooit sedert 1927. Rooverben den treden ook buitengewoon actief op aan den bovenloop van den Jangtze en in toe nemende mate ook in de buitenwyken van Hankau en Sjanghai. Loopt C moeilijk, draagt dan de van PRESBURG, Groote Houtstraat 88 Aanbesteding onder-station te Uitgeest De Nederlandsche Spoorwegen hebben gis teren aanbesteed het bouwen van een onder station te Uitgeest Er waren 57 inschrijvin gen Het laagst werd ingeschreven door de firma J C Minck te Utrecht voor f 69.025: de hoogste inschrijfster was de N.V. „Neder land" te Nijmegen voor f 84.630. Een poging om haar in bet water te werpen mislukt. Een 31-jarige werklooze huisbediende te Amsterdam vervolgde sinds een achttal maanden een 17-jarig meisje, dat m een woonschip, liggende in het Oostzanergat. woont, met zijn attenties, waarvan de jonge dame echter niet gediend was. De man wilde dat het meisje hem naar Duitschlana volgen zou en als hy zijn zin niet kreeg zoo had hy gedreigd ,zou hy haar wel leeren. al moest hy er een paar jaar voor opknappen.' Eergisteravond kwam het van woorden tot daden. Teen het meisje de fabriek aan den Haarlemmerweg, waar zy werkzaam is. ver liet, trad de man plotseling op haar toe, waarna hy haar beetgreep. optilde en on danks haar te-ensnartelen naar bet water van de Haarlememrvaart droeg. Het meisje kwam vlak op den rand van den wal tc 'iggen doch vóór de men die het dolle heen was. haar in het water kon duwen. erd hij door haastig toegeschoten omstan ders. vastgegrepen en aan een agent overge- 'everd. De dader zal ter beschikking van de Jus titie worden gesteld In den toestand van pater Ildefonsus die in de Mariastichting te Haarlem om een ernstige hartkwaal wordt verpleegd, is een lichte verbetering ingetreden. Volgens de „Telegraaf' heeft de directie der Ned. Spoorwegen besloten de vracht tarieven voor bestelgoederen tot 10 K.G. oer stuk gedeelteiyk te verlagen. Het tarief is nu gelijkgesteld met dat vooi postpakketten. Volgens mededeelingen uit welingelichte Engelsche bron zou neden een nieuwe ior- mule zyn gevonden welke Briand practisch neeft aangenomen. Deze formule zou het mogeiyk maken een verdrag te sluiten tus schen 4 mogendheden, zonder Italië, waar bij Frankryk zyn uiterste tonnage-eisch vaststelt op 80 tot 100.000 ton minder in plaats van de door de overige machten ver langde vermindering met 200.000 ton. Hier- by zou net mogeiyk worden de drie mo- gendheden-overeenKomst zonder eenig voor behoud en op grond van de MacDonald-Hoo- ver-atspraken van verleden jaar al te slui ten. Grandi zou in verband met boven staande, volgens betrouwbare mededeelin gen opgemerkt hebben dat er een koersver andering plaats gevonden heeft in de En gelsche politiek. Weliswaar zou Italië zich kunnen aansluiten oy net viermogendheden- verdrag, doch dit werd practisch onmoge- lyk, doordat Italië pariteit met Frankryk eischt en Frankryk dit weigert. Mededeelinren van den heer Veraart over zyn regenproeven. Afscheid prof. Molengraaff als hoogleeraar te Delft. Dr. Frederib van Eeden krijgt van de ge meente Bussum een jaargeld ad f 1000. De heer Dubois afgetreden, als directeur der N.S.F. Een schrijven van Kardinaal Schulte over libaden in het Rijnland. Het s.s. „Binnendijk" drijft in de nabij- heid van de Azoren hnlpeloos rond met ge broken roer. Er is geen gevaar voor de be manning. Aan verschillende Nederlanders zijn eere- teekenen van het Hongaarsche Roode Kruis verleend. Overleden is de weduwe van Richard Wagner. Twee fabrieken van het Aku-concern zullen worden stilgelegd. De ontvoering van generaal Koetepow. De actie van Gandhi en een tegenbewe ging. De regeeringsverklaring van het nieuwe Duitsche kabinet. In de Amerikaansche republiek Ecuador zijn 10.000 Indianen in opstand. De Ford-fabrieken door 15.000 werkloozen bestormd. By een bloedig treffen in de gevangenis te Malang vallen twee dooden en vyf gewonden te betreuren. Barometerstand 9 uur vm.: 757 achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.06 uur. Hoogste stand 773.6 te Stockholm. Laagste stand 730.6 te Reykjavik. Verwachting: matige, later afnemende Z. O. tot Zuidelyken wind, meest licht lot halt bewolkt. Waarschynlyk droog weer, iets koeler des nachts, overdüg iets zachter. Als gevolg van de geruchten als zouden by de Ford-fabneken weder een aantal nieuwe arbeiders te werk worden gesteld, hadden te Detroit manifestaties plaats van ongeveer 15.000 teleurgestelde werkloozen, die de fabrieksgebouwen trachtten te be stormen. De toegangen werden door sterke politie- afdeelingen beschermd. Ten slotte werden de demonstranten door middel van traangas- bommen verspreid. De weduwe van Richard Wagner, mevrouw Cosima Wagner, is gistermorgen. 93 jaar oud, in de villa .Wahnfried" te Bayreuth overle den. Zy was sedert jaren byna volkomen blind en ten gevolge van ouderdomszwakte bedlegerig. Een foto genomen tijdens de réCeptie gehouden bij gelegenheid van bet 25-jarig jubileum van dr. J. Timmer, als voorzitter van de Sociëteit „Vereeniging". Rechts van den jubilaris (x) ziet men den voorzitter van de feestcommissie, den heer J. C. Peere boom; JUnks van hem den secretaris der vereeniging, mr. dr. W. F. Vis In de gevangenis te Malang heeft een bloedig treffen plaats gehad tusschen een Boeginees. een Madoerees en acht Javanen Na de algemeene schermutseling bleven twee vechtersbazen dood liggen, terwyl vyf van de vechtenden gewond bleken te zyn. De oorzaak schynt te liggen in net be staan van zekere betrekkingen tusschen den Boeginees en den Madoerees en door de schimpscheuten die de acht Javanen hierover maakten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1