I f 750.- 250.- f125.- r50.- f40.- Vermindering van het aantal drankvergunningen in 1930 Een ontploffingsramp te Tjiawi (Ned.-Indië) BUREAUX (MASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 3 APRIL 1930 ADVERTENTIEN 35 ct. p. rpgel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17427 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Een jongetje te Haarlem mermeer doodgedrukt Aan onvoorzichtigheid te wijten De te Digoel geïnterneerde communisten Z.H. Paus Pi us XI De verdeelina van den zendtijd Een nieuw advies van den Radioraad aan den Minister van Waterstaat De Poolsche regeerings crisis Politieke achtergrond Japansch gezantschap bij den H. Stoel Een gezantschap bij het Vaticaan is een prestige vraag Zedelijkheidswetten in Turkije Voorbeeld voor andere landen Ned. R. K. Grafische Bond Lijk gevonden in de Zuiderzee Scholenbouw te Schoten De overval op Willemstad Een Brief van Revolutionnairen aan den nieuwen'Gouverneur De opening der nieuwe sluis te IJmuiden Het verloop der plechtigheid Verscherpte toestand in Engelsch-Indie Gandhi's arrestatie aanstaande? De „Graf Zeppelin'' De Bloemententoonsteliing te Aalsmeer Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De actie der hoveniers Een concept collectief contract ontworpen Reeds 7 dooden Telefoon No. 13866 idne lijnen Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen, per week 25 cU. per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN. TIES. 1—4 regels 66 et p. plaatsing: elke regel meer 15 cU. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 et per regel. Alle ub.rjne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvnorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen f QfiOO Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door I UUyy.~ Verlies van beide armen beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met doodeliiken afloop bii verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bii een breuk beeu of arm bi verlies van *n anderen vinger Een der hoofdbeginselen, waarop de Drankwet rust is, dat het wettelijk geoor loofd aantal drankvergunningen in een ge meente verband houdt met het getal in woners. Volgens de Drankwet mag het aantal ver gunningen, uitgezonderd die voor den ver koop in logementen alleen aan logeergas ten, niet meer bedragen dan: in gemeenten met meer dan 50.000 zielen, 1 op 5oo inwoners; in gemeenten met meer dan 20.000 en ten hoogste 50.000 zielen, 1 op 400 inwoners; in gemeenten met meer dan 10.000 en ten hoogste 20.000 zielen, 1 op 300 inwoners; in de overige gemeenten 1 op 250 inwo ners. In elke gemeente mag dus, naar gelang van het aantal inwoners, slechts een be paald aantal vergunningen zijn. Verlaging van het maximum. De Drankwet schept de mogelijkheid, dat het maximum aantal vergunningen voor een gemeente op een lager getal wordt vast gesteld, dan zooeven ioor ons genoemd. Dit kan echter alleen geschieden bij Ko- Pinklijk Besluit, op voorstel van den Ge meenteraad, Gedeputeerde Staten gehoord en dan nog slechts in een der jaren 1905, 1910, 1915 en zoo vervolgens om de 5 jaren. Zoo kan dan ook in 1930 door den Ge meenteraad aan de Kroon worden voorge steld voor de gemeente een verlaging van het maximum der vergunningen vast te stellen. Het gevolg van een Koninklijk besluit tot verlaging van het maximum is. dat, behou dens enkele uitzonderingen in de wet ge regeld, geen nieuwe vergunningen, waardoor het dan vastgestelde maximum zou worden overschreden, verleend mogen worden. De bestaande vergunningen ook al bedraagt hun aantal meer dan het bij Kon. Besluit vastgestelde maximum, blij ven echter van kracht, totdat zij langs den gewonen weg vervallen of ingetrokken wor den. De beantwoording van de vraag, of het aanbeveling verdient, al dan niet van de bevoegdheid, hier toegekend, gebruik te ma ken, is niet zoo heel eenvoudig. Dit leeren ons de waarschuwingen die de inspecteurs van de Drankwet in hunne jaarverslagen doen hooren. Volgens hun meening kan niet iedere ver laging van het wettelijk maximum aantal vergunningen aanbevolen worden. Een zeer uitvoerig en nauwlettend onder zoek behoort zulk een advies vooraf te gaan, ten einde op goede gronden de overtuiging te krijgen of, en zoo ja, hoe sterk het maximum kan worden teruggebracht, zon der dat het te verwachten is. dat sterke drank, die tot heden mèt vergunning ge tapt werd en waarbij dan die verkoop aan verschillende beperkende bepalingen is onderworpen voortaan clandestien zoude Worden verkocht. Kon men door maar steeds het maximum terug te brengen, het drankmisbruik hoe langer hoe meer tegengaan, voorwaar de strijd tegen „den borrel" ware spoedig heslist! Doch de praktijk leert, dat dit niet het geval is. Behoefte-maximum. Een van de inspecteurs zou blijkens het jaarverslag het vast te stellen maximum willen doen aansluiten aan hetgeen hij be titelt als het „behoefte"-maximum. Niet Uitsluitend het zielental eener gemeen te moet, volgens dezen deskundige, beslis send zijn bij de beantwoording van de vraag: „Wat is het gewenschte aantal vergunningen, waar een bepaalde gemeente mede volstaan kan?" Hij noemt bijv. als eenige der factoren: het al of niet vooruit gaan van het bevolkingscijfer; het al of niet zijn van marktplaats voor een wijden om trek; de nabijheid van een grootere Dlaats, met vele vergunningen en gemakkelijke ver bindingen met die plaats; een krachtig po litietoezicht, waardoor ook bij weinig ver gunningen, in de bierhuizen de onrechtma tige verkoop van sterken drank kan worden onderdrukt; den aard van de bevolking en last not least den invloed van de drankbe- strijdende vereenigingen in die gemeente enz Naast die algemeene omstandig heden heeft echter elke gemeente hare meer soms zéér bijzondere, die van veel Invloed zijn bij de bepaling van het maxi mum, vast te stellen in goede overeenstem ming met de gebleken „behoefte" dier ge meente. Verbod tot het verleenen van nieuwe vergunningen. Niet alleen dat in 1930 een verlaging van het maximum kan worden vastgesteld, doch ook kan eveneens op voorstel van den Ge meenteraad door de Kroon worden bepaald, dat in een gemeente door Burgemeester en Wethouders drankvergunningen niet meer verleend mogen worden. Het gevolg van de toepassing dezer be paling zal dus zijn. dat langzamerhand de vergunningen zullen verdwijnen. We willen er echter op wijzen, dat even min aks bij verlaging van het maximum. het verbod van verleening van nieuwe ver gunningen van eenigen invloed op de reeds bestaande vergunningen is Aan de be staande vergunningen wordt dus niet ge tornd. Bovendien merken wij op, dat het verbod tot het verleenen van nieuwe vergunningen alleen betrekking heeft op door burgemees ter en wethouders te verleenen vergunnin gen. Sociëteits- en logementsvsrgunmngen, die door Gedeputeerde Staten verleend worden, zullen dan, op grond van net ver bod tot het verleenen van nieuwe vergun ningen, niet geweigerd kunnen worden. Vervallen van na 1 Mei 1904 door burgemeester en wethouders ver leende vergunningen. Tenslotte kan eveneens in 1930 op voor stel van den Gemeenteraad door de Kroon worden bepaald, dat in een gemeente alle vergunningen door Burg. en Weth. na 1 Mei 1904 verleend, vervallen en nieuwe ver gunningen niet verleend mogen worden. Dit voorschrift gaat verder dan het verbod tot het verleenen van nieuwe vergunningen, omdat bij toepassing daarvan niet alleen de vóór of op 1 Mei 1904 verleende, vergunnin gen langzamerhand verdwijnen, doch ook aan de eenmaal bestaande vergunningen wordt getornd. Immers alle na 1 Mei 1904 door B. cn W. reeds verleende vergunningen zullen dan van rechtswege vervallen. Ook hier zullen de sociëteits- en logementsvergunningen niet getroffen kunnen worden, omdat deze, zoo als we reeds zagen, door Gedeputeerde Staten worden verleend. Uit het een en ander blijkt dan wel, dat in het jaar 1930 ten opzichte van het ver minderen van het aantal drankvergunnin gen ingrijpende maatregelen genomen kun nen worden. Deze mogelijkheid zal blijven bestaan ook dan wanneer eventueel het nieuwe Drank- wetontwerp tot wet mocht worden verheven, aangezien dit ontwerp op dit punt geen wijziging brengt. Woensdagmiddag omstreeks half drie had op den Hillegommerdijk in Haarlem mermeer een ernstig ongeluk plaats, dat aan een zesjarig knaapje het leven kostte. Omstreeks dien tijd liepen op den Hille gommerdijk eenige kinderen te spelen nabij de losplaats aldaar. Voor den priviairen weg te N.-Vennep wordt aldaar uit een aak keislag gelost, dat met vrachtauto's naar N.-Vennep wordt vervoerd. Een auto van de firma Mors moest achteruit rijden. De chauf feur G. de Rijk, die achteruit keek, kon niet zien, dat een der kinderen, het zesjarig zoontje van den heer P. Huisman, aldaar, achter den auto was gaan hangen; het knaapje werd door een broertje gewaar schuwd. Door het achteruit rijden kwam het knaapje te vallen en Werd doodgedrukt tusschen een transformatorhuisje en den auto. Dr. Schreuder, die juist aldaar voor pa- tiëntenbezoek was, en in allerijl ontboden werd, kon slechtst den dood constateeren, het hoofdje was geheel verbrijzeld. Den chauffeur treft absoluut geen schuld. De ouders, die diep getroffen zijn door het droevig ongeluk van hun zoontje, onder vonden veel medelijden. 9 mogen naar hun woonplaats terugkeeren De regeering van Nederl. Indië, overwegen de dat er niet langer politieke bezwaren be staan tegen den terugkeer van bepaalde te Digoel geïnterneerde communisten, heeft bepaald, dat aan 9 communisten, die na de onlusten in November 1926 op Nieuw-Guinea werden geïnterneerd, zal worden vergund, naar hun woonplaatsen terug te keeren. 111 JuiU niuui .11 fle au-, lj.o |U)iiluiildy6) de geboorteplaats van Z. H. den Paus, ter herdenking van Zijn jubeljaar een monument onthuld, voorstellende Paus Pius XI. Het is de eerste maal, dat tijdens het leven van een Paus een monument voor Hem onthuld wordt. De bewoners van het stadje hopen, dat de Paus zelf bij de onthulling tegen woordig zal zijn. Op deze foto het monument. O Het „Hbld." verneemt van zeer betrouw bare zijde, dat de Radioraad een nieuw advies heeft ingediend, dat in hoofdzaak gelijk is aan het eerste. In dit tweede advies wordt het aandeel van den V. P. R. O. (Vrijz. Prot. ftad'o Omroep) in de 5 pet. „diversen" gefixeerd op acht uur De nu voorgestelde regeling zou voor één jaar moeten gelden. Het advies wordt vergezeld van tweo min derheidsnota's: één van „links" en ééri van „rechts". De meening van Mr. A. v. d. Deurë Voor de microfoon van den Huizer-zën- der hëeft gisteravond de voorzitter dér Ned. Chr. Radio-Vereeniging. mr. v. d. De u rë, te Bennekom. zijn gewone bestuursmedede lingen gedaan. De heer v d. Deure heeft daarbij o.a.' besproken bovenstaand bericht. Nadat spr. het geheele bericht had vóór- gelezen, gaf hij daarop het volgende com mentaar. Wij zullen op speciaal verzoek van '■den Minister van Waterstaat dit bericht niet be spreken Klaarblijkelijk is het echter onjuist. Wil de Radioraad de 5 pCt., welke voor de kleinere omroepen is gereserveerd; geheel aan de V.P.R O afstaan wier zendtijd dan plotseling met 60 pCt. zou worden uitgebréid. en van vijf op acht uur per week zou worden gebracht, dan zal voor andere bijzondere omroepen wij denken aan den politie- radio-omroep. het onderwijs voor de schip pers van de binnenvaart, den liberalen om roep. den vrijdenkersomroep en al de orga nisaties, welke nog zullen ontstaan, op an dere wijze zendtijd ter beschikking moeten worden gesteld. De pers heeft het stilzwijgen bewaard over den emstigen poütieken achtergrond der Poolsche ministercrisis. Het kabinet is welis waar aan een bont samengestelde oppositie tegen de ministers van arbeid en sociale aan gelegenheden. die tot de zoogenaamde groep der militaire oversten behooren. ten offer ge vallen. In dezelfde zitting van de Sejm had het dan ook gemakkelijk tot een uitbarsting kunnen komen te^vn den minister van on derwijs. De oppositie tegen den minister van arbeid heeft partij getrokken uit de onte vredenheid die de houding des ministers van onderwijs. Czerwinski. reeds vroeger in de eigenlijke katholieke oppositie-partijen wak ker geroepen had Als katnoliek geboren, dan tot het protestantisme overgegaan ter wille zijner tweede vrouw heeft minister Czer winski alles gedaan om met de aankondiging eener hervorming bij het onderwijs naar het voorbeeld der Fransche école unique de pu blieke opinie te staven in naar opvatting om trent den minister Hjj heeft zijn positie dan nog verslechterd door de benoeming van sec- tarische personen bij het openbaar onderwijs; als gevolg van dit alles hadden de christe lijke democraten en de nationalen in de cri- tieke zitting een motie van wantrouwen te gen den ministei op touw gezet die dan door den val van het ministerie overbodig werd. Trots de heftige oppositie der Boeddisten en gedeeltelijk der Protestanten is het toch waarschijnlijk, dat Japan een gezantschap bij den H. Stoel zal oprichten De tegen standers beweren, dat de 70.000 Japansche katholieken geen gezantschap verlangen. De regeering echter, die niet door godsdienst- statistieken wil geleid worden, stelt er prijs op. dat de belangen van Japan in de Zuid- Amerikaanscne republieken verdedigd wor den, waar zij de Japaneezen opwekt katho liek te worden Bovendien ziet zij in een gezantschap bij het Vaticaan, waar reeds meer dan 30 staten geaccrediteerd zijn, een prestigevraag De regeering heeft een energische actie tot verheffing van het zedelijk peil der be volking ondernomen. Te dien einde werd een wet afgekondigd tot bescherming der jeugd tegen het dreigende gevaar. Deze wet ver biedt ouders en voogden hunne kinderen in kroegen, publieke huizen, muziekzalen, enz. mede te nemen. Een andere wet tot bescher ming van vrouwen legt zware straffen op aan al degenen, die schuldig bevonden wor den. In het bijzonder wordt degene straf baar gesteld, die een vrouw op straat las tig valt, eveneens verbiedt deze wet aan vrouwen des nachts alleen uit te gaan. Vrou wen, die des nachts alleen aangetroffen worden, zullen gearresteerd worden en aan bijzondere organisaties voor gevallen vrou wen overgeleverd worden. Indien de betref fende vrouw zich niet aan deze maatregelen wil onderwerpen, wordt zij voor 't gerecht ger daagd. Voor de toepassing dezer maatrege len heeft de Turksche regeering zich de medewerking verzekerd van Mrs. Allen, de leidster der vrouwelijke politie te Londen. Jeugdlanddagen In „Het Orgaan" weekblad van den Ned. R. K. Grafischen Bond wordt melding ge maakt van een tweetal jeugdlanddagen in Augustus of September a.s te houden; een voor het Noorcen des lands te Haarlem en een voor het Zuiden te Venlo. Gistermiddag werd in de Zuiderzee drij vende gevonden het lijk van de ongeveer 40-jarige ongehuwde vrouw P. uit Hoorn. De oorzaak van dit verdrinkingsgeval is niet bekend. Dr. Baesjou heeft tevergeefs ge poogd de levensgeesten op te wekken. Zij-aanzicht van de in aanbouw zijnde St. Catharina-school te Schoten Van goeder hand ontvangt de ,N. R. Ct." een vertaling van een in 't Spaansch gestel den brief, onder dagteekening van 28 Ja nuari j.l. door het Uitvoerend Comité van de Union Libertadora Venezolana uit San José (Costa Rica) aan den nieuwen gouver neur van Curasao gericht en afgedrukt in het op Curasao verschijnende blad „La Cruz" van 12 Februari d.a.v. In dezen brief wordt aan het Curasaosche Bestuur verweten zijn gedragslijn ten aan- ziea van de jüuaendige Venezolaansche po litiek te hebben gewijzigd en, onder den in vloed van de petroleum-onderneming die concessies in Venezuela exploiteert zoowel als op aanstichting van den Consul-Gene raal van dat land natuurlijk een aan hanger van de Gómez-administratie een partijdige houding te zijn gaan aannemen te genover Venezolaansche politieke banne lingen, die onder de Nederlandsche vlag be scherming zoeken. Gedurende de laatste paar jaren zouden zoodanige uitgewekenen herhaaldelijk zijn behandeld als gewone misdadigers en zou tegen hen ongastvrij en noodeloos ruw zijn opgetreden. De brief stelt den beruchten aanslag voor als een uitvloeisel van Urbina's verklaarbaar verlangen om wraak te nemen tegen hen. die hun bevoegdheden misbruiken, ten nadeele der verdrukten en ten gunste der machtigen Aan den nieuwen gouverneur wil men nu inprenten wat eigenlijk zijn plicht is en men somt de voorwaarden op. waaraan vo^aan zal moeten worden, om een goede verstand houding te verkrijgen, waartegenover dan de Venezolaansche revolutionnairen beloven, weder denzelfden eerbied aan de Curasao sche autoriteiten te zullen betoonen als vroeger Die voorwaarden zijn; le. onmid dellijke invrijheidstelling der in verband met den overval gearresteerde Venezolanen; 2e intrekking van het exequatur van den tegenwoordigen consul-generaal der Vene zolaansche republiek in Curacao (sic): 3e. onthouding van alle inmenging (sic) in de inwendige politieke aangelegenheden van Venezuela. Omtrent de opening der nieuwe Schut sluis door H. M. de Kon.ngin op 29 April kun nen wij het volgende melden: H.M. de Konin gin begeeft zich van den Haag naar Amster dam en gaat daar direct aan boord van de „Johan van Oldenbarneveldt", het nieuwe mailschip der Mij. „Nederland". Aan boord bevinden zich enkel door de regering ge- noodigden. ministers, gezanten, vooral wa terstaats-autoriteiten, ook eenige buitenland- sche gasten, totaal tusschen de 400 en 500 personen. Daarbij de gemeentebesturen van Amsterdam en Velsen en vele vertegenwoordi gers uit scheepvaartkringen. Wanneer het schip in de nieuwe sluis te IJmuiden zal aangekomen zijn, begeeft het zich aan boord bevindende gezelschap zich op het sluishoofd. Daar zal de minister van staat. Mr. P. J. Reijmer, een korte toespraak houden tot H.M. de Koningin en de aanwe zigen, waarop de Koningin door het drukken op een handel de westelijke sluisdeur zal openen. Het gezelschap zal daarna weder aan boord gaan en de „Johan v. Oldenbarneveldt" zal naar zee stoomen. zoodat de Koningin den nieuwen verkeersweg te water zal hebben ge opend. Op zee wordt gekeerd, en het schip zal weer naar binnen stoomen en meeren aan den toeristensteiger, waar HM. de Ko ningin en Haar gevolg en een deel der gas ten aan land zullen gaan. De Koningin zal van IJmuiden onmiddellijk naar Den Haag terugkeeren. De toegang tot de nieuwe sluis tijdens de plechtigheid is niet vrij, doch zal op vertoon van een kaart geschieden De Rijkswater staat zal met het toewijzen der kaarten zoo vrijgevig mogelijk zijn. Tijdens de vaart van Amsterdam naar IJ muiden zal aan boord van de „Johan van Oldenbarneveldt" een lunch plaats hebben. Volgens berichten uit alle deelen van In dië is de toestand in het geheele land aan zienlijk verscherpt. De arrestatie van Gan dhi, waarover reeds geruimen tijd gesproken wordt, zou, volgens de mededeelingen van een specialen verslaggever van de „Daily Telegraph" te Bombay, Zaterdag a.s., wan neer hij bij de kust aankomt, plaats vin den. De politie te Soerat, waar Gandhi giste ren aankwam, is gemachtigd, om Gandhi bij het overtreden van het Zoutmonopolie in hechtenis te nemen. De Provinciale commissie te Bombay van het Indisch Congres heeft besloten, 7 April a.s. het zoutmonopolie te breken. Na 20 weken weer de lucht in FRIEDRICHSHAFEN, 3 April Heden ochtend te half negen werd het luchtschip „Graf Zeppelin", na een rustperiode van 20 weken weer uit de hall te Friedrichshafen gebracht. Het luchtschip heeft geen belang rijke veranderingen ondergaan. Het omhul sel is strak gespannen. Achter den passa giersgondel is een nieuwe luchtdicht-afge sloten electrogondel aangebracht. In dezen gondel is een benzinemotor ondergebracht voor het opwekken van electrischen stroom voor de verlichting en de radio. De kleine propellers zijn verdwenen. Het hoogteroer is iets verbeterd en ver sterkt. Te 8.35 is het luchtschip opgestegen; aan boord bevinden zich behalve de bemanning slechts leden van de werf. De tocht zal eenige uren duren en wordt als proeftocht beschouwd. Excursie door het bloemenkind Voor Woensdag was er door de ijverige tentoonstellingscommissie een excursie gear, ganiseerd, door de deelnemers van het inter nationale bloemistencongres van de „Fleurop", voor de internationale jury en voor de pens. Nadat de deelnemers aan deze excursie des morgens aan het station waren ontvangen door de commissie van de tentoonstelling, werd een bezoek gebracht aan de Centrale Aalsmeersche Veiling, waar men in de ge legenheid was van nabij kennis te nemen van de ontzaglijke drukte, die hier heerscht Om een beeld te geven van wat er in een dergelijk bedrijf omgaat, vermelden we, dat de rmzet van deze veiling welke in 1912 nog slechts f 81.000 gedroeg, in 1924 reeds f 2.521.413 en in 1929 f 3.797.937 beliep. Nadat vervolgens eenige kweekerijen be zocht waren, begaf het gezelschap zich naar de Coöperatieve Veilingvcreeniging „Bloe- menlust". waar de tentoonstelling bezichtigd en het noenmaal gebruikt werd Ook in den namiddag werden nog eenige kweekerijen bezocht. Voor de bezoekers van de tentoonstelling is een bezoek aan een of meer kweekerijen zeer interessant. De feestmaaltijd Des avonds te ongeveer 8 uur vereenigden dt deelnemers aan deze excursie zich aan een feestmaaltijd in Krasnapolsky te Am sterdam. waarbij door versche'dene autori teiten het woord werd gevoerd. Vooreerst werd het woord gevoerd door der heer G. Oud, voorzitter van de tentoon stellingscommissie en tevens tafelvoorzit er, die de aanwezigen hartelijk welkom heette en op de vriendschappelijke betrekkingen wees, die onderhouden worden met de leden van het Internationaal Verbond van Bloe misten, waarna spreker zich mat een dank woord richtte tot de Nederlandsche pers. Achtereenvolgens werd daarna het woord gevoerd door den heer Hübner, voorzitter van „Fleurop"; den heer Tim, namens de Nederlandsche bloemisten, den heer J. J. F van den Berg, redacteur van „De Stan daard". namens de pers en door d?n heer Sheams, namens de Engelsche leden van „Fleurop". Onder de talrijke aanzittenden waren o. a. Incidenten tijdens de rede van dr. De Visser op de Haagsche protest meeting tegen de godsdienstvervolgingen in Rusland. Een nieuw advies van den Radioraad aan den minister van Waterstaat inzake de verdeeling van den zendtijd. Het nieuwe vaandel van het korps mare» chaussee dadelijk gedecoreerd met de M. W. O. Botsing tusschen de blauwe tram en een vrachtauto, In Vaticaansche kringen wordt tegenge sproken, dat volgend jaar een Oecumeniscn Concilie zal worden bijeengeroepen. Het oordeel van ir. Th. J. Mansholt over de crisis in den land- en tuinbouw. De politieke toestand in Duitschland. Bomaanslag bij Tietz te Hamburg. Cosgrave herkozen als premier van het Iersche kabinet. De vervlaamsching van de Gentsche Koogeschool in den senaat aangenomen. De „Graf Zeppelin" heeft hedenmorgen weer een proeftocht gemaakt. 9 communisten, uit het intemeeringskamp te Digoel, mogen naar hun woonplaats terug keeren. Een brief van revolutionnairen aan den nieuwen Gouverneur van Curacao. Ernstige ontploffingsramp te Tjiani (Ned.- Indië). 7 dooden, 11 zwaar gewonden. Verscherpte toestand in Engelsch-Indië. Gandhi's arrestatie aanstaande? Barometerstand 9 uur v.m.: 756 achteruit, Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.08 uur. Hoogste stand: 776.5, te Hemösand. Laagste stand: 738.7, te Akureyri. Verwachting: Meest matige Noord-Ooste lijke tot Zuid-Oostelijken wind. Half tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk weinig of geen neerslag. Iets koeler. aanwezig de heer Kastelein, burgemeester van Aalsmeer, de heer Krelage, voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur en de heer Koning, chef der af- deeling beplantingen van P. W. te Amster dam. Aangezien de werkgevers geen gevolg heb ben gegeven aan de uitnoodiging der Bloe mist- en Tuinarbeidersbonden om door ge zamenlijk overleg te komen tot een regeling van de arbeidsvoorwaarden, hebben de sa menwerkende arbeidersorganisaties thans aan de grootste werkgevers een concept-colleetief- contract toegezonden met het verzoek voor 8 April a.s. te willen berichten of men zich hiermede kan vereenigen, of dat men alsnog een bespreking wenscht. Woensdag 16 April komen de personeelen weer bijeen om de verdere doorvoering van hun program te bespreken. Gevraagd wordt o.a. een minimumloon van 32.per week voor vaklieden en 30. per week voor losse arbeiders. Een werkdag van 9 uur gedurende 9 maanden en van 8 uur gedurende 3 maanden, met vrijen Zater dagmiddag. Voor het leven van 11 anderen wordt gevreesd Onlangs heeft zich een soort gas ver spreid over het voorterrein van de Bataaf- sche Fetroleummaatschappij nabij de dessa Nglopo. Dit gas is in aanraking gekomen met nagloeiende ketelsteen, die uit een doof- ketel was verwijderd en daar lag opge hoopt. Er volgde een ontploffing, waardoor een werkman op slag werd gedood en 17 werk lieden gewond werden Van deze 17 personen zijn er inmiddels nog 6 overleden. Voor het leven van de 11 overigen wordt gevreesd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1