f 3060.- (250.- f125.- 150.- (40.- Landbouwcrisis I BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTI EN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit vier bladen VRIJDAG 4 APRIL 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17428 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De Plechtigheden welke het Jubel-jaar zullen besluiten Een gouden Roos Ontzettend drama te Aken Een gruwelijke daad van een vader Toch een oecumenisch concilie Wat aan de Kerkvergadering ter beslissing zal worden voorgelegd Onderscheiding Dr. Eckener Arbeidstijd van Kantoor- en Winkelbedienden De 48-urige arbeidsweek De bloemententoonstelling te Aalsmeer Extra treinverbindingen Radio-distributie en auteursrecht Radio-centrales niet verplicht tot betaling van auteursrecht Ernstig ongeluk te Wormerveer Rijnaak door den storm losgeslagen De vorst van Geleen De verkoop van zijn inboedel een strafbaar feit De eenheid der Katholieken De afd. Tilburg der R. K. Volkspartij voor terugkeer tot de R. K. Staatspartij De moord te Amstelveen Cassatieberoep ingetrokken Het Young-plrn in den Belgischen Senaat De artikelen aangenomen Als een Mexicaan verliefd is Afschuwelijk drama Kolonist door een krokodil gegrepen en gedood Condensor gesprongen Vijf koelies gedood Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De doodstraf in Engeland Japan en d? Ylootconferentie Kindersterfte in een Canadeesch ziekenhuis Telefoon No 13866 idne Ujnen, Postrekening No 3970. ABONNEMENTENroot Haarlem en Agentschappen per week 15 cu. per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT VRAAG- en aanbod-adverten ties. Iregels SO ct p. plaatrang: elke regel meer 15 eU bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 et. per regel Alle ab.inne's op dit blad zim ingevolge de verzekeringsvoorwaardeo ••ken ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange ueheele ongeschiktheid tot werken door f TCfll verlies van beide armen beide beenen of beide oogen Jj||B™ bii een ongeval met doodeliiken afloop bi3 verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bii een breuk - been of arm bi i verlies van *n andere® vinger Er is op dit oogenblik in heel het land, Biet alleen als gevolg van de debatten In de Tweede Kamer op 25 en 26 Maart maar ook door de vergaderingen en voorstellen van boerenbonden, expor- teursvereenigingen en het centraal bu reau voor de veilingen, groote belang stelling voor de crisis in land- en tuin bouw. Een crisis van groote beteekenis Voor de welvaart van ons land, zoodat meer dan voldoende reden is haar eens nader te beschouwen, te meer daar het zeer waarschijnlijk is, dat het er een zal worden van langen duur. De crisis beperkt zich niet tot ons land, want dan zou er wel een middel vinden zijn om haar te beëindigen, teaar heerscht over de geheele wereld en vindt haar oorzaak in overproductie met &ls gevolg een sterke daling der prijzen, vooral in de akkerbouwproducten. Be ter dan met woorden kan dit bewezen borden met enkele cijfers. Als wij den Prijs dezer producten in de jaren 1910 tot I9i4> dus onmiddellijk voor den oor log, stellen op 100. dan bedroegen de Prijzen in Februari j J. voor rogge 74, voor haver 64, voor aardappelen 66 en Voor aardappelmeel 79. Wel heel duidelijk wordt hier aange toond, dat de prijzen abnormaal laag 2ijn, gemiddeld 30 procent beneden die van voor den oorlog en dat, terwijl het leven, ook van den landbouwer en land arbeider, nog altijd duurder is. De prij zen van de andere producten, zooals zuivel, vleesch. vee, eieren en groenten, •vorden wel is waar minder ongunstig beïnvloed, maar zijn toch ook gedaald. Niettegenstaande den overvloedigen oogst, waardoor in 1929 veel meer groen ten en fruit aan de veilingen zijn ge komen, bedroeg de omzet in dat jaar toch maar op alle, bij het centraal bu reau aangesloten, veilingen 95 millioen gulden tegen 100 millioen in 1928. Ook hier dekt over een eenigszins ruim tijdvak de prijs de productiekos ten niet meer. De gevolgen van dit alles zijn, zooals niemand zal kunnen ontkennen, van beteekenis voor heel ons volksleven, omdat, als de land- en tuinbouw econo misch zwaar getroffen wordt, het ge heele volksleven daarvan den terugslag moet ondervinden. Als er op het plat teland niets verdiend wordt, blijft het noodzakelijke onderhandswerk achter wege, worden land- en tuinbouwbedrij ven niet uitgebreid, neemt in het alge meen de werkgelegenheid af, terwijl door de vermindering van koopkracht de winkelstand en de industrie ook spoedig schade lijden. In plaatsen, waar men sedert den oorlog geen werkloos heid gekend heeft, treft men deze nu feeds aan. Hierdoor ontstaat het ge vaar, dat de trek van het platteland naar de steden en centra van industrie, die toch reeds abnormaal is, nog zal toenemen. De economisch-sociale toe stand van de arbeiders in nijverheids centra was reeds veel beter dan van de landarbeiders, met het gevolg dat velen ui naar de steden verhuisden. Als daar volop werkgelegenheid bestond, zou dat geen overwegend bezwaar opleveren, maar dat is helaas ook niet het geval, zoodat, als de toch reeds ongezonde trek naar de steden nog sterker wordt, de nadeelige gevolgen niet te overzien zijn. Het vraagstuk, dat dus moet worden opgelost nu er een crisis is ontstaan in land- en tuinbouw, is er daardoor een Vi-m nationale beteekenis geworden. De gevolgen kunnen immers van invloed zijn op industrie en handel en op de verhouding tusschen de verschillende deelen van ons vólk. De vraag is nu welke maatregelen er genomen moeten en kunnen worden om den nood, die reeds bestaat, eenigs zins te temperen, opdat de nadeelen voor het geheele volk zoo gering moge- Hik worden. Bij een crisis, zooals deze die internationaal is, zal ieder direct inzien, dat de regeering niet bij machte is land- en tuinbouw uit den put te helpen; maar dat neemt niet weg, dat er wel iets gedaan kan worden. Andere landen blijven ook niet stil zitten en verleenen steun aan verschillende ak kerbouwbedrijven door premies te ge ven voor enkele producten, of zooals Amerika door een krediet van 100 mil lioen dollar. In de Tweede Kamer zijn heel wat middelen aangeprezen. Minister Ruys de Beerenbrouck splitste ze in voor de hand liggende middelen en ver verwij derde middelen en de eerste weder in groote en kleine middelen We wen- schen enkele middelen te bespreken, maar voorop dient gesteld te worden, dat de hulp niet alleen kan komen van de regeering. Land- en tuinbouw mogen in dezen tijd daar niet uitsluitend om roepen, want vóór alles moet men zich zelf trachten te helpen door een be hoorlijke organisatie van het bedrijf, dan door middel van de organisatie en eerst dan door steun van de regeering. De regeering heeft te zorgen voor goed en voldoende land- en tuinbouw-onder- wijs. Op dit gebied kan nog heel wat gedaan worden. Ons katholiek program vraagt het ook, al zal daar op dit oogen blik de crisis niet door veranderen of minder hevig worden. Men kan hoog stens zeggen, dat deze crisis de noodza kelijkheid en de urgentie van ons pro grammapunt in een scherper licht heeft gesteld. Hetzelfde kan gezegd worden van den voorlichtingsdienst, die ook uitbreiding behoeft, maar dat is een vraagstuk, dat ten nauwste samenhangt met de algemeene handelsvoorlichting, al wil men dat aan het departement ontkennen. Waar de landbouw in de eerste plaats zichzelf helpen moet en juist de akker bouwproducten het meest in prijs ge daald zijn, daar is het een vraag of ak kerbouw op den duur wel in stand te houden is en of daarvoor niet in de plaats moeten worden gesteld andere cultures, minder extensief, die dan meer handenarbeid geven, zooals de tuinbouw. Door sommigen wordt dit bepleit, maar de organisaties waarschuwen daartegen met kracht. Men gaat in de laatste ja ren reeds veel te sterk in die richting en moeilijkheden kunnen niet uitblijven en als deze komen is de toestand nog veel erger, want een enorm kapitaal is In den tuinbouw gestoken. Heel lang zaam zal men dien weg slechts op kun nen gaan, want uitbreiding van den tuinbouw, zonder gelijktijdige uitbrei ding van het afzetgebied, moet leiden tot een mislukking. De uitbreiding van het afzetgebied is vooral voor ons land uitermate moeilijk, omdat we overal stuiten tegen hooge tariefmuren en te gen het dogma van den vrijhandel in ons land, zooals we in een volgend arti kel hopen aan te toonen. Zooals wy reeds eerder berichtten, is men aangevangen het programma vast te stellen van de plechtigheden, waarmee 30 Juni as. het Jubel-jaar zal worden besloten. Als be kend, werden reeds vastgesteld een tweetal Zalig- en drie Heiligverklaringen. Bovendien zal een bronzen standbeeld worden onthuld van den Paus in diens geboortestad Desio. Thans verluidt, dat Z. H. Pius XI dan evenals einde 1929 een Encycliek zal uit vaardigen, "welke een samenvatting geeft van het jubileum. Verder is het zeker, dat een gouden roos zal worden gewüd en weg geschonken. Deze gouden roos wordt door den Paus gezonoen aan een katholieke soevereine. Natuuriyk biyft de bestemming nog geheim. Niettemin twUfelt men er niet aan of de gouden roos zal aan Koningin Helena van Italië worden vereerd. In het gehucht Merkstein by Aken heeft zich een ontzettend familiedrama afgespeeld Een mynwerker vadPr van zeven kinderen heeft daar gisterochtend, na een herberg te hebben bezocht, den vyf kinderen, die zich op dat oogenblik thuis oevonden. de keel afgesneden; zyn vrouw bracht hy zware ver wondingen toe Na deze gruweiyke daad vol daan te hebben trachtte hy zelfmoord te plegen door zich den polsader door te sny- den. Toen de inmiddels gewaarschuwde po litie arriveerde vond zy vier kinderen dood; her vüfde kind gaf nog zwakke levensteeke nen De vrouw verkeert in levensgevaar en is naar het ziekenhuis overgebracht. De man zelf heeft veel oloedverlies geleden en ook zyn toestand is bedenkelijk De beide oudste kinderen waren naar school en zijn hierdoor ongetwijfeld aan een gru- weiyken dood ontkomen. De dader, die al jarenlang invalide is, heeft waarschyniyk uit socialer noo<- gehandeld. In tegenstelling met wat wy gisteren meld den, schrijft onze Romeinsehe correspondent dat het bericht over het houden van een oecumenisch Concilie in Vaticaansehe krin gen niet wordt ontkend en in gewoonlijk zeer goed geïnformeerde kringen legt men er den nadruk op, dat een spoedige hervatting der in 1870 onderbroken kerkvergadering meer dan waarschijnlijk moet worden geacht. Het enthousia me over deze tijding, schryft onze correspondent, is vooral in Italië groot. Men ziet er terecht een nieuw bewijs in dat de Romeinsehe kwestie voorgoed heeft afge daan en dat de Paus dit voor de zooveelste maal openiyk en plechtig wil demonstreeren. Reeds bespreekt men druk het programma, dat aan de onder voorzitterschap van den Paus vergaderde Bi schoppen zal worden voorgelegd. De kerkvergadering moet bijeen geroepen worden met de gewone formule welke luidt: „In dit Concilie zal nauwkeurig moeten worden onderzocht en vastgesteld al hetgeen voor alles betreft de grootere eer van God, de onkreukbaarheid van het Geloof, het aan zien 'van den Godsd.enst, het eeuwig heil der zielen, de discipline der religieuze en saecu- liere geestelijkheid en de strenge opleiding van deze, de gehoorzaamheid aan de kerke lijke wetten, de verbetering der ztden, de christeiyke opvoeding der jeugd, den gemeen- schappeiyken vrede en de algemeene een dracht." Wat het eigenlijke program betreft: dit zal natuuriyk geheel worden aangepast aan de huidige omstandigheden en zeker in meer opzichten afwijken van het door plus IX vastgestelde. Het staat wel zoo goed als vast dat, bij voorbeeld, de houding der kerk tegenover den Volkenbond een punt van bespreking zal uit maken. Een uitspraak kan bovendien worden verwacht op het veel besproken thema van de vereeniging der lorken Ook de moderne politieke, sociale en economische problemen kunnen niet aan de aandacht der kerkver gadering ontgaan, al lijkt het twijfelachtig, dat de Kerk zich in deze definitief zal uit spreken. Met groote belangstelling voorziet men de proclamatie van het dogma der lichamelijke ten-hemel-opneming van Maria, waarvoor, als bekend, in Italië een yverige propaganda wordt gevoerd. Men voorziet dat deze procla matie niet op büzonder sterken tegenstand zal stuiten, omdat het feit van Maria's licha- meiyke ten-hemelopneming nooit een sterke dogmatische bestryding heeft ondervonden, ondanks het feit, dat het al lang onder de kerkeiyke feesten opgenomen is De kerkvergadering zal ook te beslisser, heb ben over de vaststelling van een onveran- derlijken datum voor het Paaschleest. Toen nameiyk de Volkenbond indertyd de meening van den H. Stoel vroeg in deze kwestie, ant woordde de Paus door middel van Kardinaal Gasparri dat dit probleem moest worden voorgelegd aan het Oecumenisch Concilie. Voorts meldt onze correspondent dat de Paus zou begonnen zyn aan een Encycliek, welke gepubliceerd moet worden aan het eind van het jubeljaar - 30 Juni 1930 -• en waarin de samenroeping zal worden gepu bliceerd van het Oecumenisch Concilie. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds langen tijd in vollen gang; gereed Is men echter nog lang niet en achttien maan den zullen de organisatoren zeker nog wel noodig hebben. Iedere Bisschop toch, die ge roepen wordt om zyn zetel voor langeren tyd te verlaten, zal de noodige maatregelen moeten nemen om den voortgang van het geesteiyk bestuur dat hy over zijn diocees uitoefent, ongestoord te verzekeren. Het vraagstuk van verschaffing van onder dak schynt reeds geheel opgelost te zyn Verwacht mag worden dat ongeveer 1500 Bisschoppen naar Rome zullen komen met elk één, hoogstens twee personen. Zoo dit noodig biykt, is ,iat mogelijk dezen allen order te brengen by godsdienstige instellingen, zoodat de vele hotels ter beschik King biyven van de vreemdelingen, die voor een zoo be langrijke gebeurtenis ongetwijfeld in grooten getale naar de Eeuwige Stad zullen stroomen Dr. Eckener werd benoemd tot eerelid van de National Aeronautic Association. Hy is de eerste buitenlander wier deze onderscheiding ten deel valt Tot de eereleden behooren Orville Wright, Edison, Lindberg en Byrd. Het eiland der gevangenen Het eiland Bé, het kleine eiland aan de Oceaankust, wordt reeds lang bewoond door allerhande misdadigers, die uit de cellulaire gevangenis komen en hard in de buiten lucht moeten werken, om dan na eenigen tyd weer naar de enge cel terug te worden gebracht Op deze foto het transport van de gestraften, die onder strenge bewaking zijn gesteld en hun eigendom in een sak meedragen Verschenen is het rapport samengesteld door het Internationaal Arbeidsbureau, rege lende den arbeidstyd van kantoor- en winkel bedienden en andere arbeidskrachten, die niet tot den landbouw, de industrie of de scheepvaart behooren. 29 regeeringen hebben geantwoord op een vragenlijst, 18 regeeringen, waaronder Ne derland verklaren zich voor een internatio nale regeling De conventie, die het I.A.B. voorstelt voor handels - en kantoorpersoneel, huldigt het be ginsel van de 48-urige arbeidsweek met vrij- neid van verdeeline van dezen tijd, echter zoodanig dat nimmer meer dan 10 uur per dag zal mogen worden gewerkt. In verband met de Bloemententoonstelling, welke tot en met 5 April te Oosteinde bij Aalsmeer wordt gehouden, zijn voor de bezoe kers van Utrecht, Haarlem en Amsterdam extra trem-verbindingen tot stand gebracht. Bovendien worden voor de bezoekers van Utrecht afgegeven dubbele enkele reiskaarten Utrecht C.S.— ODsteinde via Uithoorn-Boven kerk of Uithoorn—Aalsmeer A f 3.40 voor de tweede klasse en f 2 40 voor de derde Klasse Deze biljetten zijn ook geldig op de ingelegde extra treinen Verdere aanwijzingen staan vermeld op de aanplakbiljetten op de sta- tioos. Gistermiddag neeft de burgeriyke kamer van den Hoogen Raad arrest gewezen in de zaak Genootschap van Nederlandsche Com- gpnistgc contra de N.V. Amersfoortsche Raüio-Cèntralë-' Genoemd Genootschap h'é'è" deze centrale indertijd gedagvaard, wegens het z.i. niet nakomen van auteursverplich- tingen. De eischer grondde zijn actie op art. 13 3e Auteurswet waarin bepaald wordt, dat onder het openbaar maken van een werk van letterkunde, wetenschap ot kunst mede ver staan wordt de voordracht, op- of uitvoering of voorstelling m net openbaar van het ge heel van net werk of van een verveelvoudi ging daarvan. Zoowel Rechtbank als Hof ontzegden den eischer zyn vordering, op grond dat de werkzaamheid der radio-centrales niet valt onder art. 12 3e en derhalve niet verplicht tot de betaling van auteursrecht. Dezelfde overweging bracht den Hoogen Raad ertoe, conform de conclusie van den procureur-generaal, mr. P. G. Tak. het cas satieberoep van net Genootschap van Ne derlandsche Componisten te verwerpen. Arbeider onder pnin bedolven Te Wormerveer was gistermiddag de ar beider G. Tjalma, woonachtig te Halfweg, bezig met het sloopen van de ovens der gemeente-gasfabriek aldaar. Plotseling viel een hoeveelheid steen naar beneden, die terecht kwam op T De ongelukkige wera onder net puin bedolven. Nadat men nem uit zyn benarde positie had oevryd. bleek dat hy zyn oeenen op verschillende plaatsen had gebroken. Hy werd maar het ziekenhuis te Wormerveer overgebracht. Naar omstandigheden is zyn toestand bevredigend. Te Medemblik is gistermiddag de rijnaak, genaamd „Jaco" schipper Jansen, varende op de Zuiderzee, naby de zandplaat ,-De Oude Zeug" losgeslagen van de sleeptrossen van de sleepboot „Genimedus" en tegen den dijk geslagen. De aak was geladen met steen voor de Zuiderzeewerken Door het geven van seinen is de sleeDboot .Onder neming" van Den Oever. Kapitein Huisman, vertrokken. Na veel moeite is het gelukt schipper Jansen, zyn vrouw en vyf kinderen van de aak te nalen en naar Medemblik te brengen. Onmiddeliyk is de ..Onderneming" opnieuw uitgevaren om te trachten, de aak bij hoog water vlot te krijgen, waarin zy gesteund zal worden door de „Genimedus" Het „Hdbdverneemt, dat de Officier van Justitie te Maastricht, dr. Henri Leut- kens, die meent aanspraak te kunnen ma ken op den titel van Vorst van Geieen enz., heeft medegedeeld dat hy den verkoop te zynen huize op 4 December 1929 als een strafbaar feit beschouwt en dat deze straf zaak eerstdaags voor de rechtbank ce Maas tricht in behandeling zal komen. Het besluit met algemeene stemmen genomen Woensdagavond heeft de afdeeling Til burg der R. K. Volkspartij een algemeene ledenvergadering gehouden ter bespreking van de voorstellen, om zich wederom met de R. K. Staatsparty te vereenigen. Deze voorstellen, die het resultaat zyn van de sinds eenigen tijd tusschen de R. K. Staats partij en de R. K. Volkspartij gevoerde on derhandelingen, vormen de basis, waarop men tot overeenstemming hoopt te komen op het congres dat 13 April e.k. wordt gehou den. Gezien de belangrykheid der besprekin gen was de vergadering der afdeeiing Tilburg slechts matig bezocht. Door Mr. P. M. Arts werd een uiteenzetting gegeven van den loop der onderhandelingen, waarop de voorstellen, waartoe de onderhandelaars zyn gekomen, uitvoerig werden besproken. Verschillende leden namen aan de gedach- tenwisseling deel en wenschten op onaer- deelen meer rekening te zien gehouden met hetgeen er leeft in de Volkspartij De besprekingen hadden tot resultaat, dat de vergadering zich unaniem verklaarde voor het aanvaarden der voorstellen, wijl in de gegeven omstandigheden door eendrach tige samenwerking het meest te bereiken is. Met algemeene stemmen verklaarde de vergadering zich voor den terugkeer tot de R. K. Staatsparty. Zooals wy reeds meldden had J. P. Douw- ma cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Amsterdamsche Gerechtshof, waar- by hy veroordeeld werd tot levenslange ge vangenisstraf wegens moord en diefstal. Naar wy thans vernemen, heeft hij dit cassatieberoep ingetrokken. De Senaat te Brussel heeft een begin ge maakt met de behandeling van de over eenkomsten van den Haag. Hymans, de mi nister van buitenlandsche zaken, deed een beroep op de eensgezindheid van den Se naat om de overeenkomsten te ratificeeren. Daarna voerde minister-president Jaspar het woord. Deze zeide, dat van Belgische standpun ten bezien de overeenkomsten van den Haag de verwachtingen overtreffen. Uit de overeenkomsten van den Haag zal een geest van entente en pacificatie voortspruiten. De algemeene beraadslagingen zyn gesloten De artikelen werden aangenomen. De stemming over het geheel zal later geschieden. Leg hem dan niets in den weg Het volgende origineele idee werd door een verliefden Mexicaan toegepast om zich van een lastigen medeminnaar te ontdoen. Hij legde een hond gedurende drie dagen zonder water in de felle zon vast totdat het dier teekenen van hondsdolheid vertoonde. Toen zyn medeminnaar voorbykwam liet hy den hond los, die zich op den voorbyganger wierp en hem beet Eenige dagen later stierf de man aan hondsdolheid. De dader werd ge grepen, wist echter uit de gevangenis te ont komen. begat zich naar zijn vroegere geliefde en stak het ongelukKige meisje neer. Sinds dien doolt hy achtervolgd door beredpn po litie in de onherbergzame streken van hei El Sancillos-gebergte rona. In de kolonisatie-nederzetting te Gedon Tataan heeft zich een afschuwelijk drama afgespeeld Een der kolonisten had zich in de rivier begeven, oir een bad de nemen. Plotseling werd hij dooi een toeschietenden krokodil ge grepen. Het ondier sleepte hem mede onder water. Aanstonds schoten menschen te hulp, die den krokodil gingen zoeken. Na langen tyd werd het dier gevonden en met geweerscho ten gedood. De familie van den aangevallen kolonist verzocht dat men het beest zou opensnijden. Aldus geschiedde en In het lichaam van den krokodil vond men het bovenlijf van den on gelukkige ongeschonden met armen en hoofd. Door het springen van een condensor in het pompstation van de Bataafsche Petro- leum-maatschappU te Lembak, aan den weg van Moeara-Enim, naar Lahat, werden 5 koelies op slag gedood terwyl de terrein chef, de heer Swaxt, als door een wonder ongedeerd bleef. Bij een ontploffing in de Landbouwhooge» school te Wageningen is prof. Grijns licht gewond. De „Vorst van Geleen" in het gelijk ge steld. De verkoop van zijn inboedel als een strafbaar feit gequalificeerd. Vragen van het Kamerlid L. de Vi over de brandstichting te Heerlen. De 70ste verjaardag van dr. Frederik van Eeden. In haar eergisteravond gehouden vergade ring verklaarde de afdeeling Tilburg van de R. K. Volkspartij zich met algemeene stem men voor terugkeer tot de R. K. Staatspartij, Ingesteld is een commissie van onder zoek inzake het vraagstuk der ontwikkeling voor volwassenen. De Hooge Raad heeft besüst, dat zJg. ra dio-centrales niet verplicht zijn tot betaling van auteursrecht. De Fransche Senaatscommissie keurt het het arbitrageverdrag tusschen Nederland en Frankrijk goed. Ontzettend drama te Aken. Gunstige wending in de Ylootconferentie. De Engelsche mijnwet aangenomen. Ernstige ontploffingen te Skelleftea ca Philadelphia. Broadway in rep en roer. De plechtigheden, welke het Pauselijk Ju beljaar zullen besluiten. Toch een Oecumenisch Concilie in 1931? Bij een brand en instorting van een ko lenmijn in België zijn reeds 13 lijken gebor gen. 6 personen zijn nog opgesloten. Barometerstand 9 uur v.m.: 751, stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.09 uur. Hoogste stand: 777 1 te Haparanda. Laagste stand: 734.5. te Scilly. Verwachting: Meest matige Noord-Ooste- lyke tot Zuid-Oostelijken wind. Zwaar be wolkt tot betrokken met tijdelyke opklarin gen. Vooral in het Zuiden kans op regen buien. Iets zachter Het Lagerhuis heeft met 219 tegen 135 stemmen het aangekondigde amendement aangenomen, waarby de doodstraf wegens desertie in actieven militairen dienst wordt afgeschaft. Dit beduidt geen nederlaag voor de re geering. daar de aangelegenheid (gelijk ge meld) aan een vrije stemming in het Huis was onderworpen. Ontevredenheid onder de bevolking Gisteren vond te Tokio een door ongeveer 30.000 personen bezochte betooging plaats legen het toegeven der Japansche regeering aan de Amerikaan che voorstellen ter vloot- conferentie. De vergadering nam de volgen de resolutie aan: Aangezien de door de Japansche vlootdele- gatie voorgestelde vermindering der bewa pening ter zee op de basis van de Amerikaan- sche voorstellen de verdediging van Japan in gevaar brengt, 'zal het Japansche volk een krachtige oppositie voeren tegen het aanne men van deze voorstellen. In verband met het groote aantal gevallen van kindersterfte, gepaard gaande met ver giftigingsverschijnselen in een Canadeesch ziekenhuis, is de justitie overgegaan tot de arrestatie van twee artsen, eén assistent-arts, één apotheker en één verpleger. Een der beide artsen wordt 'beschuldigd van het veroorzaken van den dood van 14 kinderen. Het overlijden zou veroorzaakt zijn door het voorschrijven van verkeerde medi cijnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1