f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Landbouwcrisis LIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 7 APRIL 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17430 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEOEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET UNGEVAL Ernstige aanrijding te Ouderkerk aan den Amstel De vacante Aartsbisschops zetel van Utrecht Een benoeming voorloopig piet te verwachten Het Youngplan Gandhi breekt het zoutmonopolie Tragisch ongeval in een woning aan de Bakenesser- gracht Campagne van burgerlijke ongehoorzaam heid Een der slachtoffers overleden De R.K. Oratorium- vereeniging De toevloedsbrormen voor het Oratorhun De bloembollencultuur in den Haarlemmermeer polder Brutale inbraak in een graanmalerij Duitsch vrachtvliegtuig brandend neergestort ©e eerste glijvluchten in oNjederland l*iü In de duinen bij Noordwijkerhout zijn Zondag voor het eerst in Nederland zeilvlucbten gehouden. Het vliegtuig- werd'gebouwd door de firma Pander terwijl de heer J. G. Fijen uit Bussum de eerste vluchten maakte. Daar het tr'ansportwagentje in het mulle zand was blijven steken, werd het zeil- vliegtuig door de enthousiaste be langstellenden en ondernemers naar de startplaats gebracht. Rechts: Het overbrengen van het vliegtuig naar de startplaats. Links: Het vliegtuig boven het strand van Noordwijkerhout. Onder De heer Fijen in den stuur stoel. Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht De Vlootconferentie Nu weer groote vorderingen? Een driemogendheden-overeen- komst gereed, nog hoop op een vi jf mogendheden-overeenkoms - BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon Na 13866 (drie lijnen) Postrekening Na 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 CU, per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE COURANT AOVERTENTIEN 36 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 et» bij vooruitbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij-verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bijeen breuk va., been of arm bii verlies van*n anderen vinger II (Slot) Onze land- en tuinbouw staat op zeer hoog peil en er mag gerust getuigd wor den, dat onze boeren en tuinders behoo- Ten tot de knapste der wereld en dat de bedrijven, zoowel kwantitatief als kwa litatief, meer opbrengen dan ergens an ders. In verschillende buitenlandsche Werken kan men dan ook lezen, dat de Nederlanders thans de leermeesters zijn in land- en tuinbouw. In andere landen Wordt land- en tuinbouw echter meer malen overmatig beschermd, waardoor het voor ons onmogelijk wordt te con- curreeren. Op dit oogenblik hebben we nog een enorme hoeveelheid aardappe len in het land, vooral in de veenkolo niën, waarvan de prijs zelfs gedaald is tot 73 cent per H.L. De aardappelmeel fabrieken kunnen alles niet verwerken, omdat de voorraad steeds grooter wordt. Verwacht wordt, dat er over eenige maanden: zullen zijn opgeslagen 1.2 millioen balen van 100 K.G., waarvan de handelsprijs thans is 10 gulden. Met dezen lagen prijs is het echter nog niet mogelijk te exporteeren en de tarief muren der verschillende landen te over- klimmen. Van een baal aardappelmeel, thans ter waarde van 10 gulden, heft Italië 6.91, Spanje 7.20, Frankrijk 7.75, de Vereenigde Staten van Ame rika 9.55, Tsjecho-Slowakije 11.82, Zweden 13.36 en Noorwegen 16.35 aan invoerrecht. Als men hierbij nu nog de vrachtprijzen voegt, dan is het dui delijk, dat export onmogelijk wordt. Onze tuinbouwexport naar Duitschland staat er al niet beter voor, alhoewel dit voor den tuinbouw een levensbelang' is, daar ruim 55 procent van de waarde van den Nederlandschen groenten- en fruitexport naar Duitschland gaat. Waar de prijzen van bijna alle producten zeer laag waren, heeft de druk der Duitsche invoerrechten die niet ge lijk bij de meeste landen een percentage van de waarde uitmaken, doch een vast bedrag per 100 K.G. bedragen zich byzonder zwaar doen gevoelen en den afzet onzer producten aanmerkelijk be lemmerd. De totale waarde van onzen tuinbouwexport naar Duitschland is ge daald van 55 millioen in 1928 op 48 mil lioen gulden in 1929, dus bijna 14 procent. Toch roepen de vier groote Duitsche economische politieke land bouworganisaties om krachtiger bescher ming van den Duitschen tuinbouw door hoogere invoerrechten. De regeering moet zoo spoedig moge lijk maatregelen nemen om de afzet mogelijkheid zeker te stellen en dit kan alleen door een onderhandelingstarief, waardoor wij in staat zijn de zich be schermende landen ook iets te bieden voor hun export op ander gebied. Ten spijt van alle mogelijke besprekingen te Genève, verhoogen andere landen de invoerrechten, zooals voor aardappelen. Duitschland verhoogde het in 1929 met 300 procent van 1 op 4 mark per 100 K.G., Zwitserland van 2 op 4 franc, dus op 1.92 per 100 K.G. en Frankrijk van 3 op 6 francs. Ieder, die onbevooroordeeld deze za ken beschouwt, zou moeten pleiten voor een onderhandelingstarief. De regeering vindt echter bij een dergelijk voorstel vermoedelijk nog de geheele linkerzijde en een deel der Christelijk-Historischen tegenover zich, op grond dat deze par tijen nog maar steeds blijven vasthou den aan het dogma van den vrijhandel, dat met een dergelijk onderhandelings tarief niets te maken heeft. Tal van landen vragen er ons om, maar het is de groote vraag, of het tot stand zal komen, niettegenstaande dit toch het beste en het meest afdoende middel is om land- en tuinbouw in deze tijden te helpen. Wat heeft men aan een over vloed van land- en tuinbouwproducten, als er geen afzetgebied is en als het gebied, dat we tot het heden hadden, steeds meer wordt ingeperkt door de beschermende maatregelen van andere landen? Uitbreiding van ons afzetgebied is het middel tot redding uit den nood. Daarnaast dient zorg te worden gedra gen, dat, hetgeen wij exporteeren, aan de hoogste eischen voldoet. Voorkomen dient te worden, dat producten naar het buitenland worden uitgevoerd, die den Nederlandschen naam kunnen schaden. Maatregelen dienen te worden genomen, dat de export van dergelijke producten kan worden voorkomen. Behalve de hooge tarieven vormt immers de be scherming tegen plantenziekten een wapen, waardoor onze export belemmerd kan worden en daartegen dient ge waakt. Bovendien is het een niet te loochenen feit, dat goede producten winst opleveren en slechte niet. In het jaarverslag van de veilingsvereeniging te Grootebroek lezen we: „Een koopman, die goede 2de soort bloemkool voor 6 cent naar Amsterdam verstuurde, ver loor; zijn collega die 1ste soort voor 15 cent per stuk verzond, verdiende er een boterham aan!! De Uitvoercontrölewet voor landbouw- artikelen biedt de gewenschte gelegen heid. De wet is op 1 Februari in wer king getreden, maar ten spijt van den aandrang der organisaties zijn de re gelingen nog niet in werking, waardoor uien, kool, peen en andere winterpro- ducten nog ongecontroleerd geëxpor teerd zijn. Het Uitvoer-Contróle-Bureau, een organisatie van het Centraal Bu reau van de veilingen, heeft zich bereid verklaard de controle uit te oefenen en de certificaten af te geven. De deskun dige controleurs van de organisaties zijn er, want tal van veilingen verkoo- pen op het oogenblik reeds de meeste producten slechts onder het merk van het U. C. B. Laat de regeering hier toch in geen geval, door bureaucratie gedre ven, te remmend optreden, maar vlot medewerken, opdat deze wet zonder ambtelijke bemoeienis tot heil van den export werken kan, en de Nederland- sche naam wordt hooggehouden. Naast den steun der regeering, waarom we hierboven vroegen, is dit het eenige mid del om onze plaats op de nationale en internationale markten te handhaven en uit te breiden. Niet bij den handel, maar bij den land- en tuinbouw ligt het zwaartepunt van de afzetmogelijk heid onzer producten; de handel kan slechts verkoopen, wat deze hem biedt. Ten slotte dient er te worden zorg ge dragen, dat verpakking en sorteering ook voor de akkerbouwproducten voldoen aah de eischen der wereldmarkt. Uit eigen ondervinding weet ieder wel, dat er meermalen het eerst gegrepen wordt naar mooi verpakt buitenlandsch fa brikaat terwijl dit, wat kwaliteit aan gaat, meermalen ver achter staat bij dat van eigen bodem. Heeft op deze wijze land- en tuin bouw getracht zichzelf te helpen uit de tegenwoordige moeilijkheden en hebben de bedrijven zich niet op een speciaal gewas toegelegd, waardoor prijsdaling van dat product direct groote gevolgen heeft, maar meer een gemengd bedrijf opgezet, zoodat, zooals in deze tijden, verlies op akkerbouwproducten weer eenigszins wordt goedgemaakt door winst op vee of eieren, dan kan en moet de regeering steun verleend». Dit kan dan geschieden door een premie op pro ducten, zooals thans aardappelmeel en suikerbieten, teneinde den afzet te bevor deren en den voorraad op te ruimen. Andere landen doen dat ook en onze regeering mag, alleen op grond van het feit, dat enkele partijen zoo iets be scherming noemen, land- en tuinbouw niet aan zijn lot overlaten en daardoor ons volksleven in gevaar brengen. Zondagmorgen omstreeks 10 uur is mej. L. nabij de bijzondere school te Ouderkerk aan den Amstel door een motorfiets van den heer N., wonende te Nes a. d. Amstel aange reden. Met bloedende verwondingen is mej. L. door den Amsterdamschen Geneeskundi gen Dienst naar het Onze Lieve Vrouwen gasthuis te Amsterdam overgebracht. De heer N. bekwam eveneens verwondin gen en is per ambulance-auto naar zijn wo ning vervoerd. Men schrijft uit Rome aan het „Cen trum" dat naar alle waarschijnlijkheid de benoeming van een Aartsbisschop van Utrecht als opvolger van wijlen Mgr. H. van de Wetering, nog langen tijd kan uitblijven, omdat er bij de Congregatio Consistorialis, die de bisschopsbenoemingen behandelt, tengevolge van het overlijden van haar se cretaris Z. Em. Kardinaal Perosi, groote stagnatie in het afdoen van naar werk zaamheden ontstaan is. Er. wachten nog een vijftigtal bisschopsbenoemingen op be handeling door deze Congregatie. Door den Franschen Senaat aangenomen De Fransche Senaat heeft het Youngplan met 284 tegen 8 stemmen aangenomen. Tar- dieu bepleitte de aanneming van het wets ontwerp tot ratificatie van de overeenkoms ten van den Haag ter verzekering van de continuïteit der Fransche politiek. dasz Gandhi en een der voornaamste as sistenten van Gandhi Manilal Kohari. De regeermg heeft zich op het standpunt gesteld, dat er voorloopig geen reden is, om den Mahatma te arresteeren, aangezien het door Gandhi's aanhangers gewonnen zout niet voor de consumptie geschikt is en de regeering het vervaardigen ervan dus niet als overtreding van het zoutmonopolie be schouwt. Reeds 60 arrestaties Gisteren is de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid begonnen. Een gisteren door Sen Goepta, den burge. r, eester, geleide vergadering, nam een motie aan, waarin er bij de arbeidersorganisaties op wordt aangedrongen, zich voor te be reiden op een algemeene werkstaking. Een groote,vergadering van spoorwegarbei. ders besloot heden de treindiensten stop nc zetten en aan de stakers te gelasten, in ploegen op de rails te gaan liggen Naar schatting nemen zevenduizend vrij. willigere aan de civiele ongehoorzaamheid op de spoorwegen deel. Een honderdtal gewapende politie-agenten kwam te Dandi aan, vierhonderd te Jalal- pore. Gandhi verklaarde, dat hij eiken avond een vergadering zou toespreken, tot hij werd gearresteerd, en indien hij werd gearres teerd, zou Abbas Tyabji, een gepensionneerd rechter te Baroda, hem vervangen, Gistermorgen vroeg is Gandhi met zijn aanhangers te Dandi aan de zeekust begon nen met de overtreding van het regeerings- monopolie op zout, door uit zeewater zoüt te winnen. Aangezien er geen politie aanwezig was, deden zich geen incidenten voor. Ook op andere plaatsen begon de bevolking met de onwettige zoutwinning uit zeewater. Daar bij werden echter wel overtreders gearres teerd. Gistermorgen werd uit Bombay ge meld, dat reeds 59 personen gearresteerd waren, waarvan 55 wegens overtreding van het zoutmonopolie. Te Ahmedabad weigerden 50 Indische meisjes de Britsche vlag te groe ten en het „God save the King" te zingen. In verband met de botsingen tusschen po litie en het stakende spoorwegpersoneel te Bombay heeft een vergadering van spoor wegpersoneel besloten, zich bij de actie van lijdelijk verzet aan te sluiten. Het spoorweg verkeer is normaal. De voorzitter van den bond van spoorwegpersoneel en eenige lei dende personen uit de ambtenarenbeweging zijn gearresteerd. Reeds werd gemeld, dat een aantal weer- strevers van het gezag zijn gearresteerd, on der hen bevinden zich Gandhi's zoon Ram- Een tragisch ongeval heeft Zaterdagavond in een woning aan de Bakenessergracht plaats gehad. De 42-jarige timmerman T. J. V., wonende Bakenessergracht 60, kwam dien avond om ongev. 11 uur thuis. Toen hij zich naar zijn op de bovenverdieping gelegen slaapkamer wilde begeven, struikelde hij over een mat, die op het portaal lag. Hij viel, stond op, doch gleed weer uit, met het gevolg, dat hij voorover van de steile trap gleed en bewusteloos bleef liggen. Zijn broer, d'e 55-jarige A. T. H. V., even eens timmerman en wonende aldaar, hoorde het rumoer en ging. kijken. Toen hij zijn broer bewusteloos zag liggen, ging hij naar de huiskamer om een kussen te halen. In de kamer gekomen, zakte hij in elkaar en over leed kort daarna, vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming. De 81-jarige moeder, a'ie zicli ook in het huis bevond, was niet bij machte om hulp te verleenen. Eerst toen haar dochter, J. V, thuiskwam, vond zij haar broer T. bloedend onder aan de trap liggen. Hij had een gebro ken neusbeen en is in bewusteloozen toestand per auto Mathot naar* de Mariastichting vervoerd, nadat hij door een lid van O.D. voorloopig was verbonden. Naar wij hedenmorgen vernamen is toestand bevredigend. zijn 1 Vroeger is "reeds^me'ciegédëeKï, dat zóöwël voor dames als heeren voorbereidende cursus sen zouden worden opgericht, vanwaar ge regeld leden voor 't R. K. Oratorium zouden afvloeien. En tot directrice van den damescursus was benoemd mejuffrouw El. M. P. Aghina te Bloeméndaal en tot directeur van den hee rencursus, de heer Ol. Koop te Overveen. Door de directies zijn nu aan alle dames en heeren, die door den dirigent, den heer Hubert Cuypers, op het volgen van den cur sus waren aangewezen, circulaires verzonden, waarin medegedeeld wordt, dat. de cursussen een aanvang nemen en wel morgen, Dinsdag, 8 April in de bovenzaal van café-restaurant Central, Groote Houtstraat 176 (aparte op gang). Voor de dames 's avonds acht uur. Voor de Heeren 's avonds half tien. Een ieder, die 't plan heeft gevormd later als lid tot 't R. K. Oratorium toe te treden, doch die vooralsnog geen voldoende muzdek- kennis, enz. bezit en niet in de gelegenheid is hiervoor privaatles te nemen van particu liere leeraressen en leeraars, kan zich mor genavond voor deze cursussen gaan opgeven. Is de cursist (e) voldoende onderlegd, dan draagt de directie hem of haar vow toela ting voor bij den heer Cuypers. Een Hoofddorpsche Bloembollencombinatie opgericht Naar ons gemeld wordt, is voor Haarlem mermeer opgericht: de „Hoofddorpsche Bloembollencombinatie". Deze combinatie stelt zich ten doel den landbouwer in alle opzichten bekend te ma ken met de teelt van bloembollen en wat voorts hieraan verbonden is, om eenige re sultaten op dit gebied te verkrijgen. Afgescheiden van de vraag of het land in den Haarlemmermeerpolder zich voor bloem bollencultuur geheel of gedeeltelijk leent wat naar de meening van sommigen blijkens reeds verkregen gunstige resultaten voor een groot deel wel het geval is komt het ons voor, dat deze combinatie wel in een voor den tegenwoordigen tijd bestaande behoefte voorziet. Jaarlijks toch worden reeds groote oppervlakten in verschillende deelen van dezen polder benut om bloembollen te telen. In ieder geval wijst de practijk uit, dat de bloembollenteelt in Haarlemmermeer met veel succes wordt voortgezet en dit gewas een betere uitkomst biedt dan sommige an dere gewassen, die jaar in jaar uit in dezen polder worden verbouwd. Brandkast uit het kantoor gesleept In de graanmalerij „De Hoop," aan den Rijksweg te Koegras, nabij Den Helder, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een bru tale inbraak gepleegd. Door het indrukken van twee ruiten hebben de inbrekers zich toe gang verschaft tot de malerij, vanwaar zij het kantoor zijn binnengedrongen. De hier staan de brandkast hebben zij naar de malerij ge sjouwd, om ongestoord te kunnen werken. Zü hebben getracht eenige gaten in de kast te boren om deze dan a la sardine open te scheuren. Dit is hun evenwel niet gelukt, zoodat zij zich tevreden hebben moeten stel len met den diefstal van een kistje sigaren. Vijf jaren geleden werd er ook in de graan malerij ingebroken. Van de daders is toen nimmer een spoor ontdekt. De politie heeft de zaak in handen en stelt een nauwkeurig onderzoek in. Twee dooden. LONDEN, 7 April. Het Duitsche vracht vliegtuig D. 1649, dat hedenmorgen vroeg uit Croydon naar Berlijn vertrok, is boven Limpsfield Common in het graafschap Sur rey in brand geraakt en neergestort. De pi loot en de mecanicien, die met hun tweeën aan boord waren, werden gedood. Onmiddellijk werd Croydon van het on geluk op de hoogte gesteld. De naam van den piloot is Wessell, terwijl de naam van den boordmecanicien nog niet bekend is. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval. Nader wordt uit Berlijn gemeld: De Deutsche Lufthansa deelt mede, dat het tweede slachtoffer van het ongeval met de D 1649, die boven het graafschap Surrey, kort na het vertrek van Croydon naar Ber lijn, brandend neerstortte, de bcordmarconist Connert is. Het vliegtuig D 1649 deed uitsluitend dienst als post- en vrachttoestel. te liis» Groot brand te Tilburg. Boerenbehnizing te Oterleek afgebrand. Vechtpartijen en branden te Heerlen. Ernstige aanvaring op de Schelde. Sehip gezonken. De vrouw van den schipper ver dronken. Pater J. van der Loo S. J. De onthulling van het Johan Messchaerf- monnment te Hoorn zal 24 Mei geschieden. Voorloopig zon de benoeming van een nieu wen Aartsbisschop nog niet zijn te verwach ten. Brutale inbraak in de graanmalerij „Dé Hoop" te Koegras. Composities van Johann Strauss in beslag genomen. Het invoerrecht voor varkens in Duitsch land is van 27 op 18 Markt teruggebracht. Beschouwing over de toekomst der Engelsch-Egyptische betrekkingen. De verdachte van de moordzaak te Ben- nekom blijft ontkennen. De Fransche senaat heeft het Youngplan met 284 tegen 8 stemmen aangenomen. Zware brand te Kopenhagen. De actie van Gandhi de burgerlijke on gehoorzaamheid. De troonopvolging in Abessynië. In Zuid-Palestina is de staat van beleg afgekondigd. Oproer onder de houtbewerkers in Sovjet- Rusland. Brutale roofoverval te Warschau. BB i Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.15 uur. Hoogste barometerstand 769.8 m.M. te Sema. Laagste barometerstand 757.6 m.M. te Weenen. Verwachting: Zwakke tot matigen, veranderüjken wind, later uit Noordelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iet» zachter overdag. Reuter seint, dat Briand Zaterdag ver klaarde, dat de standpunten van Groot- Brittannië en Frankrijk elkaar veel zijn ge naderd cn grooté vorderingen zijn gemaakt. Briand is naar Parijs teruggekeerd om rapport uit te brengen. Dinsdag keert hij terug naar Londen toy het hervatten van de besprekingen. Het lid van de Amerikaansche delegatie ter Vlootconferentie te Londen heeft gistermid dag een voor Amerika bestemde radio-rede gehouden, waarin hij mededeelde, tiat er thans definitief een accoord was bereikt tus schen Amerika, Japan en Groot-Brittannië, welke overeenkomst van groote beteekenis was en die o.a. bepaalt, dat 9 groote slag schepen zullen worden geschrapt zonder door andere vervangen te worden. De Japan- sche vloot zal volgens deze overeenkomst 8 slagschepen tellen. De drie mogendheden hebben de verplichting aanvaard, om in de jaren 19301936 in totaal 26 slagschepen uit de vaart te nemen. Dit zou een besparing van 800 a. 900 millioen dollar beteekenen. Zoolang het verdrag tusschen de drie genoemde mo gendheden van kracht is, zullen geen nieuwe schepen gebouwd worden. Het groote succes van de Londensche Vlootconferentie is, vol gens Gibson, dat men een basis heeft gevon den voor de beperking van alle scheepsklas- sen der drie grootste zeemogendheden der wereld. Dit resultaat overtreft de verwach tingen, die men bij het begin der conferentie koesterde. Gibson meende gegronde hoop te kunnen koesteren, dat nog vóór het vertrek van de Amerikaansche delegatie naar de Ver eenigde Staten een vijfmogendheden-over- eenkomst tot stand zou kunnen zijn geko men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1