150.- f 3000.- 1750.- f 250.- f125.- f40.- DE VERHOUDING VAN HET VATICAAN TOT HET FASCISME 2 BUREAUXNASSAULAAN 48 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I DINSDAG 8 APRIL 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17431 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Er is zeer veel verbeterd Vrijwel niets werd opgelost, maar bijna overal is overeenstemming bereikt De Aalsmeersche Bloemententoonstelling 50.000 bezoekers De opening van de nieuwe sluis te IJmuiden Het officieele programma Avondfeest te Menton mMÊmÊÊÊmÊSËÊÊk 'WMÊ& öiii Het Braassemermeer Een gedeelte vuilnisbelt der gemeente Haarlem? Reorganisatie Vrijw. Landstorm Poging tot doodslag Een conflict voorkomen De tramabonnementen voor de Halfweg-bewoners Van 28 April af ook te Halfweg verkrijgbaar De speciale internationale Narcissenkeuring te Haarlem Voornaamste cXieuws De autobusdienst HaarlemSpaarndam Het beroep van de gemeente Haarlem ongegrond verklaard Burgemeester De Vlugt naar Londen Hypotheek-zwendelaar te Berlijn Zijn Nederlandsche relaties De onlusten in Abessinie 6000 opstandelingen gedood door een vliegtuig-bombardement J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Kindermoord Socialisme in Engeland Lezing van het Lagerhuislid Brailsford Telefoon Na 13866 (drie lijnen) Postrekening Na 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 35 ct., per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3J8 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meet 15 ct_ bij vooruitbet. Bjj contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de ver zeker ings voorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen beide beénen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk - been of arm bi. verlies van *n anderen vinger Bijna onopgemerkt heeft zich in de laat ste maanden, ja, in de laatste weken, een proces van toenadering voltrokken tusschen den H. Stoel en het Fascisme. In alle stilte is het gegaan en geen schetterende redevoe ringen, geen vette koppen in de kranten heb ben het aangekondigd, tot in der treure be jubeld en hatelijk gemaakt voor de breede massa welke onverschillig buiten het enge kringetje van beroepspolitiekers staat. Maar intusschen is gebeurd wat voor korten tijd nog dwaze hoop leek. De verhouding van het Vaticaan tot hpt Fascisme als stelsel, als filosofie, is dezelfde gebleven. Natuurlijk, want in de interne po litiek van een land pleegt de H. Stoel zich niet te mengen, zoolang zijn plicht, het geestelijk welzijn aller menschen te verzor gen, hem niet tot ingrijpen dwingt. In dit opzicht is de verhouding ongenaakbaar koel, absoluut onverseMllie. Vanaf de ooricM'ng de eerste fasci di combat timen to in Maart 1919, tot op den huidigen dag hield het Vaticaan zich angstvallig verre van elke aan moediging of afkeuring. Zelfs in de dagen der Verzoening ontweek de Paus in al zijn toespraken het woord Fascisme uit te spre ken. Mussolini noemt hij alleen Minister- Premier, en Kardinaal Gasparri stelde als voorwaarde van de onderhandelingen: dat een eventueel accoord pas van kracht kon worden nadat het goedgekeurd was door Kamer en Senaat. Ook onlangs nog, toen de Paus in Zijn toespraak tot de Vastenpredikers gedwongen was over den Littorio (lictoren bundel) te spreken, verklaarde Hij met op vallende koelheid niets tegen dit symbool (van het Fascisme) te hebben, maar putte zich tevens uit in zijdelingsche verzekeringen, dat Hij het ook niet loven wilde. En juist dezer dagen, toen de Fascistische pers uit den vastenbrief van Kardinaal Schuster, Aartsbisschop van Milaan, de verzekering aan haalde, dat „de Paus van den beginne af het fascisme gezegend had," publiceerde de „Os- servatore Romano" dadelijk een officieele verklaring dat: „dit alleen betrekking kon hebben op Benedictus XV, omdat Pius XI bü het begin van het Fascisme nog geen Paus was"! Deze officieele verklaring werd ge motiveerd met de woorden: „om misverstan den te vermijden." De strijd tusschen Kerk. en Staat Zoo onverschillig echter als de H. Stoel stond en staat tegenover het Fascisme als stelsel en als filosofie, zoo uiterst scherp waakte en waakt hij voor het Fascisme in de praktijk. Mussolini toch wil met zijn Fascis me alles doen, alles zijn, alles omvatten. Het gaat niet alleen om de grootheid van Italië en de stoffelijke welvaart der Italianen; in tegendeel, hij wil hun geest, hun denken, hun alles bevatten in zijn regime totaütario, zijn totaal-regeering, een begrip dat niet makkelijk te verklaren is en waarover de kop stukken der partij elkaar al jaren fel be stoken. Hier moest de H. Stoel wel Ingrij pen. Op die wijze toch mengde hij zich niet In de interne aangelegenheden van Italië, maar vervulde hij zijn plicht en verdedigde hij zijn goddelijk mandaat, hetwelk hem ten onrechte door het Fascisme werd betwist. Wij hebben onze lezers geregeld op de hoogte gehouden van de verschillende fasen in de bescherming zijner rechten door den H. Stoel en de bestrijding dier rechten door 't fascisme, zoodat wij hier met een overzicht ter herinnering kunnen volstaan: en dit over zicht diene dan niet om oude koeien uit de sloot te halen, maar om een systematische behandeling te bevorderen. Schakelen we de bekende schermutselin gen uit welke uitsluitend op ideologisch terrein plaats hadden in 1927 tusschen de Vaticaansche en Fascistische pers, omtrent de Romeinsche Kwestie, dan kunnen we voor het eerst spreken van een conflict op 25 Maart 1928, toen Pius XI in een vrij strenge rede de fascistische jeugdbeweging Balilla onvoorwaardelijk veroordeelde: althans in den vorm waarin ze functionneerde en welke een „monopolie van jeugdopvoeding" op- eischte voor het Fascisme. De Paus herhaalt de bij deze gelegenheid uiteengezette prin cipes verscheidene malen en zeer uitvoerig in zijn toespraak tot het College van Mondra- gone en in de Encycliek van Januari. Bij ge legenheid van het sportfeest der vrouwelijke Fascistische jeugd, gehouden te Rome op 4, 5 en 6 Mei 1928, oefent de H. Vader tevens scherp critiek uit op de vrouwelijke secties der BalUIa, de Piccole en de Giovani Italiane. In al deze toespraken en brieven toont de Paus zich tevens onvoldaan over het school- sche onderricht, vooral over het godsdienst onderwijs. Na de jeugdopvoeding en het godsdienst onderwijs, was het vooral de fascistische af keer van godsdienstige vereenigingen wier lidmaatschap onvereenigbaar werd geacht toet dat der nationale organisaties waarbij nolens volens een ieder op een of andere manier wordt ingelijfd; die het Vaticaan zeer griefde. Dit kwam tot uiting in verschil lende hevige campagnes van het Pauselijk orgaan en vooral in de toespraak van den K. Vader tot de Katholieke mannen in Sep tember van het vorig jaar. Mussolini poogt zich intusschen tegen al deze aanvallen te beveiligen door zijn eigen Pers te verbieden met een woord van de Pauselijke toespraken en brieven te reppen, en door de Katholieke dagbladen en tijd schriften, welke natuurlijk even goed aan de censuur onderworpen zijn, maar die tus schen de regels door toch nog wel eens een ernstige vermaning deden hooren, het be staan onmogelijk te maken en op te heffen. He „Osservatcre Romano" stelde deze lafheid herhaaldelijk openlijk aan de kaak, maar zonder veel succes. Mussolini werd pas Schaakmat gezet, toen de Paus op 1 Decem ber 1929 de Italiaansche geestelijkheid op droeg zijn toespraken en brieven, alsmede toidere belangrijke mededeelingen in de ker ken vanaf den kansel aan de geloovigen voor te lezen. Vermeld dient voorts nog het Vaticaansche verzet tegen het „idealisme" van oud-minis ter Gentile, practisch de eenige filosofie van het fascisme, waarop we niet al te diep zul len Ingaan. Ten slotte is Gentile's pogen om sün meening „de" Italiaansche denkwijze te maken op een te groot fiasco uitgeloopen om hem langer te vreezen. De replieken, welke hij zoo nu en dan van de ..Osservatore Ro- toano" krijgt, zijn al lang van de eerste naar de tweede en naar de vierde pagina ver huisd! Jeugdopvoeding en godsdienstonderwijs De grieven van den H. Vader waren niet zoo zeer tegen het wezen der jeugdbeweging welke intusschen nergens werd geprezen of zelfs maar goed gekeurd; dan wel tegen enkele uiterlijkheden er van gericht. Het stelselmatig aangekweekte ziekelijk nationa lisme, dat het hoogste beoogde doel is, bleef bijna steeds buiten beschouwing. Des te krachtiger echter keerde de Paus zich tegen de algeheele vervreemding der kinderen van hun ouders. De jeugdige Ita lianen worden geheel uit het gezinsverband gerukt en opgevoed in kazernes en kampeer- tenten, waar men hun uitsluitend wapen kennis en zelfoverschatting bijbrengt. Het lidmaatschap van den jeugdbond is alleen theoretisch afhankelijk gesteld van de be williging der ouders: wanneer liet kind een bepaalden leeftijd heeft bereikt, krijgt het van school een formulier mee naar huis, dat de ouders moeten onderteekenen ten bewijze, dat ze opname van hun zoon of dochter in de Ba!illa-organisatie verlangen; deze onderteekening te weigeren is geen kwestie van moed. maar alleen hij, die financieel onafhankelijk is, kan er toe over gaan. De jongen of het meisje toch, dat geen lid is van de Balilla, wordt daarvoor tevens uitgesloten van de mogelijkheid om onver schillig welke inrichting van ander dan lager onderwijs te bezoeken en kan in geen enkele vereeniging van sport of vermaak treden. Bovendien was de nakoming der gods dienstige plichten in deze organisatie in het algemeen zeer slecht en plaatselijk heelemaal niet verzekerd: De toegevoegde aalmoezeniers werden door het fascisme, zonder overleg met de geestelijke overheid, aangesteld. Voor waarde van de aanstelling was, dat de aal moezenier oorlogsgewonde moest zijn. Een groot aantal Aartsbisschoppen en Bisschop pen hadden hun geestelijkheid verboden hun gewijde volmachten in dienst te stellen van het fascisme. Vele der aalmoezeniers over traden dit gebod en pleegden zoo openlijke ongehoorzaamheid tegen het over hen ge stelde gezag. Op de scholen waren de toestanden al even treurig. Godsdienstonderwijs werd alleen ge geven op de lagere school. Ulo, Mulo, Ly ceum, Gymnasium en Universiteit waren a-religieus. Daarbij kwam nog, dat het gods dienstonderricht verstrekt werd door veelal onbevoegde leeken in wier benoeming de geestelijke overheid geen aandeel had; en met boeken, welke niet alleen de kerkelijke goedkeuring misten, maar de afkeuring dik wijls hadden. Aan de orde van den dag was het, dat kinderen in school- of Balilla-verband op Zon- en feestdagen zoodanig in beslag wer den genomen, dat het hun geheel onmogelijk was hun godsdienstplichten te vervullen. De in deze bereikte veranderingen zijn van een strekking, welke voor kort nog onge- loofelijk ver leek. De Balilla-organisatie als zoodanig heeft Mussolini natuurlijk niet opgegeven. Wel schafte hij daarentegen de militaire opvoe ding der meisjes geheel af, waardoor de vereeniging over heel Italië een groote, overal zeer gunstig werkende huishoudschool ge worden is. Voor de vrouwelijke zoowel als voor de mannelijke jeugd is de dwang van het lidmaatschap aanmerkelijk verminderd. Het nakomen hunner godsdienstige plich ten door de leden van den jeugdbond wordt voortaan niet alleen ten allen tijde toegestaan, maar zelfs gegarandeerd. Zoo de kerkelijke overheid nu en dan nog eens op fouten en tekortkomingen wijzen moet, wordt daarin meestal met te prijzen ijver voorzien. Het in stituut der aalmoezeniers is geregeld door het Concordaat. Deze geestelijken worden be noemd en ontslagen door den plaatselijken Bisschop, en het bondsbestuur kan alleen op ernstige gronden bezwaar tegen een be paalde keuze maken. Ook in het godsdienstonderricht op de scholen heeft het Concordaat voorzien. Het onderwijzend personeel, geestelijken zoowel als leeken, wordt door de geestelijke overheid aangesteld of ontslagen. De gebruikte boe ken moeten kerkelijk zijn goedgekeurd. Het godsdienstonderwijs is bovendien uitgebreid tot de scholen van meer uitgebreid onderwijs. Katholieke pers en organisatie Van de Katholieke pers heeft Mussolini enkele uitzonderingen daargelaten; ver schillende directies werden voor goed geld goede fascisten veel te lijden gehad. De censuur maakte het natuurlijk onmogelijk eenige critiek uit te oefenen, en wanneer aan een pauselijke rede of brief te veel aan dacht werd gewijd, was dit een reden om het betreffende blad in beslag te nemen en de oplage te vernietigen. Men zag echter kans in lange artikelen en historische re vocaties waarin de Italiaansche bladen zeer sterk zijn tusschen de regels door te zaaien wat, openlijk neergeschreven, de cen suur nooit zou zijn gepasseerd. Bovendien deed de Katholieke pers niet mee aan het wee-makend gefleem om Mussolini en schonk ze meer eerbiedige aandacht aan het Va ticaan dan aan het wild-uitgroeiende groote Italië. Het eerste, wat Mussolini er op vond, was plaatselijken Katholieken bladen, welke hun fascistischen concurrenten de baas bleven, het opnemen van nieuwsberichten te ver bieden; wie op de hoogte wilde blijven, was zoo verplicht een andere krant te lezen of er bij te nemen! Hier en daar hielp dat. In het algemeen werd het een fiasco. Mussolini verbood dan bedoelden bladen advertenties te plaatsen! Natuurlijk strandde toen een flink gedeelte der Katholieke pers op geldgebrek. Het Vaticaan volgde echter Mussolini's eigen voorbeeld en steunde financieel de voor naamste bladen. Toen pleegde de duce zijn laatsten aanval en slaagde; voorloopig al thans. De wet zegt, dat een twee maal in beslag genomen blad '«ij een volgende over treding opgeheven worden kan. De Prefecten provinciale fascistische machthebbers, die o.a. de pers censureeren kregen opdracht scherp op te letten en de zaak ging als ge smeerd. In tijd van twee maanden had Italië met 42 millioen in het Concordaat uitslui tend Katholiek genoemde inwoners, nog zeg gen' en schrijven één Katholiek dagblad, de „Awenire", zoo besnoeid en zoo afgetakeld, dat het buiten de stad zijner uitgave, Bolog na, vrijwel onbekend is. Daarop echter is liet Vaticaan, dat steeds een bijna lijdelijk toeziende houding tegen over het fascistisch geweld pleegt aan te nemen, een tegenactie begonnen, waarvoor Mussolini op alle fronten moest capituleeren. Men begon met bijna dagelijks documenten over al deze gewelddaden in het pauselijk orgaan, de „Osservatore Romano", op te ne men. Dit blad zag zoo zijn oplage wekelijks ongeveer verdubbelen. Mussolini vond er wéér wat op. Voor de drukkerij des Oss. Rom. kwam een troep politie staan, welke alle nummers, versch van de pers, kocht en ver nietigde. De Oss. Rom. echter liet nieuwe, grootere persen aanrukken van de „Unita Cattolica" uit Florence, door het fascisme op de flesch geholpen en drukte tien-duizen den nummers per uur. Reeds om drie uur des middags begon de rotatie te wentelen en, zoo noodig. werkte men tot diep in den nacht. Alle exemplaren opkoopen werd een kwestie van een millioen en meer in de week. Wat nogal veel was voor de berooide staats kas. Daarbij kwam nog. dat de Paus de gees telijkheid opdroeg, al zijn toespraken en ge schriften in de door het Concordaat on schendbaar verklaarde kerken voor te lezen en ter lezing op te hangen. Mussolini heeft het opgegeven. Van de meeste Katholieke bladen is de weeroprich- ting geheel of bijna verzekerd, en talrijke kleinere, godsdienstige geschriften verschij nen al weer. Even volkomen is de Vaticaansche over-^ winning op het gebied der Katholieke ofga-^"r nisatie. Mussolini had afgekondigd, dat het lidmaatschap eener katholieke vereeniging niet strookte met dat der nationale organisa ties, waar een ieder, of hij wi) of niet, bij in gelijfd wordt. Wie de fascistische vereeni gingen verzaakte om zich katholiek te or- ganiseeren, werd beschouwd als landverrader en aangemerkt als verdacht en onvertrouw baar. Katholiek georganiseerden die in den ruimsten zin des woords deelnemen aan de jeugdopvoeding, werden ontslagen. Ambtena ren in rijks- en gemeentedienst trof een zelf de lot. Als gezegd, is ook dit voorbij. Dezer dagen publiceert de Oss. Rom. een circulaire van den secretaris der Fascistische partij, Turati, waarin het heet dat het lidmaatschap der Katholieke en der nationale organisaties niet langer onvereenigbaar moet worden geacht. Het schijnt zelfs, dat men van deze regeling de primeur heeft gegund aan het pauselijk orgaan, want de mededeeling verscheen nog niet in de fascistische pers. De Aalsmeersche bloemententoonstelling, de vorige week gehouden, werd in totaal door 50.000 personen bezocht. Gisteren heeft de particuliere secretaris van H.M. de Koningin, Baron F. M. L. van Geen, een bezoek gebracht aan de Directie van de sluisbouw-werken te Umuid'en, ter vaststelling van het programma voor de of ficieele opening van de nieuwe sluis. De plechtigheid is als volgt geregeld: De Koninklijke Familie zal zich op 29 April, des morgens om 10 uur te Amsterdam aan boord begeven van het nieuwe mailschip der Stoomvaart-Mij. „Nederland" de „Johan van Oldenibarneveldt". Ook de genoodigden zullen dan scheep gaan. Tegen half één wordt <fe Johan van Ol- denbarneveldt" in de sluis verwacht, waar toe de binnendeur dan reeds geopend zal zijn. Op de sluis staat een kinderkoor opgesteld, dat op het oogenblik, dat het schip binnen vaart het „Wilhelmus" zal zingen. Wanneer het water in de kolk op gelijk peil gebracht is, zal de Minister van Water staat, Mi-. P. Reijmer, Hare Majesteit toe spreken en Haar uitnoodigen de buitensluis deuren te openen, hetgeen door een eenvou dige handbeweging kan geschieden. Na deze plechtigheid verlaat het schip langzaam de sluis. Een gemengd koor, dat op de sluis staat opgesteld, zingt dan een lied van den componist Brandts Buys. De „Johan van Oldenbameveldt" vaart dan naar zee, waar gekeerd wordt. Omstreeks drie uur kan het schip weer in de haven van IJmuiden terugverwacht wor den. Het zal dan gemeerd worden aan den toeristensteiger, waar de bemanning van de IJmuider reddingsboot zal zijn opgesteld. De Koninklijke Familie neemt hier afscheid 'en vertrekt per auto naar het Loo. De weg, welke door IJmuiden gevolgd wordt is als volgt: Visseringstraat, Kanaalstraat, Oranjestraat, Wilhelminakade, Julianakade, Wijk aan Zeeërweg, Trompstraat, Stations weg. Geen oplossing, maar overeenstemming Aldus een haastig gedraaide film van de vele, haast onopvallende, maar toch zoo be langrijke gebeurtenissen in 't bewogen Italië der laatste maanden. Ongetwijfeld blijft er nog oneindig veel te wenschen over. Verheugen wij ons echter over wat bereikt werd. Het zal nog wel wat duren vóór alle kwesties tusschen den H. Stoel en het Fascisme geregeld zijn, vóór al het reeds gepleegde onrecht zal zijn hersteld. Maar laat intusschen het reeds verkregen resul taat ons optimistisch stemmen. Niets toch staat de verwachting in den weg dat de ware stroom van toegevendheid der laatste twee maanden plots op een dam is gestuit. Natuurlijk zou het aangenaam zijn, vooral na de Verzoening, om van Mussolini ook eens een spontaan buigen voor de rechtvaardige Vaticaansche eischen te kunnen prijzen. Dit schijnt echter te veel gevraagd. Alles wat het Vaticaan verkreeg, was afgedwongen, af gewonnen. Mussolini bleef de opportunist van altijd. Maar misschien is opportunistische politiek wel de eenigst vruchtbare en dient het ideaal alleen maar om dagbladen en tijd schriften te sieren en daarna vergeten te worden. J. H. ,'v. Een avondfeest te Menton, met verlichte watervallen van 800 meter lengte Men schrijft aan de „Msb.": Wie kent niet het Braassemermeer liggen de onder de gemeente Rijnzaterwoude? Het is een gezocht oord voor de zeilsportliefheb- bers, bekend door de wedstrijden van de ver eeniging „Braassemermeer" en „Hollandia". Wie bij de wedstrijden op het Braassemer meer al eens tegenwoordig is geweest, weet dat onder de gemeente Woubrugge talrijke gepavoiseerde jachten liggen, van waaruit de wedstrijden worden gadegeslagen. Juist dat gedeelte van het mooie meer wordt met on dergang bedreigd Het gemeentebestuur van Haarlem heeft n.l. van den Vier-Ambachtpolder de rietlan den en het water, beter bekend onder den haam „Ingebroken Gat", behoorende tot dat gedeelte van het meer, gekocht. De gemeente Haarlem heeft een verzoek ingevolge de Hin derwet ingediend, om aldaar bewaarplaatsen van vuilnis en bagger op te mogen richten. Zij is derhalve van plan een groot stuk water met vuilnis aan te plempen. En van de mooiste plekjes van het Braassemermeer zal hij verleening van deze vergunning verdwij nen. Het is daarom te hopen, dat de plannen van de gemeente Haarlem niet tot verwezen- hjking komen Het Braassemermeer is te mooi om als vuilnisbelt te dienen. 16 April a.s. zal in de raadzaal te Rijnza terwoude gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. De verschillende sportbonden zullen al het mogelijke in her werk dienen te stellen om dit mooie stukje natuurschoon te behouden. Afzonderlijke inspectie voor het Vooroefeningsinstituut Naar „De Avondpost" verneemt, ligt het in de bedoeling van den minister van De fensie voor het Vooroefeningsinstituut van den Vrijwilligen Landstorm een afzonderlijke inspectie in het leven te roepen. De met ingang van 1 Mei a.s. aftredende inspecteur der infanterie, generaal-majoor Borel, zou na zijn ontslag benoemd worden tot inspecteur van den Vrijwilligen Land storm. In het Huis van Bewaring te Maastricht is ingesloten, na verhoor door den rechter van instructie, de boerenknecht W.K. uit Oud- valkenburg, verdacht van poging tot dood- steg, gepleegd op een rijksveldwachter en op G. W. In het bouwbedrijf in de Mijnstreek De districtsvergadering van den R. K. Bouwvakarbeidersbond, Zaterdag te Sittard gehouden besloot met algemeene stemmen om de voorstellen van den Rijksbemiddelaar, prof. Mr. Aalberse te aanvaarden. Het drei gende conflict in de bouwvakken is nu dus definitief van de baan. Tot nu toe waren de bewoners van Half weg, die een abonnement op de E. S. M.-lijn wilden hebben, genoodzaakt, dit te gaan ha len bij den haltechef te Amsterdam of dien te Haarlem. Dit was nogal lastig voor hen en om hen in deze moeilijkheid te gemoet te komen, heeft de tramdirectie, in overeen stemming met de directie der Ned. Spoorwe gen, thans een nieuwe regeling getroffen. Volgens deze regeling zullen, met ingang van 28 April, de bewoners van Halfweg tramabonnementen kunnen, verkrijgen bij dén stationchef der Ned. Spoorwegen in die gemeente en wel aan het stationsgebouw. Een goede regeling, waarnaar de Halfweg- bewoners reeds geruimen tijd verlangd heb ben. De bekroningen Op de te Haarlem gehouden speciale in ternationale narcissenkeuring werden de volgende bekroningen toegekend: Gouden medaille met lof van de Jury, aan de inzending van de N. V. F. Rijnveld Zonen te Hillegom. Gouden medaille aan de inzending van de N. V. Vereenigde Bloembollenculturen te Noordwijk. Verguld Zilveren medaille aan de inzen ding van de N. V. Wamaar Co., te Sassenheim en aan de inzending van de fa P. D. Williams te St. Keveme (Engels De Alg. Juweliersvereeniging te Amsterdam heeft besloten van 13 April aj>. af drie dagen per week te doen werken. De Aalsmeersche bloemententoonstelling is door 50.000 personen bezocht. De heer Van Lear Black is met zijn vlieg tuig te Tokio aangekomen. De minister beantwoordt de vragen van den heer Duys betreffende de gijzelings kwestie en stelt wijziging van het executie- recht in uitzicht. Vergadering van de akkerbonwafdeelingen der HoU. Mij. van Landbouw over de landbouwcrisis. Het s.s. „Binnendijk" weer in orde en op weg naar Boston. Gisteren had de opening plaats van den Tweeden Dietsch-Academiscben Leergang, De ontvangst te Tilburg en te Nijmegen. Naar de geestvermogens van den ver dachte in de Bennenkomsche moordzaak te een psychiatrisch onderzoek gelast. De schade, veroorzaakt door den brand in een schoenfabriek te Tilburg, wordt op onge veer 7 ton geschat. De Vlootconferentie Art. 16 van het Statuut. Arrestaties bij de actie van Gandhi. Het Sovjetgezantschap te Stockholm. Hervorming der alcoholwetgeving in Zwitserland. Ernstig spoorwegongeluk in Japan 11 dooden. Vliegtuigongevallen in de Ver. Staten Meerdere dooden. De Engelsche Labourpartij is geen Marris- che beweging. Beschikkende op het beroep ingesteld door beschikking van Ged. Staten van Noord- Hollana van 31 Juli 1929, waarbij is gewij zigd de aan J. G. de Groot te Haarlem ver leende vergunning tot het onderhouden van een autobusdienst tusschen Haarlém en Spaarndam is bij Koninklijk Besluit dit be roep ongegrond verklaard. Een tegenbezoek Burgemeester W. de Vlugt zal met zijn echtgenoote en dochter aan het eind van deze maand een bezoek brengen aan Londen. Gelijk bekend, heeft het vorig jaar de Lord Mayor van Londen Amsterdam bezoent. Thans heeft de burgemeester van Amsterdam een uitnoodiging ontvangen met zijn echtge noote en dochter te willen aanzitten aan het groote Paaschdmer, dat elk jaar in Londen gehouden wordt en thans op Woensdag 30 April zal gegeven worden. Gedurende een drietal dagen zal burgemeester De Vlugt de gast zijn van den Lord Mayor. Burgemeester De Vlugt zal in verband met het feit, dat den 28sten van gemeentewege een groot diner gegeven wordt in het Carlton-hotel ter gelegenheid van de opening van de nieuwe sluis te IJmuiden. den 30sten per vliegtuig vertrekken. Mevrouw De Vlugt- Flentrop en mevrouw Hijmans-De Vlugt rei zen den 29sten per boot af. De rechter van instructie te Berlijn heeft een bevel tot inhechtenisneming uitgevaar digd tegen den Berlijnschen huiseigenaar H. Story. Story, die 33 groote huizen bezit, heeft in den loop van de laatste twee jaar de fiscus op grond van vervalschte documenten voor een bedrag van ruim een half millioen mark opgelicht door de hypotheekwaarden te hoog op te geven. Eenige dagen geleden heeft hij aan den rechter van instructie geschreven, dat hij zich den volgenden dag ter beschikking zou stellen. Hij is echter niet gekomen en spoorloos verdwenen. Men neemt aan, dat hij naar Nederland is gevlucht, waar hij een aantal vrienden heeft- en men vermoedt ook, dat de vervalschte documenten" in Ne derland zijn vervaardigd In dit verband noemt men een Amsterdamsch notaris, die Story daarbij behulpzaam zou zijn geweest. Volgens nadere berichten uit Addic Abe ba is de dood van de keizerin van Abessinië het gevolg van een aanval van paratyphus. In de hoofdstad heerscht thans rust. Aan de gevechten tusschen de strijd krachten van den echtgenoot van de over leden keizerin en de troepen van Rastafari is deelgenomen door Fransche vliegers, die in Abessinischen regeeringsdienst staan. Zij wierpen bommen boven het gebied der op standelingen. Naar verluidt, zouden 6000 opstandelingen gedood zijn, terwijl de verliezen, die aan.re- geeringszüde werden geleden, slechts 500 man zouden bedragen. Barometerstand 9 uur van. 772, vooruit, OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.16 uur. Hoogste barometerstand 771.1 te Karl» stadt. Laagste barometerstand 749.4 te Vestma- nör. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen, later meer kans op regen, iets zachter. Te Almelo is aangehouden een Duitsche dienstbode, die bekend heeft, het vorig jaar, haar pas geboren kindje in een rioolput aan de Ootmarsumsche straat te hebben gelegd, ten gevolge waarvan het kind is gestorven. De Labourpartij is geen Marxistische beweging Gisteravond heeft het Engelsche Lager huislid, de heer H N. Brailsford, lid van de Onafhankelijke Arbeiderspartij, voor de Haagsche Federatie der S.DA.P. een lezing gehouden. Spr. wees op de moeilijkheden, waarmede, de Engelsche arbeidersregeering te worstelen heeft en besprak de oorzaken van den groei der beweging in Engeland, welke zooveel sneller was dan in andere lan den, al begon zij later. Voorts zette spr. uit een de tegenstelling met continentale toe standen. Op het vaste land is het socialisme tot zekere hoogte een wereldbeschouwing; dit is van individueele leden, maar een federatie party is geen Marxistische beweging. De man, uie in den aanvang grooten in vloed heeft gehad was niet Marx. maar Owen, de welwillende wiens proefnemingen op so ciaal gebied op samenwerking en niet op klassenstrijd waren gericht. Zijn geest werkt nog door. De eigenaardige omstandigheden in Enge land en de democratische mentaliteit van het Engelsche volk waren oorzaak dat de machts vraag nooit opkwam. Men gelooft in Enge land, dat elke verandering mogelijk is, zelfs overgang in een socialistische partij, bij een voudige meerderheid van stemmen. Spr. schetste ten slotte de geschiedenis van de vorming der Labourpartij, die geen partij is van idividueele leden, maar een federatte van vakvereenigingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1