Van Alles ee van Overal - Stadsnieuws TWEEDE BLAD DINSDAG 8 APRIL 1930 BLADZIJDE 1 'Bloemententoonstelling te Rotterdam Het bezorgen van aangeteekende stukken Kamer van Toezicht op Notarissen De autobusdienst Santpoort Haarlem Oud-Leerlingen der Tuinbouw- cursussen Mooi Holland Groot-Noord-Hollandsche Levensverzekering van 1845 Gunning ,De Knor" Haarlemsche Jongenmannen- vereeniging Br. Franciscus Mes 75 steenen gestolen MUZIEK Dajos Bela-Orkest QjVlooi Volendatn SPORT EN SPEL VOETBAL HongarijeNederland R.K.S.V. „Hercules" OVERVEEN HOCKEY Het Nederlandsch eiital voor Engeland BOKSEN Internationale wedstrijden WIELRENNEN Wereldkampioenschappen wielrennen DAMMEN Om het nationaal damkampioen schap 229 Al vroeger heb ik het een en ander ver teld van de groote bloemententoonstelling die van den 25sten April tot den 4den Mei in Rotterdam zal worden gehouden en op uitnoodiging van het bestuur zijn gisteren een aantal journalisten andermaal naar Rot terdam getogen, om eens een kijkje te ne men in het gebouw, waar de tentoonstelling zal worden gehouden een der groote hal len van wijlen de Nenijto. Den 25sten April zal de tentoonstelling geopend worden; u begrijpt, dat er dus nog geen bloemetje te zien was, al stond er in een hoekje ook een armzalig palmpje in een potje. Dat neemt echter niet weg, dat er al wel wat te zien was, dat de verwachting wettigt, dat we hier te doen zullen krijgen met een tentoonstelling, die er wezen mag. Al een paar maanden is men bezig om zand en aarde in het gebouw te brengen, om den vloer daarvan om te tooveren in een groo- ten tuin een tuin van 7200 vierkanten méter groot. Dat cijfer zegt misschien velen niet veel? Zij, die de pas gesloten bloemen tentoonstelling te Aalsmeer gezien nebben, zullen er zich een beter denkbeeld van kun nen vormen, wanneer ik zeg, dat de Rot- terdamsche tentoonstelling ruim drie maal zoo groot wordt als de Aalsmeersche is ge weest. In het midden van de zaal komt een groo te en in ieder der vier hoeken een kleinere vijver van beton, die reeds gereed zijn. Ze zullen worden voorzien van speciale verlich tingsapparaten, waarmee des avonds een schitterend kleurenspel zal kunnen worden verkregen. De geweldige ruimte Van het middenvak zal worden gebroken door een viertal reus achtige bloemenhangers van pitriet, die, met bloemen en hangplanten gevuld, een fraaien aanblik zullen opleveren Rechts van den ingang, in het midden van de zaal, tegenover den grooten vijver, komt de orchideeën-kas, die ook reeds zoo goed als klaar is. Het is een kas van een geheel nieuwe constructie; inplaats van hou ten sponningen, die uiteraard altijd vrij zwaar moeten wezen, is gebruik gemaakt van gegalvaniseerd ijzeren, zoodat de geheele constructie veel lichter werd, wat niet al leen ten goede komt aan de planten, waaraan minder schaduw-objecten in den weg staan, maar waardoor ook een veel sierlijker geheel verkregen kon worden. De grootste Vlaamsche orchideeënkweekerij zal o.a, de eene helft van dit bloemenpa- leisje vullen met een verzameling, zooals men zelden bijeen gezien zal hebben. Vóór de kas komt een groote inzending Azalea's onderbroken door groote Cymbidi- ums en palmen. Aan de achterzijde van de zaal is een ste vige brug in aanbouw, 3 Meter hoog, waar door het mogelijk zal zijn een prachtig over zicht te krijgen van de geheele tentoon stelling. Dit gedeelte zal verder worden in genomen door de inzending van den Rot- terdamschen Gemeenteplantsoendienst met prachtige palmen laurieren enz., afgewisseld door voorjaarsbloemen. In deze buurt komen ook de Boskoopsche artikelen, Japanscne Sierkers, Rhodonden- drons, Azalea's, Gouden Regens en wat ver der tot den roem van Boskoop als tuinbouw centrum heeft bijgedragen. De cactussen worden uitgeplant in een Mexicaansch landschap met rotsblokken er tusschen, terwijl de inzending „Levende Stee- nen" van den heer Labarre uit Hilversum iets geheel aparts belooft te worden. Deze pjanten zien er in drogen tijd volkomen uit als steenen, maar wanneer de regenperiode aanbreekt, worden ze groen en gaan bloeien. Ze komen uit Zuid-Afrika. Voor cactusliefhebbers en die zijn er tegenwoordig nog al wat belooft deze ten toonstelling dan ook een groote aantrek kelijkheid te zullen worden en dat ook aan deze afdeeling groote zorg zal besteed wor den, daarvoor staat wel het feit borg. dat de groote cactusman J. M. van den Hou ten mede in het tentoonstellingsbestuur zit ting heeft. Een groot voordeel voor de voorbereiders van de tentoonstelling is, dat ze hebben kun nen beschikken over een der groote Nenijto- hallen; daar deze anders toch niet gebruikt werd, kon reeds maanden tevoren in het ge bouw gewerkt worden en hoefde dus niet alles haast-je rep-je in elkaar gegooid te worden, wat anders met dergelijke tijdelijke tentoonstellingen nogal eens het geval moet zijn het spreekt vanzelf, dat dit aan de degelijkheid zeer ten goede zal komen. En een tweede en niet minder groot voordeel is, dat de beschikbare gelden aan de inrich ting der tentoonstelling zelf kunnen besteed worden, terwijl daar in den regel 'n' andere plaatsen, waar niet zulk een krachtige medewerking van het gemeentebestuur kan worden verkregen, een deel en een zeer aanmerkelijk deel veelal aan huur voor het gebouw weggaat. Alles bijeen genomen, wordt deze tentoon stelling onder zeer gunstige omstandigheden in elkaar gezet, wat, naar het zich laat aan zien. aan het resultaat in alle opzichten ten goede zal komen. De organisators dezer tentoonstelling heb ben het er blijkbaar op gezet, met iets buiten gewoons voor den dag te komen dat hun dat zal lukken, daaraan twijfel ik geen oogen- blik. ARTHUR TERVOOREN. Door de Kamer van Koophandel is, naar aanleiding van een schrijve" van den direc teur van het postkantoor te Haarlem, een onderzoek ingesteld naar de vraag of het aan huis bezorgen van aangeteekende stuk ken al dan niet in het belang van 't bedrijfs leven moet worden geacht. Van de 145 door de Kamer ontvangen ant woorden, beantwoordden 106 de vraag be vestigend en 30 ontkennend. 6 merkten op als postbushouder geen belang bij een der gelijke bezorging te hebben. Enkelen deelden mede slechts voor den nieuwen maatregel te kunnen gevoelen indien de stukken niet aanboden zouden worden vóór kantoortijd. Het bureau stelt de Kamer voor den di recteur van het postkantoor mede te deelen, dat in het laatste geval aanmerkelijke ver traging ontstaat, daar de stukken dan 's mor gens niet in ontvangst genomen kunnen worden, maar eerst 's middags door middel van de 2e bestelling Daar blijkbaar een be langrijk gedeelte van hen. die de vraag ont kennend beantwoord hebben, dit gedaan hebben om bovengenoemde reden, meent de Kamer uit het onderzoek te mogen vast stellen, dat de groote meerderheid der za- kenmenschen voor het aan huis bezorgen van aangeteekende stukken is mits vaststaat dat ie bezorging der stukken 's morgens binnen antoortijd zal plaats hebben. Door de notarissen uit de Arrondissemen ten Haarlem en Alkmaar is, ter vervulling van de vacatureJ. H. Wildervanck de Blé- court, gekozen tot lid van de Kamer van Toezicht op de Notarissen en Candidaat-No- tarissen te Haarlem notaris R. C. A. van Cranenburgh te Haarlem, voorzitter van den ring Haarlem der broederschap van no tarissen in Nederland en plaatsvervan gend lid dier Kamer. Voor een commissie van Ged. Staten be stond gisteren gelegenheid tot het uitbrengen van bezwaren tegen een brief van Mr. P. van der Goot, curator in het faillissement van W. C. Olie te Bloemendaal, houdende verzoek, de bij besluit van 30 Maart 1927, aan dezen ondernemer verleende vergunning tot het in werking houden van een autobus-dienst van Santpoort-(Station,) naar Haarlem (Zijl- brug) en terug in te trekken. Van de gelegenheid, mondeling hiertegen bezwaar in te brengen, werd echter geen gebruik gemaakt. De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandschen bond van vereenigingen van oud-leerlingen der tuinbouwcursussen houdt een vergadering Donderdag 10 April a.s., 's avonds 8 uur in hotel „Spoorzicht", Stationsplein. O. a. zal een film met gekleurde beelden vertoond worden door den heer Blok uit Lisse. BLOEMENKWEEKEN „Floralia" stelt ook dit jaar, evenals de vorige jaren 3000 plantjes ter opkweeking door de schooljeugd beschikbaar. Op nader te vermelden plaats en uur zul len ze voor de leerlingen van de 3e tot de 7e klasse af te halen zijn tegen betaling van een dubbeltje en het inleveren van een bloempot. In de gistermiddag, onder voorzitterschap van den heer Jhr. Mr. D. E. van Lennep ge houden algemeene ledenvergadering van de Groot-Noord Hollandsche Levensverzekering van 1845, werd door den directeur, den heer van Vloodorp, verslag uitgebracht voer 1929. Het verzekerd kapitaal is met ruim f 2% milloen toegenomen en gestegen tot f 36% millioen. De wiskundige reserve nam toe met ruim 550.000 gulden en steeg tot vijf millioen zes honderd en twee en negentigduizend gulden. De nettowinst bedroeg ruim f 206.000. De extrareserven stegen tot f 1.184.000. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren Jhr. Mr. D. E. van Lennep te Heemstede en C. D. Donath te Baarn. De Directeur van Openbare Werken heeft Opgedragen de levering van: le. 150.000 Zweedsch granietkeien a f 237.- Per 1000 stuks aan den heer Revelman, te Amsterdam. 2e. 150.000 Zweedsch granietkeien a f 235.88 Per 1000 stuks aan de N. V. Ned. Warenhan del Mij. te Den Haag. De lente is in 't land In het maandblad van het corps van leer- ltngen der M. T. S. te Haarlem, de welbe kende „Knor", vinden we een interessanten brief van een oud M. T. S.'er uit Indië. Waadvogeltje schrijft „Historische frag menten uit de eerste 10 jaren." Een tech nisch artikel over Beton oalen fundeering en nog wat" ontbreekt ook niet. Tenslotte wordt een bezoek aan de suikerfabriek te Halfweg vastgelegd. De Haarlemsche Jongemannen vereeniging herdenkt 14 April as. haar 75-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan zijn verschillende festiviteiten door haar georganiseerd. Zoo wordt Maandag 14 April, den jubileumdag, een wijdingsavond gehouden. Zaterdag 19 1-pril een receptie, Woensdag 23 April een eestavond Donderdag 24 April een oud- ledenavond en Zaterdag 26 April de slot- avQEd. Door gravin André de Montalembert een kleindochter van den vermaarden schrij ver, is te Parijs een tentoonstelling georgani seerd, van het zeer omvangrijke werk, dat de jeugdige Benedictijnsche kunstenaar, Broeder Franciscus O.S.B., een oud-Haar lemmer en bekeerling, voltooid heeft voor de luxe-uitgave van Montalembert's „Elisa beth van Hongarije," dat ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest dier heilige zal worden uitgegeven. Over dezen Broeder Franciscus schrijft de „Msb." o.m, het volgende: Wat de wereld het toeval noemt, heeft de gravin den abt van Oosterhout doen ont moeten, die zich met zooveel liefde buigt over het werk van den jongen Hollandschen broeder, dat zooveel beloften inhoudt. Nog te weinig is het bekend dat broeder Fran ciscus een groot kunstenaar is. Aan de ge lukkige ingeving van den abt danken wij het dat zijn zuiver en godvruchtig stemmend werk, thans in veel breeder kring de aan dacht zal trekken. Want de abt verzekerde aan de familie de Montalembert dat zijn broeder-artist, vervuld van het ontroerende leven van „zijn dierbare Heilige" wel de kunstenaar zou zijn om de trekken van het heilige koningskind te interpreteeren met den geest die een de Montalembert zelf zou hebben aangegrepen en in vervoering ge bracht. Het werk zelf verrast in alle opzichten. Het biedt door zijn omvang een goed overzicht van de kunst van broeder Franciscus. Drie schilderijen staan buiten het onderwerp maar geven een proeve van een schilderstalent dat hoe jong ook, reeds den genialen trek bevat die een meesterschap belooft. Hoe is dit talent gevoed We weten het niet. Maar zeker niet academisch. Veel door de aan schouwing van wat de grootsten der mees ters, wellicht in slechts zwakke afdrukken, aan de kunstenaarsziel te vermoeden gaven. Indrukken vergaard zonder bekommernis om tijdvak of school. Het zou ons te ver voeren in 'n opsomming te treden van de reeks verrukkelijke ver beeldingen waartoe de overweging van het leven van de H. Elisabeth heeft geleid en die de meest treffende episoden weergeven van dien opbloei naar de heiligheid. Trouwens de abdij van Oosterhout is, naar men ons verzekerde, voornemens het werk ook in Holland te doen exposeeren. Broeder Franciscus is spontaan een groot kunstenaar. En het werk, dat hier zoo bijzon dere belangstelling wekt, kan den kunste naar de zekerheid geven dat met groote ver wachting de ontluiking en opbloei van zijn oeuvre wordt gadegeslagen. Proces-verbaal is opgemaakt Gisteren heeft een rechercheur iemand aangéhouden, die vijf straatsteenen onder zijn arm droeg. 'Hij bekende deze te hebben weggenomen van den Middenweg. Bij onderzoek bleek, dat de man in totaal 75 steenen had weggenomen, om een vloer tje in zijn schuur te leggen. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. De steenen zijn in beslag genomen. Een Jazz-orkest, een beroemd Jazz-orkest, en dan nog het wereldvermaarde Jazz orkest Dajos Bela, vooral door de gramo- phoon bekend, te Haarlem. Of onze bloe menstad ook meetelt in de rij der groote steden! En dat Jazz-orkest komt niet spelen bü een diner, op een dancing of in een cabaret, neen, het geeft een concert. Een concert in onze voorname Concertzaal met het Cavaillé-Cee-orgel, waar Mengel berg, Monteux, Van Anrooy, Evert Cornells, Van Beinum, Roeske, Duvosel e.a. hunne triumfen vieren. Een concert, dus ter beoordeeling van dén muziekverslaggever, die er, ronduit ge zegd, niet geheel op is ingesteld. Niet, dat hij er nimmer iets van gehoord, gezien of gelezen heeft, maar aan een ernstige bestu deering van het Jazz-genre, heeft hij tot nu toe niet gedacht. Wie had kunnen vermoe den, dat Jazz-orkesten eenmaal „concerten" zouden geven? Daar komt dan nog bij, dat één onzer lezers zich ter elfder ure met enkele vragen aangaande Jazz tot ons wendt. Deze luiden; Van waar komt de Jazz, wanneer is ze out. staan, wat beteekent het woord Jazz, h°e is zijn ontwikkelingsgang (nader omschre- van met: hoe komt hy van kroeg naar paleis) hoe denken hoogstaande kunstenaars over Jazz, zijn er door ernstige kunstenaars wer. ken voor Jazz geschreven, wordt in echte kunstwerken de Jazz aangewend, enz. enk We hebben onze gedachten eens laten gaan over alles, wat ons oog en oor inzake Jazz passeerde en meenen in staat te zijn den vrager eenigszins op de hoogte te kunnen stellen. Ziehier de antwoorden; tevens als inlei ding op onze bespreking. I. Over het auteurschap van den Jazz loo. pen de meeningen niet ver uiteen. Karei Mengelberg schrijft het o. i. in „De Muziek" het scherpzinnigst: „Geen mensch bestrijdt den negers hun recht op het auteurschap van den Jazz. De oerkracht der negers vond den weg naar de harten en zinnen van de, in hun waan be drogen blanken. Dat brachten de negers, met hun geheimzinnigen invloed op onze Euro- peesche vrouwen, tot stand." We veroorlooven ons er aan toe te voegen: wellicht wordt hiermede bedoelt de mondaine Europeesche vrouw. II. Over het ontstaan van den Jazz lazen we eens de navolgende vreemde, toch wel aannemelijke verklaring. „Een manager, genaamd Gorham, hoorde in New-Orleans op straat eenige zwarte muzikanten, die reclame voor een uitverkoop maakten. Hij werd door de groteske energie dezer lieden gepakt. Zij slingerden en trok ken hun armen en beenen bijna uit het lid, draaiden en wrongen zich als waanzinni gen, op het phantastisch rhythme van schuiftrompet, clarinet, cornet en trommels. Vervolgens rukten zij boorden, hoeden en jassen van het lijf, om zich geheel en al aan de razernij van syncopen over te geven. Volgens het oordeel van een der zwarte toehoorders speelden zij alsof alle duivels op hun hielen zaten. Waarop mr. Gorham dadelijk de sensatie- en handels waarde van deze zaak inzag en dit ensemble voor een café in Chicago engageerde". III. Een zeer geloofwaardige verklaring cmtrent 't ontstaan van het woord Jazz geeft het volgende verhaal: Café Schieler, 31ste straat te Chicago ging in 1915 slecht. De eigenaar, Sam Have, was '>S De visschersvloot heeft ook een vrijen Zondag gedwongen, zijn uit blanken bestaande kapel te ontslaan en een goedkooper ensemble, onder leiding van den neger Jasbo Brown, aan te stellen. Jasbo speelde op alle moge lijke (en onmogelijke?) instrumenten en maakte een heidensch kabaal, iets wat in den smaak van het publiek bleek te vallen. Jasbo werd de lieveling van Sam's klanten en men korte zijn naam tot „Jazz" af. IV. Deze vraag zouden we met een weder, vraag' willen beantwoorden: Wat vindt niet, mits geraffineerd en geperfectioneerd, zijn weg tot de saions? Zou het echter niet ge vaarlijk aldus zijn: de groote massa doet de modaine wereld na. En als het gemeengoed van de groote massa is geworden, dan vindt de „upper ten thousand' het weer te ordi nair. V. Die oórdeelen zijn zeer uiteenloopend. Het is of een totale verwerping of een over dreven adoratie. Ziehier eenige: M. V. Zijn lawaai vulde voor iedereen de angstwekkende leegte van het bitterste ontwaken der we reld na hare schepping, het ontwaken van 1918 Men heef't niet bemerkt, dat de Jazz eene carritatuur-in-'t groot was, en dat de zoo genaamde nieuwe elementen, welke hij bracht, niets anders waren, dan oud-vuil, samengeraapt op alle belten van voor den oorlóg De Jazz is afval en carricatuur van het moderne orkest; afval gearrangeerd door halfwassen muzikanten ten behoeve en ten gerieve der algemeene jool. H. R. spreekt van de verwilderde, verwoestende, ontaardende werking, die de Jazz uitoefent." Van „de verwrongen, stui- perige, psychopatische rhythmen, ontleend aan de muziek van een gedegenereerd neger ras." (H. R. bedoelt toch zeker een ge deelte van het negerras, dat gedegenereerd is. Onder de negers bevinden zich zelfs toch christenen, die, wat moraliteit betreft, menigen Europeaan ten voorbeeld kunnen worden gesteld). W. P. over Burian's Voice-Band, een soort vocaal Jazz-gezelschap, dat bij ge legenheid van een muziekfeest te Sienna in Italië optrad. (Het koor declameert, on geveer op toon, af of niet met begeleiding van piona en slagwerk)Het resultaat is soms niet onamusant, maar steeds gruwelijk ordinair. Doch er is ook nog Pro. De Jazz is in den loop der enkele jaren van zijn bestaan geraffineerd, zoo dat een zeker slag personen er een ziekelijke ver eering voor koesteren. Een oordeel van A. over Whiteman's Jazz: „In het kwartet der saxophoons ligt een drieklank; trompetten en trombones verdubbelen. Zacht zet 't in. En zwelt, zwelt, aangezet door een fameuzen roffel van de kleine trom, zweltGe ziet hei accoord openbloeien!" Of over een negerensemble: „Het orkest veert op: terwijl piano en slagwerk het rhythme geven is 't of saxophoon, trompet en trombone tegen het danseresje praten. Steeds zet de trompettist syncopisch in, met een langen, hoogen noot: die daalt dan af in chromatischenv al. Stil en warm smeekt de saxophoon, vibreerend en smartelijk. En in de diepte treurt de soepele trombone in lange, glisseerende vibrato's zijn liefde uit(Let wel: in bevende glissando's soepel kreunen! Wat een Jazz-instrument al niet vermag). VI. Er wordt voor Jazz geschreven. Maar of de componisten tot de ernstige kunste naars mogen worden gerekeend, betwijfelen we. Wij hoorden op dit Bela-con''ert eenige oorspronkelijke Jazz-muziek, geschre ven door leden van Beia's orkest. Nu de ernst des levens is nu niet bepaald op hun aangezicht te leven. En hun muziek is over dreven zoetelijk of fel gerhythmeerd, week of hartstochtelijk gejaagd. Wy beschouwen die compositie even ernstig als de pianisten Wiener en Doucet met hun Jazz-verheerlijking, de pianisten Gelbtruuk, Nuttmann, Zadik en Pomerance, die het Erkla-quartet vormen, hetwelk 4 piano's bespeelt met hunne jazz-genoe- gens, of de pianist Billy Meyere, die man, die soms twee vleugels te gelijk bespeelt, met zijn Jazz-sensatie. Ernstig opnemen, dat willen sommigen wel. De Jazz-koning Georg Gershwin schreef een piano-concert, waarmede hij wilde bewijzen hoe dicht de 'Jazz bij de sympho- nische muziek komt te staan, wanneer men hem maarau sérieux neemt. Probeer dit eens! VII. Jazz wordt in ernstige kunstwerken aangewend. Men zou ook kunnen zeggen onder de dekmantel van ernstige kunst aan gediend. Het beste voorbeeld hiervoor is de z.g. Jazz-opera van Enst Krenek's „Jonny spielt auf". Direct door vijftig gezelschap- Pen ter opvoering ajngenomen. De compo- nis en met hem de opera-directeuren, dat het huidige publiek azn zoo'n werk behoefte heeft en boekte meer succes dan Strauss met zijn percers werk „Rosenkavalier". Uit de besprekingen van de Berlijnsche en Weensche premières blijkt, dat .Krenek's werk de sfeer van den modernen dans brengt. Men spreekt van een „copie van de amusements-roes, erger dan de roes zelf." Van een vermenging van de diepste tragiek met de „chaotische razernij dezer opper vlakkige eeuw: operette, cabaret, hotel, radio, sneltrein, film, race-auto, Jazzband onszeif van dezen tijd, zonder de rust tot eenige objectiviteit." En nu de Haarlemsche uitvoering van „Dajos Bela met zijn orkest". De zaal was goed bezet. Er was niet zoo veel „toilet" gemaakt als bij Johan Strauss, al behoorde een groot deel der aanwezigen tot Haarlem's elite. In den aanvang viel het spel ons mede. Het klonk welluidend. Geen overdreven ge schetter van trompetten. Deze worden groo- tendeels „gestopt" bespeeld. Alle klank ge leek tot in het uiterste geraffineerd. Er werden dan ook vele, mooie klankcombina ties bereikt. Allengs werd het echter anders. In Of fenbach's „Orpheus in der Unterwelt" kreeg men al geweldige expansies van geluid te hooren. Het aanwenden van 3 harmonica's (pardon, bandoneons) in „Zwei Tranen" deed ons al een beetje plat aan en in de groote Walspotpourrie was het bijna voort durend een dikke, niet te werken klan kenbrij. De bespelers van slagwerk, vleugel en tok- kel-instrumenten deden bij de laatste num mers meer dan hun best en bijzonder bij de finale „Madrid" met zang (waarbij de zan ger zich bediende van tambourein en castag netten) werd het een waanzin, anderen mo gen het gerust een feest noemen, van op stuwend rhythme en verbijsterenden klank. Dan hooren we toch nog liever, zij het maar voor enkele ©ogenblikken, een weemoe dig getint solo-tje van een saxaphone, een sentimenteel melodietje van een viool, een heoriek-achtig motiefje van een gestopte trompet of een pittig aecoordenspel van banjo of guitar. Doch dit neemt men blijkbar op den koop toe of beschouwt het louter als een noodzake lijke afwisseling. Klank, veel en massief, thythmiek, liefst zoo scherp mogelijk en druk gedoe der spelers (ook al vanwege het rhyth me) voldeed het meest. De uitgevoerde muziek viel ons schrikba rend tegen. Bij de oorspronkelijke valt men steeds van het eene uiterste in het andere. Zooals we reeds opmerkten: vreeselijk senti menteel, week of wel strak rythmisch, boven al syneopiseh gejaagd, wild, opwindend. De speciaal bewerkte muziek, o.a. van Offenbach en Lehar, wordt grootendeels een caricatuur. Arrangementen zijn meestal, doch bijzonder voor jazz, uit den booze. Over de samenstelling van dit jazz-orkest zouden we de opmerking willen maken: waar om 3 bandonea's, 3 saxophones, 2 vleugels tegenover 2 violen en 1 contrabas? Het kan voor een gceda jazz een vereischte zijn. Ons komt het als een gewild, exentriek ge doe voor. De dirigent ivolist speelde of dirigeerde. Dit laatste bestond eigenlijk meer uit lichaamsbewegingen, afgeleid uit de moderne dansen. Er werden, behalve aan het slot, geen toetjes gegeven. Het geheele programma werd in ruim an derhalf uur afgewerkt. Gelukkig maar. Dr. Kurt Singer schreef eens in „De Muziek": „wanneer wij gepakt worden door het dans- rhythme, worden wij tegelijkertijd meege sleept in een levenssfeer, die wij verafschu wen." O. K. Naschrift: Een vraag hebben en kunnen we niet be antwoorden en wel deze: is het juist dat die orkestleden zulke buitengewoon hooge sa larissen verdienen? Er was, naar wij vernemen gemeld van een salaris groot 15 duizend voor één der pianisten. Impressario's zijn tactische men- schen. Ze kennen het publiek. (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Naar wij vernémen zal het Nederlandsehe elftal op een der Pinksterdagen (8 of 9 Juni) te Boedapest een officieelen landenwedstrijd spelen tegen het Hongaarsche elftal. Secretariaat Schoterweg 2 R.K.S.V. „HERCULES" TE OVERVEEN Secretariaat: Schoterweg 2 Voor de reiskas schijnt niet erg veel animo te wezen, of de leden zijn het vergeren. Pas twee leden hebben geld gestort, terwijl min stens vijf leden dat voorstel hebben toege juicht! In uw belang raden wij dus aan, er dezen avond aan te denken. De R.K. Turnkring zal 4 Mei zijn vaar- digheidsproeven afnemen. Menschen die hieraan willen deelnemen, verzoeken wij om zich heden avond op te geven aan den secre taris. Natuurlijk kunnen wij 4 Mei niet die proeven afleggen, gezien wij dan in Breda zijn, doch de Turnkring zal hiervoor wel een oplossing vinden. Liefhebbers geven zich dus voor 10 April op. We zien zeker wel in, dat er nog flink aangepoot moet worden voor de wedstrijd oefeningen. Den moed echter niet verliezen, want 't wordt elke week beter. We moeten een goeden indruk maken bij onze Zuidelijke turnmakkers. Present dus. W. Thijssen, Secr. Op 19 April speelt Nederland een hockey wedstrijd tegen het Engelsche elftal te Scar borough. De Nederlandsehe Hockey, en Ban- a'ybond heeft het volgende elftal samenge steld. Doel: Hardebeck (Amsterdam], Achter: De Waal (Amsterdam) aanvoerder en Tresling (H. O. C.) Midden: C. van der Hagen (Hilversum), Leegstra (Hilversum) en van Lierop (Hilver sum). Voor: Maas (Haagsch Lyceum Club), Jan- nink (Enschedé), Dupon (Haagsch Lyceum Club), van Wijk (T. o. g. O.) en van Tien hoven (Hilversum). Als scheidsrechter voor Holland treedt op de heer Th. Evekink Twee veranderingen zijn dus in het elftal aangebracht, dat zoo uitstekend speelde te gen België. Deze wijzigingen betreffen alleen de middenlinie. Van der Rovaert (H. D. M.) en de Looper (Hilversum) zijn resp. vervan gen door Leegstra en C. van der Hagen. Beide eerstgenoemde spelers waren verhin derd om den tour mee te maken. Dat van der Rovaert niet mee doet, lijkt ons onge twijfeld een verzwakking van de midden linie. Wel zal Leegstra natuurlijk zoo goed mogelijk zijn best doen, doch v. d. Rovaert heeft niettemin veel meer internationale routine dan de nog zeer jonge Hilversummer. De Looper en C. van der Hagen ontloopen elkaar niet zooveel in kracht. Typisch is, dat de geheele middenlinie uit Hilversum-spelers bestaat. Het achtertrio bleef onveranderd, evenals de voorhoede. Hopen we maar. da* tegen de Engelschen een gunstig resultaat wordt verkregen. En aan als laatste wed strijd van dit seizoen vindt op 27 April in het Stadion te Amsterdam de Nederland- Duitschland-wedstrijd plaats. Maandag werden alhier de volgende wed strijden tusschen Hollanders en Belgen ge bokst. Dieryck (Rotterdam) won door knock-out in de tweede ronde van Coomans (België). (België). R. de Boer (Rotterdam) won in de derde ronde door opgeven van Valera (België). Huib Huizenaar won op punten van Fran- ky Paul (België). Arie van Vliet won op punten van Henri Mouha (België). De wedstrijden stonden onder leiding en. reglementen van den N. O. B. Alle Hollan ders wonnen van de Belgen. De wedstrijd tusschen Huib Huizenaar en Pranky Paul stond op zeer hoog technisch peil en bood bovendien de noodige variatie doordat afwisselend op korten en langen af stand gebokst werd. Het puntenverschil ten gunste van Huize naar kan niet zoo heel groot geweest zijn, maar waarschijnlijk heeft het voortdurend aanvallen van den Hollander in dezen wed strijd den doorslag gegeven. Ook de partij Arie van VlietHenri Mou ha ging gelijk op, doch ook hier was de Hollander meest in den aanval. In de vijfde ronde leek het er even op, of van Vliet Knock-out zou gaan, omdat na uitglijden van den Hollander Mouha een harde recht- sche op de kaak wist te plaatsen. Van Vliet herstelde zich echter keurig en wist in de volgende ronden de noodige punten te ver zamelen. De route van den wegwedstrijd. De route van den wegwedstrijd om het wereldkampioenschap wielrennen is als volgt vastgesteld: LuikPeptnsterSpa, Grandhal leuxLaroc'ne (controle na 86 K.M.); Hotten Aywaille Theux Sprimont Che- neeLuik. In totaal 200 KM. Zondag j.l. ving te Amsterdam in het ,,Odd Fellowhouse" de derde ronde van den Nederlandschen dam kampioenswedstrijd aan. De uitslagen tuiden J. B. Sluiter Jr. remise met W. Rusten burg. -P. J. van Dartelen remise met D. H. Möl- lenkamp. R. C. Keiler remise met B. Ris. J. H. Vos wint van P. Beers. A. K. W. Damme remise met A. Jacobs De stand na de 3de ronde luidt R. C. Keiler, Amsterdam 31204 B. Ris, Wormerveer 31204 P. J. v. Dartelen, A'dam 21103 J. H. Vos, Amsterdam 2 1 1 o 3 A. K. W. Damme, A'dam 30303 D. H. Möllenkamp, R'dam 30303 W. Rustenburg, A'dam 20203 Ph. de Schaap, A'dam 20002 J. B. Sluiter jr., Aerdenhout 30212 A. Jacobs, Den Haag 2 o 1 1 1 P. Beers, Amsterdam 2 2X21 (N i e t-O f f i c i e e 1). 453e STAATSLOTERIJ. Trekking van Dissdag 8 April 2e Klasser 2e Lijst, HOOGE PRUZEN. 11428 20.000 17313 2.000 19108 1-000 189 3816 8268 15976 400 3137 9977 12422 18761 100 Prijzen van 30. 1930. 4 206 210 309 394 446 522 558 562 627 644 688 742 788 804 814 825 837 949 956 965 1007 1042 1091 1104 1120 1126 1140 1142 1145 1170 1182 1196 1234 1249 1258 1444 1513 1598 1686 1743 1752 1782 1790 1833 1853 1855 1872 1S93 1966 1986 2008 2042 2217 2239 2=60 2266 2386 2429 2433 2482 2493 2537 2539 2547 2577 2620 2650 2727 2759 2779 2826 2829 2834 2949 2974 3005 3037 3059 3082 3149 3202 3211 3406 3407 3418 3431 5440 3445 3452 3453 3625 3643 3671 3710 3745 3848 3931 3960 3980 4043 4045 4046 4073 4110 4223 4224 4229 4251 4257 4266 4294 4315 4346 4366 4508 4583 4611 4619 4680 4709 4861 4862 4900 4916 4976 4981 4990 5039 5061 5156 5176 5185 5259 5349 5358 5370 5418 5477 5592 5617 5629 5638 5643 5679 5693 5699 5748 5772 5774 5823 5884 5900 5929 5932 5955 5969 5977 6075 6155 6158 6220 6227 6252 6277 6284 6291 6329 6358 6361 6409 6431 6473 6515 6536 6574 6628 6663 6877 6904 6947 7024 7034 7065 7092 7175 7210 7295 7368 7413 7455 7483 7511 7516 7539 7594 7625 7627 7643 7709 7827 7842 7849 7892 7933 7944 7952 7957 7990 7992 8007 8017 8040 8044 8115 S152 8246 8272 8285 8293 8294 8310 8351 8365 8369 8406 8443 8477 8664 8749 8834 8861 8869 8893 8935 8948 8953 8977 900S 9060 9099 9100 9117 9129 9276 9287 9307 9316 9443 9544 9597 9638 9641 9645 9671 9778 9991 10001 10023 10024 10052 10130 10138 10322 10331 10350 10357 10414 10429 10565 10576 10599 10612 10628 10647 10654 10668 10807 10838 10851 10890 10892 10906 11025 11042 11065 11188 11193 11279 11290 11319 114=0 11572 11610 11616 11693 11736 11772 11832 11859 11875 11949 11977 12184 1218' 1=22= P263 12292 123=0 12415 12459 12500 12565 12628 T2636 1=781 1=797 12798 1287? 12881 12940 129=8 12966 1.3010 13029 13064 13087 13141 1314? 13185 13=60 13274 13321 13338 13349 13388 13498 1381? 138.37 13848 13877 13896 14019 14090 14166 14208 14238 14=87 14316 14326 14330 14394 14425 14431 14433 14436 14447 14457 14524 14543 14578 14591 14668 14703 14740 14747 14754 14826 14844 14907 14914 14932 14998 15041 15086 15189 15233 15408 15420 15440 15488 15566 15591 15672 15676 15777 15798 1=822 15881 15889 15898 15975 15994 16102 16177 '6233 1626? 16373 16411 16422 16557 16605 16627 166=4 16704 16711 16901 16954 17013 17040 17224 17236 17251 17363 17409 17479 17551 17602 17620 17698 17706 17782 17858 17988 1800(1 18011 18063 18086 18213 18227 18319 18352 18383 18467 P4S1 18=29 18538 18539 18583 18668 '8726 18741 1874= 18779 18870 18976 190=5 19037 '913? 19185 19=04 '9217 102=5 10=48 10?sn '9=71 '9334 19351 '93=9 104=6 19=1-31 19482 19551 19584 '9596 10603 '0610 '9617 19714 19759 19870 1988' '9972 20070 '014= =0193 20576 '0589 20596 207=7 ,n756 20764 20825 20838 20848 20879 20963 20982 70093 Verbetering: Ze klasse. Ie Liist '3V44 m.z 13241. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5