VOOR DE HUISKAMER Weer een aanslag door een koelie DE SLIMME OUDE VRIJSTER SOCIAAL LEVEN Rijkscommissie voor Werkvergunning Arbeidstijden en de a.s. feestdagen Het collectief contract in de metaalnijverheid Uit de diamantindustrie KERKNIEUWS Nieuwe kerk te Rotterdam Drie Bisschoppen uit onze Oost naar Nederland Eerw. Moeder Maria Anselma t ONZE OOST Geen slachtoffers Koelies aangezet tot staken LUCHTVAART Groote brand in de luchthaven te Washington Het verongelukte Duitsche vrachtvliegtuig De eerste „Lucht-trein" Van Lear Black met zijn Fokker-toestel te Tokio De „Graf Zeppelin" teruggekeerd Om een gouden medaille LEGER EN VLOOT Legeroefeningen in 1930 RADIO-NIEUWS Ruiling van avonden LANDBOUW EN VEETEELT De Landbouwcrisis KUNST EN KENNIS Hans Roser overleden RECHTSZAKEN Raad voor de Scheepvaart De moord te Valkenburg STOOMVAARTLIJNEN Belangrijke besprekingen Dezer dagen vergaderde de Rijkscommis sie Werkverruiming, onder voorzitterschap van Mgr. prof. dr. W. H. Nolens. Gedurende eenigen tijd hield de commissie zich bezig met te trachten verbetering te krijgen in het volgende. De commissie had de ervaring opgedaan, dat soms aan buitenlandsche inschrijvers een opdracht werd gegeven, omdat zij een korteren leveringstermijn konden aanbieden dan Nederlandsche fabrikanten, terwijl ook ook wel geklaagd werd, dat Nederlandsche fabrikanten aangenomen leveringstermijnen overschreden. De commissie is tot de con clusie gekomen, dat aan betrokkenen zelf moet worden overgelaten, maatregelen te nemen, waardoor de geschetste euvelen niet meer zullen voorkomen of zullen verminde ren. Medegedeeld werd, dat onder voorzitter schap van het lid der commissie, den heer Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid een conferentie is gehouden van het dage lij ksch bestuur van de Koninklijke Brand weervereniging, eenige fabrikanten van brandbluschmateriaal en eenige heeren, die over aanschaffing van brandbluschmateriaal gemeentebesturen en anderen van advies dienen. Deze conferentie heeft het gunstige resul taat opgeleverd, dat in overleg maatregéden zullen worden beraamd en vastgesteld om te verkrijgen, dat aan brandbluschmateriaal, dat aan de eischen voldoet en van Neder- landsch fabrikaat is, bij de aanschaffing de voorkeur zal worden gegeven. Mededeeling werd gedaan van een uitvoe rig schrijven aan den Minister van Water staat, waarin de commissie betoogt, dat de Nederlandsche industrie in staat moet wor den geacht, de bruggen, welke in de eerste jaren noodig zijn, ook in het tempo, dat ver. eischt zou kunnen worden, te bouwen. Besloten werd zich nader tot den betrokken minister te wenden in zake het vertsrekken van steun aan een bepaalde onderneming. Voorts werd mededeeling gedaan van een belangrjjk aantal gevallen, waarin de be middeling van de commissie was ingeroepen om te verkrijgen, dat orders aan de Neder landsche industrie ten goede zouden komen. De commissie nam waar, dat buitenland sche ondernemingen, welke bepaalde paten ten hebben of bepaald materiaal leveren, be. ginnen zich te verstaan met Nederlandsche ondernemingen, om zooveel mogelijk de te verkrijgen orders hier te lande in samenwer. king uit te voeren. Een verbetering van de werkgelegenheid zal hiervan, naar de com missie verwacht, het gevolg zijn. De commissie stelde tot haar spijt vast, dat de levering van een gashouder ten be hoeve van een der grootere gemeenten in het Zuiden van ons land, is opgedragen aan een andere onderneming, terwijl door het opdragen aan een andere onderneming de order zoo had kunnen worden uitge voerd, dat zij niet alleen goedkooper zou ge worden zijn, maar ook de werkgelegenheid hier te lande er meer mede zou zijn ge baat. In slagerijen De Minister van Arbeid, H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van slageryen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in de tijdvakken van 14 tot en met 26 April en van 26 Mei tot en met 14 Juni in hun onderneming, in afwijking van de art. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid mag worden verricht, op andere dan de gebruikelijke uren. In banketbakkerijen Voorts is aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in de weken van 14 tot en met 19 April a.s. en van 2 tot en met 7 Juni ajs. in hun ondernemingen door arbei ders van zestien jaar of ouder, in afwijking van de art. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid mag worden verricht volgens een bij zondere werktijdregeling. Bijzonderheden vermelden de desbetreffende beschikkingen d.d. 7 April jJ. Door 24 der R. K. werkgevers afgesloten Op het kantoor der Alg. R. K. Werkgevers- vereeniging te Den Haag, heeft de ondertee- kening plaats gevonden van het collectief arbeidscontract tusschen een groep van 24 leden der R. K. Vereeniging van werkgevers in de metaalnijverheid en de drie metaal bewerkersbonden. De houding tegenover die leden der R. K. Werkgeversvereeniging, die niet aan de af sluiting van het contract wilden deelnemen, zal nog nader worden bepaald. Drie werkdagen per week Gisteravond hield de Algemeene Juweliers- Wreenigin? te Amsterdam een drukbezochte vergadering. Op voorstel van het bestuur en de commissie van advies werd besloten de reeds aangekondigde productiebeperking met 50 pCt. te doen ingaan op 13 April a.s. Dit besluit werd genomen met °P 2 na algemeene stemmen. Er zal worden gewerkt van genoemden datum ar gedurende drie dagen per week en wel op Dinsdag, Woensdag en Donderdag. Een termijn voor den duur der productie beperking is niet vastgesteld Het bestuur der AJ.V. is gemachtigd m averleg met de inter nationale commissie voor de diamantnijver heid een eventueel besluit tot opheffing van den byzonderen maatregel te nemen. De maatregelen tot uitvoering van het genomen besluit zullen worden gesteund door de Ver eeniging van Fabriekseigenaren, de Beurs voor den Diamanthandel en de Diamantclub Concordia. Onder groote belangstelling werd Zondag morgen de nieuwe kerk van St. Anthonius- Abt, aan de Jan de Kruyffstraat te Rotter dam. gebouwd naar de aanwijzingen van den bekenden titurgist, den Zeereerw. heer pastoor F. C. van Beukering, door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, ge consacreerd. Mgr. droeg een pontificale H, Mis op en hield een toespraak. We lezen in het jongste nummer van het .Koloniaal Missie-tjjdschrift": „Van welingelichte bevriende zijde is ons medegedeeld, dat in dit jaar drie Aposto lische Vicarissen uit Onze Oost hun bezoek „ad limina" zullen doen en daarna een ty'dje een welverdiend verlof zullen doorbren gen in hun vaderland. Mgr. Pacificus J. Bos, Apost. Vic. van Nederiandsch Borneo, en Mgr. J. Aerts M.S.C., Apost. Vic. van N. Guinea, zullen dadelijk na Paschen hun reis aanvaarden, terwijl van het vertrek van Mgr. A. Verstraelen, Apost. Vlc. van de Kleine Soenda-eilanden, de juiste datum nog niet met zekerheid oeitend is". In het gesticht ,De Voorzienigheid" te 's-Gravenhage, is overleden de Eerw. Moe der Maria Anselma van de Congregatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind, Overste van het Gesticht „De Voorzienig heid", aan den Oude Scheveningscheweg. Zuster Maria Anselma werd 31 Maart 1861 te Purmerend geboren en trad op 10 Sep tember 1885 in de Congregatie van de Arme Zusters van het Goddelijk kind, waarvan het Moederhuis is gevestigd te Amsterdam. Achtereenvolgens werd zij na haar verblijf aldaar overgeplaatst naar Leiden en vervol gens naar Noordwijkerhout, alwaar zij als Overste gedurende een viertal jaren heeft gearbeid. In 1904 werd zij benoemd tot Overste van het Gesticht „De Voorzienigheid" te Sche- venmgen, totdat zij in 1913 naar Nootdorp werd overgeplaatst. Wegens ziekte kwam zij wederom naar Scheveningen, teneinde aldaar rust te kun nen vinden Inmiddels werd zy na eenigen tijd, we gens ziekte der Overste te Scheveningen, aldaar wederom met de leiding van het Ge sticht „De Voorzienigheid" belast en is in genoemde functie tot haar dood werkzaam gebleven. Moeder Anselma muntte vooral uit door haar grooten eenvoud. Hierdoor is zij zoo- velen harer medezusters tot voorbeeld ge weest. Ook tijdens den tyd. dat zy niet als Over ste werkzaam was, wist zij het bestuur steeds met raad en daad ter zijde te staan. Een koelie, werkzaam op de onderneming „Langsar", gelegen in de onderafdeeling Langsa, gouvernement Atjeh en onderhoo- righeden, poogde, gewapend met een mes, een aanslag te doen op den assistent, den heer Tekelenburg. Aanleiding tot deze daad was het feit, dat de heer Tekelenburg een aanmerking maak te op het werk van den koelie Een mandoer wist den koelie vast te grij pen. waarna hij hem ontwapende. De heer Tekelenburg bleef ongedeerd. Propagandist der P.N.I. aangehouden Door de politie werd te Pangkalan Bran- dan een uit Bandoeng afkomstige propagan dist van de Partij National Indonesia aange houden. De aangehoudene was vroeger in dienst bij de Bat. Petroleum Mij. Hij wordt verdacht de koelies der B.P.M. te Langsa te hebben aangezet tot staken. De luchthaven van Washington Bolling- fieid" is door een grooten brand geteisterd. Het parachutehuis en een vliegtuigloods zijn verwoest. Men slaagde er op het laatste oogenblik in de vliegtuigen te bergen. Omtrent het ongeval, dat het Duitsche vrachtvliegtuig D. 1649 gistermorgen vroeg in de nabijheid van Lympsfield heeft getrof fen, wordt gemeld, dat het in de nabijheid van de plaats, waar het toestel is gevallen, in brand moet zijn geraakt, zoodat de piloot genoodzaakt was te dalen. De marconist Connert, die zich trachtte te redden door uit het brandende vliegtuig te springen, werd, toen het toestel den grond raakte, er door verpletterd. Het toestel werd tot op het lan dingsgestel vernield, evenals de uit postzak ken bestaande lading. In de zakken van den piloot vond men nog eenige persoonlijke brieven en documenten. Zijn horloge was op vijf minuten over vier blijven stilstaan, welk tijdstip ook officieel wordt opgegeven als het tijdstip, waarop het ongeval plaats vond. Toen de machine kort tevoren van Croydon opsteeg, was alles nog in orde. De oorzaak wordt gezocht in het feit, dat in de duisternis en den mist de piloot ver dwaald is geraakt en veel lager heeft gevlo gen dan de bedoeling was en daarbij den grond heeft geraakt. Zondag j.L is te New York de eerste „lucht trein" aangekomen, na een tocht dwars over Amerika, van de Pacific Coast tot den At- lantischen Oceaan. Het was capt. Hawks, die in een glijvliegtuig getrokken werd door een gewoon vliegtuig. Hij was in zijn „Eaglet" van San Diego in Califomië vertrokken en kwam Zondagmid dag om ruim vier uur te Van Cortland Park, New York- aan. Een enorme menigte begroette hem aan het einde van zijn succesvollen tocht. In New Yersey waren glfj-vliegtuig en luchtsleepboot opgewacht door een erkader oorlogs- en handelsvliegtuigen, die capt. Hawks in triomf begeleidden. Ze cirkelden boven New York, tot groote vreugde van millioenen. die nog nooit een giy-vliegtuig hadden gezien. Boven Van Cortland Park gekomen, sneed capt. Hawks het sleeptouw door en gaf een prachtige vertooning van motorloos vliegen. Daarna landde hij en gaf de maü met dui zenden brieven af, waar zijn vliegtuig door Califomische vrienden mee beladen was. Een grootsche ontvangst De Nederlandsche Vliegtuigfabrieken te Amsterdam ontvingen gisteren een telegram uit Tokio, meldende dat het drie-motorige Fokkervliegtuig van den heer Van Lear Black, de „Mary Free States," bestuurd door de piloten Geyssendorfer en Scholte, na een voorspoedige reis aldaar is aangekomen. De autoriteiten hebben de vliegers een grootsche ontvangst bereid. De vertegenwoordiger der Nederlandsche Vliegtuigenfabrieken te Kobe, de Nederlandsch-Aziatische Handelmaat schappij reisde met het toestel van Osaka naar Tokir mede. Het vliegtuig wordt gede monteerd en binnen een week naar Los An gelos verscheept, vanwaar uit de heer Van Lear Black nieuwe groote vluchten over het Amerikaansche continent gaat ondernemen. Een moeilijke landing Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gisteren te kwart voor twee uur weder naar Frie- drichshafer. teruggekeerd. Aan boord was de landingsvlag geheschen en te 3.05 uur had na een tocht van 7 uur de landing plaats. De tocht heeft onder zeer buiige weersge steldheid plaats en ging langs Hegau, Winter- thur. Zurich en het Kanton Thurgau. Deze landing was wel de moeilijkste die het lucht schip ooit gemaakt heeft. De manoeuvre werd geleid door Dr Durr. Assistentie moest hierbij verleend worden door alle employé's en werk lieden benevens eenige honderden mannen van den Mavbach Motorenbau. Het landings- personeel beliep in totaal ongeveer 500 man. De Grat Zeppelin" kon eerst te 16.26 uur in de hall worden geborgen. Naar kapitein Lehmann mededeelde was de windrichting zeer ongunstig en moest bij 'n sterken Noord oostenwind '6 8 Meter per seconde) gedaald worden De op Woensdag bepaalde tocht gaat niet door aangezien de radioinstallatie nog uitgebreid moet worden. De voorberei dingen hiertoe zullen eenige uren in beslag nemen. Op 12 April zal de Zwitsersche tocht plaats hebben. oefeningen zullen deelnemen de lichte bri gade, bestaande uit de regimenten huzaren, 't regiment wielrijders en het korps rijdende artillerie; de Ie divisie, bestaande uit de regimenten grenadiers en jagers, het 4e, 10e, 15e en 22e regiment infanterie, het 2e en 6e regiment veldartillerie tot een regiment sa mengevoegd en bestaande uit 2 afdeelingen van 7 veld en 1 afdeeling van 12 c.M. hou witsers. Voorts het 5e en het 18e regiment infante rie tot een regiment samengevoegd, het 5e re giment veldartillerie, 1 compagnie pioniers, de verbindingsafdeeling der le Divisiegroep, een batterij van 6 veld en mortieren van 8, de divisie-groepsartillerie der le divisie, een af deeling van het korps luchtdoelartillerie en 1 compagnie luchtafweer-mitrailleurs, benevens het benoodigde personeel van den geneeskun digen en den veterinairen dienst, van den motordienst en de intendance-troepen. De lichte brigade zal te voren, onder leiding van generaal-majoor A. van Mens, oefenin gen houden in de omgeving van Zeist en Doorn. De Fransche Aero Club kende in 1918 haar groote gouden medaille toe aan den priester student-oorlogsvlieger Leon Bourjade, die in den oorlog 26 vijandelijke kabelballons en vliegtuigen velde. Bourjade stierf in October 1924 als missionaris op Yule Island in Britsch Nieuw Guinea. Door financieele omstandig heden besloot de Aero Club de onderscheiding voorloopig alleen schriftelijk uit te reiken. Kort vóór zijn dood verzocht, pater Bourjade aan de Fransche Aero Club, de hem toegezeg de gouden medaille aan zijn arme missie over te maken. De medaille had in 1918 een waarde van 2000 goudfranken of 1000 gulden. Thans heeft de Aero Club zich bereid ver klaard aan den wensch van den overleden pater te voldoen, door aan diens ouders 2000 francs over te maken, doch 2000 papieren francs, die thans slechts f 200 waard zijn, terwijl hetgeen pater Bourjade was toege zegd, een medaille was ter waarde van 2000 goud-franc. In het blad „Les Sports" dringt nu Edouard Peyriller, een gewezen oorlogs vlieger. die kort geleden een biografie over pater Bourjade het licht deed zien, erop aan. dat de groote Fransche Aero Club aan den wensch van wijlen pater Bourjade zal vol doen, en ten behoeve van de missie aan zijn ouders een medaille van dezelfde waarde zal overmaken als de Club in 1918 heeft toege kend. Onder leiding van j 'tenant-generaal E. F. Insinger, commandant van het veldleger, zullen var 23 t.m 26 September, in het ooste lijk deel der provincie Utrecht en op de Ve- luwe in de omgeving van Amersfoort en Ede legeroefeningen worden gehouden. Aan deze Volgens de „Telegraaf" heeft de Minister van Waterstaat medewerking gevraagd, aan de betrokken omroepstations tot het volgen de: De één-Meidag blijft gereserveerd voor de V A.R.A., de avond van den dertigsten April wordt gehalveerd, het eerste gedeelte voor de V.A.R.A., het tweede gedeelte voor de A.V.R.O. Voorts zou Z.Exc. trachten de V.A.R.A. te bewegen, haar Zaterdagavond van den 19en April verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik met de A.V.R.O. te ruilen voor een anderen avond, die voor haar bijzondere waarde bezit. Vergadering van de akkerbouw- afdeelingen der HolL My. van Landbouw. Dezer dagen heeft het hoofdbestuur der Hollandsche Mij. van Landbouw de akker- bouw-afdeelingen bijeengeroepen, ten einde de crisis, welke inzonderheid in de akker bouwbedrijven heerscht, te bespreken. Nagenoeg alle sprekers wezen op den ernst van de zaak. Terwijl in de laatste jaren voor verschillende bedrijven de toestand toch al minder gunstig was, werd deze door de onge kende daling der prijzen van granen en an dere akkerbouwproducten, met name van aardappelen, zoo verergerd dat deze voor tal van bedrijven onhoudbaar is geworden. Met klem werd er op aangedrongen, dat alles ge daan zal worden om in dezen toestand ver betering te brengen. De volgende middelen werden naar voren gebracht. Het zou gewenscht zijn indien de landbouworganisaties samenwerking zochten, ten einde een program van actie op te stel en, naar de verwezenlijking waarvan met spoed gestreefd zou worden. Het werd nood zakelijk geacht dat er een minister van Landbouw of een directeur-generaal kómt. Eenerzijds werd meer heil verwacht van een minister van Landbouw, anderzijds werd gewezen op de aanstelling van een directeur-generaal, waardoor meer dan thans eenheid van leiding zou worden bevorderd. Sommige sprekers wezen met nadruk op de wenschelijkheid om door een grondig onder zoek, evenals zulks voor eenige jaren bij de suikerbietenteelt is geschied, tot een goed inzicht en met gedocumenteerde voorstellen te komen. De belanghebbenden hebben toen zelfs alle mogelijke gegevens verzameld, welke den toestand onzer suikerbietenteelt naar waarheid bloot legde. Hieraan is het voornamelijk te danken geweest dat de Twee de Kamer kon worden overtuigd van de bil lijkheid der geuite wenschen. Zoo zal het ook met de akkerbouw-crisis gaan. Van de Regeering mag worden verlangd, dat zij zorgt voor de meest volledige voorlichting en be studeering, doch daar hiervoor wel niet ge- door Norman Hope. Een nieuwe pensiongast wekte steeds be- angstelling bij de andere gasten in pension „Redland" Russell-Square. Hij was juist op tijd gekomen voor 't diner, een lange, breed geschouderde man met heldere blauwe oogen. Daai de meesten reeds plaats ge nomen hadden, werd den zooeven aange komene een plaats aangewezen naast een min ol meer bejaarde oude vrijster, tot groote ergems van twee 'eugdige typisten, die reeds onder elkander hadden uitgemaakt, dat hij behoorde tot Z.M. dappere Bntsche vloot. Na het diner dachten de twee ïonge meisies niet meer zoo gunstig over den nieuwen pensiongast. Hij scheen zeer inge nomen met de oude 'uffrouw Margison en was nog altijd druk met haar in gesprek, toen al de anderen reeds van tafel waren opgestaan en zich naar de overdekte binnenhaf hadden begeven. Het duurde echter niet lang, of de twee die het langste aan tafel gebleven waren, stonden ook op. De nieuwe pensiongast hielp de oude dame in een gemakkelijken stoel plaats nemen daarna zette hij zich naast haar. De twee ionge meisjes verlieten nu de hall. De nieuweling had zich zelf aan juffrouw Margison voorgesteld als verslaggever van een dagblad- Ze scheen zeer met den man ingenomen. '„Zoo," sprak ze, terwijl ze hem peinzend aanzag „en, mijnheer Crookes, wat is uw meening over dien laatsten sensationeelen postdiefsta) „Ze sloegen een grooten slag, maar het was iammer. dat de politie dien kleinen man met te pakken kon krijgen, die zich met den buit uit de voeten maakte. Het lag voot de hand dat hij het geroofde in veiligheid trachtte te brengen, terwijl de anderen over de daken poogden te ontsnappen." Onder 't spreken had de onge man een blik in de hall geworpen en in de daaraan grenzende conversatiezaai, alsof hij iets zocht. Het was slechts een vluchtige blik geweest, maar deze was aan het scherpziend oog van 'uftrouw Margison met ontsnapt. „Ik zie het al," fluisterde zij„U hebt hetzelfde idee als ik." „Wat zegt u daat vroeg de verslaggever, die.blijkbaar uit het veld geslagen, zich toch goed hield. De oude vrijster boog zich naar hem toe en trok hem even aan z'n mouw. „Die kleine man daar," fluisterde zij met heesche stem, „wat denkt u van hem „Ik weet het niet," fluisterde hij terug „maar wat denkt u Juffrouw Margison schoof haar stoel nog wat dichter bij den zijnen zij sprak nu, nauwelij ks hoorbaar „Luister naar hetgeen ik u zeg, mijnheer Crookes. Ik ben een oude vrouw, maar die goed uit haar oogen kijkt. Die ionge man is hier nog geen vier en twintig uur. Hij is zoo zenuwachtig, als een kat die in 't nauw gejaagd is. Let maar eens goed op. Schijnbaar leest hij in z'n krant, maar neemt al de aanwezigen scherp op," De ionge verslaggever knikte, ten tee ken dat hu haar begreep. Die oude vrijster, dacht hij, was met van gisteren. Na eenige oogenblikken fluisterde juffrouw Margison weer „Ziet u dat?" De man over wien ze spraken, had een duiden)ke beweging van schrik gemaakt, toen de telefoonschel klonk en ang aanhield. Daarna verborg hij z'n gelaat weer achter z'n krant. „Wat ik zeggen wil," ging juffrouw Mar gison, op schijnbaar onverschilligen toon voort, „de dieven, waarover we 't zoo iuist hadden, sloegen hun siag een paar straten van hier. dus vrijwel in de buurt hij, hier keek ze weer naar den man. die zich achter z'n krant verscholen hield „kwam om streeks denzelfden tijd in 't pension we gingen uist soupeeren,." De verslaggever wierp een onderzoekenden blik door t vertrek. Alles was er rustig. De twee onge meisjes waren teruggekeerd cn hielden zich onledig met het doorbladeren van geïllustreerde tiidschriften. De pension houdster was met haar telefonisch gesprek klaar en in een ernstig onderhoud met haar best betalenden gast een musicus van naam, gewikkeld. Een rijzige Oosterling schreef een Brief aan het antieke bureau-mimstre. Mynheer Crookes zag de bejaarde oude grijster met een blik van verstandhouding aan- Ze glimlachte hem toe ze schenen elkaar volkomen te begrijpen. De verslaggever stond sne) op en liep <Je kamer ui- Een oogenblik later had hij den kleinen zenuwachtigen man bij den schouder gegrepen. „Ik zou graag een woordje met u willen spreken." De andere keek hem geërgerd en tevens verwonderd aan, maar zei niets. (Wordt vervolgd) zorgd zal zijn, is het een dringende eisch, dat men tracht, door een zoo ernstig moge lijk onderzoek beslagen op het ijs te komen en goed gemotiveerde voorstellen te formu leeren. De Regeering koope aardappelen Eenige sprekers brachten den wensch naar voren, dat de Regeering zich bereid zou ver klaren b.v. op 15 Juni a.s. alle dan nog aan wezige aardappelen van behoorlijke qualiteit voor 2 gulden den H L. te koopen. Dit zou tot gevolg hebben dat reeds dadelijk de aardap pelprijzen zouden stijgen. Wel is 2 gld. niet of nauwelijks loonend, doch de verliezen worden geringer gemaakt. Opgemerkt werd en met voorbeelden aange toond, dat niet de consumenten profiteeren van de prijzen die thans ver beneden de pro ductiekosten liggen, doch dat de tusschen- handel, bakkers enz. er het meeste voordeel van hebben. Verschillende sprekers wezen met klem op de hooge sociale lasten welke op het landbouwbedrijf drukken. Ter wijl de beschutte bedrijven deze lasten af wentelen op derden, kan in den landbouw en tuinbouw zulks niet geschieden, en moe! elk bedrag dat voor sociale doeleinden meer wordt besteed, het inkomen der landbouwers, dat in de laatste jaren toch al in vele ge vallen op een verlies neerkwam, verminderen. Omzetting der bedrijven werd door bijna alle sprekers ontraden. Verschillende sprekers wenschten toeslag op de prijzen van sommige producten of het vaststellen van minimum-prijzen Hierbij werd gewezen op de vrijheid welke de Regeering in den oorlogstijd genomen heeft om maximum-prijzen vast te stellen. Enkele sprekers wezen ook op de noodza kelijkheid om onze handelspolitiek te wijzi gen. Het gaat niet aan merkte men op dat, nu vele landen hooge rechten heffen en trachten, den invoer van producten te be lemmeren, te meenen dat Nederland onbe schermd den strijd kan volhouden. Moge tijdelijk vermindering van.de inkomsten, ja, zelfs verlies kunnen worden gedragen, met name wanneer men eenigszins kapitaalkrach tig is, het is een onmogelijkheid dat eemg landbouwbedrijf met verlies zal kunnen blij ven werken. Verschillende sprekers wezen op de wenschelijkheid van een cnderhandelings- tarief. Vrijwel alle sprekers waren het er over eens dat herziening der spoorwegtarieven onder de bestaande omstandigheden dringend noodig is. Terwijl men het betreurde dat de Regeering te dezen aanzien zoolang getalmd heeft, drong men er op aan, pogingen in het werk te blijven stellen om tot verdere verla gingen te komen. Naast al deze punten zijn nog vele andere naar voren gebracht, o.m. de wegenbelasting, welke de boeren moeten betalen terwijl zij in vele gevallen de wegen, door hen gebruikt, reeds zelf onderhouden. Hét hoofdbestuur stelde voor, in de a.s. al gemeene vergadering, welke in Mei zal wor den gehouden, de crisis weder aan de orde te stellen. Het hoofdbestuur zal trachten, dan met omschreven denkbeelden te komen. Oud Poolvaarder In den ouderdom van acht-en-zestig jaren is te Hamburg overleden Hans Roser. die bekendheid verwierf toen hij in 1900 als kapitein van de „Gauss" leider was van een in opdracht van de riiksregeering onderno men Zuidpoolexpeditie. Later was hij in dienst van de Hapag ge zagvoerder op de „Imperator" en de „Va- terland". Met de „Vaterland' werd hij bij het uitbreken van den oorlog in de Vereenigde Staten geïnterneerd. Aanvaring van de „Merope." Gisteren stelde de Raad voor de Scheep vaart een onderzoek in naar de aanvaring tusschen het ss. „Merope" van de K.N.S.M. en het klipperschip „De Vier Gebroeders" op 22 Januari 1930 op. het IJ. De gezagvoerder van de „Merope" werd het eerst gehoord door den Raad. 22 Januari 3 uur n.m. was hij de Hem- brug gepasseerd. Ter hoogte van lichtopstand G. bevond zich een klipperschip over stuur boord, met ruimen wind zeilende. Er werd een aangehouden stoot op de stoom fluit gegeven als attentiesein, voor de zich daar bevindende schepen De machine stond op „langzaam vooruit". Het klipperschip dat later „De Vier Gebroeders" bleek te zijn, van Dordrecht afkomstig, hield plotseling ai naar stuurboord, zoodat het voor het s.s. „Merope' kwam te liggen. De machine werd op „volle kracht achteruit" gezet en drie korte stoe ten werden op de stoomfluit gegeven en de machine „volle kracht vooruit' gezet Dezelf de manoeuvre moest nog eens worden her haald. het stuurboordanker liet men vallen en drie korte stooten werden gegeven. Een aanvaring was niet meer te voorkomen, het voorschip van het kllpperschip werd bescha digd. De „Merope" liep geen schade op. Tij dens de aanvaring had de „Merope' geen vooruitgaande beweging meer. Gedurende de aanvaring waren de kapitein en een stuurman op de brug aanwezig. De eerste stuurman, die op het voordek van de „Merope" dienst deed, legde onge veer dezelfde verklaring af als de kapitein, evenals de loods. Volgens de verklaringen waren er voor de aanvaring 2 jonge mannen aan dék van den klipper, geen schipper, deze kwam eerst la ter aan dek. De schipper van den klipper werd niet gehoord, hij had verklaard, dat door de „Merope" een korte stoot werd gegeven, waarop hij dacht, dat de stoomboot stuur boord uit wilde. Direct daarop gaf het s.s. weer een stoot en liep in den bakboordsboeg van den klipper. De hoofdinspecteur van de scheepvaart, de heer C. F o c k, zeide dat het misschien beter geweest was langeren tyd achteruit te blijven draaien. Vast staat, dat tijdens de aanvaring de vaart uiterst gering is geweest. Het was den schipper ongetwijfeld niet ge oorloofd geweest te trachten tusschen wal en schip te passeeren. De Raad zal later uitspraak doen. Drie meineedigen in hechtenis genomen Gisteren werd voor de rechtbank te Maas tricht behandeld de zaak tegen de mijnwer kers J L. Raclemakers en J. F. Rademakers, mijnwerkers, woonachtig te Schimmert, ver dacht van in den nacht van 1 op 2 December van het vorig jaar te Valkenburg met opzet A. H. M Curvers van het leven te hebben beroofd door deze met een mes te slaan aan de gevolgen waarvan O. kort daarop is over leden. J. L. Rademakers is gedetineerd en beschuldigt zijn broer van den moord. Op verzoek van het O.M. is daarop ook J. F. Rademakert, in hechtenis genomen, terwijl het OM de inhechtenisneming vroeg van 'n drietal getuigen n.l .de Gebr. Dainoirseaux en W Bunjens op vermoeden van meineed. De Rechtbank willigde dit verzoek in. De zaak is geschorst en zal op 22 April opnieuw be handeld worden. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JOHAN DE WITT (thuisr.) 6 April v. Port S KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) S A POKL Al/' BRAS°5 April van Bremen naar A POELAU' ROEBIAH (thuisr.) 5 April vam P-POELAU BRAS 6 April van Bremen te A» St PRINSES JULIANA (thuisr.) 4 April van Sin- '/rOEPAT 5 April van Hamburg te Amsterdam, KON. NED. STOOME. MAATSCHAPPIJ ACHILLES, Valencia naar Rotterdam; April OD 270 mijl Z.W. van Ouessant. AGAMEMNON 5 April van Valencia naar Am- sterdam. ARIADNE 5 April te en van Valencia naay ^ASTREA 5 April van New York naar Curasao en Venezuela. BAARN 6 April van Duinkerken n. Hamburg. BARNEVELD (uitr.) 4 April van Cristobal n. Buenaventura. BRION 6 April van Amsterdam te Kopen- nagen. CERES 2 Aprli te Port of Spam. CLIO 2 April van P. of Spain n. Havre. COMMEWIJNE 4 April van N. York n. F- a« Prince. DEUCALION 5 April van Burrana te Valencia. EUTERPE 7 April van Danzig te A'dam. HEBE. Rott.-..pass. 5 April Gibraltar. HERMES (uitr.) pass. 5 April Azoren. ÏLOS 5 Anril van Amsterdam te Hamburg. JA SON 6 Aoril van Amsterdam te Hamburg. NEREUS 7 April van Kopenhagen te Am sterdam. ORERON, Rott.-Vigo, pass. 6 Aprli Dungeness. ODYSSEUS. Stettin-Amst.pass. 6 April Brunsb. OPPHEUS 5 April van Cadix n. Lissabon. PERSEUS 5 April van Rotterdam n. MuseL PROTEUS. Amst.-Danzig; p. 5 April Holtenau. SIMON BOLIVAR 5 April van Cristobal naar P. Colombia. STELLA 6 April van Constantinopel naar Smvrna. STUYVESANT (uitr.) 5 April van Dover naar Barbados. TELLUS 5 April van Piraeus naar Volo. THESEUS. Amst.-Kopenh.p. 6 April Hol- tenau. TRITON (uitr.) pass. 6 April Dungeness. ULYSSES 6 April van Constantinopel naar Bourgas. VULCANUS (thuisr.) 5 April op 150 mijl 14. van de Azoren. ZEUS 6 April van Musel te Oporto. KON. HOLL. LLOYD DELFLAND 6 Aoril van Amst. te Hamburg. DREOHTERLAND (uitr.) pass. 6 April nam. 1 uur Dungeness. GAASTERLAND 6 April van Amst. te Ham burg. GRATIA (uitr.) 4 April te SAntos. (Verb.) KENNEMERLAND (thuisr.) 5 April v. Mon tevideo. MAASLAND, (thuisr.) pass. 5 April Teneriffe (naar Santander). ORANIA (thuisr.) 5 April van Pemambuco, pass. 6 Anril F»rnado Noronho. SALLAND (thuisr.) 7 April te Londen; ver trekt vorm. hedennacht naar Amst. WATERLAND, 7 Aprli van Hamburg te Amst. KON. PAKETVAART MIJ. JAPARA, Rott. naar Batavia. 6 April 's midd. 12 uur op 24 gr. 28' N.B. en 36 gr. 11' O.L. KAMPAR, Rott. naar Batavia. 6 April 's midd. 12 tmr op 33 gr. 14' N.B. en 24 gr. 36' O.L MAPTA, Pott. naar Batavia, pass. 5 April Kaan Guadaful. MAROS. Rott. naar Batavia, 4 April te Aden. MOESI, Rott. naar Batavia, pass. 6 April Be- vezier. TOGIAN, Rott. naar Batavia, pass. 6 April Bevez'er. TOMORI, Rott. naar Batavia. 5 April van Suez. HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT 7 April van Rott te Hamburg. I HOLLAND—AFRIKA-LIJM ALDABI (thuisr.) 6 April te Zanzibar. JAGERSFONTEIN 5 April van Amst. naar Rotterdam. JAGERSFONTEIN 7 April van Rotterdam n. Walvïschbaai. KLTPFONTEIN 5 April van Amsterdam naar Hamburg. NIAS 6 April van P. Natal 1. v. Antw. te Rott. RIETFONTEIN (thuisr.) 4 April te Kaapstad. HOLLAND—AMEBIKA-LlJN. BURGERDIJK 5 April van Philadelphia te Baltimore. MAASDAM, N. Orleans naar Rott. 5 April v. Havana. ROTTERDAM (toeristenv.) pass. 7 April v.ra. Ouessant; 's nam. te Southampton verwacht. VOLENDAM. New York n. Rott. 7 April r. Plymouth. H OLL AND—AUSTBALIë-LI JN. ARENDSKERK (thuisr.) pass. 5 April Sagres. HOLL» ND—BRITSCH-INDÏë-LÏJN KIELDRECHT (thuisr.) pass. 5 April Gibr. RIDDERKERK 6 April van Antwerpen te Rotterdam. STADSDT.TK (uitr.) 6 April van Suez. VECHTDIJK (uitr.) 6 April te Rangoon. HOLLAND—OOST-AZÏë-LIJN. OOSTKERK (uitr.) pass. 6 April Perim. OUDERKERK 6 April van Hamburg te Ant werpen. JAVA—NEW YOBK-LIJN. BOSCHDIJK, New York naar Java. 5 April te Sa hang. BUITENZORG, New York naar Java, pass. ft April Azoren. KARIMOEN 5 April van New York naar Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBF.R (thuisr.) 5 April van Marseille. GAROET (thuisr.) 5 April van Singapore. INDRAPOERA (uitr.) pass. 6 April Perim. INSULINDE (uitr.) pass. 6 April Finisterre. MERAUKE (uitr.) pass. 6 April Perim. PATRIA (thuisr.) 6 April van Gibraltar. ROTTERDAM—ZTJID-AMERIKA-LIJM ALGORAB (uitr.) 8 April te Montevideo ver wacht. ALPHACCA (thuisr.) 5 Maart van Rlo Janeiro. YILDUM (uitr.) 5 April te Santa Fè. STOOMVAART MIJ. OCEAAN DARDANUS. Japan-Amst.. 5 April te Sue». JASON. Batavia-Amst.pass. 6 April Perlm. KNIGHT COMPANION 6 April van Hamb. te Ro'terdam. PEISSANDER, Amst.-Batavia, pass. 6 April Dungeness. PYRRHUS 5 April van Japan L v. Amst. te Londen. EMZETCO LIJN. JONGE ELISABETH, Rott. n. Algiers, pass. 5 April Finisterre. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALGENIB 6 April van Las Palmas, Diamante naar Dieppe. ALIDA, m.s. 5 April van Hamb. n. Bondholm. ANTJE. m.s. 5 April van Sonderburg te Holtenau. BATAVIER IV 6 April v.m. 7 u. 25 v. Rott. te Gravesend. BATAVIER VIII 5 April van Bilbao n. Rott. BUSSUM 5 April van Algiers n. La Goulette. EMANUEL, m.s. 5 April van Hamb. naar Aerask.iobing. ESPERANCE, m.s. Dost, 5 April van Hamb. naar GIDEONA, m.s. 4 April van Hamb. n. GOUWE 5 April van Carthagena te Hamburg. KATWIJK 5 April van Caen te Newport LARENBERG 5 April van Oran te Parazuelos. NOORD 7 April Ouessant gep„ Bayonne naar Rotterdam. RIVAL, m.s. 5 April van Hamburg n. Hobro. SOESTERBERG 6 April v. Rott. te Antw. STAD ZAANDAM 5 April van San Juan te Immingham. STAD ZALTBOMMEL 5 April van Rande o. d. Tyne. TWEED 7 April Ouessant gep.. Huelva naar Gent. TYNE 5 April van Rouaan te Duinkerken. VEENHAVEN 6 April van Wilmington te Tampa. WAA.L 6 April van Carthagena n. Londen. IJSSEL 7 April van Londen naar Hoek van Holland. ZAAN 5 April Gibraltar gep„ Carthagena n, Londen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6